Hirdetés
Készülékház
A készülékháznál letöbbször (ABS) műanyagról és CNC marással gyárott alumíniumról beszélhetünk, és nem törvényszerűen jobb az egyik a másiknál, mindkettőnek vannak pozitívumai, valamint hátulütői.
Készülékház anyaga | Előny | Hátrány |
---|---|---|
Műanyag |
|
|
Alumínium |
|
|
Az olyan alternatív anyagok, mint a polikarbonát, a kényes (akár CNC-zett) akril, a rozsdamentes acél, a réz, a márvány és egyéb kövek, netán fa az épített/DIY kategóriák sajátjai, a nagy, mainstream gyártókra nem jellemzők – bár a Filcónak 2021-ben például volt egy rozsdamentes acélból készült modellje, a Majestouch Stingray Metal SUS Edge.
Inverzen döntött Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard (forrás: Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop teszt) [+]
A dönthetőség a komolyabb, tipikusan fémházas modelleknél sűrűn hiányzik, a gépelési szög fix, de ez nem akkora bosszúság, mert a meredekebbé tételével csak az ízületi terhelés nő. Aminek már értelme lenne, az az inverz döntés (az apparátus felénk eső része lesz megemelve, a gomberdő az R0/R1 sorok irányába lejt), mert úgy a kézfejünk akár szintbe is hozható a talajjal párhuzamos alkarunkkal, és hosszú távra ez volna az optimális. Sajnos nagyon kevés "mezei" periféria biztosít rá módot, és rendszerint messze nem a krémek krémje (például Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard), inkább a jobbféle osztott megoldásoknál (például ErgoDox EZ) fordul elő, amiknél a csukló káros elforgatását száműző, oldalirányú döntés is jelen van.
Egy lebegőgombos megoldás a Logitechtől (G PRO X TKL) [+]
A lebegőgombos kivitel véleményünk szerint kerülendő. Az igaz, hogy egyszerűbb kitakarítani és a címezhető fényeket mintegy piedesztálra emeli, mivel a felső kapcsolóházakat nem takarja ki burkolati elem, de zajosabb, a leütések tónusa inkább a magasabb tartomány felé mutat, és tipikusan az olcsóbb tervezésű (ami nem feltétlenül egyenlő az árban olcsóval) tömegcikkek sajátja, melyek nem ritkán integrált plate-tel érkeznek, tehát a potenciális platecsere szanálása mellett igen merevek is.
Egy HHKB stílusú, full aluházas barebone, a tri-mode NYÁK-kal érkező Keychron Q60 Max [+]
Ezen a ponton ejtünk szót a barebone-okról, amiket még nem sorolnánk szigorúan az épített kategóriába, hacsak nem egy teljesen elemeire bontott készletből legózzuk össze álmaink netovábbját. Itt elsősorban azokra a készre szerelt, gyorscserés foglalatokkal bíró platformokra gondolunk, amelyekhez csupán kapcsolókat és kupakokat kell vennünk, hogy egy 10-15 perces procedúrát követően beröffenthetők legyenek.
Qwertykeys Neo80 (forrás: Divinikey)
Ezek egy egyszerű, semmiféle technikai előképzettséget nem igénylő utat testesítenek meg a mechanikus billentyűzetek mélyvíze felé, és jobbára úgy tervezik őket, hogy utólag zökkenőmentesen átépíthetők (platecsere, szivacsokkal babrálás stb.), minekokán remek alapot szolgáltatnak az eltérő anyagú/célú/karakterisztikájú komponensek kipróbálásához. A Qwertykeys Neo sorozatában például vannak olyan darabok, amelyek ezt bődületesen felgyorsítják – pláne, ha több NYÁK-unk és plate-ünk van –, mivel csavarok és szalagkábelek helyett mágnesekkel és pogo pinekkel dolgozhatunk, egy komplett belső cseréje nem több néhány percnél, igaz, ezeket elsőre már nekünk kell összeraknunk.
Egy különleges gyanta/fa csuklótámasz a Hirosarttól [+]
Bár a tankönyv szerint gépeléskor lebegtetjük a kezünket, ezt nem mindenki akarja/tudja megszívlelni, és ha túl magas a készülékház, akkor kézfejünk nagyon meredek szögben hajlik hátra, ami nem tesz jót a csuklóízületeknek. Ilyenkor jön jól egy csuklótámasz, ami lehet fa, akril vagy más műanyag, szövettel, Alcantarával vagy (mű)bőrrel bevont memóriahabos, géllel töltött, márvány, gyanta (resin), szilikongumi, DeltaHub Carpio 2.0 vagy a billentyűzetes topik titkos befutója, az IKEA-s Gosig Råtta plüsspatkány. Mindenki mást szeret, ezért nincs objektíven legjobb (noha ezzel az ominózus DeltaHub-fióka vitába szállhatna).
Pihe-puha barátunk, a Gosig Råtta [+]
Csuklótámasz helyett alacsony (slim) profilú tasztatúrára is voksolhatunk, mert kiegészítők nélkül fiziológiai szempontból egészségesebb, és switch-einek számottevően rövidebb útja "közvetlenebb" gépelési érzetet indukál, ám ez a moddolhatóság rovására megy.
Ahol a slim profilos klaviatúrák véget érnek: MONOKEI Systems [+]
Egyrészt a tradicionálisan lebegőgombos/integrált plate-es készülékházaikat nem úgy szokták megvalósítani, hogy pikkpakk szétszedhetők/összerakhatók lehessenek (igaz, a belső kompaktsága nem is hagyna sok mozgásteret a variálásra), másrészt a kapcsolófelhozatal roppant szűkös, de a kupakkínálat sem mérhető a normál profilosokéhoz.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!