Hirdetés

Aktív témák

  • Protoss

    senior tag

    Hali!

    Surround rendszer fejlesztésén gondolkodom és a hangfalak között kutakodva eljutottam a 5 darabos szettekhez (2xfront;center;2xrear). Már éppen kezdtem is kiegyezni magammal, hogy itt az ideje rászánni a pénzt.
    Mikor alaposabb olvasgatást követően a szettet alkotó hangalak eltérő ellenállás értékeire lettem figyelmes. Pl.: Yamaha NS-100 szet, 4 ohm front és 6 ohmos szatelitek.
    Na de! (Lehet, hogy földhöz ragadt vagyok.) Régebben úgy hallottam, hogy az erősítő kimeneteire azonos ellenállású hangfalakat kell rakni. Eltérő ellenállások esetén pl.: eltérő hangerővel szólnak, az erősítő terhelése sem kiegyensúlyozott és más apróságok. Tovább érdeklődtem a forgalmazóknál, de ezt a kereskedő guruk és általuk szponzorált cikk írók elhanyagólható tényként kezelik. :( Ezt követően kicsit kétkedve fogadom az információ áradatukat. (Az átviteli frekvenciák és egyéb paraméterek tekintetében is.)

    Bennetek bízva, kérném véleményeteket, mit tudtok erről?

    Üdv

    Ne glettelj, a vakolás jobb

  • salazol

    őstag

    válasz Protoss #1 üzenetére

    Lehet, hogy a yamaha házimozi erősítői is 4 ohmos centerre, 6 ohmos többi sugárzóra vannak tervezve. Nem csodálkoznék, mert a yamaha okos cég. Tapasztalom, hogy a legnagyobb hangerő a centerből jön többnyire, így ha azonos tápfeszről járatják az erősítőket, akkor a centerből nagyobb teljesítményt lehet kihozni.
    Ha ilyet veszel, annyi a fontos, hogy olyan erősítőt vegyél hozzá, amelyik 4 ohmról legyen használható, legfeljebb nem használod ki a többi erősítő max teljesítményét. Az arányokat meg egyszer kell beállítani a menüben és annyi.

  • Protoss

    senior tag

    válasz salazol #2 üzenetére

    Hali!

    Aha, igazából ez érdekelt, mert a yamaha 340 dvd erősítőhöz kell. Ott 6 ohmra adnak torzításos adatokat, de outputra 4 ohmos értékre van vetítve (75 W DIN Standard) a leírás elején pedig 6 ohmra 5*60W (min RMS). Ebből arra következtetek, hogy 4 ohmra is felkészítették, bár alapban 6 ohmosnak tünik.

    Azt tudom, hogy nagyobb ellenállású rakható elméletileg (bár volt hifim ami ha nem a saját 6,8 ohmos hangfalakat kapta, hanem 8 ohmosokat akkor 70% hangerőnél szépen lekapcsolt).

    A Pioneer szettjénél mind 8 ohmos, lehet hogy ez lesz.

    Köszi!

    Ne glettelj, a vakolás jobb

  • salazol

    őstag

    válasz Protoss #3 üzenetére

    Számíts arra, hogy ha a 8 ohmos pio ládákat rakod rá, akkor csak 5*35W körül bírsz kiszedni belőle.
    Az is elég lehet, ha jó érzékenysége van a pio-nak.
    Számomra a legfontosabb adat a hangdobozokra az érzékenység.
    Ha a megadott érzékenységi adat 3 dB-lel nagyobb a 8 ohmos hangszóróra mint a 4 ohmosra, akkor nagyjából azonos hangérzeted lesz.

    Nekem most csupa 6 ohmos hangdoboz van rajta, bár az erősítő elvileg 8 ohmos, de így használom ésszel hajtva. Full hangerőn ha ráemelek a mélyre, akkor levág a védelem. Egyébként elmegy, nem melegszik nagyon.

  • Protoss

    senior tag

    válasz salazol #4 üzenetére

    Te vagy az én emberem! :C

    A hangerő nem döntő, mert panelban 5*20W (valódi ugyebár, nem holmi pompó :P)
    bőven elég. Ha meg majd nyáron tombolok akkor úgyis A speaker csatira kap két rendes 6 ohmos 100W falat és egy woofert.
    Az érzékenységi adat és ellenállás közötti összefüggést nem ismertem. Köszi! Végre nem sötétben tapogatózók. :D

    [Szerkesztve]

    Ne glettelj, a vakolás jobb

  • dark bit

    tag

    Hali!

    Nekem nemnagyon tiszta, hogy tulajdonképpen az öszeválogatott cuccok mit fednek, de ha jól vettem ki, akkor venni akarsz erősítőt és hozzá (passzív) hangfalakat.
    Ha csak 8 ohm 6 ohm kérdéses a dolog akkor ahogy az előttem szóló kolléga én se csinálnék belőle olyan nagy problémát, de ne vidd túlzásba a hangerőt, mert ha kisebb ohmos erősítőre nagyobb ohmos hangfalat kötsz az nagyon megerőlteti az erősítőt, ha meg kisebb ohmosat akkor az visszafele szétbaszhatja azt ami még rosszabb.
    Ha még nem vettél semmit akkor nézz körül korrekt ugyanolyan impedanciájú hangfalak után. De ha kifejezetten szíved csücske amit kinéztél akkor smán mehet csak ne teheld maxra.

    Ghost

    [Szerkesztve]

    d[-_-]b Cool Walley

  • dark bit

    tag

    Hali!

    Nekem nemnagyob tiszta, hogy tulajdonképpen az öszeválogatott cuccok mit fednek, de ha jól vettem ki, akkor venni akarsz erősítőt és hozzá (passzív) hangfalakat.
    Ha csak 8 ohm 6 ohm kérdéses a dolog akkor ahogy az előttem szóló kolléga én se csinálnék belőle olyan nagy problémát, de ne vidd túlzásba a hangerőt, mert ha kisebb ohmos erősítőre nagyobb ohmos hangfalat kötsz az nagyon megerőlteti az erősítőt, ha meg kisebb ohmosat akkor az visszafele szétbaszhatja azt ami még rosszabb.
    Ha még nem vettél semmit akkor nézz körül korrekt ugyanolyan impedanciájú hangfalak után. De ha kifejezetten szíved csücske amit kinéztél akkor smán mehet csak ne teheld maxra.

    Ghost

    d[-_-]b Cool Walley

  • salazol

    őstag

    válasz Protoss #5 üzenetére

    Az érzékenység annyit jelent, hogy ha a hangfalra 1 watt teljesítményt adnak, akkor 1 m távolságból szemből mekkora hangerő mérhető.
    Újabban 8 ohmos hangfalak esetén inkább a 2,83 V-os jelet használják, ami 1 W amennyiben a hangszórót 8 ohmosnak tekintjük.
    A leggyengébb hangszórók érzékenysége 86 dB/W/m, ezeket legjobb elfelejteni.
    A nem annyira gagyi, de olcsó hangszórók 90 fölé mennek, az enyém pl. 91.(philips)
    A régi kamenyista Orion és Videoton hangfalak 91-93 körüliek voltak, némelyik megközelítette a 94-et, ezért olyan jók még ma is.
    95-től indulnak a profi hangszórók, mennek egészen kb. 103-ig.
    Efölött már csak a nyomókamrás tölcséres sugárzók tudnak, használok olyan magasat, ami 115 dB/W/m, mélyben ezt nem lehet elérni, ahhoz kamion méretű tölcsér kellene.
    Ezt egyébként ógy szokták megadni a jobb gyártók, hogy a hangszórónakj javasolt frekvenciatartományban megmérik a frekiátvitelt, majd átlagot vesznek a hangerőből. Névtelen gyártók viszont a görbe maximumát adják meg.
    Tehát az érzékenységet akkor tudod megítélni hitelesen vásárlás előtt, ha hozzáférhető a frekvenciaátviteli görbe, ebből látod, hogy melyik frekvenciatartományban szól hangosan. Egy sub hangszóró hiába hangos 400 Hz-en, ha ott már nem fogod használni.
    Ami miatt lényeges a dolog:
    a teljesítmény duplázása 3 dB hangerőnövekedést jelent. Tehát egy 88 dB-es hangszóró kétszer annyi teljesítményt igényel, mint egy 91 dB-es, és négyszer annyit, mint egy 94 dB-es érzékenységű, hogy azonos legyen a hangerőérzet.
    Másik dolog az impedancia. Az terhelő ellenállással ugye összefügg az erősítőből kivehető teljesítmény. Esetedben ha 4 ohmra van megadva a 70W, akkor 8 ohmon fele, 6 ohmon 66%-a a teljesítmény. Tehát összegezve a két dolgot, ha 8 ohmos hangszórót teszel rá, aminek viszont 3 dB-lel jobb az érzékenysége, akkor ugyanazt a hangerőérzetet éred el kissebb energiafelhasználással.

  • Protoss

    senior tag

    válasz salazol #8 üzenetére

    Hali!

    Köszi a kimerítő magyarázatot, közben finomhangoltam én is és a yamaha 440 leírásban (csak az angol oldalon található ez a normális leírás) szerepel, hogy milyen verziókat komál az erősítő.
    Közben böngésztem a házi-mozi.hu-t és bezony csak a pioneer, yamaha és sony hangfalak között elterjedt a 90 db érzékenység. A Pioneer S-H310-QL fal odavág az adatok alapján a többinek (35Hz-35Khz, 90db, 100W) és nem is a legdrágább hangfal. A nagy marketing márkák mind 88 db körül és 50-60Hz lefekszenek. Lehet, hogy kozmetika is van, de gondolom a többi cég is kozmetikázik ennyit.
    Komplett 5.1-ben is kapni, de a surround sugárzók kicsit nyeszlettek, helyette inkább Wharfedale WH-2 Set vennék. Egyenlőszárú, háromszög alapú hasáb a surround hangfal alakja. (2-utas bipolársi, összesen 4 db hangszóróból áll egy hangfal). A hangszórók a hasáb egyenlő hosszúságú oldalain vannak elhelyezve (képzeletbeli tengelyük egy másra megközelítőleg merőlegesek).
    Nem gond, hogy nem egy pontból indul ki a hang? (Az erősítők a hagyományosra vannak tervezzve, gondolom) Egy átlagos szobában ez rontja a térhatás?

    Üdv

    Ne glettelj, a vakolás jobb

  • Crion

    aktív tag

    válasz Protoss #9 üzenetére

    Csak arra figyelj oda, hogy a centered ne legyen kisebb ohm-ú, mert akkor tul hangos lesz és elég nehézkes megfelelően beállitani igy. :)

  • Protoss

    senior tag

    válasz Crion #10 üzenetére

    Bezony, ezért is indítottam el a topikot, mert nagyon meglepő, hogy a szetben kinált hangfalak között is eltérés van. Szerencsére az erősítő (leírásban olvasottak alapján mondom) kezeli ezt a problémát, egy kicsike kapcsolóval. :)

    Köszi

    Ne glettelj, a vakolás jobb

  • Fuxika

    csendes tag

    Esetleg nézz még utánna a BOSE cuccoknak. nem tudok ellenállási adatokat írni, de hallotam már egy párat és szerintem nagyon szépen szolnak, bár meg kell fizetni, de megéri. Sok autóba telepítenek ilyen hangrendszert gyárilag pl: (Mercedes S osztály, Audi S8, Mazda Rx8) és Discoban is megállja a helyét pl: (Közgáz). Házimozi rendszerek is jól szolnak. www.bose.com ja a Nasa is használja a renszereket.

    Utána nézni megéri, az nem kerül semmibe.

  • Protoss

    senior tag

    válasz Fuxika #12 üzenetére

    Kösz!

    Ne glettelj, a vakolás jobb

  • Protoss

    senior tag

    Hali!

    Utánna néztem a bose hangfalaknak, de a jelek szerint a műszaki paraméterek hadititkok lehetnek, mert még határértékeket sem adnak meg. :(
    A dobozokat nézegetve ennyi pénzért túl ''kicsik''(50 eFt/db). Szóval biztos fantasztikus a tudásuk, de 100W hangszórót bezsúfolni 20*20*30 dobozba (12 l). Szóval a fizikát meglehet erőszakolni, de félek, hogy ''marketing mérnökök'' is besegítenek a tervezésbe.

    Üdv

    Ne glettelj, a vakolás jobb

  • salazol

    őstag

    válasz Protoss #14 üzenetére

    Ismerem a bose hangfalakat belülről is.
    Szerintem nagyon nem érik meg az árukat.
    Van most nálam 2 db javításon, ezek 4 hangszórós, nagy termekbe javasolt dobozok. Az áruk 130 ezer környékén van, megjött a hangszóró bele, azok ára bruttó 6 ezer /db. Ebből következik, hogy a doboz és a márkajelzés kerül összesen 104 ezer forintba.
    A hangszóró 2 ohmos, a 4 db sorba van kötve benne, meg egy trükkös áramkör van még benne izzólámpával, kondival, ami kicsit játszik a magastartomány dinamikájával.
    A hatásfoka közepesnek mondható, 93 dB, viszont ezt 120 fokos nyílásszöggel tartja, ez jó pont.
    A hangja nem tetszik, a hozzá vásárolható controller áramkörrel (120 ezer körül) elmegy, anélkül elég vacak.
    A műszaki paramétereket pár éve simán letöltöttem a bose honlapjáról pdf formátumban, csodálkozom, hogy most nincs.
    Személyes véleményem, hogy a Bose inkább plázákba való.
    Szereltem be pár éve egy egyetem nagyelőadójába (ami színházteremként is funkcionálhat) teljes bose cuccot, nagy csalódás volt számomra az eredmény.

  • Protoss

    senior tag

    válasz salazol #15 üzenetére

    Nekem is valami ilyen jött le, bár nem tudom ilyen szakszerűen és tapasztalatokkal alátámasztani.
    A jelek szerint yamaha rxv440rds erőlködő és 1 pár pionner s-v310ql hangfal. Az 510-s pedig nagyon tetszik, de félek, hogy elszalad velem akkor a ló, mindig csak még 5-10 eFt. :)
    A régebbi hangfalaim meg mennek surroundnak.

    Ne glettelj, a vakolás jobb

Aktív témák