- Láncba köthető DeepCool ventilátor az ARGB fények kedvelőinek
- Hamarosan birtokba vehető az AYANEO legújabb handheld gépe
- Nyáron jön az Acer oktatási rendszerbe szánt, ChromeOS-t futtató tabletje
- Nagy képátlójú, 4K-s QD-OLED monitor jön az Acertől, ami Calman plecsnit kapott
- Karnyújtásnyira van Kína a HBM2 memóriák gyártásától
-
PROHARDVER!
ÖSSZEFOGLALÓ
Kérdezés előtt kérlek olvass végig!
Új hozzászólás Aktív témák
-
ovits00
csendes tag
válasz Domonkos #51733 üzenetére
Colemak kiosztásnál a hjkl betűk helyei ANSI billentyűzeten így alakulnak: hynu. Ami nem éppen a home row . De inkább megtanultam úgy, mint hogy minden gépen, ahol belefutok a vim-be, átkonfiguráljam hnei-re. (Azt hiszem ebben a karaktersorban van pár ütközés pl. i - insert mód)
-
ovits00
csendes tag
válasz Domonkos #50701 üzenetére
Blenderben pl. kifejezetten a numpad-ra vannak állítva azok a billentyűk, így a pok3r-t nem is tudnám úgy beállítani, hogy működjön, mindenképpen ki kellene találni új kombinációkat.
A PgUp/PgDn billentyűket jobb kézzel kellene előcsalogatnom, vagy létrehozni egy layert, amit játékokhoz igazítanék (és a PgUp/PgDown-t a bal kézhez közel rakni). Normál gépelés során jól megvagyok az Fn+U és Fn+O kombinációkkal (a nyilak az Fn+I,J,K,L-en vannak).De nem is kell annyi számot írnom, hogy túl kényelmetlen lenne a normál felső sor használata. Másrészt szerintem staggered layouton nem az igazi a numpados elrendezés.
-
ovits00
csendes tag
Az nem lett volna opció, hogy 70%-os Varmilo + egy olcsó (vagy kevésbé olcsó) numpad?
Nálam speciel ilyen felállás van most: egy 60%-os billentyűzet, plusz egy Genius numpad a bal oldalon (jobb kezes vagyok). A numpadot elég ritkán használom, de van egy-két program, ahol jól jön.
Lusta voltam az egyik játék gyorsbillentyűit átvariálni, ami használja a PgUp és PgDn billentyűket, de a külön numpad miatt ez nem probléma, sőt nem kell elengednem az egeret sem, csak átnyúlok bal kézzel
Aztán van a Blender nevű 3d program, amiben a numpad számaival lehet gyorsan a nézetek (front, top stb.) között váltogatni és ennek sem tudtam semmi jó alternatívát kitalálni, ami gyors és még nem foglalt.
Ezzel nagyjából le is fedtem a numpad használatom kb. 99%-át, erre pedig tökéletes a jelenlegi megoldásom. -
ovits00
csendes tag
Elém került egy kép egy MiniDox-ról, ami a falba.tech-re vitt. Gondoltam, hogy ha már ott vagyok, akkor összekattintok valamit, úgyis lesz vagy 300€. De meglepetésre sikerült 169 eurónál megállni. Igaz, mindenből a szinte a legolcsóbb lehetőséget választottam. Kár, hogy így is eggyel több billentyűzetem van mint kellene. Meg ha véletlenül bejönne az az elrendezés, akkor a mostani staggered billentyűzeteimtől meg kellene válnom, mert szerintem nem lehet egészséges a kettő közti váltogatás. Azért csábító...
-
ovits00
csendes tag
válasz nyunyu #48785 üzenetére
Komolyabb hibát nem tapasztaltam. Legalább is olyan hibát nem, ami állandó, vagy gyakran visszatérő és nagyon bosszantó.
A space-nek szűkös volt az eredeti ház, és volt amikor lennragadt. Az lefelé enyhén szűkült, és ha szerencsétlen szögben és lassabban nyomtam le egy picit a gombot, akkor a rugóerőt legyőzte a súrlódási erő. Egy picike csiszolással ezt meg lehet oldani, vagy lehet, hogy a plate-et is lehet annyival feljebb nyomni a házban. Én egy robosztusabb házat szerettem volna, úgyhogy kapott egy újat alumíniumból. Az új házzal lebegő gombos lett az elrendezés, a space már nem ragad le. De ez nem a kapcsoló hibája amúgy sem.
Olyan már volt, hogy nem pont a kattanásnál regisztrálta a lenyomást, hanem kicsit felette, de ez elég ritka és lassan kell hozzá lenyomni a kapcsolót.
Amióta megvan kb. háromszor tapasztaltam duplázást (kb. 3 hónap alatt). Lehet, hogy szerencsés vagyok és egy jobb szériát fogtam ki. -
ovits00
csendes tag
válasz Ringman #48782 üzenetére
Enyémre is rámondták már (de lehet, hogy csak szimplán azt, hogy régi), mert az meg ilyesmi:
KBP V60 MTS
A sok fekete billentyűzet mellett eléggé kirívó az ilyen összeállítás egy irodában (munkatársak azt mondták, hogy nem zavaró a hangja, úgyhogy időnként beviszem pár hétre), főleg, hogy a többi full-size. Legszebb öröm a káröröm, amikor véletlen valaki a billentyűzetem elé keveredik. "Hol van a fel-, le-, home gomb?" Általában megkönyörülök rajtuk és colemakról átváltok magyarra/angolra, de abban a programban, amit használunk, a gyorsbillentyűk nem változnak akkor sem. " A mentés a ctrl+d, nem a ctrl+s, mert ha azt nyomod, az valójában ctrl+r lesz. Ez általában már sok szokott lenni. :-) -
ovits00
csendes tag
-
ovits00
csendes tag
válasz Domonkos #47681 üzenetére
Nem találtam a Kailh Speed switchekről hirtelen erő-diagramot (azokból lehet választani a Cherryk mellett) és nem is próbáltam még egyet sem, de az mx brownnál jóval taktilisabbra gondoltam. Ha pl. a speed brown olyasmi, mint a box brown, akkor arra nyomkodás nélkül egy határozott talánt tudok mondani, hogy megfelel-e. És akkor már létezik is olyan billentyűzet, ami ideális lehet (bár nem néztem, az ergodox-ot mennyire/hogyan lehet programozni).
Ha határozott követelménynek állítom az Alps/Matias taktilis kapcsolót, akkor jó minőségű vastag kupakot lesz rá kb. lehetetlen szerezni, ha a piacon lévő kit-ek kompatibilisek a kapcsolóval.
-
ovits00
csendes tag
válasz Domonkos #47649 üzenetére
Ha végiggondolom, akkor most egy álombillentyűzet nekem kb. ilyen feltételeknek kellene megfelelnie:
- legalább split ansi vagy inkább teljesen ergonómikus
- ha split, akkor ortholineáris
- elég határozottan taktilis kapcsoló (pl. matias click, vagy quiet click)
- vastag, jó minőségű kupak
- teljesen programozható
- 60%-os méret
- extraként egyforma magasságú kupakok (hogy colemaknak megfelelően át tudjam őket helyezni), vagy egyből colemak printSzerintem ilyen készen nincs, és kit-ben sem biztos, hogy lenne Szerencse, hogy nem tervezek billentyűzetet venni egy ideig
-
ovits00
csendes tag
válasz Domonkos #47653 üzenetére
Nekem kb. 80%-a a sebességem magyar szöveg esetén az angolhoz (49+-3 wpm) viszonyítva colemak kiosztással. A legnehezebb karakter a Ő (altgr+shift+t shift+o) és az Ű (altgr+shift+t shift+u). Ezeket túl ritkán használom, hogy "benne legyenek az ujjaimban". Magyar szövegnél kb. ugyanolyan a sebességem amikor az altgr+t [aeiou] altgr+d [uo] változatokat, vagy az altgr+[aeiou] altgr+[y változatokat használom. (pl. ú = altgr+t u = altgr+u, ü = altgr+d u = altgr+y).
-
ovits00
csendes tag
válasz nagylaci32 #46682 üzenetére
Én otthon és a munkahelyen használtam ugyanazt a billentyűzetet. Mindkét helyen volt kábel, így azt nem csomagoltam, csak lehúztam az egyik helyen és bedugtam a másikon. (Jelen pillanatban mindkét helyen van egy-egy mechanikus billentyűzet. Néha megcserélem őket.)
-
ovits00
csendes tag
Elkapotta pénzrakási láz, de sajnos csak 10 Ft-osaim vannak. Sebaj, azért sikerült velük kimérnem a KBP V60 Type R-en azt, amit ezen az oldalon a Mathias Clicky-ről mutat az ábra. 12 db 10Ft-osnál esett be, ami 72 gramm.
Kipróbáltam a CM Quickfire Ultimate-en is (MX Brown), 9db-nál nyomódott be: 56g. Találtam pár idealizált ábrát a Desktority-n
az MX-ekről. Szerk: rosszul emlékeztem, csak az MX Brown-ról van ábra és tudnivalók az erőről.Vadásztam tovább ábrák után és egy tök jó kis összefoglaló oldalra bukkantam a mindenféle tudnivalókkal a WASD Keyboards oldalán. Az alja környékén van egy elég sok kapcsolóra kiterjedő youtube-os hang-összehasonlítás is.
A Matias oldalán pedig van pár hangfelvétel Cherry MX Brown, Blue, Matias Click és Quiet Clik-ről.
Berakom azt a PCGamer cikket is, ahonnan eljutottam az előző hangfelvételekhez, mert elég sok kapcsoló típust felsorol.
[ Szerkesztve ]
-
ovits00
csendes tag
A múltkor írtam a lehetséges karácsonyi ajándékomról, és hogy alszom rá még. Jól tettem. Akkor pre-order volt várhatóan november 13-ai érkezéssel. 2 nap múlva 16-a lett. Most megnéztem már 19.
Egyébként ezt akartam rendelni. Most már esetleg csak akkor, ha majd nem lesz pre-order. -
ovits00
csendes tag
Lehet, hogy meglesz a karácsonyi ajándékom (tőlem, magamnak):
Azért még alszom rá egyet. -
ovits00
csendes tag
Ékezetek nélkül (általában angol szöveg) 46-50 wpm között mozog a gépelési sebességem. Ékezetes magyar 33-43 wpm. 33-36 wpm, ha az ékezetes betűket alt+[ékezet karakter] alapkarakter formában írom be (pl á: altgr+t és utána a, ü: altgr+d és utána u), ezt csak most tanulom, még nem megy izommemóriából. 38-43, ha az altgr-es változatokat haszálom (pl á: altgr+a, ü: altgr+y).
De nem számít mennyivel lassabban gépelek ékezetes szöveget, mert az még mindig gyorsabb, mint az, hogy meg kell fogalmazni a gondolataimat, hogy viszonylag értelmes magyar mondatok kerekedjenek belőle. (Néha pont az átszerkesztések miatt lesz helytelen, vagy értelmetlen, amit írok).
-
ovits00
csendes tag
válasz nyunyu #46098 üzenetére
A colemakra átszokás legnehezebb része nekem az volt, hogy az s eggyel jobbra került, és az s helyén pedig az r van (asdfghjkl; helyett arstdhneio). Nagy ritkán még ma is r-t ütök s helyett Az elején a mentést is sokszor elrontottam, ami ugye a legtöbb programban ctrl+s. Ez colemakkal <ctrl>+<d> lett. Szerencsére nincs dolgom olyan programmal, ahol ctrl+r érvényes kombináció lenne, így nem volt baj, hogy néha <ctrl>+<s>-t nyomtam.
-
ovits00
csendes tag
Én az egyik (akkori egyetlen mechanikus) billentyűzetemen átrendeztem a kupakokat Colemak-nak megfelelően. Ekkor már tudtam vakon gépelni a kiosztáson, viszont szükségem volt arra, hogy fél kézzel is tudjak beírni dolgokat (jellemzően telefon az egyik kézben). Kénytelen voltam lenézni a billentyűzetre, ott pedig querty-volt, és nem tudtam fejből melyik billentyű melyiknek felel meg. Ezért a leggyorsabb megoldást választottam, a kupakok átrendezését.
A legzavaróbb az volt benne, hogy az F és a J máshová került (velük együtt a rajtuk lévő rovátkák is), és néha eggyel arréb raktam le az ujjaimat, mint ahová kellett volna. Így lett pl. a "colemak"-ból "v'ui,rm".
Az az egy-két milliméter magasság-eltérés gépelés közben nem volt zavaró. Közelről ránézve lehet látni, hogy "hullámos" de messzebbről az sem feltűnő.(Tulajdonképpen annyira zavaró volt, hogy nincsenek jelzések a mutatóujjaim alatt, hogy az új billentyűzetemet inkább nem bolygattam meg, és megtanultam nagyjából, hogy melyik betű melyiknek felel meg. Ha pedig valami hosszabb dolgot kell beírnom, akkor megpróbálom elérni, hogy mindkét kezem felszabaduljon.)
Persze az is érdekes szokott lenni, amikor más gépéhez ülök le, és elfelejtem, hogy nem colemak a kiosztás
Rksdzk az ld ksgknkd dz;n;ff ukjjl, amln;s mad tkrkhkz iu;n uk, kd kuekukyfkm, h;to jkm c;ukman a nl;dzfad P) -
ovits00
csendes tag
A minap hozzájutottam egy KBParadise V60 Polestar Vintage-hez Matias Clicky kapcsolóḱkal. Mert eldöntöttem, hogy nekem kell egy billentyűzet Alps vagy Alps klón switchekkel.
MX Brown kapcsolók után eléggé más az érzés rajta gépelni. Kb. két hete már megvan, de még szoknom kell. Érzésre nagyobb erő kell a billentyűk lenyomásához. Tulajdonképpen ez a fő oka annak, hogy még nem szoktam hozzá.
Abszolút nem túlzás azt mondani, hogy ehhez képest az MX Brown lineáris. Egy eléggé enyhe kis bizonytalanságnak tűnik a lenyomás elején amit azzal érezni lehet ehhez képest. A Matiasnál a kis bizonytalanág helyett határozottan érződő akadály van. Még nem tanulta meg minden ujjam, hogy mekkora az az erő, és meddig kell azt kifejteni, hogy megtörténjen a klikk, de ne legyen klakk.
Az a klikk pedig hangos, de tetszik a hangja. Számítottam rá hogy hangos lesz. Csak olyan irodába tudom ajánlani, ahol mindenki fején fejhallgató van. Vagy olyan hálószobába, ahol fel szeretnénk ébreszteni az alvó embert a klattyogásunkkal.
Sajnos még nem tudtam kipróbálni MX Blue-t, hogy összehasonlítsam vele, de valahogy sort kerítek rá.
Összességében ilyesmire számítottam (bár azt hittem, hogy nem lesz olyan dolog, hogy megszokni, mert mi az a pár gramm különbség), és tetszik a kapcsoló.
Magában a billentyűzetben a programozhatósága tetszik legjobban. Nem szerettem volna ugyanis a Pok3r után egy másik billentyűzeten is megtanulni, hogy hogyan lehet elérni a kurzor-gombokat stb. Mivel teljesen programozható mindent úgy állítottam, ahogy azt a Pok3ren megszoktam. (pl.: a jobb Alt helyén lévő Fn-ből csináltam jobb Altot, és a mellette lévő Win-ből pedig Fn-t). Annyira még nem mélyedtem el a dologban, hogy bonyolult dolgokat is be tudjak állítani, de ki akarok próbálni, amit csak lehet (pl. tap key):keymap
Az alja (átlátszó műanyagból van) világít a billentyűzetnek, de nem szoktam bekapcsolni.
A kupakok lézerrel maratott abs-ek. Majd meglátom, hogy mennyire bírják a strapát. -
ovits00
csendes tag
válasz icecave #45454 üzenetére
Úgy látom, van utódja, CHERRY Strait JK-0360 néven van fenn az egyik árukereső oldalon. A kiosztás viszont nem magyar:
"JK-0360EU 4025112087417 Black US-English with EURO symbol"
A Cherry Stream 3.0-at, amit nyunyu említett, magyar kiosztással csak halvány-szürke árnyalatban gyártják, míg a legtöbb kioszás elérhető fekete színben is.
Találtam egy ph-s tesztet is róluk (Strait, KC1000, Stream):
teszt[ Szerkesztve ]
-
ovits00
csendes tag
60%-os billentyűzethez keresnék hordozó zsákot/táskát, de eddig a magyar oldalak között csak hangszer billentyűzet táskát, tablet tokot és olyan női táskát találtam, ami keykapekből volt összerakva.
Külföldről rendeljek, vagy csak béna voltam a keresésben? Esetleg van olyan, amit nem kifejezetten billentyűzetek hordozására találtak ki, de méretben jó?
Jó lenne valami szivacsos belsejű, valamennyire esőálló cucc. -
ovits00
csendes tag
válasz Domonkos #40442 üzenetére
A colemaket elsősorban amiatt választottam, hogy viszonylag kis erőfeszítéssel elő lehet csalogatni mindenféle ékezetes karaktereket, így nem kell kiosztást váltanom. Nem írok hosszú magyar szövegeket, de programozáshoz jól jön, hogy a zárójeleket és egyéb karaktereket könnyebben elérem. (nem beszélve arról, hogy a Dvorakkal kb. 0-ról kellett volna mindent újra tanulnom).
(A Caps Lock Backspace-ként viselkedik, ami jó, és tök könnyen meg lehet szokni.) -
ovits00
csendes tag
Hali. Kb. másfél hónapja van meg a Pok3r LE-m. Nagy félelmem volt, hogy nem szokom meg a dedikált kurzor gombok és társai hiányát. Jelentem a kurzor gombok egyáltalán nem hiányoznak. Fn és i,j,k,l gombokkal lehet elérni, ami a home row-on van, tehát gyakorlatilag nem kell a kezemet mozgatni. Annyira megszoktam, hogy amikor legutóbb egy másik billentyűzet elé keveredtem, csodálkoztam, hogy Fn+k lenyomására nem történik semmi (azon is van egy Fn gomb ugyanott). Nem teljesen készségszinten használom, de a Del gomb előcsalogatása sem okoz problémát (Fn+Backspace, vagy Fn+' de ez utóbbit nem szoktam használni, pedig lehet, hogy egyszerűbb lenne).
A home és end gombok még nincsenek teljesen benne az izommemóriámban, de ezek is kézreállnak (Fn+h és Fn+n).
A PgUp és PgDown gombokat tudom leglassabban használni (Fn+u és Fn+o).
A bonyolultabb kombinációk is néha fejtörést okoznak (eleinte ilyen volt a szövegkijelölés Shift+nyíl gombokkal), pl Ctrl+F1 (ami Ctrl+Fn+1). Van egy külön layerem, ahol ezek a gombok (F1-F12, PgUp, PgDown, Home, End, nyilak) Fn lenyomása nélkül elérhetők. Ha véletlen Ctrl+Alt+F1 kombinációt kell nyomnom, akkor azt már csak arról a layerről merem megkísérelni.
A multimédia gombok közül a hangerőszabályzókkal egész jól képben vagyok (halkítás: Fn+s, hangosítás: Fn+d, némítás: Fn+f). Vannak pause, play, next, previous gombok is (valahol a q,w,e,r,t billentyűk tájékán, de nem szoktam használni, így nem tudom hol vannak). Ins, ScrlLock és Pause gombokra még nem volt szükségem, Print Screen gombra is csak egyszer-kétszer. De ezeket ki lehet keresni (rá vannak írva a gombok elülső oldalára, ellentétben a média gombokkal).Tanulságként azt tudom írni, hogy a 60%-os billentyűzet megszokható. Ennél a billentyűzetnél a leggyakrabban használt gombok nagyon könnyen elérhetőek, már ha az ember megtanulja az Fn gomb helyét (mivel colemak kiosztást használok, ahol a jobb altot sűrűn kell nyomogatnom, ha ékezetes karakterre vágyom, így néha megtéved a kezem és pl. balra nyíl helyett ñññññññ-eket írok, de ez nem túl gyakori).
Aki sokat használ táblázatkezelőt, annak persze nélkülözhetetlen a numerikus blokk, de egyébként el lehet boldogulni vele.[ Szerkesztve ]
-
ovits00
csendes tag
válasz Ringman #39215 üzenetére
Épp a minap láttam róla videót:
Symbolics Space Cadet keyboard review (Honeywell Hall effect 4B3E) -
ovits00
csendes tag
válasz Zsiráfnyál #39030 üzenetére
Itt vettem és ezt (nem akarom reklámozni őket, de nálam google kereséssel az első kép tőlük van, úgyhogy berakom a rendes linket):
https://mykeyboard.eu/catalogue/pok3r-rgb-le-blackmatte-mx-brown_179/Az amazon német és uk részén nézelődtem, azt hiszem akkor már kifejezetten a pokereket nézegetve. Az ansi-k mind el voltak kelve, 1-2 iso nordic meg még nem is tudom milyen kiosztás volt (annyira nem figyeltem)
-
ovits00
csendes tag
Sziasztok!
Nyáron kerestem egy 60%-os billentyűzetet munkába hordozáshoz. Nagyon sokáig válogattam, mert a Poker-t túl drágának találtam. Sokáig nem tudtam dűlőre jutni. Végül úgy voltam vele, hogy lesz, ami lesz megrendelem. A nagy igyekezetben csak másnap vettem észre, hogy Limited Editiont rendeltem (mert az európai webshopokban szinte mindenütt csak ISO kiosztású volt, én pedig ANSI-t kerestem). Röpke 5-6 hónap után meg is jött.
Eddig -gumiharangos billentyűzetek mellett- csak egy Cooler Master Quick Fire Pro-m volt. Úgyhogy csak azokkal tudom összehasonlítani. A CM már lassan két éves. Baja nincs, de azért gondolom más lenne egy újjal összehasonlítani.
Minőség-érzetre nagyon látni/érezni lehet a különbséget a két billentyűzet között. A Poker kicsi méretéhez képest meglepően nehéz. A fekete fém ház nagyon jó minőségű. Szeretem az egyszerűbb formákat. Nyáron még az alapján a pár kép alapján úgy voltam vele, hogy kissé gáz az az akrill csík középen, de így élőben egyáltalán nem rossz..
A CM hangosabb és természetesen más jellegű a hangja is. Mindkettő mx brown kapcsolós, így itt nincs különbség. A QF Pro-n már ki vannak fényesedve a gombok, de lehet, hogy eleve nem is volt annyira matt, mint a Pokeren.
A világítás nem különösebben érdekel; egyszer végignyomkodtam, és kész. A CM-en is általában ki van kapcsolva. Néha eszembe jut, akkor bekapcsolom és úgy marad egy pár hétig. A Pokeren talán van/lesz értelme használni egyedi színeket/kivilágítást a beprogramozott gombokra. Bár egyelőre még nem tudom, hogy használom-e ezt a makró funkciót.Ami viszont durván szokatlan az a mérete, és a méretéből adódóan a gombok hiánya. remélem meg fogom tudni szokni. Egy nap használat után még keresgélnem kell hol is vannak a kurzor gombok. A ritkábban használt gombokról nem is beszélve. Az ESC legalább közel van, kár hogy a vim-et csak ritkán használom, abban pont kapóra jön.
-
ovits00
csendes tag
A mykeyboard dot eu-val van valakinek tapasztalata?
Szeretnék venni egy kis, jól hordozható mechanikus billentyűzetet laptop mellé és munkahelyre (egy kissé idióta elrendezésű Genius helyett/mellett). Mivel úgyis egy kisebb vagyont kellene rá kiadni, úgy ¨döntöttem, hogy nagyobb vagyont adok ki rá. Ezért is szemezek nagyon egy Vortex Pok3rrel (ansi, mx brown vagy clear), csak ugye a beszerzés nem olyan egyszerű. Jó lenne megúszni a vámolást meg az ilyen macerákat...
-
ovits00
csendes tag
válasz Nagytoll #29403 üzenetére
angol kiosztást használva a jobb shift bal felső sarka feletti gombbal. egyes aposztrof az alap, shift+aposztrof a dupla aposztrof
magyar kiosztást használva pedig shift+2 (shift+1 pedig a sima aposztrof)
szerk: (egyébként természetesen nem hibrid az a billentyűzet, hanem olyan ISO, amit angol nyelvterületre szántak.)
létezik olyan ansi elrendezésű billentyűzet, ami nem angol? (pl. spanyol)
[ Szerkesztve ]
-
ovits00
csendes tag
válasz haxiboy #29387 üzenetére
"Egyébként én ezt az ékezetes karakterezést sem értem, minden más nyelv meg tudta oldani kivéve a miénk "
Nem csak a miénkben vannak ékezetek. Sőt szerintem az ékezet még mindig jobb alternatíva annál, hogy 2 vagy 3 karaktert kelljen írni. Sőt szvsz. logikusabb lenne, ha a magyarban a kettős mássalhangzók helyett is ékezetes karakterek lennének. Szerencsére már túlléptünk a 8 bites kódlapok korán, amikor az ilyenek karakterek nagyon komoly problémákat okoztak.
A "kedvencem" egyébként a francia: van nekik egy csomó ékezetes karakterük és mégis van pl. eau (ami ha jól emlékszem ó).
-
ovits00
csendes tag
válasz DealTheBest #29364 üzenetére
Én is gondolkodtam rajta, hogy olyan billentyűzetet veszek, de aztán inkább QuickFire Ultimatet vettem. Féltem, hogy a napi használat során gondot okozhat a váltogatás. Milyen műveletnél/tevékenységnél okoz neked macerát az, hogy egyben vannak azok a gombok?
Nehezítésképpen én nemcsak ISO-ról ANSI-ra váltottam, hanem megtanultam a Colemak kiosztást is. Ez utóbbi azért, tetszett meg, mert nemzetközi. Így -bár kemény küzdelem árán- nem kellett lemondanom a zárójelekről és az ékezetes karaktereket is viszonylag kényelmesen elérem. De ezt az utat azért nem ajánlom senkinek ;-)
(és igazság szerint még mindig kb. 10%-kal lassabb vagyok, mint magyar kiosztással voltam, de ez most már leginkább a kapkodásnak tudható be, mintsem annak, hogy keverem a magyart a colemakkal)Viszont sokat segít, amit ezen a fórumon olvastam: a felső számbillentyűkön a számok helyett a szimbólumok legyenek az alapértelmezettek.
-
ovits00
csendes tag
Tenkeylessen nem olyan nyerő az ötlet, de kódoláshoz teljes billentyűzettel nem rossz. (Még nekem is szoknom kell.)
A múltkor egy olyan laptop elé keveredtem, amin a bal CTRL helyén volt az FN gomb. Nem tudom, hogy ki hogyan szokta, vagy hogyan kellene, nekem a CTRL+C,V stb. kombinációk úgy esnek kézre, ha bal kisujjal nyomom a CTRL-t. Szegény tervező anyját sajnálom.
-
ovits00
csendes tag
válasz hjanos1 #28086 üzenetére
Az online változatok közül nekem a
http://www.keybr.com/
jött be. Beállíthatod, hogy legyenek-e kis és nagybetűk illetve szimbólumok.
A telepíthető programok közül én a klavaro-t használom.
http://klavaro.sourceforge.net/hu/(Itt tanácsolták nekem is, hogy a szám soron csináljak egy cserét: a szimbólumok legyenek alapértelmezettek és shiftre jöjjenek elő a számok. Ezt tovább is adnám. Linuxon xmodmappal lehet, windowson pedig a Microsoft Keyboard Layout Creatorral, bár azt még nem próbáltam.)
Én colemak kiosztásra térek át már pár hete.
-
ovits00
csendes tag
Pár mondat a hosszabb távú tapasztalataimról az új billentyűzetemmel.
Pár hete elkezdtem colemak kiosztást használni (magyar után). Angol szöveget már 30-35wps-sel tudok gépelni. Lassan kezdem megtanulgatni a szimbólumokat is amiket sűrűbben használok. A kiosztás nemzetközi, a magyar ékezetes karakterek közül legnehezebb az ő és az ű előcsalogatása (AltGr+Shift+t o ill. u). Mivel nekem csak pár hozzászóláshoz és rövid emailekhez kellenek az ékezetek, így ez nem gond. Nagyobb nehézségem a Ctrl+s és Ctrl+f kombinációk megszokásánál van. szerk: meg egy-két megszokott jelszó beírásánál
Amikor kiválasztottam az új billentyűzetemet (CM Quick Fire Ultimate mx brown+piros világítás), akkor úgy gondoltam, hogy a világítás egyáltalán nem fontos. Mióta megvan ki sem kapcsoltam a világítást, nem mintha szükségem lenne rá, de jól mutat.
Az ansi entert teljesen megszoktam.
Az nkro/6kro váltást és a polling ratet egyáltalán nem szoktam birizgálni.
A multimédia gombok közül (az előző billentyűzetemen nem volt ilyen funkció) szinte csak a hangerőszabályzót használom.
Összességében könnyebbnek érződnek a lenyomások, mint a régi gumiharangos billentyűzetemnél. A viszonylag hangosabb hangot már megszoktam. Néhányszor még becsúszik egy-egy koppanós leütés, de általában nem nyomom le teljesen a gombokat.[ Szerkesztve ]
-
ovits00
csendes tag
Megjött a billentyűzetem (CM Quick Fire Ultimate barna kapcsolókkal).
A youtube videókban szépen végigmutogatják a funkcióit, de azért gyorsan megemlítem őket. 3 féle világítás van fixen: wasd és kurzor billentyűk világítanak, minden gomb világít, minden gomb lassan pulzál. Valamint ki is lehet kapcsolni a fényt. Az Fn-nel előhozható funkciók: F1-F4: világítás, F5-F8: multimédia, F9-F11: hangerő, F12: Win lock. Az Fn kb. 5 másodperc nyomvatartásra lezár, így a funkciókhoz csak egy gombot kell nyomni. Lehet váltani 6 és NKRO mód között. Van egy pár gomb a polling rate változtatására, de sehol nincs kijelezve, melyik pr. az aktív.A minőségérzet jó, a ledek világítanak. Minden gomb működik.
Más érzés lenyomni a gombjait. A gumiharangosnál az van, hogy valamekkora ellenállás után szinte beesik. Ráadásul az én billentyűzetemnél ennek az ellenállásnak a nagysága már elléggé más volt billentyűnként. Az újnál nincs ez a beesés, csak egy nagyon kis akadás szerű valami. A szükséges erő minden gombnál ugyanakkora, és a nyomás során végig szükséges, így kis gyakorlással bele lehet jönni abba, ne nyomja le teljesen a gombokat az ember.
Ha nem nyomom le koppanásig a gombokat, akkor a hangerő kb. ugyanakkora mint a régi billentyűzeté. Teljesen leütve, valamennyivel hangosabb, de annyira nem vészes. A nagyobb gombok viszont hangosabbak, mint a kisebbek (gondolom a nagyobb üreg jobban kong).
Az ansi elrendezés nem olyan vészes, a kisebb entert nem olyan nehéz megszokni mint gondoltam. Kb. dupla olyan magasan vannak a gombok, mint az eddigi billentyűzetemnél, így hosszú távon lehet, hogy érdemes lesz beszerezni egy csuklótámaszt.A colemak kiosztással még nem vagyok teljesen jóban. Bár már 21.8 wpm a rekordom angol szöveggel, szóval nem teljesen reménytelen a dolog. Magyar szöveggel nagyobb kínszenvedésnek gondoltam a használatát, de az á,é,ó,ü,ö viszonylag könnyen előcsalható. Az ő,ű és ú viszont nehézkesen.
Attól féltem, hogy nagyon hangos lesz, de egy-két reflex-szerű backspace leütéstől eltekintve tudok vele csendesen is gépelni. Alvó ember mellett azért nem ajánlott használni. Attól is tartottam, hogy nem fog tetszeni a leütés/lenyomás-érzet, de nem így lett, jobb érzés lenyomni, mint a régit. Főleg, hogy egy-két gombnál nagy erő kellett, míg más gombokhoz pedig jóval kisebb.
A magam részéről azt tudom tanácsolni annak, aki váltana gumiharangosról, hogy csak akkor tegye, ha nem sajnál rááldozni egy komolyabb összeget. Ha bizonytalan, akkor koptasson el még egy-két gumiharangost, hátha lentebb jön az áruk addigra. -
ovits00
csendes tag
válasz Domonkos #27746 üzenetére
Annyira nem merészkednék idegen vizekre, hogy egy teljesen más kiosztást megtanuljak (újra kellene tanulni, vagy remappelni a megszokott billentyűkombinációkat is jónéhány programnál). Ha nagyon nem megy a colemak, akkor megtanulom a qwerty-t és majd váltogatok qwertz és qwerty között.
Qwertz-vel kb. 40 szó/perc-et tudok, jobb napokon és egyszerűbb szövegeknél megvan 50-is. Az nekem elég. (ha sietek így is pl. thsi-t írok this helyett).Amint megjön a billentyűzet és kellően kipróbáltam, írok róla.
-
ovits00
csendes tag
Sziasztok, billentyűzet vásárlás előtt álltam én is még tegnapig. Mielőtt kiválasztottam, hogy mit vegyek, visszaolvasgattam a hozzászólásokat. A tavaly volt júliusi hozzászólások között volt szó a Colemak kiosztásról. Gondoltam kipróbálom, de borzasztó nehezen állnak rá az ujjaim. A jobbkéz (n,e,i és o) katasztrófa. Az i-t és az e-t keverem, mert qwertz-ben a középső ujjal nyomom az i-t, itt pedig gyűrűssel kellene. Ráadásul az o-t és az i-t is keverem, mert normál esetben az o-t gyűrűs ujjal nyomnám, itt pedig a kisujjal kell. A keybr.com-on gyakorolok, de úgy néz ki, hogy soha nem fogok új betűt kapni és megszabadulni az inite, nine, ition szavaktól. Ha tud valaki jobb alternatívát, azt megköszönném.
(Mivel magyar kiosztáson tanultam meg tíz ujjal gépelni, így magyar kiosztással is programozok. Ezt lenne jó leváltani, és mivel a Colemakkal még a magyar karaktereket is elő lehet csalogatni, azokhoz a szövegekhez amiket én írok az is megfelelő és nem kellene váltogatnom magyar és angol beviteli mód között.)A billentyűzet, amit hosszas rágódás és a rá szánt keretet jócskán túllépve megrendeltem, az egy CM Quickfire Ultimate lett, barna kapcsolóval. Ez lesz az első mechanikus billentyűzetem. Sajnos nem tudtam előtte kipróbálni, hogy melyik fajta kapcsoló is lenne nekem az ideális. Bízom benne, hogy megfelel (nem rajongok a kattogásért, viszont jó lenne tudni, hogy mikor is érzékel, ezért választottam ezt).
Tetszenek a (talán) keret nélkülinek mondott billentyűzetek. Amiknek nincsenek besüllyesztve a billentyűi egy mélyedésbe. Úgy gondolom, hogy a tisztítása is egyszerűbb valamivel azoknak. Így hát tetszett az Ozone Strike Battle is, de nincs az ajánlottak között, és nekem egy 100%-os billentyűzet kell (legalábbis most úgy gondolom, és mást még nem is próbáltam). A Corsairek pedig olyan sokba kerülnek, amennyit én nem fogok rá áldozni. Tetszik a Vortex Pok3r is, de az pedig még "csonkább" és makró képességeit soha nem használnám ki, viszont egy numpad néha jól jön.
Szóval azok közül, amik tetszettek és nem fáj nagyon a pénztárcámnak maradtak a Cooler Master darabjai. A CM Quickfire TK-t azért zártam ki, mert volt dolgom egy rövid ideig egy olyan billentyűzettel, aminek a kurzor mozgató gombjai fölött volt egy sor billentyű. Az egyikkel ki lehetett kapcsolni (vagy elaltatni?) a gépet. Nekem azt mindig sikerült megnyomnom talán a del vagy end helyett helyett. A Quickfire Rapid pedig a numerikus rész hiánya miatt esett ki. Quickfire XT-ből pedig nem találtam barna kapcsolósat.Ha van rá igény, akkor beszámolok a tapasztalatokról.
Új hozzászólás Aktív témák
Kérlek kérdésed előtt olvasd el az Összefoglalót!
Ha kifejezetten egy modellt keresel használd a fórumos keresőt, hátha valakinek már van tapasztalata vele!
10.000Ft alatti billentyűzetekből az összefoglaló szerint érdemes választani!
Tudtad, hogy nem magyar feliratozású billentyűzettel is pont ugyanolyan jól lehet magyar szöveget bevinni, mint akármelyik magyar feliratozásúval? wow
"blue switch has paragraph sense , when you press it ,it have a "kacakaca" sound"
A topikban (terméket, munkát, szolgáltatást) hirdetni tilos!
- EA Sports WRC '23
- Autós topik látogatók beszélgetős, offolós topikja
- nVidia tulajok OFF topikja
- Vezetékes FEJhallgatók
- The Division 2 (PC, XO, PS4)
- LG LCD és LED TV-k
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Paul McCartney szerint nem szabad hagyni, hogy az AI kifossza a művészeket
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Milyen videókártyát?
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: Marketing Budget
Város: Budapest