- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- 3DMark 11 eredmények
- 3D nyomtatás
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- Google Home/Nest
- Előrendelhető a OnePlus Pad 3
- Ha a fejlesztőkön múlik, akkor nem tér vissza a GPU-s PhysX
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Azonnali notebookos kérdések órája
Új hozzászólás Aktív témák
-
Reggie0
félisten
Viszont a 4K@60fps pont az amire igazan szukseg sincs, csak ritka esetekben, bar teny, hogy hianyossag.
Lehet, en 4-5 honapja probaltam es rogton eldobta amikro a drivert kellett inditani, aztan nem volt kedvem kidebuggolni.
Mikrotik azert eleg gyenge prociban, ha az ip filtert elkezded hasznalni. Vagy draga.
Azert a solidrun intel procival jott, raadasul som+alaplap felepitessel. Amdtol azt varnam, hogy max 100 dollar kornyekere hozza, mivel a ryzen R1505G $80 msrp. ITX-el az a baj, hogy sokkal nagyobb, no meg zabalnak is ehhez kepest. Persze, en is ITX-et raknek oda, ha kenytelen vagyok x86-ot hasznalni es a 17x17 centi nem szamit.
En mondjuk nem itelkezek, szerintem megvan a helye. Egy stock amd-s cucc arukeszletben es elerhetosegben is jobban indit, mint eldugott kis lapok, nomeg van penz olcson adni, hogy rakapassak a nepet.
-
A 8k120fps tv vasarlok es a fillerekert diy kisteljesitmenyu medialejatszot vasarlok halmazainak metszete elegge kicsiny lehet.
4K@60Hz azért nem egy nagy dolog manapság már egy TV-től.
USB over IP rpi es desktop kozott elegge szar, egy pendrive-on mar elhasal, de egy ftdi usb-serial se megy. En az eltero endianra tippelek.
Dunno, két hónapja USB3-as HDD-vel elég szépen muzsikált...
baromira jo, mert az rpibe beepitett fos, mint mar fent irtam, ebbe pedig mini pcien barmilyet bele lehet tolni, amit egy modularisabb routerbe vagy laptopbba beletolnak es egy ufl-sma kabellel oda vezeted ahova karod, nem kell dzsunka usbs stickekkel sem szenvedni.
Kérdés: miért nem vesz akkor a potenciális vásárló egy Mikrotik Routerboardot inkább?
Az RPi Wifije amúgy tényleg nem egy csoda, de itt ugye abszolute nincs beépített Wifi.x86 kompatibilitasra vagy opencl futtatasra melyik ilyen kis meretu alternativa alkalmasabb?
Évekkel ezelőtt jöttek az Intel Atom alapú Rpi x86 alternatívák (pl. SolidPC Q4, annak volt pl. 4K@60Hz dekódolás támogatása, és cirka 150 dolláros ára), aztán rájött mindenki, hogy annyira nem versenyképesek, mert valódi ITX-ekhez képest gyengék, az ARM-osokhoz képest pedig nem elég rugalmasak és pláne nem elég olcsók. A SolidRun pl. ki is szállt az x86 procikból, csak ARM alapúakat gyártanak már.
Az ára nélkül nehéz ítélkezni, de ahogy korábban is írtam: ha árban nem lesz versenyképes az RPi 4-el, akkor a DIY rajongók nagyon gyorsan fogják elfelejteni. Önmagában az x86 pedig nem olyan erejű hívószó, amitől mindenki le fogja tenni a haját...
-
kenwood
veterán
Pi-ra, nem Pi-re.
-
Reggie0
félisten
Igen, ezt irtam en is, ha visszaolvasol. Az RPI wifije speciel elegge fos, foleg azzal a gyengusz integralt antennaval, ami miatt mar az elhelyezes is kihivasokba utkozik.
- Akinek nincs penze egy shield-re, annak boven jo. A 8k120fps tv vasarlok es a fillerekert diy kisteljesitmenyu medialejatszot vasarlok halmazainak metszete elegge kicsiny lehet.
- USB over IP rpi es desktop kozott elegge szar, egy pendrive-on mar elhasal, de egy ftdi usb-serial se megy. En az eltero endianra tippelek.
- baromira jo, mert az rpibe beepitett fos, mint mar fent irtam, ebbe pedig mini pcien barmilyet bele lehet tolni, amit egy modularisabb routerbe vagy laptopbba beletolnak es egy ufl-sma kabellel oda vezeted ahova karod, nem kell dzsunka usbs stickekkel sem szenvedni.Nem hinnem, hogy rpi ala kene jonnie, az x86 elegge nagy fegyverteny, illetve az intergralt gpu is(messze felulmulja az rpiet).
(#44) Startup: x86 kompatibilitasra vagy opencl futtatasra melyik ilyen kis meretu alternativa alkalmasabb?
-
Ez tök jó, csak az RPi-ben van AC Wifi, van GPIO...
A felsorolt lehetőségek közül kb. a vékonykliensnek lenne jó, meg az ilyen erősen specializált feladatra, mint a Xilinx háttér...
-Médialejátszónak csak annyira jó 4K@24Hz-es kimenettel, mint az RPi4, ami már elérhető, akár 4GB-os változatban 24e Ft-ért.
-USB over IP végpontnak megint akkor jó, ha qrta olcsó lesz, mert 15e Ft-ért van RPi4 2GB (igaz csak USB 3.0 és nem 3.1) és Mikrotik RBM33G (azon ráadásul USB 3.2 Gen1 van).
-DIY Wifi / GSM AP/GW-nek beépített GSM/Wifi nélkül mennyire jó szerinted? Az RPi4-ben az is van, ráadásul olyan dedikált opciók vannak, mint a Mikrotik Routerboardok...A legtöbb opciónál akkor lenne versenyképes, ha tényleg filléres tétel lesz, mondjuk a 4GB-os verzió a 4GB-os RPi4 alatt jönne ki. Erre viszont nincs komoly esély...
-
#04824576
törölt tag
Nem azért említettem a NAS-t, mert csak az lenne a világon, hanem mert t72killer azt említette, és ahhoz bizony kell a SATA port.
Amiket te említettél, az meg a másik irány. A nagyon minimál kiépítésű célhardverek. Azzal meg az a gond, hogy az alternatívák mindre alkalmasabbak. Ez nem lesz se elég olcsó, se elég alacsony fogyasztású, hogy a raspberry-k ellen menjen. Ha meg mint említettem, olyanra kell, amit eddig sem ilyen nagyon minimál rendszerekkel oldott meg az ember, oda meg kevés.
Gyakorlatilag belőtték két felhasználási terület közé. Komolyabb dolgokra kevés, amire meg jó, arra van jobb alternatíva.
-
Reggie0
félisten
válasz
#04824576 #42 üzenetére
Aki NAS-nak szeretne az vesz NAS lapot. Pont ez a kevesbe jellemzo ebben a meretkategoriaban.
Nem csak NAS van a vilagonNezzel raspi projecteket. Pl. vekonykliens, medialejatszo, usb over ip vegpont, diy wifi/gsm ap/gw. Ha olcso, akkor en siman vinnem fpgak melle jtag virtual cable-hez, mert csak x86-ra van meg a xilinx hw server.
-
#04824576
törölt tag
Értem én, hogy nem drága hozzá a bővítés, csak utána kell járni, be kell szerelni, ahhoz helyet kell csinálni a házban, amibe ezt rakod, ha több portot szeretnél, akkor már probléma van, stb. az egész csak macera. Egyszerűbb venni egy ITX-es lapot. Alapból nagyobb egy kicsit, de akkor azon van minden, ami kell.
-
Reggie0
félisten
válasz
#04824576 #31 üzenetére
Azert a SATA-t megoldani nem egy nagy ervagas, a 2 portos pcie->sata bridge kb 10 dolcsi, a 4 portos pedig 35.
(#34) Duree: Igazabol a raspi mogott a baromi nagy kozosseg es az oriasi mennyisegu eddig elkeszult forraskod az igazi ertek, foleg a sok periferia kezelessel. Vannak/voltak mar a raspinel erosebb rendszerek is, pl. barmelyik rockchip rk3399 alapu gep, de a nyers teljesitmeny sem eleg ahhoz, hogy at tudjak venni a helyet. Ha van par szenzorod/interfeszed amihez csak raspi kodot talalsz, akkor vagy a portolast(szivas) lehet valasztani vagy a raspit. Es emiatt a tobbseg a raspit valasztja, ez az igazi ereje. Talan az nvidia tud itt produkalni valamit, mert nagyon nyomatja az open source kozosseget, hogy rakapjanak.
-
-
#04824576
törölt tag
válasz
t72killer #35 üzenetére
Nyilván nincs széles rálátásom a tv piacra, de nekem 4 éves alacsony árkategóriás LG tv-m van, és gond nélkül viszi WI-FI-n keresztül hálózatról a 4K HDR-t. A konyhában egy ajándékba kapott, használt 6 éves Samsung van, és az is dettó. Sztem ha nem noname kínait vesz az ember, nem kellene, hogy gond legyen vele. De talán még azokkal sem.
-
-
válasz
SunMount3r #19 üzenetére
Nálam linux jön csak szóba, de nem ilyen ***Elec lejátszókkal, amik alatt több éves kernelek vannak néha, hanem sima fedorával, vagy hasonlóval.
Az elmúlt évben több HDR-rel kapcsolatos fejlesztés jött az AMDGPU DC részébe.
Azt nem tudom, hogy a Mesa tudja-e ezeket kezelni, még folyamatban az infógyűjtés, de akárhogy is, szerintem hamaro eljutunk oda, hogy működjön, ősznél hamarabb úgysem tervezek venni semmit. -
#04824576
törölt tag
válasz
t72killer #30 üzenetére
Az a baj, hogy önmagában sokmindenre nem képes.
- NAS-nak azért nem a legjobb, mert hiába a gigabit LAN, a háttértárat vagy USB-n kötöd rá, és akkor az lesz a szűk keresztmetszet, vagy valahonnan kerítened kell hozzá egy bővítőkártyát, ami a mini PCIe-ből csinál neked SATA vagy SAS portokat. Akkor már egyszerűbb egy ITX-es lap.- HTPC: Talán. Bár, mint mondtad, a HDMI portja nem egy mai darab. De még ha 2.0-ás, vagy újabb lenne, akkor is az van, hogy a mai tv-k szinte bármit lejátszanak. Szóval én személy szerint a HTPC-knek nem látom sok értelmét.
- Irodai mini gép: Ha a windows nem is biztos, de egy megfelelő linux disztró tuti, hogy elfut rajta. Kérdés, hogy ilyen áron nem érné-e meg jobban egy olcsó laptop?!
- IoT: Erre meg van bőven jobb alternatíva ARM, és egyéb célhardver alapon.
A lényeg, hogy én nem látom ennek a célközönségét. Kicsit olyan lett, mint amikor a Microsoft mindenáron egybe akarta gyúrni az asztali, meg a mobil windowst, aztán kaptunk egy olyan windows 8-at, ami egyik helyre sem volt jó.
-
válasz
#04824576 #25 üzenetére
Érdemi pluszt kell nyújtania a raspi4-hez és az egyéb, 5-6W körül fogyasztó minigépekhez és telefonokhoz képest. Én ezt ezekben látnám:
- gyors adatátvitel: ez megvan, ott a gigabit és a turbó USB 3.2 Gen2, megspékelve egy extra PCIe csatival. Ideális NAS alap pl.
- HTPC: Mindent lejátszó IGP - ez is stimmel
- HTPC: Mindent áteresztő videokimenet - na ez nem stimmel. És egy dolog, hogy az 1-2éves telókkal fullHD-ben nyomták a videókat eddig, olyan eszközről beszélünk, ami most kerül a polcokra = a következő 2-3év igényeit kéne kielégítenie.
- x86: van, de vajon rendesen elmegy ezen egy winfosch office-al és chrome-mal?
- GPIO-t hol felejtették?
#28: szubjektív, de 2020-ban nekem HTPC-műfajban az ITX már nagy
-
Felejtsd el, ez nem az RPi-nek fog alternatívát nyújtani, igazából fogalmam sincs, hogy pár x86 bázisú DIY projekten túl mi értelme van.
HTPC vagy NAS alapnak nem az igazi és oda jobb ITX vagy mATX megoldások vannak.
Aki meg minigépet akar, ARM szinten jobb opciók vannak. Szóval ez feltehetően ilyen semmire se jó, a két szék közé a földre eset lesz. -
Ha nagyon nem szállnak el az árazásban akkor erős konkurenciát kaphat a pi4.
-
-
-
#04824576
törölt tag
válasz
SunMount3r #19 üzenetére
A HDR hiánya jogos.
(#20) t72killer: Nem túl gyakori dolog, hogy valaki telóval csináljon 4k videót. Még annyira kamerával se elterjedt.
Mindkettőtöknek: Am ha normális oprendszerrel vesz valaki tv-t, feleslegesek is az ilyen eszközök filmlejátszásra. A tv elboldogul a 4k HDR tartalommal.
-
-
SunMount3r
nagyúr
Attól függ, milyen OS alatt és milyen lejátszó szoftverrel. Windows-on biztos nem, oda a 2200G (IGP-je, 3000 körüli RAM-al) a belépő a 4K / HDR-hez.
Linux-ra (pl. LibreElec), meg még mindig nincs rendes driver a HDR-hez semmilyen PC-s VGA/IGP-re, akkor miért pont erre lenne majd? Max FHD-ig lehet okés.(#17) Startup : Az 1.4 a HDR-t viszont már nem viszi át 4K mellett, így a 24Hz 4K is okafogyott.
-
-
Ha már HTPC, nem kéne rá egy HDMI 2.0 legalább
?
-
Legyes
tag
Ezt a Ryzent összehasonlitani a Geodedal olyan, mint egy Suzuki Swiftet egy hipersportkocsival. A méretén kívül a kettő más-más galaxis, nem csak ég és föld :)
-
Motion nevű szoftver, ami akkor rögzít, amikor mozgás van a képen. Sokmindent tud, én utoüjára sok éve foglalkoztam vele. Nekem egy ezer éves verzió van fent asszem 7-es debianon. :D Offline jó az.
Anno be lehetett állítani hogy ffmpeg-et használjon, aminek meg be lehetett állítani h GPU gyorsígást használjon.
Két hét config állítgatás után ment, és azóta is hibátlan, csak kezd kevés lenni. -
Nálam van külön NAS.
(#5) devast: Igen, én is eleinte mindenr ekülön kisfogyasztású célhardvert akartam, de a vége olyan nösszeg lett, hogy letettem róla. Ráadásul az olyan dolgokat, mint a biztonsági kamera kezelés, gyakran nehéz jól megvalósítani az ARM-es SOC-ok linux driver támogatása miatt.
AMD Kabini-vel nálam nagyon kicsi proci tereheléssel megy a 4db kamera kezelése, és tök jól műxik a video gyorsított enkódolás is. Okés, kellett vele szenvedni, mire működni kezdett, de ARM-es cuccokkal még egyszer sem sikerült a CPU tehermentesítése.
Egy kicsit modernebb AMD procival menne több kamera is. -
Tigerclaw
nagyúr
Az ősz az még nagyon messze van. Amúgy ez elérhető lesz nekünk is, mert rengeteg ipari alaplap van már embedded Ryzenre, csak gondolom nem szolgálnak ki X száz, ezer db alatt. Meg persze a többségén rengeteg extra interface van, gyakran még ipari felhasználásra is. Minek egy halom extra monitorkimenet, ha iparban is jellemzően csak 1 kijelző csatlakozik hozzá.
-
szabi__memo
nagyúr
válasz
wassermann #8 üzenetére
Gondolom ez sem lesz versenyképes
-
wassermann
addikt
Csak az árán fog múlni szerintem minden.
Az Intel NUC-jai és penbdrájv PC-i is csak azért nem terjedtek el, mert akkor már picit többért vettek az emberek valami olcsó notit.
-
#16939776
törölt tag
Ugyan itt ITX méretben is kínálnak R1000/V1000 sorozatú SOC-okat.
-
Abu, honnan jön az infó, hogy ez Picasso származék?
A Picasso nem a 12nm-es, ZEN+ magos verziója a Raven Ridge-nek?
Ez a netes doksik alapján sima ZEN és 14nm. -
Ha folyékonyan viszi majd a 4K HDR-t, és nem lesz arany árban, akkor ilyenből fogok media cuccokat építeni.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Redmi Note 13 Pro 5G - nem százas, kétszázas!
- Háztartási gépek
- Jogász topic
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- 3DMark 11 eredmények
- Hardcore café
- Star Wars: The Old Republic - MMORPG
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest