Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Enrico77

    csendes tag

    Sziasztok,
    csak most találtam rá erre a fórumra, nem tudtam még teljesen visszaolvasni, de igyekszem.
    Érdekelne a véleményetek; van most 4 különböző unit-linked biztosításom, a család minden tagjának van egy.
    Különböznek az értékek, hiszen más-más időpontban lettek indítva.
    Olvastam az összefoglalót, látom a negatív visszhangot a befektetési egységekhez kötött biztosítások kapcsán.
    A 4 számlából kettőt emelnék ki, mivel a feleségemé teljes csőd jelen állapotban, azt felbontjuk, a fiamé meg csak 4 éves, most fordult pozitívba.
    A sajátom és a lányomé 9+ éves, 2014 Októberben indítottam.
    A kettő között a különbség alapvetően az, hogy én kapok adójóváírást, míg a lány nyilván nem.
    Sajátom így nézne ki:
    9. év végén a teljes befizetés összege 2.201.328 Ft. Év végi záróértéke: 2.831.930 Ft.
    Ha jól számolom, akkor egy 31%-os hozamot értem el 9 év alatt.

    A lányomé:
    Teljes befizetés: 2.169.672 Ft, év végi záróértéke:2.343.245 Ft, tehát 8%-ot hozott a befektetés.

    Nem értek a befektetésekhez, ezért is vannak ilyen megtakarításaim. Gondolkodtam rajta, hogy saját kézbe veszem a pénzem kezelését és én magam fektetem be, de a spekulációhoz nem értek, tehát én egy passzív befektetést tudok elképzelni, ahol megveszem az eszköz alapokat és tartom őket 15+ évig.
    Olvastam az összefoglalóban ajánlott két könyvet, és más könyvet is a befektetésről, de még nem tartok ott, hogy tudjam, értsem mi alapján vegyek eszközalapot/részvényt (most azt gondolom, hogy az ETF lehetne egy megfelelő eszköz, hiszen az kellően diverzifikált és a havi 1 30-40e Ft-os befizetésekből talán ezt lenne érdemesebb venni, mint néhány részvényt, vagy kötvényt).

    Szóval mit gondoltok, mennyire jó a mostani két megtakarítás?
    Válaszaitokat előre is köszönöm!

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz PredatorZoli #112816 üzenetére

    Köszönöm válaszod! :R
    A saját biztosításomat nem tartom annyira rossznak, de persze nem tudom, hogy mennyi lenne egy ETF-es portfólió értéke.
    Mint írtam, magam is érzem, hogy nem feltétlen vagyok jó irányban, szeretnék változtatni, ezért bátorkodtam itt írni.
    Elkezdtem ezért pár hónapja olvasgatni befektetésekről, youtube videókat nézni (Investor , Elemzésközpont, Szendrei Ádám pl.)
    Azt már sejtem, hogy TBSZ-t kellene nyitnom, azt is hogy a Lightyear-nél elég jók a kondíciók és szimpatikus az applikációja.
    De rengeteg kérdésem van még a témában, sok a megválaszolatlan kérdés.
    A TBSZ-nél minden évben újat kell nyitom és 5. évnél az ott tartott alapokat el kell adjam, majd azokat nyílván vissza forgatom a 6. évi TBSZ-be, de a spread ott egy + költség. Ebben van tapasztalat mennyivel lehet számolni?
    A legfontosabb, hogyan tudom kiválasztani az ETF-eket?
    Ez még most a legnagyobb fejfájás számomra.
    Erről tudtok ajánlani könyvet, elemzést, bármit?

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz nort_on #112826 üzenetére

    Így már értem miért írjátok, hogy nem jó a mostani megtakarításom :(

    #112821aAron_
    én sosem tanultam pénzügyet. Mikor megszületett a lányom, megkeresett pár pénzügyi tanácsadó, szimpatikus volt néhány, velük beszélgettem, elhittem hogy jó az amit ajánlanak és így lettek a szerződések.

    #112820PredatorZoli, #112826nort_on
    így most már értem, miért írjátok, hogy nem jók a mostani megtakarításaim.
    Bontom mindet azonnal.

    Van tapasztalat hol érdemes TBSZ-t nyitni?
    Nekem ahogy írtam szimpi a Lightyear, de mivel nincs tapasztalatom, ezért nincs ez kőbe vésve.
    Gondolom elég egy TBSZ-t nyitnom és a család teljes megtakarítását abban tartanom.
    (Mivel a feleségem és saját részemre nyugdíjkiegészítés lenne, ezért az 15+ év, a két gyereknek meg szintén 15+, ezért gondolom elég egy TBSZ)

    A legtöbb ETF (a két javasolt S&P 500 és a VWCE USD, vagy EUR alapú, azt hogyan javasolt vásárolni?
    Utalok forintot a TBSZ-re és ott váltsam át, vagy érdemes használni Revolut-ot csak erre?

    Ha szeretnék mást is vásárolni (pl. egészségügy, ingatlan) arra hogyan tudok ETF-et keresni?
    Kezdeti összegben lesz így ~8-8,5 millió HUF (a 4 megtakarítás várható összege szerződéskötési büntik után)
    Arra gondoltam az összeg fele lenne S&P 500 és VWCE, 10% arany, a 40% pedig még nyitott, de ahogy írtam, az egészségügybe, gyógyszeripar úgy gondolom, hogy fejlődni fog.

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz donat_sz #112844 üzenetére

    A fentebb összeg nem a teljes megtakarításom.
    Nekem is van egy bő 6-8 havi megélhetést biztosító vésztartalék a Webkincstárnál állampapírokban.
    Valamint a fixen tudott, pár hónap múlva kellendő költségek is itt vannak elhatárolva DKJ-ben.

    A NYESZ/TBSZ témakörben is futottam már pár kört, talán ez az egyik legjobb írás a témában, ennek fényében döntenék TBSZ mellett:
    [link]

    #112849.mf
    Utánakérdeztem a költségeknek, 3 munkanapon belül hív majd az illetékes, aki elmond mindent.
    10 év előtt elvileg a haszon felének a 15%-át vonják el, de pontosan ki fogom számoltatni velük.
    Ha nagy lesz a költség, akkor kivárom még azt a 9 hónapot, amikor letelik a 10 év, legfeljebb addig sem oda fizetem be azt a havi ~120 ezret, hanem egy TBSZ-be.

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz nort_on #112859 üzenetére

    Sziasztok ismért,
    kicsit elmerültem a sok infóban, minden nap olvasom a javasolt blogokat, nézem a videókat.

    A ~50e adó nem jó becslés sajnos.
    Majd minden évben volt adójóváírásom, így az ~300e ft jelenleg. Erre kell még büntibe 20%-ot befizetni, tehát az ~360e
    A teljes befizetés aktuális értékének ez ~13%.
    Van még más bünti is, de az most érdektelen, azt mindenképpen meg kell fizetnem.
    .mf kollága megjegyzése, javaslata mindenképpen mérlegelendő, hiszen 13%-ot ha jól sejtem nem kapok sehol.
    Febr. 1 van, pontosan Október 1.-én lesz meg a 10 év. Így ha várok még 8 hónapot, nem fizetek be semmit, de a 10. év letelte után szüntetem meg, akkor 360 ezerrel többet vehetek majd ki.
    A pontos számokat ma délután fogják megmondani.

    Volt még kérdés, ami feljött, miszerint a unitlinked biztosításban van életbiztosítás is.
    Ez részben igaz.
    Nemrég eltörtem a kisujjam, fel is hívtam őket, hogy erre van-e fedezet, hát nincs.
    Baleseti halálra és tartós egészségkárosodásra van.
    Az én esetemben egyébként forintra pontosan:

    a lányoméra (nem annyira meglepő módon) más az érték:

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz Enrico77 #113242 üzenetére

    Nos, sikerült egyeztetnem a Generalival is, az adójóváírást és annak +20%-át mindenképpen levonják, így nincs mire várni, felmondtam ezeket a szerződéseket is.
    Ha minden jól megy, egy hét és számlán lesz a megtakarítás.

    A segítségetekkel már legalább tudom mi az új irány. IBKR-nél nyitok TBSZ-t, itt lenne két kérdésem ha lehet:
    1. Egyéni ügyfél számlát nyissak, vagy közöset, vagy esetleg két külön számlát (egyet párom, egyet meg én)?
    Én úgy gondolom, hogy nem kell több számlát nyitni, feleségem és a saját megtakarításom az nyugdíj kiegészítés lenne (ha megélem :) ) a gyerekeknek meg tanulmány, vagy más, hosszútávú megtakarítás.
    Van esetleg ellenérv?
    2. nyitáskor felajánlja, hogy SYEP, részvényhozam-növelő programban részt lehet venni. Szimpatikus amit ír, mivel valamennyivel növeli a megtakarítást, de mi ennek a hátránya?

  • Enrico77

    csendes tag

    sziasztok,

    időközben minden korábbi biztosításom visszavásárlása megtörtént és ki is utalták a pénzt.
    Megnyitottam az IBKR számlát gond nélkül és át is utaltam rá a pénzt.
    Kicsit meglepett, hogy több mint 24 óra kellett, de már ott van.
    Innen kérnék még segítséget:
    1. A főszámláról kell utaljak a TBSZ-re, az IBKR felületen keresztül. Mennyi pénzt hagyjak a főszámlán a várható költségek fedezése céljából?
    2. Hosszú távú megtakarítás a cél, korábban írtátok is, hogy elég ha VWCE ETF-et vásárolok.
    Egyetlen ETF (bár ez tartalmaz 1000+ cég részvényét) elégséges?
    Nem lenne értelme akár USD-ben is tartani egy részt?
    Gondoltam olyanra, hogy healthcare szektor pl., vagy akár a klasszikus S&P500, ha már a VWCE EUROs.

  • Enrico77

    csendes tag

    én két napja utaltam be IBIE-re, még semmi.
    De most nézem, hogy karbantartás alatt van a felület, jelenleg kereskedni sem enged:

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz Enrico77 #115678 üzenetére

    Sziasztok,

    megosztom a tapasztalataimat a mostani, IBIE beutalással kapcsolatban, hátha segít valakinek:
    E hónap 7.-én utaltam be egy nagyobb összeget, de nem jelent meg a számlán még ma délelőtt sem.
    Meguntam a várakozást, felkerestem az IBKR ügyfélszolgálatot, a cseten keresztül.
    Magyar ü.f. kezelő nem volt, de angolul is boldogulok, így nem kb 3 perc alatt bejelentkeztek és válaszoltak.
    Leírtam mi a gond, mikor utaltam és mikor várható a jóváírás.
    A sablon válasz magyarra fordítva annyi volt, hogy azonnal, de max 3 napon belül jóváírják a beutalást.
    Írom, hogy ezen bőven túl vagyok, mi a gond?
    Válasz: utánanéz. Kb 5 perc várakozás után azt írták, nem látnak semmiféle beutalást, vegyem fel a bankommal a kapcsolatot.

    Hmmmm. OK, MBH, telefon, megnéztük, a tranzakció azonnal teljesült. Mobil appban belépve is látszott.
    OK. Vissza IBKR-hez.
    Ismét cset, írtam az első ticket azonosítót, hogy csókolom, egy órája kérdeztem mizu és el lettem hajtva, de jogtalanul.

    OK, kértek evidenciát, képernyő fotót becsatoltam, (magyar nyelven) ígérték, visszaszólnak.

    Kb.20 perc múlva jött az üzenet, hogy jóváírták a beutalást.
    Szóval nem szabad várni, 3 nap után érdemes kopogtatni az ügyfélszolgálatnál.

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz PredatorZoli #115775 üzenetére

    oh, ezt nem tudtam, azt gondoltam, hogy ha ilyen kis országban, mint Magyarország, hétvégén és bármikor utalok, az meg is jelenik szinte azonnal az ellenoldalon, akkor egy profi brókercégnél is így van.
    De ez csak felvetés volt a részemről, köszönöm a kiigazítást, legközelebb figyelembe veszem a hétvégét is!

    Vagy nem és döröbölök az ajtón újra :)) (viccelek)

    Más, nem csak neked Zoli, bár főleg a rutinosabb közösség segítségét szeretném kérni:

    Újfent tanácsotokat szeretném kérni a megálmodott portfóliómmal kapcsolatban.
    A potfólió 15+ évre szól, 1-2 havonta tolom bele a beutalásokat, így várhatóan év végére alakulna ki az elgondolt százalékarány. A tervezett stratégia alapjai az egyenlő arányban (~20%) elosztott, éves szinten újra balanszolnám:
    - Érték alapú befektetés,
    - Magas minőségű cégek;
    - Cégméret alapú;
    - Momentum stratégia;
    - Egyéb, ezek azok, melyek a saját elképzelések (ezen belül 7% tisztán Healthcare (tudom, hogy a fentiek szinte mindegyike tartalmaz HC szektort, de nagyobb arányt szeretnék; 7% arany; 6% kripto, melyből a kriptot max. év végéig tartanám, majd azt eladva A1JJTD-be forgatnám és maradna a TBSZ-en).
    Ezt a tervet szeretném lefordítani ETF-ekre, melyben szeretném tehát kérni a tanácsaitokat.
    Elég sokat túrtam a JustETF.com-ot, böngésztem a factsheeteket, olvasgattam a neten és természetesen itt is.
    Tehát:
    - 20% - XDEV
    - 20% - JPGL
    - 20% - AW1R
    - 20% - ZPRV
    - 7% - XDWH
    - 7% - 4GLD
    - 3% - BITC (év végén eladva és A1JJTD helyette)
    - 3% - SLNC (év végén eladva és A1JJTD helyette)

    Most a 2024-es TBSZ-re megy minden. Ezen most VWCE van, abból adnék el havonta és venném fel a fent vázolt stratégiát.
    2024 végén zárják a TBSZ-t. Az éves balanszolást ettől függetlenül meg tudom rajta oldani, ugye? Betenni új összeget nem tudok, de ami addig 12.31-ig rajta van, azt tudom cserélgetni?

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz aAron_ #115796 üzenetére

    Sziasztok,

    köszi szépen a sok hozzászólást!

    Sorban válaszolnék:
    #115796aAron_:
    Azért gondoltam a fenti megosztásra, mert a VWCE gyakorlatilag a világpiac, én meg maximalista vagyok és ettől többet szeretnék. :)
    Fama & French azért kapott Nobel díjat 2013-ban, mert kidolgozta az 5 faktor modelt és statisztikailag bizonyítottan többet lehet elérni ezekkel, mintha pusztán a piacot vásárolnám.
    Bocs ha nem pontosak a számok, de kb helyesek:
    - piac - 8-9% hozam
    - osztalékbefektetés - piac + 2-3% (ebből nem válogattam be)
    - Értékalapú bef. - piac + 4,7%
    - Minőség alapú osztályozás - piac + 4,7%
    - cégméret alapú, small-cap - piac +4%
    - Momentum - piac + 4,3%
    - alacsony volatilitás - piac + 4,3%

    Mindegyikre nem akartam lőni, csak azokra, amikkel egyetértek, vagyis mind bizonyított, így inkább azt mondanám, hogy magam is hiszek a választott stratégiákban, hiszen ha esés lesz, akkor csak a hit marad.

    VWCE-t azért adok el, mert most ebben van minden pénzem. Ha nem így tennék, akkor kb 5-8 év, mire felépítem a diverzifikációt.

    #115797Paxker315:
    AW1R azért van bent, mert Euro hedgelt és azért, mert hiszem, hogy az Euro/USD árfolyam nőni fog hosszú távon.

    Aranyat a feleségem preferélja, ő meg ebben hisz. Mivel kettőnk befektetése, így nyílván figyelembe veszem az ő szavát is. Halkan jegyezném meg, más befektetők is jelezték hogy + változást prognosztizálnak az arany tekintetében.

    Igazad van, az USA aránya nagyobb lett, köszönöm a tippet az XDEM, IS3R, megnézem ezeket a momentumos ETF-eket!
    Euros small-capra van esetleg javaslatod?

    XDEM->WVAL, ezt is megnézem, köszönöm!

    #115798Ereshkigal
    miért nehezíti meg az életem a kissebb megosztás, ezt nem értem.
    Azért, mert több ETF-et kell kezelnem? Nem érzem nehézségnek azt az éves ~+2 órát ami a nagyobb diverzifikációval járna.

    #115800net91
    nem értek egyet a meglátással, a kereskedési díj bőven kevesebb kell legyen, mint az elvárt hozam.
    Egyébként nem 1-2 millióról beszélünk.

    AVL:
    egyetértek a meglátásoddal, ezért is gondoltam az AW1R-re :).

    A fenti stratégia 80%-át az említett két, neves úriember munkássága okán választottam.
    Próbáltam olyan ETF-eket keresni, melyek kis TER-rel rendelkeznek és képviselni tudják a fentieket.
    Az utolsó 20% az teljesen a saját (és család) megérzésere játszik, úgy is fel lehet fogni, mint tapasztalat szerzés.
    Illetve azért pont az említett AW1R-nél is van egy erősebb női megérzés a hattérben (nem a sajátom :) ). Nem érzem azt, hogy ezen megérzések veszélyeztetnék a megtakarítást.

    Köszi még egyszer a sok választ, a konkrét javaslatokat (Paxker) külön köszönöm, megnézem és valószínűleg beépítem a portfóliómba.
    Ha esetleg másnak is van kedvenc ETF-je, amit jó szívvel ajánl és az általam vázoltakba illesztkedik, azt szívesen veszem. :R

  • Enrico77

    csendes tag

    Szép reggelt mindenkinek!

    Én is egy vagyok azok közül, akik nemrég kezdtek el tudatosabban foglalkozni a pénzügyekkel. Én vagyok az, akinek 4 unit-link biztosítása is volt, de köszönhetően ennek a fórumnak és a tagok segítégének, ez mára megváltozott és hónapról-hónapra építgetem az ETF portfóliómat az IBKR-nél.

    Azóta is nézegetek több videót, posztokat olvasgatok, de annyi önjelölt "segítő" van már a neten, hogy nehéz számomra eldönteni ki lehet hiteles és ki nem.
    Tanácsot kérnék abban, hogy tudtok-e ajánlani olyan oktató anyagot, amit érdemes lenne még elvégeznem?
    (Belegondolva hihetetlen, hogy mennyi energiát és időt töltöttem azzal, hogy hatékonyan tudjak pénzt keresni (értem ez alatt, hogy egy mérnöki diplomát szerezzek és jobb anyagi körülményt tudjak biztosítani családom és magam részére, valamint a cégnél 100+ tréninget kaptam és kapok rendszeresen), de fél évvel ezelőttig szinte nulla képzést kaptam arról, hogy amit megkesetem munkával, azt gyarapítsam is).

    Nem szándékozom opciós ügyletekbe bonyolódni, aktívan spekulálni, viszont pl. a krypto terén változott a megítélésem és amire pár éve azt mondtam, hogy bottal sem piszkálnám, ma már egy kisebb összeggel, de a portfólióm részét képezi.

    Ami itt, a fórum összefoglalóban van feltüntetve, azokat a könyveket elolvastam.
    Itteni ajánlások révén a teljesség igénye nélkül: megnéztem a Kiszámoló Akadémia minden részét, Elemzésközpont számos videóját, Szendrei ingyenes videóit (könyve és az alap tanfolyama sajnos inkább a pénzszerzésről szól szerintem mint az önzetlen segítségről) és természetesen igyekszem itt is rendszeresen olvasni. De még sok a kérdésem és keresem a válaszokat.

    A célom tehát az, hogy tovább mélyítsem ismereteimet a befektetések világában, hogy akár elemzések révén képes legyek helyes, logikus döntéseket hozni.
    (Tisztában vagyok vele, hogy ezek már nem ingyenes tananyagok, ezért is kérem a tanácsaitokat, hogy ne olyanba öljem a pénzem, ami nem engem gyarapít)
    Ilyen témákkal szemzgetek: Gazdasági elemzés, tőzsdei részvény kurzus, exit stratégia).
    Mivel nem gondolom nem ez a reklám helye, ha privátban tudtok ajánlani, azt megköszönöm továbbra is!

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz Vesa #117688 üzenetére

    nem feltétlen csak neked szól, többen is írtatok arról, hogy miért nem jó forintos kártyáról külföldön fizetni.
    Ilyen vélemény nyílvánítás során megirnátok, hogy milyen jobb, alternatív megoldás jöhet szóba?
    Én nem gyakran vásárolok külföldön, (~3-4 havonta 1x) nekem nem tűnt fel, hogy nagyon drága lett volna. Igaz, ezek többnyire csak kisebb összegű vásárlások voltak.

    Kicsit ide kapcsolódik, tegnap utaltam IBKR (IBIE) 1m Ft-ot a saját számlámról, ez kicsivel több, mint 3700 HUF volt.
    Hogyan lehet ezen optimalizálni?

    Én nem nagyon szólok hozzá a témákhoz, többnyire, mert nem tudok naponta olvasni, van, hogy heti 1x nézek fel, olyankor visszaolvasok és hasznosnak érzem az itt felvetett témákat, örülök, ha konkrét javaslatokat is olvasok (mint pl. többen leteszteltétek hogy jó áron számolja az IBKR ha HUF-ból vásárolunk UUR/USD ETF-eket.) :R

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz adam0913 #117706 üzenetére

    Neked a Revoluton van a főszámlád is?
    Én nem merem oda utaltani a fizetésemet direktbe, illetve jelzálog hitel miatt nekem az MBH-nál van a számlám, nem is tervezem elvinni onnan.

    Ha viszont egy magyar bankból (nekem MBH) utalok Revolutra, majd Revoval fizetek külföldön (vagy utalok IBIE-re) az szerintem nem lenne olcsóbb, mint a jelenlegi megoldás.

    #117708Llew, #117713peetie1,
    köszi a válaszokat, egyik sem aktuális, OTP-t évekkel ezelőtt otthagytam az extrém költségek miatt, más bankhoz pedig nem mennék át, nekem a jelen számlacsomagom havi díjja ~2-3000 Ft, ha váltanék, akkor a jelzálog hitel miatt vissza kellene fizetnem a lakáshitelt amit nem szeretnék, mivel az nagyon kedvező.

  • Enrico77

    csendes tag

    Sziasztok,

    ma kaptam infót a cégemtől saját részvény vásárlással kapcsolatban:
    "
    Kedves Kolléga!

    Tájékoztatunk, hogy a Munkavállalói Részvényvásárlási Program következő ajánlattételi időszaka: 2024. július 01 - 2024. december 31., mely során a munkavállalóknak ismét lehetőségük van kedvezményes áron Jabil részvényt vásárolni.

    Belépési tudnivalók:

    A program két 6 hónapos ajánlattételi időszakból áll:

    Tárgyév január 1 - június 30., és július 1 - december 31.

    Belépéskor hozzájárulsz, hogy a béred meghatározott százalékát (1-10%) havonta a bérszámfejtés levonja és azt a hat hónapos ajánlattételi időszak lejártát követően részvények vásárlására fordítják. Hat hónapon keresztül az általad meghatározott levonást érvényesíti a cég bérlevonás útján, ami aztán fél évig halmozódik, majd a hat hónap lejártát követően tudod ezt az összeget részvényvásárlásra fordítani. A részvény árfolyama: az ajánlattételi időszak kezdő és utolsó napjának részvényárfolyamát figyelembe véve a kisebb érték 85%-a lesz.

    A programban bárki részt vehet, aki az ajánlattételi időszak (2024. július 01 - december 31.) első napján legalább 90 napja főállású munkaviszonyban áll, és hetente legalább 20 órát, és évente legalább 5 hónapot dolgozik. Amennyiben kitöltöd a belépési nyilatkozatot, onnantól minden ajánlattételi időszakban automatikusan részt fogsz venni addig, amíg le nem adod a Módosító és Kilépési űrlapot. Erre az ajánlattételi időszak vége előtt legkésőbb 21 napig van lehetőséged. A bérlevonás mértékét egy ajánlattételi időszakban egyszer módosíthatod.

    Kilépési feltétel:

    A kilépés esetén a kilépés napjáig felhalmozott bérlevonásokat nem kapod vissza, hanem annak összegéből részvényt vásárolsz.

    A Jabil a svájci illetőségű UBS bankcsoportot bízta meg, hogy bróker szolgáltatást nyújtson a Részvényvásárlási Program kapcsán. Minden résztvevő saját UBS hozzáférést kap, ahol nyomon követheti részvényei számának alakulását. A részvények eladása, átruházása vagy bármilyen tranzakció az UBS-en keresztül történik, a munkavállalónak közvetlenül velük kell felvenni a kapcsolatot. A kapcsolattartás angol nyelven történik.

    A részvények eladásával, átruházásával kapcsolatos költségek a munkavállalót terhelik.

    Az adókötelezettség teljesítése a munkavállaló feladata, felelőssége. "

    A cég (Jabil) nem teljesít rosszul, a 85%-os ár elég jónak tűnik, de nem valószínű, hogy TBSZ-re tudnám utaltatni a részvényeket (megkérdem azért).
    Van esetleg olyan, aki hasonló, saját céges részvényeket vásárolt és negatívum lehet?

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz Oppenheimer #119020 üzenetére

    Köszönöm a választ, ez esetben nem veszek céges részvényt, maradok az etf-eknél.

  • Enrico77

    csendes tag

    másik kérdésem is lenne: eddig csak vásároltam IBIE-n, most először fordult elő, hogy meglevő ETF-et adtam el, majd annak árából vettem másikat.
    A riportokban látom, hogy volt forex kereskedés is ennek okán.
    Euros volt amit eladtam és Euros volt az is, amit vettem. Én azt hittem, hogy ez esetben nem lesz valuta váltás költségem, de nem így lett.
    Ez minden esetben így történik? Mindíg váltja az eladott ETF-et?
    Amennyiben a főszámlám EUR alapú lenne, akkor megúszhattam volna a plusz költséget?

  • Enrico77

    csendes tag

    válasz Oppenheimer #119073 üzenetére

    Elnéztem, némileg nagyobb összegért vettem új ETF-eket, mint amennyiért eladtam, a különbözetet pedig nyílván meg kellett vennem és ez elkerülte a figyelmem :U
    Csak a riport végén néztem, hogy volt egy nagyobb Forex költségem.
    De a lényeg, hogy eladáskor nem volt EUR-HUF tranzakció.
    Bocsi, ha valakit megtévesztett a figyelmetlenségem.

Új hozzászólás Aktív témák