Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • commanDOS

    senior tag

    válasz kukinyo #510 üzenetére

    Balesetek mindenhol előfordulhatnak, amíg az emberi tényező benne van a képletben.
    Ennek ellenére én nem védeném tűzzel-vassal a ruszkikat. Itt nem előítéletekről van szó, hanem bizonyos sajátosságokról. Az egyik ilyen, hogy a Szovjetunióban volt a legtovább katonai irányítás alatt az atomipar.
    A civilszférát nem készítették fel kellőképpen a technika irányítására. Ezt úgy értem, hogy volt egy instabil, alapvető tervezési hibákkal küzdő atomreaktoruk, amit ugyanakkor a szabályok betartásával és a hiányosságok ismeretével relatíve biztonságosan lehetett üzemeltetni. Ehhez kell a katonai fegyelem, a civil szférában nyilván nincs meg. Pontosan ezért nem építettek más országban ilyen reaktort, mert tudták, hogy önmagában nem biztonságos, túl nagy szerepet játszik az üzemeltetésben az emberi tényező. Túl sok mindenbe lehet belepiszkálni. Ezt ők is elismerték a baleset után és módosították is a többi RBMK reaktor szabályzását. Erről készített az MTV egy doku. filmet 4 évvel a baleset után.
    Na most ez csak az egyik dolog. A másik felelőtlenség, hogy ilyen reaktort egyáltalán megtervezhettek. Olyan a konstrukció, hogy a láncreakció elszabadulását csak a külső biztonsági eszközök tudják megakadályozni.
    Egyébiránt pedig miért terveznek vajon olyan reaktort, ami a fűtőelemek üzem közbeni be és kirakodására van optimalizálva? Egyes források szerint ez egyértelműen plutónium termelésre való. Más források viszont azt állítják, hogy az ilyen módon előállított plutónium katonai felhasználásra alkalmatlan.
    Továbbá az emberi tényezőhöz tartozik, amit az erőmű látogatói tapasztaltak: laza fegyelem, a vezérlőben dohányoznak, a kapcsolók felett kis papírcetlik: "ne nyomd meg, lent dolgoznak."
    .

Új hozzászólás Aktív témák