- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- 3D nyomtatás
- A Keychron K2 HE rapid trigger billentyűzet tesztje
- NVIDIA GeForce RTX 4060 / 4070 S/Ti/TiS (AD104/103)
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Projektor topic
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Blu-ray lemez tapasztalatok
- Samsung Galaxy Tab S10 Ultra - más dimenzió
-
PROHARDVER!
Gyakori kérdések és alkalmazás ajánló
Új hozzászólás Aktív témák
-
Stauffenberg
nagyúr
Az előttem szólóhoz még hozzátennék +1 javaslatot, az pedig a Google Photos, ott is lehet közösen szerkeszteni albumokat és el tudják menteni a többiek is (könnyebb visszakeresni, mert az albumaik közé odakerülnek).
Ha a nagyszülők, rokonok esetleg zömmel Androidosak, akkor ez lehet egy jobb megoldás, mert a Google Photos van mindkét platformra, iCloud viszont nem.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Stauffenberg #121485 üzenetére
Tárgytalan, megvan. TIL: Nem a normál jelszókezelő kell hozzá, hanem a Keychain Access.
-
Stauffenberg
nagyúr
Van egy titkosított külső SSD-m és most fordulna elő először, hogy másik géphez (szintén Mac) csatlakoztatnám. Fingom sincs már hova írtam fel a jelszavát, de a saját gépem mindig megismeri (FAQ-ból az derül ki, hogy azért, mert a Keychain-en van eltárolva). Honnan tudom előkukázni ezt a jelszót? Simán a MacOS jelszókezelőjében nem találok ilyet.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz nbwpv9 #121273 üzenetére
Az optimalizált töltés lényege (lenne, ha következetesen működne, de ehhez atomóra pontosan kiszámolt használati szokások kellenek), hogy nem engedi teljesen feltölteni akkor, ha feltételezi, hogy nincs szükséged a teljes töltöttségre.
iPhone esetén például éjszaka csak 80%-ig tölt, majd reggelre belecsurgatja a maradék 20%-ot.
[ Szerkesztve ]
-
Stauffenberg
nagyúr
Nem csak a vásárlót, de a kereskedőt is védik törvények, nem véletlenül írtam, hogy nem kaptad volna meg ennyiért, mindegy mennyire gyorsan teszed kosárba. A piaci átlagártól jelentős mértékben eltérő árat a törvény is hibás árazásként ismeri el. Nincs rá egzakt szám, hogy mi számít jelentősnek, de egy 400 ezres terméknél az 5 ezres ár egyértelműen az.
Amiről te beszélsz az a megtévesztő árazás, például akciósnak tűnik vagy kint felejtettek egy korábbi árat.
-
Stauffenberg
nagyúr
Most melyikre gondolsz? A PCX-nél nyilvánvalóan hibás az ár (és a törvény szerint sem köteles a kereskedő ennyiért odaadni, hibás árnak számít a piaci átlagártól nagy mértékben eltérő ár). Javították, de az Árukereső nem azonnal, hanem bizonyos időközönként indexel és frissíti az árakat.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz markknight #121208 üzenetére
Nézd, szólj ha soha el nem hangzó kijelentésekkel akarsz érvelni, mert akkor nem túráztatom magam. Adhatod itt a sértődött gyereket, de egyáltalán nem hangzott el semmi olyan, amit manipulatívan a szánkba akarsz adni.
Ellenben te letagadni próbáltad a saját szavaidat és amikor idéztem őket, akkor ellentámadásba lendültél. Más emberek pénzével játszol, amikor vásárlási tanácsokat osztogatsz és azért van a nyílt fórum, hogy egymás gondolatait, tippjeit, tanácsait eltérő tapasztalatokkal kiegészíthessük. Ha te erre földhöz baszod magad és hisztizni kezdesz, meg minket vádolsz a te megtámadásoddal, akkor lehet nem való a fórum neked.
Bocs. Legyél egy kicsit felelősebb ha már mások pénznek elköltésébe bele akarsz szólni.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz markknight #121204 üzenetére
"Te egy újságíró vagy?"
Igen.
"Akkor sem írtam ilyet"
Akkor nem írtál ilyet. Akkor ezt nem idézem tőled:
"Android mellé nem biztos, hogy Macbookot vennék"
Lehet én értettem félre.
"A megoldás nem egyenlő nekem a kényelemmel."
A saját kényelmi preferenciáidat előtérbe tolva mondod, hogy vegyen inkább Windows gépet, pedig azzal semmivel nem lesz kényelmesebb az élete, ezért ez egy erősen megkérdőjelezhető értelmű tanács. Nem baj ha nem tudod milyen az Android - Windows vagy az Android - MacOS együttélés, de én mindkettőt ismerem. A legtöbb dologban tök ugyanolyan, amelyik pontokban valamelyik erősebb, az pedig éppen a MacOS (pl: Calendar vagy névjegy szinkron).
"Persze, szinte mindent meg lehet oldani, de jobb droid mellé egy Windows"
Tényleg nem mondtad.
",meg akkor tudna játszani is."
A játék fel sem merült igényként.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz markknight #121201 üzenetére
Te mondtad, hogy ne vegyen Android mellé MacBookot, hanem inkább Windows laptopot. Tekintve, hogy mindkettőre klienseket kell telepíteni, hogy iOS-MacOS szerű átjárás legyen, nem látom, hogy mitől lenne beljebb egy Windows géppel, ott sincs csettintésre átjárás. Mac-et nem szokás játékra venni, ezért feltételezném (és a későbbi hozzászólásból be is igazolódik), hogy ez nem szempont.
Ami meg szempont, hogy egyetemi felhasználásra a MacBook Air egyszerűen verhetetlen. Kijelzőben, üzemidőben, trackpadben, sebességben, stabilitásban, gyárilag mellékelt productivity szoftverekben egy baromi jó csomag.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz markknight #121198 üzenetére
"Mégis iphone oldalon kötöttél ki Erről ennyit."
Zéró szerepe volt ebben annak, hogy MacBookot már régebb óta használok. Légyszi ne tudd jobban nálam.
Akinek teljes Apple/iCloud integráció kell, annak iPhone kell mellé. Aki eddig sem volt része ennek az ökoszisztémának, az meg tudja hozni magával a meglévőt és semmi lényegeset nem veszít vele.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Alexios #121195 üzenetére
Airdropra is ott van az Airdroid, aminek az ingyenes verziója pont elég arra, hogy fájlokat küldözgess helyi hálózaton (ha távolról is akarsz, az már fizetős).
Még egy jópofa funkció az Apple ökoszisztémában az eszközök között megosztott clipboard. Csak milyen kár, hogy éppen nem működik nálam hetek óta. De az Airdrop is köhög néha.
[ Szerkesztve ]
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz markknight #121185 üzenetére
Nagyon nem értek egyet ezzel, fél éve van iPhone-om, előtte Android és egyáltalán nem éreztem nagyobbnak a szakadékot, mint Windows irányába, én semmiképpen nem tántorítnám el ezzel!
Van Airdrop alternatíva, van Google Drive integráció a Finderbe és így tovább, lehetne sorolni a példákat. Windowson is klienseket kell ezekhez telepíteni.
Sok sikert olyan Windows laptopot találni, ami teljesen csendes és elmegy 10+ órákat egy feltöltéssel és közben baromi hordozható tömegű.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz markknight #121128 üzenetére
Emlékszem az iCentre MOM-ban pár éve kérdeztem milyen dokkolókat árulnak, hát nem volt sok minden, de megpróbálta rámmelegíteni az egyik olyat, amiben van beépített 128 GB-os SSD, természetesen arany áron. Mondom ember, 2 TB-os külső SSD-t akarok rádugni más egyéb eszközökkel egyetemben. Azt mondta igazam van, erre visszatette a 128 GB-os változatot és levett egy 512-est valami 150 ezer forintos árcédulával és azt mondta ez jobban illik a 2 TB mellé.
Ennél ostobább interakcióm eladóval még sosem volt, köszöntem és kisétáltam.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz blakey #121116 üzenetére
Pont így. Az iStyle nekem is a bögyömben van, de ha adtak egy határidőt, ami közel sem járt le, nem értem minek keresni az ügyfélszolgálatot, hogy mondjanak valamit. Az Apple
saját trackingje is maximum akkor mozdul meg, ha már csomagolják a cuccot, nem lesz ott részletezve, hogy szerdán forrasztják a RAM-ot, pénteken meg a nagyobb SSD-t. -
Stauffenberg
nagyúr
válasz bollokcs80 #121101 üzenetére
A BlackMagic egy videós eszközöket gyártó cég, az ő benchmarkjuk leginkább csak szekvenciális teljesítményt mér, mert ez az ami jellemzően fontos egy videósnak, szóval nem összemérhető az Amorphussal.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz herdsman12 #121098 üzenetére
Igen ez meg a másik, van az elején trial, szóval ha az SSD paramétereit kell előtúrni, ez jobb is, mert az Amorphus inkább benchmark.
Hivatalos weboldalról is tölthető: [link]
[ Szerkesztve ]
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz bollokcs80 #121096 üzenetére
Szerintem az AmorphousDiskMark letölthető máshonnan is, nem csak az AppStore-ból, nézz utána. Ez a Windowson népszerű CrystalDiskMark Mac-es alternatívája.
-
Stauffenberg
nagyúr
Nekem nem jött be a Numbers, kaptam egy aránylag komplex módon szanaszéjjel makrózott XLS-t ami egy kutatáshoz tartozott és eléggé sántítós élmény volt. Feldobtam Google felhőbe és simán lekezelte, formázásokat rendesen áthozta. De próbáld ki, neked lehet más élményed lesz vele.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz qnadam #121083 üzenetére
Ezért lenne jó, ha jól működne a MacOS saját töltés limitálása pont ilyen esetekre, de nálam nagyon ritkán kapcsol be és ha este rajta felejted a töltőn, akkor reggelre feltolja 100%-ig. De volt amikor nem és csak reggel kezdte el amikor hozzányúltam. Az elmúlt 2 évben folyamatosan be volt kapcsolva ez a funkció, talán háromszor fordult elő, hogy eltalálta mikor van rá szükség, inkább feltolja mindig 100%-ig.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz CharlieDrop #121081 üzenetére
Ha használod a géped ígyis-úgyis, szóval nem konstans módon van bedugva, akkor felesleges az AlDentével szórakozni, mert kap az akku lemerítést is. Én is csak akkor állítok be egy 70%-os limitet, amikor hetekig rajta van a monitoromon (Type-C és az tölti is).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz CharlieDrop #121074 üzenetére
Ezeken menj végig:
1. Kapcsold be a HDR-t a külső monitorra
2. Állítsd be a monitor gyári színprofilját (nekem LG van, annak "LG Ultrafine" a neve), enélkül nem tudja hova kell mappelni a tónusokat
3. Frissítsd a Youtube oldalt, hogy immár a HDR verziót töltse beHa van kalibrált színprofilod (HDR-re is külön!), akkor a 2-es pontnál azt válaszd, az fogja a legjobb színeket/kontrasztot/stb adni, nem pedig a gyári generic profil. Ha nincs a listában a gyári profil, elképzelhető, hogy a monitorhoz tartozó szoftver/driver fogja felrakni.
Kis szakmázás: Nekem például a HDR mód azonnal kikapcsolja a monitor legtöbb beállítását, ide értve az egyedi RGB értékeket és elmászik a fehérpont is, ezért hiába van SDR módra egy jó natív színterű profilom, az nem lesz jó HDR módhoz. Szóval mindegy, hogy SDR vagy HDR módban hajtom, mindig kiválasztom mellé az oda való színprofilt. Ha nincsenek ilyenjeid, akkor maradj a gyárinál.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz kivlov #121064 üzenetére
"Tönkre nem vágja, csak minél gyorsabban töltesz egy akkumulátort, annál hamarabb fog degradálódni."
Gyakori tévhit, de féligazság. Az akkumulátort nem a gyorstöltés, hanem a hő gyilkolja, de erre a célra szolgál az, hogy az akkumulátorok cellákra vannak osztva és azokat párhuzamosan tölti és emellett nagyon fontos a jó hőmenedzsment.
Az iPhone topikban is folyton ezen megy a rettegtetés, amikor beesik valaki Androidról és hiányolja a 120W-os töltést, csakhogy az 4 cellába tölt cellánként 30W-al, ami ugyanaz a teljesítmény, mint egy iPhone esetén. Mellesleg a legtöbb Androidos telefon hűvösebb 120W-os töltés közben, mint az iPhone 30W-on (személyes tapasztalat is).
De a MacBookra visszatérve, nekem a teljesen passzív hűtésű M1 Air-em akkuja (CoconutBatteryvel mérve) még 100W-os töltés mellett sem melegszik abnormálisan (ennyivel tölt a Type-C monitorom), elég szépen elvezeti a házra a hőt, itt van hozzá hely.
-
-
Stauffenberg
nagyúr
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz moleculez #120996 üzenetére
Az IINA és az Elmedia (és még néhány másik) is ugyanarra az open source motorra épül, de valamiért félremegy bennük valami a színmenedzsmentnél és mindegyiknél más módon. Nem tudom, hogy már a színtér metaadatok értelmezésével gond van, vagy az interpretáció hibás, de az IINA maradt meg nekem, mert az a legkevésbé rossz.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz moleculez #120992 üzenetére
Én is QuickTime-ban nézem vissza az anyagaimat, akárcsak madgie, mert az korrekt színeket ad. Színek helyességében az Apple lejátszói hibátlanok, de sajnos buták. Én legalábbis nem találtam még kényelmes és jó módot arra, hogy egy könyvtárnyi klipet normálisan lejátsszon libasorban.
Illetve olyan van, hogy többet kijelölsz és akkor Space-t leütve a Preview többet is mutat, de kézzel kell léptetni és nem mindegy milyen sorrendben jelölöd ki őket, mert fordítottan fogja listázni őket...
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Stauffenberg #120986 üzenetére
Akkor már inkább mutatom is mire gondolok. Az Elmedia és a VLC van a legtávolabb attól, ami Resolve alatt megjelenik.
Bal felső: Finder előnézete
Jobb felső: Elmedia
Bal alsó: IINA
Jobb alsó: VLC
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz madgie #120985 üzenetére
Az Elmediában, hogyan oldottad meg, hogy korrekt színmenedzsmenttel játssza le a fájlokat? Igaz én csak SDR tartalommal etetném.
Nekem csak a QuickTime/Preview adja azt, amit mondjuk Resolve-ban látok, az IINA-t sikerült 90%-ig olyanra beállítani (a monitor ICC betöltés on/off kapcsolót kell pöckölgetni), míg az Elmedia mind gammában, mind pedig színekben mellélövi az egészet és csak a hardveres gyorsítás kapcsolgatására történik valami (még rosszabb lesz).
Persze csak médiatartalom fogyasztásnál nem vagyok én sem ennyire szigorú, de a Fujifilm és a Panasonic fájlokat is rosszul jelenítik meg a külsős lejátszók (VLC a legrosszabb).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz CharlieDrop #120954 üzenetére
Van a környezetemben egy pár MacBook, még a klasszikus ezüstön is látszanak az ujjlenyomatok, de a többi igazi ujjlenyomat mágnes. Döntsd el mennyire zavar (én nem ezért vettem a klasszikus ezüstöt, hanem mert az tetszik a legjobban).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz moleculez #120902 üzenetére
A munkahelyi gépemen sima Win 10 Pro van (lusta voltam 11-re frissíteni, de most már csakazértis megvárom az utolsó napot amíg még támogatva van), de még ezen is nyaktat minden nagyobb frissítés után egy 15 perces műsorral arról, hogy kéne nekem Office 365, meg állítsam át a böngésző preferenciáimat (az Edge a default böngészőm, de azért megkér újra), meg el kell utasítanom minden telemetriai meg reklám nyomkövetős baromságot és nekem ez kisujjból megy, hogy fél évente átverekedem magam rajta, de például apám ilyenkor kétségbeesetten hív, hogy a Windows a bankkártyáját kéri (csak egy Office-t akar rámelegíteni), meg felugrálnak hírek az értesítések között (ez a MSN-es hírolvasó marhaság).
Na itt ilyen nincs. Ez sem egy tökéletes operációs rendszer, utálom amikor glorifikálják, de tökéletesen értem miért szeretik. Köztük vagyok én is.
Amit meg fotósként nem tudok a Windowsnak megbocsátani az a színmenedzsment, illetve annak teljes hiánya. A MacOS ezen a téren teljesen állva hagyja őket és a Microsoft szégyene, hogy ők az utolsó oprendszer ezen a téren, még az iOS és az Android is simán natívan kezelik a színprofilokat.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz M1995 #120886 üzenetére
Na most teszteltem, mert emlékeztem, hogy valami agyalágyult dolog van ezzel:
1. Csak drag & drop fájlművelettel van Merge (nem szeretem, de oké) és már előre le kell nyomni az Option gombot hozzá (szemben azzal, amikor csak a fájlokat mozgatod és a felugró kérdésnél utólag is nyomhatod az Option gombot a Skip előcsalásához).
2. A Merge felülír minden meglévő fájlt és mindig azt tartja meg, ami időben később lett létrehozva (esetemben nem probléma).
3. Ha van Merge, akkor nincs Skip, szóval olyan opció ilyenkor nincs, mint Windowson, hogy a fájlnév egyezés esetén ne tegyen az adott fájlokkal semmit.
4. Ha van Skip, nincs Merge, de Skip csak akkor van, ha nem könyvtárat, hanem annak tartalmát másolod a forrás könyvtárból a cél könyvtárba.
5. A Replace törli a cél könyvtárat és a forrást könyvtárat teszi a helyére és visszaállíthatatlanul törlődik annak a tartalma, mivel a kukából arra hivatkozva nem tudja visszaállítani a fájlokat, hogy névazonosság ide vagy oda, de már nem létezik a könyvtár, ahonnan törlődtek! A cél könyvtárban van A, B, C fájlod és a forrás könyvtárban pedig B, C, D, akkor a Replace miatt el fog veszni az A nevű fájlod.
Magánvélemény, de szerintem a Replace erőltetése és a Merge eldugdosása veszélyesebb a felhasználóra nézve. Anno ezt szoptam be egyszer én is kezdő csikó koromban.
Lehet itt tök sok dolog miatt (pl: bloatware hegyek és Microsoft termék reklámok) jogosan fikázni a Windowst, de egyszer belenéznék egy Apple vezető mérnök fejébe, amikor azt mondta, hogy ez logikusabb, mint feldobni ilyen esetben egy ablakot, ahol választani tudsz az összes lehetséges opció közül, hogy mit tegyen a fájlkezelő a könyvtárban lévő fájlokkal, szemben azzal, hogy a titkos kézfogás szintjén lévő gombkombinációkat kelljen bemagolni.
Mindegy, innentől megleszek, csak közben meg ilyenkor kiütközik, hogy valami nemhogy megvédi a felhasználót, hanem képes veszélybe sodorni. Amikor a túlféltés már inkább kontraproduktív.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz qnadam #120898 üzenetére
Tedd fel az AltTab plugint. Nekem semmi más nem hiányzik a Windowsból úgy igazán. Ekkor a CMD+Tab már ablakok között vált, nem appok között (és van window preview is). Alapesetben a CMD+Tab csak az appot váltja és az appon belüli ablakokat meg a CMD+Í (magyar billentyűzeten) és kizárólag nyakatekert vagy lassú más egyéb módszerek vannak (például Option+Lefelé nyíl vagy három ujjal felfelé suhintasz a trackpaden).
Amúgy kismillió "windowzosító" plugin létezik még, nézz be a topik összefoglalóba, de szerintem jobb megszokni a MacOS eltérő logikáját. Menni fog, nekem ugyan nem 30, csak 24 év után volt a váltás, de ma már nem mennék vissza (amúgy nem utálom, munkahelyi gépem máig Windows, fintorgás nélkül hozzá tudok nyúlni).
Egyedül ez a szerencsétlen AltTab amire azt mondom, hogy ha UI-ban nem is, de UX-ben picsára veri a MacOS összes próbálkozását a gyors ablakváltásra, de az Apple 2 évente kitalál egy új alternatív baromságot (pl: Stage Manager), csak ne kelljen gatyába rázni a gyors ablakváltást.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz peugeotmate #120881 üzenetére
Annyi a megkötés, hogy csak Apple appokban működik a Private Relay. Csak ezért nem éri meg iCloudra előfizetni, mert vannak fizetős VPN szolgáltatók olcsó havidíjért és azok sokkal többet tudnak.
Én nem Safarit használok, de ha kell, akkor előveszem.
-
Stauffenberg
nagyúr
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz M1995 #120866 üzenetére
Köszi, de itt is leírja a problémámat:
"Note that you’ll only see an option to merge folders if one of them contains files that aren’t present in the other. If both folders have the same files you won’t be given the option to merge them."Szóval ha a forrás és a cél helyen lévő könyvtár is tartalmaz azonos nevű elemeket, akkor nem lehet összeolvasztani a könyvtárakat, csak a Replace marad, ami viszont törli azokat az elemeket, amik a forrás könyvtárban nincsenek (a keményebb úton tanultam ezt meg).
Kézzel kell nyitogatni a könyvtárakat és úgy indítani a másolást, akkor meg tudja ugorni a feladatot, hogy fájlnév ütközés esetén Skip legyen. Ha 15 könyvtárat mozgatsz, akkor 15x nyitod a forrást és 15x nyitod a cél könyvtárat és 15x indítasz másolást. Távol álljon tőlem a "bezzeg Windows" (ezzel együtt is jobban szeretem a MacOS-t), de az 20 éve tudja azt, hogy ilyen esetekben rákérdez arra, hogy a könyvtárak tartalmával mi legyen.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Stauffenberg #120856 üzenetére
Ide kapcsolódik valamennyire:
Nekem ami hiányzik a Finderből az a könyvtár merge. Ha egy könyvtárat másolsz másik helyre, ahol az már létezik, akkor nem lehet őket összeolvasztani ha van már bennük azonos nevű fájl. A Windows ilyenkor feldobja a kérdést mit akarsz a könyvtárban lévő fájlokkal csinálni (felülírod, kihagyod, duplikálod, stb), de a MacOS nem és csak a Stop és Replace opciók vannak, utóbbi viszont kicseréli a régi könyvtárat az újra (értsd: törli a cél helyen lévő könyvtárat minden tartalmával). Csak akkor jön fel a Merge opció, ha az adott könyvtárak tartalmában nincs átfedés.
Erre megoldás, hogy meg kell nyitni a forrás és a cél helyen lévő könyvtárakat, kijelölöd a forrás könyvtár teljes tartalmát, elindítod a másolást a cél könyvtárba és akkor már láss csodát, meg tudja kérdezni mit tegyen az azonos néven már létező fájlokkal (duplikálja, felülírja vagy kihagyja). Ez nálam a legnagyobb érthetetlen faszságok egyike és semmi logikát nem látok benne, hogy ezt ennyire bonyolulttá kell tenni.
Ez nálam akkor idegesítő, ha mondjuk fényképezőgépből kivett memóriakártyáról másolok több könyvtárat is, de egyesével minden forrás könyvtárat és minden cél könyvtárat nyitogatni kell és külön-külön indítani a másolásokat.
De ha tud valaki jobb megoldást, ne tartsa magában.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz kleinguru #120855 üzenetére
Ezek nem rendszerszinten hiányoznak, hanem a MacOS-nek több dologban más a logikája. Például nincs a fájlkezelőben Cut & Paste sem biztonsági okokból, helyette van Move (Option + CMD + V), ami gyakorlatilag egy Copy & Paste és a végén törli a régi helyről. De billentyűparancsoknál a Home, Delete és hasonlók is kiválthatók, érdemes az Option + Nyilak vagy a CMD + Nyilak kombóval játszani (lehet szavakat vagy egész sorokat ugrálni a kurzorral, Shiftet nyomva tartva közben ki is jelöli).
Őszintén szólva szerintem ezek a legkönnyebben megszokható dolgok.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz qnadam #120846 üzenetére
24 év Windows után nekem is szoknom kellett a billentyűzet kiosztást, de ma már simán használom tandemben őket (az irodai gépem Windows, saját laptopom pedig Mac).
A Keyboard Viewer jó barátod lesz még egy darabig, de ki is tudod tenni fentre az óra mellé a shortcutot hozzá. A Delete pedig az Fn+Delete kombóval működik úgy, mint Windows-on.
-
Stauffenberg
nagyúr
“Apropó, láttam egy 1 töltési ciklust használt macbook airt 300e-ért itt a hardveraprón, vajon mi történhetett, hogy valaki 1x használta aztán mégsem kell?“
Egyszer bedugta és azóta sem vette le töltőről. Hacsak nem pár napos a készülék, akkor ez nem jelent jót, az akku hamar tönkremegy, ha folyamatosan 100%-on áll az időnkénti lemerítés helyett.
-
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz qnadam #120663 üzenetére
Nézz be a videós topikba, Tuninger most váltott egy mezítlábas M1-ről M1 Pro-ra és osztja a konkrét benchmark tapasztalatait a fingatósabb dolgokról.
Ha semmi extra VFX nem lenne, csak 4K vágás, arra még egy sima M1 is elég, nemhogy a Max (tapasztalat, nekem is az van). Itt egy kicsit más a RAM kezelés, mint Windowson, beleinvesztálhatsz 64GB-ba, csak nem biztos, hogy ez lesz a legértelmesebben elköltött pénz, hanem inkább mennék a több GPU mag felé. Az SSD-t meg döntsd el, én tökéletesen elvagyok 256GB-on és munkához bedugok egy Apple upselling árakhoz képest "filléres" 2TB-os külső SSD-t (nem dolgozom extrém fájlokkal).
Ami nálam pörög azok H265 4K60p 200mbps 10-bit F-Log anyagok. Nem használok proxyt Resolve-hoz. Néha a timeline megjelenítési felbontását leveszem Half-ra, de ennyi. Ami meg tudja akasztani, azok a GPU intenzív dolgok (van rá workaround), ezért is mondom, hogy inkább erre gyúrj, RAM-ból a 32GB is elég. De ha van pénz 64-re, nem fog rosszul jönni hosszú távon.
Ami a Lightroomot illeti, ez a legszarabbul optimalizált foskupac, amit csak használni lehet, a világ összes memóriája sem elég neki. Én is ezt használom, de szerintem felesleges hozzá választani a konfigot, mert egy szar, erről madgie kolléga is többször írt már a különböző topikokban (de szerintem itt is, keress rá).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz madgie #120092 üzenetére
Akkó tegyé az M1 Mini mögé rendes kijelzőt!
Nekem amúgy is kell a legalább 27” monitor fotó szerkesztéshez, van egy majdnem teljes Display-P3-as LG 4K monitorom, nem volt őrülten nagy pénz, nem annyira izgat a laptop saját kijelzője, eseti fotószerkesztésre az M1Air is teljesen oké, csak nem férek el azon a kis kijelzőn (de 16”-on sem).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz dabgergo #120089 üzenetére
Ha játszik használt gép, akkor MacBook Pro 14" 2021 (M1 Pro, 16/512 GB).
Nem csak alapból 16/512GB kiépítésben árulták, de ha volt még egy ár/érték bajnok gép a teljes MacBook felhozatalban az M1 Air mellett, akkor az ez volt és az M1 Pro a mai napig egy erős SoC, még M3 Pro-ra sem feltétlenül indokolt váltani róla. A kifutó modelleket ilyen 700 ezer forint magasságában árulták Media Markt és hasonló helyeken, még bőven akadnak olyanok, amikre simán van még garancia a 3 évből (már ha magánszemélyként vette az illető).
Én kicsit bánom, hogy nem csaptam le rá akkor, amikor még lehetett kapni kifutó áron.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Aszpirin #120086 üzenetére
Mindig azon kapom magam bármilyen másik szoftverrel (legtöbbször a Capture One-nak futottam neki), hogy sokkal tovább tart bennük a munka, sokkal tovább tekergetem oda-vissza a dolgokat, mire kihozom ugyanazt, mint negyed annyi idő alatt Lightroomban.
Meg a Lightroom és a Photoshop nem rossz szoftverek, csak az Adobe nem szeret optimalizációval foglalkozni. Amiről viszont lejöttem az a Premiere Pro, de az valami botrány rossz minden létező értelemben.
Múltkor egy zenész barátomnak akartam segíteni amatőr videós workflow-t kialakítani, de ez valami pusztulat így a DaVinci Resolve felől visszanézve, pedig sokáig használtam megszokásból. Egy illogikus katyvasz az egész, amibe a funkciók csak egymásra vannak fosva. Már eleve a Lumetri elmagyarázása is nehézkes volt, inkább leszedettem vele a Resolve-ot, elmondtam, hogy a node-ok olyanok, mint az effektpedálok egymásba kötve a gitárjához és egyből értette. Azóta is imádja használni.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz dabgergo #120035 üzenetére
Csatlakozva madgie tapasztalataihoz nem tudom segít-e, de 8GB-os M1-est hajtok és sajnos a Lightroom egy elég fosul megírt szoftver (mint a legtöbb Adobe), nagyon simán vágok rajta 4K videót DaVinci Resolve-ban, de a LR könnyen ledadog, valamiért nem képes olyan ügyesen skálázódni a RAM swap-hoz, mint a többi, rendesen megírt szoftver. De ez messze nem használhatatlan kategória, de így 2024-ben már nem vennék 8GB-os modellt, bármennyire is fáj kifizetni az Apple adót a több RAM-ért. Most még oké lesz, nem lesz vele igazán komoly gondod (csak ne matass Lightroom mellett a böngészőben Facebookot, másik memóriazabáló történet) és a 10 éves Inteles géphez képest így is fénysebesség lesz, de nem lesz eléggé időtálló.
A kártyaolvasó hiánya meg nem akkora probléma szerintem. Tízezer forint egy normálisabb külső olvasó (én ezt használom) vagy ha eleve veszel a géphez dokkolót, akkor olyat érdemes, amin van (nekem a USB-C külső monitorom van, azon vannak USB portok, szóval nincs szükségem dokkolóra, ezért van az a kártyaolvasóm).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz GhettoChild #118548 üzenetére
H265 és H264 videókat (4K) vágok egy mezítlábas MacBook Air M1-en (8/256GB) és köszöni jól van, szóval nyugodtan vedd azt, egy fillérrel nem ér többet az M2 alapváltozat.
Én vettem hozzá külső SSD-t is, például a Samsung T7-es (akár 1TB vagy 2TB méretben) egy elég jó deal, még ahhoz is elég gyorsak, hogy ne kelljen a belső tárhelyre átrakni a munkafájlokat, mert semmi egzotikus nincs bennük, csak mezei H264/H265 fájlok 4K felbontásban, nem 8K RAW videó.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz kchris78 #118528 üzenetére
Nem szar, csak máshogy épül fel az exFat fájlrendszer és nagyon nem ma, 2006-ban mutatták be. Alapvetően arra jó, hogy adatot mozgass offline módon eszközök között, széles kompatibilitással, de backup/archiváló meghajtónak nem ideális, mivel nem naplózó fájlrendszer, ezért adatsérülés esetén nagyobb a kockázata, hogy nem nyersz vissza semmit.
Az APFS-t viszont 2017-ben mutatták be és már eleve úgy lett kidolgozva, hogy direktben SSD-hez szánta az Apple, van naplózás és még ezzel együtt is gyorsabbak tudnak lenni a fájlműveletek, mint exFat alatt, mert kihasznál egy sor olyan funkciót, ami egy modern SSD esetén gyorsítani tud a működésen, de ebből egy pendrive nem profitál semmit, hiába flash meghajtó az is.
Ezért nincs értelme egy pendrive-ot vagy memóriakártyát APSF-re formázni, miközben egy SSD-t (nem rendszermeghajtónak) tudsz exFat-ra formázni és rendben is lesz, csak lemondasz az APFS előnyeiről a szélesebb kompatibilitásért cserébe.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Janika--1982 #118524 üzenetére
Pendrive esetén simán mehet az exFat, de az SSD-nek akár az APFS is abban az esetben, ha a másik operációs rendszerre nem gond telepíteni az ennek írni-olvasni tudásához szükséges szoftvert. De ha csak plug-and-play megoldás kell, akkor legyen az is exFat.
Csak nekem a Samsung T7-es simán eldobott bő 20% sebességet exFatra formázva, szóval gondold át, hogy rendszeresen, vagy csak szökőévente egyszer van szükséged arra, hogy más rendszeren is használd az SSD-t.
Nekem ritkán, szóval APFS-re formázva használom.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz bollokcs80 #118515 üzenetére
"Telefonban már át tudták venni a limiteres beállítást Andoridról."
De csak a 15/15P/15PM telefonok tudják. Azt hiszem ez mindent elmond az Apple üzleti filozófiájáról és arról, hogy érdekli-e, hogy mit tud a konkurencia, még azok fejére is szarnak, akik 2 hónapja vettek meg egy méregdrága flagshipet (nekem is 14PM van). De szerencsére a MacOS-t nem merik annyira tőgyfejőgépnek beállítani, mint az iOS-t. Van rá külsős app, teszi a dolgát. Amíg ebben nem állítanak fel korlátokat, nem érdekel tudja-e gyárilag a MacOS.
Van épp elég bajom azzal, hogy nagyon nehéz megszokni az iOS billentyűzetét (csak egy példaként hozom). A gyári a legrosszabb billentyűzet amit valaha használtam okostelefonon és már sokadik update óta bugos is a korrekció benne. A Gboard lenne a legjobb alternatíva, de egy csomó mindenről le vannak tiltva a fejlesztők, erről a HUNKey fejlesztői is beszéltek már, hogyan gáncsol az Apple third party fejlesztéseket, cserébe a sajátja is szar.
[ Szerkesztve ]
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz lugosi #118513 üzenetére
Az AlDente appal, ezt az ingyenes is tudja. A fizetősben vannak olyan finomságok is, minthogy bizonyos százalékok között tartsa és akkor hagyja merülni is.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz edari #118507 üzenetére
Nem teljesen, mert a macOS saját megoldása úgy működik, hogy kifigyeli a szokásaidat, hogy mikor csatlakozol le a hálózatról (pl: reggelente leveszed, hogy elvidd magaddal), akkor úgy időzít, hogy feltölt 80%-ig és majd csak később az éjszaka során tölti rá a maradék 20%-ot.
Van abban közmegegyezés, hogy ez a funkció egyszerűen nem működik jól (és nagyon könnyű összezavarni, ha eltérsz a szokásaidtól és akkor megint hetekig nem működik).
Az meg a másik, hogy még ha aktiválja is magát, reggelre mindenképpen teljesen feltölti.
Az akkumulátorok nem szeretik, ha folyamatosan 80% felett vannak tartva. Ha egy laptop be van dugva folyamatosan, lehet nem pörgeti a ciklusokat, de attól még degradálódik. Nálam amúgy jellemzően minden második-harmadik napon legkésőbb lekerül a töltőről, de ha tudom, hogy hosszabb ideig be lesz dugva, akkor dobom rá kézzel a 80%-os limitet.
Szóval kap 100%-ra feltöltést is, meg lemerítést is rendszeresen. Nem kell folyton 80%-on tartani. A gépet használni kell rendeltetése szerint.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Aszpirin #118503 üzenetére
Minél több ciklust tud megmérni, annál pontosabbá válik a mérés. Semmi csoda nem történt itt, csak az eltelt időben beleraktál pár friss ciklust az akkuba és ezzel pontosodott az ezek alapján megbecsült érték.
Szerk: Most megnéztem a sajátomat, egyfelől van nálam is több hétnyi kimaradás, meg közben elkezdtem használni az AlDente appot arra, hogy amikor 4-5 napot folyamatosan be van dugva a laptop, akkor 80%-on tartsa. Na ez szegény kókuszakkumulátorappot teljesen összezavarta és a 94%-ról leesett hirtelen 83%-ra az általa kalkulált akkumulátor kapacitás, mert hát ugye ő csak annyit lát, hogy hány mAh-t vesz fel az akku.
[ Szerkesztve ]
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz M1995 #118435 üzenetére
"Leírtad nem érted az 50K különbséget, leírtam miért, ennyi"
De ha az XDR monitor 100 ezret ér, akkor azzal is megfejelve tulajdonképpen 50 ezerrel olcsóbb a gép 800 ezerért, mint a korábban 650 ezres belépő MacBook Pro! 😍 Imádom ahogy érvelsz! A marketinges exem jut róla eszembe! Randira ne hívjalak!
"Jobb lett a kínálat, ez is látszik."
Ez a te szubjektív véleményed.
"aki olyat akart megvette a minit és mivel még évekig használható hiszen nem buta chip van benne, 5G is, tehát felesleges évente újat kiadni"
A jótékony Apple már mindenki csizmájába odatette a 13 Minit, akinek olyan kellett és így már nem kell pár évig ilyet gyártani, addig se szennyezzük vele a környezetet! Mondjuk nem világos, hogy akkor a sima 12, sima 13 után miért jött a sima 14, de hát ez valahol logikailag összeáll! Valószínűleg.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz M1995 #118432 üzenetére
Az eredeti állítás az volt (nem tőlem, csak rácsatlakoztam), hogy az Apple hozhatna több új felhasználót a platformnak és a Windowsra is ráférne egy kicsit kiegyenlítettebb verseny. De ha visszatérnek az eladások az M1 bemutatása előtti stagnáláshoz, akkor ez nem fog megvalósulni.
Azt meg senki nem vitatta, hogy az M3-as MBP 14 többet ad a több pénzért. Azt mondtam, hogy nagyobb lett az árszakadék az Air és az MBP között. (Szerk: Ezt mondjuk könnyű orvosolni az M3-as Air drágításával).
De amúgy ennyi erővel miért nem egy 16GB-os 1TB-os MBP 13-hoz mérjük? Ahhoz képest meg egyenesen olcsóbb, miközben jobb kijelzőt és hangszórót ad és aki eddig sem használta ki a 16GB RAM-ot és az 1TB tárhelyet, azzal gyakorlatilag jótékonykodik az Apple!
[ Szerkesztve ]
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz bmakszim #118395 üzenetére
Nem teljesen értem milyen +50 ezerről beszélsz, miközben az M2-es MBP 13-as 650 ezer forint alapáron indult, ennek a kivezetésével az Air feletti első lépcső 800 ezernél kezdődik már.
Amúgy meg valóban működik a piacgazdaság, elég erre a MacBook árbevétel chartra ránézni:
Bocsi az alacsony felbontás miatt, de a nagyobb méretű kép csak a fizetős Statista fiókkal érhető el, de így is látszik, hogy az M1 bejelentésével az elmúlt 10+ év legnagyobb dobását rakta le laptop szegmensben az Apple, de ez a jól indult lendület pofáraesés módjára tört meg.
Csak reagáltam a fórumtárs véleményes állítására, hogy az Apple portfóliója patikamérlegen és tökéletesen van kiszámolva 200 IQ-val. Az Apple-nek is vannak mellényúlásai és tűnnek el termékei a süllyesztőben.
Az meg egészen elképesztő, hogy amint valaki kritizálni meri egy szakmai fórumon az Apple éppen pillanatnyi kínálatát vagy köcsög húzásait, amivel a vásárlókat lerántja, azonnal ott terem mindenki elmagyarázni, hogy akkor nem kell megvenni.
A fenti ábra szerint pont ez történik és ebben szerepe van annak is, hogy a tesztek és az online közösségek is élnek a kritika jogával. Chill.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz bmakszim #118393 üzenetére
Az Apple üzletpolitikájára aligha. Arra, hogy egy szakmai fórumon muszáj-e folyton fanboykodni és az Apple-t védeni minden idióta üzletpolitikai döntésében, arra talán.
De köszönöm az újabb tanmesét arról, hogy mindig az a hülye, akinek nem tetszik, hogy szarul bánnak velünk.
-
Stauffenberg
nagyúr
"A 13-as MBP a 14-es bevezetésével értelmét vesztette."
Nem a 13" MBP veszítette értelmét, hanem drágább lett a csali gép, ami kínosan közel van árban az eleve erősebb géphez. Mostantól a 14" MBP (M3) tölti be azt a szerepet, hogy szándékosan semmi értelme. Miközben a 13" MBP lehetett volna egy nagyon okos középút az Air és a 14" MBP (M3 Pro) között ha kap normális Pro gépre való portokat (több csatlakozó, kártyaolvasó, stb) és elég bele az XDR helyett egy hagyományos SDR kijelző is. Most az Air és az első értelmes MBP között egy hatalmas tátongó árszakadék van, de ez inkább az Air felé fogja billenteni az eladásokat (fogadni mernék rá bárkivel), de nem baj, mert ebben az esetben akkor az Air-t is lehet drágítani, hogy pénzüknél maradjanak (na ebben is fogadni mernék bárkivel).
Még mindig kapható újonnan M1 Air 8/256 GB 369.990 Ft-ért, három év garanciával, hivatalos Apple viszonteladónál, amíg ez így van, semmi értelme mást venni, ha valakinek elég 8GB RAM is.
"Felborulna az egész, ha 16 giga lenne a legolcsóbban, mert akkor lehet hogy a 32-eset már sokan nem is vennék meg."
Jajj szegény Apple, olyan ügyesen kitalálta, hogyan verje át a vásárlóit, nehogy hülye kis igényekkel elrontsuk a buliját!
Lehet pár napra megint el kéne utaznom a topikból nyaralni, mert az Apple világban időnként annyira felidegesít ez az öngyarmatosító attitűd, hogy leírhatatlan. Az Apple vásárlók törzsének amúgy teljesen mindegy mit kap, az jó neki és meg van magyarázva, hogy azért jó így, mert ez az Apple-nek jó. Nyissatok ki egy pszichológiai könyvet a toxikus-nárcisztikus párkapcsolatok fejezetnél. Elég megköszönni később.
-
Stauffenberg
nagyúr
A marketingosztályon kéne dolgoznod.
Miért szűntetnek meg termékeket ha annyira jól megy az összes és minden precízen ki van mérve? Annyira precízen kimérték a Mini méretű iPhone-t, hogy csak két éve nincs már. Annyira prezícen megmérték, hogy az emberek elkapkodják majd a 13-as MBP-t, hogy éppen most szűnt meg.
Én vonalzóval sem tudnék ennél jobb eladási görbéket rajzolni!
-
Stauffenberg
nagyúr
Azért mert jól megy a szekér, nem jelenti azt, hogy nem csinálnak olyan termékeket, amiknek semmi értelme és idővel eltűnnek a süllyesztőben. Könnyű a marha nagy profit margókkal kimozogni, hogy csinálnak baromságokat is.
A Touchbar-os MBP 13" is megszűnt, pedig több értelme volt, mint az M3-as MBP 14-nek (például sokkal olcsóbb volt annál és hosszú terhelésen, mint amilyen egy combosabb video export jobban bírta a gyötrést mint az Air).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz SharpSA #118370 üzenetére
Szerintem sem lenne ez akkora baj, ha nem 200$ árban mérnék a +8 GB-ot. A prosztóság meg az, hogy amikor 16-ról bővítesz, akkor a +16 GB is 200$. Aztán a +32GB is 200$.
Az Apple üzletpolitikája egy rákos daganat az IT szektoron, csak meggyőzzük magunkat, hogy jó betegnek lenni, mert a termék maga tényleg jó és csinos nővérek pelenkáznak minket a kemón.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz bollokcs80 #118365 üzenetére
Én még az M1 Air 8GB-nál is érzem azt, hogy ez a kijelentés erősen véleményes.
Úgy futtatok egy csomó fotós/videós szoftvert, mint PC-n 16GB RAM mellett, kivéve mikor a Lightroomban lapozgatok a fotók között, ott egy kicsit többet matekozik a teljes felbontású állomány betöltésén (alapesetben csak a Smart Preview-t rakja elém), de ha betöltött (mondjuk 1-2 másodperc alatt), gyorsabban dolgozom onnantól vele.
De mondjuk ha egy Youtube videót otthagyok leállítva egy kicsit és folytatom, akkor szinte mindig kell várni homokórázva 1-2 másodpercet míg visszakanalazza a swapból (valamiért rögtön kirakja oda, amint lezárt a képernyő vagy eltelt mondjuk 10 percnél több tétlenül), míg a céges 8GB-os irodai laptopomon ezt a memóriában tartja. Szóval pont inkább a multimédiás feladatoknál érzem szűkösebbnek, nem pedig a profi képfeldolgozó szoftvereknél, amik kifejezetten optimalizálva vannak a gyors swap-ra.
Szerintem egy "Pro" feliratú MacBook esetén 2023-ban védhetetlen a 8GB RAM, inkább kussoljanak magyarázkodás helyett. Mind értjük, hogy aki rendes laptopot keres, annak nem ezt a "plakát árat" kell figyelembe vennie, hanem dobjon még rá +200 dollárt és akkor a 16GB-os változat a minimum, csak akkor meg már közel vagy árban az M3 Pro alapmodellhez. És hát pont ez a lényeg, kitalálták ezek a szemetek.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz bmakszim #118241 üzenetére
Ha már szakmai fórum: Nem csak +2GB RAM jár azonos pénzért, de -25% memória sávszél is.
Persze felhasználás függvényében lehet a többlet memória többet jelent, mint a sávszél, de azért is kap az M3 Pro több RAM-ot, mert az erősebb GPU miatt oda is többet kell tudnia allokálni, mint eddig.
Várjuk meg a benchmarkokat mielőtt lefikázzuk/felszopjuk az Apple-t.
-
Stauffenberg
nagyúr
Én nem vitatom a chipek számára vonatkozó kijelentést, az M2-ben is ezért feleződött az SSD sebessége a 256GB-os konfigokon.
Csak te mondtad, hogy a RAM nincs az SoC-ba integrálva, ami nem volt helytálló. Az SoC meg nem nézőpont kérdése, hiszen az pontosan meg van mondva, hogy "mi az SoC határa", azaz mi van berámolva közös tokozás alá és/vagy egyazon egységet alkotó lapkára rakva.[ Szerkesztve ]
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Parson #118211 üzenetére
Nem kell célszerszámnak lennie valaminek ahhoz, hogy be lehessen rajta jelentkezni ilyen arcpirító bénázás nélkül.
Akkor ennyi erővel engem jobban felbosszant, hogy az Apple-nek hat év sem volt elég ahhoz, hogy felismerje, szoktak venni az emberek iPhone Pro Max telefonokat, amiket nem lehet egy kézzel kezelni, pedig az azonos méretű Androidosokat meg gyerekjáték és csak nagyon finom kis finomhangolások kellenének a jósághoz. De hát valószínűleg senkit nem érdekel, sem vásárlói, sem pedig gyártói oldalon.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Gubu0101 #118207 üzenetére
Én már ott feladtam, hogy ugye egy virtuális távoli gépen fut a játékod és amikor be kell írni az Epic Games jelszavam, akkor két baj van:
- US billentyűzetre számít
- Windows kiosztásra számítMivel az Epic accountom a Microsoft accounttal van összekötve, utóbbival kell belépnem és az ahhoz felhozott virtuális távoli gépen nem tudom beírni az adataimat, mert minden speckó karakter máshol van és a Cmd + V sem működik, mert ő a Ctrl + V-t keresi a vágólapról és a jobb klikk + beillesztés sem akart működni mikor próbáltam. Szóval csak Steam játékokkal tudtam próbálkozni.
Az én véleményem, hogy a GeForce Now pont olyan kelletlenül idegesítő szarkupac, mint az egész PC-s játszósdi, ahol tizenhatféle klienst, hatvanféle drivert és nyolcféle háttérben futó DRM vackot kell telepíteni, hogy a legálisan megvásárolt játékodhoz hozzáférj és ha egy hete nem nyúltál hozzá, akkor indítás előtt még ebből fél maréknyit frissítenie kell egyesével.
Konzolon csak megnyomom a fizetés gombot, letöltöm és játszom és minden frissítést telepít éjszaka Rest módban.
De ez magánvélemény.
A felhős szolgáltatások kipróbálását én is javaslom a Mac-en játszani akaróknak, akinek megfelel a minősége, annak jó alternatíva. De nem árt tudni mire kell számítani.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Gubu0101 #118205 üzenetére
Azt játszik, ami kompatibilis a Geforce Now szolgáltatással (nem mindent tudsz ott játszani, nekem a fél Steam játékkönyvtáram inkompatibilis és nem mondja meg előre, úgy kell a Google-ben lecsekkolni vásárlás előtt, hogy fog-e menni) és azt is csak úgy, ha nem zavarja az érezhető latency.
Ismerek olyat, akinek a TV-jén minden bekapcsolt képjavító marhasággal az input lag felugrik 50ms fölé és fel sem tűnik neki, nálam ez meg már a teljesen játszhatatlan kategória. Ugyanez igaz a cloud alapú játékra, van akit zavar, van aki azt sem érti miről beszélek.
Az meg egyszerű matek, meddig kell fizetni ezt, hogy kijöjjön egy PS5/XSX ára.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz moleculez #118183 üzenetére
Az Apple mostanában akar komolyabban nyitni a gaming felé, de nyilván most ezt az iPhone vonalon hangsúlyozzák jobban, hogy AC Mirage és hasonlók jelennek rá, miközben ennek több értelme lenne MacOS-en (ki a tököm akar fullos konzolos játékot kijelzőt tapicskolva játszani, ha meg beleteszed a negyed kilós 15 Pro Max-et egy gamepad tartóba, olyan fejnehéz lesz, hogy belezsibbad a csuklód).
Látok potenciált benne pár Apple Silicon generációval odébb, de ez még egyelőre nagyon kezdetleges és a felhozatal is szűkös.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz V.Stryker #118176 üzenetére
+1
Nekem a Mac mellé van egy PlayStation 5, de egy Xbox Series X is bőven elég lenne, ha nem éppen a Sony exkluzívok érdekelnének jobban. A korábbi PC-m helyén van az íróasztalon és arra a 4K monitorra van kötve, amibe a MacBookot is dokkolom.
Ha belegondolok, hogy kis túlzással egy MacBook RAM+SSD upgrade árából megvolt (180k) vadiújonnan, akkor szerintem nem kérdés, hogy ez az egész Mac-en gaming dolog még mindig elég értelmetlen felvetés.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz M1995 #118166 üzenetére
A többi app kezdett elég nagyon lassú lenni és lassan reagáltak mindenre, mert azokat próbálta swapból a RAM-ba visszahívni, csak nem volt hova.
El tudom képzelni ez milyen lehet fele ilyen sebességű SSD-vel, teljes agyhalál. Az M2-től felfelé nem szabad alapmodellt venni 2023-ban, a 8 GB RAM is vicc, meg az a 256 GB-os SSD is, ami fele akkora sebességű, mint amit az M1 mellé adtak.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Aszpirin #118162 üzenetére
Mivel a múltbéli képkockákat nem tárolja, nem tölti meg, de a böngésző RAM kezelésétől függ mennyit harap ki. Én olyat tettem, hogy egy kifejezetten botrányosan rosszul megírt weboldalon (Facebook) néztem egy élő adást, ilyet az átlag felhasználó nem csinál, ezt már akkor is elmagyarázta egy
fajvédőfanboy fórumtárs.A böngésző felemésztett valamivel több, mint 6GB-ot egészen addig amíg azt a fület be nem zártam. Mivel ezt nem tudta kiírni swapba, ezért a rendszer többi részének maradt 2 GB.
Valószínűleg a Safari jobban lekezelte volna egy kicsivel, de nem tehetek róla, hogy az meg nincs Androidra/PC-re, nekem meg négy platform (MacOS, iOS a másik kettő) között kell megoldanom a böngésző szinkront és erre jóformán csak a Chromium alapúak vannak.
Egyébként szerintem ez nem volt akkora gond, mert a gépemre az van írva MacBook Air, nem pedig MacBook Pro, tudom mivel jár ez, csak felhívtam egy potenciális dologra figyelmet, hogy a swap is csak addig működik jól, amíg swapolható folyamatokkal bombázod.
Bezártam az adást és folytattam a telefonomon, hogy a laptopot tudjam használni közben annak a 12 db fotónak a megszerkesztésére, amit akkor is röhögve megcsinál, mikor a háttérben nem Facebookot, hanem mondjuk a világ egyik legprofibb videovágó szoftverét futtatom.
Lehet aki 8GB RAM-os gépet vesz, többet Facebookozik, mint videót vág DaVinci Resolve-ban... De lehet nem, ki tudja. Az "átlag felhasználó" mindig úgy definiálódik, ahogy a vita éppen megkívánja.
-
Stauffenberg
nagyúr
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz M1995 #118143 üzenetére
"Mac esetében a 8 GB RAM dolgot megfordítom optimista nézetre: (...) viszont az is igaz ha az egyesített memória és gyors swap miatt most is árulnak új 8 GB gépeket több évre szánva"
Kifelejtetted, hogy az M1 után visszanyesték az SSD sebességét a felére az alapmodellnél, így hiába bámulatos a swap teljesítmény MacOS-en, ha az M2-nél sokkal hamarabb jön el a pont, hogy ledadog.
Én az M1-est is térdre tudtam már tenni nem cachelhető memóriaintenzív multimédiás dolgokkal. Tudod mi volt az? Live stream (kemény baszki, volt a fórumon aki meg akarta magyarázni, hogy én vagyok hülye, hogy ilyeneket elvárok egy Air-től), ami mellett gyakorlatilag alig tudtam mást csinálni, mert az nem olyan, mint egy Youtube/Netflix videó, hogy előre cacheli a következő 60 másodpercet és közben meg pakolgatja a RAM és a swap terület között magának a dolgokat.
Eközben simán elfuttatom a videovágó szoftvert (DaVinci Resolve) és a Photoshopot párhuzamosan, mert ott a swap használat jól párhuzamosítható. De a live stream lefekteti két vállra.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz M1995 #118129 üzenetére
"iPhone-nál is az alap Pro csak 128 GB tárhely"
Ami egyébként teljesen élhető még 2023-ban is, meg még egy ideig. Viszont a 8GB RAM egy MacBookban meg olyan, mintha 64GB-ról indulna az iPhone 15 Pro, vannak akik elférnek ennyin is, de látszana, hogy csak arra megy ki a játék, hogy a 256 GB felé vezető úton be legyen rakva még egy felesleges árlépcső.
"Aki pedig tényleg használja a ProRes és egyéb funkciókat, az nyilván az 512 GB, 1 TB verziót veszi"
Aki LOG-ban rögzít ProRes-t, annak alighanem van már annyi fingja a videózáshoz, hogy rá fog kötni egy Type-C SSD-t (pro-grade kamerák sem különbek, just sayin) és rögtön oda rögzít és teljesen értelmetlen megvenni a nagyobb tárhelyet, hacsak valakinek nem attól keményedik, hogy bepipál mindent az extra listán. Akinek meg több a pénze, mint az IQ-ja, az meg is érdemli, hogy lerántsák.
-
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz nozs23 #118067 üzenetére
Baszki! Sajnálom!
De ezt gariban intézik, ne várj vele, ne mondhassa a szerviz, hogy hagytad elfajulni.
Érdekes amúgy, mert eddig főleg a 14" MBP-ről hallottam staingate problémát az újkori Apple Silicon modellek közül. Itt-ott felbukkan némi M1 Air tapasztalat is, de a legtöbb ismerősöm/reddites/fórumozó a 14" MBP-re mondta.
Más felületkezelést kapott, vagy mi?
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz bmakszim #118063 üzenetére
"De minden másban jobb az Air. Senki nem is érti, minek árulja még az Apple."
Ilyet még nem hallottam, hogy tömegek értetlenkednek a 13" MBP létezésén. Abszolút van létjogosultsága, még akkor is ha csak az aktív hűtés a lényeg (meg a Touchbar akinek számít).
Ha nem terheled nyélen huzamosabb ideig, teljesen elég mindenre az Air, cserébe sosincs hangja, nincs benne mozgó alkatrész, üzemideje annak is parádés. Aztán ha rendszeresen vágnál vele videót vagy exportálsz több tucat nagy felbontású fotót egyszerre, akár 20% teljesítmény többletet is kaphatsz, mert az Air hamar eléri a throttling küszöböt. Ekkora teljesítmény többletet még az M1-ről M2-re váltással sem kapsz. De ehhez olyan feladatot kell neki adni.
Nekem M1 Air van, még throttling mellett is elég nekem a fentiekre, de ha ma vennék gépet, inkább 13" MBP (vagy használtan, garisan egy 14" MBP). De az eredeti kérdezőnek bőven elég lesz mindenre az Air is, főleg ha jó áron fogja ki és bele tud még kanalazni egy 16GB RAM-ra bővítést is, mert az M2-es szériában fosputtony lett a 256 GB SSD, nem tud annyira ügyesen swapolni, mint az M1-es.
Az elhangzó tippet meg én is megfogadnám: Holnap mutatják be az M3 szériát, nem érdemes éppen ma leadni rendeléseket.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz cOxeR #118035 üzenetére
Én sem mindig használom a külső monitorral, amikor Youtube-on nézek beszélgetős/ismeretterjesztő dolgokat vagy a streaming szolgáltatóknál dokukat, akkor igazából elvagyok az ölbe laptoppal is.
Szerintem a 16" már egy akkora dög, amit akkor érdemes bevállalni, ha az esetek többségében kifejezetten azon a kijelzőn dolgozik az ember. Ha nem, akkor racionálisabb kisebbet venni, jobban felpimpelt hardverrel.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Gubu0101 #118017 üzenetére
Itthon is kapható a Lidlben.
Egy kicsit csíkoz, de áttörölve utána mikroszálassal, simán eltűnik. Vannak profibb, látszerészesnél kapható ugyanilyen nedves kendők, amik nyom nélkül illannak el használat után (én is csak kaptam egy marékkal, ha jól emlékszem Zeiss volt, de nem vagyok benne teljesen biztos, tök jó a W5 is, legfeljebb még utána egyszer megtörlöm).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz Hoffer #118008 üzenetére
Bármelyik optikában lehet venni kicsi nedves törlőkendőt, pár ezer forintból évekre megvagy, azokat is úgy tervezik, hogy ne marja le a szemüvegek bevonatait. Amíg nincs rajta maszat amit le kell szedni, addig semmi más nem kell neki csak egy nagyon finom mikroszálas kendő.
Billentyűzetet rendszeresen töröld át valami zsíroldó cuccal, mert a staingate is annak köszönhető, hogy összecsukva a kijelzőre kerül róla a zsír, aminek lehet olyan pH értéke, amit nem bír a bevonat. Nem mellesleg ránézni is kellemesebb egy gépre, ami rendszeresen kap takarítást.
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz pzstm #117998 üzenetére
Nálam így fest 125 ciklus és 1,5 év után. Aránylag sokat használom akkumulátorról és egyhuzamban sosincs bedugva 3-4 napnál tovább, ami azt jelenti, hogy nem engedem neki, hogy állandóan 100%-on legyen, mert azt nagyon nem szeretik a lítium akkumulátorok.
Aki sokat lóg kábelen huzamosabb ideig, annak jó lehet valami külsős app, ami nem engedi 80% fölé tölteni. A MacOS saját optimalizált töltése is tud hasonlót ha az esti órákban dugod rá töltőre, de reggelre ráereszti a maradék 20%-ot.
Amúgy megnéztem kíváncsiságból mennyibe kerül egy akku csere hivatalos szerviznél és 70 rongyot gombolnak le ezért... miközben az iPhone 14 Pro Max-ben közel koppra ugyanekkora kapacitású akku van, valószínűleg nagyobb szopás szétszedni is, de az "csak" 43 ezer forint. Mondjuk azért jobban is aggódom, mert 1 év után már csak 87%-os az akku.
Köszi Apple, hogy rendes gyorstöltés továbbra sincs (Androidról jövök, ahol 25 perc volt egy teljes feltöltés), cserébe a lassúval is forró a telefon és megfőzöd az akkut!
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz TM1L4N #117900 üzenetére
Ha 350 ezer a keret, akkor keress egy MacBook Air M1-et használtan 16GB RAM-mal. Ha sokáig keresel, talán egy MacBook Pro M1 is beeshet ennyiért 16GB RAM kiépítésben.
Ha elfogadsz egy tanácsot, még most szánd rá a megfelelő RAM és SSD méretre a pénzt, egyik sem bővíthető utólag.
Az Air és a Pro között a leglényegesebb különbség, hogy utóbbiban van aktív hűtés, ezért hosszú teligázzal terhelések alatt (pl: video export) kijön némi előnye, mert az Air throttlingolni kezd. Ha nem így terheled, mindkettő egyformán teljesít.
-
Stauffenberg
nagyúr
Mostanában csinál néha ilyeneket az M1 Air-em (még Ventura 13.5-ön vagyok). Mivel tudnám kinyomozni, hogy mi húzza le az akkut az éjszaka közepén? Nem futott semmi (tudtommal) a háttérben, böngésző, Spotify és a Notes appok voltak megnyitva, de egyikben sem zajlott semmi aktív történés, kijelző lezárva.
-
Stauffenberg
nagyúr
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz kivlov #114220 üzenetére
"Aki igazi munkaeszközként használja annak pedig maximálisan jól jönnek az értesítések is hiszen azonnal tud reagálni válaszolni vagy épp telefonálni is a laptopon keresztül na ez az amit a win nem tud..."
Miért ne tudna? Erre szolgál a Link to Windows app (Androidra és iOS-re is van).
Amúgy meg ebben megszólítva érzem magam, mert én dobtam be notifikációk témát. Nem az a bajom, hogy vannak, hanem az, hogy hülyén működik. Simán feldobja teljes képernyős Youtube videózás közben és ott is marad amíg be nem zárom. Több értelme lenne, ha csak jelezne, hogy jött egy notifikáció és valamilyen értesítési központban gyűljön (mint Windowson vagy Androidon), ahol akkor érem el, amikor én akarom vagy arra is utasíthatom, hogy teljes képernyős alkalmazások közben ne dobja fel, elég akkor látnom mikor kilépek a full screen módból. Aki meg szereti ezt az oldschool módit, hogy popupokat ikszelget, hát maradjon meg beállításnak az is.
-
Stauffenberg
nagyúr
"Az Apple-nek ebben sokkal kisebb tapasztalata van, mint mondjuk egy Microsoftnak, aki már kezdetektől így csinálja."
Csak közben a Windows platformon jellemző, hogy rengeteg erőforrás API-k és univerzális driverek sokaságán keresztül elnyelődik, szóval ugyanahhoz a tényleges teljesítményhez jóval nagyobb TDP-vel rendelkező vasat kell mögé rakni. Ez Apple Silicon esetén még látványosabb (persze taskonként eltérő, van amiben még mindig egy hagyományos PC erősebb, de annak is jelentősen nagyobb lesz a fogyasztása).
-
Stauffenberg
nagyúr
válasz madgie #114208 üzenetére
És ez zavar a munkában?
Engem a Ventura kapcsán csak egy dolog zavart, hogy a megjelenést követő 4-5 napban naponta többször is arcon lettem vágva a legkülönfélébb értesítésekkel és popup ablakokkal, hogy telepítsem az XY app Ventura kompatibilis frissítéseit és jellemzően apponként volt 2-3 update pár napon belül, szóval nagyjából használhatatlanná vált a rendszer egy sorozat epizód megnézésére is, hát még arra, hogy nyugalomban szerkesszem a fotóimat.
Ehhez még a Venturát sem kellett feltenni.
Az értesítés kezelést igazán gatyába lehetne már rázni.
Új hozzászólás Aktív témák
- ÚJ Bontatlan Apple Macbook AIR M2 , M3 Legújabb magyar billentyűze 1 év Garancia Deák Térnél Azonnal
- Eladó Macbook Air M1 13" 2020
- ÚJ Bontatlan MacBook Pro 16 M3 Pro 12CPU/18GPU 18GB/512GB SSD Magyar billentyűzet Azonnal átvehető.
- Apple Apple Macbook PRO 256 GB Space Gray - 24 hónap Garancia - 092
- Apple MacBook Pro Touch bar 15" A1990 2018 Silver (EMC 3215) 15"4 2880 x 1800 - 16GB - 256GB SSD -
- macbook pro 1278 7.1 2010 alkatrésznek
- Apple A1433 Thunderbolt to Gigabit Ethernet Adapter
- MacBook Air M2, 8GB RAM, 512GB SSD, 98% akku, magyar bill, astro grey bőr tok
- MacBook Air 2013 A1464 11 1,3Ghz I5, 4Gb ram, 128Gb SSD
- 2015 MacBook Air 13 / i7 / 8GB / 128GB SSD / 88% Aksi / Korrekt Áron Eladó ! ! !
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest