Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Pogifej #6459 üzenetére

    Keresővel tévedtem ide, amint látom, jól megkeveredtek a dolgok ebben a hozzászólásban, ami mellett már nem lehet szó nélkül elmenni.

    Kompakt fénycsőben a PTC csak a klasszikus fénycsőgyújtót helyettesíti. Az a kis PTC áram hatására 1-2 másodperc alatt teljesen felmelegszik, ellenállása 100 Ω nagyságrendről kb. ezerszeresre nő.

    Ekkor a fűtőszálak áramát lényegében megszünteti. A fűtőszálak izzítása csak a gyújtás pillanatáig szükséges, ezáltal kisebb feszültség is elegendő a gáz átütéséhez. Izzítás nélkül (PTC nélkül) is megoldható egyébként a gyújtás, nagyobb feszültséggel, bár ezzel állítólag csökken az élettartam is.

    Mivel a PTC 1-2 sec után mintha ott sem lenne, a későbbi fényerőváltozáshoz sincs köze. A fényerő azért növekszik a melegedéssel együtt, mert hiába áramgenerátoros jellegű a meghajtás, de az áram nem stabil. Az ideális áramgenerátor végtelen belsőellenállást mutatna, de a gyakorlatban ez ugyanúgy nincs, mint ahogy 0 Ω belső ellenállású ideális feszültséggenerátor sincs.

    A kompakt fénycsövekben még aktív áramgenerátor sincs, vagyis nincs áramot szabályzó negatív visszacsatolás. Lényegében egy feszültséggenerátor van, ami az egyenirányított és pufferelt DC 320 V-ból négyszögjelet állít elő, 40-80 kHz frekvencián, végül a fénycsővel sorosan van egy fojtó. További kis csatolótrafó az oszcillációhoz szükséges visszacsatolást biztosítja (bázismeghajtó).

    Annyi a különbség, hogy régen a fénycsövekhez 50 Hz-re egy jó nagy vasmagos fojtó kellett, míg ekkora frekvencián elegendő pár mH ferritmagos induktivitás, kis méretben. De itt is egy fojtótekercs biztosítja az áramgenerátoros jellegű táplálást, passzív módon.

    A fénycső ahogy melegszik, impedanciája csökken. Emiatt az áram folyamatosan nő. A fojtótekercs igyekszik korlátozni, a hőmegfutástól véd, de stabil áram nem biztosítható, az adott keretek között, pár alkatrésszel. Még a jóval kifinomultabb LCD CCFL inverterek sem biztosítanak teljes fényt, hidegen. Pedig azok vezérlő IC-je minden paramétert figyel, visszacsatol, szabályoz.

    A fénykibocsátás az árammal arányos, ugyanakkor növekvő áram hatására a fénycső két végén mérhető feszültség csökken, vagyis a plazma állapotú gáz negatív ellenállást mutat. (Mint a villamos ív is erről nevezetes, ami szintén plazmajelenség.)

    LED-nél negatív ellenállás nincs, itt negatívan hőfokfüggő nyitófeszültség van.

    Gondolom ez a konstrukció már készen volt így olcsóbb volt alkalmazni, mint korrekt áramgenerátoros tápot kreálni.

    Pár alkatrészről beszélünk, ilyeneket én is tudok rajzolni, meg a kínaiak is kapásból. De a szokványos fénycsőelőtét és egy aktív LED driver (egyik példa, másik), még csak nem is rokon konstrukció. Ha csak azt nézzük, hogy a LED-driver PWM-alapú aktív áramszabályzó. A kompakt fénycső meg csak kapcsolóüzemű, de nem modulált, áramkorlátozója passzív.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz -cobra- #6480 üzenetére

    Az a probléma, hogy ha beismered az átvételt, akkor kérni fogják a visszapostázást, aminek a költsége téged terhel. Egy ilyen posta Kínába 2-3000 Ft, ha jól emlékszem (nem saját élmény, csak olvastam).

    Olyan nincs, hogy az eladó fizetné a visszaküldést, tudomásom szerint ez teljesen felejthető. Ha az üzenetváltás után nem küldöd vissza, végén még ők dobnak meg egy negatív minősítéssel (ilyet is olvastam.)

    Ha letagadod, akkor meg esetleg küldenek egy másik ugyanilyet.

    Harmadik lehetőség, hogy inkább lenyeled ezt a veszteséget, illetve felhasználod valamire, legközelebb rendelsz más eladótól.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz fecus #6484 üzenetére

    Erről nem tudtam, illetve a másik felére nem emlékeztem.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz PHM #6487 üzenetére

    Nem hinném, hogy egychipes 5050-et gyártanának, szerintem inkább a szalagot készítők ügyeskednek. Felteszik rá a háromchipest, párhuzamosítva. Ha megnézzük a fotót kicsit felnagyítva:

    Nem tűnik egychipesnek.

    Az egyszerű 3528-as szalagnál 3 chip van sorosan. Ha kerekítve 3 V nyitóirányú feszültségeséssel számolunk, az összesen 9 V, tehát 3 V-ot ejt az ellenállás.

    3/150 = 20 mA

    Ez épp reális érték a 3528 és az 5050 chipjeire egyaránt. (Ha jól tudom, utóbbi is ugyanaz, csak triplázva.)

    3 x 0,02 = 0,06 W disszipálódik az ellenálláson. A szóban forgó szalagot felvázoltam, elvileg ezzel állunk szemben,

    Ha feltételezzük, hogy a párhuzamosított chipek miatt a nyitófeszültség 2,5 V-ra áll be (ezt előre számítani nem nagyon lehet, a különböző kölcsönhatások miatt egyszerűbb lenne mérni), akkor 7,5 V marad a LED-eken, 4,5 V az ellenálláson, ami legyen továbbra is 150 ohm:

    4,5/150 = 30 mA
    4,5 x 0,03 = 0,135 W

    Máris túlléptük egy 0,1 W-os SMD disszipációját. Így életszerű lehet inkább 2 x 75 ohmból összerakni.

    A LED-ek szempontjából még jó is, hogy a 30 mA három ágra oszlik, így csak 10 mA jut minden LED-re, viszont így nem is használja ki a lehetséges teljesítményt.

    Ha már így belekezdtem, tovább ragozva:

    Az 5 méteres, 300 LED-es szalagon 100 ág (100 ellenállás) van.

    100 x 20 mA = 2 A, meg is kaptuk az ezekre jellemző névleges értéket, ahogy az eBay-en árusítják. Más kérdés, hogy a valóságban én először csak 880 mA-t mértem az egyik szalagomon, ami néhány hónap után, az öregedési jelenség során növekedett csak 1 A fölé.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz PHM #6495 üzenetére

    Nyilván, ezek a dolgok elég egyértelműen láthatók és kikombinálhatók.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mzso #6498 üzenetére

    Ha visszaolvastál volna, akkor láthattad volna, hogy nem erről volt szó.

    Ha az eladó nem tett volna fel fotókat, akkor még mondhatná is, hogy nem vízálló, 300 LED-es 5050-et kért a vevő? Pont azt kapott. Elektromos paraméterek nem voltak megadva (csak a 12 V), tehát arra nem lehet hivatkozni. Viszont épp ezért ilyentől vásárolni sem szabad.

    Csakhogy vannak fotók is, ahol az 5050-es szalagnál 3 LED + 3 ellenállás tisztán látható.

    Az 1., 3. és 4. fotó pedig nem is odavaló, ezeket tévesen tette fel, mert RGB-szalagot ábrázol, ami a kiírásban nem is szerepel. Épp az ilyet szoktam figyelni, az eladó nem precíz, kavar, ilyentől inkább nem vásárolok.

    Elektronikából pedig Kirchoff-törvény, alapfogalmak. Az 5050-es tok 3 x 20 mA névleges terhelhetőségű.

    Nem nem tudod, mert nem lehet...

    Ez nem igaz, de már tételesen bizonyítottam.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz -cobra- #6509 üzenetére

    Amint utaltam is rá, nem tartottam életszerűnek ilyen egychipes gyártását, azt már inkább, hogy a LED-szalagot gyártók, illetve azok megrendelői simliskednek ilyen módon.

    Eladta neked az 5050-es szalagot, ami gyakorlatilag a 3528 szintjét hozza, úgyhogy szerintem csak a nyerészkedésre van kiélezve az egész.

    Az egy dolog, hogy 1,2 A áramot mértél, ami nem éri el a 3528-as szalag 2 A értékét sem, de az is csak egy névleges érték. A valóságban 3538-nál én 880 mA-t mértem, ami a használat során kezdett lassan növekedni, talán valamikor a 2 A-t is eléri. Egy másiknál pedig 1,2 A körül mértem, új korában.

    A fotóra tudsz hivatkozni elvileg, hogy nem azt kaptad, ami ott szerepel.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz fecus #6507 üzenetére

    A kapacitív előtét után még következik egy Graetz-híd és egy pufferkondi is, így nem csak a fázistolás játszik, de még az áramfelvétel sem szinuszos, mivel a csúcsok felfutó végére terhel a dióda-puffer kombináció. A képen szaggatott vonal mutatja az így kialakuló áramot:

    Ez az áram egyszerű multiméterrel nem mérhető rendesen.

    Ha az áram szinuszos lenne, még akkor is gond lenne, mert a multiméterrel mért áram és a feszültség szorzatából csak a látszólagos teljesítményt tudnád számítani. Mivel a soros kondi miatt az áram siet a feszültséghez képest, mérni kellene még a φ fázisszöget is, ebből P = U x I x cosφ.

    A lakossági villanyóra a hatásos teljesítmény (P) és az idő szorzatát méri.

    Ha valaki be tud szerezni egy használt, mechanikus villanyórát (Vaterán is szokott lenni például) azzal jól lehet mérni, hiszen ugyanazt méri, mint a főóra. A tárcsa fordulatának számolásával lehet kalkulálgatni, mérve közben az időt is.

    Itt jegyezném meg, mivel ezeknél a lámpáknál a pufferkapacitás is spórolás tárgyát képezheti, így előfordulhat némi hullámosság az egyenirányított feszültségen, ezzel együtt vibrálás. Saját lámpáimban növeltem is az elkó kapacitását, így kikapcsolás után még lassabban alszik ki, ami egy "érdekesebb" effektet eredményez.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz PHM #6513 üzenetére

    Vagy ahogy tegnap is akartam írni, csak kimaradt: a 150 ohmos ellenállás árulkodik, amiből csak 1 db van, három helyett.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz McLaca #6516 üzenetére

    Ha 180 kHz kapcsolófrekvencia megfelel, amiből végül DC lesz, akkor ennél simább már nincs is:

    http://www.ebay.com/itm/301052764050

    Csak ez így ebben a formában csavarhúzóval állítható be, utána mondjuk el lehet felejteni, ha nem kell már változtatni. Ha kell, akkor elvileg azt is meg lehet tenni, hogy egy ilyen dobozt kiberhelni:

    Helyette beépíteni a linkelt szabályzót, amiből a trimmert ki kell forrasztani, helyette bekötni a potmétert. Csak nem tudom, a fotón lévő dimmer milyen potmétert tartalmaz. Esetleg lehet még trükközni a szabályzási karakterisztikán, beiktatott soros ellenállással, mert amikor például 0-11 V között szabályoz (DC 12V betáp esetén), a LED-szalag 8-9 V körül kialszik, így a potméteren lesz egy holtszakasz. Ez kiküszöbölhető, de használható úgy is.

    Tehát ez egy ilyen barkácsolható verzió, ha valakinek nem idegen a forrasztópáka. Azt kiemelném, hogy a linkelt szabályzó a bemenetén DC feszültséget igényel és kb. 1 V esik rajta max. állásban, 2A terhelés mellett.

    Ez nem áramgenerátor. Sokan egyébként tévedésben vannak a LED-szalagokkal kapcsolatban, azt hiszik, hogy ha már LED, akkor áramgenerátor kell neki.

    Ez nem így van, a LED-szalag 12V feszültséggenerátoros táplálásra van tervezve. A LED-ek áramgenerátoros jellegű meghajtását a szalagra épített ellenállások biztosítják.

    Még csak az sem jó érv, hogy valaki áramgenerátorosan táplálja a szalagot, hogy "jót tegyen". Biztos, ami biztos alapon. Ezzel inkább árt, mert ilyenkor, ha egy LED-kör valahol megszakad, más LED-ekre több áram jut, ami persze addig nem is gond, míg a táp legfeljebb 12V. Csak én láttam olyat is, hogy valaki több tápot adott neki, az áramot korlátozta, de a feszültséget nem.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Met #6522 üzenetére

    Gondolom, az egy kapacitív előtétes lámpa, látszik az adatlapján is, cosφ = 0,54 ami elég erős fázistolásnak számít:

    Még a számítás is stimmel, az érdekesség kedvéért:

    230,06 x 0,1209 x 0,5447 = 15,15 W hatásos teljesítmény.

    Ezek a lámpák általában így épülnek fel, lényegileg:

    A soros LED-ek számától függően más alkatrészekkel. Mivel az összes LED egy soros kört alkot, bármelyik hibája esetén mindegyik vibrálni fog. Ez a fajta időszakos vibrálás "LED betegség", hibás példány, szerintem.

    Nem tudom egyébként, az eladó mire értette az alumíniumot, csak a belsejében van elvileg, a LED-ek hűtését képező lap alumínium:

    http://www.ebay.com/itm/141321669526

    Szerencsétlen eladó mit össze kínlódik: led (kisbetűvel) körte égő, ami nem körte led izzó.

    De nem is égő okostojás, mert a gázégő ég, meg a tábortűz is ég, a körtét meg befőzi a nagymama. A lámpa meg világít.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz -cobra- #6550 üzenetére

    Névleges értéket tekintve az 5 méteres, 300 LED-es szalag:

    3528: 2A, 24W
    5050: 6A, 72W

    Az 5050-es LED tok 3*20 = 60 mA áramon adná le a névleges fényerőt. Esetedben a szalag 1,2 A-t vesz fel, ez az öregedés során lassan növekvő érték is lehet.

    Ez annyiból érdekes, mert ha "valódi" 5050-es szalagot vettél volna (3 LED + 3 ellenállás), az sem lenne valószínűleg 72 W, illetve 6 amperes.

    Jelenleg a névleges érték 20 %-án üzemel, vagyis 60 mA helyett 12 mA jut egy tokra. Mivel az áramfüggés nagyjából arányos (majdnem egyenes a görbe) 20 % fényerővel lehet számolni.

    Egy 5050 tok fényereje min/max 14-16 lm, vagyis átlag 15 lm, a névleges 60 mA áramra vonatkoztatva.

    15*300 = 4500 / 5m vagyis 900 lm/m, ennek 20 %-a 180 lm/m.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Silentfrog #6625 üzenetére

    Pontos méréshez közvetlenül a LED-szalag áramfelvételét kell mérni, egy sorosan beiktatott ampermérővel, utána azt szorozni a tápfeszültséggel.

    Hálózati oldalon a mérés a fázistolás és impulzusterhelés miatt pontatlan, esetleg jó minőségű, komolyabb szerkezettel mérhető úgy-ahogy. Természetesen a tápegységnek is van egy saját fogyasztása, ami azon hő formájában távozik.

    A LED-szalagokhoz használt tápegységek stabilizált 12 V-ot adnak le, így a betáplálási ponton az üzemszerű feszültség adott, az elhasználódás is üzemszerű.

    Távolabb a szalag ellenállásán feszültségesés jön létre, egyre kisebb áram jut a LED-ekre, így azok jobban kímélődnek.

    Két végén táplálva a végeken kap 12 V-ot (ha elvben eltekintünk a tápvezeték ellenállásától), a szalag közepén valamivel kevesebb mérhető, ilyenkor értelemszerűen nő a teljesítmény.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz havri1 #6638 üzenetére

    Lumen a látható fény intenzitása lényegében, lux az 1 négyzetméterre eső intenzitás.

    Ha 1 lument irányítottan csak 1 négyzetméter területre sugárzol, az 1 lux (lm/m2).

    Ha nagyobb területre sugárzod ugyanazt a lumen értéket, akkor eloszlik, gyengül.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz jeriko2 #6662 üzenetére

    Érintésvédelmileg tökéletesen megfelel a műanyagbúra, mint más esetekben is.

    Szerintem épp azért találták ki a szilikongumival való feltöltést, mert minden szilárd anyag jobban vezeti a hőt, mint a levegő. A chipek hőfokkülönbségét kiegyenlíti, lokális túlmelegedést gátolja, hőt átadja a búrának, onnan a levegőre van bízva.

    A szilikongumi nagyon jól adalékolható, különféle felhasználási célokra. Ilyen célra bizonyára kevernek hozzá valamit, amitől még nem vezeti az áramot, de a hővezetési tényezőt növeli, ami a levegőnél például 0,024 W/m·K.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz z123456789 #6669 üzenetére

    Nem magtól értetődő, hogy egy szórakoztatóelektronikához készült távszabályzó akármilyen IR-kódot hajlandó megtanulni (lehetnek különbségek például a vivőfrekvenciában is), de a Harmony állítólag alkalmas:

    [link] [link] [link]

    Ezek a szabályzók 3x2A terhelhetőségűek, ami a legelterjedtebb 5050 RGB szalagokhoz megfelel, 5 méter / 300 LED vezérléséhez.

    Ugyanakkor 5 A-es tápokkal szokták csomagban is árusítani, amire az ad lehetőséget, hogy az 5 méteres szalagok 3x2 A-nél kevesebben vesznek fel általában, ami az öregedési folyamat során ugyan növekedhet, de 5A nagy eséllyel később is elegendő hozzá. Meg az sem biztos, hogy maximálisan kihajtja valaki.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Habsteve #6672 üzenetére

    Ha a szalag csatlakozókkal el van látva, illetve készletben vezetéket is mellékelnek hozzá, azt csak össze kell dugni, mint a másik fórumozó is linkelte:

    https://www.youtube.com/watch?v=yzXCAR5BWEw

    Más kérdés, hogy a csatlakozókkal hosszabbítani is lehet, de a feszültségesés miatt az már problémásabb, tápegységből is nagyobb kell, inkább kétoldalról táplálni stb., körülményektől függően.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz demars #6676 üzenetére

    Új vagy használt, korábban jó volt, soha nem volt jó, akkufeszültség mérése?

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz demars #6678 üzenetére

    Olyan előfordulhat, hogy éjszaka egy utcai lámpa fénye miatt "azt hiszi", hogy nappal van, ezért kikapcsol.

    Az viszont nem tűnik normális működésnek, hogy nappal világít, mivel a fényt érzékelnie kellene.

    Elvileg szóba jöhetne az akku mélykisülése, illetve károsodása, csak az is másképp nyilvánulna meg. Pl. este bekapcsolna, de túl hamar le is merül, vagy be sem kapcsol, ha totálkáros az akku.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz demars #6678 üzenetére

    Vagy az is lehet, hogy nem érzékeli a fényt egyáltalán, emiatt állandóan világítana, csak éjszaka már nincs töltés.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz macilaci78 #6684 üzenetére

    Ez nem egészen így működik, példa kedvéért nézzünk két rajzot, ami kínai cuccok bontása alapján készült.

    Kisebb felületű, kisebb áramú napelemnél van lehetőség a külön fényérzékelő (fotoellenállás, fotodióda, fototranzisztor) elhagyására:

    Nagyobb teljesítményű panelnél azonban problémaként jelentkezhet a magasabb nyugalmi zajfeszültség, emiatt stabilabb, megbízhatóbb megoldást jelent egy plusz fényérzékelő alkalmazása:

    A rajzokból az is kitűnik, hogy a megvalósított önrezgő, impulzusüzemű konverzió segítségével még az akkun is lehet spórolni. Egyrészt már 1db 1,2V-os cellával is működik a LED, aminek 1,2V direktben kevés lenne.

    Másrészt így az akkuban tárolt energia is jobb hatásfokkal, egyenletesebben nyerhető ki.

    Amennyiben az első áramkört, vagy ahhoz hasonlót alkalmaztak, akkor előfordulhat, hogy a napelem zajfeszültsége miatt nem tud kikapcsolni a világítás, ezen talán lehetne segíteni egy kis korrekcióval, a bázisosztó módosításával, vagy egy kis előterhelés beiktatásával.

    Amennyiben a második áramkört alkalmazták, lehetne gyári hibás például a fotoellenállás, emiatt fény hatására nem csökken le az ellenállása, az első tranzisztor nem tiltja le az oszcillációt, folyamatosan dolgozik a LED. Már amíg van töltés.

    Egyéb hibák, fordított bekötés, vagy szakadás valahol, leginkább az áramkör működésképtelenségét, vagy például a töltés teljes hiányát eredményezné.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kernel #6685 üzenetére

    Most látom, csak elírtam valamit:

    ...a napelem zajfeszültsége miatt nem tud kikapcsolni

    helyett: bekapcsolni (este). Nappal meg a fény miatt, vagyis más lenne a hibajelenség.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz demars #6689 üzenetére

    Úgy legyen, bár az elektronikában gyakori eset, hogy valami megjavul, de nem azért, amit látszat alapján elsőre feltételezünk, hanem mondjuk a piszkálások hatására elmozdul valami, ami eddig nem érintkezett, kontakthibás stb.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz z123456789 #6694 üzenetére

    Amelyik tetszik, a vízálló mindig drágább szokott lenni.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    Egyik csodalámpa mára megadta magát.

    LED-eket egyenként ellenőrizve (ellenálláson keresztül áramot ráadva) kiszűrtem a hibás példányt, rövidre zártam.

    Beüzemelve 53 mA áram mérhető a soros körben, 239 V hálózati feszültség mellett, ami 2835-ös LED-ek névleges 60 mA-jénél kevesebb, tehát marad így. (Elvileg két lehetőség lett volna: LED cseréje vagy ellenállás módosítása.)

    Egyébként vásárlás után is ellenőriztem, akkor majdnem pont 60 mA volt.

    Így néz ki, csak eltérő alkatrészekkel:

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mzso #6707 üzenetére

    Bekapcsolás pillanatában a C1 szinte rövidzárat képez. Amennyiben a szinuszt úgy kapja el, hogy a bekapcsolás a csúcson, vagy annak közelében történik, egy túláramimpulzust kapnak a LED-ek.

    Ennek korlátozására jó az R2, noha némi veszteség jön létre rajta, mégis kénytelenek beépíteni. Az enyémben például 100 Ω, ami 60 mA árammal számolva 6 V esés, 0,36 W teljesítményveszteség.

    A bemeneti soros kondi nálam 1,3 μF, a puffer pedig 2,2 μF, de én beletettem még 22 μF-ot, hogy ne vibráljon egyáltalán.

    De legalább 350 V-os puffer kell, mert hiába üzem közben kevesebb áll be rajta, viszont a LED-sor szakadása esetén feltöltődik a szinusz csúcsára, ami lehet 240V x gyök2.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kernel #6708 üzenetére

    Jobban fogalmazva, a kondenzátor a meredek impulzusokkal szemben tanúsít kis ellenállást, ami egyébként vonatkozik az üzem közben beérkező hálózati zavartüskékre is.

    Ha mindig pontosan a nullátmenetnél kapcsolnánk be, akkor a szinuszjel lassabban emelkedő tempójában csak az 50 Hz-re számított áram alakulna ki. Ha azonban valahol feljebb kapcsolódunk be, akkor először egy meredek áramimpulzus keletkezik.

    Az impulzuskorlátozó ellenállás a bemenetnél is elhelyezhető:

    http://www.google.com/images?q=LED+bulb+circuit

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz mzso #6724 üzenetére

    Minél nagyobb puffer, annál jobban csillapítja, mondjuk 220 μF már extrém nagy érték, ilyen kis munkaáramhoz képest. Sok TV-tápegységben sincs ekkora.

    De például az enyémnél gyári állapotban az 1,3 μF soros kondi és 2,2 μF puffer egymással összemérhető nagyságrendű. Megnéztem oszcilloszkóppal, a pufferen nyugalmi állapotban beáll a természetes, enyhe hullámzás.

    Foglalatra egy laposdugóban végződő kábelt kötöttem. Amikor a konnektorban úgy mozgattam, hogy bizonytalanul érintkezzen, vagyis sercegés, szikrázás hallatszott közben, a pufferen éles zavarcsúcsok jelentek meg pluszban.

    Ez gyakorlatilag azt jelenti, ha üzem közben jönnek hálózati zavarok, az is gyilkol rajta.

    Rátettem a 22 mikrós kondit is, ezután már nem tudtam az üzeminél magasabbra tornászni a hullámot, hiába szikráztattam a dugónál.

    Úgyhogy remélem, csak a LED fáradása miatt purcant ki 1 db, mert egyébként a garázsban egy mozgásérzékelős lámpában volt, és mielőtt tönkrement, épp dolgoztam alatta, vagyis többször ki-be kapcsolgatott. Másnap már csak a relé kattanását hallottam, nem világított.

    Szoktak még Zener-diódát is rátenni. A LED-soron jelenlegi állapotában 115 V-ot mértem, 2 db ZY62 talán nem ártana plusz védelemnek.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz weiss #6740 üzenetére

    eBayen sokat láttam.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz weiss #6740 üzenetére

    Most látom, átsiklott a szemem a 3 db meghatározáson, valószínűleg elvonta a figyelmem a humorosnak szánt fogalmazás visszafejtése.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TA68 #6744 üzenetére

    Nem hinném, hogy sokat számítana bármilyen gáz, illetve megérné a plusz költséget.

    Bármilyen gáznál szerintem jobban elvezeti a hőt a foglalat irányába a huzalozás, meg az üvegláb, hiába nem jó hővezető, de a gázoknál még mindig jobb.

    Képcsöveknél például az üveget ólommal adalékolják, ami véd a röntgensugárzástól, ettől lesz baromi nehéz, amellett veszélyes hulladék is, a hulladéklerakóban kioldódó ólom miatt.

    Így ha nem is ólommal, de valami mással talán lehet adalékolni az üveget, amitől kicsit jobban vezeti a hőt.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TA68 #6749 üzenetére

    A tartóhuzalozás szerintem nem olyan vékony, mindenképpen számít az is, még többet is, mint látszólag hinné az ember.

    Elektronikában gyakran kihasználják, bekalkulálják az alkatrészek lábai által elvezetett hőt.

    A hőtermelés megítélésénél pedig megtévesztő tud lenni a felület nagysága. Nyilván egy kis COB LED-nél egy pontba koncentrálódik az a hő, ami egy filamenten eloszlik.

    Amit a búrával ellátott egységen érzékelünk, az még tovább oszlott felületileg, illetve a foglalat irányába is elvezetődött, ezért látszólag kevésnek tűnhet, holott egyébként az is nyilvánvaló, hogy az energia nem tűnhet sehová. Ami bement elektromos teljesítményként, annak ki is kell jönni, hő+fény formájában.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz TA68 #6751 üzenetére

    Mondjuk számomra nem egy magyar webshop szava jelenti a szentírást, hazai weboldalakon elég sok hülyeséget láttam már, más témában is, laikus kereskedőktől. Ráadásul szeretik terjeszteni is, egymás honlapjának lemásolásával.

    De találtam közben komolyabbnak látszó külföldi forrásokat, ahol a héliumot említik például, esetleg nitrogénnel keverve, mint lehetséges hűtőgázt.

    Noha jellemzően minden gáz hővezető képessége csekély, ezért is tűnt számomra valószínűtlennek, hogy a spórolós kínaiak ilyennel szórakoznának, de a hélium még mindig jobb a levegőnél, ilyen szempontból.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz BullZeye #6762 üzenetére

    Nem írta, hogy honnan rendelte, de típusszám alapján máshol is található ugyanaz, eBay stb.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz z123456789 #6772 üzenetére

    Legegyszerűbb esetben splitterrel egy vezérlőre kötni:

    http://www.ebay.com/itm/251600873240

    Nem tudom, hogy a tiéden tű vagy hüvely van, ahhoz való splitter kell.

    A vezérlő 5 métert bír el ebből a szalagból, az már mindegy, hogy egyben van, vagy többfelé ágazik. Csak 5 méternél ne legyen több a teljes hossz.

    Valójában még előnyösebb is, mert a hosszú szalag ellenállása miatt a végére már kevesebb feszültség jut. Ezért is szokták két végen táplálni.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz z123456789 #6777 üzenetére

    Másik fórumozó szerintem csak a jelerősítő meghajtásához ajánlotta az UTP-kábelt. Ellenállása miatt táplálásra nem hinném, hogy alkalmas, főleg hosszabb távolságra.

    - Van egy bemenet, ami áramot nem vesz fel, vezetéket nem terheli, oda jó az UTP is, ami lehet hosszú.

    - Van egy tápegységbemenet, ami az áramot biztosítja, ez már rövidebb úton táplál be, a fényforráshoz minél közelebb.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Mate #6784 üzenetére

    230 V-os szerintem:

    http://www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/8610

    Sárga-zöld: védőföld
    Barna: fázis
    Kék: nulla.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Silentfrog #6782 üzenetére

    Ennek az lenne a módja, hogy áramot kellene mérni.

    Tápegység konstrukciója lehet többféle, még azt sem tudjuk, hogy egyszerű trafós, vagy PWM, vagy lehetne akár az elektronikus trafónak nevezett előtét is. Többféle megoldás lehetséges a túláram, illetve túlmelegedés elleni védelemre is.

    Ha nem védi meg a védelem, túlmelegszik, zárlatos lesz, primerköri zárlat esetén kiolvad egy biztosíték vagy hőkioldó. Olyan helyre kell tenni, ahol nem tud tüzet okozni, felügyelet nélkül nem lehet hagyni.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Khaosz55 #6814 üzenetére

    Valószínűsítem hogy AC lesz mivel nagyobb fordulaton erősebben világít a lámpa.

    Ennek pont nincs köze a váltóáramhoz, az csak feszültségingadozás. Ha a forgórész permanens mágnes, az álló tekercsben az váltóáramot indukál. Mint a kerékpár generátora, amit népnyelv tévesen dinamónak nevez (a dinamó egyenáramú villamos gép). Tehát ha nincs beiktatva egyenirányító dióda, akkor AC.

    Lehetne betenni egyenirányító diódákat, de az még kevés, mert más járműben az akku puffereli a feszültséget, anélkül vibrálna, főleg alacsony fordulaton durván. Vagy pufferkondenzátor kellene.

    További kellemetlenség, hogy ez egy szabályozatlan generátor, fordulat függvényében változik a feszültség, ami a LED-eknek nem jó. Ezeknél szűkebb a feszültségtartomány, van egy nyitófeszültség, az alatt semmi, felül pedig behatárol a max. áramtűrés.

    Illetve most látom, említed az akkut is, de az hová van bekötve, töltése is van?

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz macilaci78 #6821 üzenetére

    Nincs jelentősége a potméter, illetve terhelés ellenállásának, arányának, kapcsolóüzemű szabályzóról van szó. Ha egyszerű potméteres, lineáris, szabályzó lenne, az a kis potméter szétégne a teljesítménytől, amit el kellene fűtenie. Ezért nem is maradhat teljesítmény a kapcsolóban, vagy csak minimális melegedéssel jár a működés, még több száz wattos terhelésnél is.

    Tehát a potméter nincs kitéve terhelésnek, csak elektronikát vezérel. Nem véletlen, hogy ennél a LED-dimmernél is 1-100 %-ban adják meg a szabályzási tartományt:

    http://www.ebay.com/itm/141430103601

    Nézzük például a klasszikus, fázishasítós szabályzó egyik alapáramkörét, amit izzólámpákhoz (is) régóta alkalmaznak:

    A triac a szinuszhullám nullátmenete után késleltetve gyújt be, így a hullám elejéből lehasít egy darabot. A késleltetési idő, ezáltal a lehasított rész nagysága szabályozható. Mivel a teljesítmény a hullám által lefedett területtel arányos, az izzó fényereje csökken. A következő nullátmenetnél az áram megszakad, a triac kikapcsol, míg a vezérlés újra be nem gyújtja a kapuelektródát.

    Ez a megoldás a LED-es lámpákhoz több okból sem jó. Például igényel általában 10 W nagyságrendű előterhelést a helyes működéshez, ami a LED-ek világában önmagában is soknak számít. Vibrálást is okoz és még számos részlete van a dolognak, amit igen hosszú lenne kifejteni, nézzük inkább a LED-es lámpáknál alkalmazott dimmer működését:

    Itt egy komplikáltabb elektronikával megoldják (ami persze integrálva egy semminek tűnik), hogy a félvezetős kapcsoló a nullátmenetnél kapcsol be, majd egy lefutó éllel szakít meg. Triac ide nem jó, mert az ha egyszer begyújt, csak a nullátmenetnél tudna megszakítani, ezért gondolom, FET van ezekben.

    További részletek itt is olvashatók például:

    http://www.leapfroglighting.com/trailing-edge-or-leading-edge-led-dimming/

    http://www.mondoarc.com/technology/LED/828766/the_right_protocol_dr_geoff_archenhold.html

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bb.bocs #6832 üzenetére

    Az adapterről világít kihúzás után egy ideig, mert a hálózati puffer tárol némi energiát, plusz még a kimeneti puffer is. Ugyanakkor 3 db 5050-es tok áramfelvétele nem túl nagy, ezért nem sül ki azonnal.

    1 A terhelhetőségű adapter bőven sok hozzá.

    Szerk: azért van két végén csatlakozás, hogy tovább lehessen fűzni, opcionális.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz bb.bocs #6835 üzenetére

    Ez természetes, a pufferkondenzátor gyakorlatilag mintha egy kis akku lenne a tápegységben, ami ilyen kis terhelésnél lassan sül ki. A PWM stabilizáló hatás következménye, hogy eleinte még a fényerő sem változik, csak később zuhan le.

    Ezek a tápegységek pontosan 12 V-ra stabilizált feszültséget adnak le, még terhelés nélkül is, így a célnak minden további nélkül megfelel, csak messze nincs kihasználva. Egy 5050 tok névleges áramfelvétele 3 x 20 mA. Három tok összesen 180 mA, a táp viszont elbírna 1000 mA-t.

    Túlméretezett tápegységnél a hatásfok lehet érdekes, amire következtetni lehet az adapter melegedéséből. Megfigyelhető, hogy ezek a 12 V / 1A-es tápok általában terhelés nélkül is produkálnak egy bizonyos meleget, ami energiapazarlásként jelentkezik. Önmagában nem sok, csak hosszabb távon, folyamatos üzemben meglepő mennyiség jöhet ki.

    De van olyan is, amiben igényesebb elektronika van és alig melegszik.

    Vagy ha találnál kisebb terhelhetőségű tápot, ami kevésbé melegszik (jobb hatásfokkal látná el ugyanezt), vagy azt is mondhatod, hogy nem érdekel ez a része, melegedjen magának.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Met #6842 üzenetére

    Ha egyszerű vasmagos trafó táplálja az eredeti izzókat, az AC.

    Halogénhez létezik az un. elektronikus trafós táplálás, ami AC-t ad le, izzóhoz jó, LED-hez nem ajánlott, mert alacsony terhelésnél fel tud szaladni a feszültsége, stabilizáló áramkört nem tartalmaz.

    G4 LED-nél lehet látni, amikor be van építve a Gratz-hidas egyenirányító, 4 db dióda külön:

    http://www.ebay.com/itm/111512455562

    Vagy egy négylábú tokba integrálva:

    Fentiek AC/DC üzemre alkalmasak, bár az izzóhoz képest jobban fog vibrálni, 50 Hz AC-tápról 100 Hz ütemben (felső görbe), mivel ezek pufferkondenzátort nem tartalmaznak:

    Ez például járműbe való DC-változat:

    Ezeknek olyan a kiképzése, hogy ha nem világít, akkor fordítva is be lehessen dugni (polaritáscsere).

    A fenti tárcsaszerű képződménynél ilyen forgatást nem lehetne csinálni (nem biztos, jó irányba világítana), de nem is kell, mert ott a Graetz-híd miatt közömbös a polaritás.

    Viszont az utóbbi DC-változatot nem ajánlatos AC-ra kötni, mert a LED-ek csak a szinuszhullám egyik félperiódusában fognak világítani, 50 Hz ütemben, vibrálva.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz code1005 #6849 üzenetére

    Ránézésre is irreális elgondolás 20 m szalagot csak egyik végen táplálni, és itt nem is csak a feszültségesésről van szó. Bemenetnél az a vékony fólia úgy éghet ki, mint egy biztosíték, ennyi áramtól. De ha nem rögtön, akkor idővel átéghet.

    Ilyenkor érdemes élni a lehetőséggel, hogy vannak ott kommentek is, még akkor is, ha oroszul van és fordító kell hozzá (most mellékes, hogy én is tanultam oroszt, de minek).

    Viszont én nem fogok betenni a fórumba gépi fordított szöveget (amit az idiotizmus magas fokának tartok, amikor némelyik fórumozó ilyet csinál), tehát inkább átadnám értelmes szavakkal:

    Egyik azt írja, hogy nagyon jó, hozza a paramétereket, de ha az 5 méteres szalagot egyik végén táplálja (amit nem ajánl), másik végén 8,5 V lesz csak. Ha jól értelmeztem.

    Másik azt írja, hogy 5 méter eszik 3 A-t, a szalag végén pedig 10,9 V-ot mért.

    Nem árt tudni, hogy az öregedési folyamat során a LED-szalagok áramfelvétele nőhet. Az adatlapon csak a névleges érték szerepel.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Met #6883 üzenetére

    20 W-os halogénhez egyszerű vasmagos trafót szoktak alkalmazni. Ha ebben is az van, akkor mehet rá a G4 LED, annak is az AC / DC változata, ami egyenirányítót tartalmaz.

    A vasmagos trafót a súlyáról is fel lehet ismerni.

    Elektronikus trafók inkább 20 W felett szoktak lenni, de az már problémákat vet fel:

    http://www.ledbenchmark.com/faq/Transformers-Output-and-Compatibility.html

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Met #6885 üzenetére

    Múltkor részleteztem: [link]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz _Petya_ #6903 üzenetére

    Én inkább ilyennel kísérleteznék, amiről korábban is írtam. Ennél is észre lehet venni, hogy az opálbúra nélkül jobban világít. Többszörös búra alkalmazása többszörösen gyengíti a fényt.

    Ez kiderült, mert konkrétan próbálgattam opálbúrás lámpába is kétféle módon: saját búra meghagyásával vagy anélkül.

    Ami a linken szerepel, 72 mm átmérőjű, és nem bizonyult valami tartósnak, de attól még valami hasonló elvet követnék. LED-ek áramát pontosan bemérve, korrigálva, pufferkapacitást növelve, hogy ne vibráljon.

    Barkácsmunkával jár az is, hogy szétszerelni, külön rögzíteni az előtétáramkört, külön a LED-es korongot, tehát itt hangsúlyozottan érvényes, hogy én így oldanám meg, de aki nem szakmabeli vagy hozzáértő, annak nem lehet ajánlani.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz macilaci78 #6944 üzenetére

    Ugyanannyit, miután az a hálózatból felvett teljesítmény.

    Csak a halogén valamivel több fényt hoz ki, azonos villamos teljesítményből.

    De ennek döntő többsége ugyanúgy hővé alakul, a gyakorlatban azt nem lehet észrevenni, hogy a jobb hatásfok miatt elvileg kevesebb hő fejlődne. Az energia fénnyé alakuló része így is, úgy is eltörpül a hővé alakuló rész mellett.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Met #6982 üzenetére

    Ha nem vasmagos trafó van benne, hanem elektronikus megoldás (ami a könnyebb súlyáról is felismerhető), az reagálhat így, hogy túl alacsony terhelésnél nem működik rendesen, de itt nem is csak erről van szó.

    A LED, amit vettél, AC-kivitelű, látszik rajta az egyenirányító híd. Az elektronikus trafó is AC-t ad le, viszont más jellegű terhelést képvisel egy izzólámpa, és más egy ilyen LED.

    3 LED van sorba kötve egy ellenállással, négy ilyen soros tag párhuzamosan megy a 12 V-ra. Eddig hasonló az elrendezés a LED-szalagokhoz. Csak itt egy Graetz-hídon keresztül AC-t kap.

    Három ilyen soros LED kb. 8-9 V körül kezd nyitni, ezután az ellenállás által korlátozott áram folyik. A Graetz-hídon is esik, minden félperiódusban kb. 2 x 0,7 V. Talán 10-11 V körül kezd áramot felvenni az egész.

    Az elektronikus trafó által biztosított jelalak gyakorlatilag 100 Hz-en modulált kapcsolófrekvencia, nagyjából a hálózati szinusz hullámzását követi, az ábrán látható módon:

    Erre a kimenőjelre az izzólámpa folyamatos terhelést képez, már a nullátmenettől.

    Ez a fajta LED viszont (nem égő, a gázégő tud égni, meg a tábortűz) csak 10-11 V körül kezd beterhelni, addig semmi, így minden további nélkül megzavarhatja az áramkör működését.

    Mivel a klasszikus trafós megoldásánál ilyen effekt elképzelhetetlen, így adódik a megfejtés.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Atomgeszi #6987 üzenetére

    ...ül valaki a konyhában és nem mozog akkor nem kapcsolja le a fényt?!

    Lekapcsolja. Nekem előszobában és fürdőszobában már 20 éve jól bevált a technika, de konyhába nem tettem. Részben azért is, mert előbb ki akartam várni a tapasztalatokat, később meg elfelejtődött.

    Amikor a mozgások megállnak, a világítás is elmegy, természetesen a beállított késleltetés után. Társasházakban is lehet ilyennel találkozni, két ember megáll a lépcsőházban beszélgetni, hamarosan jön a sötétség.

    IR-detektor egyébként, plusz ott van benne a trükk, hogy a műanyag előtét bordázott, hullámos, lencsés stb.

    Ez elősegíti azt az effektet, amikor egy hősugárzó tárgy mozog, az előtét úgy töri a sugarakat, hogy emiatt változó intenzitás éri a szenzort. A változás pedig elektronikával könnyen feldolgozható.

    Forrás: [link]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák