Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • @tco@

    aktív tag

    válasz kenwood #15174 üzenetére

    - nagyobb (chassis) switchek, irtozatos meretu runing configgal, es az oldjunk meg mindent layer 2-n, 5-6 eszkozon ativelo vlanokkal
    Ilyen ez a popszakma :)

    - firewallok, amiket egy teljesen mas csoport kezel, nekem nincs is hozzaferesem az eszkozokhoz,meg a guikhoz,amivel dolgoznak.
    Ezért kell a kapcsolati tőke cégen belül, gyeremáegykávéra, kérdeznék stb típusú dolgok, mert ha mailben/ticketben rendeznéd, az életben nem érsz a végére...

    A tananyagok nem mindig fedik a valóságot (amit élő környezetben látsz majd), a rendszerek nagy része olyan taknyolás amire sokan ránézni se mernek, mondván, jó van az úgy. Bele fogsz jönni :)
    Szerk.: ne olyan munkahelyet keress ahol az infra rendben van, hanem ahol nincs, de innovációra/fejlesztésre fogékony környezetről van szó. Így sokat fejlődhetsz.

    [ Szerkesztve ]

  • FecoGee

    Topikgazda

    válasz kenwood #15174 üzenetére

    Erre nem tud a tananyag felkesziteni. Sokfajta switch letezik, nagy stack, 4500, 6500 meg egyebek. A konyv csak a technologiara tanit meg. CCNA DC-ben az elso fejezet csak a vasrol szolt, nekem pont attol doglott le az agyam. Ha kell majd utana nezek de ne kelljen mar bemagolni. Ha belegondolok hogy be kene tanulni a 4500 osszes sup meg milyen parametereit akkor nagyon szaraz lenne. Majd kitanulod adott ugyfelnel azt hogy milyen eszkozeik vannak.
    Igen a security kulon tema, az mas terulet sokszor, ez tud nehezkes lenni.

  • crok

    Topikgazda

    válasz kenwood #15174 üzenetére

    Most gyorsan csak annyit tennék hozzá (míg eszemben van) hogy ja, ilyen ez a szakma, nálad érnek össze a szálak, ezt meg kell szokni, bele kell tanulni abba is ami hozzá van még kötve a routerekhez/switchekhez mert úgyis te leszel akit nyaggatnak ha nem megy valami (akkor is ha sose ment).

    Ha olvasni akarsz akkor ügyesen kell keresni,
    ezeket a kulcsszavakat ajánlom első körben
    CiscoLive előadások anyagai:
    BRKCRS cisco 6500
    BRKCRS cisco 6500 troubleshooting
    BRKCRS cisco 6500 architecture
    BRKCRS cisco 4500
    BRKCRS cisco 4500 troubleshooting
    BRKCRS cisco 4500 architecture
    BRKCRS cisco ISR 4K
    BRKCRS cisco ISR 4K troubleshooting
    BRKCRS cisco ISR 4K architecture
    BRKCRS cisco QOS

    Ha csak olvasgatnál:
    BRKCRS cisco troubleshooting
    BRKCRS cisco architecture
    BRKCRS cisco advanced

    Általánosságban
    BRKCRS cisco [valamiamierdekel]
    ..és a fentiek variációi..

    Ha egy hozzászólásomban linket látsz az hasznos referencia, hivatkozás vagy leírás és erősen ajánlott vagy minimum érdemes elolvasni. A Logout bejegyzéseim tele vannak hasznos Android tippekkel-trükkökkel, alkalmazásajánlással..

  • soma314

    tag

    válasz kenwood #15174 üzenetére

    Ezen szerintem mindenki átesik. Lapos hálózatok. Az már jó, ha van sok VLAN. Én láttam olyat is, ahol reggel elinditottam a kábelcápát a gépemen és a portástól a vezérigazgatóig végignézhettem volna hogyan kapnak IP cimet a DHCP servertől.
    Azért nyomják a fejünkbe az oktató anyagok, hogy ma már az access switch is legyen L3-as ha lehet, mert a mai vasakkal azt lehet igazán jól kezelni routing technikákkal.
    De gondolj bele, hogy a könyvben mindig zöld mezős beruházás van, az életben meg sokszor több évtizedes fejlődés során kialakult valami ami tart ahol tart, de legalább te látod már mi lenne a jó irány.

    A "tűzfalazás" jó esetben külön ember/csoport dolga. Ez azért jó eset, mert ha egy ember/csoport csinálja, akkor a mindenhez is értő szituáció van.
    Az alapjai és űgy gondolom, hogy a RS világot megismerve leképződnek. Egy stateless zone base firewall-lá bármikor át lehet alakitani egy router-t. Sőt rádobsz egy NAT-olást és akár már statefull-nak is nevezhetjük.
    Persze egy mai tűzfal ennél sokkal többet tud, de a lényege, ahogy nekem mint RS-es laikusnak, lejött az az, hogy ezek az eszközök leginkább egy netről frissülő adatbázisra hagyatkozva szűrik a tartalmat, akár L7-en. Na ezt nem, vagy őrült nehezen lehet router-rel megcsinálni (NBAR-ral lehet kisérletezni, de minek).
    A harverekben is más céleszközök vannak. Kb azonos lóereje van egy versenyautónak autónak, meg egy jó traktornak, mégis egész másra valók.
    A tűzfalak jobban tundak NAT/PAT cimforditásokat végezni, binding táblákat kezelni, kevésbé terheli le őket. Viszont általában baromi rosszak a dinamikus routing protokol támogatásban. Pl a multkor lepődtem meg, hogy nextgen firewall nem tudott BFD-t.
    Egyébként a tűzfal mint egyedi eszköz, ha nem is kihalóban, de fogyóban van. Régen csak az internet felöl érkező forgalomtól féltek oda tettek egy tűzfalat, amin keresztülment az internet forgalom. Ma már egyszerű olcsó eszközökkel, akár véletlenül is lehet újabb és újabb kijárata a hálózatnak az internet felé (elég egy windows 10-es gép egy LTE modem, meg internet megosztás).
    Szóval ma már csak nagyon kis része a Security technológiáknak a peremtűzfalak esete. Divatos buzzword a microsegmentáció. Az NSX-T például olyan megoldást használ, ami a végpontok közötti kapcsolatot monitorozza, szűri. Persze nem ismer igazi dinamikus routing protokolt még (bár a gyártó szerint a BGP az)

    És még nem beszéltünk load balancerekről, a DC világban FiberChannel-t használó SAN switch-ekről.
    Nekem minden nap egy pofára esés, hogy minél többet tanulok, annál inkább látom, hogy egyre több dologhoz nem értek :)

Új hozzászólás Aktív témák