Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz S_x96x_S #7144 üzenetére

    Én nem vagyok ebben 100%-ig biztos.
    Lisa Su a FAD-on valóban kiemelte, hogy a fő szerver vonalon megmaradnak ugyan X86 vonalon, de fognak ARM processzorokat is tervezni, mivel a Xilinx és a Pensando standalone termékek Arm processzorokkal készültek eddig és azt nem tervezik lecserélni.

    Bár most a cikkekben úgy jelenik meg, hogy a K12 projektet Jim Keller távozása után lőtték le, a távozásakor voltak arról pletykák, hogy valójában ugye nem ő volt a chief architect a zen fölött, hanem ha nem is tervezője, de szívügye a K12 volt és távozása épp annak köszönhető, hogy azt lestoppolták.
    Lisa Su megjegyzése épp elegendő felületet adhat egy ilyen esetben Jim Keller számára, hogy odaszúrjon, hogy "na látjátok, milyen jól jönne most". Ez nem sértettség, legfeljebb afféle szakmai hiúság: "végül nekem lett igazam"

    Persze nem tudhatjuk, hogy lett-e volna az AMD-nek erőforrása a hasonlóságok ellenére két külön processzor családot fejleszteni. A cikkek is említik, hogy bár lehet, hogy ma jól jönne egy K12 (mai állapotban), de nem biztos, hogy ugyanazokat a kiváló termékeket látnánk ma, ha az AMD-nek meg kell osztania a figyelmét és erőforrásait.

    Viszont azt látjuk, hogy az AMD portfóliója növekszik. És itt most nem a Xilinx és Pensando termékekre gondolok, hanem az X86 processzorcsaládokra. Zen3 esetén készült már V-cache-es változat, Zen4-ből már lesz v-cache és egy dense változat is. APU-kból is most már megengedhetik maguknak, hogy ne egy jack-of-all-trades típusú termékkel fedjék le a piacot, hanem legyen egy elfogadható CPU és GPU teljesítménnnyel rendelkező standalone mainstream APU (Phoenix Point) és legyen egy kifejezetten CPU teljesítményre gyúró, de képet adó - akár standalone munkagép, akár dGPU mellé szerelhető high end APU*.

    Számos oldalágon történő projektről hallottunk, ezekből egy végül el is készült, a Mendocino.

    Tehát azért az AMD-nek érezhetően több kapacitása lett kísérletezgetni.
    Ha Jim Kellernek igaza van és az Arm és X86 processzorok tényleg nem különböznek olyan nagy mértékben, és egy kész zen core designban szinte csak a frontendet kell lecserélni, akkor szerintem is láthatunk majd saját ARM processzort az AMD-től.

    Végülis a Xilinx-nél és a Pensandonál eddig is megvolt a know-how és a talent, hogy gyári Arm magokat beépítsenek. az AMD cpu design team-nek tényleg csak a CPU magot kell megterveznie (átterveznie) nem az egész SoC-t.

    De vajon mit nyerne vele?
    Nem arról van szó, hogy ha valaki tervez az ARM processzort, akkor az hirtelen 50-100%-kal jobb IPC-t vagy hatékonyságot ér el. Még kevésbé gondolnám, hogy ha a Zen processzorcsaládot terveznék át, akkor azt hirtelen nagymértékben megtáltosodna IPC vagy hatékonyság tekintetében. Itt eddig egyedül az Apple tudott valamit varázsolni és a Nuvia ígérte ugyanazt. Az AMD-nek (és az Intelnek) ugyan nem IPC, hanem frekvencia irányba van nagymértékű tervezési tapasztalata. Ha viszont az AMD úgy kezd el ARM processzor architektúrát fejleszteni, hogy az széles és alacsony frekvenciát ér el, akkor viszont nem kifejezetten jól lehet a két processzorcsalád között technológát megosztani. Bár én szívesen látnám, ha az AMD követné az Apple-t a széles és alacsony frekvenciát elérő architektúra irányába **
    Az AMD kifejezte, hogy a hagyományos szerver termékek tekintetében maradnak x86 vonalon.
    Vajon a Xilinx és Pensando termékek esetén mit nyernének, ha az azokban dolgozó Arm magok mondjuk 30-40%-kal magasabb teljesítményre lennének képesek - persze fogyasztás árán.

    * Az a vélekedésem, hogy Raphael egy dupla szubtsztrátú Dragon Range, nem jött be, de jelen információk szerint a legesélyesebb az, hogy valójában ugyanabból az építőkockákból fog épülni.

    ** Már nem emlékszem, melyik videoban hallottam vagy cikkben olvastam, hogy magas frekvenciát elérni mindig helytakarékosabb, mint magas IPC-t és hogy az Intel és az AMD designjai azért célozzák inkább a magas frekvenciát, mert a rendelkezésükre álló kapacitás a kiszolgálandó piachoz képest nagyon korlátos. Magyarán így tudnak többet eladni.
    Abból nekik kevés előnyük származna, ha a termékeik ugyanezt a teljesítményt tudnák hozni, de csak 30%-kal kevesebbet tudnak belőle értékesíteni a kapacitások miatt, miközben mondjuk 50% áramköltséget spórolnak a vevőnek.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • b.

    félisten

    válasz S_x96x_S #7144 üzenetére

    Ebből szerintem nem következik az, hogy lesz újra ARM-os AMD proci. Mondjuk nagyon érdekes amiket mond, főleg annak fényében hogy érkezik a Grace a zöldektől.

    "A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

Új hozzászólás Aktív témák