-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Plasticbomb #65273 üzenetére
Pont az ilyenek ki/megbeszélésére is jó az offtopikunk! Nem akarná senki, hogy bárkibe beleszoruljanak a Linuxhoz fűződő gondolatai! 😉
Egyébként néha tényleg jó szórakozás felrakni egy új vagy éppen ismeretlen disztrót! -
Ha tizedannyi energiát meg elszántságot fektetsz bele, mint ezekbe a csodainstallokba a gyakorlatban, akkor tuti élvezetes és/vagy tanulságos is lesz! (mindkét irányba persze)
Ne arra törekedj, hogy profin megcsinált blog legyen, hanem a saját stílusodban minél jobban át tudd adni, amit csinálsz, tények, infók, emóciók, minden-így lesz super egy ilyen leírás. (ja és a használt szerszámokat se hagyd ki, flex, samukalapács, etc.)
Én minden írást félbehagyok, pont azért, mert nem ereszthetem el eléggé a rendkívül népszerű saját stílusomat!
(a te stílusodtól nem kapnak arcidegzsábát a népek)
-
válasz
jackal79 #65256 üzenetére
Szia!
Kb 1 hetet adtam magamban erre, bejött, emiatt nem is piszkáltalak, miért váltottál. KDE már nincs 19 óta és igen, a Cinnamon verzió a legjobb! Ha jól bejáratott stabil kell, akkor a 19 Tara verziót szedd le, egyébként már a Cinnamon 4.x verzió is elég megbízható a 19.1-ben, jó pár frissítést kapott már. (lehet, hogy nem nekem kellett volna erre a hsz-re válaszolnom Mint Cinnamon fanként.....)
Egyébként mi nem tetszik a Cinnamonban a KDE-vel szemben? A kinézete? Rakhatsz fel KDE Neon-t vagy Kubuntu-t is, ha ragaszkodsz a KDE felülethez, de akár Manjaro-t is, de azzal megint gondban lennél a más csomagkezelése miatt.
Üdv a Mint táborban újra.
(#65257) csixy
posztolni tudjak egy rövid kis riportot a rendszerről? - ez mikor lesz? Várjuk a blogot!
-
válasz
Plasticbomb #65240 üzenetére
Facebook-hoz kéne szerinted ez az amdgpu-pro driver? 😁
Nagyon megtetszett ez neked, bár jórészt semmihez nem kell.Konklúziót vonunk, ma már a modern desktop disztrók home user szintű használatához nem kell terminál!
-
Nem kell külön VGA, ezt csak arra írtam, hogy ha a 8560w lenne meg, amiben van valami nVidia külön, akkor hamarabb találnék valami kötekednivalót!
(anno azt mondtátok, csak azért rakok fel néha Archklónt, hogy hibákat tudjak itt sorolgatni!)
A Kwin anélkül félkarú óriás.
Ezek szerint a HP 8570p-n ne is nagyon akarjam kipróbálni, mit tud a kompozitor? Pedig pont ezt terveztem......mindenféle compiz-szerű effektet be akarok aktiválni!
Gnome már le is jött, még ezt a Budgie felületet kéne megnézni, többit már ismerem.(#65237) Shyciii
Disks program használatát azért említette a kolléga, mert külön meghajtó csatolása volt a téma.
-
válasz
Plasticbomb #65235 üzenetére
Ezt mondom én is, de aki nem akar játszani, csak net, multimédia használat van, ott nem kell terminal soha.
-
Nincs amúgy most semmi gond a KDE-vel, csak ez a wifi dolog furdalja az oldalam, egyébként tök ugyanaz a iwlwifi fw/driver van Mint és Manjaron is, hiába 4.15 és 4.20 a kernel bennük. Telepítés után volt sok idő, mire rájöttem, hogy nincs wifi, mert a tálcaikon megtévesztő volt kicsit, aztán meg állandóan visszadobta jelszavazás után a csatlakozást.
Először azt hittem, az Octopi nem működik, mert nem csinált semmit.......mire feltünt, hogy nincs net.
Most már boot után csak kb 10-15 sec keresés van, többi disztróval viszont semmi, azonnal beugrik a wifi.
Szerencsére a KDE kulcstartójával még nem találkoztam, eddig az kergetett őrületbe! Mindegy, 2. napja van a gépen klón, ez már elég jó idő 'buta Ubuntu' használótól
Elsőre megszokhatónak néz ki a KDE, aztán majd kiderül.... valamit csak találok benne előbb-utóbb!
Sajna nincs külön VGA a HP-ben, így a fő hibaforrás már ki is van lőve. A 8560w-t kellett volna megtartanom, abban volt nVidia kártya is! Hogy tudnám már szidni azóta a klónokat..........Meg kéne nézni egy waylandos Manjaro-t is. Akkor jön a másik kedvenced!
-
[ 15.986088] Intel(R) Wireless WiFi driver for Linux
[ 15.986260] iwlwifi 0000:24:00.0: can't disable ASPM; OS doesn't have ASPM control
[ 15.986902] iwlwifi 0000:24:00.0: Direct firmware load for iwlwifi-6000-6.ucode failed with error -2
[ 15.986939] iwlwifi 0000:24:00.0: Direct firmware load for iwlwifi-6000-5.ucode failed with error -2
[ 16.075304] iwlwifi 0000:24:00.0: loaded firmware version 9.221.4.1 build 25532 op_mode iwldvmJó poen volt, N 6300 Intel centrino ultimate van a HP-ben.
(öreg HP 8570p-ben minden porcika Linux-barát!)
Egyébként visszakerestem egy régebbi Mint telepítés dmesg kimenetét és a fenti kiírás ugyanaz, mint a Manjaronál, így fene se érti, miért vacakol a wifi felismerésével az egyik és miért nem a másik! Én a KDE-re gyanakszom, nem is a Manjarora, de majd megnézem még.....ez se biztos, mert a Neon, Kubuntu mint ha nem csinálta volna ezt.
Melyik Manjaro kiadást lenne érdemes még megnéznem szerinted? (az új honlapon elég nehezen igazodtam el először.....)
-
válasz
Plasticbomb #65226 üzenetére
Te nem átlag home user célokra használod a géped! Évek alatt sokak gépére raktam már desktop Linuxot, azt se tudják mi az a terminál.
Nézd meg Dave Manjaro KDE cikkét, épp az van az elején, hogy a terminált nyugodtan elfelejthetjük! 😉
2 napja épp felraktam egyet és mivel lusta vagyok megkeresni a parancsokat csomagkezeléshez, valóban elvagyok terminál nélkül is. Na jó, a wifis hibakeresést onnan csináltam..... -
-
válasz
Plasticbomb #65219 üzenetére
OK, már leesett miért írtad a disks (Lemezek) program nevét. Valóban azzal is lehet intézni a csatolásokat, én még ezzel nem próbáltam....az FSTAB szerkesztés nekem átláthatóbb
-
válasz
Plasticbomb #65219 üzenetére
Igaz, valóban sokan használják Win alatt is, ha többen ismernék, nem sokan használnának uTorrentet, 5 éve láttam utoljára, már akkor is jöttek reklámok rendesen.
-
válasz
Zoli1222 #65213 üzenetére
OK, ezekhez nem kéne Windows és Wine sem, hacsak nem kifejezetten MSoffice dolgokat szerkesztenél.....
Linuxon Wine használatával Windowsos klienssel torrentet letölteni nekem olyan, mint ha lenne egy Audid és azzal húznál egy rakomány cementet, ami IFA-ra van pakolva.
A Qbittorrent úgy néz ki, mint az utorrent, miért nem azt használod? Dokumentumok olvasására, szerkesztésére is van jó pár program, alapból is van fenn az általam ismert disztrókon ilyen. Ha nem akarsz már Wint használni, érdemes lenne a meghajtót is Linuxos fájlrendszerűvé alakítani(ha lehet sakkozni az adatokkal és nem ezt dugod a TV-be)
Külön meghajtókat csatolni kell az erre a célra létrehozott FSTAB fájlban, azt nem tudom Zorinban hogyan kell, ugyanúgy változtak-e abban a dolgok, mint az Ubuntu, Mint-ben....
No de nem kavarok be a hozzáértők tanácsaiba........
-
válasz
lev258 #65207 üzenetére
&sh4d0w
Az OK, hogy Ubuntu alapú és a Gnome-ot teljesen Windows kinézetűre formálták, de mivel senki nem használja, nem tudjuk, mit hagytak ki belőle. Gondolom az ntfs-3g csak nem.
Nem ajánlok én másik rendszert, csak kíváncsi vagyok, hogy az ajánlott, sokak által használt ismert rendszerek miért nem feleltek meg!
(sok esetben a segítés alapja, hogy a segítő megnézi a saját rendszerében a kérdéses dolgot, bár lehet, hogy csak én nem vágom fejből mindig, amire szükség van.....)
Inkább vegyük úgy, hogy nem vauzok bele.Felőlem aztán Ututo-t is használhat bárki, csak akkor totál értelmetlen megkérdezni az elején, mit javasolnak az itteniek..........
-
Van, akinek tökéletes desktop rendszernek is a megfelelő Linux!
A válassz másik rendszer-hez:
2 dolog van itt:
1. totál nem értesz hozzá, nem is akarsz belemélyedni, csak használni! - válassz olyan rendszert, ami igencsak ismert, elterjedt
- Ubuntu, Mint
2. nem értesz hozzá, de érdekel, hajlandó vagy belemélyedni......választhatsz olyan rendszert, amit kevesen használnak, de ne első disztrónak!
- eOS, Zorin, hypeklónok
, Debian is akár vagy Arch, Fedora...?(hypeklón esetén még most is belefutok olyan érdekességbe, hogy 15-20 perc, mire wifim van.......20 elterjedt rendszeren ez nincs) - tegnap Manjaro KDE volt az áldozat, iwlwifi hibákat is találtam a logban
-
válasz
Black&White #65086 üzenetére
Super! Ez is bizonyítja, hogy vaktyúk tipp is találhat néha!
Örülök, hogy sikerült! Nekem ezek az FSTAB opciók mindig gyanúsak, ha sok van beírva belőlük, azért említettem a default-ot, mert arra azt írják, hogy fájlrendszertől függően használja az opciókat, ezek szerint valamelyik opció volt a bűnös, most már ki is tudod zárni, de akár úgy is hagyhatod, sokan használják a default-tal.
A nofail már így elég nagy marhaságnak tűnik részemről.....
kipróbáltam pár disztrót (Manjaro, Antergos, Fedora), de visszahúzott a szívem.
Ez ilyen!
-
válasz
Black&White #65083 üzenetére
Aham, simán egyedül a default opció, bár az időzítési dolgokat is említettem, ha a default opció nem jönne be, akkor a nofail opciót mindenképpen vedd ki. Utána egyesével a többit is.
ez jó amúgy
enabled
0systemd-analyze blame
parancs kimenetében megnézhetnéd, mit ír erre a service-re.Előző Mint a 19 volt?
-
válasz
Black&White #65080 üzenetére
Én totál laikusként valami időzítés után kezdenék olvasgatni, lehet késleltetni kéne a service indítását. Másik próbálkozásom az lenne, hogy először kivenném egyesével a FSTAB opciókat, mert az NTFS default-jában lehet, hogy ugyanezek szerepelnek, de azért megnézheted a default opcióval is ezek helyett:
noatime,nosuid,nodev,nofail
még ezt is érdemes lenne megpróbálni: (ellenőrzi, hogy megfelelő-e a konfigurálása a szolgáltatásnak)
systemctl is-enabled SERVICE
-
válasz
Black&White #65078 üzenetére
OK, látom. Nem tudom megnézni, így lehet marhaság, de lekérdezed a
nfs-server
status-t, de anfs-kernel-server
-t kapcsoltad be előtte...... nem lehet, hogy a kettő nem ugyanaz?
(bocsi, még összesen egyszer kellett ezzel a services bekapcsolással kinlódnom) -
válasz
Black&White #65075 üzenetére
Csak egy tipp, bekapcsoltad a szolgáltatást, mert a start restart parancsokkal csak újraindításig él?
systemctl enable SERVICE - Turns the service on, on the next reboot or on the next start event. It persists after reboot.
forrás
#How to enable or disable services?How To Use Systemctl to Manage Systemd Services and Units
esetedben
sudo systemctl enable nfs-kernel-server(#65077) colomb2
Valóban, sajnos azt a képet nem sokáig néztem, mert csak arra jó, hogy megvakuljon, aki nézi.....
-
Rosszul fogalmaztam. Úgy értettem, egyszerű felhasználás mellett, ha semmi különöset nem akarsz használni, csak home userkedsz. Az egyszerűbb megközelítésre gondoltam, de ez a hsz többi részéből is kiderül....
Erre mondtam, hogy lassan a Cinnamon is túl bonyolult lesz erre a célra.KDE amúgy is kiemelkedő DE, mert egyetlenként lehetett felrakni Windowsra is. (most nem tudom van-e még ez)
-
Valamire biztosan optimalizálják, de hogy mire......GTK, az igaz, de még a Cinnamont is tudják optimalizálni elég tűrhetően, fene se érti, mi van a Gnome3-mal. Ettől függetlenül amikor kipróbáltam HP 8570p-n, em volt vele gondom, de kellett rajta dolgozni, hogy testreszabottnak érezzem. No de így, hogy minden Gnome jelleget kidobtam belőle, pont olyan lett, mint a Cinnamon néhány verzióval ezelőtt.
A külön tweak felrakása mellett ezek a külön weboldalon elérhető applikációs megoldások......tényleg az van, hogy egy frissítés és kampeca nekik, igaz ez a Cinnamonnal is megvan, új DE verziónál többnyire nem működnek a régebbi, megkedvelt applikációk, ill várni kell rájuk. (ilyenek miatt is egyre kevesebb külön felrakható dolgot használok)
-
Teljesen tiszta, hogy a KDE funkciógazdag és abban van a legtöbb lehetőség, ahogy írod is, más kérdés, hogy sima egymonitoros otthoni desktop esetén, amihez gyakorlatilag csak egér+bill csatlakozik, közel sem lehet kihasználni. Ettől még magasan a legtestreszabhatóbb, szerintem célszerű is olyanoknak használni, akik ki is használják. És igen elsőre elég bonyolultnak tűnnek a legegyszerűbb beállítások is, de már lassan a Cinnamon 4 is kezd eléggé bonyolódni, a Gnome3 dobja el a funkciókat ezekkel szemben és még mindig tweak kell hozzá...
Nekem ez a Nomad plasma-s megoldás szimpatikus, ahogy írtad is, a kinézet kicsit egyszerűsödik, de a funkciók maradnak és a KDE programokat is belerakják, érdemes megpróbálni. Sajna nem sokan ismerik, így lehet elhal majd a kezdeményezés...... -
válasz
Plasticbomb #65027 üzenetére
Semmi gond ezzel, sokan lusták visszaolvasni itt, ami nálad volt az a rendszerből adódik.
Csak jelezni akartam, hogy azt az I-nex dolgot dobhatod.
-
válasz
Dißnäëß #65001 üzenetére
Ennyi, bárhogy állítom, nem tudok kihozni belőle többet.
OK, sejtettem, hogy a 10-15% lesz a legjobb, de ki kellett próbálni és az is megnyugtató amúgy, hogy a rendszer a megfelelőbbet rakta fel, a va-api-t. Szerintem Kapitánynak nem volt még ilyen régi kártyája, azért sokallta a 15%-ot!
Nekem volt anno, de akkor az ATI/AMD-t elég mostohán kezelte a Debian. Is.
ezt akkor gondolom megcsináltad tegnap:
-
válasz
Dißnäëß #64995 üzenetére
vainfo kimenetet nézhetnél, hogy a return érték 0 (nulla)-e.
Egyébként az jó, ha a vaapi fenn volt, mert úgy tudom az univerzálisabb és régebbi vga-hoz is jobb. AMD VGA amúgy kezeli a vaapi-t és a vdpau-t is.
VLC meg default automatára van állítva a hardveres dekódolásnál. Állitgathatod mindkét opciót és így tesztelhető, melyik a jobb, de szerintem ez így elég optimális. -
Szerintem belépőszinten ár/érték arányban egyik legjobb. Ha így mennek az árak, még ebben e negyedévben kimérős lesz, dekára fogják árulni.
A fél éve vételezett 250-es Samsung 860 evo áráért pár hét múlva 500 gigásat kapnék.
Ma már tényleg önszívatás, ha valaki nem SSD-ről futtatja az oprendszert. Ezalatt Linuxot értek, mert Wint futtatni SSD-ről, továbbra is önszívatás.
-
válasz
I02S3F #64974 üzenetére
Debian miatt vauzok csak bele.
Ha van időd rá, akkor az ArcoLinux-ot próbáld ki, meg nem mondom, melyik változata az, amit kipróbáltam, de érdemes elmerülni benne. Azt keresd meg, ahol script-modulokból kell felhúzni Arch alapra a disztrót.
Kicsit hasonló az Arco-hoz a Debian teszt is kezdőknek, ha 2 percen belül tudatosan ki tudod választani, melyik iso kell neked, akkor belefoghatsz!
Telepítés közben és utána is tudnod kell pontosan, mit kell tenned, nem intézi el helyetted Ubuntus telepítősegéd.
Egyszóval olyan kezdőknek való a Debian, akik nem csak örülnek, ha történik valami, hanem értik is, ami történik telepítés során és utána főleg.Nem szívesen mondom, de a Manjaro valóban az Arch Ubuntuja, könnyű feltenni és vagy jól működik a gépeden vagy nem. Antergos dettó. ArchLabs Linux-nak adnék még esélyt a helyedben, a többi hasonló jót nem említem, mert jellemzően egy DE-re épültek, Chakra, Archbang és a SwagArch.....
belevau off
(#64977) cigam
Szerintem csak az egészséges kíváncsiság hajtja a kollégát, legtöbben végigdöcögtek ezen az úton. Teljesen jó ez így.
-
válasz
CPT.Pirk #64971 üzenetére
Valóban felül volt a tálca, most esett le, mi volt olyan furcsa először.😉 Mondjuk annak, aki úgyis testre tudja szabni a kedvenc DE-jét, nem sok jelentősége van.
csixy
Azt még tényleg sehol nem olvastam, hogy török sorozatokba behalt volna az SSD. Anyukám is azt néz a Samu 860 Evo hajtotta HP-n, így külön örülök előbbinek. 😁 -
válasz
CPT.Pirk #64968 üzenetére
OK ezeket memorizálom, mire odakerülök, hogy gyilkolhatom a laptopot....
Ezek szerint ez is valami új trend lesz, hogy választani lehet az elején kinézetet. Az új Cinnamonnál is valami klasszik meg modern induló kinézetet lehet választani, bár nekem erre nem sikerült ráakadnom a Tessa-ban.
A Nomad meg lehet, hogy valami egyszerűsített plasma felület lenne, KDE-hez képest legalábbis, jól néz ki amúgy, nincs az a Winx-es KDE plasma érzete az embernek, ha látja.
(#64969) csixy
Látom az új SSD-det is próbáltad megölni, de csak nem sikerült. A400 új fw-vel is csak A400 marad.
Egyébként valamelyik HP-be azt raktam talán, semmi baj nincs vele. Olcsó, egyszerű, nagyszerű, csak nem szabad olvasni a szakik véleményét a Flash SSD topikban.
-
válasz
lev258 #64966 üzenetére
Az inxi meglévő csomagokat használ fel
Épp ez volt fura, mert eddig mindig kiírta a Graphics adatokat és mivel ez nem apt rendszer, így nem dobta fel, mit rakjak fel.
Vagy a live miatt, fene tudja, nem érdekes, ha belemélyedek, majd kiigazodom rajta, már 2 éve nem próbáltam Chakra-t, anno nagyon tetszett és nem rolling! (live alatt nem érdemes kinlódni vele, arra már rég rájöttem)
mesa-utils
- így ismerősebb a neve valóban -
válasz
CPT.Pirk #64962 üzenetére
mesa demos, köszi!
Igazából majd a HP 8570p-re akarom felrakni, de azon most a mama bambulja digionline-on az RTL Klubot, desktopon csak live-ban próbáltam még, de ez az inxi-s dolog kiakasztott.
A Nomad desktop azt hiszem a Nitrux-ban default plasma felület, azért gondoltam, hogy felraktad már, mert nem tetszett neked az XFCE-szerű KDE a Chakra-ban.
-
No, ne aggódj, a te múltaddal nem is kérdeztem volna rá a dologra!
A flexelt SSD képe eléggé rögzült......
(#64959) CPT.Pirk
Megnéztem pár napja az RC2-t, inxi- Fxxx kimenetnél nem akarta kiírni a VGA-val kapcsolatos adatokat és valami glxinfo-t emlegetett, de azt nem találtam sehol. Amiatt akartam csak megnézni, mert elindítottam desktopon mindkét módban (zárt-tal is). Ez mitől van? Inxi eddig mindig megadta a megjelenítés adatait, xorg, mesa, etc.
Szerinted ezt a Nomad plasma-t fel lehet rá ügyeskedni? (nem úgy, ahogy Papogány koma szokta, egyszerűbben kicsit)
-
válasz
Dißnäëß #64957 üzenetére
& (#64955) Tim82
Igazatok van, most újra elolvastam. Akkor az csak olyan volt, mint ha elmondtad volna, mit reggeliztél, finom volt és most kéne egy gépet építeni!
Akkor így az utolsó kérdésre is válaszolhatok: a cikkíró épp most tért vissza a tárgyban szereplő disztróra azzal a DE-vel, de egyébként is ha hinni lehet az itt is tetten érhető hype-nak, akkor tömegesen használja szinte mindenki.
(tényleg, ha nincs most az a levedlett konfig, ami túl nagy, akkor eszedbe sem jut építeni egy ilyen multikonfigot?)
-
válasz
Dißnäëß #64952 üzenetére
Nem értek annyira hardverekhez, de amit az elején írsz:
kétmagos AMD Athlon X2-m, egy full ATX Giga lappal 35W TDP
annak van köze a végén lévő résszel? AMD Ryzen 2-ik gen-es APU-jai a VP9 4K-t is fullba tudják már gyorsítani, például arra is lőhetnék.
Vagy itt most több gépről van szó, csak én nem fogtam fel?
*****************************************************************************
Debian alatt olyanba, hogy böngésző marhára CPU-val oldotta meg azt, amit nvidia-val kellett volna és a gyári driver fent voltEnnek megoldására az Összefoglalóban ott az openGL bekapcsolása FF-ban, jelenleg is szükséges átállítani az
about:configban
az értéket. (ha jól értem a problémát) -
válasz
lugosi #64896 üzenetére
Igazán nincs mit! Mivel csak az első lépést írtam le, ezt azért gondolom már megcsináltad.
A többi lépést azért nem folytattam, mert már annyi helyen leírták, maga a disztró nem a hype-olt vonalat követi, inkább konzervatív, a klónfansereg szerint már lassan kihalunk, úgyis mindenki archklónt telepít.Régebben innen olvasgattam tippeket, de megújult az oldal és már ugrottak verzióval is, de nagyon ajánlott átböngészni.
10 Things to Do First in Linux Mint 19.1 Cinnamon
4GB esetén szerintem az effekteket kapcsold ki, nem sokat dobnak az élvezeti értéken, ha már konzervatív felületről van szó amúgyis.
Ha valamivel elakadsz, írj nyugodtan, limitálva vagyok hsz-szel, de Cinnamon témával azért még időnként szívesen foglalkozom.
Minden egyéb tabu.
-
válasz
lugosi #64884 üzenetére
A beállítgatás nem csak kinézetre és kezelhetőségi szempontból állt meg az imént. A Cinnamon kompozitálása nem állítgatható, de nincs is rá szükség, a Mate, Xfce esetén mindenképpen hozzá tartozik az első lépésekhez a kompozitor beállítása is. Emellett a böngészőben be kell kapcsolni az openGL-t (ez általános) valamint a VGA-hoz is célszerű feltenni a megfelelő kiegészítőket a driverek mellé, vdpau, va-api - függően attól milyen gyártmányú a VGA.
Én meg csak mondogattam eddig, hogy a Cinnamon az a felület, amit telepítés után lehet használni is. Te most már érteni fogod, mire gondolok.
kompozitor
openGL
vdpau
va-apiGyerekjáték amúgy ezeket belőni......ha valaki már csinálta néhányszor.
Az openGL-t Cinnamonnál is be kell kapcsolni, bár én nem láttam hiányát eddig még, valamint a VGA-t használatra kényszeríteni majd jól jön a vdpau - va-api megfelelője. De ezeket majd akkor, ha megvan a végső választottad. -
válasz
lugosi #64881 üzenetére
Azért nem erőltettem a Cinnamont, mert jön egyből a szöveg, hogy én fan vagyok! Ez amúgy igaz, de valójában én 2GB esetén szoktam erőltetni a XFCE Mate párost, a régi Toshiba L305 core2 CPU 4GB-tal is Cinnamont kapott anno, a 18.3 után viszont a 19 Tara Cinnamon már kevesebb erőforrással is beéri.
200MB kb. amennyivel több lesz az induló memória felhasználása, de ahogy elkezded használni a gépet, ez a különbség totál eltűnik, anno ezt KDE és Cinnamon összehasonlításakor figyeltem meg.
Ha neked bejön ez a DE, mindenképpen ezzel jársz legjobban.
Mint látod, betévednek ide exMintesek is és ekézik a Cinnamont, de nincs is mögöttük 5 éves használati tapasztalat, haszálnak mindent össze-vissza!
Amúgy Mate esetén nekem az Ubuntu 18.04 Mate jobban bejön, érdemes megnézned. Annyit érdemes tudni ezekről, hogy egyedül a Cinnamon felület, amit telepítés utáni állapotába is lehet használni, a többit eléggé célszerű átszabni, hogy pofásabb legyen. (ez lehet, hogy a megszokás miatt van így persze)
-
válasz
Frawly #64850 üzenetére
Nem az "ahogyéntelepítem'' írást kritizáltam, egyszerűen leírtam, amit colomb2 említett a saját írásáról. Szerintem tök jó írás, de észre kell venni, mely pontokon vannak változások azóta. Ehhez kell már pici jártasság. De lényegében ugyanezt leírtad a cikkről. 😉
Valóban túl sok topik van és túl sok állandó hozzászóló. -
válasz
Shyciii #64845 üzenetére
Lehet, hogy így jártál jól, nem tudni. Én fél éve láttam kb ezt az iso-t, ha nem mentél be külön a community részlegbe, akkor nem találkoztál vele, pedig ott volt az.
Sok klóndisztrónak van community részlege is, vannak egész ígéretesek is benne, mint például a Manjaro Kibojoe változata.
-
válasz
Shyciii #64842 üzenetére
Úgy látszik egyes hw-együttállások tetszenek az Antergosnak, én pár hónapja próbáltam, valami katasztrófa-szerű volt, de már nem is emlékszem, mi volt a gond, csak arra, hogy alapjaiban rendszergyilkos volt.
Cnchi-vel volt eddig mindig valami, most nem biztos, azt olvastam, hogy szereti az nVidia VGA-kat. [link]
Ilyen spéci nVdia iso-t szedtél le?Amúgy csixy komának sincs baja vele addig, amíg colomb2 kifejezetten Arch-os elavult írását nem kezdi el bolygatni.
-
BUÉK mindenkinek és jó olvasni az első 'sikertörténeteket' a megújult Kezdő Archklón sysadmin topikban.
(most látom, múlt évben túlléptem a 4000 hsz-t itt, ez már tényleg sok lesz)
Colomb2 szaki leírásával csak óvatosan, elmondása szerint elavult kissé.
-
Te rágtad le a fülét?
Ez jó kis zsebmalac, olyan kicsi, hogy nem is érdemes megsütni!
Erre gondolsz? Sok értelme nincs a SATA3-nak. Amúgy ennek van konkrét topikja egész komoly Összefoglalóval, táblázattal, mit érdemes mihez venni. Én abból a linkelt vacakból vettem anno meg most kínából 3/adáron tök ugyanazt, TV-n és mindenen használható. (ahogy nézem, erre is USB 3.0 van írva amúgy)
-
-
válasz
Frawly #64824 üzenetére
Abban igazad van, hogy nem kezdő topikba való, de mivel az újra-újra előjövő UEFI-s vitában felhoztad, ezért itt reagáltam le.
Semmi gond nincs ezekkel a kezdő topikban, szerintem félreértitek, én arra reagáltam a Kezdő topik említésével, hogy a
kollégasysadmineket meg fejlesztőket emlegetett. Ez a két kategória nem hiszem, hogy a Kezdő topikba tartozna. Ettől minden elfér itt is természetesen én földhözragadt vagyok, de felfogom a két szint közti különbséget azért.Ezer éve elbeszélgetünk itt erről, szerintem ezt kár volt szétbombázni ezzel a sysadminos beszólással......
-
válasz
kemotox #64826 üzenetére
Kezdő topic ide, vagy oda, azért hadd ne kelljen leragadni egy szinten.
Senki nem mondta, én csak azt mondtam, home userként miért ne lehetne ez a véleményem. Én csak a GUI-s FSTAB-os dolgokba szoktam belepofázni, UEFI-ről meg leírtam, amit tapasztaltam. Innentől kezdve nem is szólok hozzá máshoz, csak amihez értek(ill használom), ha nektek ez megfelel.
-
válasz
kemotox #64820 üzenetére
Jól mondod, de sysadmin meg egyéb guruságok.......szóval nézd meg a topik címét, a Haladó topikban mondom a home user baromságokat vajon?
Nem. Így aztán ezt meg is beszéltük hamar. 😉Szóval a Kezdők topikjában azt mondom, hogy gyógyegérség, mert az. Nekünk itt hadd ne kelljen már fejlesztők rálátásával rendelkeznünk.
-
-
Az nem tetszett neki amikor kijelentkeztem belőle (fsck-zni kellett miatta, de rendbe jött) - lehet, hogy a hibernálást tiltani kellene?
Délelőtt én is benéztem és ugyanezt csinálta nekem is, emiatt mondtam a Tara javallatomat. A hibernálás elméletileg tiltva van 18.04-től, a suspend viszont nincs, nem volt időm foglalkozni vele ma, laptopon hangolgattam a Tara-t, igaz a fizikai tisztítás óta nem megy fel a hőfoka 82 fölé, sajnos az idióta FB játékokat nyomják rajta.
Jó is, hogy mondod Chakra-t, azt hittem csak a Manjaro csinálja ezt a GRUB leölést. Nemsoká bepróbálom a Chakrát, hátha nem futok bele ebbe a bug-ba, bár ha ugyanaz a megoldás, mint Manjaro-nál, akkor nem vészes.
-
válasz
Frawly #64797 üzenetére
Persze, hogy nem vagyok ojjektív! Ettől még azt szeretem és használom, ami stabilan működik. Szerinted kihalófélben lennék?
Annyi, hogy nekem a telepített meg belakott rendszer nem szent, amihez nem szabad hozzányúlni
vs.
mivel a /home-ben megmaradnak a konfigfájlok, meg az /etc/-t is le szoktam menteni
Értem.
Én még /home-ot sem csináltam soha.Egyébként tudom, hogy nem is engem akarsz meggyőzni, mert tudod, hogy fafejű őskövület vagyok! Viszont teret adok neked a hype-ra!
(amúgy meg nincsenek elvárásaim veled szemben, mert Winx-es fan vagy!)
-
válasz
Frawly #64795 üzenetére
egyes gépek tudnak BIOS Legacy bootot GPT-vel is, de ez nem általános.
Egyes oprendszerek inkább, mint a Linux, a Windows szerintem semmilyen gépen nem tudja, de ehhez nem értek.
Plusz a GPT kezelése, és ez nem csak a 2+ TB partíciókat, lemezméretet jelenti, hanem pl. nem kell ilyen elsődleges, logikai, kiterjesztett partíciókkal szórakozni.
Ezt már sokszor leírtad, de hány másodperc egy Extended particiót létrehozni, úgy őszintén? Úgy írod le, mint ha az valami húde bonyolult dolog lenne. Kipróbáltam, 2 másodperc.
Igazából nem azért népszerűek ezek az Arch-alapú dolgok, mert most ez a hype, hanem rájött az egyszeri felhasználó, hogy nem kell fél-egy éves kiadási ciklusokra várnia, meg disztrót upgrade-elni külön, és így azonnal friss verziókat kap, amivel jobban megy a Steam, új GPU driverek, új Kodi, új böngészők, stb..
Ezt nyomatjátok állandóan, sokan meg bedőlnek ennek, ezért mondom, hogy hype. Meg amúgy is, szerencsére nem fejeztem be a Cinnamonos írásomat, de neked tetszene, mert épp a papagáj színekkel operáló oprendszereket állítottam szembe egy visszafogott stílussal....szép színekben pompázik a Manjaro, ennyi a titka a sikerének a felhasználóknál. Van még jó pár Archklón, de a Manjaro kilőtt, miért? Mert megnézték a képeket róla. Sajna ilyen a felhasználó.
Ezzel meg ne fárassz már, hogy olyan sokáig használná valaki, hogy az Ubuntu LTS ciklust is meghaladná. kackackac Akinek nem kell stabil rendszer, felőlem használhat Archklónt.
conclusive: az átlagnak átlag gépe van, amin az LTS működik stabilan. Ez ennyi, a többi csak süketelés.
Ne vedd a lelkedre, te sem használni akarod az Archodat, ezért telepíted hetente x-szer újra. Én felteszek egy 2 éves ciklusú LTS-t és használom a következő alverzió frissítéséig és utána még tovább. Semmit nem telepítek újra 2 évig. Pont ezt unnák meg a felhasználók? Ne röhögtess már, mert kireped a szám.
-
mentőpartíció ... annak nem kicsi. OK, hogy olvassa, ha felcsatolod, de ha benézel a gparted-del a formázás opcióba, látni fogod, hogy inaktív az exfat.
No mondjuk sose csináltál még normális felépítésű particionálásokat meg telepítéseket, de legalább ez nem unalmas.
(bocsi, de ezt nem hagytam ki)
-
válasz
Frawly #64788 üzenetére
Te átestél a ló túlf*ra, fő előnye az UEFI-nek a 2TB+-os partició méret, a többi előnye megfoghatatlan, még szerencse, hogy már nincs floppy meghajtód!
Egyébként a GRUB problémákra mindig van megoldás, sajnos különböző hype disztrók, mint Manjaro, etc. képtelenek más disztrókkal együttműködni, de még ez is megoldódott. Ez az Arch-klón hype amúgy is totál kinyírja a desktop Linuxokba vetett hitet. Ha nem lenne olyan a másik kedvenced a Winx, akkor sokan inkább azt használnák desktop Linux helyett.
Remélem mire nem támogatják a gépeim a legacy-t, addigra lesz normális UEFI Linuxra alkalmazhatóan is vagy marad nekem is a winxyz....
-
válasz
Frawly #64785 üzenetére
Abban hiszek, ha van egy újabb, modernebb, rugalmasabb megoldás, amit a gép támogat, azt kell használni.
33%-a GRUB problémáról szól, 33%-a jogosultsági gikszer, 33%-a meg a GPU driverrel kapcsolatos
Azon a ködös részen más számrendszer van? UEFI meg egyéb problémák csak 1 %?
Hogyne....
(#64786) csixy
Ne add fel, Frawlynyek koma ráerőlteti még a pendrive-odra is az UEFI-ket, ne félj.
-
válasz
Rimuru #64733 üzenetére
Akkor volt egy rejtett panelod jobb oldalon quasi. Csak nem úgy hívtad.
Na.....de gyenge és még kicsit átverős is. 😂
Még mindig eszembe jut, mekkora marhának nézett Frawly koma.....
WM-ekről volt szó és én mégis procinak reagáltam le az i3-at!🤣
(ez vért kíván, meg kell bosszúlnom) -
válasz
Frawly #64727 üzenetére
Én olvasom a blogolást amott!
Tudom mivel szívsz.
Az i3/i7 poen mögé direkt nem raktam smilet, bíztam benne, hogy rajtad kívül senki nem akad rá!
Még ha ennyire infoanalfabéla lennék se keverhettem volna a kettőt a kolléga szövegkörnyezete miatt.
Szerintem robotosodtál gondolkodásilag a sok wm-ezés miatt.Openbox, ha rendesen bekonfigolod panellal, meg indítómenüvel, tálcaalkalmazásokkal, akkor elérheti simán a Cinnamon szintjét
Ja, de akkor nem is marad semmi előnye! Én az új Ubuntut alakítottam át Cinnamonosra és rájöttem, hogy minek akkor ez? Gnome3 nem is kéne, Mate az viszont jó.
Cinnamont nem lehet megunni!
-
válasz
lev258 #64724 üzenetére
tudom, hogy félreértetted. Egyébként, ha nem kifejezetten szórakoztatónak tartja valaki, akkor lehetetlen is követni!
(#64725) kemotox
Tudom mi a tiling lényege, de ezek szerint szintén nem követted Frawly koma harcait a wm-ekkel! Így meg ugye nehéz.... Amúgy valóban nem ismerem a wm-eket, de majd akik használják, csak eldöntik, hogy akkor miért, ha nem gyorsabb...
-
válasz
Frawly #64720 üzenetére
A használhatatlan WM-ekről pont azért írok, hogy másnak ne kelljen pocsékolni rá az idejét.
Tudom és én élvezettel olvasom amúgy az ilyen blogolós szívásokat. Ha eddig nem akartam, ezután főleg nem akarom a wm-eket. Relatív erős gép és elég memória mellett csak önszívatáésnak tudom be a dolgot. Jó, tudom, te tanulásnak mondod!
UUID- a név magáért beszél, ja.
(#64721) kemotox
Én két ujjal is tudom meg egerezek is. Mivel böngészőn belül dolgozom, ha nem lébecolok, így nem nagyon van kényszer sem. No meg van karakteres böngésző is, hogyne. Nekem ezen a gépen elég gyors a cinmanó amúgy.
Ja, azt mondtam már, hogy home user vagyok!? Ja, vagy 1000x. (az öreg laptopban meg i7 van!)
(#64723) lev258
Nem, WM, vagy nem az a windows manager?
-
Amúgy ami ebben a képen látható terminal kiírásban van, azt nézted már? Sokan ezt dekoratívnak tartják, pedig, mint esetünkben is, inkább informatív.
A particiók megnevezését kevered az UUID-del szerintem is, a nem ritka, hogy ami itt sda, az amott sdb-vé válik.
Na, kedveled már a titkosításokat?
Remélem nemsoká kedvet kapsz Frawly komától a totál használhatatlan wm-ek kipróbálásához is!
-
-
Menj már be óvatosan a Rendszerbeállításokba és ott nézelődj, gondolom valami olyan komplex téma van alkalmazásban, ami a saját ikonjait használja. Ennek a témának éppen nincs!
Egyszóval témázgass kicsit....
Jó pár témánál van ez, amit többször is mutattál már képen. KDE, mit mondjak még? -
Igazán nincs mit! Jó írás valóban, kicsit régi, de szerintem a lényeg nem változott ebben.
Ha majd csinálsz teljesítménytesztet, rakd be léci a képét ide, érdekelne, mert elég kevés valóban gyors pen van, amiről érdemes perzisztens futtatást csinálni. Amiről raktam be screenshotot imént, az az egyik bitang gyors pendrive, de ezt nem akarom kinyírni perzisztens használattal. Többe került, mint egy 120GB-os SSD, de már nem is lehet ezt a tipust kapni sajna.
(most tesztelek egy Sandisk Ultra 64GB-os pent, de nagyságrendekkel lassabb a régi Extreme-nél....)
-
Az jó pen erre a célra!
Lassabb, mint a normál telepítésű penes Linux?
Már félve írom, hogy nem használtam még pent ilyen célra, de szerintem a memória mennyiségétől függ, milyen gyors a live rendszered, gondolom ha pendrive-ról fut a Linux, akkor az acess time-tól (véletlenszerű elérés) fog függeni, mennyire lesz gyors. Így aztán nem lehet megmondani, hogy a live vagy erről a penről futtatott Linux lesz-e a gyorsabb.
Szerintem érdemes kipróbálnod, de tartós használatra nem javasolt ez a módszer. (hónapokig ne erről futtasd egész nap az oprendszert)
Ha gondolod, tudsz csinálni a disks (Lemezek) alkalmazással teljesítménytesztet is:
Alul van az acess time érték.
Ha tévednék valamiben a perzisztens futtatásról, valaki majd kijavít ebben.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Antivírus szoftverek, VPN
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Eredeti Lenovo 300W töltők - ADL300SDC3A
- Samsung Galaxy S25 Plus Navy 12/256 GB Újszerű, karcmentes állapotban!
- Csere-Beszámítás! Sapphire Pure RX 7700XT 12GB GDDR6 Videokártya! Bemutató Darab!
- Fujitsu USB Port Replicator PR09 docking station (1x5K vagy 2x4K felbontás) (DisplayLink)
- Újszerű Asus ExpertBook B1 B1500 - 15.6" FullHD IPS - i5-1235U - 16GB - 512GB SSD - Win11 - Garancia
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest