Jó, jó, mechanikus billentyűzetet... de milyet?

Főleg a normál profilra koncentrálva igyekszünk támpontokat nyújtani a vásárláshoz, esetleg meghozni a kedvet az építéshez.

Szempontok játékhoz, kapcsolódási módok

Magától értetődő, hogy a játék mellett sem megyünk el szó nélkül, de még itt is tartjuk magunkat ahhoz, hogy nem szabad ennek mindent alárendelnünk, legfeljebb csak akkor, ha már a professzionális szintet karistolgatjuk. Az első, és talán legfontosabb dolog az NKRO (n-key rollover)/100 százalékos anti-ghosting, de minimum 5KRO megléte, hiszen jó esetben öt ujjunk van – a másik kezünkkel meg egerészünk.

Akko billentyűzetek garmadája
Akko billentyűzetek garmadája [+]

Ez azt jelenti, hogy az összes gomb szkennelése egymástól függetlenül zajlik, ezért minden leütés regisztrálásra kerül, nem számít, hogy mit mivel együtt nyomunk le (az 5KRO-nál ez öt bármilyen gomb, 6KRO-nál hat stb.). Itt letesztelhetjük, hogy az előttünk heverő periféria mit mutat ebben a tekintetben, de napjainkban már voltaképp minden egyes – valamit is érő – klaviatúra tudja ezt. Kivéve, ha egy 2KRO-s IBM Model M-ről vagy valami hasonló vintage holmiról beszélünk, de azokkal nem fogunk sűrűn online tabellákat hódítani.

Hirdetés

Varmilo Minilo 65% Varmilo Minilo 65% Varmilo Minilo 65% [+]

A második sarkalatos pont a kompaktság, legalábbis akkor, ha jobb kezünkkel tologatjuk az egeret. Írásunk elején már boncolgattunk ennek előnyeit, ám most még egyszer szavakba öntjük: a numerikus pad, sőt, akár a kurzorpozicionáló klaszter elhagyásával megnő a helyünk jobbunkon, és pihentetőbb, egészségesebb testtartást vehetünk fel a monitor előtt, ráadásul az a veszély sem fenyeget, hogy a nagy kalimpálás közepette billentyűzetünk oldalát kopogtatjuk. Akár egy különálló, hot swapes numerikus padet/makrópadot is használhatunk játszani, ha a gombjai kézre esnek (van ilyen ismerősünk, és nagyon kedveli).

Keychron V4 ISO Frosted Black
Keychron V4 ISO Frosted Black [+]

A következő az USB csatoló mintavételezési gyakorisága, azaz a polling rate. Az 1000 Hz a legalsó szint, innen csak feljebb javallott menni (bár valószínűsíthetően még 500 Hz-cel is ellennénk), főként, hogy mostanában már 8000 Hz-ig nyújtózhatunk, ám úgy hisszük, hogy rosszul cselekszünk, ha ezt önmagában vásárlásra ösztönző faktornak tekintjük.

Corsair K65 Plus Wireless
Corsair K65 Plus Wireless [+]

A megemelt frekvencia nagyobb processzorterhelést jelent, és ha a tasztatúrát így hajtjuk, akkor sanszos, hogy az egeret is, ami újabb problémákat vethet fel (a két eszköz nem osztozhat ugyanazon a natív, XHCI módban futó USB 3.x hubon), márpedig kompetitív játéknál fontos a stabil, három számjegyű képkockasebesség, illetve az alacsony frame time-ok – meg aztán az sem bizonyos, hogy egyáltalán feltűnne nekünk a differencia (ami legjobb esetben is minimális).

A 4000 Hz-es HyperSpeed rádióval érkező Razer BlackWidow V4 Pro 75%
A 4000 Hz-es HyperSpeed rádióval érkező Razer BlackWidow V4 Pro 75% [+]

Persze az is tény, hogy a billentyűzet a számottevően fürgébb szkenneléssel közelítően sem hárít át annyi feladatot a központi egységünkre, mint az 1000 Hz feletti tartományban serénykedő kurzorterelő. Mindenesetre jó lesz kiindulásnak az az 1000 Hz, ha több, az bónusz (és több pénzbe kerül), aztán majd kikísérletezzük, hogy nekünk/a gépünknek hogyan frankó.

TTC Speed Silver V2
TTC Speed Silver V2 [+]

Hagyományosabb kapcsolókból első blikkre az optikai lehetne az, amire rámutatnánk, de publikációnk 6. oldalán már kitértünk rá, hogy valójában inkább miért nem. A tisztán mechanikus mezőnyben mindenképp azokat a lineáris típusokat helyeznénk előtérbe, amelyek kis kezdeti erőkifejtést igényelnek (~28-45 gF), rövidebb úton járnak az alap 4 mm-nél, és hamarabb aktuálnak, mint 2 mm (például Geon Raptor MX Extreme, Kailh BOX Blueberry Ice Cream Pro, Akko V3 Silver Pro, Akko POM Silver, Gateron G Pro 3.0 Silver, TTC Speed Silver V2, Cherry MX1A/MX2A Speed Silver stb.). Minél jobban megközelítjük a 3/1 mm-t, annál jobb.

Durock Black Lotus Linear
Durock Black Lotus Linear [+]

Itt furakodnak be a képbe a slim profilos ketyerék, mint egy "pörgősebb" választás, de ha a jövőben valamennyire el szeretnénk mélyedni a hobbista világban, akkor jobb, ha másfelé irányítjuk tekintetünket. Ha nagyon nem kenyerünk az überkönnyű switch, akkor valami nehezebb lineárisat néznénk (például Akko V3 Cream Yellow Pro, KiiBOOM Topaz, Durock Black Lotus Linear, Geon Black, Cherry MX1A/MX2A Black stb.).

Akko V3 Lavender Purple Pro
Akko V3 Lavender Purple Pro [+]

Az is megeshet, hogy a lineáristól irtózunk, de senki sem mondja, hogy nem lehet taktilis vagy kattogós kapcsolókkal játszani, csak azt, hogy objektíven rosszabbak erre a célra, viszont a téma végtelenül egyénfüggő, és végeredményében személyes preferencia. Az evidenciát letudva azért mi valami könnyedebb – netán még rövidített úton is járó –, kevésbé taktilist javasolnánk, mert gyorsabb, és hosszabb távon nem annyira fárasztó az ujjízületeknek (például Akko V3 Cream Blue Pro, Akko V3 Lavender Purple Pro, Akko POM Brown, Gateron G Pro 3.0 Brown, Wuque Studio WS Light Tactile, Outemu Silent Lemon V2/V3, Kailh BOX White, TTC Gold Blue, Cherry MX1A/MX2A Brown stb.).

A Rapid Trigger működése
A Rapid Trigger működése

A végére hagytuk a gamerek aduászát, a Hall-effektusból profitáló, analóg – működésükből kifolyólag kizárólag lineáris karakterisztikájú – switch-eket, amik olyan szolgáltatásokat kínálnak, melyeket máshol nem kaphatunk meg, és kétségtelenül előnyhöz juttatják az embert (de speciális NYÁK kell nekik, így nem tudjuk őket csak úgy bármibe beledobálni). Ilyen a gombonkénti több, szabadon programozható aktuációs pont, a Rapid Trigger, a Snap Tap és társaik.


[+]

A leforrasztott kivitelűek mellett már akadnak hot swapes eszközök is (noha korlátozott kompatibilitással, mert még nem alakult ki egy egységesített irány), de ha komolyan felkeltette az érdeklődésünket a dolog, érdemes áttanulmányoznunk oldalunk vonatkozó tesztjeit, hogy jobban képbe kerüljünk.


[+]

Általánosságban véve a kupakoknál a nem túl magas profilok a népszerűbbek (például Cherry, OEM), mivel közvetlenebb élményt ígérnek, de ez nem zárja ki, hogy egyénre levetítve valaki egy SA-val vagy mondjuk MT3-mal, esetleg PBS-sel leli meg a nirvánát. Ez egy olyan dolog – mint szinte minden más –, hogy amíg nem próbálunk ki több mindent, nem tudhatjuk biztosan, hogy mi volna számunkra az eszményi.

Erősen textúrázott gumival bevont, 31 darabos OEM ABS miniszettek a Ducky kínálatából
Erősen textúrázott gumival bevont, 31 darabos OEM ABS miniszettek a Ducky kínálatából [+]

Egy említést megérnek a teljesen gumi vagy csak gumival bevont megoldások is, amiket a csúszásmentességükért kedvelhetünk, de ezeknél nem feltétlenül kell az összes billentyűsapkát így használnunk, mert kaphatók csak a WASD-t – és talán annak környékét – lefedő miniszettek, mindenféle színekben (kicsit megfűszerezhetik a vizuális összhatást), példának okáért a Ducky gondozásában, noha ezeknél az OEM profil a domináns.

DeltaHub Carpio 2.0
DeltaHub Carpio 2.0 [+]

Azt még hozzáfűznénk, hogy plate-ből talán a merevebbek, valamint nagyobb keménységűek jobbak ide (fémek, szénszálas kompozit), mert "biztosabb"/"stabilabb" érzetet keltenek. A rugalmasság gépeléskor üdvözítő tud lenni – már ha szeretjük –, egyfajta fesztelenséget sugároz, azonban mikor virtuális karabélyunkkal egy sarkot figyelünk 10 másodperce, és minden idegszálunkkal ráfeszülünk a célterületre, jól jöhet a "plántáltabb" érzés. Csakúgy, mint egy csuklótámasz, mert a kezünk jellemzően egy helyben van, nem sokat mozdul el a WASD/ESDF/bármi egyébről (FPS-ekben/TPS-ekben legalábbis, a MOBA-k/MMORPG-k/RTS-ek egy másik "állatfaj"), teljesen másféle terhelést kap, mint egy novella összerittyentésekor.

Akko Mint 5087S SP QMK
Akko Mint 5087S SP QMK [+]

Vezeték vagy kábelmentesség?

Ha nem az európai selejtezőre edzünk, vígan megfelel a 2,4 GHz-es rádió, mert 2024-re – a decens halmazban – már korrekt a reszponzivitása, és versenyzői múlttal mi nem észleltük ennek ellenkezőjét. Ez az 1000 Hz fölé kúszó implementációkra kiváltképp áll, a Bluetooth ellenben mindenhogy felejtős, az maximum munkára, böngészésre/médiatartalmak fogyasztására és (vevőegység híján) hordozáshoz alkalmas; egyszerűen túl lassú, továbbá a jel hajlamosabb a szakadozásra.

ASUS ROG Azoth
ASUS ROG Azoth [+]

A feltétlenül vezeték nélküliségre pályázók az elemes megoldásokat kitörölhetik a listájukról, manapság már minden beépített akkumulátorral jön (abban a termékkategóriában, amiről ez a cikk szól, vitathatatlanul, kivéve a HHKB portfólióját), és ha a kapcsolat beviteli késésével/jelzavarral nem is lesz gikszer (mindazonáltal tanácsos a lehető legközelebb helyezni a billentyűzetet a vevőegységhez), az megtörténhet, hogy PC-nk újraindítása után nem bírunk belépni a BIOS-ba, és a bootsorrendet sem variálhatjuk, csak az operációs rendszer bejelentkező képernyőjétől éled fel az eszköz. Ezt jó eséllyel orvosolhatjuk a dongle firmware frissítésével, érdemes utánanéznünk, hogy van-e újabb verziójú annál, mint ami a kedvencünkön van.

Razer BlackWidow V4 75%
Razer BlackWidow V4 75% [+]

Amennyiben az esport a megcélzott terület, úgyis be fogjuk dugni azt a kábelt, mert mégiscsak megbízhatóbb (igaz, nekünk még nem volt gondunk interferenciával, de ebből nem lehet általánosítani), és ha nem szándékozzuk állandóan hurcolni az apparátust – vagy nem fixa ideánk a zsinórok minden áron való eltüntetése az asztalunkról –, akkor nincs okunk arra, hogy elvessük a jó öreg, fizikai kapcsolódási módot. Talán még némi pénzmagot is megspórolhatunk, de az akkus megoldásokat is nyúzhatjuk madzagos üzemmódban.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények

Hirdetés