Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dkess

    őstag

    válasz RoliHero #34 üzenetére

    Ez majd az nVidia szerint majd a "G-SYNC Compatible" kategóriába fog kerülni (azaz "sima Freesync 2-es" monitor). Most még nincs benne, de a Acer XV273K -ból kiindulhatunk e tekintetben a listából - azaz itt is 4K mellé a hivatalos támogatott tartomány: 48-120Hz (és ez is csak 8 bpc mellett !!) lesz. nVidia link: [link] Egy DP 1.4 -es kábelen a max átvihető: 4K / 120 Hz / 8bpc (chroma subsampling nélkül, de ezt ne is akarjuk pl. még 10 bpc mellett sem) mellett. A 10 bpc -hez 4K -n már max. 98 Hz jár (egyébként jól látom, hogy a 10 bpc -vel "nem dicsekednek" a specifikációk között a hivatalos oldalon?) ...

    Gsync esetén persze elméletileg kettő DP 1.4 kábelen menne a 4K / 144 Hz / 10 bpc / Gsync (HDR -el is), de ez "csak" Freesync 2 - illetve fizikailag csak egy DP 1.4 csatlakozó van.

    Egyéb tekintetben sajnos méret tekintetében nincs igazából nagy választék a 4K és nagyobb, mint 60 Hz monitorok között (Freesync/Gsync). A 27" és 43" között nincs semmi (de van 65" -os is például). Én 28" FULLHD -t követően 28" 4K -n (60 Hz, Freesync -es, de nem használom) vagyok. Innen nem mennék már 27" -ra szívesen egy rahedli pénzért ... Jöhetne már valami a 32" kategóriába is a 4K/120 Hz(/Freesync vagy Gsync) kategóriában ...

  • dkess

    őstag

    válasz dkess #38 üzenetére

    Szerkesztési idő lejárt, de az alábbi specifikáció sor alapján valószínűleg támogatja a 10 bpc -s megjelenítést (igaz nem 4K / 120 Hz / 'chroma subsampling nélkül'). RGB/4:4:4 mellett 4K/10 bpc -ben max 98 Hz lesz akkor valószínűleg ...

    "Display Colors : 1.07 Billion"

    Játékra javasolt továbbra is ezen monitornál a 4K / 120 Hz / 8bpc (chroma subsampling nélkül) / Freesync 2 beállítás ...

  • dkess

    őstag

    válasz Abu85 #39 üzenetére

    Az RTX -ekben is benne van a DSC 1.2, ha jól tudom. Az a "limit nélkül" az biztos (mondjuk tftcentral -on szereplő hír szerint igen, de más portálokon nem részletezik ezt a hírt nagyon) ?

    Értem ez alatt, hogy 4K/144 Hz -en RGB/4:4:4 -ben milyen max bpc -vel megy? Ez is DSC 1.2 avagy ebből van már újabb verzió is?

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz b. #45 üzenetére

    A monitorod (Samsung CHG7/C32HG7xQQ) a Samsung és az AMD szerint is "csak" Freesync -es és nem Freesync 2 HDR -es.

    Mindazonáltal érdekes kérdést vetsz fel és net -en sincs túl sok információ arról. hogy akkor az nVidia kártyák csak "sima" Freesync módban képesek meghajtani a Freesync 2 HDR monitorokat is illetve várható-e változás e tekintetben? Apró megjegyzés - "sima" Freesync módban is mehet HDR. Freesync 2 HDR esetén azonban a monitornak kötelezően támogatnia kell a HDR -t - persze a HDR használata ez esetben sem kötelező a felhasználónak. Természetesen vannak más okosságok is - pont például az emlegetett késletetést is csükkentő tone mapping kezelés (ez kimarad monitor oldalon - ezzel "hűbb" és gyorsabb is lesz a folyamat).

    Abu85

    Köszönöm szépen a válaszodat. Egy dologra nem találtam még választ - Freesync 2 HDR esetén 4K mellett támogatott lesz a 120 Hz feletti frekvencia is? "Sima" Freesync esetében nem.

    Az AMD oldalán igazából nem is látok 4K -s Freesync 2 HDR monitort egyáltalán. Még egy darab 5120x1440 felbontású Freesync 2 HDR monitor van csak (Samsung C49RG9x), ami aránylag közel van a 4K -hoz, de ez is csak 48-120 Hz tartományban működik ...

    Mindössze az emlegetett júniusi Asus bejelentés van és a legtöbb oldalon ez a kérdés fel sem merül ...

  • dkess

    őstag

    válasz Tetsuo #49 üzenetére

    2014 Áprilisában mutatkozott be - amennyiben ez "új" -nak számít, akkor igen az. A Vesa "visually lossless" -nek aposztrofálja az algoritmusát. Ez azt jelenti, hogy "matematikailag veszteséges" a tömörítési eljárás, de a saját jellemzésük szerint emberi szem által érzékelhető veszteség nem ér minket (ezt de sokszor hallottuk már) ...

    Ilyenformán mondhatjuk, hogy pontos a Te megfogalmazásod is.

    Hivatalosan: [link]

    Amennyiben kicsit bővebben is érdekel: [link]

    Úgy gondolom ez egyszerűen leírva ez is segíthet: [link] (bár ez HDMI 2.1 oldalról közelít, de maga az algoritmus oldaláról nézve ez mindegy)

    [ Szerkesztve ]

  • dkess

    őstag

    válasz b. #70 üzenetére

    Igen, jogos - elnéztem a monitorodat. Azonban az Általad is linkelt Samsung oldal szerint ezen monitor Freesync -et nem támogat, míg Freesync 2 -őt igen. Valószínűleg a "sima" Freesync -et is támogatja, ha nVidia kártyával is megy a dolog ...

    Másik oldalról a "sima" Freesync is támogat HDR -t - ettől ez még lehet Freesync.

    Abu85

    Az AMD pont a HDR funkciót tartotta fontosnak kiemelni az új szabványa során - ez volt az oka történetesen, hogy át is nevezte tavaly nyáron (ez volt gyakorlatilag az első mondata is az Általad linkelt saját írásodnak). Az, hogy egyénileg kinek mi fontos - HDR/kis késleltetés/tone mapping hiánya a megjelenítőn (a hozzá kapcsolódó funkciókkal) az lehet részletkérdés.

    Az előző kommentemben nem is azt írtam, hogy a HDR lényeges vagy sem. Azt írtam, hogy a monitornak kötelezően támogatni kell a HDR -t is, ha Freesync 2 HDR plecsnit akarnak rá rakni ("sima" Freesync -nél ez csak opcionális). Ugyanakkor azt is, hogy magának a felhasználónak nem kötelessége a HDR -t magát használni ...

    Egyik kérdésem az volt, hogy a közeljövőben várható-e, hogy nVidia kértyák is támogatni fogják a Freesync 2 HDR -t vagy adott esetben egy ezzel technikai értelemben ekvivalens általános szabványt? Tudom írtál egy évvel ezelőtt, hogy dolgoznak ilyenen, de egyfelől azóta eltelt egy év - másfelől voltak időközben fejlemények, pl. nVidia kártyákon is megy a Freesync.

    A másik kérdéssel kapcsolatban. Igen, megy 4K esetén a 120 Hz Freesync -el is. A kérdés az volt, hogy e frekvencia felett menni fog-e mondjuk a Freesync 2 HDR?

    A kérdést meg is lehet fordítani - a monitorgyártók nem törték össze magukat, hogy DSC -t használjanak (mivel ez veszteséges eljárás - így valóban lehet inkább videók/TV -k esetében lenne létjogosultsága inkább, mint monitorokon) Freesync -el vagy anélkül. Monitorok esetében simán a DSC nélküli DP korlátok érvényesek jelenlegi Gsync/Freesync monitorok esetén (4K és 60 Hz feletti monitorok esetén). Valószínűsítem, hogy az E3 -n bejelentett Asus monitor e téren hozhat változást.

Új hozzászólás Aktív témák