Jó, jó, mechanikus billentyűzetet... de milyet?

Főleg a normál profilra koncentrálva igyekszünk támpontokat nyújtani a vásárláshoz, esetleg meghozni a kedvet az építéshez.

Hirdetés

Stabilizátorok, csillapítás

Stabilizátorok

A stabilizátorok arra hivatottak, hogy 2u szélességtől kezdve lehetővé tegyék a kupakok számára azt, hogy akkor se dülöngéljenek, ha nem pontosan középen nyomjuk le őket. Emellett nagy hatással vannak a billentyűzet akusztikai profiljára, de olyannyira, hogy ha a többi komponens összessége a hamarosan elkészülő Mona Lisa lenne, akkor a rossz/rosszul beállított stabilizátorok olajfesték helyett zsírkrétával fejeznék be az arcát. Lehet mesébe illő, krémes szirén-ének a kapcsolók, billentyűsapkák, plate és készülékház közös erőfeszítése, a csörgő-zörgő, pattanó és kattogó drót/szár egy Tyrannosaurus üvöltéseként tolakodik be a képbe.

A stabilizátorok felépítése
A stabilizátorok felépítése (forrás: Ryan Norbauer (módosítva)) [+]

A rendkívül emelkedett költői hasonlatok után váltsunk tárgyilagosságra! A stabilizátorok két házból, két szárból/csúszkából (slider), illetve egy drótból állnak, és két (három) típusukat különböztetjük meg:

  • plate mounted: ez az olcsóbb, a plate-ben direkt erre a célra kialakított perforációkba pattinthatók be;
  • PCB-mounted: Ezeket a nyomtatott áramköri lapba csavarozhatjuk (screw-in) vagy pattinthatjuk (clip-in) be. Az előbbi a biztosabb és stabilabb, de az utóbbi is jobb, mint a plate mounted variáns.

Manapság már a legtöbb, nem alsópolcos mechanikus tasztatúrának alapból megkenik a stabilizátorait, ami igen lényeges, de nem minden gyártó végez kielégítő munkát, és elképzelhető, hogy utólag némi közreműködésre lesz szükség a részünkről az idilli állapot eléréséhez. Ez legfőképp újralubrikálást jelent, amihez – ahogy már a 6. oldalon elhintettük – legtöbbször Krytox GPL 205g0 kenőanyagot használnak az eredeti eltávolítását követően.

Balról jobbra: TX plate mount, TX AP Rev 4 clip-in és TX AP screw-in stabilizátorok
Balról jobbra: TX plate mount, TX AP Rev 4 clip-in és TX AP screw-in stabilizátorok [+]

Amennyiben a szárakat összekötő drót nem teljesen egyenes, zörgést (rattle) produkál, mikor a kupak valamelyik szélét érintjük, mert nekiütközik a szárnak. A másik nem ritka jelenség a pattanó/koppanó hang (ticking), mikor a drót vagy a szár meg-megkoppintja a stabilizátorházat.

Balra a ticking, jobbra a rattle jelenség van szemléltetve
Balra a ticking, jobbra a rattle jelenség van szemléltetve (forrás: Ryan Norbauer) [+]

Kellemetlen zajt az is okozhat, ha a billentyűsapka – tipikusan a szóköz – meg van csavarodva, ami gyártási hiba. Ez egy kis szerencsével javítható házilag (PBT-nél forró vizes kezelés, ABS-nél vigyázni kell, mert jóval alacsonyabb hőmérsékleten deformálódik!), de ha érdekeltek vagyunk stabilizátoraink finomhangolásában, a legjobb, amit tehetünk, hogy felkeressük a billentyűzetes topik szakijait, akiknek számos fortély és praktika van a birtokában, segítő szándékban pedig nem szűkölködnek.

Clipping: lecsíphetjük a stabilizátor lábait extra stabilitáshoz, de sok szett már alapból így jön
Clipping: lecsíphetjük a stabilizátor lábait extra stabilitáshoz, de sok szett már alapból így jön (forrás: Switch & Click)

Utólagos vásárlás esetén ajánlott márkák: TX, Durock, Wuque Studio, Mode, ZealPC, Cherry clip-in. Arra viszont figyeljünk, hogy 1,2 vagy 1,6 mm vastag NYÁK-hoz való, amit épp kosárba hajintunk! Az 1,6 mm a sztenderd, de a rugalmasságra kihegyezett, flex cutos nyomtatott áramköri lapok vékonyabbak (1,2 mm). Ha nem tudjuk, hogy ez van-e a klaviatúránkban, akkor valószínűleg nem.

Csillapítás

A házakba lehet rakni különféle hangszigetelő/hangelnyelő szivacsrétegeket, amik az akusztikailag nem megfelelő tervezés hozományait (nemkívánatos zajok, fémes csengés, üregesség) hivatottak csökkenteni vagy megszüntetni, de minél többet alkalmazunk belőlük, annál jobban egyenirányba, a mélyebb "thocky" felé tereljük a hangzást (amihez amúgy a PE (polietilén) szivacsbetéten, puhább, flexibilis plate-en (példának okáért polikarbonát, POM vagy PP) és teljesen nlyonházas – akár foglalatokra egyesével ragasztható PE switch paddel kiegészített – kapcsolókon át vezet a legrövidebb út).

Keychron Q2/Q2 Pro/Q2 Max Acoustic Kit
Keychron Q2/Q2 Pro/Q2 Max Acoustic Kit [+]

Nyilvánvalóan a vastagság és az anyag – PE, EVA (etilén-vinil-acetát), IXPE (fizikailag térhálósított polietilén hab), poron/poliuretán – egyformán kifejti a hatását az eredményre a különböző frekvenciák kioltása és felerősítése végett. Persze a kreatívabb beállítottságú egyének bevethetnek mást is, nem csupán mindenféle szivacsokat; gumibetétek, vatta, filc, neoprén stb.

Házilagos tape mod készülőben Házilagos tape mod készülőben Házilagos tape mod készülőben (forrás: A1KBD) [+]

A tape mod szintén mélyít kicsit a hangon (no meg fémháznál védhetjük ezzel a NYÁK-ot a rövidzártól, ha nagyon sok a bounce, és legalul nincs semmilyen pluszréteg), és ha gyárilag nincs a billentyűzetben, mi is egyszerűen elkészíthetjük, csak annyi a dolgunk, hogy szigetelőszalagot applikálunk a nyomtatott áramköri lap aljára, ízlés szerinti mennyiségben (2-3 réteg elég). Mindenképp olyannal bűvészkedjünk, ami lehámozáskor nem hagy maga után ragacsot!


[+]

Szivacsozás lehet a NYÁK és plate közt (plate foam, mérsékli az RGB LED-ek hatékonyságát), illetve a NYÁK alatt, a készülékház aljában, és a belső kialakítástól függően – az üres tér betöltésével – csökkentheti vagy teljesen felszámolhatja a mount, plusz a plate fajtájából (no meg a házmélységből) eredő flexet, továbbá bounce-ot. Hogy ez jó-e vagy sem, azt mindenkinek magának kell eldönteni, mivel szubjektív preferencia kérdése. A rugalmasabb konfiguráció jobb az ujjízületeknek, a hosszadalmas pötyögésnél kevésbé fárasztó/megterhelő, mert nem annyira durva a kapcsolók bottom outja, és az ujjainkat érő erőhatást részben elnyeli a pillanatra deformálódó konstrukció, de vannak, akik az abszolút merevséget pártolják.

Flex: a plate és NYÁK középen, a home row mentén/leütött gomb alatt és annak közvetlen környezetében hajlik meg.

Bounce: az egész plate és NYÁK együtt mozog valamennyit vertikálisan a készülékházban.

Gyorscserés foglalatokra felragasztott switch padek (itt éppen poronból)
Gyorscserés foglalatokra felragasztott switch padek (itt éppen poronból) (forrás: KBDfans) [+]

Úgy gondoljuk, hogy az ideális billentyűzetben nincsenek szivacsrétegek (maximum a csavaros stabilizátoraink alá felragaszott IXPE/PE stabilizátorpadok), ezért kapcsolóink valódi "énje" a lehető legkevesebb "szűrőn" megy át, és olyan kupakokat teszünk rájuk, amelyek segítenek a jellegzetességeiket kiemelni – persze amellett, hogy komfortosnak ítéljük meg őket. Ehhez nyilván akusztikailag jól megtervezett készülékház kell, ugyanakkor a szivacsok stócolásával még a leggyengébb dizájnból is elfogadható hangot lehet kicsikarni, ha a körítés többi része (switch-ek, billentyűsapkák, stabilizátorok) nem kukába való.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Előzmények

Hirdetés