Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • imibogyo

    veterán

    válasz emre #76440 üzenetére

    Én is inkább a "régi, de erős, nehéz, stabil" gépek híve vagyok. Mert ugyanennyiért, vagy alig többért egy sokkal komolyabb gépet tud venni az ember, sok esetben kiegészítőkkel együtt, amik még egyszer ugyanennyit érnek (nem konkrét ajánlatnak szánom, csak példának)... De természetesen ez mindig kockázattal jár. Én úgy szoktam nézni az ilyen használt gépeket (ez össze-vissza két alkalmat jelentett eddigi életem során :DDD), hogy ha a kontakt felületek szépek (ágy felülete stb.) és maga a gép is jó összbenyomást kelt (mert lehet ugyanaz a gép ilyen, meg ilyen is), akkor az jó eséllyel egy alapvetően jó és karbantartott gép lehetett, szóval jó eséllyel érdemes is lehet megvenni (vásárlás előtt egy acél próbadarabot gyárts le rajta, az sok mindent megmutat). Ha nem szépek a felületek (az esztergált termékre is értem, párhuzamok, derékszögek ellenőrzése a darabon stb.), akkor ott kell hagyni, mert egy rossz állapotú ággyal, kocsikkal és/vagy pontatlan felfekvésekkel rendelkező gépen alapvetően csak komolyabb gépparkkal lehet segíteni. Kisebb hibák, esetleg felületi rozsda könnyen javíthatóak akár házilagosan is, de az elég ciki, amikor utólag derül ki, hogy mondjuk újra kell gyalulni, vagy köszörülni, vagy marni a teljes ágyat és/vagy a kocsikat. :DDD

    Ezekből a kis gépekből is sok minden kihozható, jól tuningolhatóak, de ilyen 100 Kg környéki tömegtől azért túl nagy merevséget ne várj. Épp ezért az ilyen kis gépeknek kell egy stabil, megfelelő tömegű asztal, amihez le lehet őket fogatni. Lehet, hogy nem az acélmegmunkálás lesz a fő feladatuk pl. nálad, de óhatatlan, hogy néha arra is kellenének és oda azért kell a merevség, hogy ne "táncoljon" a gép és az sem hátrány, ha nem ugrik rá a lábadra az asztalról... Arra is készülj fel, hogy még egy ilyen kicsi 220-300k-s géphez is nagyságrendileg 50-100k lesz az első körben megvásárolandó felszerelés is (kések, tokmányok, központ fúrók stb. és ekkor még csak a legegyszerűbb, nem különösebben jó minőségű dolgokat vetted meg, tehát a gyorsváltós késtartó, síktárcsa, marófeltét, útmérők és egyéb mérőműszerek még a határban sincsenek). Pont a relatíve kis motorteljesítmény miatt ezen gépek nagyon érzékenyek a szerszámok minőségére a szerszámok "élességére", nem hiába majd minden videóban váltólapkás késekkel használják őket, amik megint csak nem olcsóak.

    Egyébként ezek a mini esztergák lényegében "egyformák" (Sieg C2, Expert, Grizzly stb. stb.), szóval én a legolcsóbbat venném és inkább a tuningra, kiegészítőkre költenék. Pár hónapig használtam egy C2-t. Szerintem jó kis gép volt, az általad linkelt is hasonló lehet, de csodát nem szabad tőlük várni. :K

Új hozzászólás Aktív témák