Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dqdb

    nagyúr

    válasz MaCS_70 #37 üzenetére

    A legnépszerűbb open source billentyűzetfirmware leírását itt találod a layerekről.

    A rétegek működése nagyon hasonlít a Shifthez vagy az AltGr-hez, amelyek lenyomásával más betűket tudsz írni. Ezen módosítók kezelése a három Lock billentyűvel egyetemben az operációs rendszer oldalán történik meg, ami az aktuális nyelvi kiosztásnak megfelelően és a lenyomva tartott módosítók függvényében alakítja át a fizikai billentyű kódját betűve.

    A billentyűzeten van az alapréteged, amely a billentyűk elsődleges funkcióját jelenti, ha lenyomod a billentyűt, akkor a billentyűzet annak a kódját küldi el az operációs rendszer felé. Emellett tudsz definiálni Fn billentyűt vagy Fn billentyűket, amelyeket lenyomva* megadhatod egy másik rétegen, hogy ne az elsődleges funkciót küldje, hanem az adott réteg definiálja át azt. Ilyenkor az Fn lenyomása a billentyűzeten belül kerül kezelésre, az operációs rendszer felé már csak a ténylegesen lenyomott billentyű kódja megy el. A rétegekre az egyik klasszikus példa az olyan laptopbillentyűzet, ahol nincsen dedikált Home/End/PgUp/PgDn, hanem Fn+kurzorokra van rátéve, vagy gamer billentyűzeteken a világítás babrálása.

    * a lenyomás lehet nyomva tartás (mint ahogyan például Ctrl-t használnád), lehet lock típusú (mint a Num Lock), lehet one shot, amikor lenyomod-felengeded és addig érvényben marad a réteg, amíg nem ütsz le másik billentyűt, lehet hibrid, amikor Fn-ként lenyomva Fn lesz, önmagában lenyomva pedig a billentyű lesz

    60%-os méretben így néznek ki az én rétegeim. Az alaprétegen a jobb oldali Shift-Alt-Ctrl hármas úgy van konfigurálva, hogy módosítóként lenyomva Shift-Alt-Ctrl billentyűként viselkedik, míg önmagában (vagy a bal oldalról más módosítóval lenyomva) kurzor lesz belőle, valahogyan így:

    jobb Shift = ↑
    jobb Shift + L = Shift+L
    bal Shift + jobb Shift = Shift+↑

    Nem szeretem az alsó sorba bezsúfolt Fn-t, a jobb Shift jobb széléről lecsípve van nekem ideális helyen. Ha azt lenyomva tartom, akkor a layer1 lép érvénybe, itt a TKL blokk elemeit lehet főleg elérni.

    A Caps Lock túl jó helyen van ahhoz, hogy arra a funkcióra legyen elpocsékolva, így az nálam bal oldali Fn-ként viselkedik, és a layer 2-re visz. Ezen a rétegen vannak új billentyűk, vannak egérfunkciók (Caps+WASD görgetés) és van redundancia, mert szeretem, ha bal és jobb kézzel is elérhető több billentyű.

    A Caps+Tab egy speciális rétegre visz át, ezen van alapszintű egérmozgatás, hogy minimális mozdulatokért ne kelljen kinyúlni jobbra, valamint egy saját agyszülemény: fejlesztőként US kiosztással írom a programkódot, de mindenhol máshol magyar kiosztással gépelek. Ez utóbbin a speciális karakterek olyan lehetetlen helyre kerültek az AltGr-rel, hogy ezen a rétegen a billentyűzet helyettem Alt+Shiftet nyomva átvált a másik kiosztásra (ami az US nálam), beküldi a billentyűt, és tol még egy Alt+Shiftet, így magyar kiosztáson a Caps+Tab+ú eredménye egy ] lesz.

    A negyedik layer már csak arról szól, hogy bal kézzel is tudjam a kurzort mozgatni, az ide mappelt numpad a gyakorlatban nem olyan hatékony, mint a "rendes", ha azt kell használnom sokat, akkor a 60%-os helyett egy olyat teszek inkább az asztalra, amin van (vagy egy dedikált numpadot).

    tAm6DAHNIbRMzSEARWxtZW50ZW0gdmFka5RydIJ6bmkuDQoNClOBc4Ek

Új hozzászólás Aktív témák