Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mzso

    veterán

    válasz creation #7693 üzenetére

    Jelenleg egyféleképpen tudtam tesztelni, ami 12V 2A-es dugasztáppal (kapcsoló üzemű) való megtáplálást jelentett. Ebben az állapotban 12,1V bemenő feszültség mellett a kimeneten 30V 650mA volt fellelhető.
    Ha az egységet belövöm 11V-on 28V ~550mA kimenőre, akkor elvileg bírnia kellene a 15V-os bemenő melletti feszültség és áramerősség emelkedést is... Nem?

    Bár nem vagyok hozzáértő, de a táp lényege az lenne, hogy stabil feszültséget vagy áramot adjon ki. Amit linkeltél az feszültséggenerátor úgyhogy annyi voltot kell kiadnia amennyit beállítasz paramétereinek megfelelő használat esetén.

    "A LED elvileg 30-36V 600-1050mA közötti üzemet bírja. A kis step up pedig 10-32V -> 12-36V 10A-ig passzív..."

    Ez a 30-36V azt jelenti, hogy 36V-on kb kétszer akkora lesz a fényereje és még kétszeresnél is több hőt fog termelni. Nem akarod hogy változgasson, vagy kiszámíthatatlan legyen a feszültség.

    Én egy szimpla egyszeres 1W-os power leddel teszteltem. 3,6V-nál volt 300mA az áramfelvétele 3V-nál már csak 150mA (a fényerő meg ezzel egyenesen arányos emlékeim szerint). 2,5V alatt meg már nem világított.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz creation #7693 üzenetére

    Véletlenül a napokban linkeltem egy videót, ahol szintén olyan DC-konvertert használ egy 100W-os LED meghajtásához (azonos nyitófeszültség, több áram), de itt figyelembe kell venni pár dolgot.

    Egy LED-nél, a dióda karakterisztikájából következően, bizonyos feszültség felett meredeken kezd nőni az áram. Ha több LED van sorosan (mint ezekben is 10 db), a meredekség némileg csökken, mivel pl. egy 3,2-3,6V tartományból 32-36V lesz, tehát kicsit nagyobb a mozgástér.

    De attól még ugyanúgy érvényes, hogy ha nem korlátozzák az áramot, és véletlenül feltekeri valaki a feszültséget, a LED tönkremegy. Továbbá be kell kalkulálni a melegedés hatására létrejövő áramnövekedést is, ami egy önmagát erősítő folyamatban teheti tönkre a LED-et.

    A DC-konverterek stabilizálják a kimeneti feszültséget, a bemenet változhat.

    A videóban egy Li-po akku feszültségét növeli, aminek önmagában is lehet korlátozó hatása, ha az akkuból mondjuk nem vehető ki 100 W. Bár ezek a modellező akkuk sem gyengék. De egy autóakkuval simán ki lehet nyírni a LED-et.

    Külön áramkorlátozó beépítése ebben a felállásban nem praktikus, problémákat is vethet fel (annak is kell egy feszültségtartalék, energiát is pazarol).

    A korrekt megoldás a DC-konverter áramkörének elemzése, szükség szerint lerajzolása, a szabályzókör átalakítása, hogy feszültség helyett áramot stabilizáljon. Vagy stabilizáljon feszültséget, de bizonyos szint felett lépjen működésbe az áramkorlát.

    De ha rákeresünk a konverter rajzára, mások ezt már meg is tették: [link] [link]

    Vagy eredeti formában, kellő óvatossággal lehet használni feszültséggenerátorként is, ahogy a cikkben is említik.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák