-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
#30610944 #69961 üzenetére
Az osszefoglalot inkabb nem biralnam, mert eleg sok dolog nincs benne.
Bár igen óvatosan írok neked, bár eddig eredményes voltam, mert úgy olvasom, dobtad azt az agymenést és normális disztrót raktál fel!
No akkor a fenti mondatodra aszondom, hogy majd akkor írd le, ha legalább egyik szemeddel ránézel arra a rohadt Összefoglalóra, de látom, hogy szarsz beleolvasgatni, de megállapításokat már tettél. Nagyszerű! A Windowsos beidegződéseket lassan dobhatod, nincs jobbgombos uninstall. Még egyszer javaslom az Összefoglaló linkjeit tanulmányozásra!
Ez kifejezetten érdekes lehet:
● Csomagok takarítása - törött csomag, telepítési hibák, hibaüzenetek, stb. esetén (hasznos parancsok)
Biztosan ezt sem gondolod hasznos tanácsnak, mint a tegnapiakat sem, de nem érdekel, mert furamód rájöttél, mégis okos dolog rám hallgatni!
(#70009) vadkörte
Az is lehet ám, hogy ki mit szokott meg, nekem a Cinnamon a megszokott, így az XFCE-től is agyfrászt kapok, ha ott kell beállítanom valamit. De a többi felülettel is így vagyok, persze 6 év azonos DE használatnál ez talán érthető is.
-
válasz
mobilizmo #69990 üzenetére
Ezeket meg is csinálta, de sajnos az alapprobléma, hogy a GRUB-ot gyakorlatilag figyelmen kívül hagyja megmaradt. Úgy hogy ha linuxot akarok akkor bootnál időben F11.
Erre írtam neked, hogy ez BIOS szintű beállítást igényel, független a fenn lévő oprendszerek boot managerétől. Minden BIOS vagy UEFI tartalmaz olyan beállítási opciókat, amikben a meghajtók sorrendjét be lehet állítani, azt kell megkeresned és amin a Linux van, azt állítsd első helyre.
-
válasz
karamblo #69980 üzenetére
Ezt a blogot nézd át, itt még írják, hogyan lehet felrakni.
Itt is írta nemrég growler ft, de nem találtam.
(#69983) CPT.Pirk
Gondoltam, hogy az nem befolyásolja a Panel beállításai, de amúgy a Rendszerbeállítások között nem találtam kifejezetten panel-lel foglalkozó részt.
(#69982) szucstom
Lehet, hogy feleslege, Manjaro meg csak előre néz, legalábbis ami bugot eddig találtam pár éve és bosszantott, azok ma is megvannak. Mikor a KDE-t emlegetem, talán nem is azt kéne.
Manjaroval kapcsolatos bug blogom már 10 oldalas lenne, ha lenne..... -
válasz
CPT.Pirk #69979 üzenetére
Nekem is Manjaro gyanús amúgy, mert kb egy hete olvastam hasonlót pont Manjaro panelről.....
Ezeket nézegettem még a kollégának, csak már nem lehetett szerkeszteni:
Nem ismerem ez a Spectatle screenshot kezelést ezért ilyen a kép, de ami jobb oldalon van, azokkal is variálhatsz. Ez nem teljes KDE, csak a Cinnamonra húzott plasma, így hirtelen nem is tudtam, mit kell felrakni a képkészítéshez:De akkor ez se kavarhat be. De mint mondtam, ez nem Manjaro, hanem Linux Mint Cinnamon mellé felrakott plasma, gyakorlatilag KDE nélkül. Átváltva viszont már teljesértékű DE-ként működik, megtartva a kedvenc programjaimat, Synaptic meg hasonlók.
-
válasz
szucstom #69975 üzenetére
Nekem a KDE panellel csak bajom volt eddig, ebben a topikban is rákerestem a KDE panel szavakra.
pedig zárolva van a panel
Amúgy ha nem zárolod, akkor lehet megőrzi a változásokat. Amúgy a Rendszerbeállításokat bujjad csak még ezerrel, mert annyira zseniálisan szétszórták az opciókat, hogy bármit bárhol meg lehet találni, de mint mondtam, a KDE szénné konfigolható, csak kell hozzá némi kitartás. Akinek ilyesmire csak 5 perce van, az Cinnamont használ.
-
válasz
#30610944 #69973 üzenetére
Ma eddig az első értelmes, segítő és nem kötekedő hozzászólásod.
Hát sorry, én is fáradok!
De amúgy szerintem a Linux Mind YT csatornás hsz is hasznos lehetett volna...... tényleg nézz majd bele, ha időd engedi.
A két screenshot egyébként gyári telepítésű disztró csak bemegyek a Rendszerbeállításokba és kattintok párat, a panelt nem rakosgatom meg dockert sem használok, mert 6 éve ez a klasszikus WInes elrendezés teljesen jó nekem.
Ahogy olvasom első hsz-eid, neked bőven elég lenne a Mint Cinnamon vagy Mate vagy az XFCE is, de az egyszerű napi rutinfeladatokra mégis a Cinnamont javasolnám, hiába az a legfullosabb.
Ezt harmadszorra is berakom neked! Meg tudsz győzni valakit arról, hogy ez nem segítő, hanem kötekedő mondat!?
-
-
válasz
#30610944 #69967 üzenetére
Videot nezni nem csak egyszerubb de jobban is ertheto mivel vizualisan latja az ember mit hogyan illetve gyorsabb is a tudas elsajatitasa. Minek nehezitsem a dolgomat ha nem muszaj?
Akkor ez kell neked! Linux Mind YT csatorna. Igaz írtad, hogy neked anyatej az angol, de jó pár videót érdemes innen megnézni. Az angol nyelvű videokat szerintem háttal ülve nézhetted, legalábbis az alapokról annyi ismeretet szedhettél össze, viszont videátor koma korai videóiból az alapokra is ráérezhetsz, de a kezelőfelületekkel is ismerkedhetsz kicsit.
Bajnak nem baj, ha videoról akarsz tanulni, de az írás az írás, ezek szerint mégsem én vagyok tinikorú.
Linux disztro olyan mintha vissza mentem voltam az idoben egeszen
Jaja, biztosan tudod azt is, hogy a WinX vizual effektjei jó részét az akkor 6 éves Ubuntutól emelte át. Ha már marhaságokat írsz, legalább ezt is tudd.
Még egy kérdés, az iPad is úgy nézett ki, mint a remek WinX-ed?
-
válasz
#30610944 #69961 üzenetére
Ahogy olvasom első hsz-eid, neked bőven elég lenne a Mint Cinnamon vagy Mate vagy az XFCE is, de az egyszerű napi rutinfeladatokra mégis a Cinnamont javasolnám, hiába az a legfullosabb.
Ezt akkor kimásolom neked, mert csak olvasol, nem értelmezel, úgy látom. Én is a legkezdőbarátabb Mint Cinnamont használom 6 éve és mindenkinek ezt raktam fel eddig, senki még csak nem is látta a terminalt soha, én is csak azért használom, mert sok dolog egyszerűbb, gyorsabb vele, de csak egy laikus home user vagyok.
Sértődött meg a fene, csak fura kicsit, ahogy írtad, hogy ezek a YT-os népek húdemennyi disztrót kipróbáltak már, mit magyarázok én itt.......
Eddig javasoltam, hogy olvass, most kiegészíteném ezt, olvass és értelmezz. Persze videókat nézni biztosan egyszerűbb.
ps. Írtam valamelyik hsz-emben, hogy bármit is csinálj terminalból?
Az meg totál bugyutaság, hogy valakinek annyi elvárása van egy korszerű desktop Linuxtól, hogy legyen olyan, mint a Winx.......el se hittem, mikor olvastam, hogy ilyen van!
Te megcsinaltad a Gnome3-at par ora alatt..good for you. Es szerinted hany ember fogja ezt megtenni ha egyaltalan ert hozza?
Bocsi, de nem érted, amiket írtam, ezt a Gnome-os példát csak arra írtam, hogy a Gnome önmagában fapados. Azt nem olvastad, hogy a Cinnamont gyakorlatilag úgy használom, ahogy felrakom, csak témát meg fontot állítok rajta. Ez pontosan max 5 perc.
-
válasz
zoltanz #69960 üzenetére
Nincs azzal baj, csak olyan fapados, mint anno Debian Wheezyn a Gnome classic volt, ez amúgy akár az előnyére is válhat. De aki kezdőként desktop disztrót szeretne, az nem fog órákat szuttyogni vele, mint én, hogy egy valóban használható DE-t fabrikáljon. Persze nem ismerem a Gnome-ot, lehet azért tartott nekem ez órákig......
-
Plusz ha annyira vacak a Gnome3, akkor Distros-k döntő többségének miért ez az alapértelmezett felülete?
Nem vacak csak használhatatlan. Rakj fel egy alap Ubuntut és utána beszélünk. Majd rakj fel egy alap Cinnamon és egy alap KDE-t és inkább azután beszéljünk.
Addig is egy találós kérdés. Melyik DE leírásában olvastam ezt, - rakj fel egy ..-tweak csomagot, ha testre szeretnéd szabni a felületet.
Amúgy ez nem az erdőben bolyongó YT-s koma lehet, mert az Archer erősen.
De ha a kolléga ezek szerint nekik hisz jobban, nem értem mit keres itt! Ha viszont mégis itt kérdez, miért küldi el a segítőt a fenébe azzal, hogy mittuddoteaztamikorayt-oncsakjbbantudják!
(#69957) mobilizmo
Nem a Winx mellé raktad a Manjarot, hanem egy másik meghajtóra, de a GRUB ettől még ugyanúgy fogja kezelni, de ebben az esetben a boot sorrendet a BIOS szintjén kell meghatározni, nem a GRUB-ban. Ha jól értettelek.
-
válasz
#30610944 #69954 üzenetére
YouTube-on vannak ezek a tesztelok. Olyan emberek akik csak Linux-al foglalkoznak es nagyon sok disztrot kiprobaltak, szoval tudjak mirol beszelnek.
Értem. Akkor elnézést, hogy zaklattalak, én csak egy laikus user vagyok, aki mindenbe belevauzik.
Az Ubunutu pl hol a fenebe hasonlit a windowsra?
Az előbb mindent leírtam, gondolom az OSX-re.....kezdetű rész túl halványan látszik a notebookodon. Ahogy javasoltam, olvasgass itt az Összefoglalóban, addig mindenképp, míg ki nem tisztulsz a YT hatása alól.
"ez nem Windows!"
Ezt arra értettem, hogy rendkívül jól testreszabható. Egyszer unalmamban az Ubuntu Gnome3 felületét pár óra alatt átalakítottam Mint Cinnamon kinézetűre egyszerű GIU-s módszerrel.
De annyira közel sem értek a desktop disztrókhoz, mint ezek a YT tesztelők, bármily szomorú tény is ez.Sok sikert a Zorinhoz.
De amugy nagyon kivancsi lennek te mit ajanlanal kezdonek.
(#69953) ubyegon2
-
válasz
#30610944 #69950 üzenetére
Sok tesztelo ezeket is javasolja azoknak akik winrol jonnek.
Nem tudom hol vannak ezek a tesztelők, de ha az itteni Kezdő Linuxos, Ubuntu Linux és Linux Mint topikba találsz olyan hsz-t, hogy bárkinek is javasolnak egy bálnára hízlalt Gnome3-ra Ubuntu alapon épülő disztrót......ez egy marhabaromság! Olvasgasd itt az Összefoglalót, a benne lévő linklet írásokat.
Gyakorlatilag az összes asztali felület a Windowsra hasonlít, kivéve ami az OSX-re akar, de olyan módon testreszabhatóak, hogy a hajad eldobod. A Cinnamon és a KDE különösen jól testreszabható és az alapfelépítése teljesen Winx-szerű KDE esetén és Win7-szerű Cinnamon esetén. Rakd fel bármelyiket, ismerkedj és menet közben saját kedvedre szabhatod, ez nem WIndows!
Ahogy olvasom első hsz-eid, neked bőven elég lenne a Mint Cinnamon vagy Mate vagy az XFCE is, de az egyszerű napi rutinfeladatokra mégis a Cinnamont javasolnám, hiába az a legfullosabb. Jelenleg elért abba a fázisba, hogy csak felraktam és használtam, max a témákat állítottam a megszokottra és a fontokat, majdnem feleannyi erőforrást zabál, mint a Gnome alapú Zorin, bár ha belegondolok, abból a 15-ös egész jó lett az előzőekhez képest. mindegy, senki nem használ itt olyat, emiatt is jobb, ha olyat raksz fel, amit sokan ismernek. Majd menet közben rájössz, hogy épül fel egy desktop Linux és úgyis kipróbálsz több verziót.
Torrentre a Qbittorentet tedd fel és szedd le a default Transmissiont.
-
válasz
szucstom #69947 üzenetére
Nekem ugyan van erről pár tippem, írtam egy összehasonlító blogot is anno erről, de érdekelne, aki most kezd disztrót választani, miért dobja az elsőként kipróbált Mint Cinnamont és miért rak fel Manjaro KDE-t?
A blogom két defalt kezdőképernyővel kezdődik, gyanítom mélyebb megismerés híján ugye van egy színes csilivili desktop képe meg egy fekete szürke árnyalatos desktop képe......(no comment)
No mindegy, azért érdekelne a valóság kezdő felhasználóknál. A hasonlítsonawinxre az túl van sajnos a felfogóképességemen, azzal nem tudok mit kezdeni.
-
válasz
CPT.Pirk #69939 üzenetére
Cinnamon testreszabhatóság 150%
-átlag usernek szükséges testreszabhatóság 95%
-átlag usernek szükségtelen 55%-testreszabhatóság könnyűsége 9
KDE tertreszabhatóság 250%
-átlag usernek szükséges testreszabhatóság 40%
-átlag usernek szükségtelen 210%-testreszabhatóság könnyűsége 4
(az alap egy átlag Gnome felület 60%-osan Tweakelve!)
Sajnos a Cinnamon a 4.x verziótól egyre inkább vesz át apróbb elemeket, KDE-nél ez nincs így, ezért a régi hiányosságok még mindig meglehetnek, például totál fapad panel beállíthatóság.
Kérdem én, mi nem elég egy átlag usernek a Cinnamonban? Most az alapot inkább nem hasonlítanám össze, bár ez Cinnamon esetén, bár KDE esetén sem mindegy, mivel van összedolgozva.
(#69940) samujózsi
Mi a cél? Ha használni akarja valaki, rakja fel rendesen és használja, erre ott a Mint Cinnamon, nem kell virtual marhaság. Számtalan antitálentum gépére raktam már utóbbi 5 évben, ez erre van kitalálva.
Tanulni viszont nem jó sem ez sem az Ubuntu. Debian is egyre inkább desktoposodik, de az még mindig nagyon jó, ha tanulni akarsz. Normál telepítéssel, virtual nem való erre a célra sem, az arra, jó, hogy megnézegesse a mandinka nokedli, hogy tetszik-e neki a desktop felülete.szerintem
-
válasz
szucstom #69925 üzenetére
Ja, hogy külön létrehozol egy Digis kapcsolatot.....épp ezen agyalogtam, hogy valamelyik topikba már valakinek mutattam ezt, de nem találom! Igaz én akkor közvetlenül a notebookba dugtam a a SIM-et. Akkor az úgy nem jött össze, pedig ott volt vétel/térerő.
Mindenképpen rakd be ide a megoldást, ha sikerül valami.
-
válasz
szucstom #69923 üzenetére
tesztelős sim, nem a fizetős
Ez esetben tök ugyanaz a kettő technikailag, lényeg, hogy nem kizárólag szórásra alkalmas eszközben használod, teljesen szabályos ez így. A név/jelszó párost nekem nem kellett kitöltenem egyik SIM-nél sem. De egyébként sem értem, miért nem működik egyből a SIM, ezer éve nincs már ilyen máshol, hogy manuálisan kell megadni a mobilnet beállításához az adatokat.
Digi topikban is csak ennyi van, nincs név/jelszó páros:
● Hogyan tudom működésre bírni?
Hozz létre egy új APN-t a következő beállításokkal:
Név: Digi Internet vagy amit szeretnél
APN: internet
APN típus: default vagy default,supl
MCC: 216
MNC: 3 vagy 03
Hitelesítés típusa: PAP
APN protokoll: IPv4/IPv6 vagy IPv4
APN roaming protokoll: IPv4
APN beállítási útmutató -
válasz
samujózsi #69918 üzenetére
A teszt SIM-et is lehet használni mindenben, aminek kijelzője és billentyűzete van vagy csak kijelző. Router és hasonló eszközökben nem lehetne használni. Szerintem a kollégának a Digi 50GB-os csomagja van 1000 ft-ért, nem az ingyenes.
(#69919) szucstom
Nekem is csak ennyi opció van, érdemes lenne megkérdezned a Digi mobil topikban, mit kéne beírnod, eléggé értenek hozzá ott páran.
Networkmanager-ben tényleg nem jelenik meg külön a stick, ugyanaz ugrik fel, mint amikor a telefont dugom rá, 2. vezetékes kapcsolat
-
válasz
szucstom #69915 üzenetére
Akkor visszavonom, ebben a Manjaro ártatlan.
Digi SIM az fura madár, még telóban is be kell állítani az apn-t(Digi mobil topik) vagy mit, gondolom magában a Huaweiben kéne ezeket beállítanod, ha van rá lehetőség, az enyémben mintha lett volna ilyen opció, de az valami maláj feliratú, nem európába szánt ketyere. Még csak próbálgatni sem tudom most, mert itt a belvárosi épületben pont nem működik a Digi SIM.
Még szerencse, hogy bő két hete nem számolja a Telekom az előfizetés 3GB adat fogyását, de a topikjában láttam reggel, hogy ez általános. Sajna este valaki beírta, ma már karbantartás van a T weboldalán. Olvassák a topikot.
(#69914) cigam
Miközben írtam, beugrott, honnan ismerős ez idézet!
-
válasz
szucstom #69909 üzenetére
Manjaro és az ő hálózatkezelése
Ahogy a wifi felismerése, eszerint az USB stick is valami miatt gond neki, múlt héten használtam Huawei SIM stick-et éppen HP 8570p-ben és bedugtam, felpattant a hálózat azonnal, a PIN kódos kártya esetén is egyből felépült a hálózat, ahogy leOKztam a kódot. Hátha az iwlwifi hsz-ek között találsz valami hasznosat.
-
Értelek, ill nem, mert ez a frugal nekem is kínai volt kicsit, ezután is az marad. Anno érdekelt valamennyire majdnem, mikor még volt a magyar Frugalware disztró, amit még beszéddel is lehetett irányítani.
Végig gondban voltam az elvnevezésekkel, de nem igazán találtam a perzisztens és frugal szavakra magyar megfelelőt.
Ezeket nem igazán lenne szerencsés lefordítani. Aki nem érti, így ne értse inkább.
Most még csak átpörgettem az írást, mert nem tudom soronként végigolvasni, de annyira nem értek az MX-hez, hogy úgysem lesz több észrevételem.
-
Megfogadtam, hogy nem kérdezek semmit, csak elolvasom. Második mondatig jutottam, ezt én speciel kizártnak tartom:
A másik ok az szokott lenni, hogy nem használja a systemd init rendszert.
Az, hogy én csak pár hete hallottam erről, teljesen lényegtelen, de olyantól is olvastam ugyanekkor ugyanezt, aki systemd-vel kel és fekszik, vudubabákat szurkod, ami Potteringet ábrázolja. (nem írom le, hátha így is ráismertek)
Direkt ide írtam, nem akarok a topikjában zavart kelteni. Sem ezzel sem mással, emiatt ne aggódj.
Szerencsére legörgettem és a rövid bevezető után már jönnek a lényeges furmányok, ez már hasznosnak tűnik.
-
válasz
growler #69877 üzenetére
Na igen, bár itt a GRUB frissítését akarja jelenteni, nem is kéne ide a köpőjel, abszolút jogos az észrevételed. Ezt nem is írom le teljes parancssorral, mert a valóságban is sűrűn előfordul, hogy fordítva írom a terminalba.
Ennél a parancsnál kifejezetten hasznos a Ctrl+R után beírt grub szó, így biztos nem tévesztek.
(ilyenek miatt is írtam többek között a terminal-history használatáról anno egy blogot, persze hogy abba is belekötöttek) -
válasz
samujózsi #69874 üzenetére
Ja úgy érted, hogy a manuális grub-update előtt maradt el? Az biztos, de soha nem is kellett még más disztrók esetében.
Ezt se fogom már megtudni, mert már települ a Mate Ubuntu 20.04.
Remélem jó lesz, mert valami IO hibát írt rebootnál a pendrive-ra, de már itt a GRUB választómenü az összes disztróval.Gyorsan vissza is jöttem a jól megszokott Cinnamonra, szerencsére minden megvan még a Cinnasma felület is. Plasmaweriot DE más néven.
-
válasz
samujózsi #69872 üzenetére
Az os-prober nem maradt ki a grub-update előtt?
Fogalmam sincs, ez egy teljesen automatikus install helper, mint a többi home user disztrónál. Nem érdekes amúgy, de valószínűleg kimaradt, amit említesz, de nem rakok most fel GRUB-ot live-ből, mert úgyis ki kell próbálnom a Ubuntu 20.04 Mate verziót, majd az rendbeteszi a dolgokat.
-
válasz
ubyegon2 #69870 üzenetére
Felment pillanatok alatt, de elég nagyvonalúan szarta le a többi disztrót, úgy indul, mint ha nem is volna több rendszer a gépen, de nem is láttam sehol, hogy hová akarja telepíteni a GRUB-ot, grub-update parancsra sem vesz tudomást a többi disztróról. Az install helpere kifejezetten idegesítő, de gondolom azt nem zavarja, aki nem szokott meg mást.
Egy cikkben amúgy a Cinnamonos verziót dícsérték, de letöltésnél DE-re nem lehetett választani.Most nézegetném, milyen spéci csomagok, beállítások vannak ehhez az Intel/AMD verzióhoz, de sajna azzal kell vacakolnom helyette, hogy helyreállítsam a hozzáférést a többi disztrómhoz.
-
válasz
growler #69868 üzenetére
Ezt még nem láttam, de tetszik, mondjuk legtöbb DE-re vannak ilyen power manager vagy CPU freq appok, de default módon nem nagyon látom egyik OS-ben sem. Kíváncsi vagyok ezekre most inkább, mert amúgy hálózatról használom a notebookot melóban. Meg már olyan régen raktam fel valamit csak úgy kíváncsiságból.
A tippet viszont köszönöm!
(#69869) CPT.Pirk
Super, köszi neked is! Pont erre volt szükségem, hogy valaki már telepítette ás OS-ek mellé. Mondjuk akkor lenne igazi, ha a Wineket azért radírozná, de így se rossz. Nálam két Mint Cinnamon meg a Chakra van fenn, de az egyik Cinnamonra van varázsolva a plasma KDE nélkül, azt sajnálnám megölni, főleg mivel nem írtam blogba, hogyan sikerült 2 nap alatt összehozni egy atomstabil Cinnamon-plasma DE-t, ami simán kibírta a 19.1 to 19.3 update-et is.
-
Nem tudom, elég régen próbáltam, de nem ilyen install helper volt, az tuti, mert erre felfigyeltem volna, lehet azért is csinálták a mostani helpert ilyen figyelemfelkeltőre, mert többen belefutottak a dologba. Úgy emlékszem anno a weboldalukon írták csak, amit itt a középső opciónál.
Az alsó opciónál is írják ezt, this method may lead to data loss és nem tudom, hogy ezt általános figyelmeztetésként kell-e értelmezni, mivel minden lemezművelet okozhat adatvesztést vagy itt is működik az encrypt.
Emiatt is lenne releváns, ha valaki próbálta már.
Sajna mostanában többet kell dolgoznom a jáccós gépemen, ami épp a HP Elitebook, így nem akarom most darálni, ami rajta van! Viszont ennél a PoP!-nál tetszik, hogy külön lehet iso-t letölteni Intel/AMD és nVidia választással és akku profilok vannak alapból, valamint amit én nem tudok használni, de jól hangzik, programoknál kontex menüben választható a dGPU-n futtatás. Nem mellékesen nyoma sincs snap és flatpak csomagok letölthetőségének.
Szóval ezek miatt érdekel a dolog. Fenti dolgokkal elég jól megcélozzák sokak igényeit szerintem.
-
Mostanában olvastam a Pop!_OS ajánlgatását, ami nagyszerűen is hangzott, de ha valaki próbálta is telepíteni, érdekelne, hogy más meglévő oprendszerekhez hogyan viszonyul. Egyszer próbáltam már és mivel home user desktop isokhoz vagyok szokva, meglepertt, hogy kinyírt maga körül minden particiót és encryptelt ész nélkül. Erre lennék kíváncsi, hogy odafigyelve megoldható-e, hogy csak a neki szánt particiókban csinálja az eszét a PoP!
A honlapon látom a telepítési leírást, de engem gyakorlatban érdekel a dolog. Köszi előre is!
Ha ez a meghajtó titkosítás működik még, az ajánlások mellé célszerű lenne ezt odabiggyeszteni, lévén kezdőknek javasolunk disztrókat! Az se lenne rossz, ha hozzáértők kizárólag olyan ajánlásokat írnának be, amiket már kipróbáltak!
Ha én belefutottam simán a szívásba, akkor mással is előfordulhat. Rutinból meg nem szabad telepíteni.
-
válasz
vadkörte #69853 üzenetére
Nem-nem! Inkább örülök! Sosem fogom guruként kezelni a linuxot, sosem fogom n+1 disztríbúció összes terminal utasítását fejből nyomni.
Na végre valaki!
Guruként....no ettől sokan távol vagyunk, én egyre inkább, de legalább bizonyos területeken elég hatékonyan eligazodom leírások alapján,az FSTAB régen eléggé foglalkoztatott és most újra érdekel, mert elég sok új dologgal szembesültem, anno systemd-mount még nem volt, most az is bejött a képbe.
a noatime-os elütést észre sem vettem, pedig többször átfutottam azt a kemény 5 sort
Ezen ne csodálkozz, mire valamit összeszerkesztettem anno, már én se láttam meg benne a hibát, máséra rápillantva egyszerűbb.
-
válasz
vadkörte #69849 üzenetére
Bocs, hogy így rádontottam az infókat, épp amiatt is néztem át pár leírást, mivel említetted, hogy az archwiki alapján csináltad és láttam a bemásolt részletet. Archwiki alapján sem mindig egyszerű valamit jól megcsinálni, azt tudtam, hogy a Windowsos javaslatok megoldják a gondot, a default opció és a dupla nulla nekem inkább tűnik észszerűnek esetedben, de mindenképp optimalizáltabb így a már leírtak alapján.
NTFS-t csak kényszerűségből kezeli a Linux és eléggé rendszerterhelő módon tudja ezt megtenni, a jogosultságkezelési problémákon túl emiatt is javasolják mindenkinek, hogy lehetőség szerint szabaduljanak meg attól a rendkívül korszerűtlen fs-től, de nem mindenki teheti ezt meg,
(#69850) cigam
ezért lepődtem meg rajta, hogy ilyen desktruktív(?) módszert ajánl.
Jogos és hasznos az észrevételed, én nem ilyen szemmel néztem ezt, meg abból indultam ki, akinek Win van kéznél, úgyis abban ügyködik majd, de valóban az lehet az ok, amit említettem, hogy egy Win nélküli kényszermegoldást kínál az Arch. Amúgy meg mint nemrég ígértem, tényleg visszafogom magam a hsz-ekkel, most is kizárólag amiatt írtam, mert senkinek nem tánt fel a hibás mount opció, szóval egyetlen "a" betű pótlására akartam csak figyelmeztetni a kollégát.
Kicsit több sikerült ennél, sorry! Most is örültem, hogy sokan írtatok, így meg tudtam állni, hogy hozzászóljak, de kiszúrtam sajna a bibit. Az a megoldás, hogy figyeljetek jobban és akkor tényleg 100%-ban ki tudtok innen engem küszöbölni!
Azért is kérdeztem rá a végén, hogy jó-e a logika ami mentén megkérdőjelezem, vagy valahol van egy bukfenc, amiről nem tudok.
Szerencsére erre nem tudom a választ.
-
https://wiki.archlinux.org/index.php/NTFS-3G#Mount_failure
Fenti linket raktam be, én nemigen tudom, igaz-e, nincs 6 éve Winem. Archwiki is elég megbízhatatlan mostanában, de én eddig használhatónak tartottam, amit ott írtak. Olvastad már?
Én ebből a mondatból a felét már próbáltam és működik:
Deleting Windows hibernate metadata
Egyébként akkor lehet ennek értelme, ha valaki kap egy meghajtót, amit így felejtettek és nincs Windowsa, viszont használná a lemezt.
-
-
válasz
vadkörte #69837 üzenetére
/run/media/username/SYSTEM ntfs-3g auto,rw,notime 0 2
Nagyon rég láttam FSTAB-ot, de a fenti sorban javítsd a helytelen bejegyzést, notime az rossz, amúgy megpróbálnám a
default
opciót berakni, abban benne lesz arw
ésauto
is, viszont ha igaz, setuid is kell az NTFS mount-hoz. A Windows-nál szükséges kikapcsolásokon túl is célszerű így megpróbálni, persze minden soron:/run/media/username/SYSTEM ntfs-3g default,noatime 0 2
Ezeknek meg kéne lenni optimális esetben a mounthoz, ha jól értelmezem(5 éve használtam utoljára NTFS-t):
ntfs-3g is compiled with integrated FUSE support
the ntfs-3g binary is at least version 1.2506
the ntfs-3g binary is set to setuid-root
the user has access right to the volume
the user has access right to the mount pointItt elég sok hasznos kérdés/válasz van:
This section documents and answers the most common questions about the NTFS-3G driver
# Windows hibernálás kikapcsolása Linux alól
Lehet elég ez a parancs is a hibernálás kikapcsolásához:
# mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/your_NTFS_partition /mount/point
Deleting Windows hibernate metadata
As an alternative to above clean shutdown method, there is a way to completely destroy NTFS metadata that was saved after hibernating. This method is only feasible if you are not able or unwilling to boot into Windows and shut it down completely. This is by placing remove_hiberfile option when you are mounting your NTFS file system using ntfs-3g.
-
válasz
IO.sys #69834 üzenetére
Az meg, hogy valaki idejön és segítséget kér, neked meg az a legkézenfekvőbb, hogy kissámlira állsz és pofán köpöd, többszáz telepítésről dicsekedsz
Ebben totál semmi dicsekvés nem volt, mezei desktop Linuxot nagyanyám is felrak, csak idő kérdése x év alatt mennyit. Annak adtam nyomatékot, hogy lehetséges a dolog! (kicsit felesleges volt a szavakkal történő képírás, úgy látom)
Ha neked a Szputnyik fellövés értelmi legyökerezést jelent, akkor arra nehéz mit mondani. Amúgy másik úrbázisra gondoltam, amin Debian 6 működött évekig, arra céloztam, hogy akkora hatalmas tudásod van, mint írtad többször is, de ilyen óvodás alapkérdésekbe meg nokedli vagy!
Ilyen a stílusam sajna, de csak kicsit fel akartalak rázni a holdjárásodból.
bazdmeg, ugatsz
és hasonló kifejezéseket nem szoktam használni, neked is javaslom, hogy húzzál vissza a Milyen disznóólat építsek topikba ezzel a türheparaszt stílusoddal!Ha viszont magánügyként kezeled, hogy egy akadályozó oprendszerre valaki rákérdez, az egy ilyen topikban inkább vicces!
amivel a kis autómat baszogtatni szoktam
Egészségedre!
Boldog és eredményes új évet az ólépító topikban!
-
válasz
IO.sys #69828 üzenetére
Tehát az a kérdés, hogy a Debiant fel lehet-e telepíteni MBR módban más rendszer mellé, ezen belül hogyan veszem rá a telepítőt, hogy lássa az SSD-t.
Talán sikerülhet ez is, nekem néhány száz alkalommal sikerült, vagyis csak MBR-t használtam egy kitérőn kívül. Arra kéne helyezned a hangsúlyt, hogy ne szerverben gondolkodj, hanem desktop rendszerben. A netiso-ból valami hiányzik, ami ahhoz kéne, hogy azt a rohadt nyamvadt XP-vel széttrágyázott SSD-t kezelni tudja! Gondolom valami nagyon el van azon kalibrálva, hiszen normál esetben még az alignálást is manuálisan kell megcsinálni, hogy múködjön. Arra az SSD-re jelenlegi állapotában nem fogsz telepíteni szerintem Debiant, de biztosan ezer körömmel ragaszkodsz ahhoz a kriptaszökevény XP-hez.
No meg most olvasom, hogy arra a gépre 64bites iso-val..........
Az a helyzet, hogy aki nem tudja magabiztosan kiválasztani, milyen iso a megfelelő adott hardverre, annak nem való a desktop Debian!
Lehet, hogy részt vettél a Szputnyik 6 kilövésénél és azóta is a keringő szervert kezeled, de most ez a helyzet. Itt a Földön van egy nagyon egyszerú feladat, ezt kell megoldani.
-
válasz
IO.sys #69813 üzenetére
A telepítő elindul, de a particionálásnál nincs ott az SSD. Próbáltam debian 8,9,10-zel, egyik se látja. Üres SSD-re felmegy.
Üres SSD-re felmegy.
Idén már nem akartam itt sokat okoskodni, de utóbbi 5 évben leginkább az előbbi mondatot nem értem. Később írod, hogy nincs másik meghajtód, akkor most mi megy fel rá, ha a Linux nem?
Csak ezt az egyet írd le, nem akarok amúgy belekontárkodni a thread-be itt sem. -
válasz
growler #69820 üzenetére
Egyébként, már több éve az AHCI az alapértelmezett beállítás a BIOS-okban.
Ezért nem is kezelik az újabb alaplapok az IDE TRIM-et, de Windows-nál javasolják is, hogy ne az alaplapi vezérlőt telepítsék, hanem a default MS drivert, ami 2006-os és az kezeli Win alatt a TRIM-et IDE csatolón keresztül is.
Linuxnál ez egyszerűbb, mert a kernelben lévő libata gond nélkül kezeli az IDE csatolót, amit nem kezel ilyenkor, az az NCQ, ez újabb SSD-nél már számítana, de azt elég ritkán IDE csatolós gépekbe rakják. Egyébként meg HDD-nél fontos, hogy legyen NCQ.
Szóval megy Linux alatt IDE_n a TRIM, csak hirtelen azt nem tudnám megmondani, hogy online vagy ütemezett fstrim beállítása-e a jobb.....
Én simán aktiválnám mindkettőt, mivel nem zavarják egymást, régen is így használtam ezeket.
Amúgy okozhat gondot az IDE beállítása a TRIM lefutásánál, de csak olyan hardvernél, ami AHCI képes,de IDE módba állítva. Na így viszont nem szabad használni!
-
válasz
samujózsi #69811 üzenetére
Biztosan vannak olyan infók, amiktől parázik valaki, ha kikerül, de nálam ez a parancs egyedi linket csinál, nem automatikusan küldi, de dmesg vagy kern.log annyira nem lehet tele privát adatokkal. Amúgy meg se google se kínai ROM a telókon meg semmise, tegnap Nagy László versével kapcsolatban szóba is került, mennyivel másabb volt az a világ, amikor azt kívánták, legyen lámpámba olaj
Egyébként ha valaki rossz helyre írja a jelszavát és logba kerül, nála nem ez az igazán komoly veszélyforrás.
-
válasz
samujózsi #69809 üzenetére
A journald.conf Storage paraméternél az auto csak akkor jó, ha létezik a /var/log/journal könyvtár (
Evidens persze, de akiket évek óta látok itt, azoknak csak nem írok egy részletes man bejegyzést!
De főleg nem nálam nagyobb tudású Arch usereknek nem!
Azért ilyesmit automatizáltan... nem biztos, hogy jó ötlet, mert bármikor lehet érzékeny adat is a logokban...
Bármikor, ahogy mondod, a Pastebin is veszélyes, de sőt!!!! A zintenet se veszélytelen. Amúgy mi a nyamvadtragya lenne érzékeny adat egy journal logban?
Egyébként igazad van, azért is nem az auto opciót írtam, hanem a perzistens-t!
-
# systemd - leállás vizsgálata
journalctl -b -1 | curl -F 'f:1=<-' ix.io
Ha ezt lefuttatod, a terminalban létrehozott linket böngészőbe másolva is meg tudod nézni, valóban mutatja a leállást:
........
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Network Time Synchronization.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Update UTMP about System Boot/Shutdown.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Create Volatile Files and Directories.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped target Local File Systems.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped target Local File Systems (Pre).
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Create Static Device Nodes in /dev.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopping Monitoring of LVM2 mirrors, snapshots etc. using dmeventd or progress polling...
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Monitoring of LVM2 mirrors, snapshots etc. using dmeventd or progress polling.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopping LVM2 metadata daemon...
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped LVM2 metadata daemon.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Deactivated swap /swapfile.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Reached target Unmount All Filesystems.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Stopped Remount Root and Kernel File Systems.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Reached target Shutdown.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Starting Shuts down the "live" preinstalled system cleanly...
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Started Shuts down the "live" preinstalled system cleanly.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Reached target Final Step.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Starting Power-Off...
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd[1]: Shutting down.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p kernel: printk: systemd-shutdow: 42 output lines suppressed due to ratelimiting
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd-shutdown[1]: Syncing filesystems and block devices.
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd-shutdown[1]: Sending SIGTERM to remaining processes...
dec 30 06:22:47 LM191Cin-8570p systemd-journald[436]: Journal stoppedTeljes fagyáskor nem biztos, hogy mutat majd valamit, de még arra érdemes figyelni, hogy a
/etc/systemd/journald.conf
fálban Storage=persistent legyen. (nálam auto mód van, az is jó)Utána
systemctl restart systemd-journald
Úgy látom az elmentett szövegben írnak reboot-ot is.
-
-
válasz
J.C.G. #69758 üzenetére
Ritka az egerészős-tapizós gond, de ha van, akkor nyűgös a beállítása, marad a xinput, lxinput, amik a saját tárolóban is benn vannak vagy a xinput-gui.
Bekapcsoltad a Scrollanywhere-t itt külön újraindítás előtt?
Ha viszont tényleg semmi nem segít, akkor agyon kell csapni azt az egeret.
-
válasz
J.C.G. #69754 üzenetére
Ha 8-9 görgetés, mire leérsz, akkor viszont az egéren kéne állítanod!
Tudom van auto scroll amit használok is
Én éppen a legkevésbé auto scrollt említettem, a jobbgombos scroll-la addig húzza az oldalt, amíg nyomva tartod a gombot. Ha megszokja az ember, sokkal jobb lehet, mint a görgős mozgatás.
-
válasz
ubyegon2 #69752 üzenetére
[Linux] Firefox OpenGL kompozittállásának bekapcsolása
Csak megkérdem, hogy fenti leírás beállításánál le is ellenőrizted a Firefox újraindítása után, hogy az openGL-t használja-e a basic helyett?
(óvatosan kérdeztem, remélem nem sértő, mert minap is kaptam emiatt nagybetűstől ejnye-bejnyét)
-
válasz
J.C.G. #69751 üzenetére
Valamikor fenti két beállítást mentettem még el, nem próbáltam
about:config
general.autoScroll
sorban alapból false van, át kell kattintani true-raMég van ez a másik, ez nálam alapból true, de nézd meg:
about:config
gfx.xrender.enabled
-> trueAmúgy a jobbgombos görgetés a leghatékonyabb, épp az említett Scrollanywhere-ben lehet jól használni, ha bepipálod:
Más értéket nem szoktam állítani, ill itt pipálom még be a második opciót:
-
válasz
moleculez #69638 üzenetére
A kölkök mindig is ezerszer gyorsabban sajátították el az új technológiákat és bizony a mai fejlesztések is nekik készülnek már, nem nekünk. Én ezekkel a mobilos androidokkal, miuikkal is csak kinlódok! Nagyon más ha beleszületik ebbe valaki vagy akár felnőtt korára éri el ez a szint.
-
-
válasz
Aksomatic #69555 üzenetére
Ez a sorozat jött ki Ubuntuval is, szóval ez is és a származékai is futni fognak rajta tutira!
Az OSX kinézetet felejtsd el, az eOS csak kinézet, de alul semmi. Kezdj el vagy 5 percig nézelődni és utána rakd fel a Linux Mint Cinnamon 19.2 verziót. kb ennyi, a többit a félwindózos kollégák elmondták/elmondják. Nem kell ennél jobban bonyolítani a dolgot.
-
Kedves ft kollégák nem valami kíváncsiak, de én rákérdeztem volna, mégis milyen gépre szeretne telepíteni Linuxot bátor jelentkezőnk és mit ért ezen a főleg irodai programokon!? ill jellegű dolgokon!
Mer'ugye ha valahol megzökken a dolog, akkor itt meg talán a nagyon új VGA-kon is akár.
Nincs igazam? De.
Szóval aszondom én nektek, hogy
merjünk nagyot álmodni......ja ez nem az, merjünk kérdezni!Mint Cinnamont, vagy egy KDE Neont ajánlanék, attól függően, hogy melyik a szimpibb.
Milyen kérdés ez!? Nyilvánvaló a válasz!
Elementary már kihalt érdektelenség miatt, nem?
(nem kell megijedni, nem akarok már belefolyni semmilyen helperkedésbe, csak segítő szakiknak próbálok helperelni)
-
-
Timeshift nem Mint program, csak bevették a disztróba, amúgy jó régóta ilyen. Ubuntu vagy más disztróban nézted? Különben ha mutatsz olyan disztrót, aminél külsős, de tárolóba húzott programnál nincs ilyen elb*szás, már cserélem is le a Mint Cinnamont.
Jelezned kéne, úgyis nagy kedvenced a linuxmint.hu!
-
válasz
Balazska90 #69402 üzenetére
Szia!
Kezdésnek mindenképpen végy egy számítógépet. Ha már van, akkor ne mobilról olvasd a topikot, mert ott állítólag nem látszik jól az Összefoglaló.
Ismerkedni akarok vele, ennyi a cél.
Ha azt mondod, szia Linux?
(ahogy látom eddig csak lánynevú Linuxot javasoltak úgyis)
-
válasz
olivera88 #69355 üzenetére
Szerintem nem tűnt az el, hanem mivel törött függőségek miatt elakadt a dolog, egyszerűen fel sem rakta! Ha a
.deb
verziót próbáltad, az legalábbis így viselkedik. Gdebit használva is jól követhető, mit hiányol és azt akár fel is lehet rakni és akkor már menni fog a telepítés. -
válasz
olivera88 #69311 üzenetére
Valami nem kerek ott, célszerűbb lenne most már egy nonfree iso-t kiírnod és azzal telepítened!
A hibák kiírását meg ezekben a hsz-ekben lévő módszerrel meg lehet nézni.
-
válasz
olivera88 #69300 üzenetére
Honnan lenne elérhető? Nem olvastad/értelmezted, amit írtam. Rakd fel a nonfree repot és utána telepítsd!
egészítsd ki a sources.list-et:
deb http://ftp.de.debian.org/debian stable main contrib non-free
Az EDU verziós annyiban más, hogy 500+ oktatással kapcsolatos csomagot tartalmaz![link]
-
válasz
olivera88 #69295 üzenetére
Debian telepítéséhez egy dolog minimum szükséges! Mégpedig az, hogy tudjuk, melyik verziót szükséges letöltenünk! Nyilvánvaló, hogy ha valaki nem tudja, akkor jobban jár a nonfree verzióval, különben nem találja a rendszer az intel-microcode csomagot.
A jelzett hiba erre utal, tedd fel azt külön és elméletileg utána működni fog a rendszer.
Kapitány megelőzött
-
válasz
Véreshurka #69289 üzenetére
Gondolom ha nem is ezeket az értékeket fogom találni, akkor csak simán átszerkesztem a configot + mentem + újraindítok és akkor már elmentődnek?
Persze, a conf fájlt konfigurálhatod, ahogy írod is. Nano vagy akármilyen szövegszerkesztővel, de ezt nem írtam le, mert a kérdésed alapján feleslegesnek gondoltam!
Egyből mentheted, úgy fog maradni.
-
válasz
sh4d0w #69287 üzenetére
Akkor bakfitty, én eddig azt olvastam, hogy default root van, létrehozni persze már lehet amit említesz, az lenne a meglepő, ha nem lehetne.
Szóval így értettem, hogy csak root van, ha csak felrakja valaki és úgy használja.
(no de szerintem nem is ez volt a lényeg a hsz-ben, viszont mindig írok valami kis körítést is, hogy szokás szerint bele tudjatok kötni)
-
válasz
Véreshurka #69281 üzenetére
Ha igen, hogyan tudnám megnyitni őket olvasásra root felhasználóval?
Kali alatt ez nem nehéz, mivel csak root van.
De max ennyit tudok róla, azt kell megnézned, hogy a
/etc/systemd/journald.conf
fájlban astorage=auto
van-e beállítva illstorage=persistent
érték. Ha ezek vannak, akkor a boot előtti naplózás elmentésre került.Én az időalapú keresést alkalmaznám, gondolom egyértelműek a parancsok:
journalctl --since "1 hour ago"
journalctl --since "2 days ago"
journalctl --since "2019-11-17 23:00:00" --until "2019-11-18 08:00:00"
#journalctl time windows
-
válasz
0xmilan #69255 üzenetére
Neked már direkt nem vezettem le, hogy a PPA-s link nem csak PPA verziót, hanem .deb és tar-xz .......
Built packages
woeusb Bootable Windows installation/PE USB storage creator
Package files
woeusb_3.3.0-1~webupd8~bionic0.dsc (1.7 KiB)
woeusb_3.3.0-1~webupd8~bionic0.tar.xz (349.4 KiB)
woeusb_3.3.0-1~webupd8~bionic0_amd64.deb (242.8 KiB)
woeusb_3.3.0-1~webupd8~bionic0_i386.deb (244.7 KiB)Pedig érdekelt volna, hogy tényleg annyira lehetetlen küldetés-e, mint ahogyan azt fortyogó kolléga állítja.
Ezek szerint idén sem lesz Winx-em.
-
válasz
CPT.Pirk #69245 üzenetére
Értem, épp erre akartam rávezetni én is a kollégát!
Mivel nagyon nem lényegtelen, ki milyen rendszer alatt akar egy feladatot végrehajtani és rohadtul célszerű lenne Linuxos topikban Linuxos megoldásokról beszélni! (egyszóval most egyetértünk)
milangfx kolléga lehet, hogy csak trollkodott.
-
válasz
peterattila #69238 üzenetére
Ahogy nézem, jó pár napja első helyen vannak az Árukeresőn nyomott árakkal, még most is minden SSD-nél látni őket, pedig nincs is készletük? Nem egy rossz döntés inkább elengedni ezt a rendelést!
Szerintem célszerűbb olyan helyről rendelned, aminek valós üzlete is van!
-
válasz
peterattila #69233 üzenetére
Legalább nyugodtan alszol, vagy csak én nem akarnék onnan építeni egy teljes új desktopot? Honnan lenne készlete, pár hónapja alapították 3+ millió tőkével.
Ami készlete volt, az hamar kifogyott, annak a bevételéből jönnének a hardverek, de valami miatt egyik nagyker sem szállít, amíg nem fizetnek nekik? (csak tippelek, de logikus lenne, ha így lenne) -
válasz
user112 #69206 üzenetére
Félre hát, de nincs ebből gond! Ebből már az ehhez hasonló dolgokat megtanultad legalább!
Ha azt mondjuk, hogy tedd fel külön vagy ehhez hasonlóan fogalmazunk, mindig először a disztró saját tárolójából kell dolgoznod, utána jönnek a PPA, .deb megoldások és van aki szereti a Snap, Appimage, Flatpak csomagokat is.Ennek sok értelme nincs, ha egyetlen disztród van fenn home userként, viszont az első ilyen Snap meg egyéb csomag lehúz 2,5GB-ot egy egyébként 15-20MB-os csomag esetén is!
A tárolóban lévő csomagoknál meg célszerűbb a terminalt használni, mert sokkal informatívabb telepítés előtt is és akkor is, ha valami gubanc van a felrakás során.
-
válasz
user112 #69203 üzenetére
Ezt a .deb csomagot miért erőlteted, saját tárolóból kéne előbb megpróbálni!
sudo apt install libreoffice-l10n-hu
Ha nem megy így, akkor valami nem OK az MX tárolói verziójával, válassz PPA-s megoldást vagy szedd le a LO saját oldaláról.
libreoffice-base 1:6.1.5-3+deb10u4
a MX 19 tárolós verziója, de a csomaglistában tényleg nincs nyelvi csomag, ha hinni lehet a DW-nek.(#69204) user112
Super, akkor megoldódott!
Ravasz egy disztró az az MX, csomagkezelője is van. -
válasz
user112 #69200 üzenetére
libreoffice-l10n-hu
nyelvi csomagot telepítsd fel!Show desktop szerintem nincs XFCE-re, de nézegethetsz kisalkalmazásokat vagy használod a Ctrl+Alt+D kombinációt, egyes esetekben a WIN+D
(#69201) CPT.Pirk
Normális desktop Linuxoknál alap a nyelvi fájl, de a hipersuper DW első MX Linux-nál úgy látszik nem az.
-
-
válasz
growler #69172 üzenetére
Gondolom, többen ismerik már a "Geekbench"-et.
Az tuti és most már még többen, mert én is ismerem innentől!
alternativo-n is Aida alternatívája, én régen a hardinfo, sysifo-t használtam, de úgy látom jó ideje nem fejlesztik. Ez a valamihez viszonyítom dolog elég gyakran sántít, de sokakat ez nyugtat meg, ha jó eredményt lát a saját hardverére!
-
-
-
válasz
j.bravo #69095 üzenetére
Szia!
SSD-hez tennék megjegyzést, nem igazán érdemes már 120, 128GB-os SSD-t venni, gyakorlatilag két igen ajánlott tipus is 11-12000 között elhozható kuponnal Alza-ból 250GB méretben.
0YR1F5F6 kódot kell használni és hozzáraksz egy hálózati kábel 150 ft-ért.
Ha a nagyszülők a klasszikus Windowsos felülethez vannak szokva, akkor célszerű a Mint Mate verzióját felrakni az Ubuntu Mate helyett.
A szerkesztő programmal kapcsolatos kérdést akár ide is beírhatod.
Linux programok topic - (Milyen program, ami..? Linux verzio)
-
OK, ne magyarázd el, de annak akkor már csak egyetlen módja van, hogy megtudja bárki is, hogyan értetted, felkeressük a Látóasszonyok topikját. Amúgy tényleg halvány fogalmam sincs, mi nálad az a 25GB-os rendszerlemez, de mindegy, ha nincs kedved róla beszélni, hát nem tudjuk meg sose!
Lehet, hogy ha én a Mint-et klónoznám akkor egy 250GB-os rendszerlemezt klónoznék? Vagy csak a particiót, ami 10GB? Remélem már érted mi a különbség!?
-
Ja valóban azt írtam, hogy sokallod, pedig értelmeztem, amit írtál!
Kicsit korán volt még ahhoz, hogy egyszerre 7 dologra koncentráljak 24h-s meló után közvetlenül.
(#69078) rushty
Ja, hogy nem lehet hardveresen kikapcsolni a 4s gombnyomással? Az sokesélyes, mi okozza, bios szinten is lehet állítani, de Linuxok kezelőfelületeiben is van erre opció, miként viselkedjen a bekapcs gomb. Ctrl+Alt+Del lenyomásra sem rebootolt? Vagy Alt+F1 vagy +F2 lenyomására is kidob konzolos felületre és ott kiadod a sudo reboot parancsot és a bedugott Linux-szal megírt pendrive-ról már ki is választhatod az új telepítést.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Eladó Steam kulcsok kedvező áron!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap - NYÁRI AKCIÓ!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 14600KF 32/64GB DDR5 RTX 4070Ti Super GAMER PC termékbeszámítással
- Samsung Galaxy S25 Plus Navy 12/256 GB Újszerű, karcmentes állapotban!
- DELL PowerEdge R630 rack szerver barebone - 2xSocket 2011v4 , 24x DDR4 DIMM, H330 RAID, 39369Ft+ÁFA
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook U758 - i5-8GEN I 8GB I 256GB SSD I HDMI I 15,6" FHD I W11 I Garancia!
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook S761 - i7-2GEN I 8GB I 320GB I 13,3" HD I HDMI I W10 I Garancia!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest