Hirdetés
- Melyik tápegységet vegyem?
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- Zeneszerkesztő és DJ topic
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- Fujifilm X
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Asztrofotózás
- Projektor topic
Új hozzászólás Aktív témák
-
pászka
tag
válasz
szabi__memo #12 üzenetére
És Amerikának hol vannak a gyorsvasútjaik, a Kínaiaknak több ezer kilométer van belőle!!!
-
MeszesKPT
őstag
Mégsem nézted meg, hogy eredetileg mire reagáltam, ahol te nem értetted, hogy miért kellene nulláról fejleszteni. De tessék:
"Én azt nem értem, miért gondoljátok, hgoy csak és kizárólag amerikában lehet bármilyen technológiát fejleszteni. Miért lenne így? Szakembert lehet venni/képezni/átképezni."
Fejlesztésről volt szó itt és nem meglevő technológiák felvásárlásáról.
"Azt meg végképp nem tudom értelmezni, hogy "70%-ra lennének képesek növelni? Mindezt úgy, hogy ne használjanak semmilyen külföldi licenszt.". Ha 70%-ban sajátot használnak, akkor a maradék 30% szerinted mégis mi lenne, ha nem külföldi?"
A 70%-ot hogy fogják elérni külföldi technológiák licenszelése nélkül, ez volt a kérdés. Lehet én nem tudok normálisan fogalmazni, vagy te nem olvasol értelmezve.
Mindegy, összefoglalva a kommunista propaganda által kitűzött cél eléréséhez három út vezet.
Jelen állapotból kiindulva saját kútfőből, értsd kínai tulajdonú cégek által kifejleszteni és legyártani chip dizájnokat. Amit eddig le tudtak tenni az asztalra az se piacképes nem volt, se nem történt önerőből, de ezt már mások is fentebb leírták. Így 5 év alatt nem fog csoda történni.
Második lehetőség összevásárolni a legjobb mérnököket és a megszerzett szaktudással megvalósítani a fentieket. Ez akár egy járható út lehet, de itt pedig az időtávot vontam kétségbe egy másik hozzászólásban.
A harmadik út amit te emlegetsz, hogy felvásárolni olyan cég(ek)et amelyek már birtokában vannak a megfelelő technológiáknak ÉS szabadalmaknak. Erre továbbra is él a kérdésem, hogy mely(ek) lennének szerinted ezek, amivel 2025-re megvalósítható lenne a kínai tulajdonú/felügyeletű 70%-os kitűzött részesedés? (A jelenlegi helyzet ugye az, hogy a Kína által használt félvezetők 16%-át gyártják ott és ennek mintegy fele kerül ki kínai tulajdonú cégektől.)
Az Apple/Intel példát nem tudom idekapcsolni. Már leírtam, hogy szerintem mekkora eséllyel hagynák kínai többségi tulajdonba kerülni bármelyik chip tervezéshez és/vagy gyártáshoz kapcsolódó amerikai céget.
Szerintem a cikkben szereplő grandiózus függetlenedési tervek a szabadalmakon állnak vagy buknak elsősorban (lásd ZTE, Huawei). X86 a keresztlicensz szerződések miatt eleve kiesik (AMD-vel is véget ért a megállapodás), ARM pedig egyelőre japán tulajdonban van. Érdekes helyzet lenne, ha a kínaiak belengetnének mondjuk $50B-t (SoftBank ugye $32B-ért vette meg 2016-ban). Szerinted minden csak gazdasági kérdés, én azért megvárnám, hogy az amerikai lobbi mennyire lenne képes nyomást gyakorolni Japánra, hogy lépjenek közbe.
A félvezető gyártás is egy külön történet, mert három amerikai cég (Applied Materials, KLA-Tencor, Lam Research) jelenleg megkerülhetetlen. Például a SMIC egy chipet nem tudna most másként legyártani.
-
dabadab
titán
"Egyébként meg egy példa, hogyan lehet a semmiből kifejleszteni chipgyártást: az Apple felvásárolta az Intel modemes részlegét"
Na ez az, amit nem fognak engedni a kínaiaknak.
"Ja, egyébként az ARM-ban is elég komoly kínai részesedés van"
Nincs, az egész a japán Softbanké.
-
jeriko2
tag
válasz
MeszesKPT #148 üzenetére
Teljesen más szemlélettel látjuk a világot. Mi az, hogy "Kínán belüli fejlesztés"? Ha kínai cég európai laborjában fejlesztenek valamit ki, az kínai? ha európai cég Kínai vállalatánál fejlesztenek ki valamit, az kínai? Ha 40%-ban kínai tulajdonú cégnél fejlesztenek ki valamit, az kínai?
Szerintem ma már annyira összefonódnak az ilyen dolgok, hogy értelmetlen "kínán belüli fejlesztés"-ről beszélni. Azt meg végképp nem tudom értelmezni, hogy "70%-ra lennének képesek növelni? Mindezt úgy, hogy ne használjanak semmilyen külföldi licenszt.". Ha 70%-ban sajátot használnak, akkor a maradék 30% szerinted mégis mi lenne, ha nem külföldi?Egyébként meg egy példa, hogyan lehet a semmiből kifejleszteni chipgyártást: az Apple felvásárolta az Intel modemes részlegét. Jó eséllyel 2 év múlva, Apple modem-ek lesznek az iPhone-okban, szép almás logóval díszítve. Ügyesek ezek az Apple-s fejlesztők hogy 2 év alatt a semmiből saját modem-et fejlesztenek, ugye?
Más kérdés, hogy le sem tudják gyártani, jó eséllyel Ázsiában fog ez megtörténni, mint az eddig processzorok nagy részénél. Ami Kínai cégek számára ugyanúgy fennálló lehetőség, mint az Apple-nek - technológiától függetlenül, akár tetszik Trumpnak akár nem.Szerintem Kína nem a saját fejlesztésre fókuszál már jó ideje, hanem a felvásárlásba. Ez hatékonyabb és gyorsabb is tud lenni, mint a fejlesztés, nem igazán értem, miért nem látod mi zajlik a világban, és csak a "saját fejlesztés"-t hajtogatod.
Ja, egyébként az ARM-ban is elég komoly kínai részesedés van, és a TSMC le is fogja gyártani nekik (üzleti alapon mindenképpen), szóval nem látom miért ne férnének hozzá a legfejlettebb technológiákhoz:
https://www.electronicsweekly.com/blogs/mannerisms/dilemmas/arm-no-choice-give-huawei-ip-2019-05/ -
MeszesKPT
őstag
Hallottam. Nézd meg milyen hozzászólásra reagáltam. Kínán belüli fejlesztésről volt szó, amiben eddig amit fel tudtak mutatni az közel áll a nullához.
Érdekel, hogy szerinted mely céget tudnák felvásárolni, amivel a "hazai" chip gyártás részesedését 2020-ra 40%-ra, 2025-re 70%-ra lennének képesek növelni? Mindezt úgy, hogy ne használjanak semmilyen külföldi licenszt. Ez nem csak gazdasági kérdés, mert az amerikai cégek felett egy hostile takeovert sem hagynának.
A "harmadik lehetőséget" pedig egyáltalán nem értem, mert ez pont az amitől függetleníteni akarják magukat. Amúgy meg mit is gyártatnának a Samsunggal, TSMC-vel?
-
jeriko2
tag
Na tessék, ezt most találtam.
https://www.theregister.co.uk/2018/06/06/softbank_offloads_51_per_cent_of_arm_china_for_a_bargain_7752m/ -
jeriko2
tag
válasz
MeszesKPT #115 üzenetére
"A néhány évvel van itt a baj. Nézd meg a mostani nagy chip gyártókat, akiknek már több évtizedes múltja van, hogy mennyi időbe kerül megtervezni és legyártani egy új dizájnt. Erre te azt állítod, hogy erre egy nulláról induló projekt néhány év alatt képes lenne."
Na de honnan jön az a butaság, hogy nulláról kellene kezdeni?
Hallottál arról, hogy a kínai Geekly megvette a Volvót? Igen, a Volvó már kínai. Már kínában IS gyártják.
Szerinted ha akarnák, le tudnák másolni a Volvó műszaki megoldásait más autókhoz? Már meg is tették.A Teslától pl nemrég több műszaki vezető váltott már kínai céghez, de hosszasan lehetne sorolni, hogy más cégektől mennyi. Igen, chipgyártóktól is. Arról esetleg hallottál, hogy az ARM - ami többek között az összes android alapú chip alapjait tervezi, nemrég Japán tulajdonba került? Gondolod, hogy nincs az a pénz, amiért Kína - ha akarná - meg tudná vásárolni?
A tudás manapság árucikk. A hozzá tartozó cégek, szakemberek, gépek is. Egyszerűen gazdasági kérdés, hogy megvenni jobb-e, vagy kikutatni. Harmadik lehetőségként pedig még mindig ott van, hogy legyártatják a Samsunggal, TSMC-vel, Toshibával - amíg a saját nem lesz elég jó.
https://www.hwsw.hu/hirek/60524/tsinghua-unigroup-kinai-memoriagyartas-dram-felvezeto-chip.html
https://pcworld.hu/pcwpro/beerte-az-intel-core-i5-7400-at-egy-kinai-processzorgyarto-265070.html -
MeszesKPT
őstag
-
dabadab
titán
"Pl. afganisztanban a hegyek kozott levo fegyveres csoportokat valahogy sosem sikerult kiuzni."
De nem azért nem sikerült kiűzni, mert mondjuk simán visszaverték voln az amerikaiak támadását (mert nem, ha bármikor harc tört ki, akkor ott egyértelmű volt az amerikai fölény), hanem azért, mert alapvetően nem katonia probléma volt ez: ha az amerikaiak még erősebb expedíciós erőt raktak volna oda, azzal se tudták volna megoldani a problémát.
Éppen emiatt teljesen irreveláns katonai kérdésekben ezt elővenni: egy esetleges Tajvan elleni inváziónál nem lenne az probléma, hogy nem tudják megkülönböztetni a Kínai Néphadsereg hadihajóit a békésen sétáló civilektől.
-
Reggie0
félisten
-
opr
nagyúr
Magyarorszagon, a kommunizmus alatt vegig voltak kisebb-nagyobb ellenallo csoportok. Tehat a logikad alapjan akkor az oroszok se gyoztek le Magyarorszagot, mert igaz nem regularis formaban, de maradtak ellenallok?
Huh, jo tudni, en hulye meg mar azt hittem, hogy a mai napig annak isszuk a levet, amit itt muveltek az oroszok, meg a sok szervilis csokos magyar. -
Reggie0
félisten
"---szóba se került, hogy valamiképpen katonailag alulmaradhatnának, ami nem ment, az az, hogy rendes, működő államhatalamat építsenek ki - de ez meg alapvetően nem katonai kérdés."
Tehat, ha az ellenseg amit legyoztek ismet targyalopozicioba kerul, mert az elhuzodo gerillahaborut mar unjak ellene(tehat teljesen le sem gyoztek, ott maradtak csak nem regularis formaban), akkor az alapvetoen nem katonai kerdes. Ha nem erted mi t irsz, akkor inkabb ne ird le.
-
Reggie0
félisten
válasz
joysefke #133 üzenetére
Minden megvan, csak a tapasztalat nincs. Ezt a procit is 6 ev alatt hoztak ossze. A masolas pedig nem igazi tapasztalatszerzes, hanem inkabb lepcsok atugrasarol szol. Ha felzarkoznak az intel melle, meg mindig nem lesz eleg tapasztalatuk, hogy jobb fejlesztest is tudjanak csinalni. Inkabb 20-30 ev lesz az.
-
joysefke
veterán
is-is. Másolással és saját kútfőből. Amíg lehet és van értelme, addig másolnak, amikor felzárkóztak és szabadalmakkal védett külső piacra dolgoznak, ott már saját kútfőből is.
Mindenük megvan hozzá:
-(1)óriási belső piac, amely finanszírozni tud egy ilyen nagyszabású és hosszan tartó fejlesztést.
-(2)erős állami szabályozás, ami garantálni tudja a piacot a fejlesztés számára addig amíg az még a belső piacon sem lenne elég versenyképes és emiatt piacilag alulmaradna az amerikai konkurenssel szemben.
-(3)rengeteg elkölteni való pénz
-(4)tanítható mérnökökstb.
Én nem azt mondom, hogy 2-3 év alatt, még azt sem hogy 5 év alatt, de szerintem 10 éven belül egy intel-amd-apple-arm-mel versenyképes tervező-gyártócégük legyen, az szerintem bőven reális, sőt valószínű.
Kínai x86, elsőre nem is rossz:
https://www.tomshardware.com/news/china-zhaoxin-kx-6000-core-i5-7400,39694.html -
Reggie0
félisten
Nem hinnem, hogy csak ennyi a gond, USA-t Europa is beelozte.
(#115) MeszesKPT: Nyilvan csak nem akarnak
Rendes procit sem tudtak meg tervezni es gyartani, azaz az elmult par evben mutatkozott valami felzarkozas szeruseg es kezdik utolerni az x86/x64 teljesitmeny ketjegyu szazalekkal lemaradva. Aki azt mondja, hogy 5 ev es felzarkoznak az ezt hogy magyarazza? Akartak procit, de azert nem annyira? Es ez meg csak a felzarkozas, ahol koppintani es erteni kell masok technologiajat, a tovabbfejleszteshez ez meg keves is.
-
_cHAos_
aktív tag
Még nem jelent meg itt az a vélemény, habár Kína bármit is mond (lenyomják a Szilikon völgyet öt éven belül, ez az évszázad vicce
) Senkinek nem fordult meg a fejében az, hogy az amerikai adminisztráció mindössze tárgyalási alapul használta fel az eddig általuk kivetett szankciókat??? Tehette ezt azért, mert Kína abszolult veszélytelen, gyakorlatilag esélyünk nincs és nem is lesz a 21. században???
Ezt látni nem kell szakértőnek lenni, ez szimpla tény, attól, hogy elborult agyú elvársaink annyira vakok tudnak lenni, hogy ezt sem látják...
-
_cHAos_
aktív tag
válasz
MeszesKPT #115 üzenetére
Ő azt állítja és Kína meg a Huawei is, aki látott már mikroelektorinkát azoknak meg röhög a vakbele.
Direkt nem írtam AI-t, mert attól meszebb állnak, mint Makó jeruzsálemtől... _Gyakorlatilag a fejlesztéseik is ha mutatnak is valahová, maximum csak egy lehetséges zsákutcába. Minden tiszteletem a kínai marketinggépezetnek, úgy látszik a népek isszáka a szavaikat.
Nevetséges!mod: a PH foglalhatott volna nyíltabban is állást a témáakörben, nem kell finomkodni szvsz...
-
MeszesKPT
őstag
válasz
attila9988 #103 üzenetére
"levonni a következtetést, hogy ne tudnának chip tervező céget felhúzni néhány év alatt, hatalmas blődség"
A néhány évvel van itt a baj. Nézd meg a mostani nagy chip gyártókat, akiknek már több évtizedes múltja van, hogy mennyi időbe kerül megtervezni és legyártani egy új dizájnt. Erre te azt állítod, hogy erre egy nulláról induló projekt néhány év alatt képes lenne.
A cikkben megfogalmazott 2025-ig elérendő 70%-os lefedettség pedig a teljesen abszurd kategória.
-
_cHAos_
aktív tag
Idézet a cikkből:
"A kínai kormány emiatt egy tervvel állt elő, ami gyakorlatilag azt szorgalmazza, hogy a kínai ipar által tervezett lapkák 2020-ra 40, 2025-re pedig 70 százaléka használjon csak belföldi technológiát."Bullshit, ha még egy high tech, full szolid, előremutató és a "nyugatival" egy szinten álló szoftver környezetre mondanak tíz évet azt elhiszem. (Bár pl. a Micronak egy szaros c# fejlesztése is egy Mars projekt árába került.)
DE hardverre? Ha 20 éve a pincében rejtegetik a prototípusokat, akkor talán.
mod:
Nem biztos, hogy vicces, hogy a cikkben említett kb. hasonló, csak sokkal szofisztikáltabb véleményen lévő bennfentes a névtelenségbe burkolózott a mondanójával. -
hypno skate
senior tag
Kína az ópium háborúkig a világ legfejlettebb társadalmával rendelkezett....és gazdaságilag sem volt piskóta.
Aztán 150 évvel ezelőtt félgyarmati sorba kényszerítették és gyakorlatilag kirabolták az akkori világhatalmak.
Ami most történik Kínával kapcsolatban, az a saját nézőpontjuk szerint nem más, mint hogy helyreáll a világ rendje.Abból meg, hogy nem támadja meg Tajvant nem az következik, hogy nem lenne rá képes. Ennyi erővel az USA-t is fikázhatnánk hogy katonailag szart sem érnek, amiért Kubát soha nem foglalták el.
-
Anemus
csendes tag
És ilyenkor jöhet sokak számára a megvilágosodás:, hogy valójában itt az USA a legnagyobb terrorista. Ő az a bizonyos bagoly aki szüntelenül pofázik a verébnek. Csak, hogy a verebek már lassan 1.5 milliárdan vannak. Ha évtizedekbe is telik, de előbb utóbb az egész nyugati kultúrát taknyosra pofozza Kína. Akkor majd pont ők fognak szankciókat bevezetni az USA ellen. Ez lesz az a pont amikor én már csak egy kávét fogok kérni!
-
dabadab
titán
"azt simán elhiszem, hogy 4-5 elemből álló lánccal el lehet érni."
Nem igazán. Ott bukik meg a dolog, hogy egy 100 millió dollárt érő cégnek egészen biztosan nem lesz 100 millió dollár készpénze vagy más cégben birtokolt részesedése, de még csak 50 sem, innen kezdve meg az újabb tagokkal nem növekszik, hanem csökken az elérhető részesedés értéke.
-
borg25
senior tag
Szerintem itt senki se vitatja, hogy Kína egyértelműen globális hatalomra tör. Azt se, hogy ez ellen valamit tenni kell, ne mindent ott gyártani, mert ha minden ott készül, akkor egyszer csak azt a kérdést kell feltenni, hogy mit lehet eladni Kínának, ami kell neki, mert még nem gyárt, s lehet érte traktort kapni, hogy legalább búzát lehessen termelni, nemhogy iphoneja legyen a kölyöknek. Ez egy hülye ördögi kör. Először csak nyersanyagot szereztünk tőlük, s adtunk érte nehézipari terméket, aztán a nehézipar is átkerült hozzájuk, mert olcsóbb, aztán a könnyűipar, textil, elektronika, hipp-hopp az lesz, hogy a fejlesztés is ott lesz, s ha téridőgépet nem tudunk építeni nekik amire szükségük van, akkor semmit se tudunk nekik eladni. Egyszer eljön az az idő, hogy nincs hova fejlődni, nincs értékesebb eszköz (téridőgép) amit fel lehetne ajánlani nekik, s akkor kopp lesz.
Belátták, hogy háborúnál vannak olcsóbb s biztonságosabb módszerek. USA is belátta, ők is szeretik, ha diktátor ül egy értékes külföldi ponton. Amit az USA sem szeret, ha azt a diktátort nem tudja megvenni.
Egyiknél a gazdasági hatalom a nyerő, másiknál a célzott katonai.Úgy fogalmaznék, hogy Kínát az tántorítja el Tajvantól, hogy tudja, hogy az ottani tajvani és amerikai haderő miatt katonailag csak egy értéktelenebb és drágább Tajvant tudna megszerezni, mint amit gazdaságilag megtud. Ő is belefuthat egy olyan pofonba, mint amibe az USA fut bele Vietnám óta. Tajvaniak is átmehetnek földalatti ellenállásos harcba, ami ellen csak a népirtás a megoldás. Kína mondjuk meg tudná tenni, politikai berendezkedése megengedi, hogy mindenkit elhurcoljon 10 év gulág munkára, de megint ott tartunk, hogyha a értékes munkaerő Nyugat-Kínában rizs termeszt, ahelyett, hogy Tajvanon mikrochipet gyártana, nem éri meg. A gulágosítás alatt, meg természetesen menne a hidak, gyárak felrobbantása az ellenállás részéről.
#104) dabadab:
Azt belátom, hogy 34 elemű láncot felépíteni lehetetlenség, de azt simán elhiszem, hogy 4-5 elemből álló lánccal el lehet érni. Ok lehet, hogy százmilliók kellenek ahhoz, hogy megvalósítsd, de megoldható. Milyen jók is a hedge fundok, nyugdíjalapok. Szerinted mennyi kell, hogy ezeken keresztül irányíts egy nagyvállalatot? A lényeg, hogy ahhoz, hogy az Applet te irányítsd nem 51% részvény kell tulajdonolnod, hanem ennyire kell tudnod hatni, ami nagyon nagy különbség! -
Reggie0
félisten
válasz
attila9988 #103 üzenetére
A fejlesztes egy verseny. A kerdes az, hogy ki tud gyorsabban fejleszteni, mert ahhoz kepest marad le a masik. Kinaban sem hulyek, csak nem tudjak meg tartani a nyugati tempot.
-
dabadab
titán
"Kínának egyenlőre csak határ menti vitái voltak, nem ment el a világ másik részébe háborúzni"
Leginkább azért, mert nem tudott. Szerinted miért álltak neki repülőhordozókat építeni, amik nagyjából egyedül power projectionre jók?
"Nagyon elméletileg 100 dollárból uralhatod a világ legnagyobb vállalatát is:"
Nagyon elméletileg ha nagyanyám sárga lenne és csilingelne, ő lenne a 4-6-os villamos
Azt azért te is látod, hogy ez így valójában nem működne egyáltalán. -
attila9988
őstag
válasz
MeszesKPT #86 üzenetére
Én azt nem értem, miért gondoljátok, hgoy csak és kizárólag amerikában lehet bármilyen technológiát fejleszteni. Miért lenne így? Szakembert lehet venni/képezni/átképezni.
Az, hogy eddig adott területtel nem foglalkoztak eleget belföldön nem jelenti azt, hogy ezután sem fognak. Változott a piac, ők pedig ennek megfelelően alkalmazkodnak hozzá. -
Reggie0
félisten
En sem gondolom, hogy lerohanna, legalabbis most nem. Viszont egyertelmuen probalnak terjeszkedni, ahogy a japanok fele is. Nyilvan az olcsobb megoldast valasztjak, ami a lassabb bekebelezes, es a kinai mashogy gondolkodik, az ido nekik dolgozik. Pont ezert lenne fontos, hogy a vilag nyugat gazdasaga ne fuggjon ennyire kinatol, mert igy fajo lenne szakitani vele es ezert fontos, hogy a nyugati technologiahoz ne ferjenek hozza olyan szinten mint most. Viszont kar azt gondolni, hogy a taiwani hadero es az usa bazis tantoritja el oket.
(#99) woodencap: Nahat, a vegyifegyvertol ijedtek meg biztos... Kinanak szerinted nincs vegyifegyvere? A vegyifegyver nem a hatekonysaga miatt tiltott, hanem mert sok civil aldozatot szed, mivel kontrolalhatlan a terjedese. Ezert is tud nagy ongol lenni a hasznalata. Taiwan ezt kb. vegelkeseredeseben mondja/hasznalna, jelezve, hogy felrugva a nemzetkozi szabalyokat, akar onpusztito modon is megvedi magat. Nyilvan, hiszen sarokban szorulna. Ez a kijelentes inkabb segelykialtas a nemzetkozi kozosseg fele, hogy rajuk is figyeljenek, minthogy visszatarto ero egy kinai tamadassal szemben.
(#101) dabadab: Hat, azert afganisztanban mar megis a talibokkal targyalnak es egyezkednek, pedig ugy legyoztek oket. Pont az ilyenek miatt csokken orszagon beluli tamogatasa egy haborunak es valtja be, hogy igergetes lesz a megvedes.
-
dabadab
titán
"Azert usa mar alulmaradt jopar elhuzodo haboruban, lasd korea, afganisztan, irak"
Ezek közül egyedül az ötvenes évek elejei koreai háború az, ahol ténylegesen problémái voltak az amerikai hadseregnek a háború megvívásával. Vietnámban, Afganisztánban, Irakban a klasszikus háborúzás elég jól ment nekik, szóba se került, hogy valamiképpen katonailag alulmaradhatnának, ami nem ment, az az, hogy rendes, működő államhatalamat építsenek ki - de ez meg alapvetően nem katonai kérdés.
-
borg25
senior tag
Kínának egyenlőre csak határ menti vitái voltak, nem ment el a világ másik részébe háborúzni. (Igen Tajvan ott van egy köpésre)
Egyszerűen tényleg az a kérdés, hogy mit nyerne egy háborúval? Még ha győzne is, a háború elintézné a Tajvani gazdaságot, (ha mást nem gondolom a tajvaniak semmisítenék meg) termelést, azon kívül meg mi értékes van ott? Emberélet? Föld? Mindkettőből sok van Kínának. Ami értékes az a gazdaság.
Gazdaságot viszont háború nélkül is meg lehet szerezni, elég csak a vállalatok fölött megszerezni a szükséges többségi tulajdont. No kockázat, világ engedi, a célt el lehet vele érni, egy pillanatra se kockáztatod, hogy közben megsemmisül az amiért harcolsz, akkor miért háborúzni?
Nagyon elméletileg 100 dollárból uralhatod a világ legnagyobb vállalatát is:
Alapítasz egy 100$ céget, amibe te befektetsz 51$-t s első döntésed az lesz, hogy egy 200$ cégben kell 100$ részvényt venni. Te még a 1000$-ból 1$-ért veszel még részvényt, így a 200$ cégben meg lesz a többségi tulajdonod.
Ugyanezt eljátszod a 400$ céggel, 800$, 1600... mindegyiknél eljátszod, hogy a alatta lévő cégben te hozod a döntést, hogy mit kell csinálni a felette lévő cégben.
Ahhoz, hogy a 6,5millió dolláros céget irányíts kell 67$, a 600 milliárdos Aplle-höz picit több 84$. (100*2^33=858E9) Ok az elmélet nagyon szép, a gyakorlati megvalósítás problémás, de jól látszik, hogy cégeket egymásra fűzve milyen könnyen lehet uralni hatalmas vállalatokat. Egy pisztolyt nem kapsz ennyiért, akkor minek is háborúzni? -
Reggie0
félisten
A NATO tagsag is csak egy szerzodes ilyenforman. Az teny, hogy taiwan sokkal ertekesebb, viszont kina is sokkal kozelebb van hozza, ami azert eleg nagy falat barkinek is. Az, hogy igergetesek es par filleres villongasok soran megvan az osszhang, meg nem is azt jelenti, hogy be is valtjak, ha szukseg van ra. Nekem eros ketsegeim vannak az ilyen igergetesekkel, mert usa mar szamos orszagot hagyott cserben, es ha kina valojaban el akarja foglalni tajvant, akkor ugyem tudjak megakadalyozni, legfeljebb koltsegesse tenni, beleertve sajat magukat is. Csakhogy az emberelet ott jobban is szamit. A tajvani vedelem is nagyjabol arra epit, hogy kihuzzak addig, amig megjon a segitseg. Ha megjon. Azert usa mar alulmaradt jopar elhuzodo haboruban, lasd korea, afganisztan, irak. Majd pont kinat sikerul legyurnie.
-
borg25
senior tag
Ukrajna nem volt NATO tag.
Demokráciákban meg kell magyarázni a választópolgár anyukának, hogy a fia miért tepsiben jött haza egy Ausztráliában lévő országból. (Én tudom, hogy Ukrajna hol van, de az anyuka baromira nem fogja tudni és érteni az összefüggést.)
Ukrajnában mi értékes van? Nagyjából csak a minket ellátó gáz és olajvezeték ugrik be. Az az olaj ami miatt nem USA-ból veszünk olajat. Németek még kapnak olajat az oroszoktól, de tippre Fehéroroszokon keresztül, szóval tőlünk nyugatabbra mindenkit hidegen hagy mi van a barátság ii kőolajvezetékkel.Tajvanon ezzel szemben szép számmal vannak USA-ba is termelő cégek, szoros együttműködés, gazdagabb ország, jobban tudja indokolni az aktuális vezetőknek miért kell védeni.
Három konfliktusban már kiállt mellette az USA
Gondolom stratégiailag az se hátrány, hogy délről sokkal közelebb van Kínához egy Tajvani előőrs mint Fülöp szigeteken. -
Reggie0
félisten
válasz
szabi__memo #93 üzenetére
Ha az usa bazist kikerulik, szepen szemet hunynak. Mint altalaban az ilyen bekefentartok.
-
Reggie0
félisten
válasz
szabi__memo #91 üzenetére
Dehogynem, tobb atomhatalom nemzetkozi szerzodesben. Szerinted miert volt annyi ejnyebejnye es probalkoztak a szankciokkal? Kb. ennyi menne Taiwanert is. Esetleg Trump meg dobbantana is a labaval, hogy lassak ez most komoly.
-
Reggie0
félisten
válasz
szabi__memo #89 üzenetére
Ukrajna az oroszoknak is szep penzbe kerult, megsem tantoritotta el oket. Szoval a megvedesre kepzelt mechanizmus ezen fele inkabb csak elmeletben mukodik.
-
Reggie0
félisten
válasz
Eugene Roe #75 üzenetére
Viszont Kinaval szemben megvedeni Taiwant lehet, hogy nagyobb veszteseg lenne a nemzetkozi gazdasagnak, mint maga Taiwan.
-
MeszesKPT
őstag
válasz
attila9988 #80 üzenetére
A chip design fán terem, csak fel kell nyúlni érte.
-
dabadab
titán
válasz
attila9988 #80 üzenetére
"Az usákoknál"
Azért remek dolog ez az "usákok" kifejezesé, mert pontosan jelzi a használójáról azt, hogy a világot ostoba sztereotípiákon keresztül látja.
-
#59063552
törölt tag
válasz
attila9988 #80 üzenetére
", hogy ne tudnának chip tervező céget felhúzni néhány év alat"
Valahogy nem tolonganak a kinai chip tervezo cegek
"Egy egész vasúti szakaszt egy éjszaka alatt felhúztak."
Ami legalabb 2 evig uzemkepes is marad
"Ha azt mondják hogy márpedig leszakadunk az amcsi csöcsről, akkor le is fognak."
Ez valahogy megsem sikerul nekik mar vagy 40 eve
"Náluk van nyersanyag, és hatalmas szakembergárda."
Igazabol egyik sincs, nem veletlen fizetik meg a nyugati szakembereket es nem veletlen fektetne be afrikaba.
"Ha valami történne a világban ami hazavágja a nemzetközi kereskedelmet, Kína vígan megélne"
Persze, akkor a napi 1 tal rizs mennyisege fel talra zsugorodna. Teljesen kivan megelne ebbol kina ugy 90%-a.
"Az usákokról ez már nem mondható el ennyire biztosan. "
Pedig pont roluk mondhato el, mivel ott van Kanada es Mexico.
Ha nem tudsz semmit kinarol, akkor ne akarj okos lenni kinaval kapcsolatban.
-
#59063552
törölt tag
"Tőlem élhettél volna 100 évet is Ázsiában, de ha sose foglalkoztál gazdasági és politikai témával nem fogsz megérteni semmit."
Persze, sosem foglalkoztam azzal (ahhoz kepest, hogy a mai napig mukodo vallalkozasom van), bezzeg te, aki azsiait maximum a piacon vagy a turista buszon latott.
"Nézd, nem célom meggyőzni Téged. Ha Te úgy gondolod, hogy Taiwan katonai elrettentő ereje tartja vissza Kínát, akkor számodra ez lesz az igazság."
Nem en gondolom igy, hanem eleg komoly szakemberek.
-
szabi__memo
nagyúr
válasz
attila9988 #80 üzenetére
Azért ha olyan egyszerű lenne ez a chiptervezős dolog akkor már rég lenne. Azért nem annyira hülyék hogy feleslegesen fizessenek másoknak érte. Csakhogy még eddig nem sikerült, pedig garantálom hogy évtizedek óta próbálkoznak
-
attila9988
őstag
Egyébként egyetlen olyan cikket sem lehet komolyan venni, amiben olyan dolgok szerepelnek, hogy "neve lehallgatását kérő akárki", vagy "meg nem nevezett cég". Ez ugyanis nyugodtan lehet sima propaganda hazugság. Itt ugyan nem tehetem meg hogy leírom a nevüket, de jó pár magyar nyelven, külföldi pénzből működő sajtótermékünk van, ami pont ilyen cikkekkel szokott operálni.
Ezt rendszeresen elsütik nagyobb angol lapok is, és néha le is buknak, hogy nem nagyon létezik az interjúalany. Ez a dolog nem sokban különbözik attól, amikor valaki elmeséli neked, hogy "azt hallottam hogy, a szomszéd húgának az egyik barátja hallotta, amikor valaki látta hogy mi történt... tehát biztosan igaz" -
attila9988
őstag
válasz
andy19770128 #11 üzenetére
Valamiért nálunk az emberek fejében Kínával kapcsolatban elképesztő mennyiségű tévedés van. Ez a "mindent másolnak" dolog is egy nagy marhaság. A 90 -es években a piacon valóban voltak nikke cipők és hasonlók, de ez alapján levonni a következtetést, hogy ne tudnának chip tervező céget felhúzni néhány év alatt, hatalmas blődség.
Ott nem úgy épül meg valami mint itt a 4 -es metró demszkivel. Egy egész vasúti szakaszt egy éjszaka alatt felhúztak. Ha azt mondják hogy márpedig leszakadunk az amcsi csöcsről, akkor le is fognak. Náluk van nyersanyag, és hatalmas szakembergárda. Az usákoknál pedig vannak ügyvédek, és irodaházak. Ha valami történne a világban ami hazavágja a nemzetközi kereskedelmet, Kína vígan megélne. Az usákokról ez már nem mondható el ennyire biztosan. (amiből persze háború lenne, de az már egy másik beszélgetés témája volna) -
MeszesKPT
őstag
A párt kiadja az ötéves tervet, az mindegy, hogy megvalósíthatatlan. Ez a kommunizmus.
-
koby11h
őstag
válasz
Eugene Roe #75 üzenetére
Igen, ezt akartam én is írni, hogy az USA és Oroszország és Kína is ... bárkit bármikor megvédenek ha a politikai-katonai-gazdasági érdekeik úgy kívánják. Akár akarja az illető, akár nem azt a védelmet...
-
btprg
senior tag
Cici Zhang LOL
-
Áfogat
csendes tag
válasz
#59063552 #66 üzenetére
Nézd, nem célom meggyőzni Téged. Ha Te úgy gondolod, hogy Taiwan katonai elrettentő ereje tartja vissza Kínát, akkor számodra ez lesz az igazság.
Én nem tudom megmondani, hogy valójában mit, és miért cselekszik Kína, de messze nem nevezném buta népnek őket. Autoriter a társadalmuk? Igen. Másképp gondolkoznak? Igen. Beszélnek idegen nyelvet? Nem. Ettől még nem lesznek buták, mindösszesen csak ilyenek a sárgák.
-
myckie2
őstag
-
#59063552
törölt tag
"Egyébként nem értem miért olyan hihetetlen, hogy a kínaiak is tudnak a "Többet ésszel, mint erővel!" alapján cselekedni."
Ezek szerint sosem voltal meg kinaban (en voltam, tobb mint 6 honapot a fovarosban). Ha lettel volna, akkor rajonnel, hogy nem tudnak. Hello Tiananmen Square.
(#65) Áfogat: Korabban linkeltem egy cikket, hogy kina miert nem meri megtamadni taiwan-t. Az egy dolog, hogy van atom naluk az meg egy masik, hogy ok tisztaztak azt is, hogy vegyifegyvereket is bevetnek kina ellen, ha kell. Erre meg csak az jon ra, hogy az agymosott kinai hadsereg tulnyomo resze sose erne partot, a taiwani viziaknak miatt. Akik pedig partot ernek, kb azonnal a dezertalason gondolkodnanak, persze mielott kapnak egy kis szarint, vagy hasonlot.
Voltam kinaban es taiwan-on is eleg sok idot. Aki azt allitja, hogy ok egy orszag, meg egyenlo a gondolkodasuk, az egyszeruen kibaszott buta.
-
Áfogat
csendes tag
válasz
#59063552 #62 üzenetére
Kína katonai erővel való fenyegetése önmagában elég nagy súllyal bír, tekintettel az amerikai támogatásra. Az hogy ezzel fenyegetnek olyan, mintha mi fenyegetnénk Luxemburgot (ha szomszédosak lennénk). Komolyan senki nem venné azt az opciót, hogy kitartanak pusztán a katonai erejükből adódóan, de a következmények brutálisak lennének Kína számára is.
Nem megtenni, mert nem érdekem, és nem megtenni, mert nem vagyok rá képes azért nem egyenlő. Amennyiben akarnák "elfoglalnák", tudtommal van atombombájuk. Az tartja vissza őket az atom bevetésétől, ami a hadsereg megindítását is visszatartja (wiki szerint van 280 atomjuk, ebből 2 darabot biztosan nélkülözni tudnának, ha nagyon kell).
Egyébként nem kellene szurkolni egy háború kitörésének, még ha nyugati szemmel nézve ez "jól is jönne". Valójában mindenki veszít vele.
Cikkhez visszatérve, ha csúsznak 10-20 évet, mi történt az ő szempontjukból? Jelenleg is ebben az állapotban léteznek.
-
myckie2
őstag
válasz
#59063552 #62 üzenetére
Toltátok? Kikről beszélsz? Csak elmondom, hogy az a szaros kis ország GDP alapján a top 20 ország között van és számítástechnikai nagyhatalom. Ha nem látod az országok között a gazdasági összefüggéseket és egy esetleges háború mit okozhat, akkor nem az én fejemben vannak problémák.
Egyébként nem értem miért olyan hihetetlen, hogy a kínaiak is tudnak a "Többet ésszel, mint erővel!" alapján cselekedni.
-
apatyas
Korrektor
Könyvjelző + popcorn. Mellesleg, jártam párszor Taiwanon, érdekes a téma amit boncolgattok.
-
#59063552
törölt tag
Varja' ma'. Eddig nem azt toltatok, hogy kina micsoda eros gazdasaggal es hadsereggel rendelkezik? Egy szaros 23 millios orszag (ami melleslges a szomszedban van) kepes lenne bedonteni a nagy es eros 1,4 milliardos kinat?
Itt nem nalam vannak gondok az "ertelmezo kepesseggel". Dunning–Kruger effect
-
#59063552
törölt tag
Mondjuk talan azert, mert a szemukben egy szakadar allam? Jesszus, te tenyleg nem tudsz semmit a kina vs. taiwan dologrol, de azert szakertesz.
Mar az eleg indok lenne megtamadni taiwan-t, hogy amikor leleptek kinabol, akkor vittek a teljes kinai aranytartalekot magukkal.
-
myckie2
őstag
válasz
#59063552 #46 üzenetére
Neked kellene tanulni egy kis történelmet. A fenyegetés az csak a politikai játszmának egy darabja. Sose támadná meg Kína Taiwant, mert többet bukna rajta, mint amennyit nyerne. Nagyon könnyen csinálhatnak Taiwanon Kínai bábkormányt, csak pénz kell hozzá. Terry Gou (Foxconn alapítója és CEO-ja) bejelentkezett az elnöki posztért aki elég szoros kapcsolatot akar Kínával ápolni (nem véletlenül hisz a Foxconn kínában az egyik legnagyobb cég) és elég nagy esélye van megnyerni a választást.
-
opr
nagyúr
válasz
andy19770128 #42 üzenetére
"ultrahangos lézer vivő sugaras fegyverek"
Nem tudom mit tolsz, de szerintem allj inkabb at a teara, jo lesz, hidd el. Akar kinai tea is lehet, van koztuk olyan, ami valami mennyei. -
#59063552
törölt tag
válasz
rottenbull #49 üzenetére
As of October 2018, foreigners owned $6.2 trillion of U.S. debt, or approximately 39 percent of the debt held by the public of $16.1 trillion and 28 percent of the total debt of $21.8 trillion.[49] At the close of 2018, the largest foreign holders[50] were China ($1.13 trillion), Japan ($1.02 trillion), Brazil ($313 billion), and Ireland ($287 billion).
5%. Sokan azt kepzelik, hogy ezzel utokartya van kina kezeben
-
rottenbull
senior tag
válasz
andy19770128 #11 üzenetére
Kina kb 6-7%-at tartja kezben az amcsi ossz allamadossagnak. Ennyijuk van papirokban. Ez nem sok.
-
jeriko2
tag
válasz
Eugene Roe #43 üzenetére
Kína nem is akar a katonai erejével hódítani, gazdaságilag veszik meg a világot kilóra:
https://www.origo.hu/gazdasag/20170719-gozerovel-epiti-kina-a-tengeri-selyemutat.html
https://novekedes.hu/hirek/kina-mar-az-europai-kikotoket-vasarolja-fel
https://alapblog.hu/az-imf-uj-versenytarsat-ugy-hivjak-kina/
https://qubit.hu/2018/10/16/mit-muvel-kina-afrikaban -
#59063552
törölt tag
"Sosem tervezték. Sokkal egyszerűbb, olcsóbb, kényelmesebb a háttérben olyan vezetést választani és pénzelni, aki azt csinálja amit mondasz neki.
Nem terveztek? Tanulni kellene egy kis tortenelmet. Egyebirant a mai napig fenyegetik oket. Ezenfelul taiwan-on eleg nehezen fogsz te kinai babkormanyt csinalni.
(#39) andy19770128:
"Nem érted a távolkeleti mentalitást mi? Nekik 100 év annyit jelent mint neked 1. ráérnek... "
4 evet eltem a tavolkeleten, szoval valoszinuleg jobban ertem mint te, aki maximum olvasott roluk. Ez a 100 eves dolog pedig netto faszsag.
"nem gondolhatod hogya taiwani hadsereg bármit is meg tudna fogni ugye? ez csak egy rosz vicc lehet:\"
-
philoxenia
MODERÁTOR
Lehetne szó a cikk témájáról is? Ez olyan mint mikor az óvodában vitatkoztunk a partizánfilmekről....
-
Eugene Roe
őstag
válasz
andy19770128 #11 üzenetére
Egy hadihajó kissé komplexebb annál, hogy darabszámmal ki lehessen fejezni az értékét. Van potenciál a kínai haderőben, de expedíciós képesség hijján semmit se ér. Pláne amíg a Fülöp szigetek, Japán és Dél-Korea USA szövetségesek. Hipp-hopp el lehet zárni őket a tengeri kereskedelemtől, és akkor se energiahordozók, se élelem, se $ a termékekért, de még az Afrikában kitermelt ritkaföldfémektől is elesik...
30 év múlva a felmelegedés miatt valszeg úgy is mindegy lesz, és az éhező 900 millió az 1,2 milliárdból lesz a legnagyobb bajuk.
-
andy19770128
aktív tag
itta ahiba kina sosem gondolkozott védekezésben mindig akkor és csak is akkor támadott ha a stratégiai elemzés nekik kedvezett. A vizre tett hordozó a korábbi orosz varjag volt ez igaz. de nem roncsnak vették meg hanem mert nem akarták nulláról kezdeni. első nekifutásnak jó ez a 70 000 tonnás nehéz hordozó. A következő már 80 000 tonnás amit jövő év végén adnak át. az utánna jövők 90 000 tonnásak atommeghajtásuak... 2 db gyártását kezdték el tavaj év végén. Ezek már superhordozók.. nem fognak megálni 10 - 12 db hordozónál biztos lehetsz benne. 2040 ig 20 db ban gondolkodnak. közben a stratégiai fegyvereik eszement mértékben fejlődnek. Jelenleg 2 ország van akik rendelkeznek Hiperszónikus rakétával kina és oroszország. ezek lelövése jelenleg lehetetlen. Kina az első haditengerészet akik lézerfegyvert birtokolnak széria gyártásban. (a jenkik is tesztelgetik a sajátjaikat de sorozat gyártás nincs még) Azt án 2 éve kezdték el a ultrahangos lézer vivő sugaras fegyverek gyártását a különleges erőknél. tankok terén nem fejlesztenek nagyon mivel nem gondolkodnak olyanban hogy a belátható dőn belül használható lehet egy modern ország ellen. A legközelebbi Japán de oda elég mechanizált gyalogság és a légi lovasság. A gazdasági adatokon meg csak röhögök mivel azok szart sem érnek az ottani viszonyok közt. A kinai paraszt el van egy tál rizzsel és némi vizzel. Csak a nagyvárosokban van minimális civil társadalom. Jelenel kivárnak és figyelnek. Lassan terjeszkednek ha kell saját szigetet (szigeteket) hoznak létre a tengeren mert a nemzetközi szabály az hogy a tulajdonolt szárazföld körülötti vizterület a birtokló országé. az ez elmúlt 10 évben több mint 130 ilyen előretolt bástyákat hoztak létre amire haditengerészetet telepitettek. kifutóval laktanyával..... nem véletlen hogy az amcsik folyamatosan szorulnak kifelé lassan lépésről lépésre. Tajwannak annyi. és lehet délkoreának is. 30 éven belül. Ez egy nátó elemzés onna másoltam ide
-
debrejo
senior tag
válasz
szabi__memo #16 üzenetére
Nem is kell a nulláról, elég ha odacsábítják a nyugati ipari elitet hihetetlenül magas fizetésekkel. Szerinted hogyan tudott a KIA/Hyundai testvérpáros 10 év alatt a VW szintjére feljönni? Átcsábított BMW vezető dizájner, pár vezetőmérnök a motor- illetve karosszériagyártásból másik német gyártóktól és voila, 10-15 év elteltével egy lapon emlegetik őket az autógyártás krémjével. Ennyit kell Kínának is tennie.
-
andy19770128
aktív tag
válasz
#59063552 #30 üzenetére
Nem érted a távolkeleti mentalitást mi? Nekik 100 év annyit jelent mint neked 1. ráérnek... akkor fogják taiwant benyelni mikor a amcsi flotta nem lesz ott. Ha holnap mennek el akkor holnap támadnak ha 200 év mulva akkor 200 év mulva.. Csak egy kina létezhet. AZt nem gondolhatod hogya taiwani hadsereg bármit is meg tudna fogni ugye? ez csak egy rosz vicc lehet
-
jeriko2
tag
válasz
szabi__memo #34 üzenetére
"Nem ott van és nincs hozzá semmi közük. De amúgy jó példa lenne"
https://computerworld.hu/tech/evakualta-a-gyarait-a-tsmc-132551.html
Ezek szerint unalmukban szoktak ilyesmit csinálni.
A központ is ott van - bár kétségtelenül van pár gyáruk máshol is. -
jeriko2
tag
"A hiperszonikus rakétarendszerek terjedésére gondolok leginkább."
Arra gondolhatsz, mert még sehol se állították hadrendbe. Kísérletek folynak vele, de rengeteg a probléma - fegyverrel még fel sem szerelték őket, még az önálló repüléssel is gondok vannak. Egyébként pont a kínaiak azok, akik eddig a legtovább (állítólag 6 perc környéke) kontrollált repülésben tudtak tartani egy ilyet.
-
jeriko2
tag
"Az egy dolog, hogy meglevo technologiat le tudjak koppintani, viszont azt tovabbfejleszteni mar nem. Ez a bajuk a chipgyartassal is."
Megjegyezném, hogy létezik egy olyan cég, aminek neve TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company), - ami ugyan nem Kínában van, hanem azon a Taiwanon, amit Kína saját tartományának tart, és a világon viszonylag kevés ország van, aki elismeri önálló államként - nos egyike annak a két cégnek a világon (Samsung a másik) aki jelenleg képes 7nm-es gyártásra. Itt gyártják az Apple processzorait, az AMD-ét, és még sorolhatnám - mivel a legnagyobb bérgyártó a világon.
-
joysefke
veterán
Ezt már akkor tudták. Egyszerűen az anyahajók kiválóan illeszkednek a 2.VH utáni USA hatalmi nyomásgyakorló eszközei közé, ahol proxi háborúkban kis-közepes országokat vonnak tengeri blokád alá, bombáznak le, vernek össze stb. Ennek megfelelően azUSA-ban mindig bőségesen volt pénz az anyahajó flotta fejlesztésére.
Ebben nagyon hatékonyak az anyahajók.
Azonban olyan ellenfél ellen, amelynek van halk tengeralattjárója, számolatlanul rakétája, komoly légiereje és nem utolsó sorban atombombája még nem bizonyítottak.
A feltörekvő hatalmak részére, akik egyik potenciális jövőbeli ellensége az USA, nem az anyhajóépítés lesz a fő cél, hiszen az anyahajókat valószínűleg nem másik anyahajókkal lehet a leghatékonyabban legyőzni.
A hiperszonikus rakétarendszerek terjedésére gondolok leginkább.
Akár. Ha nem csak tengeri blokádra, hanem egy igazi háborúra kerülne sor, ahol el _akarnak_ süllyeszteni anyahajókat (és nem csak a figyelmeztető lövések rakétás megfelelőit adják le) én még azt is el tudnám képzelni, hogy szorult helyzetben, ha már a többi opció kimerült előrántanak pár nukláris torpedót a nagy hajók ellen, azokkal még célba sem kellene találni. Na persze nem mintha a hagyományos torpedók nem lennének veszélyesek.
-
#59063552
törölt tag
válasz
andy19770128 #11 üzenetére
Ehhez kepest meg mindig ott tartanak, hogy a szomszedos taiwan-t sem merik megtamadni (mivel valoszinuleg vesztenenek), aztan mindossze 23 millio ember el azon a szigeten.
-
Fred23
nagyúr
-
joysefke
veterán
Védekező haderejét. Az egyetlen anyahajójukat (amit most másolnak több példányban) az ukránoktól vették roncsnak.
És akkor mi van? Szuperhatalmak háborújában mégis mit ér egy-tíz anyahajó? Valószínűleg a háború első napján a tengerfenéken lenne az összes környéken kószáló anyahajó.
-
atike
nagyúr
"A mai napig nincs egyetlen kínai termék sem amit azért vennének az emberek mert jó, és nem azért mert olcsó (jó ár/érték arány)."
Ó dehogynincs. Ironikus, de a videómegfigyelésben nem csak hogy ár/teljesítményben nagyon jók, hanem minőségben és szolgáltatásban is. Dahua és HikVision pld. És abban biztos vagyok, hogy egyéb területeken is lehet ilyet találni...
-
strogov
senior tag
válasz
andy19770128 #11 üzenetére
"a világ második legerősebb hadseregét tudja maga mögött "
Védekező haderejét. Az egyetlen anyahajójukat (amit most másolnak több példányban) az ukránoktól vették roncsnak.
"Saját fejlesztésű űrprogramjuk van"
Ez csak pénz kérdés. Magyarországnak is lehetne MASZAT-nál komolyabb űrprogramja ha ennek lenne bármi gazdasági haszna.
"az amarikai állampapirok 60% ka az ő kezükben van."
Ezt azért futtastd át egy fact check-en. Egy kicsit gyorsítom, mert azt hiszem vannak korlátaid ebben: Kína kb. 1130 milliárd dollárnyi állampapírral rendelkezett 2 hónapja. Japánnak kb. 1070 milliárd dollárnyi volt, és akkor a többi nagy vásárlóról (Brazília, Írország, Anglia) nem is beszéltünk.
Megjegyzem semmit se jelent, hogy van valakinél X mennyiségű állampapír. Az amcsik piacra dobták, kína, japán, stb. megvette. Ha eljön az idő majd vissza kell venni. Legfeljebb abból lehet valami ha nem tudják visszafizetni, de ez amerikát nem fenyegeti egy dollár papírnál, mivel ők adják az értékét.
-
arn
félisten
válasz
szabi__memo #10 üzenetére
ok mindig igy dolgoztak... hogy most part, csaszar, vagy nagyur, mindegy. es igen, a tavolkeleti kultura kevesbe kedvez az egyeni ambicioknak, valszeg nem veletlenul fejlodott a nyugati kultura gyorsabban, es hoditotta meg a vilagot.
de igazabol nyugateuropa sem tul jo ebben az innovacios dolgokban, mert a piac nem eleg egyseges ehhez. az usaban kitalalnak vmit, azonnal hatalmas piacon terjed szet. probald meg ugyanezt egy kis europai orszagbol, elobb elhal a kezdemenyezes, mielott megerosodhetne. ez tette nagyja amerikat, es meg mindig jok ebben - nem okosabbak, egyszeruen ott vannak meg ehhez a kornyzeeti feltetelek.
a kinaiak mashogy csinaljak, lehet egyeni teljesitmenyben nem lesznek kiugroak, de az atlagos szintet siman feltolhatjak a nyugati kultura fole, a tehetsegeket meg elszipkazzak. pl lehet egy kis orszag kiugroan jo egy sportagban az olimpian, de a nagyhatalmak fogjak az eremtablazatot vezetni. nincs ez a gazdasaggal sem maskent.
-
Reggie0
félisten
válasz
andy19770128 #11 üzenetére
Az egy dolog, hogy meglevo technologiat le tudjak koppintani, viszont azt tovabbfejleszteni mar nem. Ez a bajuk a chipgyartassal is. Amugy india sem lett a vilag ura az urprogramjatol, szoval sokmindent ez nem jelent.
-
aginor
veterán
"nem években, hanem inkább évtizedekben lenne érdemes gondolkodni a felzárkózást illetően." - ezt mondták anno a kínai lopakodó programra is a nyugati szakértők, aztán mindenki meglepődött, amikor két év múlva már repült.. De említhetnék akár az űrprogramjukat is. Nem kellene azért lebecsülni őket. Alapvetően nagyon sok minden a rendelkezésükre áll, csak eddig még kellő ok nélkül nem másolták le.
-
szabi__memo
nagyúr
-
joysefke
veterán
A lemaradás mértékét figyelembe véve nem években, hanem inkább évtizedekben lenne érdemes gondolkodni a felzárkózást illetően.
Évtizedekre, persze ...
-
szabi__memo
nagyúr
válasz
andy19770128 #11 üzenetére
Sok lúd disznót győz. A példád semmi más mint a számszerűségből adódik. USA 350 millió fő 1 anyahajó. Kína 1500 millió fő 3 anyahajó. Szerintem még dolgozhatnak..
Hol vannak pl az űreszközeik!? Sehol -
andy19770128
aktív tag
ez a 1 milliárd biorobot a világ második legerősebb hadseregét tudja maga mögött párhuzamosan 3 anyahajót épitenek. Ez még a jenkiknek sem megy. Saját fejlesztésű űrprogramjuk van és a hadi fejlesztéseik beérték már a nyugati szintet. Tény hogy az egy főre eső bevétel a béka segge alatt van. de igy élnek 3000 éve arrafelé. A gazdaságuk teljesitménye nélkül érdekes lennea világ. Arról nem is beszélve hogy az amarikai állampapirok 60% ka az ő kezükben van. Sárga majmok mi????? A jövő urai
-
strogov
senior tag
Dolgoztam kínaiakkal. Egy 12 ezer fejlesztővel dolgozó cég 2 év alatt nem tudott feldolgozni olyan információt, hogy európában mit jelent egy számla. De ők mindent _is_ tudtak.
Attól, hogy 10-20 ezer biorobot nekiáll valaminek még nem lesz belőle eredmény. A jó termékhez kreativitás kell, nem elég ráküldeni 10 ezer embert.
A mai napig nincs egyetlen kínai termék sem amit azért vennének az emberek mert jó, és nem azért mert olcsó (jó ár/érték arány). Szoftverből meg 1db sincs amit használnék és kínai. -
hypno skate
senior tag
Az ilyen kijelentésekről, hogy valami lehetetlen, mindíg az olyan példák jutnak eszembe, mint pl. hogy
...Az U2 kémrepülőgép olyan magasan repül, hogy nincs az oroszoknak olyan eszközük, amivel olyan magasra fel lehet lőni.
-
koby11h
őstag
meg ugye nem 10-12 mérnök esik neki a problémáknak hanem burkolt állami cégek révén 10-12000 mérnök és ami meg nem megy saját kútfőből az majd megy máshonnan
-
hyperspace
őstag
A lapkák nagy része ARM vagy X86 alapú, nem? Anélkül nehéz elindulni.
-
Kékes525
félisten
"hiszen az események rávilágítottak arra, hogy a fontosabb cégeik működése mennyire függ az USA-tól. "
Az USA legalább ennyire függ Kínától. Lásd államadósság és ritkaföldfémek. A ritkaföldfémek nélkül nincs számítástechnika.
-
borg25
senior tag
Saját kútfőből lehet, hogy évtizedekre lenne szükség, de vannak más módszerek is...pl felvásárlás hogy legálist mondjak?
-
arn
félisten
usa ugyanezt csinalja.
Új hozzászólás Aktív témák
ph A chipgyártók szerint azonban képtelenség lesz elérni, hogy 2025-re a kínai ipar által tervezett lapkák 70% csak belföldi technológiát használjon.
- 120 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (48 hónap garancia!)
- Már 30 000 Ft-tól BONTATLAN. Részletfizetés .Gamer szék noblechairs ICON Valódi Bőr Konyak
- Realme 7i 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Nexus 6P 32GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Lenovo Thunderbolt 3 kábel (4X90U90617)
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest