-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Fooler89 #11530 üzenetére
Az Arch Linux nem igazán a kezdőknek való Linux, ez meg a kezdők topicja. Szerintem próbálkozz a "A nagy Linux Topic"-ban,
Pl. Debianon a hivatalos Ati driver telepítése, mindössze 4 csomag telepítése a tárolókból és egy egyszeri konfig futtatása.
Valakinél olvastam Archal kapcsolatban, hogy pl. még az is 1 napos molyolást vett igénybe, hogy legyen hang a hangszórón, mert a felhasználó alapból nem tagja a zenét lejátszó csoportnak. Kb. konyhanyelven.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Pedig ez nem bonyolult.
Hozzunk létre egy mappát a /mnt-ben, itt fognak szerepelni a partícióink. (emelt jogosultsággal)
#mkdir /mnt/windows
Ezen belül az előbbi módon nekünk tetsző alkönyvtárakat, pl. c és e, mint partíció betűjelek.
Ezek után mehetünk az fstab fájlt szerkeszteni. A szintaxis nem túl bonyolult:
eszköz_azonosító tab /mnt/windows/c tab fájlrendszer tab jogok tab 0 tab 0Grafikusan: [link]
Szerkesztésre javaslom az MC belső szerkesztőjét, alapból a nano van bekapcsolva benne, de az nem kezdőknek való.
kristof__: több tippem nincs, kérdezz rá a Mint topicjában.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
kristof__ #11251 üzenetére
Elképzelhető, hogy restricted a wifi driver. Keress valami olyat, hogy "zárt eszközmeghajtók", mert lehet h. csak engedélyezni kell a driver használatát.
Ha meg Boradcom wifi van a gépben, akkor itt írják, hogyan kell letölteni a drivert [link]
Terminálban az "lspci" beírására meglátod, mi van a gépben, annak a kimenetét bedobhatod ide, ha nem egyértelmű a dolog.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Jah most látom mi a lényeg. Szóval Linux mellé hiába telepítesz Win7-et, nem fogja a Win7 kezelni a Linuxot, se a fájlrendszerét nem ismeri, sem a Grub rendszertöltőt. Egyszerűen összefoglalva, csak úgy működik a dolog, ha Win7 van először felrakva, aztán a Linux, mert utóbbi ismeri a Win dolgait.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Linuxokon nem használnak exe fájlokat, a wines dolgok futtatásához ott a telepíthető wine, de itt most nem erről van szó.
Be kellene bootolni a Win7 lemezről / pendriveról, és onnan telepíteni.
BTW szerintem ne egyedül csináld ezt meg, plusz utána keresheted még a drivereket winhez, stb... -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Kettőtök módszere közt a "biztonság" terén van eltérés.
Az "su" az állandóra megadja a root jogokat, a "sudo" pedig mindössze 1 parancs futtatását teszi lehetővé root jogokkal.
Ebből fakadóan az su az kényelmesebb, de könnyebb vele véletlen bajt csinálni, főleg kezdőknek.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A wikipedia szerint HW-s gyorsítása annak még problémás, AMD, ARM rendes támogatást jelentett be, Intel majd akkor építi be, ha elterjed a dolog, nVidia terén meg még csak ígéret van, semmi konkrét tervvel.
Szóval egyelőre ez sem jelent azonnali megoldást.
Seraph 16: add el azt a régi gépet, és vegyél egy Brazos alapú kisgépet.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
GF3-ban? Egy kissé öreg. GF8xxx, HD2000 szériától van egyáltalán HW-s filmlejátszás támogatás, a flash meg kérdéses a kezdeti szériáknál, valamint ugye Linux alatt az ilyen dolgok nem szoktak működni.
Pl. 2009 egyik drivere volt az utolsó AMD téren, amivel mentek a filmek HD gyorsítva, azóta nem működik a dolog.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
qamu74 #10994 üzenetére
Van minden.
K9Copy a dvdshrink megfelelője. KDE-s progik listája: [link]
Videó kódolás bevett eljárása Linuxon az ffshow használata parancssorból. Per pill erre nem tudok grafikus megoldást mondani. Egyébként a wines videó converterek többsége is ffdshow-t használja, és maga a program csak egy frontend hozzá.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Többnyire csak egyszerűbb progiknál megy, hogy egyből indítod wineval a Win alatt telepített alkalmazást. Ugye Wines regedit, miegymás ilyenkor nem elérhető a proginak, a csak a Wine alatti megfelelője.
Neked telepíteni kell Linuxon a Wowot, van rá Wine [link], és PlayonLinux [link] megoldás is. Szerintem utóbbival próbálkozz először.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Sajnos van 1-2 apróság a Gnome felületben, ami nem az igazi. Pl. ha terminál ablakban futtatsz egy Midnight Commandert, azzal szerkesztesz egy fájlt, akkor nem tudsz F10-el kilépni belőle, mert a terminál ablakra lesz érvényes, nem a tartalmára. Állítólag van rá valami script, de már jó régóta ilyen, és nem javítják ki valamiért. KDE-n ez rendesen működik.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
LXDE az egy kicsit kisebb igényű ablakkezelő, mint a Gnome v. KDE. Igazából 384MB ram és 6-800MHz fölött már mindegy mi van.
Amiket írtál, azok többnyire egyik drisztrón sem jelentenek gondot. Valamilyen csomagoló mindben van, nem próbáltam, de gondolom a jelszavas rar sem okoz gondot egyiknek sem.
"xvid,h264,mp3,mp4" ezekre (enkódoláshoz természetesen) mindre egymagában válasz az ffmpeg, ami telepíthető a tárolókból. Egyszerű parancssoros interface van egyszerű szintaxissal, akár scripteket is írhatsz hozzá, googlben megtalálsz mindent.
Ati drivernél van a nyílt, meg van a zárt driver. Melyikkel van gond? Ha nem telepítettél semmit, akkor elvileg a nyílt megy most. Javaslom a zárt telepítését, az ati oldaláról. Csak kell pár csomag hozzá, kérdezz rá az Ubuntu topicjában.
Java pluginből több is van, tárolókból telepíthető, javaslom a sun féle javát. Flashplugin is van, szintén a tárolókból telepíthető. Silverligtot sepciel nem tudom, de mintha lenne valami alternatívája.
Virtuális lemezkezelők is vannak, ubuntu szoftvareközpontjában találsz.
Filmlejátszásra alapból is ott a lejátszó, ami letölti a kellő codeceket netről, de van még tucatnyi, pl. vlc, mplayer, szintén szközpontban.
Zenére szintén.
CD író alapból ott van Ubuntuban, meg szinte minden Linuxban. Torrent, stb. szintén.
Rendes gépre először egy alap Ubuntut tennék fel, esetleg Kubuntut, ha a KDE jobban tetszik. Ha esetleg rpm alapú disztrót próbálnál ki, akkor ottvan az OpenSuse, azt a novellesek csinálják, szintén barátságos, mint az Ubuntu.
Összefoglalva, az Ubuntu és az OpenSuse úgynevezett desktop Linuxok, sok dolog automatizálva van bennük, hogy a kevésbé hozzáértők se érezzék rosszul magukat. Az említett Arch Linux meg a másik véglet, csak profiknak!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Lényeg:
Van három vinyó, két ide-s, meg egy satás.
szóval ebben a sorrendben léteznek:
IDE
IDE
SATAA Satás első partíciója a linuxé, meg van még egy swap partíció neki, egy hátsóbb logikai pedig az XP partíciója. Vista az egyik IDE-s vinyón van. Ha az első IDE-s vinyó van bootnak megadva bisoban, akkor bejön a vista bootloadere, ott tökéletesen indítható az XP. Ha a satás van megadva bootnak, akkor jön a grub, windows részre menve bejön a vista bootloadere, ott a vista indítható, de az XP csak egy hibaüzi mentes rebootot okoz.
Csík monitor, igen... Mondom, hogy a linux lenyelte a numerikus nullát! Na!
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ngabor2 #6691 üzenetére
Háttérképek, na igen. Az a ronda madár vagy mi pl brrr...
Egyébként 8.10 akart lenni, csak valahogy a numerikus billentyűzeten leütött 0 nem működik, csak a többi szám. Ezt már csak akkor vettem észre, mikor a post már nem volt módosítható...
Hardy Heron, Intrepid Ibex, legközelebb talán Jumpy Joe lesz...
---------------------
Vlady, majd holnap még alkotok valamit, addig többet nem tudok elmondani, kérem kaccsoljaki! -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Na most kifrissítettem mindkét gépet uborka 8.1-re, megérte. Végre rendesen látszik az eszközöknél az audigy-m, de ami mégjobb, hogy működik is, végre ki tudtam kapcsolni, hogy alapértelmezetten csak a digit kimenet működjön, valamint az is működik, hogy 4.-ban szól a sztereo mp3.
Fejlesztették még a képernyő olvasó progit is, végre elmenti a beállításokat meg sokkal érthetőbb is, de mondjuk még mindig minden baromságot felolvas netezés közben.
Egy problémám még van. Először XP volt a gépen, aztán felküldtem egy vistát, XP-nek is van boot menüje, az még megmaradt korábbról. Erre csinált a Vista is bootmenüt, ez eddig frankó. Aztán jött a linux, az berakta a bootmenübe a windowsokat is, onnan elérhető a vista bootmenüje, az működik, vista bootol is, de xp esetében semmi hibaüzi, csak restartol a gép. Jelenleg boot eszközt kell váltanom a vista bootloaderjéhez, úgy meg megy az xp.
Kis P3-am videokari driverét is javították, végre van 124*768-as felbontás.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Akkor FF esetében inkább megvárom a véglegest, nem szórakozok vele.
Hogyan tudnám azt megcsinálni, hogy a boot folyamata ne grafikus, haenm szöveges formában zajlódjon le? Sulis linuxos gépek is úgy csinálták, meg papám legnagyobb baja, hogy nem tudja megsürgetni a töltéscsíkot.
Valamint még olyat szeretnék, hogy ne lehessen elmozgatni a paneleket az asztalon, mert papámnak azt is sikerül mindig átcibálnia oldalra, aztán persze nem talál meg semmit, meg mivel összetorlódnak a dolgok a függőleges állásban, ezért nem marad hely, hogy egyszerűen vissza lehessen húzni... (mondjuk átrendeztem a paneleket, hogy ne legyen ilyen hely probléma legközelebb)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ahogy mondtam, friss telepítés zajlott le. Uborka 8.04, minden frissítése felküldve.
Nézegetve az ubuntu.hu oldalt, azok már töltögetik le a 8.10 kiadásra jelölt kerneljét a csomagkezelőben, de akárhogy nézem, nálam nincs olyan. Időközben visszavonták?
Másik probléma: RivaTNT2M64 van a gépben, EnvyNG-vel fel tudtam telepíteni 71.valahányas nV drivert, azzal végre működik a direct rendering, ellenben nem tudom megemelni a monitor felbontását 800*600 fölé, mert azt írja, hogy ismeretlen eszköz.
Próbálkoztam Vodoo3 3000 kártyámmal, driver elvileg van hozzá, de a direct rendering nem kapcsolt be, erre nem tudom a megoldást.Harmadik probléma: ltöltöttem a FF 3.1 beta-t, mivel jelentősen gyorsabb egy sima firefoxnál, a problémám az, hogy az egy mappából indítható, de "úgy igazából" nem települ a rendszerbe, és így flash player sem elérhető. Hogyan kellene telepítenem, hogy működjön a gyári FF helyett?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Na feladom. Megcsináltam egy új partíciót, felcsatlakoztattam elvileg, meg átmozgattam a /home-ot, fstabot is átírtam, eredménye az lett, hogy nem tud belépni a /home-ba. Ez nélkül meg ugye semmit nem lehet elérni/javítani.
WinME alól megpróbáltam elérni a linuxos partíciókat, de hiába próbáltam mindenféle drivert/programot, még véletlen sem látja a linuxot. Most az lesz, hogy visszaszerzem majd a lemezt, és felrakom újra egy kissé nagyobb partícióra.
Addig meg winME marad a gépen, csak itt meg ugye egyfolytában szakad az adsl, magától visszaléni nemtud, bááá...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Azt mondja, hogy nincs elég hely a pdf lementéséhez. Keresek valami google-s leírást.
Egyébként próbáltam lecsípni a swapból, ez még ment a Gparteddel, de a formázáskor már a kernel nem tud vele mit kezdeni. Talán majd restart után...
Egyébként ez a 140 mega hely ellenére sem ment le semmit.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
157Mb, a partíciókezelő szerint pedig 142Mb. Tudom kevés, de csak 2,9G lett adva a Linux partíciónak, amihez ugye utólag nem tudok hozzácsatolni... Vagy lenne erre lehetőség? Mert van még egykomplett winME, az 4,3Giga, azt simán oda lehetne adni.
Ellenben mikor az EnvyNG-t töltöttem le korábban tegnap, akkor elfogyott a lemezterület, annyira, hogy még a programok eltávolításához sem volt elég (7Mb hely maradt), de ekkor pár clean, autoremoove -os dpkg parancs felszabadított 260 megát.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Na még nagyobb problémám lett.
Próbáltam kicsit átalakítani a "panel"-eket, saját gombok stb. és arra lettem figyelmes, hogy nem mentődik el a munkamenet. Firefox sem ment, elhelyezett gombok eltűnnek, valamint a kikapcsolás gombra nem a leállítás menü jön be, hanem azonnal nekiáll a leállításnak, holott az energiagazdálkodás menüben az van beállítva, hogy a választómenü jöjjön fel.
Mit lehet ilyenkor tenni? Ez a probléma most sürgős választ igényel, nem vagyok itt túl sokáig mamáméknál. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Akadt egy gondom mamámék gépén. Valahogy (vagy valaki által) eltűnt a sakk ikonja a játékok menüből Uborka 8.04-ben. Próbáltam, hogy leszedtem a teljes játék csomagot majd újratelepítettem, de nem jött helyre. Többi játéknak megvan az ikonja.
Hogyan tudnám előhozni? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Akkor majd hamarosan vissza rakom a gépre az előző 8.4-et, bár az a furcsa, hogy az is 64 bites példány volt, de arra meg volt 3 féle telepíthető flash player, mindegy, szedek le 32 bites verziót. Alaplapi hangkárolyokat meg kilövöm, nem kellenek nekem.
Egyébként valszeg akkor támogatott, mert audigy 1-4 ugyanazt a chipet használja, csak más a körítés. Win alatt is képes voltam audigy4 programját használni audigy1-emen.
Az a leírás meg az alsa projectből szármaozott.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Hmmm, lehet bezavar telepítés alatt, hogy van integrált hangkari, meg ugye hdmi audio is. Na ezeket kilövöm a következő telepítés előtt, úgy sem használtam soha őket, csak bekapcsolva maradtak...
Tehát ha most felküldöm újra a 8.04.1-et, akkor kidob nekem egy rakás frissítést, azt letölti, telepíti, majd minden okés. Milyen folyamat kell ahhoz, hogy lts is kicserélődjön?
A frissítgetéssel az a gondom, hogy mamáméknál 1G-s korlát van a neten, ott nem lenne szerencsés ilyen mennyiségű frissítés letöltése, ezért tenném fel az új Intrepidet, no meg abba már belerakták ezt a beszélős progit, az Orka-t.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
modprobe nem adott üzit, meg a "hang" menüben is van pár alsa, meg audigy cucc, de hang meg sem mukkan, akármit választok ki.
32 bit meg jó lenne, ha végre felmenne a lemezről. Végigfut a cd hibakeresője, de nem talál problélmát.
"Bár én nem egészen értem egy lts-t minek frissíteni." - ez a mondat viszont nekem nem elég világos. Tehát felrakok egy alap 8.04.1-es hh kiadást, az most telepítés után talál kb. 130 frissítést, azt letöltöm, aztán majd ha megjelent hivatalosan a 8.10, akkor az akkori frissítések letöltése után már 8.10 Intrepid lesz belőle, vagy ehhez feltétlen telepíteni kell?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Valakinél működnek a 32 bites Ubuntu daily verziók? [link]
Tenném fel, de se a mai, se a két nappal ezelötti nem ment fel, mert 78% körül kéri az Intrepid Ibex CD-jét.
64 bites az jó, de eléggé kellene egy 32-es a P3-as gépeim számára.
No még1 kérdés. Ha korábbi 8.04.1-es Ubuntut felpakolom, az leszed pár száz mega frissítést, önmagát át tudja frissíteni Intrepidre? (persze csak miután végre megjelenik a végleges)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Fordítsátok le nekem lécci, hogy mit kellene tennem. Audigy 1 hangkarimnak próbálok driver varázsolni ubuntu alá, ezek a lépések lennének:
..
..
..
4) Run 'make'.5) Run 'make install' as root.
If you have already a system with ALSA init script, you should install
just only modules via 'make install-modules' so that the existing init
script won't be replaced.6) Run the './snddevices' script to create new sound devices in /dev directory.
Skip this step, if you have already /dev/snd/* files, or if you're
using a DEVFS or udev.7) Edit your kernel module config (either /etc/modprobe.conf or
/etc/modules.conf, depending on the kernel version). If you are not
sure, what to do, you may try the alsaconf script available in
the alsa-utils package.8) Run 'modprobe snd-xxxx' where xxxx is the name of your card.
Note: All ALSA ISA drivers support ISA PnP natively, so you don't need
isapnptools any more. Don't use both together. It will
conflict. For disabling the ALSA ISA PnP support, specify
--with-isapnp=no configure switch.A 6. pontig eljutok, de aztán a többit nem értem.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Az a CD vasárnap még telepített linuxot. Mos kiírtam egy DVD-re, aztán csodák csodájára 5. újraindításkor valahogy továbblépett a telepítő a satás olvasómról és gyönyörűen feltelepült. (64 bites "gyári" ubuntut írtam ki) Letöltettem a frissítéseket, Kate meg MC-t, aztán telepítettem a teljes Catalyst Control Centert.
A problémám viszont most annyi, hogy egy HD ready (1280*720) LcdTV-n megy a gép, aminek a felbontás meg frissítés állítható, de egy "overlay" funkció alapértelmezetten nem 0-án van és összenyomja a képet 1-2 cm-el minden irányból. A windows esetében is így indul először, csak ott megvan a visszaállítás lehetősége.
Régebbi drivernél az volt a hlyzet, hogy csak vissza kellett venni a frissítést 50Hz-re, de a mostani drivereknél az az opció helyettesítené.Egyébként billentyűzet dolog csak onnan volt érdekes, hogy szerettem volna @ -ot írni, azonos módon telepítettem a rendszert, mint papám P3 gépére, ott nem lehet Alt Gr + V kombinációval kukacot írni, itt meg igen...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Na most van némi gondom.
Megpróbáltam a rendes gépemre felküldeni ezt az akadálymentesített Ubuntu-t, azért ezt, mert ennek korrekt grafikus telepítő felülete van. Satás NEC dvd olvasómba berakva a lemezt, nem jut túl a linux rendszermag betöltése szövegen. ilyesmire számítottam, windows alatt is volt gondom ezzel az ál sata felületes dvd íróval. Fogtam egy hagyományos CD írót, azzal végre elkezdődik a telepítés, 7 lépést megcsinálom, rendszernek ext3-as formázott partíció, meg cserehely biztosítva, majd elkezdi felmásolni a fájlokat és 56%-nál megfagy minden. (párszor korábban is) Mi franc lehet a baj?
A vinyó, amire fel szeretném küldeni, az satás, egy ATI 3112r-es vezérlőre csatlakozik. Gépben semmi extra nincs, csak amit adatlapomnál láttok.No meg billentyűzet beállításoknál honnan kellene tudom, mi az a terminate dead keys stb. kiosztás?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Akadt egy problémám.
Frissítések letöltése közben megfagyott állandóan az ubuntu, aztán újraraktam, mert vidkari cserélgetést már kicsit nyomot hagyott rajta.
Viszont most újrarakás után ismét lefagy az egész, holott még nem is csináltam semmit, csak a csomagkezelőt indítottam el. Mi a megoldás? -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rollins #6562 üzenetére
Köszi, ennyit nem akarok szopni vele, van itthon pár fölös hálókarim. Most úgyis kicseréltem a gépet a linux alatt, kapott új alaplapot, ami a belerakott celeron procit 800 helyett 1080-on hajtja, lejjebb sem lehet állítani, ez mellé új vidkarit kapott a ép és semmi probléma nélkül megy rajta a linux, frissítette a drivereket, aztán csókolom.
Előző alaplapot meg szerintem elüzletelem, amit cserébe kapok, azt meg megtartom magamnak amolyan tartalékgép gyanánt...
Amúgy Vodoo3 3000 vidkarit is próbáltam, de ahhoz nem talált drivert. Ezekhez a régi vackokhoz vannak Linux meghajtók?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
rollins #6559 üzenetére
locate megtalálta amit mondtál, meg kipróbáltam a sudo -s parancsot, bekérte jelszót, aztán nem láttam semmi változást, visszaadta a promptot...
Ami új, hogy végre észreveszi, ha ki van húzva a hálókábel, visszadugáskor meg próbál lekérni IP címet a routeremtől, ami nem sikerül neki, akkor sem, ha nem volt bent a másik hálókari.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Synapticot megoldottam, ez volt a baja:
E: dpkg was interrupted, you must manualy run 'dpkg --configure -a' to correct this problem.
E:_cache->open() failed, please report.Ezek után rájöttem, hogy az említett parancsot "sudo" előtaggal kell illetni, hogy rendszergazdiként fusson.
Én már csak ilyen keményfejű vagyok, a magam hülyeségéből tanulok.
Elkezdett mindenfélét konfigolni, a "games gnome data" résznél viszont megállt, 10 perc várakozás után már az egér sem moccant, aztán restart után folytatta, továbbment és minden oké. Ellenben új frissítés 0 darab van, mert 3 napja letöltöttem vele minden frissítést.
Viszont üde színfoltja az estének, hogy végre újra működnek a játékok, stb, mert ma nem igen akart bejönni sakk, firefox, stb...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ubuntu8.04
Próbáltam ezt a fordítást,arra jutott, hogy nincs config.h fájl és nem tudja, hogy milyen linuxról van szó.
Synaptic nem használható, mert valami kg valamit kézzel kellene beállítani, mikor azt próbálom a terminálba, akkor meg rendszergazdának kellene lennem, próbálok belépni, de emlékeim szerint soha nem kérdezett Rendszergazdának jelszót, szóval úgy képtelen vagyok belépni...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ngabor2 #6542 üzenetére
Ez lenne itt a driver, tar.gz csomagolásban. [link]
Ahogy nézem, .c meg .h fájlok vannak javarészt egy src könyvtárban, meg mellette valami fájlok, egyikben Redhat linuxot említik...Ez egy intel 815-ös chipset fedélzeti lankarija, majd hamarosan megnézem mit ír ki az lspci
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Anakin007 #6540 üzenetére
A probléma az, hogy az ubuntuban nincs driver ehhez a hálókarihoz, de nekem van külön driverem és azt szeretném telepíteni. Nyomtatónál a nyomtatót figyelő programból lehetett ezt megcsinálni, de hálókarinál ilyet nem találtam.
Talán valahogy át kellene alakítani deb-re az rpc-t v. tudomisén...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Ubuntu alatt hogy kell használni rpc-s drivert a hálókarihoz?
És merre találok egy olyan "eszközkezelő" jellegű dolgot, ahol el tudom érni a hálókari driver telepítését? Sasolom a menüket, de valahogy nem találom...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Végre minden összejött az Ubuntuval.
Gépet kiszállítottuk papámnak, pppoeconfig végigment, tök világos minden. Ellenben a T-buzik két lapot adtak, egyiken a bejelentkezési név @t-online.hu nélkül volt, én meg úgy adtam meg, ahogy oda volt írva, persze nó net. Aztán próbáltam visszamenni újra pppoeconfigra, akkor meg azt írta ki, hogy Root felhasználóként próbálkozzak, ezzel nem tudtam mit csinálni, de csodák csodájára 2-3 restart után ismét ment a pppoeconf, majd a helyes adatokat beadva minden ment rögtön.
Egy ilyen fontos dolog, mint ez a beállító miért csak a parancsértelmezőből elérhető?Egyébként összehasonlítva, WinME alatt folyton szakadozik a kapcsolat, de linux alatt stabil.
Úgyhogy most papámnak beszél, nyomtat, netezik a gép. Innen már csak rajtuk múlik a dolog. Lehet leírom tapasztalataimat logoutra.
Mindenkinek köszönöm a segítséget. Én meg megbirkózok itt majd a suséval.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Canon Pixma iP1800 kontra Ubuntu 8.04
Megpróbáltam nyomtató telepítését.
Ezek a fájlok megvannak:
.DEB
cnijfilter-common_2.70-2_i386 [link]
cnijfilter-ip1800series_2.70-2_i386 [link]A common simán felmegy.
A series fájl már nem, ez a hiba:
Error: Dependency is not satisfiable: libglib1.2
Az aptget erre azt írta, hogy ilyen csomag nincs ehhez a rendszerhez, de van helyette libglib1.2ldbl és telepíthetem, telepítettem, persze nem javult meg a dolog.
Aztán leszedtem valami javított csomagokat innen: [http://home.btconnect.com/jerryf]
Itt már feltelepül mindkét csomag, de a driver továbbra sem lesz aktív, megint cups problémája van.
Ezek után az usr/share/cups/model mappában ott van az ide kellő canonip1800.ppd fájl, ezt ki kell jelölni, mikor drivert keres a nyomtatóhoz a linux, telepíteni és már megy is a nyomtatás rögtön!
Laza 2 óra szívás volt vele, de kinyomtattam az Ubuntu tesztmintázatot. Ami nagyon szép!
-----------------------------------------------
Magamnak szeretnék Suse Linuxot a gépre, de sehol nem találok egy letölthető ISO-t, hol keressem?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Kipróbáltam, sokkal hamarabb feltelepült (grafikus felülete volt végig), mint a sima ubuntu és frissítések telepítése után már elérhető lett a dumagép. Felolvas mindenféle szöveget, amire kattint az ember, netezéskor linkek szövegét, oldal fejlécét, gépeléskor a leütött billentyűket.
Kicsit olyan Microsoft sam-es beütése van, de magyar a kiejtés, és annál jóval profibb. Ellenben kicsit még bétának érzem, jó lenne még egy picit lassabb beállítható sebesség, mint ami most van.
Jó lesz ez, papám úgyis azt mondta, hogy csináljak valami hangot a hangszóróval.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Miután felment az Ubuntu, most látom a beszélő változatot, na aszt hiszem teszem újra papámnak a gépet. Teendőm annyi, mint pl. windows esetében, hogy formázom a két partíciót, és mehet fel az új rendszer? (mármint linux CD-vel formázás)
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Köszi srácok, megpróbálkozok vele. Szerencsére parancsértelmezőt már használtam sokat, bár csak C programozás tanulásakor, de valahogy majd megoldom.
Ablakkezelőt meghagyom, nem lassú annyira a gép, hogy foglalkozzak vele. Valószínüleg rendes gépre is fel fogom tolni, vagy ezt, vagy egy Suse-t, az nagyon megtetszett C tanulás alatt, meg lassan 2 éve KDE témája van az XP-mnek is...
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Végre felraktam az Ubuntu, életem első valódi gépre telepített linuxát. Vettem marék SD ramot, 384-et belegyömöszöltem a kis gépbe, Celeron 450MHz -es csoda mellé. Valami régi vinyó van a gépben, csináltam winME mellé egy nagy partíciót rendszernek, meg egy kicsit swap célra. (3G - 1G) File rendszernek Ext3-at választottam, volt még v. 4 típus, de nem ismerem őket. Telepítés olyan 2 óráig tartott, nem csodálkozom, 98-ban gyártott cd olvasó van a gépben. Telepítés után letöltöttem 118 frissítést, azt olyan 1 óra alatt felrakta, minden klaffol.
Sebessége lehetne gyorsabb, de itt minden szempontból a gép a korlátozó tényező. Nagyon megörültem, hogy van rögtön FireFox (csak nem magyar), OpenOffice, meg a szokásos játékok, szóval a gép tökéletes lesz papámnak...
Amitől még tartok, hogy lövésem nincs, hogyan kell majd az adsl-t (T-com) beállítani, meg a nyomtatót felismertetni (canon pixmania iP1800).
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
32 mega rammal, netezésre alkalmas magyar nyelvű linux létezik?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Nagyszüleimnek kellene egy oprendszer sima nettezéshez, de hozzáértés kb. 0. Valami ultra gagyi celeron procis gép olyan 128 mega rammal, erre kellene valami feltétlen magyar nyelvű linuxot raknom, ami kifejezetten egyszerűen használható, és van benne firefox. V. iceweasel vagy tudom is én mi van benne.
Eddig win98 van rajta, az ahogy nézem már 2001 óta húzza, de eljutott arra a szintre, hogy usb-s pendrive bedugásakor lekapcsol a monitor.Szóval mit ajánlotok? (max. CD méretű lehet, a net meg adsl egy realtek 8139d-s vezérlővel.)
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- LG 27GR93U-B - 27" IPS - UHD 4K - 144Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDR 400
- 18 éve! Billentyűzet magyarítás magyarosítás. Festés vagy lézerezés és egyebek! 3 lehetőség is van.
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 5080 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Honor 200 256GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- LG 65C3 - 65" OLED evo - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest