- VR topik
- Vezetékes FEJhallgatók
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Sony MILC fényképezőgépcsalád
- Milyen processzort vegyek?
- Mikrokontrollerek Arduino környezetben (programozás, építés, tippek)
- Gaming notebook topik
- A Windows 11 lett az úr az asztali PC-k piacán
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Asztrofotózás
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Ez gáz, pár hónapja olvastam ilyesmiről, de sajna kifejezetten notebook tipus specifikus a dolog, úgy rémlik. Kb a nem tudsz mit csinálni ill vársz újabb kernelre, etc,... megoldás merül fel ilyenkor.
Ilyen ötleteket lehet olvasni, mint itt is a Hibernate and suspend don't always work well: they make some computers malfunction or even enter a coma fejezetben
-
Mintha 80%-ban mutatná a Linux, nem tudom érthető-e...
Ööö...nem az. Bár Wint nem használok, de ha teljes méretben egy kép kisebbnek tűnik, az szerintem más felbontás eredménye lehet. Nem Linux miatt lehet ez, hanem a képnéző/szerkesztő programok beállításai miatt inkább. (mivel azt írtad, amit írtál, kénytelen vagyok elárulni, hogy Linux alatt is van több különböző képnéző/szerkesztő program, valamit biztosan használsz most is, de nézz meg másokat is és főleg a beállításokban nézz körül - ugyanaz a kép ugyanis ugyanakkora)
Ez kb a tizede a fellelhető picappoknak:
7 Best Linux Photo Management Software
Vannak csak viewer appok is:
-
válasz
tordaitibi #87169 üzenetére
Uby amúgy is imádja a blogjaimat, lesz ebből még egy kicsike blogbejegzés de csak hogy Uby kedvére tegyek és olvasgassa a csodás stílusomat
Nem fogod elhinni, de első két mondatod alapján írni akartam, hogy ebből neked tuti blogod lesz! Én amúgy boldog vagyok, hogy ezt az ezeréves valamit végre felfedezted, közel két évtized Linuxozás után, de tényleg nokedli szintnek való, viszont ahogy látom Te örömödet leled benne!
Én még életemben nem használtam, jobban bejött a terminalos szerkesztgetés, viszont a blogod miatt javallom, hogy a boot szintjén még konzolt emlegess, mert ott még nem terminal van, az majd a bebootolt rendszernél hívható elő.
Viszont attól, hogy élvezettel galádkodok, tényleg elismerhető, amekkora elánnal rácuppansz az ilyesmikre és komoly munkaórákat beleölsz, hogy összejöjjön egy kritizálható blog belőle.
ezzel az Uborkaszerű taggal is így vagyok
Erre viszont nem jöttem rá, ki a bánat lehet!
-
-
- biztos így van, asse tudom mijaza flatpak
Aszongya a ft másik topikba, hogy assetudja, mi az a flatpak!!!! [link]
El is hiszem neki. A kérdésem max az lenne hozzá, hogy mikor életében először látta a Windows-t, akkor ugye pontosan tudta, mi az a dll meg directx és társai!? Hát perszehogy, nyilván már óvodában is duplaablak volt a jele!Tényleg ilyen szinten kell hülyének lenni amúgy? Fel sem tűnik az embereknek, mekkora orbitális marhabaromságokat írnak?
(én még mai napig se nagyon tudom, mi az a flatpak...nyilván másnak el tudom magyarázni, ha nagyon kell, de nem ismerem)
-
válasz
Pityu. #87105 üzenetére
Én világ életemben windowst használtam.
Én is így voltam ezzel 2013 decemberéig kb, de ahhoz se értettem, így egyszerűbb volt áttérnem Linuxra! Év elején volt nálam egy notebook és Winx volt rajta...kb semmire nem jöttem volna rá, ha azon kellett volna csinálnom. Nem is volt rajta sokáig, főleg azért persze, mert első bekapcs után elkezdett önálló életet élni, én meg csak pislogtam, hogy most meghalt a notebook vagy miért indul újra állandóan????
No ezt az annyjával csinálja....irmagja sem maradt nyilván.
-
válasz
Pityu. #87070 üzenetére
OK, tudjuk be annak, hogy wines ördögök közé kerültél, de egyébként abban a topikban és sajnos ebben is kb a topiklakók fél %-a fogta fel, hogy a marketinges cím ellenére a cikk arról szól, hogy a Linux Mint Cinnamon 21 uprgradjeként megjelent a 21.1. Semmi másról...ehhez képest mennyi marhaság összejött mégis.
Driver for the Realtek RTL8192EU chipset (2357:0109)
Ha semmi nem OK, fenti a sorra keress rá a cikkből:
-
válasz
Katona Gábor #86957 üzenetére
nload parancs terminalból elég lehet talán. Van még más is valamelyik hsz-ben, nem ismerem őket, nload bőven megfelelt eddig.
-
Egy darabig én se veszek másikat, bár most tesóm valami 1700X-es AMD-s gépet ajánlott, de fogalmam sincs, kell-e az nekem, mondjuk a többi részét nem ismerem...de biztosan jobb, mint az ezeréves AMD APU-s gépem, bár abban van a legelső Intel 520.as SSD-m, meg 16GB RAM van benne, szóval egy NVMe SSD-t azért kipróbálnék talán....
-
válasz
Frawly #86839 üzenetére
Ohó, elveszett bárányka visszatért!
Hogy bírtál ki ennyi időt!?
(épp két napja emlegettünk priviben)
Mindig jól jön a sok tárhely, főleg ha az jó kis Samsung PM883, nálad jobban senki nem tudja! Amúgy már az egy terás 3/4-ig megtelt, mert ha sok helyed van, minden okosságot leszedsz.
-
válasz
tordaitibi #86795 üzenetére
Most meg se szólaltam!
Már meg se kell szólalnod!
Minden régi motoros becsípődését tudjuk itt már!
(#86793) Rowon
Egyébként láthatod, milyen jó kis barátságos csapat van itt, nyilván időnként a Windows emlegetése kiveri a biztosítékot, de nem vészes. Ennél jobban csak a stable - rolling vélemények tudnak hangulatot paprikálni!
(#86792) K0zm0
Én is a kevésbé fárasztó napokat várom és közben eszement mennyiségű nyitott tab van a böngirnyón, némelyiket megnyitva csak pislogok, hogy ez meg mi a ragya...de pár napja ugyanez van a önnekcsomagjaérkezett SMS/email-ekkel is, amikor kinyitom xy csomagautomatát, kb olyan, mint a zsákbamacska.
(#86796) tordaitibi
Figyelj, tárhelyből sosem elég! Hiába van négy streaming előfizum meg NAS is, mégis mindig telepakolom a tárhelyeket valamikkel, most is ezért kellett a HP 8570p-be cserélni az 1terás SSD-s 1,92terásra, de nem bánom, mert kellett már régóta egy datacenter osztályú SSD. Néhány éve még elég volt a 120gigás is....
-
Néha egy thread oda fut ki, hogy érintőlegesen a Windowsról is esik szó, nem sok, de időnként valakinek ez becsípődik és morog, mint a bolháskutya!
Ne vedd a lelkedre, nem téged utálunk ilyenkor, azért a többes szám, mert régebben én is gyakran beszóltam, ha valaki a Winról kezdett el irkálni! Miki komám se mindig ilyen harapós és nem is akarnánk elriasztani a lelkes kezdő Linuxosokat! (sajna van pár elvetemült topiklakó, aki odaragadt a Winhez és emiatt mindig előjön a téma), főleg Tibi komámra gondolok itt!
Kb annyi a büntid, hogy az idén már nem emlegetheted a Wint!
(#86774) tvamos
Ha mar file rendszerek... smb, vagy nfs?
Arról nincs semmim, csak klasszikus fájérendszerekről olvasgattam anno, alapból ami hálózat, az nekem nagyon kínai!
-
válasz
tordaitibi #86765 üzenetére
Nem csoda, hirtelen nagy volt itt a felbolydulás több témában is, ritka az ilyen Linuxos topikokban mostanság.
-
Nincs sok gondolkodnivaló azon az íráson és a hsz-ek miatt sem, technikailag semmi nem változott. Jó pár éve ugyan, de akkor azt olvastam, hogy ipari szinten kevesebb HDD-t vesznek és több SSD-t, de ez nem egymáshoz viszonyított szám. Nagy cloud és supercomputeres cégek tárolásra nagyobb kapacitású HDD-ket vesznek és a datacenter osztályú SSD-k is nagyon terjednek, de nem feltétlenól a HDD-ket váltják ki ezekkel minden esetben, hanem a tárolás gyorsítását oldják meg velük, de nyilván sok cloud szolgáltató használ SSD-ket is, premium szolgáltatásokhoz például, ahol a gyorsasággal marketingel!
Konzumer SSD vs HDD vita meg nincs is, azt józan gondolkodással senki nem állítaná, hogy ebben az osztályban az SSD-t érdemes tárolásra használni. Csak a nemrég beszerelt DC SSD-t említem, amit egyrészt nem forgalmaznak, ha igen, akkor 160-200 eft/2TB az ára, ennél azért a HDD jóval olcsóbb még mindig, a professional osztályú is, de nem ez az előnye az ipari szegmensben nyilván.
Egyszóval az, hogy csökkennek az eladások ipari szinten is, kb semmit nem változtat az alaphelyzeten, egyszerűen hibrid megoldások vannak plusz sokkal nagyobb kapacitású meghajtókat vesznek.
No de ha mégis SSD-n akarsz tárolni, neked is javallom a PH aprón kapható datacenter osztályú SSD-ket, ha érdekel, megadom neked is a forrást priviben. Azokra már érdemes tárolni is!
-
Ezt találtam régebbi piszkozatok közé mentve:
Tamás Ferenc: Fájlrendszerek Linuxon
Hirtelen nem találtam mást....bár ez is roppant érdekes írás, mivel pár disztró már alapból nem EXT4-et használ:
Btrfs vs Ext4 – Functionalities, Strengths, and Weaknesses
NTFS-ről Linux esetén nincs is értelme többet szót ejteni.
-
válasz
tordaitibi #86759 üzenetére
Az exfat-on kívül légyszi mondj egy olyat amit lekezel a Droid, Mac, Win és Linux és az okostévék.
Na várjunk, én a fenti mondatot arra írtam, hogy ha dualboot van, akkor kézenfekvő a Linuxot is NTFS-re tenni!
Semmilyen más eszközre, OS-re nem gondoltam, éppen a smartTV-mre gondolhattam volna, az éppen nem kezelte az exfat-ot sem, az az NTFS-t ette meg nyilván a fat32-t, de az ugye méretkorlátos.
Szóval Linuxot EXT4 vagy más delayed allocation képes fs-re célszerű tenni, plusz még a JFS, ha SSD-ről van szó.
Tök mindegy, hogy dualboot vagy single install.
-
Ha jól tudom, nemrég került a kernelbe a Samsung exfat linux drivere, azelőtt mintha a FUSE kellett volna*, hogy kezelje a rendszer. én se szerettem anno, mert sem a smartTV, se a Linux alapú mediabox nem ette meg vele a meghajtókat!
*pár napja valami frissítás során leszedte a csomagkezelő a FUSE-t és a Gparted mégis tudna exfat-ra particionálni, ebből gondolom, hogy már nem kell hozzá
-
Nyilván sokáig még a HDD lesz adattárolásra a favorit, alapból a mágneslemez 100x alkalmasabb erre, mint egy flash alapú memóriacella. Sokan külső házakban lévő meghajtókra mentenek és utána kihúzzák, elteszik, no ezt a HDD tolerálja, a SSD nem annyira, bár ritkán van emiatt adatvesztés.
235 POR Recovery Count smart érték is jelzi komolyabb SSD-nél, hányszor kerül ki áram alól, quasi szabálytalan leállítással a meghajtó és ilyenkor a firmware a boot során mindig helyreállítást végez(ez kockázat, ha nem is nagy). Ez HDD-nél sokkal jobban tolerált, más a vezérlés, más az elektronikai védelem, persze HDD meg HDD között is komoly különbségek vannak meg SSD is van konzumer és datacenter osztályú is, fenti 235-ös értéket is főleg a DC osztály smartja jelzi. Erre nemrég jöttem rá, mikor új szerzeményemet PM883 1,92TB DC SSD-t megnéztem és azt láttam, hogy minden boot/reboot során emelkedett egyet fenti érték. Nyilván mióta OS kezeli direktben, azóta a leállításkori/újraindításkori energiagazdálkodási beállítások már megfelelőek és nem nő tovább az érték.
Ritkán flash NAND-ról tűnt már el minden adat, amikor sokáig nem volt áramellátása.
-
válasz
Gyuri27 #86744 üzenetére
dualbootnál ahol van, kell még meghajtó tárólónak ott egyszerübb, kézenfekvöbb ha az a lemez ntfs.
Miért is tenne bárki ilyent? Annyi modern fájlrendszer van és adott meghajtón belül is particionálhatok más fs-re..., ami tudja az allocate-on-flush-t (delayed allocation), ami többek között a jobb memória és fs kezelést is biztosítja. Szerintem egyáltalán nem kézenfekvő Linux alá NTFS.
-
válasz
#56769280 #86627 üzenetére
Úgy fest (remélem, tévedek), az nvme ssd miatt nem képes tisztességesen aludni.
Kifejezetten az SSD miatt nem lehetne ilyesmi, de ha összefüggene vele, az mindenképpen BIOS/UEFI beállítási szinten lehetne. Energiagazdálkodási kérdések, furcsaságok inkább Datacenter szinten másabbak, mint konzumer eszközöknél.
(#86628) csixy
Rákeresek már valahol egy ilyen macrofloppyra én is.
macrofloppy....ez nagyon jó!
Amúgy minap épp ezt elemezgettük egy fórumtárssal, ugyanonnan vett DC SSD-t, ahonnan én, csak Micron-t:
Technical Note
Client SATA SSD SMART Attribute ReferenceDe kedvencem ez a leírás volt a 248-as smart értékkel kapcsolatban!
Imádom az ilyeneket is....Demand-based Flash Translation Layer-t (DFTL), amely szelektíven gyorsítótárba helyezi az oldalszintű címleképezéseket.
Életemben nem is hallottam erről! Szóval ja, érdemes DC SSD-t venni, ha érdekel, ránézhetünk az emberre, akitől vettük itt a PH-n! Én is karira fogom kapni ezt a PM883 1,92TB Samut!
-
Én meg szinte sose telepítek Nemo-t, mégis mindig van!
Plusz root módban két külön terminal is van felül, ha abban szeretnék operatívkodni!
(most ugratom a majmot a vízbe, mármint HP 8570p-be a PM883 1,92TB SSD)
(#86625) té boy
Igazán nincs mit! Remélem nem kiabáltad el és tényleg találsz megoldást a leírás alapján.
-
válasz
#56769280 #86621 üzenetére
Ezt az ACPI-s thread-et böngészd végig, különösen a benne lévő Linux* S0ix Troubleshooting leírást.
Lehet, hogy a TLP-t is próbálgatnod kéne, amúgy is Thinkpad/book-hoz készült.
-
thunar admin://
Működik így is? Nem 3 / kell oda? Régen használtam már, de nálam Minten így működik csak:
xed admin:///etc/fstab
Nano-t oly ritkán használom, hogy mindig vakargatom a fejem, hogy most akkor mi van....de egész jó leírása van pedig:
-
-
válasz
Petya XT #86495 üzenetére
8 GB RAM és egy nagyobb SSD is sokat fog segíteni a helyzeten. Esetleg az I3-at kicserélni egy I5-re
Az már bőven elég kell legyen multimediára, mármint a YT-ra is...
Csak rádugtam a Mintes lemezt. Nem kérdezett az semmit....
Mint az nem szokott kérdezni sokat, csak dolgozik, mint a kisangyal, ezért is szeretjük!
A distrohopperkedés meg egyáltalán nem ártalmas, egyszer úgyis megunod. Nekem évekig tartott, de nem bánom, legalább minimál ismereteket sikerült összeszednem. Mint-hez persze felesleges, de sose lehet tudni.
-
Megvettem, mert nagyon jó cuccnak tűnik 1000000 év windows után.
Használd egészséggel!
Nam akarok galádkodni, de a szerintem teljesértékű free verzióval ismerkedhettél volna előtte egy ideig, de tény, hogy Win után felüdülés lesz. Nekem anno túlzottan Windowsos kinézetű akart lenni meg aztán Gnome 3 alapra nem egyszerű jó DE-t faragni, aztán meg nagyon Mac-es kinézete lett...de sokaknak meg ez jön be. Nekem az egyszerű klasszik Wines elrendezésű Cinnamon kevésbé feltűnő, inkább visszafogottabb, de bő 8 éve stabilan működik!
De írtad is, hogy neked a Mint Cinnamon nem jön be....
Belegondolni is rossz, hogy bő 8 éve még Winnel szívtam, szinte havonta reinstall, küszködés a virusok, malware-ekkel, online védelem terhelte ezerrel a gépet.....rémálom volt.
-
válasz
Petya XT #86482 üzenetére
Igazán nincs mit!
Használd, amíg működik, ha van mentésed, ismerve a történetét a tipusnak, ilyenkor már nem húzza sokáig....
Bizony ma már Linuxnál sincs az, mint anno, hogy vannak kevés RAM-mal beérő disztrók, illetve vannak, de amit netezésre is használ a user, ott már lassan nem is optimum a 8GB, hanem minumum. 5-6 éve még a 4GB volt ugyanebben a pozícióban. Sok RAM azért is jó, mert akkor a cache-t sem kell a lassú SSD-re küldeni, hanem mehet az is a RAM-ba.
(#86483) natë
Ennek a Livepatch-nak túl sok jelentősége nincs home user szinten, azt tudod ugye?
Max, ha 10 évig akarnád használni az adott verziójú Ubuntut. Vagy szervert futtatsz?
-
válasz
Petya XT #86479 üzenetére
Kingston A400...
no ez pont a Milyen SSD-t vegyek topik mumusa! Van egy Phison S11 vezérlő, ami ebben is van és az okozza a tapasztalt jelenséget nálad, nyilván ez a dolog OS független, így Linux alatt is döglik. Kb az alapján, amit írsz, érdemes gyorsan menteni róla, amit érdemes, mert az kapmpeca lehet nagyon hamar!
Elég elolvasnod az utolsó 15 hsz-t innen a szaktopikból! Sajna ez és az Intenso bármelyik tipusa, amit senki nem ajánl onnan. (#72456)-től lefelé
Régi Kingston-okkal tényleg nincs baj, nekem is van egy apróról vett Fury SHFS37A/120G 120gigás.
Ha néznél olcsó belépő kategóriát, itt van pár, amik megbízhatóak és ajánlottak is a szaktopikban. De bármilyen SSD-s kérdésed van, nyugodtan írhatsz a két SSD topikba!
vásárlás előtt:
meglévő SSD-vel kapcsolatos kérdést meg ide:
Persze Linuxosként ide is írhatsz, ha megbízol az itteniek javaslataiban/tapasztalataiban.
-
válasz
CPT.Pirk #86477 üzenetére
én még ennyit se csináltam, csak felraktam a disztrót és használom ssd-n.
Azért egy smatrctl kimenet nem árt, mivel nemrég épp egy Samsung NVMe okozott váratlan meglepetéseket, bizonyos jelenségek épp Linux alatt jelentkeztek! Tüskeszerű hőkiugrás, ha jól emlékszem....meg elég gyakori a badsector is mostanában a 870 EVO-nál, pont emiatt nem veszek ilyet most, pedig elődje a 860 EVO kb a legjobb konzumer SSD!
Fenti bug egyébként a nemrég kiadott új firmware-rel javult!
-
válasz
Petya XT #86472 üzenetére
SSD lesz a lelke ennek, de egy már tönkrement Linux alatt, HD Sentinel szerint 95% volt, rá pár hónappal már csak 48%, ezért nem szeretnék SSD-t.
Nagyon rosszul látod! Egyrészt ahogy a Kapitány mondja, Linux jóval kevesebb írásterhelést okoz egy SSD-nél napi szinten is, mint a Windows, de nem is ez a lényeg! Ahogy sw oldalon sem mindegy, hogy egy adott profilú programválasztékból mit használsz, ugyanúgy negyon nem mindegy, hogy egy adott hw-csoportból milyen eszközt használsz! Épp most beszéltem le többekkel egy fórumtársat egy adott SSD tipusról és napi szinten megy a lebeszélés egyes tipusok vásárlásával kapcsolatban!
Évek óta használok SSD-ket és a legelején még én is belefutottam nem ajánlott tipusokbam azóta figyelek oda erre és mióta 5. Samsung SSD-met veszem éppen, nincs is semmi gondom velük. Van olyan is, aminek a kondíciója 87%-os*(3D renderelésre volt használva), de azért, mert SSD-nél az írásmennyiséget jelzi a kondíciós érték, nem a minőségromlást! Viszont sok tipusnál elkezd rohamosan csökkenni a kondíció, no ott baj lehet a vezérlővel, kivéve ha a hardverkörnyezet okozza a gondot(táphiba, etc,), a jó minőségű SSD-kben van különböző védelem, ami miatt nem hibásodik meg könnyen.
*épp egy PM830-as tipus, ami kb még sok évig agyonüthetetlen lesz az én használati profilommal, kb 1000x egy ilyet használnék, mint egy Kingston A400-at, amiről az SSD szaktopikban azonnal mindenki eltanácsolna
Olvastam korábban a discard, noatime dolgokról, de végül nem bántottam.
Ez nem lehet oka az említett érték csökkenésének, mivel a noatime fájlhoz megjegyzés fűzése kb jelentéktelen írásmennyiség éves szinten is, már rég nem kapcsolom ki én sem. A discard is csak opció, az Ubuntu és deratívái évek óta default használják az fstrim-et weekly szinten, szóval heti egy alkalommal lefut a TRIM, a discard bekapcsolása csak azt jelentené, hogy a fájl törlése után azonnal TRIM-mel a rendszer, de normál home user használatnál bőven elég a heti TRIM!
Ha semmilyen TRIM nem fut, mint azt éppen a Manjaro esetén csíptük el vagy két éve, akkor sincs semmi gond, mivel mást módokon is eléri egy jobb SSD a törölt adatok tisztítását, de egyébként is max egy idő múlva lassulás tapasztalható a TRIM hiányával! Persze ehhez nagyon kevés szabad hely jell legyen az eszközön!
Szóval a fő kérdés, milyen SSD-d van?
(#86471) CPT.Pirk
Anno olvasgattam a kínai SSD-s blogodat is, az is segített, hogy érdemes Linux alá SSD-t venni! Mondjuk akkoriban még érdemes volt optimalizálgatni kicsit, ma már én is csak beszerelem az aktuális SSD-t, felrakom a Linuxot, max nézek egy
sudo smartctl -x /dev/sda
kimenetet és utána csak használom!Épp most érkezik egy PM883 1,92TB DC SSD apróról! No ez szerintem simán túl fog élni engem!
-
válasz
Petya XT #86384 üzenetére
Azt hittem, írtam neked is minap.....
Szóval a lényeg, hogy ha rendszeres a dolog, akkor egy módja lenne a hiba okának kifigyelésére, hogy terminalból indítod a Celluloid-ot (akár Firefoxot is) és amikor tapasztalod a hibajelenséget, akkor megnézed, mit ír ki a terminal a jelenségre és azt a szüveget berakod ide, onnan már talán ki lehet indulni!
De akár az ebben lévőket is próbálhatod:
Gyakori Linuxos terminál parancsok hibakereséshez (kezdő Linuxos topic számára)
-
Mindig tetszettek az ilyen ötletes egyedi valamik, anno Lathronos ft mixei is tök jók voltak!
Egyébként, ha akarsz a perzisztenciából egy modult (sb=Slax Bundle) csinálni, akkor el kell navigálni a
/run/initramfs/memory/data/modules mappába és ott kell kiadni a sudo sevechanges izeebizee.sb parancsot.Atyaég, már megint olyanokat írsz, amiből betűt se értek!
A linkek jól jöhetnek még, az ilyeneket mindig elmentegetem, mert később vissza tudok emlékezni, hogy vannak ilyenjeim, ha olyan témával találkozom.
Kernelfrissítést talán kerülni fogom, ha ilyen trükkös! Viszont ha meglesz a kopasz pendrive, tényleg kipróbálom ezt a perzisztens módot, soha nem próbáltam ki, pedig hasznos az tuti! Ja és ez a tartalék pendrive is igen strapabíró darab, bírni fogja a gyűrődést, igaz nem fogom agyonhasználni szerintem....
Ja szedjél le egy htop progit a sinaptic-kal, az jól jöhet Load to ram opció esetén.
Most is azt akartam indítani elsőnek, de persze a
top
is jó volt kicsit átállítva1, t, m gombokkal.
-
Csak megtörtem a jeget, a majd 10 éve kizárólag csak iso-k felírására használt 32gigás pendrive-ra ügyeskedtem fel ezt a csodát, de mindkét particiót megcsináltam és simán bebootolt. Van egy kopasz pendrive-om, arra akartam felrakni, az csak 16GB, 4gigással nem szenvedünk.
Viszont szerintem a perszisztens része lehet hasznos, az első live-nak tűnik, azzal ugyanott vagyok, mintha lenne rajta egy Mint Cinnamon live, viszont a Fresh boot vagy micsoda az nekem nem jött le, miben különbözik az első sortól a bootképernyőn!
Ez elég durva, hogy SSD-vel nem működik, de ez van. Elég csúnya Debian XfCE jellege van a Cinnamon után, de a hasznossága a lényeg!
Viszont a wifi elcsípése ugyanolyan nyögvenyelős volt, mint egy hete a Debian-nal, nem tudom mi a fene lelte ezeket, eddig csak Archklónok csinálták ezt a beta iwlwifi-vel.
load to ram opcióval nem találkoztam! 12GB RAM van a gépben most amúgy. Ja és nem is így néz ki, mint a (#86367) képein!
No de megoldottam, sikerült indítani is, egész jó kis svájcibicsakot lehet csinálni ezzel, jó munkát végeztél!
-
Ó...értem, fene se emlékszik már, pedig több fájlt elolvastam, de amit itt írtál hsz-ben azokból egy betűt nem értettem, viszont beugrott, hogy anno ezt már pendrive-on anno sikerült megcsinálnom, ezért nem is foglalkoztam ezzel a hibarésszel. Ráadásul a root Nemoban alapból van terminal rész és ott használtam a parancsokat és azt hittem valami gubanc onnan ered és azzal bíbelődtem egy órát legalább. De legalább az akkor rendben van...ezerévente egyszer csinálok ilyesmit, szóval nem csoda, hogy rossz irányba indultam a hibakereséssel.
No mindjárt jobb egy fokkal! Viszont most nincs csak ext4 particióm, de szerintem a fat32 nekem nem is kell, mivel nincs UEFI....
Nem csuklottál amúgy utóbbi 2 órában?
Egyébként ettől függetlenül gratula a művedhez, nem kevés bíbelődés lehet benne, talán flexelés nélkül is ment....
****************
Próba megvolt, nem látja az eszközt, de rémlik, hogy valamit át kell másolgatni a fat32 mappába, akkor azt csak kell kreálnom újra....
***************
This sets the USB to boot and exposes the EFI folder next to the linux folder.
Now copy the latter EFI folder to the Fat32 partition. Then you can empty the previous EFI folder.Ez is megvolt a kreált fat32 particióra....ugyanaz, boot és nem látja BIOS csak az addigi boot eszközt!
Csak legacy gépen nem akarja.....
-
Próbálgatom, de nem akarja...végül a régen már bevált módon csináltam egy USB házban lévő SSD-ről, de valami nagyon nem kóser.
Az adott mappában akár root akár normál terminalból csinálom, ezt dobja:
$ sudo ./bootinst.sh
./bootinst.sh: 18: ./extlinux.x64: Permission denied
Error installing boot loader.
Read the errors above and press enter to exit...Megnéztem a pár évvel ezelőttit, ott működött:
root@ubymint19cv2:/media/ubyegon/PENDRIVE/slax/boot# sudo chmod a+x ./bootinst.sh
root@ubymint19cv2:/media/ubyegon/PENDRIVE/slax/boot# sudo ./bootinst.sh
* attempting to install bootloader to /media/ubyegon/PENDRIVE/slax/boot...
* setup MBR on /dev/sde
* set bootable flag for /dev/sde1
Boot installation finished.
Press Enter...Valamelyik leírásban hiba lesz! De szerintem anno egyetlen ext4 particiót csináltam, most meg van pluszban egy fat32 is...már kétségeim voltak, mikor olvastam az EFI-t, ilyenek ellen be van oltva a HP 8570p.
Most csak ext4 particiót csináltam, de az eredmény ugyanaz:
root@Mint-C-20:/media/ubyegon/2a3cf5c2-9f09-402f-6d18-5c8f33d75c24/linux/boot# chmod a+x ./bootinst.sh
root@Mint-C-20:/media/ubyegon/2a3cf5c2-9f09-402f-6d18-5c8f33d75c24/linux/boot# ./bootinst.sh
./bootinst.sh: 18: ./extlinux.x64: Permission denied
Error installing boot loader.
Read the errors above and press enter to exit...extlinux.x64 valahogy nem akarja az igazságot!
-
válasz
ubyegon2 #86331 üzenetére
Host: debian Kernel: 5.10.0-18-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 10.2.1 Desktop: Cinnamon 4.8.6 tk: GTK 3.24.24 dm: LightDM 1.26.0
Distro: Debian GNU/Linux 11 (bullseye)Ez fut live-ban.
Sajna lecsekkolni nem tudom a működést, mert nincs itthon csak két punnyadt, de rágatlan alma!
-
válasz
zoltanz #86315 üzenetére
A linkelt lévő oldal halott, onnan lehetne leszedni a
-dkms
verziót is, de nem próbáltad csak a hivatalos tárolóból az ipheth-utils (1.0-5)-t és a függőségeit felrakni?Live-ban megnéztem, nem is kellett neki függőség, mert még a
libimobiledevice6
is fenn van.user@debian:~$ sudo apt install ipheth-utils
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
Reading state information... Done
The following package was automatically installed and is no longer required:
libeatmydata1
Use 'sudo apt autoremove' to remove it.
The following NEW packages will be installed:
ipheth-utils
0 upgraded, 1 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 6,888 B of archives.
After this operation, 29.7 kB of additional disk space will be used.
Get:1 http://deb.debian.org/debian bullseye/main amd64 ipheth-utils amd64 1.0-5 [6,888 B]
Fetched 6,888 B in 0s (86.3 kB/s)
Selecting previously unselected package ipheth-utils.
(Reading database ... 303765 files and directories currently installed.)
Preparing to unpack .../ipheth-utils_1.0-5_amd64.deb ...
Unpacking ipheth-utils (1.0-5) ...
Setting up ipheth-utils (1.0-5) ...
user@debian:~$ sudo apt install libimobiledevice6
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
Reading state information... Done
libimobiledevice6 is already the newest version (1.3.0-6).
libimobiledevice6 set to manually installed.
The following package was automatically installed and is no longer required:
libeatmydata1
Use 'sudo apt autoremove' to remove it.
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded. -
válasz
#70211840 #86327 üzenetére
Dashboard lesz az, itt van is egy shell extension hozzá: More columns in applications view
Aki még nem használta:
-
válasz
zoltanz #86313 üzenetére
Fura, nálam ki van kommentelve a sor:
# Set to 0 to disable, 1 to enable USB autosuspend feature.
# Default: 1
#USB_AUTOSUSPEND=1
# Exclude listed devices from USB autosuspend (separate with spaces).
# Use lsusb to get the ids.
# Note: input devices (usbhid) are excluded automatically
# Default: <none>Mondjuk eleve
disable
a TLP -
válasz
zoltanz #86239 üzenetére
Írtam Windows alatt "száguld" rendesen 10/10 mbps.
Bocs, figyelmetlen voltam(no meg mostanában erősen korlátozott a fórumozási időm)...találtam egy bcm4318 wifi-s problémát évekkel ezelőttről, esetleg ezt is nézegesd meg, mármint a kapott válaszokat, hátha valami sikerült....
Meg ezt a célzott keresést is böngészgesd át, ha még nem tetted!
-
válasz
zoltanz #86237 üzenetére
Megnéztem Buguntu-n de ott is negatív, nem ismeri fel a Wifi adaptert.
Ez azért így érdekes...szerintem keresned kéne egy windowsosembert és odaadni neki az adaptert, hogy nézze meg, Windows alatt működik-e! Ha ott sem, eccerűen repüljpáva, ha igen...no akkor erősen el kell mélyedni a thread-ben.
-
válasz
#08299776 #86232 üzenetére
Próbálom mérsékelni az önszopatás szintjét...
Én amikor így vagyok ezzel, akkor épp mellőzöm az Ubuntu felrakását!
Quadro-k azok sok esetben egész jók, K2000M a Dell M4700-ban mindennel működött eddig pikkpakk, ami eleinte fura volt, hogy olyan drivert raktam fel, ami elméletileg nem is ahhoz való volt, support listában sem láttam, mégis működött vele a Mint.
(mondjuk elég süle is vagyok az nVidia VGA-hoz/driverekhez)
(aláírásod cserélheted is...)
-
-
válasz
zoltanz #86217 üzenetére
bcmwl-kernel-sourcenem találom debiaan 11 hez.
Ez jó hír, mivel ezt úgyis el kéne távolítani első lépésként!
A b43-fwcutter és firmware-b43-installer viszont tuti fenn van, de nem is non-free repoban, hanem a contrib repoban vannak ezek. MX repo használatát nem ismerem, megnézhetnés, van-e contrib repoja! Igaz akár -deb formátumban is leszedheted...
b43-fwcutter (1:019-7) [contrib]
firmware-b43-installer (1:019-7) [contrib]Egyébként Debian-ban ugyanazon verziók vannak a stable, testing és unstable verziókhoz is, MX-nél nem tudom...de valami csak van ott is.
-
válasz
zoltanz #86203 üzenetére
sudo apt-get install b43-fwcutter firmware-b43-installer
reboot
Ezt próbáltad már? Elméletileg az -installer telepítése húzná magával a fwcuttert is, de egy próbát megér.
Lehetm hogy ez fenn van és gondot okoz, bár nem a 4318-hoz van, szedd le ezt először:
bcmwl-kernel-source
sudo apt-get remove --purge bcmwl-kernel-source
utána egy
sudo apt update
jól jöndriver: N/A azt jelenti nincs betültve?
Jaja.
-
válasz
Warton #86168 üzenetére
Ördögöd van.
Dehogy, Manjaro-m van!
Furának tartottam a dolgot, Ubuntu alapúaknál ismertem a függőség lekérdezést és kíváncsi voltam, miként van ez Manjaron. Nem a legegyszerűbb módon kezdtem el keresni, így inkább megnéztem a VLC csomagot a Paman-ban, ott láttam az Elisa csomagot, fura, mert Ubuntu alapúaknál nincs ilyen függőség.
a másikon nem árvult el a VLC.
Ilyeneken én már meg sem lepődöm...
pacman -Qi
illpacman -Si
parancsokkal is megnézheted amúgy mindkét csomagot, írja egyiknél azt, hogyFügg
, másiknál pedig, hogyIgényli
.Ha nincs meg ez a lap, mentsd el!
-
válasz
Warton #86164 üzenetére
Elisa nevű playernek függősége a VLC, nem szedted azt le valamikor? Nálam nem írja VLC-t a listában a pacman -Qdtq kimenete.
pacman -Qent
is kilistázza a VLC-t amúgy?ez valami ilyesmire vonatkozik:
List all explicitly installed native packages (i.e. present in the sync database) that are not direct or optional dependencies
pacman -Qtdq | pacman -Rns
- ez a parancs el akarja távolítani a VLC-t? Megnézheted nyugodtan, nem hajtódik végre, van egy y/n választás, mielőtt töröl!(#86163) I02S3F
Köszi! Szerencsére belgyógyász a dokink, így azon a területen belül szeret mindenféle további kivizsgálásra utalni, de most csak a derekam nyekkent meg, de tudom mit néztem be, volt már ilyen éve is.
(#86162) growler
Nagyon a biztonságra mész!
De jó, hogy említed, pár hónapja épp valami hanggal kapcsolatos dolgot javasoltál, ami elsikkadt, most utána is nézek, mi volt az!
Nemrég láttam valamelyik disztrónál, hogy már telepítéskor ki lehet választani ezt a PipeWire-t, vagy Garuda volt vagy Manjaro....
-
válasz
I02S3F #86159 üzenetére
Jó az bármire is, anno a Toshiba Satellite laptopomat meghajtó nélkül örököltem meg tesómtól, pár hétig pendrive-ról használtam, kb ugyanarra, mint most is használom a jelenlegi notimat.
(#86160) I02S3F
Jujj, nagyon nem jók ezek az ízületi dolgok, ez is törődést igényel meg a Debian is, meg vagy lőve rendesen!
Jobbulást! Ma én is kinyúvadt derék miatt egerészek itthon....
-
válasz
Dinomano #86155 üzenetére
a rendszerbe semmilyen módon nem másztam bele
Live-ból futtatva kb bármit csinálhatsz a rendszerrel, minden addig tart, amíg fut, ha újraindítod, megint egy nullperces live-od lesz!
(van egy ún perzisztens mód, ahol bizonyos területet elkülönít és mentődnek a rendszer beállításai)
Viszont RAM mennyiségtől függően tudsz telepíteni programokat és futtathatod is őket, ez néha igen hasznos lehet! -
válasz
CPT.Pirk #86153 üzenetére
Igaz, ilyen volt és a sources.list-ben ki kellett kommentelni a cd-s sort! Vagy törölni...
Amikor már én telepítettem, akkor grafikus felületen benézve a tárolókhoz, már alapból ki volt véve a pipa a cd-s sor elöl. De még ezekben az időkben is olvastam, hogy többeknek onnan akart frissíteni, nem tudom ez mitől függött, nyilván Cinnamon verziót raktam fel, de nem hiszem, hogy ez DE-függő lett volna. Viszont talán már az a desktopom volt, amiben nem is volt DVD meghajtó...
-
válasz
gregory91 #86147 üzenetére
Soha nem találkoztam ezzel a problémával, max olvastam, hogy telepített rendszeren kérte frissítéskor a cdrom eszközt. Igaz mindig Mintstick-kel írtam ki az iso-t, legegyszerűbb dd frontend, sosem okoz galibát! Mindjárt ki is próbálom, ezer éve nem láttam Debiant, legalább valami haszna lesz, hogy ma nincs melóba menet.
Anno Wheezy installkor még az is megoldható volt, hogy a telepítőn nem volt rajta a hálókártya driver, talán még telepítés közben kislemezről tudtam beolvasni...és a telepítés ment tovább! Tök laikus kezdőként nem 10 perc volt rájönni a megoldásra, de a rendszer rugalmas volt ebben legalább!
(#86148) I02S3F
Debian grafikus installer egy veszedelem volt mindig, főleg az Ubiquity után, de amúgy informatív volt, csak nagyon kellett figyelni!
-
válasz
Dinomano #86145 üzenetére
Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
OK, megnyugodtam, ez nagyon jó bemutató cikk, kellően részletes, de kezdőknek is jól érthető!
A bemutatott asztali kezelőfelület nyilván modernebb lett, de alapvetően ugyanaz minden, az alaprendszer és a DE is, vannak változások, például a grafikus csomagkezelő nem az Octopi, hanem Pamac, szóval ha valamit keresnél a rendszeren, ilyen változások lehetnek!
Pamac
Ja és ha nem KDE asztali felülettel használnád a Manjaro-t, akkor is teljesen jó a cikk, nyilván a DE-t érintő részek nem relevánsak persze, minden más igen. De persze mégiscsak adott felületet mutat be, érdemes azzal próbálkoznod, szerintem mai szinten nem rendszerigényesebbek a fullos felületek sem, talán picit, de 8GB RAM eléggé javallot már mindenhez.
-
válasz
#63718632 #86142 üzenetére
Külön repo szerintem nem volt, mindig az unstable tartalmazta a
.bpo
csomagokat, arra nem emlékszem, hogy külön lett volna oldstable-backport meg oldoldstable-backport repo...mint most. [link](#86143) I02S3F
Tényleg, igazad van, ott van az is, csak konkrét keresésnél nem írja ki, ha nincs onnan csomag!
[link]
-
válasz
Rimuru #86136 üzenetére
Nem pontosan fogalmaztam...talán, szóval a Mint-be becsatornázott Flatpak-hoz és az Ubuntuba kötelezően becsatornázott Snap-hoz viszonyítva értettem, hogy nincs agyonautomatizálva a Debian csomagkezelése, de szerintem én a 8-ast haszunáltam utoljára. Tény, hogy amikor az experimental-os Cinnamont raktam fel a stable verzióra, akkor minden egyes függőséggel el kellett ugyanazt játszanom kb 26 lépésben, tudhatta volna a csomagkezelő automatizáltan is csinálni, mert minden benne volt az új repoban, mégse csinálta!
De tényleg, engem is kíváncsivá tettél, mire gondoltál?
(#86138) I02S3F
Vettem az adást!
Teljesen normális, hogy lecsekkolod a témát a Debian topikban, olvastam hajnalban!
Én kezdő home user véleményt ismételgetek, de sose voltam Debian-hoz értő...szóval így korrekt, ha ott válaszolják meg a kérdést, nem véletlen nem írok oda már évek óta! Meg ne kérdezd, hogy akkor miért okoskodok a Kezdőben Debianos kérdésekről!
Egyébként tényleg próbáld ki, hogy engedélyezed a testing és/vagy unstable repokat és raksz fel frissebb csomagokat, érdemes, de szigorúan csak tesztelésre használt disztróra értem ezt most!
-
válasz
Dinomano #86125 üzenetére
(Prohardveres cikk "reklámja" okán próbáltam ki.)
Jujj...ezekkel azért vigyázni kell, utóbbi években elég veszedelmes Linuxos írások jelentek meg!
Mellik cikk volt az?
(nem Tibikomám blogjaira céloztam kivételesen)
(#86117) I02S3F
Használt üzleti laptop? Olcsóbb, jobb lenne!
Abszolúte egyetértünk! Bár én picit elfogult vagyok a két matuzsálem használt üzletimmel...
-
válasz
tordaitibi #86127 üzenetére
Hát ööö...nem értem, mi van ezzel a Win dologgal! Új melóhelyen megszórtak mindenféle MS hozzáféréssel, Teams, Onedrive(több is), Outlook Nexon meg halál tudja micsodák...OK, hogy a telón is rajta vannak ezek, de első dolgom volt, hogy a notebookon is fussanak ezek. De fut is minden, erre csak most szólsz, hogy ezek miatt kéne Windows!?
De ezen a gépen még nyomokban sincs!
Van böngirnyó a Mint Cinnamonban is, abban mindent is tudok kezelni, minek akkor egy másik oprencer?
Jó persze, neked vannak ezek a csudaprogramjaid még a múlt évezredből, amitől nem akarsz megválni, de egyébként....szóval tényleg csak páran vagytok, akiknek fixa ideája, hogy nekik kell mindkét oprencer! De kihalófélben lévő bölények vagytok Tibikomám!
Vagy ezt már említettem is?
(#86130) CPT.Pirk
Lehet jobb is, amekkora rakás trágya a OneDrive...
Akkor megnyugodtam, azt hittem csak én látom ennyire sz*rnak.
*******************************************************
Csak meg kell említenem újra a dolgot, a Debian az Debian, ne hányjunk már rá Flatpak meg egyéb vackokat, épp az az előnye, hogy nincs agyonautomatizálva a csomagkezelése és lehet variálni a különböző semirolling meg rolling repoival*, ha valamiért mégis friss csomag kéne, de a stable verzió nem arról szól, hogy minden nap remegve nyomogassuk a frissítéskezelőt, hogy van-e ma is egy valag frissített csomagunk! Ne keveredjen a fejekben már ennyire a Debian és az Arch vonal!
szerintem legalábbis
*Tényleg végleg eltűnt az experimental repo Debiannál amúgy?
-
válasz
I02S3F #86098 üzenetére
Azért én is belefutottam, hogy régiek a csomagok, de a stabilitás kárpótol!
Ez a régiek a csomagok dolog azért nem tökúj gépeken kívül nem igazán okoz olyan túl sok problémát. Amúgy meg a testing és unstable repokkal lehet bűvászkedni, ha újabb csomag kell, de akkor már valóban jönnek a függőségi gondok, de ezeket is többnyire simán meg lehet oldani! Teganp azt vettem észre amúgy, hogy már nincs Experimental repo, csak az előbb említett testing és unstable.
Debiant is Flatpak-kal bosszantod?
Hát nem csoda, ha visszabosszant!
Inkább próbálkozz az említett frissebb csomagokat tartalmazó repokkal!
Anno a Mint után nagyon régi volt a Debian stable Cinnamonja és azt frissítettem tán az Experimental repoból...hát az tényleg nem volt két kattintás, de mégis működött.
-
válasz
lypen99 #86066 üzenetére
Egyenlőre alapok, aztán ahogy időm engedi.
Teljesen jó elgondolás, anno én Linux Mint mellé raktam fel, hogy tanuljak, pár évig volt fenn a 7-8 és szerintem amit home usernek tudnia kellett, hogy ne akadjon el, ha valami gond van, azt a szintet el is értem. A topikjában is elég sok segítséget kaptam, ha nagyon spéci dologgal akadsz el, érdemes oda is benézned!
Debiant nem ismerőknél valóban abból volt a legtöbb fejvakarás, hogy nem a non-free verziót töltötték le. Nagy alapigazság, hogy az rakjon fel Debiant, aki ki tudja választani, a rengeteg változatból melyik kell neki ill a gépének!
Picit nem árt ezt is átfutni, ha még nem minden világos: Debian GNU/Linux Installation Guide
(#86088) gojani02
Mintből Cinnamon, MATE vagy Xfce a jobb szintén tanulási célra?
Pontosan nekem se tiszta, mire gondolsz, de rád is vonatkozik, tanulásra Debian-t érdemes felrakni!
-
-
válasz
I02S3F #86081 üzenetére
Itt volt említve a különös dolog, egyébként kipróbáltam új Mint-tel és Ubuntuval is réginek számító nVidia-s Dell Precision M4700-zal, semmi gond nincs, simán feltelepültek a rendszerek. De mint láthatod is, mindkét linkelt esetnél más volt a megoldás a bug-ra!
A Dell-en nem tudom mi van a secure boot-tal, ugyan az egyik SSD-n van egy Win, de sosem okozott gondot még, ezért nem is bántottam.
(#86067) Ueda
Ezekkel a ritkán használatos parancssorokkal én is mindig bajban voltam valami Hstr-hez hasonlót használtam is...ahhoz már, hogy magam szerkesszek valami helper megoldást, képzetlen vagyok, no meg lusta is!
-
válasz
I02S3F #86061 üzenetére
Tanulni pont a Debian a tökéletes!
Főleg a makacs függőségek kezelése, mint amivel most is kűzd a kolléga, gyakorlatilag minden hiányzó fájl testing verziós, a gond az, hogy ennyire az elején ezt nem látja át az ember! Talán érdemes felrakni a Mint-et és mellé egy Debian-t, anno tök nokedliként én is így csináltam, sok mindent sikerült is átlátnom a végére, igaz kezdő laikus szintjén. mostanra persze jó részét ezeknek el is feledtem...
-
válasz
sh4d0w #85972 üzenetére
Ja, hát úgy a legeccerűbb nyilván! De pár napja igen kaotikus működést tapasztaltam*, ami után már észre sem veszem például, hogy a hsz alján ott van, hogy szerkesztve.
*több embernek akartam privit küldeni és mindig az érintett topikban jelent meg a hsz-em, persze később kiderült, hogy mire a választ elküldtem, az adott hsz már törölve lett
-
válasz
tordaitibi #85968 üzenetére
Jujjj....sörözéssel meg énekléssel nem is lenne bajom, bár utóbbihoz valami gyorsító is szokott kelleni, de ez a Jimmy-nóta azért erős lenne bármennyi pálesz után is.
Amúgy az a tippem, hogy a nagyon kemény újoncok úgy csendesednek le, hogy a moderák elkapják a töküket többszörös regelés tilalma miatt.
(#85969) CPT.Pirk
B+ Kapitány....ez fájt! Éljenek a csepeli kakasmadarak!
-
válasz
zoltanz #85963 üzenetére
Old Chrome verziók innen letölthetők:
https://www.slimjet.com/chrome/google-chrome-old-version.php
ne zavarjon, hogy a lista elejéről letöltéskor még azt fogja kiírni, hogy
google-chrome-stable_current_amd64.deb
...ha megnyitod, látszik, hogy 93.xxx verzióról van szó!Chromium-ot innen tudsz halászni, de itt főleg a Debian verziók alapváltozatait látom, gondolom innen valahogy elérhető régebbi is, de nem hiszem, hogy annyira régi kéne.
Amíg keresgéltem meg mással szuttyogtam, sh4d0w maestro meg is előzött!
(de inkább kétszer, mint eccerse)
******************************
Látom, megy megint a tobzódás, szokásos pár napot megélő újonc ft x-edik új reggel.....
Annyira ismert a stílus már, békésen kérdez, aztán pár neki nem tetsző válasz után már kioktat és személyeskedik!
Néha sajnálom, hogy itt is retired lettem!
-
válasz
#45469952 #85842 üzenetére
A szóban forgó gép 256GB-os SSD-je két év alatt 75%-os elhasználódást mutatott,
Az már döfi, kb 140TB írás kellett hozzá gondolom, tippre csak, mivel van egy Samsung PM830 256GB Dell Precisionban, az kb 100TB írásnál tart és 88%-os.
Amúgy a kollégák jól mondják, az lófütty, amit a swap pluszban az eszközre ír! Anno 8 éve első SSD-nél én is nagyon kerestem a módszereket, mivel lehetne megvédeni az írástól szegény Intel 520-amat. Aztán mikor láttam, hogy 4 év alatt folyamatos napi használatban is csak 7TB íráson áll...1200000 óra MTBF-et írt az Intel, ami statisztikailag azt jelenti, hogy 32 év múlva kéne meghibásodnia, igaz az Intelnél van olyan, ha eléri a megadott TBW-t, akkor letilt és csak olvashatóvá válik. De gyakorlatilag nem is volt megadva a TBW érték....
Swap plusz írása meg tényleg....már eleve ha Linuxot használt, cc 10-12 óra alatt ír az OS 10-11GB-ot, Windows alatt 3x ennyit, szóval már azzal kíméled, ha Linuxot használsz! Nyilván más volt 15 éve, akkor aranyáron adták a kis kapacitású SSD-t, nekem éve jött az első, az 120GB-os volt, nominál értéken annyi volt az ára, mint két éve egy terás 860 EVOnak!
(#85865) csixy
MM...olcsón fogod megúszni!
Amúgy van pár dolláros USB3-as házban nekem is egy 850 EVO 250GB SSD, még sose TRIM-meltem...persze nincs is teleírva, úgy meg annyira nem is gond a TRIM hiánya, persze a Samsungnak elég jó a tervezett garbage collector-ja!
Ilyeneket nem fognak fel ebben a blogtopikban, velem veszekszik ott is mindenki....
-
válasz
#63718632 #85856 üzenetére
Ja, láttam Manjaro-ban, viszont akkor nem jutott ez eszembe, amikor a Mint Cinnamont házasítottam a Plasma 5-tel! Mondjuk nem volt gondja, így is tökéletesen használta a Cinnamon saját default programjait...igaz KDE részei nem is nagyon kerültek fel, azt kihagytam, csak a plasma!
(#85857) csixy
[noki@semmise ~]$ sudo fstrim -v /
fstrim: /: the discard operation is not supportedNem támogatott az online TRIM....
Mármint itt nem is online funkció van, de ez a kimenet nagyon azt jelenti, hogy nincs TRIM. Látod, erre sem ad semmi kimenetet:
[noki@semmise ~]$ fstrim -a -v
Ha időnként gépbe tudod dugni az eszközt és manuálisan TRIM-meled, az is elég neki. szerintem
(#85862) májkimiki
Amiről szó van az a KDE/Plasma sajátossága, hogy külön lehet babrálni a QT-s és GTK-s elemeket.
Ilyent sose csinálok!
-
Alakul ez, már csak ezek a vad színek....azt a default terminalt nagyon nem kedveltem, kb használhatatlan volt, nem kell ennyire csicsának lennie egy terminalnak, de ezzel a Nemo-val jól megzavartál, nem gondoltam, hogy KDE-re könnyen felmegy. Kicserélem én is akkor majd a terminal-t meg a fájlkezelőt. No várjunk, a fish az a shell a bash helyett, a terminal az a konsole! Ne zavarj össze!
Arra vagyok még kíváncsi, hogy 32GB RAM mellé csinál 32GB zram-ot nálad? Mondjuk túl sok értelme nem lenne, az tény. Abban az Assistant segédben láttam, hogy elég sok GTK-s program van, igaz régóta tudják egymás dolgait kezelni a QT meg a GTK....
Gondolom ezeket is megtaláltad már...
USB 3.0 külső házak vezérlőinek jellemzői Linux alatt
Live Linux használata külső merevlemezek teszteléséhez
Ennek a topiknak az Összefoglalójában van táblázat külső házakról, chip, UASP, etc...
-
Nekem is sok a KDE, de ennél a Garudánál egyszerűen ez a csúcs, a többi verziót csak a játék kedvéért csinálták! Cinnamonnal meg se akartam nézni, de mivel mindketten azt raktátok fel, rápillantottam.... nem kellett volna!
Igaz Cinnamon nekem csak a Minttel elképzelhető!
-
válasz
Diák66 #85834 üzenetére
Nézd át a hsz-ben linkelt thread-et, nem egyedi az eset, de a megoldás sem mindig ugyanaz!
(#85831) csixy
Nem Cinnamon...Garudánál a KDE verzió a flagship, mint láthatod, az Assistant-ban is csak harmadannyi opció van a Cinnamon verzióban. Ez az igazi: Garuda KDE Dr460nized
-
válasz
mefistofeles #85820 üzenetére
Annyit azért még megjegyeznék, hogy a kinézetnek és a gyorsaságnak ára van. Alapból bekajál a rendszer 1 giga memót, szóval gyenge, kevés memóriával ellátott gépekre kimondottan nem javasolnám.
Az tény, hogy nem egy lightos ezekkel a default beállításokkal, még a többi felülettel is elég csilivilire van konfigolva, bár van KDE light verzió, az jóval kevesebb RAM-mal indul. Mondjuk nálam csak 800MB a kezdő memória használat, viszont a Manjaro KDE 650MB! De amit felraktam, a KDE tényleg eléggé rámegy a vizuális elemekre, tranparens lengő ablakok, etc...
-
Valamikor nagyon szimpi volt a Manjaro, de aztán a boot-b@szakodása miatt kezdtem végleg kerülni.
Rohadt bosszantó, én is azért dobtam mindig, most még várom, hogy a Mint frissítsen kernelt és megnézem, meghal-e újra ettől a Manjaro!
A folytonos mentegetésekeket is ki lehet belőle iktatni? Új mint esetén is első dolgom, hogy synaptickal leszedem a timeshiftet.
Szerintem ki lehet iktatni a mentéseket, a Mint-nél se alkalmaztam soha. Amíg Garuda futott és nézegettem a dolgait, semmi jele nem volt, hogy egyáltalán fenn lenne a Timeshift, magától nem is mentegetett semmi. Az is lehet, hogy a tweak résznél vagy más bejelölős opcióknál kell aktiválni a rendszeres mentéseket, de ezzel még tényleg nem találkoztam. Majd nekiugrok megint valamikor és minden opciót tüzetesen átnézegetek, de szerintem nyugodtan felrakhatod, nem fog mentegetni!
Még az is felmerül most bennem, hogy maga a Timeshift is BTRFS automentésre volt bekonfigolva és mivel ezt kilőttem a rendszer alól, ezért nem is menteget, arra emlékszem, hogy volt néhány almenü, ami kifejezetten BTRFS-sel kapcsolatos beállításokkal foglalkozott, nyilván ezeket meg se néztem.
Csak mondom, az AUR helper neve Chaotic-AUR....csak, hogy tudd mi történik, ha használod!
... A pamac-aur nem egy sima pamac, hanem egyben aur helper is és ugye azért pamac, hogy grafikus is. ... Hát ... ezért.
Aham, értem....vagyis kezdem érteni, de nem vagyok egy Archklón-zseni, így nekem már az is valami, ha a pacman meg a pamac közötti különbség felvillan az agyamban!
Ezért volt tán kis képzavar e témában a kérdéseimben. Nem ritka nálam az ilyen.
-
válasz
#63718632 #85811 üzenetére
A pamac-aur az AUR csomag! Azt nem szedi le a pacman.
Igen? Ó a manó csípje meg, ezt nem tudtam, bár csixy komán direkt kérdése alapján sejteni kezdhettem volna! Szóval bocsi csixy komám....
(nem akartalak én lütyőnek nézni)
A sima pamac az benne van az Arch tárolóban, azt leszedi a pacman.
Ugyehogy? Na nem véletlen kérdeztem én pár napja, hogy minek erőltetitek minden programnál ezt a nyamvadt -aur verziót!?
Mondjuk ebben a Garuda nevűben simán kerülni fogom az aur csomagokat, de az se véletlen, hogy a Garudás komák Chaotic-nak nevezték az AUR-helpert!
-
válasz
mefistofeles #85808 üzenetére
A Firedragon-t próbáltam, úgy láttam, totál Firefox az egész, a szinkronizálást nem csináltam meg, mondjuk ha használni fogom, a békesség kedvéért felrakom a megszokott Firefoxot.
Igen, több oldalt is végignézegettem, most is meg amikor csixy komával tárgyaltuk ezt a Garudát és mindehol az a végkövetkeztetés, hogy EXT4 inkább...de amiket az EXT4 nem tud, arra mezei desktop usernek nincs is szüksége meg aztán jóval régibb, kiforrottabb az EXT4. Nem is igazán értem, miért erőlteti a Garuda a BTRFS-t, hiszen maga a disztró láthatóan kezdő home usereknek készült! De gyakorlatilag ugyanúgy települ minden más fs-re, mint a többi disztró...
(#85807) csixy
Írd már meg, hogy pacmannal hogyan lehetett volna leszedni?
Úgy érted, hogy egy külön felrakható csomagot nem lehetne leszedni terminalból? De miért nem?
sudo pacman -Rns pamac-aur
Ezzel csak leszedném valahogy.
-
válasz
mefistofeles #85803 üzenetére
Igazán nincs mit!
Tényleg érdemes telepítve kipróbálni, a téma/ikonok szörnyűek valóban, de a klasszikus KDE témák is ott vannak a beállításokban.
Hopp, szóval ha előre particionálom a lemezt ext4-re akkor nem kavarja át? Ez jó infó!
Arra figyelj, hogy az előre EXT4-re formázott particiót kiválasztva nehogy bepipáld a telepítőben a formázást! Csak jelöld be a /-t és úgy menj a következő lépésre!
-
válasz
mefistofeles #85788 üzenetére
& (#85789) csixy
Röviden, mert bő 15 percet töltöttem vele, kifejezetten jónak tűnik a Garuda! A normál KDE verziót raktam fel és mivel csixy komámmal már érintettük a témát, így megint utánaolvastam a BTRFS-nek, ha érdekel itt pontokba szedik a lényeget: Btrfs vs Ext4 – Functionalities, Strengths, and Weaknesses.
Nem lenne gond a BTRFS-sel sem, de home usernek nem kifejezetten előnyös, így marad az EXT4. Különben nem lenne vészes az a plusz írásterhelés sem az SSD-nek, épp néztem pár napja a Samsung 860 EVO 1TB SSD írásterhelését, 11.6097 Terabytes van benne és most 21 hónapja használom, mindenes, szóval torrent is megy rá, ha egyre kevesebb is...
(ma már inkább streaming-en jönnek a Linux iso-k)
A garanciális limit 600TBW, ilyen ütemben még 59 év, mire elérem, kíméljem akkor az írástól?
Szóval meg kell csinálni EXT4-re az adott particiót, ezt már Garuda live-ban is megcsinálja a Kparted, a telepítősegéd particionáló része viszont már csak BTRFS-t ajánlja fel plusz még két fura valami volt ott. Mivel EXT4-re ment a telepítés, kimarad minden furmányos dolog, amit a Garuda weboldala ír és kifejezetten a fs miatt történik.
Ami kezdőknek igen kényelmes lesz, az a Garuda Setup Assistant, ez install utáni első boot után felugrik, tájékoztat, hogy most érdemes lenne frissíteni a rendszert, ez megvan és utána bejön egy hasznos ablak, amiben 15 altémában végig lehet böngészni a programokat és amit bejelölsz, azt felrakja, kb mindent el lehet innen intézni és utána már minden szükséges program fenn van.
Lenn a dock első ikonja a Garuda Welcome, azt megnyitva van egy Garuda Gamer ikon, ami itt megnyílik, abban gyakorlatilag minden gamereknek szükséges program kijelölve telepíthető, még Xbox kontolleres dolgokat is láttam ott.
Installnál lehet választani külön, ha nVidia VGA drivert akar a user. Swap automatikusan készül, ahogy nézem a fizikai RAM méretét követi, ja és zram-mal csinálja, meg nem mondom, hogy L4Z vagy ZSTD tömörítéssel csinál ramdisk-et, de ha szükség van a swap-ra, akkor az gyors lesz!
Ez a ZSTD tömörítés más szinteken is megvalósul, de ebben sem mélyedtem el, így lehet ez is BTRFS függő....
5.19.10-zen1-1-zen kernellel fut, a grafikai részt berakom:
Graphics:
Device-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics vendor: Hewlett-Packard
driver: i915 v: kernel arch: Gen-7 ports: active: LVDS-1 empty: DP-1, DP-2,
DP-3, HDMI-A-1, HDMI-A-2, HDMI-A-3, VGA-1 bus-ID: 00:02.0
chip-ID: 8086:0166 class-ID: 0300
Device-2: Chicony Integrated HP HD Webcam type: USB driver: uvcvideo
bus-ID: 1-1.3:4 chip-ID: 04f2:b230 class-ID: 0e02 serial: SN0001
Display: x11 server: X.Org v: 21.1.4 with: Xwayland v: 22.1.3
compositor: kwin_x11 driver: X: loaded: modesetting
alternate: fbdev,intel,vesa gpu: i915 display-ID: :0 screens: 1
Screen-1: 0 s-res: 1600x900 s-dpi: 96 s-size: 423x238mm (16.65x9.37")
s-diag: 485mm (19.11")
Monitor-1: LVDS-1 model: AU Optronics 0x11ee res: 1600x900 hz: 60
dpi: 118 size: 344x193mm (13.54x7.6") diag: 394mm (15.5") modes: 1600x900
OpenGL: renderer: Mesa Intel HD Graphics 4000 (IVB GT2) v: 4.2 Mesa
22.1.7 direct render: YesAkinek lényeges a friss kernel, Xorg, Mesa, annak nem lesz panasza, Xwayland is van...
Erre volt elég bő negyedóra, amúgyis kifolyt már a szemem ettől a sweetfied plasma témától, de a Rendszerbeállításokkal nem bíbelődtem, amúgy is az ismert KDE stílus, el lehet vele bíbelődni órákat, mire mindent belősz saját igényre.
Nem bloatabb az átlag KDE disztróknál default állapotában, egyébként van KDE lite verzió is, azzal pár napja bíbelődtem.
CPU governor, memory management, Timeshift és társaival sem foglalkoztam most. Ja és van még egy tweak opciókkal telepakolt menü, azt most nem is néztem, pár napja nyitottam meg, ott is rengeteg hasznos opció van!
Konklúzió, szerintem KDE Archklónok közül esélyes kezdőknek az első helyre, pár éve simán írtam volna róla egy ismertető blog-ot is!
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Samsung Galaxy Watch6 Classic - tekerd!
- Nothing Phone 2a - semmi nem drága
- Sweet.tv - internetes TV
- VR topik
- Synology NAS
- Google Pixel topik
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Kaspersky Antivirus és Internet Security Fórum
- Milyen routert?
- CURVE - "All your cards in one." Minden bankkártyád egyben.
- További aktív témák...
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook U7310 - i5-10GEN I 16GB I 256SSD I 13,3" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 5700X 32/64GB RAM RTX 5060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 5060Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- REFURBISHED és ÚJ - HP Thunderbolt Dock G2 230W docking station (3TR87AA)
- BESZÁMÍTÁS! Samsung Odyssey G9 OLED 240Hz Dual QHD 0,03ms monitor garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest