Jó, jó, mechanikus billentyűzetet... de milyet?

Főleg a normál profilra koncentrálva igyekszünk támpontokat nyújtani a vásárláshoz, esetleg meghozni a kedvet az építéshez.

Hirdetés

Most akkor mit vegyek?

Ez egy nehéz kérdés, és mindenkinek magának kell eldöntenie, miután mérlegelte az eddig leírtakat. A procedúra nüanszokkal teli, de megpróbáljuk kicsit egyszerűbbé tenni néhány általános ajánlással, viszont ennek hátulütője, hogy némi utánjárással és próbálgatással (ami szerves része a számunkra igazán prominens darab megtalálásának) sokkal személyre szabottabb eszközt gyűjthetünk be.

Ducky One 3 SF Yellow Ducky US ANSI
Ducky One 3 SF Yellow Ducky US ANSI

A legsűrűbben megfogalmazott hazai igény – a billentyűzetes topikban kérdezőkből kiindulva – a következő: legyen HU ISO kiosztású, numerikus paddal ellátott, legyen halk, legyen címezhető, de legalább egyszínű háttérvilágítása, fényáteresztő kupakjai, és az sem baj, ha vezetékmentes, a legjobb pedig, ha mindössze fél marék vetőmagba kerül.

Keychron V5 Max HU ISO
Keychron V5 Max HU ISO [+]

Sajnálatos módon ki kell ábrándítsuk olvasóinkat, mert ilyen nem létezik, valahol kell kompromisszum. A legtöbbet azzal nyerhetünk, ha elengedjük a magyar kiosztást és az átvilágított billentyűsapkákat. A kupakokat először tárgyaló, 7. oldalon már lekörmöltük a miértjét; kis ország, kis foci, egyszerűen a gyártók – jó okkal – nem tesznek bele pénzt abba, hogy minőségi kupakokat dobjanak nálunk piacra, és ez a készre szerelt perifériáknál sincs másképp. Nem véletlen, hogy míg egy adott modell US ANSI/DE ISO/UK ISO verziója vaskos doubleshot PBT-vel érkezik, addig a HU ISO kiadás lézerrel gravírozott, vékony falú ABS-t kap.

Keychron V6 Max HU ISO
Keychron V6 Max HU ISO [+]

Az átvilágítás már alapból lecsökkenti a minőséget, de azért belebotolhatunk egy-két vállalható szettbe az internetet böngészve, de az bizonyos, hogy azonos áron – vagy akár olcsóbban – olyan, fényt át nem eresztő doubleshot PBT/ABS vagy dye-sub PBT készleteket vehetünk, amik színvonalban egy felsőbb lépcsőfokot képviselnek. A legjobb megalkuvást most a magyar kiosztású Keychron V5 Max és V6 Max jelentik, mintegy 45 000 forintért, amikbe AliExpressről veszünk Outemu Silent Peach V2/V3 (lineáris) vagy Silent Lemon V2/V3 (taktilis) switch-eket, és akkor durván 52-55 000 forintból minden megvan az átvilágított billentyűsapkákon kívül, úgy, hogy nem is egy csörömpölő vacakot püfölünk majd.

Varmilo VEA88 Yakumo US ANSI
Varmilo VEA88 Yakumo US ANSI [+]

Az, ha nem kötjük az ebet a karóhoz a numerikus paddal (amit pótolhatunk egy különálló modullal vagy a programozhatóság kihasználásával), ugyancsak nem kis mértékben tágítja ki a horizontot, mert a korrektebb tasztatúrák szegmensében nem valami gyakori formátum a 100/110 százalékos.

Keychron Q2 ISO Knob barebone (Silver Grey)
Keychron Q2 ISO Knob barebone (Silver Grey) [+]

A halkság viszonyítás kérdése, de amire tényleg ráfogható ez a jelző, az nem lesz olcsó. Ha nincs akusztikailag jól megtervezett készülékház, megfelelő kapcsolók, kupakok és szivacsozás, akkor minden lesz újdonsült társunk, csak csendes nem. A merev, lebegőgombos kivitel a legrosszabb ebből a szempontból, pedig a gamingre kihegyezett mainstream cégek portfólióiban ezek tobzódnak.

ASUS ROG Azoth DE ISO
ASUS ROG Azoth DE ISO

Az RGB véleményünk szerint csak arra jó, hogy kikapcsoljuk, de természetesen megértjük, ha valaki szeret benne gyönyörködni, netán komolyan szüksége van rá, mert kénytelen nézni a gombokat írás közben, és egyszer majd beköszönt az este (meg a leoltott lámpa). Az utóbbi helyzetre szerintünk sokkal jobb venni egy dedikált fényforrást, de ez nem mindig opció, mert mi van, ha mondjuk aludni próbálnak mellettünk? Az más kérdés, hogy ilyenkor a kijelzőnknek sem kéne menni, de ha az még belefér, akkor nyúlhatunk a fehér alapon erősen kontrasztos – sötétkék, fekete főleg – karaktereket hordó billentyűsapkákhoz, melyeket kielégítő módon megvilágíthat a képernyőnk.

Keychron Q8 ISO Knob barebone (Carbon Black)
Keychron Q8 ISO Knob barebone (Carbon Black) [+]

Ha az RGB kötelező, sőt, mi több, az egyik legfontosabb kritérium a beszerzéskor, akkor kétségtelenül a legnagyobb, közismert gyártók felhozatalában leszünk kénytelenek keresgélni, mivel ők ezt kiemelt szempontként kezelik, és a szoftveres vezérlésében is élen járnak. A QMK/VIA-s megoldások csak alapszinten képesek dirigálni a LED-eket, nincs gombonkénti címzés, legfeljebb csak akkor, ha saját QMK firmware-t fordítunk.

Keychron Q8 ISO Knob barebone (Silver Grey)
Keychron Q8 ISO Knob barebone (Silver Grey)

Amennyiben nincsenek túlspecifikált elvárásaink, amelyeknek csak bizonyos típusok felelhetnek meg, nem ultra-budget kategóriában nézelődünk, és hazai boltban kívánunk pénzt költeni, akkor a következő márkáknál kezdjünk elsőként kutakodni: Keychron, Akko, Varmilo.

Keychron Q8 ISO Knob barebone (Navy Blue)
Keychron Q8 ISO Knob barebone (Navy Blue)

A Keychronnak, valamint a Varmilónak akadnak HU ISO modelljei, és az utóbbi vállalat meglepően jó kupakokat applikál termékeire, viszont az áhított QMK/VIA támogatást nem tudja biztosítani, ami a kompaktabb apparátusoknál különösen fontos tényező.

Akko MOD 007B HE US ANSI
Akko MOD 007B HE US ANSI [+]

Ezen a ponton mindenképp bedobjuk, hogy az elmúlt egy évben a Keychron egyes, Q-szériás ISO barebone-jai nevetségesen alacsony áron kerülnek értékesítésre pár honi üzletben (a Q2-re, Q4-re, Q5-re, Q7-re, Q8-ra és Q9-re utalunk), aminek valószínűsíthetően az az oka, hogy a Pro (Bluetooth) és Max (2,4 GHz+Bluetooth) termékcsaládok debütálásával a kereskedések megkísérlik kiszórni a felgyülemlett raktárkészleteket, mert a szimpla, vezetékes típusokra nincs nagy kereslet. Ennek hála 45-60 000 forint között jóval különb klaviatúrákat rakhatunk össze annál, mint amit különben venni tudnánk, ha nem rettenünk meg az AliExpress pénztárcabarát (de jó!) dye-sub PBT/doubleshot ABS kupakszettjeitől és – megbízható eladói által listázott – kapcsolóitól.

Wooting 80HE
Wooting 80HE US ANSI [+]

Amennyiben a külföldi rendelés is zöld lámpát kap, az Akkónál nem annyira ritka a komoly, akár 40-50 százalékos leakciózás, és már 20 000 forint tájékán is barátságos tasztatúrákat vehetünk, de ha nem annyira szűkös a költségvetésünk, elindulhatunk a Leopold és a Realforce, esetleg a HHKB vagy Filco irányába.

Meletrix BOOG75 US ANSI
Meletrix BOOG75 US ANSI

Az igazi finomságok persze a hobbisták körein kívül alig vagy egyáltalán nem ismert márkanevek égisze alatt tanyáznak. Gondolunk itt például a Geonworksre, a Karolingian Craftra, a Qwertykeysre és a Meletrixre vagy a számtalan előfinanszírozói (group buy) történetre, amiket többek közt a Geekhacken kísérhetünk figyelemmel. Itt a jellemző minimálár olyan 70 000 forint környékén van, és innen mehetünk felfelé, a határ pedig a csillagos ég.

Geonworks GLARE TKL, GMK Nord kupakszettel (US ANSI)
Geonworks GLARE TKL, GMK Nord kupakszettel (US ANSI) (forrás: Reddit@r/CustomKeyboards) [+]

Hogy mi kerül ezekben ennyibe? A felhasznált anyagok, azok megmunkálása, a kifinomult tervezés (ami könnyebbé teheti a szerelést/moddolást, magasabb régiókba emelheti a gépelési érzetet, és nyilvánvalóan a fülünknek kellemes hangzás megvalósulását is elősegíti), akár többféle mounttal megépíthetőség, a NYÁK (Windows gombos vagy anélküli, forrasztott vagy hot swap, ISO/ANSI vagy mindkettő, HHKB, kábeles vagy tri-mode, Alps-támogatás, flex cut/nem flex cut, osztott spacebar) és plate opciók, beleértve a platelesst, továbbá half plate-et, egyéb kiegészítők (kábelek, csuklótámaszok, rézből/rozsdamentes acélból/alumíniumból készült nehezékek, hordtáska, kutyafüle, macskafarka), színválaszték, különböző felületi kezelések (eloxálás, PVD), netán gravíroztathatóság, az exkluzivitás, no meg a korlátozott példányszám/elérhetőség.

Karolingian Craft J-02 LE (Alps SKCM Cream + HP Vectra CS dye-sub PBT, US ANSI)
Karolingian Craft J-02 LE (Alps SKCM Cream + HP Vectra CS dye-sub PBT, US ANSI) (forrás: Karolingian Craft) [+]

Végezetül pár tanács: ne sajnáljuk az időt egy kis tájékozódásra (a miértre a válasz az 1. oldal legelső mondatában van), ne féljünk az új dolgoktól (hiszen egyszer élünk), ne ódzkodjunk felkeresni a Milyen billentyűzetet vegyek? topikot, és ne idegenkedjünk a másodkézbeli vételektől, különösen itt, a hardveraprón ne, mivel remekül lekövethető a hirdetők múltja! Ez utóbbi különösen igaz, ha behatároltak az anyagi lehetőségeink; egy kis mázlival már 15-30 000 forint között is szemöldökünk felhúzására késztető jóságokra bukkanhatunk.

Néhány ajánlás – szigorúan a teljesség igénye nélkül!
25-30 000 forintig valamilyen Ducky One 3, apróról
valamilyen Akko, apróról
Ducky x Varmilo Miya Pro, apróról
V- vagy K-szériás Keychron, apróról
külföldről Akko, ha épp nagy leakciózás van
nagyon nyomott áron Ducky One 2, apróról
45-60 000 forintig Keychron V1 Max (akár HU ISO)
Keychron V5 Max (akár HU ISO)
Keychron V6 Max (akár HU ISO)
valamilyen Varmilo (akár HU ISO)
Qwertykeys Neo65
Keychron Q2/4/5/7/8/9 barebone + AliExpressről korrekt doubleshot ABS/dye-sub PBT kupakok és kapcsolók
Cherry G80-3000N
használt HHKB
Nem gond a 80-170 000 forint Geonworks GLARE TKL
Geonworks F1-8X
Geonworks Frog Mini
Geonworks Frog TKL
Qwertykeys Neo70
Qwertykeys Neo QK75N
TKD Cycle7
Meletrix Zoom75
új HHKB
Geekhack group buyok
Ha életem az RGB Razer, Corsair, ASUS
kiemelve:
Razer BlackWidow V4 Pro széria
Razer BlackWidow V4 75%
Corsair K65 Plus Wireless
ASUS ROG Azoth
Slim profilt szeretnék Sharkoon PureWriter
Sharkoon PureWriter TKL
Keychron K5 Max
Keychron K7 Max
Keychron K11 Pro/K11 Max
Keychron K15 Max
MONOKEI Systems
A legjobb kell játékra csak analóg (Hall-effektes) modell
ha a szoftver a legfontosabb: Wooting 80HE
ha az általános minőség az első: Meletrix BOOG75
Más patent analóg esetleg? Keychron Q1 HE
Keychron Q5 HE
Akko MOD 007B HE/MOD 007 V3 HE
Megnézném ezt a southpaw dolgot Keychron Q12 Max
Keychron Q14 Max
Southpaw, és aranyporral megszórva eszem az olasz fagylaltot Pangea Full Size
Érdekel az Arisu kiosztás, de nincs túl sok pénzem vezetékes: egyértelműen Keychron Q8 ISO knob barebone, hazai boltból, aztán AliExpresses kupakok és kapcsolók
wireless: Keychron V8 Max
Jó ez az Alice/Arisu, és tudok mit a tejbe aprítani Qwertykeys Neo Ergo
Meridian
Owlab Spring
TGR Alice
Ergonómia mindenek felett custom Dactyl Manuform
Charybdis
Charybdis Mini
Charybdis Nano
Kinesis Advantage 2 (Signature Edition)
Kinesis Advantage 360 (Signature Edition)
(PCD) Maltron L90
MoErgo Glove80
Buckling springes örömmámorra vágyom IBM Model F
valamilyen Unicomp
A farzsebem feneketlen, és Alpsot akarok Karolingian Craft
Csak kapcsolókat vennék, de mindenképp hazai boltból Akko, különösen a V3 Pro széria
Kailh BOX White
Kailh BOX Jade
Kailh BOX Navy
Gateron G Pro 3.0 Silver
Gateron G Pro 3.0 Yellow
Gateron G Pro 3.0 Brown

Synthwave

Előzmények

Hirdetés