Hirdetés

Keresés

Aktív témák

  • salazol

    őstag

    válasz Protoss #5 üzenetére

    Az érzékenység annyit jelent, hogy ha a hangfalra 1 watt teljesítményt adnak, akkor 1 m távolságból szemből mekkora hangerő mérhető.
    Újabban 8 ohmos hangfalak esetén inkább a 2,83 V-os jelet használják, ami 1 W amennyiben a hangszórót 8 ohmosnak tekintjük.
    A leggyengébb hangszórók érzékenysége 86 dB/W/m, ezeket legjobb elfelejteni.
    A nem annyira gagyi, de olcsó hangszórók 90 fölé mennek, az enyém pl. 91.(philips)
    A régi kamenyista Orion és Videoton hangfalak 91-93 körüliek voltak, némelyik megközelítette a 94-et, ezért olyan jók még ma is.
    95-től indulnak a profi hangszórók, mennek egészen kb. 103-ig.
    Efölött már csak a nyomókamrás tölcséres sugárzók tudnak, használok olyan magasat, ami 115 dB/W/m, mélyben ezt nem lehet elérni, ahhoz kamion méretű tölcsér kellene.
    Ezt egyébként ógy szokták megadni a jobb gyártók, hogy a hangszórónakj javasolt frekvenciatartományban megmérik a frekiátvitelt, majd átlagot vesznek a hangerőből. Névtelen gyártók viszont a görbe maximumát adják meg.
    Tehát az érzékenységet akkor tudod megítélni hitelesen vásárlás előtt, ha hozzáférhető a frekvenciaátviteli görbe, ebből látod, hogy melyik frekvenciatartományban szól hangosan. Egy sub hangszóró hiába hangos 400 Hz-en, ha ott már nem fogod használni.
    Ami miatt lényeges a dolog:
    a teljesítmény duplázása 3 dB hangerőnövekedést jelent. Tehát egy 88 dB-es hangszóró kétszer annyi teljesítményt igényel, mint egy 91 dB-es, és négyszer annyit, mint egy 94 dB-es érzékenységű, hogy azonos legyen a hangerőérzet.
    Másik dolog az impedancia. Az terhelő ellenállással ugye összefügg az erősítőből kivehető teljesítmény. Esetedben ha 4 ohmra van megadva a 70W, akkor 8 ohmon fele, 6 ohmon 66%-a a teljesítmény. Tehát összegezve a két dolgot, ha 8 ohmos hangszórót teszel rá, aminek viszont 3 dB-lel jobb az érzékenysége, akkor ugyanazt a hangerőérzetet éred el kissebb energiafelhasználással.

Aktív témák