Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Csapoati #76 üzenetére

    Ez világos, csak az állami alkalmazottak egy része nem teheti meg azt, hogy elmegy magáncégekhez dolgozni a saját szakmáján belül maradva. Egyrészt mert van ami ugye csak állami alkalmazottként űzhető, másrészt pedig a helyek száma véges. A piac persze beárazza a béreket, az állam viszont nem fogja. Érthető is, de attól még szeretni nem kell.

    Ha nem vagy alkupozícióban, akármilyen oknál fogva, akkor nem te szabod a feltételeket. A piac sem tökéletesen áraz, de rugalmasabb, gyorsabban reagál a változásra. Viszont a piacon is nagyok az egyenlőtlenségek, tán még nagyobbak, mint az állami szférában. A szabadság egyenlőtlenséghez vezet. Elképesztő különbségek vannak még a fehérgallérosok közt is, hogy ki mennyit keres, ha a fizikai munkásokat is ide veszem, a különbség még nagyobb.

    Másrészt vannak olyan területek, amiken a piac nem jól teljesít, ilyen például a oktatás, de az egészségügyet is ide lehet sorolni. Jellemzően azok a feladatok maradnak az államra, ahol a társadalmi felelősség nagy, de a hatás, akár pozitív akár negatív, csak évek, évtizedek múlva érződik. A társadalomnak kéne a felelősséget vállalnia, a társadalom meg ebben nem szokott jól teljesíteni. Ezt a fajta felelősséget a legkönnyebb hárítani.

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Csapoati #63 üzenetére

    A fizetések mindig is a kereslet-kínálat mentén alakultak leginkább. Az állam sem fizet többet annál, amennyit muszáj kifizetnie.

    A szoftverfejlesztők sem azért kapnak jó béreket, mert, hogy is mondjam, erkölcsi értelemben "kiérdemelték". Sem a társadalmi felelősségük mértékével, sem a végzettségükkel nincs arányban a bérük. Egyszerűen azért keresnek jól, mert hiányszakma. Vannak más tényezők is, de ez a leginkább meghatározó.

  • fordfairlane

    veterán

    Nem értem én ezt a "megalázóan kevés fizetés" dolgot. Van olyan fizetés, ami megérdemelten, vagy kiérdemelten kevés? Ha igen, melyik volna az?

Új hozzászólás Aktív témák