Keresés

Aktív témák

  • Wolfy7251

    újonc

    válasz besaints #38 üzenetére

    Hát egy forgácsoló nem árt ha van. Marós, esztergályos, vagy mindkettő.
    Szintek? Vicces ez a kifejezés. Igen, vannak szintek. Az egyszerű zöld gombos biorobottól a programozó-technológusig elég sok és mindenhol másképp hívják ezeket. De azt hiszem a 60 év körüli öreg szaki a csúcs, aki szinte mindenhol dolgozott már, és akiből jó esetben üzemvezetőt csinálnak. :-)

  • Wolfy7251

    újonc

    válasz atoka1 #37 üzenetére

    Szia!

    Semennyire. Alapvetően ebben a szakmában (hacsak nem multihoz pályázol) nem érdekli a munkáltatót, milyen bizonyítványod van. De a jó hír számodra eddig tartott. Az első kérdés az első találkozásnál az új főnököd részéről, hogy mit csináltál eddig. Vagyis a szakmai tapasztalatod. Ez azért van így, mert ez a szakma manapság elég felkapott, jól fizet, viszonylag könnyű állást találni. Tehát boldog-boldogtalan szalad a tanfolyamra, szín ötössel elvégzi, és azt hiszi ő a legjobb szaki. Téved. Téved, mert a programnyelvet megtanítják neki, néhány szó esik a forgácsolás alapjairól, tud kettő képletet és ennyi. Adnak neki bizonyítványt, mert a lóvét befizette. Aztán hétfő reggel odakíséri hozzám az üzemvezető, hogy itt az új kolléga, tanítsam be. Jól van, mondom és kérdezek tőle ezt-azt. Honnan jött, ki ő, mit csinált eddig? Kiderül, hogy pék, vidékről jött, mert ott nincs munka, de tegnap óta CNC programozó-technológus. "Aha" mondom én, "Akkor lássunk neki!" Szóval adok neki egy viszonylag egyszerű rajzot, meg egy vasat és megkérem, hogy ötleteljen. Hogyan fogná fel az előgyártmányt? Mi lenne az első művelet? Mivel támadná a darabot? Némi gondolkodás után felvázolja a delikvens, hogy hová mérné be a nullpontot, hogy G41-gyel csinálná a kontúrt..., amikor félbe kell szakítanom. "Kolléga! Nem ez volt a kérdés. Programozni ráérünk, ha már tudjuk, mivel és hogyan fogunk neki a forgácsolásnak." Látom rajta, hogy nem érti miről beszélek. Fél órás kérdez-felelek után kiderül számomra, hogy halvány fogalma sincs róla, hogy a munkadarab, amit kapott milyen anyagból van, hogy a rajz milyen felületi minőséget ír elő, hogy mi az a 62H7, hogy nincs szerszám ismerete
    ésatöbbi. 3 órát dolgozott nálunk. Hozzáteszem ez nem az ő hibája. Felvették, mert jól írta meg az önéletrajzát, jól írta meg a tesztlapot, ami főleg programozásból állt és egy hozzá nem értő interjúztatta. Ez a szakma nagyon sokrétű. Az nc programozás csak egy kis része, a vezérlő ismerete meg még kisebb, amit sajnos nem mondanak el a tanfolyamokon.
    Ezért van az, hogy azt mondták neked: "Előképzettség szükséges". Úgy látszik jó iskolát találtál.
    Mindezt nem elrettentésként írtam, hanem azért, hogy ne érjen meglepetés. Ezt nem lehet pár hónap alatt megtanulni, de van sok cég, aki alkalmaz pályakezdőt. Jó szakemberből elég kevés van. Sokan elmentek külföldre. Úgyhogy tessék tanulni! :-)

Aktív témák