- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Milyen HASZNÁLT notebookot vegyek?
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Nem tudja garantálni a TSMC a tiltólistás cégek kizárását
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Riasztó topik
- Házimozi belépő szinten
- Hobby elektronika
- Milyen billentyűzetet vegyek?
-
PROHARDVER!
Milyen RAM-ot vegyek?
Jelen összefoglaló és maga a topik RAM-vásárlással foglalkozik. Akik nem vásárlással kapcsolatosan tennének fel kérdést, azok kérem fáradjanak át a:
Gyakran felmerülő kérdések és válaszok, ezen kérdésekre a topikgazda a továbbiakban nem fog reagálni:
-Ryzen, zen2 és zen 3 esetén milyen memóriát válasszak?
-2x16-os kiszerelést, kizárólag 2 modulos felállást javaslok, Corsair LPX 3600mhz cl16 a személyes ajánlásom. Amiktől nem kell sokat várni teljesítmény szempontból, de kiszámíthatóan működnek ryzennel azok a Gskill Aegis 3000/3200cl16os szériák. 3800mhz-en felüli memóriát csak akkor javaslok ha kézzel fogod beállítani, ugyanis 3800mhzig tudja a memóriavezérlő 1:1-es (teljes értékű) módban lekezelni a memóriákat. A kingston 3600cl16 beast-et nem javaslom, sok gond volt velük Ryzen platformon.-Ryzen zen4 és 5 esetén milyen memóriát válasszak?
-6000cl30 a biztos pont, a memóriavezérlő kb 6400mhz-ig tudja a teljes értékű üzemmódban lekezelni a memóriákat.
-Nem, semmi értelme a 7000mhz+os memóriáknak, százalékos eltérés van teljesítményben, sokszor nem is a magasabb frekvenciás ram javára.-Intel 13 és 14 gen esetén milyen memóriát válasszak?
-Amennyiben B lapod van 6000cl30-es változat a javasolt.
-Amennyiben Z alsó kategóriás lapod van és nem akarsz vele foglalkozni akkor 6400cl32-es változat a javasolt.
-Amennyiben Z középkategóriás lapod van és nem akarsz vele foglalkozni akkor 6400cl32-es változat a javasolt.
-Amennyiben Z középkategóriás lapod van és nem riadsz meg a ram kézi beállítástól, úgy 7200cl34ig javaslom.
-Amennyiben Z magaskategóriás lapod van és !!2 dimm foglalatos!! csak abban az esetben javaslok magasabb kategóriás és frekvenciás ramot. De ott is kézi beállítás szükséges az esetek 99%-ban.-Milyen márkájú ramot javasoltok?
-Én a gskill márkát javaslom, 10 év garancia és a megbízhatóság miatt. A trident z5 szériás ramoknak pl - bár a gyártó nem reklámozza - 10 rétegű pcb az alapja. Kiváló tuningalap. Páran fennakadnak a Gkill márkánál, hogy a pmic hűtetlen. Személyes véleményem, hogy ez ikább előny. Ugyanis a ram ic-k 50-60 fok felett hibáznak már, a pmic pedig elég forró tud lenni. Namost ha a pmic melegíti fel a ram ic-ket egy rosszul szellőző házban pl, az bizony instabilitáshoz vezethet.
Természetesen a Kingston, Corsair és Teamgroup ramok is jó minőségűek.-Mennyi memóriát javasoltok?
-2x16gb alattit már nem szoktunk. 2x24es modulok is elérhető árban vannak így ők is javasoltak. Ezek a memóriák single rankosok, amennyiben (intel) 4 modult szeretnél használni kizárólag velük érdemes próbálkozni. A 2x32/2x48-as modulpárosok dual rankos memóriák, ugyanazon beállítás mellett picit gyorsabbak, de messze nem tudnak olyan magas frekvencián működni mint a 2x16 és 2x24. 4 modulosra bővíteni is nehézkes, nagy eséllyel csak jedec frekvencián tudnak majd működni (4800mhz vagy alatta)2 vagy 4 modul?
DDR4 és DDR5 esetén: Intel platformon ez kevésbé okoz gondot, de Amd-n a 4 modul problémás lehet. A gyári vagy xmp sebességen még működhetnek, bár már itt is lehetnek instabilitási problémák.
Mi a 2 modulos felállást javasoljuk!Bővíthetem-e a meglevő kitem egy hasonló memóriakittel?
Amennyiben a lassabb kit beállításait használod működhet. De ez innentől nem az engedélyezem az xmpt és kész kategória.
Nem javasoljuk, csak haladó felhasználóknak!DDR4 vagy DDR5?
[link]
Hatalmas köszönet az egész közösség nevében Zebra_hun kollégának!Játékok esetén a DDR4 még ajánlott és költséghatékony (olcsóbb alaplap, olcsóbb ramok).
Ha DDR5-ben gondolkozol, akkor legalább 6000mhz és cl32 feletti kategóriát válassz.Mennyiség:
Az egyik első eldöntendő kérdés, hogy hány GB ramot szeretnénk. Ez attól függ, hogy mire használjuk az adott gépet.
- Böngészésre, filmnézésre: 4-8 GB
- Játékos gép: 16-32 GB (erősen játék függő)
- Munkára: 32-256 GB (pl: nagy méretű képek/videók renderelésére, szerkesztése)A RAM mennyiség kiosztására is érdemes odafigyelni. A legtöbb rendszer a kétcsatornás módot (128 bit) is támogatja, ez alól az LGA1366-os rendszer kivétel, ami háromcsatornás módot (192 bit) is támogat valamint az LGA2011-es és LGA2066, ami négycsatornás módot (256 bit) is támogat. Utóbbi két esetben 3 illetve 4 modul egyidejű használatával biztosíthatjuk a rendszer teljes memória sávszélességét.
Megjegyezendő, hogy ezek a mai rendszerek annyival több memória sávszélességet biztosítanak egy átlagos felhasználónak mint amire valóban szüksége van.A mennyiség megválasztásakor érdemes odafigyelni, hogy bizonyos operációs rendszerek 32 bit-es változata maximálisan 4GB ramot tud megcímezni (de vannak amik még ennyit sem). Ebben benne van minden az operációs rendszer által megcímzett memória, tehát ha van egy 1GB-os videókártya a gépben, akkor a rendszermemóriából már csak 3GB-ot tud megcímezni. E miatt érdemes 3GB rendszermemória felett már olyan operációs rendszert használni ami képes 4GB-nál több memória kezelésére (pl 64 bit-es OS-ek).
Mikor kell bővíteni?A RAM-nál nincs gyorsabb a gépünkben. Az ssd-nél 8x gyorsabb, hdd-nél 80x. Ebből adódóan az a legjobb ha betölti a programokat a win a ram-ba. A win10 egyetlen jó tulajdonsága, hogy nagyon jól kezeli a ramot. Addig nyújtózik ameddig a takaró ér. Szépen betölti neked a gyakran használt programokat a gyors elérés, működés miatt. Persze csak addig míg van hova, ha 90% közelébe ér kiveszi ami nem kell, tehát nem kell megijedni ha tele a ram. Persze, ha te többet használsz mint ami kell akkor azzal nem tud mit kezdeni, töröl-beolvas tehát belassúl a gép! Ekkor kell ramot venni! És akkor is ha 90% körül van, mert lehet ha több volna oda is pakolna. Az úgynevezett gyorsító programok pont arra jók, hogy lassítsák a rendszerünket, mert kitörölgetik amit a win beírt. A felhasználó örül, hogy jaj de jó 50%-om lett és közben nem érti miért lett lassabb a gép. Hát ezért mert nincs ott ami eddig ott volt.
Dual Chanel feltétele: Azonos típus, méret, feszültség, cl minden értéke, chipek száma és gyártója! A modul márkája nem mérvadó! Természetesen lehet dual akkor is ha a chip gyártó eltér és akkor is ha más a cl, de ezekre nincs garancia. Olyan is van, hogy egy 4GB-os modul egy 8GB-os modullal megy DC-ben addig, míg 8GB-ot el nem érjük.
Quad Chanel: Léteznek alaplapok Intel és AMD esetén (HEDT: High End DeskTop) amelyek quad chanelt is képesek kezelni. Ezekbe ha 4 modult helyezünk akkor a sávszélesség 256bit-re emelkedik. Jótékony hatása főleg munkaállomások esetén jelentős. Játéknál is hozhat akár 20%-ot. Itt fontos megjegyezni, hogy az általánosan használt dual chaneles lapokba ahol 4 foglalat van az csak dual chanel marad akkor is, ha 4 modult teszünk bele.
Sebesség és időzítés:
A ram gyártók próbálják ránk erőltetni a minél gyorsabb ramokat, de ez az esetek többségében teljesen feleslegesek és ahogy az lentebb is látható a gyorsabb néha valójában lassabb.
A sebesség csak akkor fontos, hogyha használjuk az APU-ba épített IGP-t (ez esetben a rendszermemória egy része lesz a grafikus mag memóriája) vagy ha nagy méretű képekkel dolgozunk, renderelünk/tömörítünk.
A memória tesztprogramok nem adnak valós képet a mindennapi használatról, mert azok mesterségesen generálnak memória sávszélesség limitet. Adott ram modul benchmark pontszámát lényegesen befolyásolja a processzor számítási kapacitása, a memória és a vezérlő közti kommunikációs sávszélesség, az időzítések valamint egyes eltérő "családú" processzorok vezérlőjének fejlettsége is.Időzítések terén minél alacsonyabbak az értékek, annál gyorsabban hajtódnak végre az adott utasítások. Az újabb rendszerek teljesítményére kisebb a hatása, mint a régebbi (sd, ddr1, ddr2) rendszerek esetében.
Fontos, hogy a játékok futtatásához dedikált vga-val bőven elég 3200 MHz-es CL16-os vagy 3600MHz-es CL16-es időzítésű ramot vennünk.
Egy jó kis táblázat miért fontos az időzítés:
Tehát egy 2400mhz cl12-es ram sebessége megegyezik egy 3400mhz cl17-el!!!(/B)
Egy vagy kétoldalas ram a gyorsabb? A kétoldalas kb 0.3 %-al: [link]
A sebesség megválasztásánál ügyeljünk arra, hogy a rendszerünkben található memóriavezérlő mekkora sebességet támogat maximálisan. Természetesen többnyire van lehetőség a ramok magasabb órajelen való járatására (tuning), mint amennyit alapból maximálisan biztosít a memóriavezérlőnk. Erről érdemes tájékozódni az alaplapuk gyártójánál, továbbá vegyük figyelembe, hogy a tuningra nincs garancia.
Ugyanakkor vegyük figyelembe, hogy az adott platform által támogatott maximális ram sebességnél gyorsabb ram-ok használata valós felhasználás során nem, vagy csak elhanyagolható gyorsulást eredményez (kivétel pl tömörítés).Fontos tudni, hogy nem gyártanak külön pl 1600-as meg 1866-os chippeket, hanem tesztelés után, amelyik bírja az 1866MHz-et az akként adják el, ami nem bírja azt 1600-asként, ami azt sem az 1333-asként. Ezt befolyásolják a piaci igények és a gyártói kihozatal minősége (ami napjainkban ddr3 fronton már igen-igen jó). Ennek fényében általánosságban elmondható, hogy - példánknál maradva - az 1600-as ramok gond nélkül mennek 1866MHz-en vagy akár 2133MHz-en is, többnyire feszültségemelés nélkül is, de nyilván erre nincs semmi nemű garancia.
A DDR4-nél fenti órajelek mellett ki kell emelni, hogy a JEDEC szerint 1,2 volt mellett a 2133, 2400, 2666, 2933 és a 3000 MHz-es órajel tekinthető szabványosnak, de ha a ram XMP-t is támogat beállíthatók más paraméterek is. Ez azonban az alaplap és a processzor szempontjából tuningnak számít, vagyis a stabilitásra akkor sincs garancia, ha a memóriamodul amúgy bírná a terhelést.
Modul méret:
Akik nagyobb méretű processzorhűtést használnak érdemes alacsony profilú (Low Profile) modult választaniuk. E mellett megjegyzendő, hogy vannak már forgalomban félmagas modulok is, amik még az LP ramoknál is alacsonyabbak (Very Low Profile vagy Ultra Low Profile).Üzemfeszültség:
Érdemes odafigyelni arra, hogy LGA1155-ös processzorok és az annál újabb Inteles processzorok esetében a memória maximális feszültség 1,57V lehet az Intel hivatalos specifikációja szerint. E feszültség fölött hosszútávon károsodik a memóriavezérlő, csökken az élettartama. Ez a feszültség határ kitolható, hogy ha QPI/VTT feszültséget megemeljük, mert esetünkben az a lényeges megkötés él, hogy a memória feszültsége és a memóriavezérlő feszültsége között ne legyen nagyobb a különbség, mint 0,5V. A VTT/QPI/VCCIO feszültség maximuma 1,2V lehet így LGA1155 és az annál újabb Inteles processzorok esetében akár 1,7V-os memóriafeszültségig is elmehetünk.
A többi (régebbi) Inteles processzor illetve az összes AMD-s processzor esetében nyugodtan választhatunk magasabb feszültségű, akár 1,8V-os modulokat/Kit-eket (DDR3) is bárminemű káros következmény nélkül.
DDR4 esetén 1,2V az alap, 1.35 a legelterjedtebb XMP profilos, de vannak 1.4-1.5V-os tuning RAM-ok 4000 MHz felett.Fogyasztás:
Kaphatóak ún. alacsony feszültségű modulok (pl DDR3L). Ezek üzemfeszültsége a szabványos 1,5V helyett 1,35V vagy akár 1,25V is lehet ddr3 fronton. Fontos megjegyezni, hogy nem minden alaplap képes a ddr3 esetében szabványos 1,5V-nál alacsonyabb feszültséget adni a moduloknak, ezért alacsonyabb feszültségű ram vásárlás előtt érdemes tájékozódnunk az alaplap ezen tudását illetően.
Tekintve, hogy egy 1,5V-os 1600-as memóriamodul kb 3-5W-ot fogyaszt terhelve (üres járatban kb 1-2W-ot) érdemi spórolást nem kapunk az alacsonyabb feszültségű modulokkal (kb 1-2W spórolható meg a terhelt értékből). Ami miatt esetleg mégis érdemes lehet ezek mellett a modulok mellet dönteni az a tény, hogy ezekre a modulokra válogatott chippek kerülnek, amik többnyire jobbak tuningban mint azok, amik a szabványos feszültségű modulokra kerülnek.
Tekintve a fenti fogyasztási értékeket belátható, hogy a mai DDR3-as ramokon a hűtőborda inkább csak díszítési célt szolgál, ezért nem kell félni a borda nélkül "mezítlábas" példányoktól sem.Garancia:
Fontos tudni, hogy a ma forgalmazott memóriamodulokra szinte az összes gyártó élettartam garanciát vállal (attól függetlenül, hogy a kiskereskedő hány év garanciát vállal rá). Fontos tisztázni, hogy mit is jelent ez a fogalom: ez azt jelenti, hogy amíg az adott ram típus gyártásban van, az adott gyártónál él rá a cseregarancia. Egyes gyártók ezzel szemben akkor is cserélik a hibás darabot, ha már nincs gyártásban (csak olyanra cserélik ilyen esetben ami van nekik raktáron). Erről a gyártó honlapján a garanciális feltételek között tájékozódhatunk.
Kompatibilitás:
Gyakran felmerülő kérdés, hogy egy adott kit vagy modulhoz hozzá lehet-e tenni más márkájú ramot. Az általános válasz az, hogy igen. Nem is szükséges, hogy sebességben és időzítésben egyezőek legyenek feltétlenül, mert a bios/uefi alapból a gyengébb értékhez állítja be a sebességet és az időzítéseket. Eltérő méret esetén nem fog működni a többcsatornás mód, vagy csak egy csökkentett sebességű, ún. aszimmetrikus kétcsatornás módban fognak futni a modulok, ami az egy és a kétcsatornás mód közötti sebességet jelent.
Ha például van 2x2GB ram meg külön mellette egy darab 1GB-os ram akkor amíg a 2x2-es kit-et használja csak a vezérlő 128 bit-es módban fut ha pedig a harmadik modulhoz is hozzá kell nyúlnia (mert nem elég a 2x2GB tárhely) akkor átvált 64 bit-es módba.Sajnos a memóriavezérlőn múlik, hogy mennyire rugalmas a különböző modulok „összeházasításával” (ide értve az egy és kétoldalas ramok vegyítését). A tapasztalatok azt mutatják, hogy bizonyos ramok jobban bírják az összeházasítást, bizonyos ramok pedig sokkal kevésbé. Ez attól is függ, hogy milyen chippek vannak az adott modulokon (a legtöbb ram forgalmazó cég nem gyárt ramokat csak átcímkézi a készen vett chippeket/modulokat) és milyen memóriavezérlőnk van. A legbiztosabb megoldás, hogy ha teljesen azonos két kit-et vagy modult „házasítunk” össze (azonos rev. számosakat) de még ebben az esetben sem lehetünk 100%-ig biztosak a sikerben. Ha módunk van rá, ilyen esetben érdemes a vásárlás előtt kipróbálni.
Ryzen-ram kompatibilitás: A Ryzen cpu (csak a 1xxx széria) és a lapok sok gondot okoznak a vásárlóknak, sok a kompatibilitási probléma. Ennek elkerülése végett csak a qvl lista a mérvadó. Ha nem találsz mégsem olyat akkor itt az összefoglaló fül alatt a Ryzenesek beírják a letesztelt példányokat. Természetesen ez sem garancia semmire...
Update: Corsair LPX CL15 V5.30 alatti 3000Mhz-s kit kifejezetten nem ajánlott vétel!!!SyMbioTe kolléga folyamatosan frissülő táblázata:Táblázat Köszönet érte!
Ide ti is beírhatjátok a működő párosokat, ne fogjátok vissza magatokat!
Chip gyártó kiolvasása: Thaiphoon programmal
Végül pár megbízható, ajánlott márka:Alfabetikus sorrend, rangsor valamint a teljesség igénye nélkül:
- A-data
- Corsair
- Crucial
- CSX
- G.Skill
- GEiL
- Kingmax
- Kingston
- Micron
- Mushkin
- Patriot
- Samsung
Hirdetés
- Corsair VENGEANCE LPX DDR4 RAM 16GB (1x16GB) 3200MHz CL16 Intel XMP 2.0 INGYEN FOXPOST
- Gigabyte GA-H77M-D3H (rev. 1.1) LGA 1155 alaplap
- Kingston FURY Beast DDR5 16GB 5600MT/s DDR5 CL36 DIMM INGYEN FOXPOST
- Kingston FURY Beast DDR5 16GB 1x16GB 6000MT/s DDR5 CL36 DIMM INGYEN FOXPOST
- Garanciás! ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI Alaplap
- Lenovo ThinkBook 14 G2 - 14"FHD IPS - i5-1135G7 - 12GB - 256GB SSD - Win11
- iPhone 15 Pro 128GB, Szép állapot, Független, 100%, Garanciával!
- Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- BESZÁMÍTÁS! ARCTIC Liquid Freezer II 420 vízhűtés garanciával hibátlan működéssel
- Giant Talon 0 Sport - Hardtail Mountain Bike