- Milyen monitort vegyek?
- SSD kibeszélő
- Vezetékes FEJhallgatók
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
- Apple asztali gépek
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Mikrokontrollerek Arduino környezetben (programozás, építés, tippek)
- Havazáshoz igazított kiadás kap a Steam Deck OLED
- Milyen notebookot vegyek?
- OLED TV topic
-
PROHARDVER!
Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.
Új hozzászólás Aktív témák
-
biker
nagyúr
válasz zLegolas #1433 üzenetére
no comment
menjél be a boltba, kérjél egy kiló kenyeret, és ha adnak egy kiló lisztet, akkor ne panaszkodj.
A lapon világosan le van írva, hogy fileból dolgoznak, és én is leírtam, hogy papírból kell.
Ez kb annyira volt segítség, mint a ''google''Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |
-
Csaba_20_
őstag
válasz CPT.Pirk #1450 üzenetére
LC7818 - Bővebben: link - 567 Ft+áfa
Kerekes utca - HQ Video -
Charlento
tag
Kedves Listatársak, kinek van ötlete a hálózati zavarok kiküszöbölésére
kommunikációs vevő esetében?
Arra gondoltam, hogy egy nagyobb méretű toroiddal aminek kicsi a határfrekvenciája csökkenteni lehetne a hálózat felőli zajokat. Sajnos
nem találtam (még a LOMEX-ben sem) olyan nagy lyukméretű toroidot
amelyen párszor átfűzhetném a hálózati kábelt (3 polusú mint a számítógép tápcsatlakozója).
15 khz környéki azt hiszem az orosz tv-k sorkimenő por-vasmagja is de
nem találni sehol.
Ha tudtok valami megoldást köszönettel venném!Charlento
-
Csaba_20_
őstag
válasz Charlento #1457 üzenetére
Gondolkozz egy picit azon, hogy mit is akarsz. Ha a 20 kHz alatti frekvenciát akarod csillapítani, akkor a hálózati feszültséget is csillapítani akarod. Erre a célra nem ismerek megoldást. De a torrodidos megoldás se ezt eredményezné.
Az EMI az elektromágneses zavarokat hivatott kiszűrni az RFI pedig a rádiófrekvenciásakat. Mindegyik szűrés gyakorlatilag csillapítás, csak a csillapítás mértéke az, ami változó. -
Charlento
tag
válasz Csaba_20_ #1458 üzenetére
Anno sikerrel csillapítottam a hálózati zavarokat egy régi TV sorkimenő transzformátora felhasználásával.
Sajna az már nincs meg.
Már próbáltam az alulvágó és felülvágó szűrő kombinációját is de eddig nem jött be. Egy antiparalell diódákból kialakított vágóval a HF kimeneten sikerült elviselhető mértékre csökkenteni a pattogásokat de ez kevés!
Valami más megoldás kellene...Charlento
-
Csaba_20_
őstag
válasz Charlento #1459 üzenetére
Akkor mégegyszer mondanám, mert úgy látom nem értettél meg. Amiről te beszélsz, hogy a 20 kHz alatti frekvenciákat szűrje ki a hálózatból egy elektronika, az értelmetlen. A hálózati feszültség egy 50 Hz-es szinusz ugyebár, ami jóval 20 kHz alatt van. Ha te 20 kHz-re méretezel egy felüláteresztő szűrőt, akkor 50 Hz-en az már jelentős csillapítással fog bírni. Vagyis kiszűrted a hálózati feszültséget. Kizárt dolognak tartom, hogy ezt szeretnéd.
Valószínüleg aluláteresztő szűrőre gondoltál, hogy a nagyfekvenciás jeleket csillapítsd. Az egyszeri feszültségtüske is ilyen a hálózati feszültségen. Legjobb lenne a kapcsolást látni, de valószínüleg ha 200 Hz-re tervezel egy aluláteresztő szűrőt, akkor az megfelelő lesz neked. Ha jól gondoltam így fáradtan végig, akkor ez egy kondenzátor párhuzamosan a 230V-ra, és mögé sorba egy tekercs. A tekercsnek el kell bírnia az egység fogyasztása miatt folyó áramot, a kondenzátornak pedig legalább 400V-osnak kell lennie és polaritásfüggetlennek.
De mielőtt még ilyenekben gondolkoznál, a kedvemért próbáld ki az EMI és RFI szűrő beépítését. A RET-nél kapsz RFI szűrőt, EMI szűrőt pedig akár Lomex-ben is. Kezdd az EMI-vel, aztán ha nem megfelelő, akkor jöhet az RFI. Nem hatalmas összegek ezek, hogy ne lehessen megpróbálni és esztétikusabbak is, mint egy barkács akármi. -
Charlento
tag
válasz Csaba_20_ #1460 üzenetére
Nos, a nagyfrekis zajok valóban ''ráülnek'' a hálózatra, a nagyfrekis
vezetékek és az egyéb elektromos és elektronikus készülékek által kibocsájtott akár folyamatos akár impulzusszerű zavarok okozzák a legnagyobb problémát.
Bár a vevőkészülék áramfelvétele nem túl nagy de ha mellé ill. vele együtt
rákapcsolom a 100 W-os (1 KV-os) rövidhullámú adót akkor már tetemes az áramfelvétel és ráadásul a kettő egybe van építve.
Az AVA KZH 8 zavarszürő tünik megfelelőnek de csak (nekem) 100 W inputig!Charlento
-
Csaba_20_
őstag
válasz Charlento #1461 üzenetére
Ez a zavarszűrős elosztó ugyanaz, amiről én írok. Ebben szintén EMI szűrő van. Csak nem tudom mennyi értelme van adott esetben méterekre az egységtől szűrni. Merthogy a szabadban futó hálózati kábel ugyanúgy zavarszedőként üzemel.
A 100W a leadott teljesítménye, vagy a felvett? Ha a felvett, akkor nem jelentős áramfelvételről beszélünk. Egyébként mi az az elektronika, amiben az adónak és a vevőnek is egy helyen kell lennie?
[Szerkesztve] -
stol
addikt
Higanygőzlámpa-folytó(250-500W), és ezt megfejelni, EMI & RFI csillapítókkal?
-
gerg0
aktív tag
Sziasztok!
Ért valaki a atx-es codegen tápokhoz?
Van egy tönkrement codegen 300w-os tápom, szeretném megcsinálni(nem akarok vele pc-t hajtani, csak barkácsolni van kedvem ).
A ''fő'' IC-t, ami egy DBL494 volt már kicseréltem benne, de még mindig nem megy. Megmértem a fesz.eket, és ha be van dugva, akkor a ''készenléti'' 5V-ot kiadja, meg asszem a 3,3V-ot is.
Nem tudja valaki, hogy még melyik alkatrész mehetett benne tönkre?
[Szerkesztve] -
Bigya
őstag
Hali!
HA valaki unatkozik, és esetleg tervezne nekem egy 12-ig számláló 4 bites számláló láncot, ha lehet szinkron törléssel, és JK flipflop-okból, akkor azt szépen megköszönném, és egy virtuális sörre meghívnám az elkövetőt!
Előre is köszönöm, reménykedve várok! -
Csaba_20_
őstag
Nagyjából kizárt dolog, hogy a +3,3V meglegyen, de a +5V és a +12V ne.
Hogy mi mehetett tönkre benne? A következők valamelyike:
-transzformátor
-tranzisztor
-kondenzátor
-tekercs
-ellenállás
-dióda
-vezetősáv a nyákon
Távgyógyításban nem fogom tudni neked megjavítani. Azon a részen keresd a hibát, ami nem megy. Ha nem ismered az SMPS-ek felépítését, akkor nehéz dolgod lesz.
Itt egy ATX tápegység általános kapcsolási rajza: Bővebben: link -
gerg0
aktív tag
válasz Csaba_20_ #1471 üzenetére
Elöször is köszönöm a segítséget!
SMPS-ről még nem hallottam .
Megmértem újra a fesz.eket és kiderült, hogy rosszul emlékeztem. Se a +3,3V, se a +5V, se a +12V nem megy, csak a lila vezetéken, a +5VSB működik. Meg akárhányszor megpróbálom beindítani (zöldet meg a szürkét rövidrezárom) , akkor egy pillanatra kiad a +12V-on 5V-ot, amit műszerrel tudok mérni, de utána le is csökken 0-ra, eközben furcsa ''ciripelő'' hangot ad ki magából (olyan, mint a tücsökciripelés). Megmértem pár diódát és amiket mértem, azok mind jók voltak. Meg a nagyobb kondikat és azok is jók voltak. A hűtőbordákon levőkről most nem tudom, hogy IC-k vagy FET-ek, vagy csak sima tranzisztorok, 3-3 db van belőle.
Lehet ezek mentek volna tönkre?
És mi adhatja ki magából azt a ''ciripelő'' hangot?
A kapcsolási rajzot elkezdtem tanulmányozni.
[Szerkesztve] -
stol
addikt
A zöldet, GND-re kell kötni (fekete), és nem a power good matringra.
Az indítás utáni ciripelés, tuti túláramvédő áramkör aktivizálódását jelzi.
Lehetséges hibák:
-dióda zárlat, a kimeneti kettősdiódáknál.
-kondi szakadás/száradás a szekunderen
-alkatrészláb kirohadása (áramváltó, hűtőborda alkatrészei)
-a visszacsatolókör meghibásodása. -
And
veterán
A 74LS90 adatlapján (Bővebben: link), a 2. oldalon megtalálod a 74LS92 blokkdiagramját. Ha az MR1 és MR2 bemeneteket L-szintre, a Q0 kimenetet pedig a CP1 órajel-bemenetre kötöd, megkapod a 12-es számlálót. A bemenet a CP0, a kimenetek pedig a Q0...Q3 jelek lesznek.
Mod: a szépséghibája, hogy a kimenetek bináris állapota nem 0..11dec, hanem 0...5dec / 8...13dec lesz. Előnye pedig, hogy a Q3 kimeneten az eredeti órajel frekvenciájának 1/12 -ed részét szimmetrikus jelformával kapod meg.
[Szerkesztve] -
Bigya
őstag
Köszi, ez nekem tök jó lenne, de...
Egy haver kérte, mert kell neki sulijába, szal ilyen középiskolás, egyszerű ''elméleti'' ábra kellene.
Nem típusszámra érvényes dolog.
4 db J-K tárolót, illetve OR/AND kapukat használhatnak, azaz kell. A kapukkal generálnának törlőbit-et a 11nél...
[Szerkesztve] -
And
veterán
Namost az a bizonyos ábra egyáltalán nem típusszám-specifikus. 4 db. JK flip-flopot, és egy NAND kaput (az aszinkron törléshez, de azt egyébként sem használjuk) tartalmaz, így önálló kapukkal is működőképes. Annyi extra van a dologban, hogy az egyik flip-flop - balról a harmadik - esetében mindkét kimetetet, Q2-t és az invertált /Q2-t is felhasználjuk. Ez persze nem segít azon a problémán, hogy a számláló 5 (0101bin) után nem 6-ra (0110bin), hanem 8-ra (1000bin) vált, persze így is 12 állapota van, utána törlődik. Viszont ''egyenes'' (0..11dec) számlálóval csak aszinkron törléssel tudom egyszerűen elképzelni a dolgot (ehhez az is hozzájárul, hogy sosem voltam erős a flip-flopok lelkivilágából, így nem biztos, hogy jól értelmezem a szinkron törlés fogalmát).
-
LukE
veterán
Bővebben: link ha nem neztem el semmit.
Es egy Tina file, ha erdekelBővebben: link
ja, ha nem elnel a fent nevezett holgy szolgalataival , bal lent az egy orajel, a negy JK-ba folul valami preset megy mindig magasan, inkabb csak tinanak kell. Jobb font egy 3 bemenetu AND, bal-lent egy 2 bemenetu NAND kapu, kozepen ket AND van.
ja2: hogy ez gyakorlatban osszeepitve tokeletes es tiszta torlest valosit meg, arra mar nem vallalok garanciat
[Szerkesztve]''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι
-
And
veterán
Ja, közben LukE is működött, de ha már kiszenvedtem, én is felrakom ezt a verziót:
Bővebben: link.
Legalább lesz mivel összehasonlítani.. -
Bigya
őstag
Köszönöm emberek!
Nem is voltam ám annyira láma, a segítségre szoruló tag ketázott el valamit szimulációnál, már biztos vagyok benne! THX -
Ja no
aktív tag
Sziasztok,
Tudnátok mutatni linket ahol kétállású kapcsoló van helyettesítve CMOS kapukkal?
köszi: Ja no -
Ja no
aktív tag
-
And
veterán
Oszt' mekkora sebesség kell oda, hogy a prell ennyire fontos? Ha csak sima tápfesz.-t kapcsolgatnál, oda egy kapac is elég volna szűrésnek. Esetleg egy sima n-csatornás mosfet nem felelne meg a céljaidnak (lásd: #1088 -as hsz., végülis nem analóg kapcsolót szeretnél cmos-ból) ?
-
Ja no
aktív tag
Néhány Hz. Legyen mondjuk 500Hz, ha minden későbbi ''fejlesztést'' is beleszámolok. Nem hangot, stb akarok vele kapcsolgatni, csak tápfeszt, ami később egy 500Hes négyszögjellé fog fajulni, de most örülnék, ha azt az eccerü dolgot meg tudnám csinálni, hogy egy kétállású kapcsolót helyettesítek egy mikrokpacsolóval meg némi aprólékkal. (egy ON-OFF switch-et akarok gyakorlatilag). Ha csak simán feteket használok, abból hogy lesz öntartó a kapcsolás, illetve mitől fog váltani a következő kapcs.impulzus hatására?
-
And
veterán
Belemélyedhetünk jobban is, de ahhoz fel kell fedned ezt a súlyos üzleti titkokat rejtő, születendő berendezést. Látni kellene a tervezett kapcsolóelem áramköri környezetét (főleg, hogy először mikrokapcsolót említettél, mint vezérlőelemet; impulzusra történő váltásról, öntartásról eddig nem volt szó). 500Hz -nél nyilván más lesz, de mi lenne a végső állapot a vezérlésben: bejövő v. generált impulzus-sorozat, kontroller vagy hasonló? Mindez azért számít, mert - ha jól értettem - nem valami polaritásfüggetlen (analóg) multiplexelés, független kimenetű relé-szerű működés a végcél. De akkor pontosan micsoda?
-
cromex
aktív tag
Bővebben: link
Spektrum analizátor! ki készitett ilyesmit közülletek? muszály lesz csinálnom egy hasonlót, csak többsávosra gondoltam. viszont nagy gondom a nyákmaratás, azért ezt már filc+Fekloriddal már elég húzós lenne összehozni!
ha vki tervez épitgetni akkor betársulnák hozzá lealábbis egy nyákmaratás erejéig
esetleg vki vállalkozna marni nekem egy szép nagy nyákot?
[Szerkesztve] -
Ja no
aktív tag
én szétnéznék az íbéjen. Vagy pesten a tajtikirályságban, ott is van mindenféle használt lom.
Ha meg építenék akkor inkább egy mikroproc és egy LCD kijelző. Bár amiből ez utóbbi kijön abból kapsz egy ''ipari'' behringer-t is és még az eq részét is használhatod. ( illetve asszem mégsem, mert mintha nem ment volna eccerre a két funkció)
Amúgy mennyi zsét szánsz rá? -
Ja no
aktív tag
(Tajtikirályság: hangszerüzlet a károly körúton. A konkurencia hívta így amikor pesten is boltot nyitott.)
Barkácsolni én is szeretek ezért nem akarlak lebeszélni erről, de azt a 10kHUF-ot szvsz erősen át kéne gondolni Nálam ált 2,5szeres szokott lenni a szorzó, mire valóban elkészül. És ez csak anyagkölts.
MIndenképp akkora méretűt szeretnél, mint ami a képen van? Mert ha kisebb is megfelel, akkor régi HiFi motyókból is ki lehet berhelni. (meg talán szebb is az EL kijelző, mint LED-ek)
Ha magad építed akkor cél-IC-vel fogod megcsinálni a LED-ek meghajtását, vagy komparátorhalmazzal? -
cromex
aktív tag
szerintem a 10K bol biztosan kijön a cucc, mivel csak a nyákot, meg a beleforrassztandó cuccokat kell vennem, ebböl a cél ick lesznek a leghúzósabbak, meg persze a ledek
tápom van, bedobozolni nem nagy cucc, kapcsolók, csatik,stb-k meg vannak elfekvőben..
legálább 2x10 sávos lenne jó
kutakodtam, de az oldalukon csak nagymárkás húzós cuccokat találtam -
cromex
aktív tag
ha vkit érdekel itt van leírás:[link]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Sigma 150-600mm Sports objektív ( Nikon ) -Újszerű-
- MICROSOFT SURFACE LAPTOP 2 - MEGKÍMÉLT ÁLLAPOTBAN (ajándék tok + USB hub)
- Újszerű Asus TUF F15 FX506HE - 15,6"FHD IPS 144Hz - i5-11400H - 8GB -512GB - RTX 3050 Ti - 2 év gar
- AMD Ryzen 7 5700X3D 3.0GHz (96MB Cache, up to 4.1GHz) OEM AM4 Processzor!
- Samsung Galaxy Buds 2 Pro, vadonatúj, bontatlan, 2026.03.07.-ig garis
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest