-
PROHARDVER!
Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.
Új hozzászólás Aktív témák
-
cigam
titán
válasz
BestofJAVA #44883 üzenetére
Ennek pontosan mi köze van a Raspbery-hez?
Nincs olyan hogy asztali Windows. A Windows is sok kis apró program összessége. Ezeket a programokat is egy "magas" szintű (a processzor utasításaitól független) programozási nyelven írják (c++, c#,...)., és a fordító program készít belőle olyan bináris fájlt (gép kód), amit az adott CPU megért, fel tudja dolgozni az utasításokat adatokat.
Ez lehet x86 (32bites Intel/AMD CPU-n futó kód), x64 (64bites Intel/AMD CPU-kon futó kód), de a fordítók képesek más gyártók CPU-in futó kódot is előállítani. Ez lehet ARM V7 is, amit a raspberry-re épített CPU is képes értelmezni.
Természetesen ennél bonyolultabb a kérdés, de képzeld el hogy olyan mintha a fordítóprogram a magyarul leírt gondolataidat lefordítja németre, hogy a németek is megértsék, de lefordíthatja franciára, hogy a franciák is értsék. Kicsit buta analógia, de a lényeg benne van.
Az operációs rendszer csak a HW-t hozza működésbe, biztosít a programok számára egy futtató környezetet. Vagyis nem elég hogy az op.rendszert elkészítik az adott processzor fajtára, a futtatni kívánt programoknak is ugyanúgy arra processzorra kell lefordítani, hogy futtathatók maradjanak.Tehát ha vásárolsz egy ARM CPU-val szerelt laptopot, azon futni fog a Windows, hiszen a Microsoft készített egy olyan verziójú Windows-t ami konkrétan ezen az ARM processzorra fordított. A SystemOnChip jegyében minden periféria integrálva van. A Wifi, a bt, a videófeldolgozó... Itt a Windows kódjába bele van forgatva a a gyártóval közösen kifejlesztett Wifi,BT, Videó, stb eszközmeghajtó. Ezek fixen a Windows ARM-os kiadásába vannak beleforgatva, nem készült olyan univerzális verzió, hogy egy eszközmeghajtó cserével másik ARM chipek is támogatva legyenek. Ezért is van olyan szűk palettája az ARM-os laptopoknak. Mindegyik ugyanazt a konkrét CPU modellt használja.
A másik amiért nincsenek elterjedve, hogy szinte nincs is ARM-ra lefordított Windows-os program. Erre találták ki az emulátort, ami HW-esen is rásegít arra hogy futtathatóvá váljanak az x86-os (32bites!) Windows-ra írt programok. Ami a 64bites CPU-k programok korában kicsit halva született ötlet.
A másik Windows vonal az iot verzió, ami gyakorlatilag egy nagyon lecsupaszított Windows, se grafikus felület se semmi. Csak egy "csontváz", egy alap, amire építkezhetsz. (egy kapunyitónak, egy öntözőrendszerek, egy riasztónak felesleges a GUI és az azzal járó plusz erőforrás pazarlás) -
válasz
BestofJAVA #44883 üzenetére
https://learn.microsoft.com/en-us/windows/arm/overview
https://www.android-x86.org/
Új hozzászólás Aktív témák
- Óvodások homokozója
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Milyen processzort vegyek?
- Milyen videókártyát?
- ldave: New Game Blitz - 2025
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Vicces képek
- Napelem
- OFF TOPIC 44 - Te mondd, hogy offtopic, a te hangod mélyebb!
- További aktív témák...
- Bomba ár! Lenovo X1 Yoga 1st - i7-6G I 8GB I 256SSD I 14" WQHD Sérült I W10 I CAM I Garancia!
- Olcsó Laptop! Dell Latitude 7280. I5 7300U / 8GB DDR4 / 256GB SSD
- BESZÁMÍTÁS! 6TB Seagate SkyHawk SATA HDD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- 0% THM részletfizetés, beszámítás! ÚJ 27% 3 év AMD RX 7900 XT / 7900 XTX készletről KAMATMENTESEN!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 10600KF 16/32/64GB RAM RTX 3060 12GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest