- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti / 3070 / 3070 Ti (GA104)
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- Steam Deck
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- Azonnali fotós kérdések órája
- Saját vezérlőpultot tervezett a Snadragon X IGP-jéhez a Qualcomm
- Milyen monitort vegyek?
- Samsung LCD és LED TV-k
Aktív témák
-
Én már előre is nagy OLED fan vagyok.:)
-
How Passive Matrix works
Passive Matrix displays consist of an array of picture elements, or pixels, deposited on a patterned substrate in a matrix of rows and columns. In an OLED display, each pixel is an organic light emitting diode, formed at the intersection of each column and row line. The first OLED displays, like the first LCD (Liquid Crystal Displays), are addressed as a passive matrix. This means that to illuminate any particular pixel, electrical signals are applied to the row line and column line (the intersection of which defines the pixel). The more current pumped through each pixel diode, the brighter the pixel looks to our eyes.
How Active Matrix Works
In an active matrix display, the array is still divided into a series of row and column lines, with each pixel formed at the intersection of a row and column line. However, each pixel now consists of an organic light emitting diode (OLED) in series with a thin film transistor (TFT). The TFT is a switch that can control the amount of current flowing through the OLED.
In an active matrix OLED display (AMOLED), information is sent to the transistor in each pixel, telling it how bright the pixel should shine. The TFT then stores this information and continuously controls the current flowing through the OLED. In this way the OLED is operating all the time, avoiding the need for the very high currents necessary in a passive matrix display. -
Den
veterán
van már oledes készülék, pl samsung mobil, philips borotva, kodak digi fényképező, lehet oled mátrix kijelzőt kapni...
Az élettartam elsősorban azért problémás mert az oled egy szerves félvezető, és ha nedvességgel és oxigénnel érintkezik akkor lebomlik. Ezért fejlesztik ezerrel a szigetelési technikákat. -
tomcs
őstag
oled 1 uj technologia, kereskedelmi forgalomban ugy tudom meg semmilyen szinten nem van, valami mobil prototipusban volt japanban stb. maguk a pixelek vilagitanak te6 nincs lcd-s ''vilagito fekete'' viszont meg problemak vannak az elettartamaval (ha jolk emlexem kevesebb vagy ottan korul mint a plazma, nehany 1000-10000 oras nagysagrend de ebben nem vagyok biztos. ezzel szemben lcdben igazan a ccfl tud elhasznalodni, az is 30-50000 ora alatt tehat otthoni monitornak meg nem az igazi
-
Alan
aktív tag
Köszönöm a válaszokat, fiúk, rendes tőletek, hogy segítetek!
Az OLED-nek utánanézek (az ölebnek inkább nem :) ), a linkről pedig kiderült, hogy ennél a monitornál (1280x1024x3 pixel) összesen legfeljebb 4 hiba megengedett, ebből 1 eshet a képernyő középső kilencedébe. Az enyém ráadásul nem is oda esik.
Igazából az aggaszt, hogy ha a semmiből (de tényleg, annyira vigyázok rá) egyszer csak megjelenhetnek ilyen hibák, akkor ez a technológia sajnos nem ér semmit. Olyan, mintha reggel beülnék a kocsiba, amit este a garázsban hagytam, és már leesett volna a kereke, amit este még tökéletesen, szorosan rajta volt. -
zetecR
addikt
Ez a Juventus saját cikke, de csak nem haragszanak meg miatta:
Számító képpontok
Az LCD monitorok eladási adatai folyamatosan emelkednek és az áruk is napról napra csökken. Azonban egy dologról szemérmesen hallgatnak a specifikációk, mégpedig arról, hogy pontosan mennyi pixelhiba szükséges a kijelző panel cseréjéhez.
Kezdjük rögtön a legelején az LCD monitorokra vonatkozó, 2001-ben frissített, ISO 13406-2 szabvánnyal. Ez meghatározza a folyadékkristályos kijelzők képének számos jellemzőjét, mint a fényerő, kontraszt, tükröződés, színek, vibrálás és a - számunkra most fontos - hibás pixelek száma. (A pixel az angol ''picture element'', azaz képpont szó rövidítése.)
A szabvány 4 minőségi szintet különböztet meg, a legjobb első osztálytól a legkevésbé szigorú negyedik osztályig. Az első osztállyal van a legkönnyebb dolgunk, hiszen az semmilyen pixelhibát nem engedélyez, tehát már az első feltűnésekor cseréltethetjük kijelzőnket.
Sajnos a ma forgalomban lévő LCD monitorok többsége a második osztályba (Class II) tartozik és itt kissé bonyolultabb a helyzet.
Pixelhibából is négyféle fordulhat elő:
Első típusú: A maximum fényerő parancsra adott átlagos pixel válaszreakciónak nagyobb mint 75%-ával való reagálása a minimum fényerő parancsra (mindig fényesen világít).
Második típusú: A minimum fényerő parancsra adott átlagos pixel válaszreakciónak kevesebb mint 25%-ával való reagálása a maximum fényerő parancsra (mindig sötét marad).
Harmadik típusú: Egyéb nem első vagy második típusú hiba, például egy beragadt subpixel. Az aktív mátrix LCD kijelzőknél minden egyes pixel pozíción 3 folyadékkristály cella helyezkedik el. Ezeknek a vörös, zöld és kék subpixeleknek (al-pixel) az együttes működése teszi lehetővé a teljes színskála megjelenítését. Minden egyes cellát egy egyedi tranzisztor vezérel, mely közvetlenül a cella felett található. A tranzisztor meghibásodásakor az adott képpont mindig vörösen, zölden vagy kéken világít. (A tapasztalatok szerint ez a leggyakrabban előforduló hiba.)
Csoporthiba: Kettő vagy több hibás pixel egy 5x5 képpontos területen.
A hibaosztályok definíciója
A hibák maximum száma típusonként/millió pixel
Osztály Első típusú Második típusú Harmadik típusú Csoporthiba, több mint 1 első vagy második típusú hibával Harmadik típusú csoporthibák
I 0 0 0 0 0
II 2 2 5 0 2
III 5 15 50 0 5
IV 50 150 500 5 50
Próbáljuk meg most ezt egy kicsit érthetőbbé tenni.
A 15'' LCD kijelzők felbontása 1024x768 pixel, ami összesen 786.432 képpont.
Első típusú (fényes) pixelek száma = 2 x 786.432 / 1.000.000 = 1,57
Második típusú (fekete) pixelek száma = 2 x 786.432 / 1.000.000 = 1,57
Harmadik típusú (vörös/zöld/kék) pixelek száma = 5 x 786.432 / 1.000.000 = 3,93
Tehát 2 mindig fényes pixelt már nem enged meg a szabvány 15'' monitoron.
A maximum engedélyezett hibák száma (első+második+harmadik típusú): 5 képponthiba, melyből maximum egy lehet fényes, egy sötét és három vörös, zöld vagy kék.
Ezen kívül a csoporthiba szabály kimondja, hogy nem lehet több mint kettő hibás fényes vagy sötét pixel egy 5 képpont sugarú területen. Szintén hibásnak számít az a kijelző, ahol egy 5x5 képpontos területen 2 vagy több vörös, zöld vagy kék pixel fordul elő.
A 17'' LCD kijelzők felbontása: 1280 x 1024 = 1.310.720 pixel.
Első típusú (fényes) pixelek száma = 2 x 1.310.720 / 1.000.000 = 2,62
Második típusú (fekete) pixelek száma = 2 x 1.310.720 / 1.000.000 = 2,62
Harmadik típusú (vörös/zöld/kék) pixelek száma = 5 x 1.310.720 / 1.000.000 = 6,55
Következésképpen 3 mindig fényes pixelt már nem enged meg a szabvány 17'' monitoron.
A maximum engedélyezett hibák száma (első+második+harmadik típusú): 10 képponthiba, melyből maximum kettő lehet fényes, kettő sötét és hat vörös, zöld vagy kék.
Ezen kívül a csoporthiba szabály kimondja, hogy nem lehet több mint kettő hibás fényes vagy sötét pixel egy 5 képpont sugarú területen. Szintén hibásnak számít az a kijelző, ahol egy 5x5 képpontos területen 3 vagy több vörös, zöld vagy kék pixel fordul elő.
Ez mind szép és jó, most azonban vizsgáljuk meg gyártókra bontva, hogy mennyire alkalmazzák ezt a szabványt a szervizek a gyakorlatban.
LG
Az LG az IBM által kiadott szabványhoz igazodik, mely 15 colos TFT monitoroknál 5 hibás subpixelt engedélyez.
Samsung
Egyedülálló módon, már akár egyetlen pixelhiba esetén is cserélik a TFT-LCD monitor készüléket, amennyiben a végfelhasználó azt a vásárlást követő három napban visszaviszi a boltba.
SONY
Alkalmazzák a szabványt. A még elfogadható pixelhibák száma:
15'' LCD: 1 fényes, 1 sötét vagy 3 színes
17'' LCD: 2 fényes, 2 sötét vagy 6 színes
Viewsonic
Alkalmazzák a szabványt. A még elfogadható pixelhibák száma:
15'' LCD: 1 fényes, 1 sötét vagy 3 színes
17'' LCD: 2 fényes, 2 sötét vagy 6 színes -
Pötyi
őstag
Fúúú, csak nem a pixelzabáló vírus támadta meg a gépedet? :D Agresszíven terjed? :D
-
Alan
aktív tag
válasz
kamikaze boci #3 üzenetére
Hát... :U
Igazából ez még annyira nem vészes, csak attól ijedtem meg, hogy mivel eddig hibátlan volt és ez a semmitől történt, hozzá sem értem, mi lesz, ha elkezdenek szaporodni. Majd meglátjuk...
Mindenkinek köszi a hozzászólásokat! -
mura81
senior tag
mint ahigy azt előttem is már többen mondták ez tipikus hobajelenség. Ettől még nem fog tönkremenni. Az sem biztos hogy sokasodni fog. Az a lányeg hogy ha beviszed a szervizbe akkor rátesznek egy fóliát aminek a közepén egy x cm átmérőjű kör van és ha a körön belöl van 3 döglött illetve a körön kivül 7 döglött pixel az még tolerancián belüli, ergo szerviz szerint no problem. Ha több van és garanciás akkor csere.
-
tomcs
őstag
pixelhiba. elofordul6, azt mondtak pl attol is keletkezik ha sokat tapizod a monitort de csak ugy spontan is letrejo7. tftk 1ik tipushibaja, ha nem nagyon randa esetleg a szelen van akkor egyutt is le7 vele elni ha van tobb is akkor meg kerdezd meg hogy mennyitol garancialis (van-e meg gar a monitorodra stb, hany pixelhibatol szamit annak, 15osokre asszem tipikusan 3 17re 5 db stb de kerdezd meg mert gyartonknt mas le7. meg azt is hogy ez subpixelre vagy egesz pixelre vonatkozik ill 1 teljes pixel minek szamit, subpixelhiba -> csak az egyik szin all be, ez esetben valtozik a keppont szine csak nem megfeleloen.) esetleg jolmegnezeshez ajanlom a passmark monitor test nevu progi alapszin-tesztjeit de csinalhatsz magadnak ilyet rajzoloprogival is es azon jol latszanak a pixelhibak (fekete, feher, piros, zold, kek)
-
kamikaze boci
őstag
Azt nem tudom, de van olyan cég, ahol a négy pixel hiba még nem számít hibának, vagyis nem érvényesíthető rá gari. Nekem egynél megállt.
Remélem megnyugtattalak :DDD -
Alan
aktív tag
...ez így szokott lenni? Mármint egyszer csak bekapcsolom a gépet és ott virít egy döglött képpont rajta. És ezek szaporodni is fognak? :(
Aktív témák
Hirdetés
- Milyen légkondit a lakásba?
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- Gyúrósok ide!
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- YouTube
- Telekom mobilszolgáltatások
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- iRiver: Prehistorik 2 - Retró Játékpercek! 1. rész
- Könyvajánló
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 16/32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Azonnali A320 B350 X370 B450 X470 A520 B550 X570 chipset alaplap felvásárlás személyes/csomagküldés
- Bomba ár! Dell Latitude 7480 - i5-6GEN I 8GB I 256GB SSD I 14" FHD Touch I HDMI I Cam I W10 I Gari!
- Újszerű Apple Macbook Air 13 - M2 - 30 Ciklus - 100% Akkumulátor - 8GB/256GB SSD - MAGYAR - Éjfekete
- AKCIÓ! Intel Core i9 14900K 24 mag 32 szál processzor garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest