- Magas AI-költségek, csökkenő létszám: dolgozók ezreit rúgja ki a Microsoft
- Tovább csúsztatja az 1,4 nm-es node-ját a Samsung
- GeForce RTX 5050 VGA-k a Palit értelmezésében
- Több évig húzódó per várhat az Apple-re az iPhone-ok uralma miatt
- Megfizethető, Pulse szériás Sapphire alaplap DDR5-ös Ryzenek alá
Új hozzászólás Aktív témák
-
karib
addikt
Te is az ATX továbbreszeléséről beszélsz, ergo a szabványtól való eltérésről, ami lokálisan jó megoldás, ám összességében nem orvosolja az ATX gyengéit (állítólag anno 10W-os processzor disszipációra tervezték... azóta már egy jobb déli híd szerintem többet fűt...).
A BTX-ben nem a BTX a fontos, hanem az, hogy a mint szabvány elaggott ATX-et valami új és szabványos leváltsa. A dolog elég régóta húzódik, lehetett volna ezer jobb koncepcióval előjönni, mint a BTX - nem történt meg. Ennyi idő alatt mások processzor generációkat váltottak... ami valszeg kicsit összetettebb fejlesztési feladat, mint egy új házszabványt kiötölni. (Mindettől függetlenül nem triviális feladat, én nem vállalkoznék rá.)
A BTX nem a lehető legjobb, de egy szabvány nem is lehet minden pillanatban a lehető legoptimálisabb, főleg technikai szempontból. Emellett viszont számos egyéb tényező is van, amik adott esetben akár jóval fontosabbak is lehetnek, mint hogy a BTX a lehető legjobb technikai megvalósítás legyen.
Mindemellett a dolog most már teljesen okafogyott, hiszen szép lassan beindul a BTX átállás - ha a nagy PC gyártók ráharaptak, nem hiszem, hogy meg lehet állítani a folyamatot.
De aki nincs megelégedve, szaladjon a fromfactors.org oldalra, nézze meg a doksikat és prezentáljon jobbat - a világ PC-s közönsége ezerrel hálás lesz - még valami PH-s különdíjat is összedobunk, ígérem -
karib
addikt
Nem csak a processzor fűt a mai gépekben, ne feledjétek... ott a VGA, chipset, sőt a HDD-kenek is minimum légáram kell, hogy ne haljanak be. A BTX 2 ventivel (TMA + táp) a legdurvább eseteket leszámítva mindennel elbánik - állítólag 75 wattig disszipáló VGA-ra elég borda BTX-nél. Pláne hatékonyabb (és szabványos) a BTX, ha kisebb gépet akarsz építeni.
-
karib
addikt
válasz
EQMontoya #40 üzenetére
De hát épp az a probléma, hogy nem működik megfelelően az ATX, legalábbis nem kellően rugalmas. Persze kellő erőfeszítéssel működőképessé berhelhető, de ezt nem nevezném általánosan működőképesnek.
Vegyél egy random mezei ATX házat, hozzá egy erős Pentium D-t gyári hűtővel, egy középkategóriás alaplapot és egy nagy VGA-t, csavarozd össze, és meglátjuk, mennyire lesz csendes.
Ismét, a BTX elsősorban nem neked szól, hanem azoknak, akik nem akarnak tökölni minden egyes esetben az ATX működőképessé tételével. A ''tudok olyan házat, amibe ha ilyen coolert, olyan tápot meg amolyan adaptert raksz, akkor...'' és az ''összecsavarozom a standard alkatrészeket és müx, csendesen és megbízhatóan'' erősen más dimenzió. -
karib
addikt
A BTX egy szabvány. Egy új szabvány. Azért van, hogy úgymond ész nélkül összerakhass szabványos alkatrészeket, és azok gond nélkül működjenek. Az ATX működik, mert orrba-szájba hekkelik.
Gondolkozzatok kicsit PC gyártó fejjel és nem otthoni PC buherátorként. Ha többezer PC-t kell legyártsál, ráérsz minden eltérő konfighoz egyedi, drága megoldást fejleszteni, amit utána összeszerelni és főleg támogatni még drágább? Vagy fogsz kapásból egy olyan standard designt, ami kellő tartalékkal rendelkezik - összecsevarozod és müx.
Nos?
Olvassatok utána, a BTX egy elég jól kitalált dolog. Szó se róla, biztos lehetne rajta még ezt-azt hegyezni, de nem három óvodás találta ki az ebéd előtti szünetben, vannak benne teljesen értelmes dolgok. Pl. microBTX és picoBTX kisformátumú gépekhez standard formátumot definiál - a proci hűtő modul (TMA) viszont kompatibilis. Stb. stb.
Persze, otthonra bármit meg lehet oldani, össze lehet berhelni, nagyon is jól és hatékonyan. A szabványok viszont arról szólnak, hogy nagyobb volumen esetén is hatékonyan lehessen dolgozni.
A nagy gyártóknak persze könnyű átállni - döntés kérdése, hogy az új PC sorozatuk mostantól BTX alapokra épül. Az alkatrész (''channel'') piac sokkal nehezebb, mert párhuzamosan kell fusson a két szabvány - sokféle variáció, gyártási, forgalmazási készletproblémák.
Eleinte mi értelme volt az ATX-nek? Drága volt, új alaplap, táp és ház kellett hozzá... mégis átvészeltük a váltást. -
karib
addikt
Az ATX masszívan elavult, bőven megérett a cserére. Nem lehet vele értelmes kisméretű PC-t csinálni, tele van hőcsapdákkal, minden baja van.
Jöhetne már a BTX ezerrel.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest