Hirdetés
- Lassan állítjuk a fát, és a hardverek is be vannak csomagolva
- Klasszikus kínai festmények ihlették a Colorful legfrissebb memóriáinak külsejét
- Ultrakompakt Key E SSD-vel jelentkezett a Silicon Power
- Mesterséges intelligenciára kihegyezett mini PC jött az ASUS műhelyéből
- ASUS blog: ExpertBook P5 notebook, a munkagép
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Milyen monitort vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Multimédiás / PC-s hangfalszettek (2.0, 2.1, 5.1)
- Nem indul és mi a baja a gépemnek topik
- Hobby elektronika
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- OLED TV topic
- Teclast Tablet Topic
- Samsung LCD és LED TV-k
-
PROHARDVER!
Milyen SSD-t vegyek? Mielőtt kérdezel, kérünk az összefoglalót olvasd el! Ha ezt végigolvastad, de még mindig nem sikerült dönteni, akkor amikor kérdezel, kérünk, feltétlen tüntesd fel az alábbi adatokat!
-
HARDVERAPRÓD
(rögzített hozzászólás)
Köszönöm a türelmeteket, megszületett egy megoldás. A Flash topik a továbbiakban SSD kibeszélő néven fog tovább futni, így ott szabadabban lehet az SSD-ket kibeszélni, megosztani pozitívumot és negatívumot is.
Itt most elég sok hsz szüleletett, ami jobb lett volna oda. Ezeket már nem bolygatom, maradni fog, de kérek mindenkit, (a topik tisztasága miatt) hogy ezeket oda írjuk be ha lehet, vagy onnan linkeljük ide ha nagyon muszáj.
Köszi
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
-
Vasti74
aktív tag
válasz csabyka666 #78501 üzenetére
...a gyártó megkönnyítette a dolgot számodra, mert ráírta, hogy nvme.
Szerintem hidd el nekik ;-) -
Vasti74
aktív tag
Sziasztok!
Itt a kezemben két SSD, és el kellene döntenem, hogy melyiket tegyem a saját gépembe az operációs rendszer (Linux) alá. Nézegetem a leírásokat, paramétereket, de nem tudok dönteni: az egyik ebben jobb, a másik abban, de hogy ÖSSZESSÉGÉBEN melyik a jobb választás, na az nem jön ki nekem ;-)
Az egyik egy 250GB-os Samsung PM981
A másik meg egy 512GB-os Samsung PM9B1(Nekem a 240GB is bőven elég, mert van egy SATA SSD a gépben adattárolásra, meg van NAS-om is, szóval ezt tényleg csak a rendszer fogja használni)
Szerintetek melyik legyen?
(Ha ez számít: Q370 chipset és i5-8400 proci dolgozik a gépben)
Előre is köszönöm az ötleteket, üdv: Vasti
[ Szerkesztve ]
-
Vasti74
aktív tag
válasz Zsiráfnyál #71406 üzenetére
Az, virtuális gép(ek) alá keresel háttértárat, kevés infó a segítséghez.
Egy szem felhasználó egy Windows alatt is generálhat piszok nagy háttértár forgalmat, és futhat 20 láblógató virtuális géped egy vason, amik alig írnak-olvasnak valamit ;-)Igazából meg kellene saccolni, hogy kb. milyen terhelés várható, aztán ahhoz választani valamit (SATA, olcsóbb nvme, csúcs nvme, stb.) Aztán ha lassúnak bizonyul, akkor lehet gondolkodni azon (a szűk keresztmetszet ismeretében) , hogy milyen fejlesztéssel (technológiával) lehet gyorsítani.
Pl.: a gépemben a rendszer egy nvme-s ssd-ről fut, de van benne egy SATA-s, 500GB-os Samsung EVO 860, azon vannak a virtuális gépek. Néha több is fut párhuzamosan (Win10 irodai progikkal, meg ilyen-olyan linux próbálgatni) , de nekem bőven elég az a sebesség, amit az EVO tud :-)
[ Szerkesztve ]
-
Vasti74
aktív tag
Szerintem is a Samsung a legjobb, ez nem kérdés ;-)
Az előző asztali gépemben volt többfajta SATA-s SSD: Samsung, aztán Kingston, Intel, majd újra Samsung, kétféle is. Egyedül a Samsung volt az, amire ha másoltam a gépben lévő vinyóról (WD RED) , nem feküdt le a rendszer :-) A Kingston-nál akadozott, az Intel-nél meg kb. használhatatlan lett, még az egérmutató is alig mozdult.De nekünk itthon a családban van 3 asztali gép és 3 laptop, az nvme-s Samsung-tól a SATA-s Intenso-ig vegyesen mindenféle SSD előfordul. A rendszer sebességében és a programok indulásában én nem nagyon érzek különbséget közöttük... (más meghajtóról adatot másolni rájuk nem szoktunk, mert mindenkinek mindene a NAS-on van)
Úgyhogy ha "csak" rendszermeghajtónak kell egy SSD, és a Samsung túl drága, nem kell túlkombinálni, ott a WD nem drágáért, jókat mondanak róla, ennyi - ha nem jön be, eladod ;-)
-
Vasti74
aktív tag
Helló!
Nyugodtan vegyél akár egy Intenso-t is... Beépítettem már vagy 10-15 darabot, még nem volt az évek során gond egyikkel sem. Vagy ott a WD, amit mintha mindenki ajánlana.
Szerintem pont rendszermeghajtóként nem jönnek elő a meghajtók olyan problémái, mint pl. belassulnak, ha elkezdenek beléjük adatot tömni ;-) Egy adattárolásra használt SSD már más tészta. A rendszer működését az gyorsítja, amiben minden SSD, a legvacakabb is kategóriákkal jobb, mint bármelyik merevlemez: a gyakorlatilag nem létező elérési idő, és a magas iops. De ha pl. 4k-8k videó vágásra használod, ott már jól meg kell nézni, hogy melyik gyors nagy fájlokkal melózva is...
-
Vasti74
aktív tag
válasz Pyttawrx #71006 üzenetére
Sokszor tényleg érthetetlen, hogy mit miért úgy csinálnak, ahogy. OK, egyfelől egy ilyen laptopnak kb. mindegy, hogy sata vagy nvme az ssd: másfelől viszont ha már a platform támogatja, miért veszik ki a lehetőségét az újabb, gyorsabb technika használatának? Passz.
Bár nagy katasztrófa nincs a dologból: a lányaim gépébe pl. ugyan lehetne m.2 nvme-s ssd-t tenni, de mivel olyan elmebeteg fajtát, ami szinte nem is létezik (EliteBook 840 G2, 2260-as fér bele) , maradtam a 2,5"-os SATA-nal ;-)
-
Vasti74
aktív tag
válasz Graphics #71000 üzenetére
Érdekes, mert pl. ebben a doksiban a 66. és a 67. oldalon is az áll, hogy M.2 PCI-e SSD. Azért is fura lenne, ha nem támogatná, mert van itthon két kis 14"-os HP i5-5300U procival, és már azok is támogatják... Lehet, hogy csak válogatós?! ;-)
Bár elképzelhető, hogy a rendszer támogatja, csak az alaplapon nem kábelezték be azt a pár dolgot a proci és az M.2 foglalat között, mert úgy három fillérrel olcsóbb volt legyártani a gépet :-(
-
Vasti74
aktív tag
válasz mogyoro42 #70719 üzenetére
Nekem van három HP EliteDesk 800 kis gépem, mindháromban Kioxia nvme SSD van...
(Egyébként a Hardverapróban eladóak, egy kis reklám ;-)
Az a kérdés, hogy a HP azért választotta, mert spórolni akart pár forintot minden gépen, vagy valóban jó is?!
Azért azt nem gondolnám, hogy több 10.000, de inkább 100.000 gépben, helyszíni gariban SSD-t akartak csereberélni - az nem lenne nagy üzlet, úgyhogy valószínűleg megbízható cuccok ezek is ;-) -
Vasti74
aktív tag
válasz Redpaladin #70706 üzenetére
Szerintem túl van gondolva ez az SSD kímélés ;-)
Nekem a legelső, 60GB-os Samsung SSD-m, valami evo 830 vagy mi még mindig tökéletesen működik, pedig mindig úgy bántam velem, mintha vinyó lenne, és kb. 10 éves, ha nem több.
Több gépben is megfordult a családban, aztán egy ideig egy tévére volt akasztva a Time Shift miatt, az gyakorlatilag folyamatos írást jelent. Pár éve ismét egy PC-ben van.Hagyományos merevlemezt semmiképpen sem vennék: hangos, lassú, melegszik, és egy átlagos laptop vinyó élettartama szerintem nincs annyi, mint egy SSD élettartama... Örüljünk, hogy vannak SSD-k, ennyi ;-) Ráadásul egy rendszermeghajtóként használt SSD úgyis sokkal több írásnak esik áldozatául valószínűleg, mint egy adattárolásra használt...
Emlékszem, amikor az 5,25"-os, meglehetősen kis kapacitású vinyók helyett megjelentek a 3,5"-os, és "nagy" kapacitásúak (ami akkoriban kb. 240-320MB-ot jelentett ;-) , akkor azon aggódtunk, hogy majd a nagy adatsűrűség miatt megbízhatatlan lesz, meg ez, meg az, nem jobb-e mégis egy 5,25"-os?! A Quantum egy időben vissza is tért Bigfoot néven az 5,25"-os mérethez! :-) De aztán ott is kiderült, hogy kár aggódni ;-)
-
Vasti74
aktív tag
válasz pupuka76 #70279 üzenetére
Sajnos sok-sok éve ilyenek a laptopok...
Ez még semmi extra, kb. minden laptopnál (minimum) ennyi meló a meghajtó csere.
A Dell-nek voltak (talán vannak is) olyan laptopjai, amikből, ha odáig eljutottál, amikor ennél a Lenovo-nál már hozzáférsz a meghajtóhoz, akkor még ki kell venni az alaplapot, és úgy van rá felragasztva a meghajtó! Szuper ;-)Régebben meg: volt egy fedél alul, alatta a meghajtó. Vagy meghajtók. Meg a memória, wifi kártya, stb. A legjobb konstrukcióknál a ventilátort is lehetett tisztítani a gép szétszerelése nélkül... Csak egy fedél gondolom 2$, sok kicsi sokra megy, amin lehet, spórolni kell, így megszűnt ez a lehetőség.
-
Vasti74
aktív tag
válasz Graphics #70149 üzenetére
Elméletileg lehet, hogy megakadhat, de a gyakorlatban nem: ezt onnan tudom, hogy szoktunk a NAS-ról (DS116 + WD RED 4TB) egyszerre két tévén UHD filmet nézni ;-) Egy átlagos, 20-25GB-os, jó két órás UHD film még belefér. A vinyó sokkal gyorsabb, mint a Gbit-es hálózat!
Na ehhez képest érdekes, hogy a tévére dugott vinyóról nem lehet akadozás nélkül lejátszani egy UHD filmet...
-
Vasti74
aktív tag
Helló!
Ha merevlemezről nem lehet UHD filmet lejátszani, akkor ott valami probléma van, ami nem maga a merevlemez ;-)
Egy példa: egy átlagos mai merevlemez bőven gyorsabban tud olvasni, mint amennyi adat egy Gbit-es ethernet hálózaton "átfér." (140-180MB/s olvasási sebességet tudnak nagy fájloknál, mint pl. egy film, a Gbit-es hálózaton meg elméletileg maximum 110MB/s megy át) Egy Gbit-es ethernet csatlakozójú egyszerű kis NAS-ról, amiben merevlemez a háttértár, egyszerre két tévén is lehet a hálózaton UHD filmet nézni, ha nem valami extrém bitrátájú filmekről van szó...
Nem lehet, hogy a ház, amiben van (mert ezek szerint USB-s házban van) valami nem túl jó, és USB2.0 csatolójú darab??? Mert az USB2.0 maximális sebessége már kevés lehet néha, de ha emellett a ház a valóságban még azt sem tudja, akkor az már baj.
Szóval lehet, hogy csak egy rendes USB3.0 ház kellene a vinyónak - jóval olcsóbb, mint egy 4TB-os SSD ;-)
Üdv: Vasti
-
Vasti74
aktív tag
Köszönöm Uraim!
Meglesem, hol mennyiért van A2000, mi az pontosan ;-) , olvasok még pár tesztet, és a melegedés miatt akkor nem különösebben aggódok. (Csak ebben a kis vacakban az alaplap és a burkolat közé van beszorítva alul az M.2 SSD, hely nulla, légáramlás nulla, ezért gondoltam megemlítem, mint szempontot...)
Nagy terhelést tényleg nem fog kapni (még az is megfordult a fejemben, hogy a gyári SATA-s, 240GB-os SanDisk X600 SSD-ket eladom, és veszek 500GB-os Samsung EVO SATA-t helyette, mert az bevált ;-)
"ha másolok rá pl. a gépben lévő vinyóról, megáll az élet.."
Az SSD a rendszer, a HDD az adattároló: és ha másolok a HDD-ről az SSD-re, akkor eléggé belassul a rendszer. Ha jól emlékszem valami 240GB-os Intel SSD-nél szinte használhatatlan volt, de a sok-sok éves Samsung 60GB-os talán EVO 830 ugyanabban a gépben, ugyanoda bekötve, ugyanolyan rendszerrel, ugyanarról a vinyóról másolva teljesen jól bírta, lassabban mint másolás nélkül, de azért elfogadható sebességgel indultak a programok, stb.
Ezért gondolom, hogy a leírásban szereplő számok önmagukban nem sokat jelentenek, mert az Intel is gyorsabb volt elméletileg, mint a Samsung: csak terhelés alatt, folyamatos írás közben lassult be ;-)
Ami azért is érdekes, mert az Intel elméletileg 500MB/s feletti írást tudna, a vinyó meg kb. a harmadát tudja csak olvasási sebességben, akkor (főleg ha pl. egy 30-40GB-os fájlt írok rá) hogyan tud bedugulni az SSD?!
Gondolom itt jön a vezérlő, firmware, stb., ami meg a gyári leírásból nem derül ki, csak sok-sok tesztolvasgatásból... ;-) -
Vasti74
aktív tag
Sziasztok!
A gyerekek gépeibe kellene nekem SSD, de nem vagyok biztos magamban... Szerencsére ;-)
Lenovo M720q mini masinákról van szó, így a helyszűke miatt a hűvös működés pozitívum lenne (úgy látom, hogy még annyi légáramlás sincs ebben a kis dobozban, mint egy rendes laptopban...)
M.2 és PCIe SSD kellene, lehetőleg gyors. Nem is tudom mik itt a fő szempontok, nagy gyorsítótár legyen rajta? Passz. (Van itthon olyan SATA-s SSD-m, ami papíron gyors, csak éppen ha másolok rá pl. a gépben lévő vinyóról, megáll az élet... És van ezer éves kis Samsung, ami meg bár papíron lassabb, de ugyanott, ugyanúgy másolás közben is normál válaszidőket produkál.)
240-250GB elég (sőt, a 120GB is elég lenne, de olyan egyre kevesebb van) , mert jelenleg 240GB-os SATA SSD-k vannak a gépekben, az maradna is adattárolásra, és az operációs rendszert telepíteném az új SSD-re.
Amit kinéztem, az a Kingston KC2500 és a Kingston NV1, mintha azt olvastam volna valahol (talán pont itt ;-) , hogy ezek eléggé hűvösek.
A két SSD specifikációja eléggé hasonló, és az áruk is: PCIe 3.0-4x, NVMe 1.3, 3D-TLC mindkettő. Az NV1 viszont lassabb, kevesebb gari van rá, és a terhelhetősége a fele sem, mint a KC2500-nak. Ezért elbizonytalanodtam, hogy talán valamilyen szempontból (pl. pont a hűvössége) az NV1 mégis tud valamit?! ;-) Mert amúgy a paraméterei alapján akár elég is lenne... Mi lehet közöttük a különbség?
De nem ragaszkodok a Kingston-hoz: valami értelmes sebességet tudó, nem elolvadó ;-) típust ha tudtok ajánlani, azt nagyon megköszönöm!
Üdv: Vasti
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Milyen SSD-t vegyek?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- BESZÁMÍTÁS! 1TB Samsung 870 EVO SATA SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Golden Series Silicon Power microSDXC 32GB UHS-I V30 (SP032GBSTHDV3V1HSP) + SD adapter új
- AKCIÓ! 1TB Samsung 870 QVO SATA SSD meghajtó garanciával hibátlan működéssel
- Samsung 980 PRO NVMe 2TB M.2 PCIe SSD
- Új 2TB KINGSTON XS1000 hordozható SSD , USB 3.2 Gen2, 1050/1000 MB/s, fekete .
Állásajánlatok
Cég: Axon Labs Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest