Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • paprobert

    senior tag

    válasz kwzatz #400 üzenetére

    Elnagyolt, igen, az egyszerűség kedvéért. Ellenben a fején találja a szöget, hogy az új bázisteljesítményhez képest hogyan viszonyul az RX7600 ereje.
    Zárójelben megjegyzem, hogyha meghosszabbítod az eddigi tendenciát, akkor a konzol GPU-ja a 1080p 30képkocka felé közeledik. Szépen lassan.

    Az a helyzet, hogy kevés van adva, túl sokért. Pontosabban 2.5x-es áron mentek a kártyák. Nem a vevő a kapzsi, a két cég az.

    Kezdik lassan nyeregben érezni magukat a vevők, ezt jól érzékeled. Az eset pikantériája viszont az, hogy a 2.5x szorzóval árult kártyák most 2x-es áron mennek, és ezt egyesek win-ként élik meg. Te pedig kapzsit kiáltasz. :)

    Az RX7600-hoz visszatérve, ha te csak 2 évre előre számolsz, akkor zárójelbe lehet tenni a beszélgetést, addig elég lesz... valamire.

    [ Szerkesztve ]

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • kwzatz

    őstag

    válasz paprobert #401 üzenetére

    A "kapzsit" nem úgy értem. Teljesen jogos főleg az elmúlt két év után jobbat várni olcsóbban. De sajnos óhatatlanul is abba fog torkollni egyeséknél, hogy tovább vár, mint kellene. Érdemes racionálisan nézni, mert a végtelenségig nem fog csökkenni az ár. Még egy kicsi azért lehet benne. A raktárkészletek apadnak szépen már 1+ éve, az új gyártást meg a kereslethez igazítják, az is lehet, hogy beintenek és az AI vonalra fókuszálnak nagyobb erővel a cégek. Ha nincs túlkínálat miközben már a következő szériával kellene kijönni (ahogy most volt), akkor nem lesz nekik olyan problémás a helyzet, főleg ha van más piac is. Szóval mindenki addig érezze nyeregben magát, amíg ez tart. :D

    "2.5x szorzóval árult kártyák most 2x-es áron mennek,"
    2x-es áron már nem igazán, legalábbis az alsó-közép kategóriában. A forint gyengeségét nem fogják nullázni az 5 évvel ezelőtti állapothoz képest. 1-2 éve meg volt, hogy nem is 2,5x-es szorzóval mentek, hanem sok esetben inkább 4x.

    "Az RX7600-hoz visszatérve, ha te csak 2 évre előre számolsz, akkor zárójelbe lehet tenni a beszélgetést, addig elég lesz... valamire."
    1080p-re valódi(!) kompromisszum nélkül bármiben.(értsd, nem kell megállított képen 3x Zoom mellett 3 percig figyelni, hogy lásd a különbséget a fűszálak számában - mert általában ez a szint most ultra-high között a játékok többségében) Némi kompromisszummal tovább is.
    Ha azt is hozzávennénk, hogy ezen játékok 95%-a amúgy is érdemtelen lesz a rászánt időre is, akkor még jobb a helyzet, de ez már egyéni preferencia -sok esetben meg igénytelenség, manipulálhatóság, stb. - kérdése is, megint más téma.

    [ Szerkesztve ]

  • Pikari

    őstag

    A vitátokból azt vontam le tanulságnak, hogy pár éven belül már AAA gamingre se lesz értelme videókártyát venni. Egy igp jobb választás lesz, csak jól tele kell pakolni a gépet rammal.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Busterftw

    veterán

    válasz Pikari #403 üzenetére

    Rosszul értelmezted, videókártya vram-ról van szó, nem rendszer memóriáról.

  • Pikari

    őstag

    válasz Busterftw #404 üzenetére

    Ezekszerint te értelmezed rosszul a problémát. Play station 5-ben (16 gb ram) nincs videókártya, hanem minden a rendszermemóriát használja. A 8 gigás kártyákat megfingató játékok mind ps5 portok. A bajt az okozza, hogy ennek megfelelő elgondolással programozták le a játékokat, és ez dedikált videókártyán egyszerűen nem életképes.

    [ Szerkesztve ]

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Pikari

    őstag

    válasz Pikari #405 üzenetére

    Amúgy semmi baj nem lenne, ha classic openglt használtak volna a játékok portolásához (leszámítva, hogy alapból kb fele ennyi fps lenne), de dx12re ilyet beportolni teljesen öntökönszúrás.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Kansas

    addikt

    válasz Pikari #405 üzenetére

    Ezek szerint te sem látod át a problémát. A PS5-ben nincs 16GB rendszermemória. 16GB GDDR6 van benne, azt használják a játékok, azon felül pedig 512MB DDR4 az OS-nek és háttértaszkoknak(pl. standby alatt)(forrás).
    Más a memória-architektúra, nincs értelme rendszer vs video RAM felosztásnak, viszont ami RAM van benne a játékok használatára, az olyan gyors, amilyen a PC-n még egy ideig nem lesz a rendszermemória.

    Ez ráadásul már a PS4-ben is hasonlóan volt, csak egy generációval alacsonyabb fő RAM pool-lal és mindenből feleannyival.
    Tehát az "ennek megfelelő elgondolás" nem új dolog, és végképp semmi köze ahhoz hogy mi életképes a dedikált videokártyán. A szar port az csak szar port, nem a konzol architektúra sajátossága amit a PC ne lenne képes kezelni. Vagy akár a fejlesztők többsége.
    A kérdés inkább az, mennyi időt(azaz pénzt) szánnak a PC-re optimalizálásra - mert tuti nem az van, hogy a PS verzió már kész és akkor utána állnak neki PC-re portolni. Főleg mert ha Phelannak hinni lehet, PS-re is PC-n megy a fejlesztés java része(különösen generációváltéskor, mikor a végleges PS hardver még nem is létezik, mikor a játék fejlesztése már 1-2 éve tart), a fejlesztőkörnyezet PC-n van, konzolon "csak" futtatják a játékot.

    Amúgy az Xbox SeriesX is hasonló egybe-memória architektúrát alkalmaz, sőt, ott még DDR4-es pool sincs a háttértaszkoknak, "csak" két külön GDDR6 memória-régió van eltérő busz/sávszélességgel.

    #406 Pikari: Akkor gondolom azt nem veszed figyelembe, hogy az Xbox Series X/S-en is a DirectX egy változata van?

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Busterftw

    veterán

    válasz Pikari #405 üzenetére

    Mar Kansas valaszolt es kifejtette.
    Teljesen irrelevans amit irsz, mert PC-n egy ideig nem lesz ez a megosztott konfiguracio.
    Videokartya lesz VRAM-mal.

    A bajt az okozza, hogy a fejlesztok nagyivben tesznek az optimalizaciora es varni kell fel vagy 1 evet, amig a 10 patch utan megoldodnak a problemak. Mar ha megoldjak.

  • Pikari

    őstag

    válasz Busterftw #408 üzenetére

    PC-n jelenleg kb 5% körüli piaci részesedése van a dedikált videókártyáknak, a többi usernek igpje van. Tudod mikor voltak a dedikált videókártyák többségben? Valamikor 20 éve.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Busterftw

    veterán

    válasz Pikari #409 üzenetére

    Erdekes info, viszont a vita szempontjabol lenyegtelen.
    Milyen statisztikabol van ez a szam?

    2017 Q3-nal most hirtelen frissebbet nem talaltam, de ebben a negyedevben eladott desktop es laptopok majdnem 40%-a dedikalt videokartyaval volt szerelve.

    "According to market tracking firm Jon Peddie Research (JPR), 39.55 percent of all laptops and desktops sold during Q3 2017 were equipped with dedicated graphics cards"

  • Pikari

    őstag

    válasz Kansas #407 üzenetére

    A téma szempontjából szerintem mindegy, hogy az oprendszer ps5/xbox s-en hol van, és a rendszermemória definícióján való rágódás is felesleges, mivel ebben a problémában nem játszik szerepet az hogy az oprendszer pontosan hol van (pl egyes nagyon régi arm alapú telós rendszereknél is külön van az oprendszer választva a munkamemóriától, mert azok még csak nem is neumann-elvű rendszerek).

    Amikor az OpenGL-t említettem, konkrétan a play station portokra gondoltam. Abban természetesen igazad van, hogy az eleve directx (szerű) xbox x portjait egyszerűbb directxre portolni.

    Az optimizálással kapcsolatban is egyetértek. Nyilván itt az egyik kardinális kérdés a textúrák. Akár betöltésnél (futásidőben) is le lehetne mondjuk konvertálni a textúrákat (pár soros kódrészletről beszélünk) és jelentősen csökkenne a memóriaigény. Hogy miért nem teszik ezt, ennek nagyon egyszerűen elmagyarázható oka van, amit egy példán keresztül ki is fejtek. Tegyük fel, hogy van egy játékfejlesztéssel foglalkozó, amúgy nem túl okos, de 4000 dolláros luxus facebookolós PC-vel nyomuló félhülye, aki kitalálja, hogy ő fixen 2 gbyteos textúrát fog használni a talajrendererhez, hiszen az ma már úgy is teljesen alap (szerinte). Majd jön egy ugyanilyen félhülye, aki kitalál egy ugyanekkora kardinális baromságot (pl hogy a karakter szeméhez 3 rétegű 4096x4096 tömörítetlen textúrákat kell használni, mert azon lehet szépen csillogtatni a fényt, akármi). Ez megy egy ideig, és emiatt a játék észrevétlenül eléri a fejlesztők hardverének korlátait. Mivel tesztelni nem szoktak, majd csak a végén derül ki, hogy szar van a palacsintában. 1-2 gondot kijavítanak, hogy az oda kukázott teszthardvereken úgy ahogy fusson, és mehet a release, és sajnos a végeredmény pedig az, amit most látsz.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Pikari

    őstag

    válasz Busterftw #410 üzenetére

    "Milyen statisztikabol van ez a szam?"

    JPR: Évi Sales of graphics cards for desktops dropped to 6.3 million units in the first quarter

    Negyed évente 7 millió grafikus kártyát adnak el.

    És évi 300-400 millió számítógépet.

    Ezek 2021-2023-mas statisztikák.

    [ Szerkesztve ]

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • PuMbA

    titán

    válasz Pikari #412 üzenetére

    :D Én készen vagyok tőled. Minden hozzászólásodból süt a hozzá nem értés. Az egyik adat 2021-es, a másik pedig 2023-as és ezekkel számoltál.

    "Akár betöltésnél (futásidőben) is le lehetne mondjuk konvertálni a textúrákat (pár soros kódrészletről beszélünk) és jelentősen csökkenne a memóriaigény."

    Ha ennyire okos vagy, akkor el kéne menned és segíteni nekik :) Csomót fizetnének, ne itt pazarold a tudásod egy fórumba, ahol semmit se fizetnek érte.

    Szerk: De az a 15 év nem most volt nem?

    [ Szerkesztve ]

  • Pikari

    őstag

    válasz PuMbA #413 üzenetére

    15 éven keresztül jfből éltem.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Pikari

    őstag

    válasz PuMbA #413 üzenetére

    Nem, már kb 8 éve nem foglalkozok vele érdemben. Max szórakozásból előveszek valamit régebbről, és pötyögök rajta. De a textúra azért még manapság is textúra.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Busterftw

    veterán

    válasz Pikari #412 üzenetére

    Teljesen offok az evek es a szamok.

    Ha jol tudom JPR csak kizarolag desktop PC AIB szamol (desktop, workstation stb), laptop nincs benne.
    A 2021-es szamaid alapjan abbol a "300-400 milliobol" kb 100 millio volt desktop PC, a tobbi laptop.

    Ez alapjan egy evi 28-30 millio eladott AIB kartya nem 5%-ot jelent, hanem 28-30%-t.
    Es ugye 2021-ben, covid meg crypto idejen ez a szam sokkal nagyobb volt.

    [ Szerkesztve ]

  • Pikari

    őstag

    Amúgy fun fact, a dx9 driverek még lekonvertálták maguknak a textúrákat arra a felbontásra, amit támogatott a kártya. Jobb esetben. Volt olyan kártya, ahol ez is bugos volt, látszólag feltöltődött a textúra, de mégsem, ha bindelted, csak fehér szín volt a modellen. Emiatt én olyan 2010-ig mindent kézzel leméreteztem 256x256-ra. A baj az, hogy a mostani driverek 16384-et szoktak visszaadni max támogatott x és y textúraméretre, ez egy rgba textúra esetén kb 1 gigás textúrákat jelent (+ a mipmapok). Valóban támogatják a chipek ezeket a textúrákat, de így eléggé elválik egymástól egyrészt a támogatott textúraméret, másrészt az, amit praktikusan használni lehet. Sok régebben megírt engine egyszerűen nem fog tudni mit kezdeni azzal, ha fali atlasz méretű textúrákat dobálnak rá, mert az egyetlen természetes limitáció nem fogja megállítani a vram teleszemetelését.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Pikari

    őstag

    válasz Busterftw #416 üzenetére

    Amit írsz, az nem változtat azon, hogy te 5 éves adatokat linkeltél, én frisebbeket:

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Pug

    veterán

    válasz Pikari #409 üzenetére

    Es az office pc-k szelete mikent is relevans csak tavolrol is egy teljesen gaming related kerdeskor eseten? Meselj meg kerlek.... :DDD

  • Pikari

    őstag

    válasz Pug #419 üzenetére

    Összekevered a gaminget a hardcore gaminggel szerintem. A statisztikák szerint 3 és fél milliárd ember játszik valamilyen játékot. Biztos nem azzal a negyed évente megvett 6 millió darab gpuval tolják. Szerintem nézz utána a számadatoknak, mielőtt velős véleményeket fogalmazol meg.

    [ Szerkesztve ]

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • b.

    félisten

    válasz Pikari #412 üzenetére

    A laptop GPU nem IGP.
    2022 negyedik negyedévben 65 millió GPU-t adtak el összesen ez laptop és asztali egyben .
    A workstation és office volnal meg teljesen külön szegmens minden szempontból, főleg játék szempontjából.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Pikari

    őstag

    válasz b. #421 üzenetére

    Attól még integrált, hiszen cserélni nem tudod.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Pug

    veterán

    válasz Pikari #422 üzenetére

    Ne tetezd, bar mondjuk tudod mit, de, nyomjad csak. Egyelore meg inkabb vagy szorakoztato, mint fajdalmas ;]

  • PuMbA

    titán

    válasz Pikari #415 üzenetére

    Ez igaz, de a mostani játékok 50x komplexebbek és az API is teljesen más (DirectX12). Én programozó vagyok és az 5 évvel ezelőtti dolgok teljesen másak mint ma. Sajnos nem sokat ér a régi tudásom nekem se.

    [ Szerkesztve ]

  • Pikari

    őstag

    válasz b. #421 üzenetére

    Nem is filozófiai vitát szándékoztam nyitni, hanem megmutattam a számadatokat.

    Vicces látni, hogy egyes emberek a kedvenc hobbijuk (aaa játékokkal való tilitolizás) iránti támadásnak vélik azt a tényt, hogy negyed évente 6 millió db dedikált videókártyát adnak el a világpiacon.

    De akárhogy is próbálják egyesek csűrni és csavarni, ez a trend már nem fog megfordulni. Azon is csodálkozok, hogy nem következett be ez a csökkenés sokkal hamarabb.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • b.

    félisten

    válasz Pikari #426 üzenetére

    Még egyszer leírom hogy az IGP nem egyenlő a laposokba rakott GPU -val. Minden IGP egyben GPU de a laposokba rakott GPU nem IGP.
    A Mobil GPU saját dedikált rendszertől elkülönített Vrammal rendelkezik és az asztali GPU-ra épül csökkentett sávszéllel és fogyasztással de attól az egy DGPU mobil változata. Tehát az eladott mennyiség nem 6-7 millió hanem 60-70 millió GPU negyedévente saját Vrammal mivel ez volt a kiindulási alap.
    Abban igazad van,. hogy valószínűleg ezt is figyelembe kellene venniük egy optimalizációnál , hogy kevés játékra szánt laptop rendelkezik sok Vrammal.

    [ Szerkesztve ]

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

  • Pikari

    őstag

    válasz PuMbA #425 üzenetére

    Én úgy voltam vele, hogy amikor jött az opengl 3, úgy voltam vele, hogy arra a verzióra már nem lépek át. Hagytam mindent kifutni, amíg végleg el nem avultak.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • hajbel

    addikt

    válasz kwzatz #397 üzenetére

    1. Nyilván van, akinek elég a medium textúra, nekem nem. Szubjektív, hogy kinek mi elég. Nem hinném, hogy normális, hogy veszel egy kártyát 150K-ért és 1080p-ben és mediumra kell állítanod a textúrákat. Szerintem 100K-ért sem normális. A határos idő is relatív, szerint 2-3 év. Aki 1 évre tervez, megkockáztathatja 100-ért, hogy a játék, amit pl. nagyon várt, csak rosszabb minőségben lesz elérhető a vram limitáció miatt, én személy szerint nem tenném. [link]
    2. Erre nem reagálnék, mivel elvileg ez egy szakmai topik.
    3. -II-

    "I did a strict diet. I cut alcohol, fats and sugar. In two weeks I lost 14 days." Tim Maia

  • Pikari

    őstag

    válasz b. #427 üzenetére

    Az sem törvényszerű, hogy a "laptop dedikált gpuja" saját vrammal rendelkezzen, ez a dolog csak az elmúlt években lett divat (miután az igazi igpk teljesítménye megnőtt annyira, hogy külön vramot kezdtek csatolni a "dedikált" laptop gpukhoz is, kb a dx10 korszak után).

    De ha úgy tekinted, ezek a laptopos dedikált gpuk nem igpk, végülis igazad van ebből a perspektívából nézve. Mivel ezek nem is jó alternatívák, hiszen az eredeti vitában említett játékok ezeken sem lesznek használhatóak, éppen a külön vram miatt.

    [ Szerkesztve ]

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • PuMbA

    titán

    válasz Pikari #428 üzenetére

    Hát igen, egy régi OpenGL meg főként teljesen más világ, mint egy DirectX 12, ahol saját magad kell menedzseled a memóriát :) Na meg akkora játékokban, mint a maiak, amibe belelocsolnak 50-100 millió dollárt, teljesen mást lehet megvalósítani, mint egy kis költségvetésű egyszerűbe játékba. Akkora kód, akkora a komplexitás, hogy egyszerű emberi fejjel elképzelhetetlen.

    [ Szerkesztve ]

  • Kansas

    addikt

    válasz Pikari #411 üzenetére

    "A téma szempontjából szerintem mindegy, hogy az oprendszer ps5/xbox s-en hol van, és a rendszermemória definícióján való rágódás is felesleges"
    Olyan szempontból számít, hogy te rá akartad verni a megnövekedett VRAM igényt a konzolok sajátos memóriaarchitektúrájára, miközben ahhoz valójában vajmi kevés köze lehet(bár azt én se állítom, hogy abszolút semmi köze ne lenne). A fő kérdés az optimalizálás.

    "Tegyük fel, hogy van egy játékfejlesztéssel foglalkozó, amúgy nem túl okos, de 4000 dolláros luxus facebookolós PC-vel nyomuló félhülye"
    Ezek az indie fejlesztők, az AAA címekhez ritkán van bármi közük, azokat profik készítik. A probléma az, hogy mivel annyira mindenki a játékidőre és az eszetlen mennyiségű/minőségű tartalomra van ráizgulva, az erőforrások java részét arra fordítják a stúdiók, és nem az optimalizálásra/bugvadászatra. Manapság gyakorlatilag nagyítóval kell keresni olyan nem-konzol exkluzív játékot, aminek a fejlesztésére 2-3 évnél többet fordítottak, és az átlag jóval ez alatt lehet, inkább 1-2 év.
    Konzolra jobban lehet optimalizálni, kevesebb időt ellőve, mert a jelenlegi generációban van 3-féle(XSX, XSS, PS5) hardver, amivel tesztelni kell, szemben a PC-vel ahol generációnként és gyártónként van ennél minimum 2x több féle VGA(minimum 3-4 féle mennyiségű VRAM-mal), procik is 4-magtól 16 magig(+HT/SMT), memória mennyiség is minden csak nem standard... erre optimalizálj, ha tudsz... nem csoda, ha egyre romlik a portok minősége.

    Konkrétan a Playstation grafikus API-jának nem tudom, van-e bármennyi köze az OpenGL-hez.
    Ha jól olvastam, a PS3-on használt PSGL valóban OpenGL ES alapú volt, de azt a PS4-től kezdve felváltotta a GNM és a GNMX alacsony illetve magas szintű API-ként, és ezek elvileg a Sony saját fejlesztései.

    Amúgy meg de, a laptopokban levő dedikált/"diszkrét"(CPU-tól elkülönülő tokozású) GPU-knak mindig is saját memőriája volt, újabban GDDR(mióta asztali "feature card"-okon se divat a sima DDR), ami nagyon nem mindegy az IGP-khez képest(amik a CPU-val azonos szilíciumlapkán vannak, egy tokozásban).
    PC-n nincs konzolokhoz hasonlóan egyesített memória-modell, az IGP is lehasítja az általa használt memória-mennyiséget a rendszer-memóriából, és szeparáltan használja. Arról nem beszélve, hogy konzolon direktben is lehet managelni, nem csak "automatán" API-n keresztül. Anno John Carmack-nak volt egy interjúja YT-n ahol erről beszélt(egy több órás interjú részeként), még a PS4/Xbox One-konzolgeneráció kapcsán. Nem tudom, fent van-e még, én nem találom...

    Azt se tartom szerencsésnek, hogy AAA(és ahhoz közeli)-játékokkal kapcsoltos vitába behozod azoknak az OEM workstation-öknek az eladásait, amik maximum pasziánszt vagy aknakersőt he futtatnak teljes élettartamuk során, és vagy IGP-t vagy valami nem gamer gyorsítót(tipikusan NV Quadro-t, elvétve valamilyen Matrox-ot vagy AMD FirePro-t/Radeon Pro-t ). Nem relevánsak a kérdésben.

    "Mivel ezek nem is jó alternatívák, hiszen az eredeti vitában említett játékok ezeken sem lesznek használhatóak, éppen a külön vram miatt."
    De, használhatóak lesznek, alacsonyabb grafikus beállítások mellett. Ahogy mindig is volt.
    Nem szeretem ezt a mindent vagy semmit hozzáállást, hogy ha nem lehet maxra tolni a beállításokat, akkor használhatatlan a kártya. Az átlagos laptopos VGA-k terepe mindig is a Low/Med preset volt az aktuális legújabb játékok alatt. Nyilván laptopban is van olyan ami RTX 4080/4090-t tartalmaz , de azok is jelentősen gyengébbek a desktop testvéreikhez képest, és nem kifejezetten olcsóbbak(még ha a kripto boom alatt elő is fordult ilyen).

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Pikari

    őstag

    válasz PuMbA #431 üzenetére

    Részben egyetértek. A bonyolultság növekedik, de nem csak az apik miatt. Pl elég csak egy linuxos desktop environmentet megnézni. Ugyanazt tudják, mint 20 éve, mégis nagyságrendekkel bonyolultabb a forráskód, meg úgy az egész.

    Szóval ez nem is feltétlenül egy jó trend. Ha visszatekintünk még korábbra, glideben is (azt hiszem) manuális memóriakezelés volt, de ez önmagában nem okozott nagyobb bonyolultságot. A dx12-t nem ismerem, úgyhogy komoly véleményt alkotni nem tudok róla. Azt tudom, hogy 2x gyorsabb, mint a régi opengl, meg persze azt, hogy fixfunkciónak már nyoma sincs benne. dx-ből utoljára a 9-esel van tapasztalatom.

    Van alapvetően egy olyan probléma a mostani programozókkal, hogy nem hajlandóak megtanulni az alapokat. Leszarom mentalitással közelítenek a dolgokhoz. Pl mint amikor valaki egy weblapot készít, és összecopypastelget mindenféle online tutorialból egy css fájlt, hogy a háttérkép hogyan méreteződjön át. Játékot fejleszteni ilyen mentalitással egészen a közelmúltig nem lehetett. Mióta van unreal/unity/stb engine, azóta lehet, sőt, szép lassan a rendes programnyelveket is felváltották az ilyen python szerű bohóckodásokkal. Nem tudom, hogy programozóként ez téged mennyire érint, de én ezek előtt becsuktam az ajtómat, és nem is fogom újra kinyitni.

    Régebben szoktam újoncokat patronálni kicsit, némi lóvéért vagy más dolgokért cserébe. Úgy szoktam kezdeni, hogy felrakatok velük valami codeblocksot, szépen elmagyarázgatom nekik, hogy lehet változókat deklarálni, a függvényhívások hogyan működnek, tömbök, pointerek, aztán jöhet az opengl 1.x, háromszögekkel, textúrázott kockákkal, egészen addig, amíg valami egyszerűbb snake szerű játékot össze nem tudnak rakni. Na ez ma már nem működik, mert nem dolgozni, hanem varázsolni akarnak. 5 percnél többet már nem akarnak belerakni semmibe. Ha próbálod motiválni, még talán arcon is köp. Addig az 5 percig is, amíg raboltad az idejét, nézhetett volna vonatos videót youtubeon. És szerintem ebből fakad a nagy bonyolultság, hogy minden modulokból van összelopkodva, összetarhálva, több megányi fos van egymásra rakodva, hogy a legalapvetőbb funkcionalitást elérd, mert a wanabe zoomer fejlesztő a már nem képes eljutni a for ciklusig sem. Elsősorban ezért nőnek az egekig a költségek, és a bonyolultság is. De lehet, hogy én látom rosszul, hiszen az elmúlt 6-7 évben rengeteg nagyon jó játékot készítettek mindenféle toolkitek segítségével.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Pikari

    őstag

    válasz Kansas #432 üzenetére

    a play station grafikis apijának nincs sok köze az openglhez. a régebbi ps-ekre emlékeim szerint volt egy félhivatalos opengl es 1.0 implementáció is, de ezzel a teljesítmény nagy részét elvesztetted, a featureokról nem is beszélve (ez csak a kompatibilitás miatt volt benne, hogy egyszerűbben lehessen rá gameket portolni). amit az újabb ps2/3-ra írsz, az valószínűleg úgy van.

    az openglnek azért lenne több értelme, mert egyrészt ott a memóriamanagement nagyrészt a driver kezében van, ami teljesen kitörli a segged. plusz az opengl különféle verziói léteznek platformok tucatjaira win/android/linux/akármi rendszerekre, ezért ha már portolni kell, akkor célszerű erre portolni. a hátulütője a sebesség, kb mintha egy téglát dobnál a fékpedálra. mérlegelni kell, hogy megéri -e a sebességet ilyen formában beáldozni. amúgy igen, megéri, de ezt elég hosszú lenne kifejteni, hogy miért, és hogyan.

    Amúgy meg de, a laptopokban levő dedikált/"diszkrét"(CPU-tól elkülönülő tokozású) GPU-knak mindig is saját memőriája volt
    Ez így konkrétan nem igaz, intel/sis/via/s3 vonalon mindigis a chipseten keresztül érték el a videómemóriát, vagy pedig konkrétan a chipsetben volt az igp (mirage, mirage2, mirage3, s3 és s3 chrome széria, intel 8xx, 9xx, gma, egészen az intel dx10-es családjáig, viánál egészen végig a via quadroceig) ezeknek nem volt saját ramja egyiknek sem.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • kwzatz

    őstag

    válasz hajbel #429 üzenetére

    "Nem hinném, hogy normális, hogy veszel egy kártyát 150K-ért és 1080p-ben és mediumra kell állítanod a textúrákat. Szerintem 100K-ért sem normális."

    Azt nem vagy képes többek között te sem felfogni, hogy egyetlen istenverte játék nem volt még így. Hol kell 1080p-ben mediumra állítani a textúrákat? :D Kötitek az ebet a karóhoz, továbbra is egyetlen példa nélkül és nem érzitek, hogy mennyire nevetséges. Olyan dolgot próbáltok bizonyítani totálisan konkrétumok hiányában, ami nem létezik. Valahol félelmetes, hogy valaki ilyen szinten legyen manipulálható. :D
    Arról ne is beszéljünk, hogy most megint szemenköpöd magad, és már megint nem jó a 100k-s 1080p kártya sem. Bár még az is féligazság, hogy 1080p kártya, mert címtől függően az elmúlt 3-4 évből gyakorlatilag 1080p-4k között játszhatsz vele, és nem csak indie game-ekkel. (pl. egy Fallen Order 1440p ultra 80 fps, csak hogy példát is írjak)

    Megint belinkelsz egy HUB videót (akik btw most olyan szinten sajtolják ki a 8GB VRAM témát a YT algoritmusból és a hozzád hasonló userekből, amennyire lehetséges) 3070-ről és 4070-ről, ami megint... teljesen irreleváns. Hogy jön ehhez a vitához a 3070 és a 4070? Megint. Tényleg ezt sem érzékeled? :D

    Hogy a realitások talaján is bemutassam azt az ostobaságot, ami mellett érveltek, itt egy 30 játékról készült videó (nem indie game-ek, vegyesen régi, új, népszerű címek, amivel az emberek 99,9%-a játszik) vegyes high-ultra -nem medium- 1080p arról, hogy mire elég egy 7600 (vagy egy 98k-s 6650XT):
    The AMD Radeon RX 7600 - 30 Games Tested at 1080p
    Hogwarts High 93 fps, Forza 5 ultra 130 fps, Halo Infinite High 110 fps, Spider-Man Remastered Very High 110 fps, Cyberpunk 2077 High 87 fps, Jedi Survivor High 70 fps stb. Legtöbben bőven megvan az ultra 60, ultra textúra simán mindenhol mehet.
    Amit a Hardware Unboxed mond, meg amit ti álmodtok, az két különböző dolog.

    Minden racionális egyénnek ajánlanám inkább a fenti 30 game-es videót, ha a realitást szeretné látni, hogy mivel hogy tud játszani jelenleg népszerű címekben.

  • Kansas

    addikt

    válasz Pikari #434 üzenetére

    Chipsetben sose volt IGP, az mindig is a CPU-ban volt.
    Amiről te beszélsz az az IGP-k előtti időszak alaplapi VGA-i(talán a VIA kivételével, ami tovább húzta kicsivel az alaplapi VGA-kkal illetve átmentette őket az embedded piacra). Nem véletlenül csúfolták ezeket "grafikus lassítóknak", játékra még az IGP-knél is sokkal komolyabb kompromisszumokkal voltak alkalmasak. Amúgy volt ott NForce is az NV-től... ATI-tól hirtelen nem ugrik be hogy lett volna bármi, az AMD pedig akkoriban nem foglalkozott még VGA-kkal. De az vagy 20 évvel ezelőtt volt, ne akarjunk már ennyire a múltban élni ;]

    OpenGL lassan már eléggé felejtős, bár indie vonalon még életben lesz egy ideig, ha valaki olyasmit akar, annak ott a Vulkan, az vette át a helyét a Khronos-éknál is.

    #433:
    "Mióta van unreal/unity/stb engine, azóta lehet, sőt, szép lassan a rendes programnyelveket is felváltották az ilyen python szerű bohóckodásokkal. Nem tudom, hogy programozóként ez téged mennyire érint, de én ezek előtt becsuktam az ajtómat, és nem is fogom újra kinyitni."
    Ez konkrétan nosztalgia-sznobizmus szerintem. Mai szlenggel szólva: "OK, boomer!"
    A visual scriptingnek(ami nem ritkán a Pythonnál is magasabb absztrakciós szintű) megvan az értelme és létjogosultsága, lehetővé teszi, hogy ne kelljen fölöslegesen pazarolni a kevés low-level programozó idejét, és lerövidíti a fejlesztési időt. Lehet felhúzni rá az orrot, de ez a jövő, egyre kevesebben tanulnak meg low-level programozni, akik pedig igen, azok tipikusan nem játékot akarnak fejleszteni. Nem a kisujjamból szoptam amúgy, hanem az OtherSide(Otherworld és PlanetTaxi) adások tömkelegéből, illetve a játékipar nagyjaival készült interjúkból.
    Nem lehet mindenki John Carmack, a cégek nem is tudnák megfizetni.
    Viszont a visual scriptinget oda lehet adni pl egy grafikus kezébe, és ezzel egy rétegnyi magyarázást megspóroltak... de ja, vissza is lehet vele élni és dilettánskodni, de mivel nem? Az ilyenek termékeit egyszerűen nem kell fogyasztani és kész.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • hobizoli

    nagyúr

    válasz kwzatz #435 üzenetére

    jo, de baeg a 240Hz-s monitoron, nem tud 240Hz-t 100k-ert -> szaaaaaaar

    6 eve RX580 85-90k volt ujan
    az az inflacioval korrigalva akkor siman tobbe kerult, mint ma ez

    több drón kell ;P

  • Pikari

    őstag

    válasz Kansas #436 üzenetére

    Ahelyett, hogy a nevezéktanon kötözködnél, mégegyszer emlékeztetnélek arra, hogy ez az állításod teljesen hibás:
    Amúgy meg de, a laptopokban levő dedikált/"diszkrét"(CPU-tól elkülönülő tokozású) GPU-knak mindig is saját memőriája volt

    Nem lehet mindenki John Carmack, a cégek nem is tudnák megfizetni.

    Elég szomorú, ha a tömbök és a for ciklusok világát már lassan az atomfizikához hasonlítják. Amúgy a mostani fizetésemet részben pl azért kapom, mert 8km sugarú körben én vagyok az egyetlen, aki érti, mi az a netmaszk. Ez van.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • Kansas

    addikt

    válasz Pikari #438 üzenetére

    Ja, abban az esetben hibás, amikor mindent is bele akarsz venni a képletbe. Ez nem nevezéktanon kötözködés.
    Mintha azt mondanám, a sportkocsiknak sose volt farostlemez karosszériája, te meg jönnél, hogy "de Trabanttal is versenyeztek".
    Ha nem akarsz érdemben vitatkozni, ám legyen, ne vitatkozzunk, de ha vitatkozunk, a szalmabábjaidat(mint pl az IGP sajátos definíciója) tartsd meg magadnak.

    "Elég szomorú, ha a tömbök és a for ciklusok világát már lassan az atomfizikához hasonlítják."
    Csak épp nem hasonlítják ahhoz. Időpazarláshoz hasonlítják, amire nincs pénzük. Se kiképezni az embereket(mert az is tovább tart pl. C-re mint akár Python-ra), se a fejlesztési időre, mert az is tovább tart, mint a szkriptnyelvek bármelyikén, se kifizetni a már képzett low-level programozókat, akik 2-3x annyi időt öltek a nyelv megtanulásába, így ahhoz képest többet is kérnek... hát még, akik gyakorlottak is!
    Pont ugyanezért terjedtek el a gépi kód meg assembly helyett a struktúrált, majd az objektum-orientált programnyelvek. Most a scriptnyelvek korát éljük, de nem sokára alighanem jönnek a generatív AI-alapú programnyelvek. Ha tetszik, ha nem. Mert az idő pénz, a kontent idő, és az egyszeri gémer 10x-es kontent mennyiségért nem akar egy fillérrel se többet fizetni, mint 10 éve a tizedekkora vagy tizedennyire kidolgozott játékokért.

    [ Szerkesztve ]

    Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

  • Pikari

    őstag

    válasz Kansas #439 üzenetére

    A kontent részével egyetértek. A karakterek modelljeit, és grafikák nagy részét nyugodtan kigenerálhatja az AI. De attól még tudni kell az alapokat használni, mint ahogy egy villanyszerelő se maga gyártja le a konnektort, de attól még tudja, mi az az amper.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • paprobert

    senior tag

    válasz hobizoli #437 üzenetére

    Az RX480 a konzol árának kb. a feléért, a konzolt nem kevéssel verő GPU erőt hozott, és egyenlő VRAM mennyiséget.
    Mintha ma egy RX6800XT lenne 250-300 dollár.

    Ez meg? :)

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

  • PuMbA

    titán

    válasz Pikari #438 üzenetére

    "Elég szomorú, ha a tömbök és a for ciklusok világát már lassan az atomfizikához hasonlítják."

    Az a baj, hogy egy játék nem csak ebből áll. Vannak külön grafikai motor programozók, grafikusok (pl. textúra készítők), scriptelők, történetírók, animátorok, zeneszerkesztők, hangeffekt készítők és még vagy 50 féle munkát fel lehetne ide sorolni. Egy játék ma már csak legkisebb részben áll abból, hogy for ciklus. Egy pályadizájnernek például felesleges értenie a programozáshoz, amikor a motorhoz készült vizuális segédprogramban megtervezi a környezet. Ma már nincs mindenhez értés, hogy egy vagy pár ember megír egy egész játékot, mint a 90-es években, mert lehetetlen mindenhez érteni. Ma egy játékot 500-1000 ember csinál és mindenki csak egy dologhoz ért. Ez olyan komplex dolog, hogy nagyon nehez hasonlítható egy kis projekthez, amin például én is dolgozik. Amit én csinálok az ehhez képest semmi.

    [ Szerkesztve ]

  • hajbel

    addikt

    válasz kwzatz #435 üzenetére

    Ott van a videóban amit linkeltem. '"We've heard multiple developers who were saying, that 12 gigabytes moving forward for all the triple A games that are coming up, that 12 gigaytes of VRAM will just get you in the 1080p, some are even suggesting like medium at times". Több videót is linkeltem a témáról, ahogy mások is. Az nem az én bajom, hogy valaki nem tud angolul 2023-ban.

    "I did a strict diet. I cut alcohol, fats and sugar. In two weeks I lost 14 days." Tim Maia

  • Pikari

    őstag

    válasz PuMbA #442 üzenetére

    Pedig egy pályadizájnernek is értenie kell az alapokhoz. Különben nem fogja megérteni, hogy miért nem lehet a házban a téglafal 50 millió polygon. Nem is azt mondom, hogy utána neki is programoznia kelljen, hanem értse, mi merre hány méter. Ha elmész nőiruha készítőnek, ott is értened kell, hogy készül a szoknya. Ez az ,,én csak rajzolok, hagyjatok békén'' hozzáállás soha nem volt működőképes, és nem is lesz az. Mondjuk lehet, hogy az általad idézett cégekben pont ezért kell 1000 ember a feladat ellátásához :P

    [ Szerkesztve ]

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • PuMbA

    titán

    válasz Pikari #444 üzenetére

    Az nem a dizájner dolga :) Látod, hogy mennyire megváltozott a világ és más, mint a te idődben...nálatok mennyi ember csinált egy játékot?

    [ Szerkesztve ]

  • Pikari

    őstag

    válasz PuMbA #445 üzenetére

    Nekem 2006-ban valaki egy 800ezer polygonos mapet küldött. Az engine bírt összesen 50 ezer polygont játszhatóan.

    Én engineket írtam (meg később toolokat is), hogy egy-egy gamet hányan írták benne, azt nem tudom. Tippre max 3.

    [ Szerkesztve ]

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • CPT.Pirk

    Jómunkásember

    válasz PuMbA #445 üzenetére

    Pár éve láttam egy beszélgetést egy "játékfejlesztő" csajjal. Arra panaszkodott, hogy már több mint 2 hónapja csak textúrákat húz rá kövekre, többet nem is látott a játékból. Valami nagyobb játékon dolgozott, de már nem tudom min.

    Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

  • Pikari

    őstag

    válasz CPT.Pirk #447 üzenetére

    Az "én időmben" a kavics csak egy 2x2 méteres quad volt a lábad alatt, kavicsos 32x32-es textúrával. Az AAA az elmúlt pár évben elment a grafikai monumentalizmus irányába, szóval a modellezőknek most folyhatnak a könnyeik.

    A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

  • kwzatz

    őstag

    válasz hajbel #443 üzenetére

    A címet és a HU-et látva instant kilőttem a videót. Angolul valszeg egy pöppet jobban tudok nálad. Tehát most nincs semmi, "de majd egyszer, mert azt mondták valakik". Azt sem sikerül felfogni, hogy már önmagában ez, hogy medium/high/ultra is semmitmondó egyébként, mert bármit takarhat. Lehet a medium olyan, hogy kineveti a Forspoken ultrát, miközben belefér 4-be. Lehet az ultra olyan, hogy 12-be sem fér be, de közben téged nevetnek ki, hogy ilyen játékra adsz pénzt, hogy bétateszteld fél évig. Láttam az elmúlt években, mi fér be 8-ba (4-6-ba). Ha olyan játékok jönnek, amik ezeket felülmúlják, és ezért kell több VRAM hozzájuk, akkor oké, majd maradok benne "medium" mellett, de akkor az legyen RDR2, Cyberpunk szint, mert ahhoz is elég volt. Vicces amúgy, mert soha nem az ilyen nüanszokon múlik, hogy mennyire élvezetes, jó a játék. Amíg a problémás játékok ilyen Forspoken szintűek, addig nyugodtan alszom. A diminishing return már most nagyon játszik, a művészi megvalósítás már sokkal többet nyom a latba. Ezért lehetnek 6-8 éves játékok szebbek harmadakkora gépigénnyel, mint új AA-AAA-k.

    [ Szerkesztve ]

  • hajbel

    addikt

    válasz Pikari #448 üzenetére

    Pont a témához kapcsolódik az Otherside egyik témája: A játékipar komplexitása és a bugok mennyiségének viszonya.

    #449kwzatz: :U

    "I did a strict diet. I cut alcohol, fats and sugar. In two weeks I lost 14 days." Tim Maia

Új hozzászólás Aktív témák