Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    válasz Reggie0 #102 üzenetére

    Szerintem itt senki se vitatja, hogy Kína egyértelműen globális hatalomra tör. Azt se, hogy ez ellen valamit tenni kell, ne mindent ott gyártani, mert ha minden ott készül, akkor egyszer csak azt a kérdést kell feltenni, hogy mit lehet eladni Kínának, ami kell neki, mert még nem gyárt, s lehet érte traktort kapni, hogy legalább búzát lehessen termelni, nemhogy iphoneja legyen a kölyöknek. Ez egy hülye ördögi kör. Először csak nyersanyagot szereztünk tőlük, s adtunk érte nehézipari terméket, aztán a nehézipar is átkerült hozzájuk, mert olcsóbb, aztán a könnyűipar, textil, elektronika, hipp-hopp az lesz, hogy a fejlesztés is ott lesz, s ha téridőgépet nem tudunk építeni nekik amire szükségük van, akkor semmit se tudunk nekik eladni. Egyszer eljön az az idő, hogy nincs hova fejlődni, nincs értékesebb eszköz (téridőgép) amit fel lehetne ajánlani nekik, s akkor kopp lesz.

    Belátták, hogy háborúnál vannak olcsóbb s biztonságosabb módszerek. USA is belátta, ők is szeretik, ha diktátor ül egy értékes külföldi ponton. Amit az USA sem szeret, ha azt a diktátort nem tudja megvenni.
    Egyiknél a gazdasági hatalom a nyerő, másiknál a célzott katonai.

    Úgy fogalmaznék, hogy Kínát az tántorítja el Tajvantól, hogy tudja, hogy az ottani tajvani és amerikai haderő miatt katonailag csak egy értéktelenebb és drágább Tajvant tudna megszerezni, mint amit gazdaságilag megtud. Ő is belefuthat egy olyan pofonba, mint amibe az USA fut bele Vietnám óta. Tajvaniak is átmehetnek földalatti ellenállásos harcba, ami ellen csak a népirtás a megoldás. Kína mondjuk meg tudná tenni, politikai berendezkedése megengedi, hogy mindenkit elhurcoljon 10 év gulág munkára, de megint ott tartunk, hogyha a értékes munkaerő Nyugat-Kínában rizs termeszt, ahelyett, hogy Tajvanon mikrochipet gyártana, nem éri meg. A gulágosítás alatt, meg természetesen menne a hidak, gyárak felrobbantása az ellenállás részéről.

    #104) dabadab:
    Azt belátom, hogy 34 elemű láncot felépíteni lehetetlenség, de azt simán elhiszem, hogy 4-5 elemből álló lánccal el lehet érni. Ok lehet, hogy százmilliók kellenek ahhoz, hogy megvalósítsd, de megoldható. Milyen jók is a hedge fundok, nyugdíjalapok. Szerinted mennyi kell, hogy ezeken keresztül irányíts egy nagyvállalatot? A lényeg, hogy ahhoz, hogy az Applet te irányítsd nem 51% részvény kell tulajdonolnod, hanem ennyire kell tudnod hatni, ami nagyon nagy különbség!

  • borg25

    senior tag

    válasz Reggie0 #98 üzenetére

    Kínának egyenlőre csak határ menti vitái voltak, nem ment el a világ másik részébe háborúzni. (Igen Tajvan ott van egy köpésre)
    Egyszerűen tényleg az a kérdés, hogy mit nyerne egy háborúval? Még ha győzne is, a háború elintézné a Tajvani gazdaságot, (ha mást nem gondolom a tajvaniak semmisítenék meg) termelést, azon kívül meg mi értékes van ott? Emberélet? Föld? Mindkettőből sok van Kínának. Ami értékes az a gazdaság.
    Gazdaságot viszont háború nélkül is meg lehet szerezni, elég csak a vállalatok fölött megszerezni a szükséges többségi tulajdont. No kockázat, világ engedi, a célt el lehet vele érni, egy pillanatra se kockáztatod, hogy közben megsemmisül az amiért harcolsz, akkor miért háborúzni?
    Nagyon elméletileg 100 dollárból uralhatod a világ legnagyobb vállalatát is:
    Alapítasz egy 100$ céget, amibe te befektetsz 51$-t s első döntésed az lesz, hogy egy 200$ cégben kell 100$ részvényt venni. Te még a 1000$-ból 1$-ért veszel még részvényt, így a 200$ cégben meg lesz a többségi tulajdonod.
    Ugyanezt eljátszod a 400$ céggel, 800$, 1600... mindegyiknél eljátszod, hogy a alatta lévő cégben te hozod a döntést, hogy mit kell csinálni a felette lévő cégben.
    Ahhoz, hogy a 6,5millió dolláros céget irányíts kell 67$, a 600 milliárdos Aplle-höz picit több 84$. (100*2^33=858E9) Ok az elmélet nagyon szép, a gyakorlati megvalósítás problémás, de jól látszik, hogy cégeket egymásra fűzve milyen könnyen lehet uralni hatalmas vállalatokat. Egy pisztolyt nem kapsz ennyiért, akkor minek is háborúzni?

  • borg25

    senior tag

    válasz Reggie0 #92 üzenetére

    Ukrajna nem volt NATO tag.
    Demokráciákban meg kell magyarázni a választópolgár anyukának, hogy a fia miért tepsiben jött haza egy Ausztráliában lévő országból. (Én tudom, hogy Ukrajna hol van, de az anyuka baromira nem fogja tudni és érteni az összefüggést.)
    Ukrajnában mi értékes van? Nagyjából csak a minket ellátó gáz és olajvezeték ugrik be. Az az olaj ami miatt nem USA-ból veszünk olajat. Németek még kapnak olajat az oroszoktól, de tippre Fehéroroszokon keresztül, szóval tőlünk nyugatabbra mindenkit hidegen hagy mi van a barátság ii kőolajvezetékkel.

    Tajvanon ezzel szemben szép számmal vannak USA-ba is termelő cégek, szoros együttműködés, gazdagabb ország, jobban tudja indokolni az aktuális vezetőknek miért kell védeni.
    Három konfliktusban már kiállt mellette az USA
    Gondolom stratégiailag az se hátrány, hogy délről sokkal közelebb van Kínához egy Tajvani előőrs mint Fülöp szigeteken.

  • borg25

    senior tag

    Saját kútfőből lehet, hogy évtizedekre lenne szükség, de vannak más módszerek is...pl felvásárlás hogy legálist mondjak?

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés