Bevezető, formátum
A beviteli eszközöket sokan el szokták hanyagolni, még akkor is, ha a számítógépük sok százezer forintot ér, pedig ezek azok a hardverek, amiken keresztül az ember-gép kapcsolat megvalósul, és ezért alapjaiban határozzák meg a felhasználói élményt. Persze a billentyűzetet nézve sem más a helyzet, sőt, nem ritka, hogy az utolsók között kullog a fontossági sorban, noha valójában kiemelt szerepet kellene kapnia, főleg abban az esetben, ha rendszeresen töltünk huzamosabb időt a képernyő előtt.
Egy nagyon prémium modell, a Pangea Full Size (110%, southpaw) (forrás: bowlkeyboards.com) [+]
Korábban lehetett kifogás, hogy az igazán jó, mechanikus darabok rendkívül drágák a fizetéseinkhez mérten, de a Covid járvány óta – különösen az elmúlt 2-2,5 évben – rengeteget fejlődött a piac, mert az egyedileg épített/csoportos előfinanszírozói (group buy) szegmensek jóságai szépen leszivárogtak a mainstreambe, és ár/érték szempontjából aránylag emészthető összegekért meglepően korrekt termékekhez juthatunk hozzá, pláne, ha belevesszük azt, hogy mennyit ér a pénzünk a közértben megejtett, hétvégi nagybevásárláskor. Cikkünkben nagyjából körbejárjuk azokat a tényezőket, amiket érdemes megvizsgálnunk a költekezést megelőzően, és igyekszünk segíteni olvasóinknak közelítőleg felmérni a valós igényeiket, hogy aztán olyan klaviatúrát zsákoljanak be, amit hosszú ideig megelégedéssel fognak használni.
Hirdetés
Formátum
Az első kérdés, amelyet fel kell tennünk, hogy ténylegesen milyen gyakorisággal nyúlunk a numerikus padhez. Egészen biztosan szükségünk van rá, vagy azért tudunk élni nélküle? A 100 százalékos kivitel sztenderdje mondhatni beégett a köztudatba, ám nem feltétlenül ez a tökéletes megoldás mindenkinek. Ez természetesen ugyanúgy igaz a 110 százalékos konstrukciókra is, melyeknél a számklaszter felett négy bónuszgomb sorakozik.
Keychron Q6 Max DE ISO (110%) [+]
Ha játszunk, nem mindig, de az esetek döntő többségében teljesen felesleges egy ekkora periféria, csupán az egerünk szabad/kényelmes mozgásterét csökkenti azzal, hogy vállunk nagyobb szöget zár be alkarunkkal ("terpesztünk"), alkalmasint a készülékház jobb szélébe ütközhetünk a rágcsálóval, és megerőltetőbb testhelyzetet veszünk fel a semleges, fiziológiailag egészségesebb állapothoz képest (amit most még lehet, hogy nem, de 10-15 év múlva könnyen megbánhatunk).
Egy komolyabb, vezetékmentes numerikus pad/makrópad, a Keychron Q0 Max [+]
Munkánál már sűrűbben előjöhet az, hogy a hatékonysághoz – avatatlan szemmel nézve – elengedhetetlen részlet, viszont ekkor sem célszerű egy legyintéssel elintéznünk az előző pontban taglaltakat. Amennyiben nyitottnak érezzük magunkat egy testkímélőbb pozitúra megszokására, nem árthat elgondolkodnunk egy különálló numerikus pad/makrópad beszerzésén, ami akár vezetékmentes is lehet, és nem muszáj egy kisebb vagyonba kerülnie. Ennek előnye, hogy bárhová szabadon pakolhatjuk, tehát ha épp nem pötyögünk rajta, akkor csak arrébb tesszük.
Keychron Q5 Max UK ISO (96%, "1800 Compact") [+]
Keychron Q12 Max US ANSI (96%, southpaw) [+]
A másik alternatíva (ha jobb kézzel használjuk az egeret) az úgynevezett "southpaw" kialakítású tasztatúra vétele (például Keychron Q12/Q12 Max/Q14/Q14 Max), amin a numerikus rész átvándorol a bal oldalra. A harmadik opció, ha legalább a 96 százalékos irányba kikacsintunk, ahol az insert/delete/home/end/page up/page down sziget eltűnik, és a numerikus pad rátolódik a kurzornyilakra.
Keychron Q3 Max UK ISO (80%, "TKL") [+]
Keychron Q1 Max UK ISO (75%) [+]
A negyedik ösvény az, ha helytakarékos, mindazonáltal QMK/VIA/Vial(/ZMK) szoftverplatformokkal kompatibilis apparátussal gazdagítjuk arzenálunkat, ugyanis ezeknél minden egyes gombot úgy programozhatunk, ahogy akarunk, a komplex makrókat is beleértve.
Keychron Q2 Max UK ISO (65%) [+]
Keychron Q4 Max Nordic-ISO (60%) [+]
Ez a 75 százalékos vagy annál kompaktabb formátumoknál kiváltképp lényeges, mert számottevően gördülékenyebbé és élvezetesebbé tehető vele a mindennapi életünk.
A nyugalmi állapot; home row
A maximális testreszabással, valamint a több rendelkezésre álló réteggel elérhetjük, hogy ujjaink a lehető legkevesebbet vagy egyáltalán ne mozduljanak el a home row-ról (ASDF JKLÉ), amely a nagykönyvben megírt, ideális használati mód lenne, és egyebek mellett a fizikailag hiányzó num padet kiválthatjuk mondjuk így (vagy akárhogy):
Alternatíva a dedikált numerikus pad helyett, ami tetszés szerint variálható [+]
A gombok egymáshoz való viszonyát nézve ezek a fajták léteznek:
Egy 40 százalékos apróság, az osztott spacebarral szállított Keychron Q9 Plus [+]
row/uniform/equal staggered: a sorok el vannak tolva egymáshoz képest, ez a mindenki által ismert, leggyakrabban látott gombszerveződés. Ez van ennek a cikknek a fókuszpontjában;
CB34S, egy Choc unibody columnar staggered csöppség (forrás: Reddit@r/ErgoMechKeyboards) [+]
columnar staggered: az oszlopok vannak eltolva egymáshoz képest, az osztott, de legalább "tört" klaviatúráknál fordul elő;
µTRON (forrás: Deskthority) [+]
symmetric staggered: a gombklaszter két részre van választva, és a két fél soreltolással egymás felé dől;
ortolineáris/mátrix kiosztás: sem a sorokban, sem az oszlopokban nincs eltolás.
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!