Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • tordaitibi

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz CPT.Pirk #87122 üzenetére

    Ez a grubdisk óriási...!!
    Most kóstolgatom, belecsapva a sűrűjébe.
    Az már biztos hogy képes bármilyen Linuxot elindítani akkor is ha MBR nincs, és a komplett EFI partíciómat a próba idejére legyalultam :K :D
    Vagyis elviekben nem képes bootolni semmi, ez valóban így van mert egy EFI shellt kapok indításnál merugyen semmi bootolhatót nem talál az UEFI.
    Ámde ez a remek kis Super Grub2 Disk elindítva live módba (természetesen a Ventoy segítségével, de persze pendrájvról is elstartol, ez a normál módja) kilistáz minden létező telepített Linux kernelt minden partícióról, sőt még a grub.cfg-ket is meg tudja jeleníteni, az abban lévő összes OS-t.
    Pár kép,

    a főképernyő, itt a Boot manually, kézi guberálás


    Majd a következő, az op.rendszereket választva,

    elkezd mazsolázni és az eredmény, iletve csak egy része fért rá a képre mert van itt épp 3 lemez azokon Ubuntuk és Manjarok rogyásig.
    Amit láttok az nem az elindított Ubuntu EFI, azt gyalultam, ezek a ventoy EFI bejegyzései.

    Rányomva bármelyikre (Manjarot még nem próbáltam de az összes Ubi indítható innen) vajsimán elindul a kiválasztott kernellel.

    Ha a főképenyőn a grub.cfg matatást választjuk akkor behozza a kiválasztott grub.cfg-ben felsorolt oprendszereket ugyanúgy mintha a rendszert indítottuk volna és innen is azonnal startol bármelyik Linux.
    (Windows nem mert annak kell az EFI bejegyzés)
    Ez az épp legyalult EFi partíciós Ubuntum indítóképernyője.
    Mint látjátok eléggé informatív grub bejegyzéseket használok :D

    A módszer tuti működik mert ezt a hozzászólást az EFI nélküli Ubuntumról írom éppen.

    Ami ennek az értelme, az esetlegesen meghalt grub könnyű javításán kívül?
    Pl. egy roppant egyszerű kis nehézséget bevinni a boot folyamatába.
    Nem egy feltörhetetlen oprendszer a végeredmény de például:
    Telepíti valaki a Linuxát, majd egyszerűen legyalulja az EFI partíciót.
    Amatőr csak annyit lát hogy efi shell, nincs is os telepítve.
    Deviszont Te, akinek a zsebében lapul a Super Grub2 Disk live pendrájv, bebootolsz arról és elindítod a rendszeredet.
    Tudom mosolyogtatóan amatőr megoldás de nem vérprofi hekker környezetben még életképes is lehet. Terminál nélkül :)
    Vannak persze kulcs pendrájvok amikkel 50000x bitonságosabban meg lehet ezt oldani.
    de ez olyan kis egyszerű és hóttamatőr is villoghat vele hogy bizony az ő gépét csak ő tudja elindítani a saját safe mode pendrájvval. Menő!

    A szoftverben még tucatnyi lehetőség lapul, és meg fogom nézni az oldalon a többi kis segédszoftvert is, valamit biztos hogy azokból is kihozok, olyat amire a szoftver írója álmában sem gondolt :)

    Uby amúgy is imádja a blogjaimat, lesz ebből még egy kicsike blogbejegzés de csak hogy Uby kedvére tegyek és olvasgassa a csodás stílusomat :K :)

Új hozzászólás Aktív témák