- Milyen széket vegyek?
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- 16 GB RAM 2025-ben? 🤨 – Ma már tényleg kevés lehet!
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- AMD vs. INTEL vs. NVIDIA
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Gaming notebook topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
dqdb
nagyúr
A legnépszerűbb open source billentyűzetfirmware leírását itt találod a layerekről.
A rétegek működése nagyon hasonlít a Shifthez vagy az AltGr-hez, amelyek lenyomásával más betűket tudsz írni. Ezen módosítók kezelése a három Lock billentyűvel egyetemben az operációs rendszer oldalán történik meg, ami az aktuális nyelvi kiosztásnak megfelelően és a lenyomva tartott módosítók függvényében alakítja át a fizikai billentyű kódját betűve.
A billentyűzeten van az alapréteged, amely a billentyűk elsődleges funkcióját jelenti, ha lenyomod a billentyűt, akkor a billentyűzet annak a kódját küldi el az operációs rendszer felé. Emellett tudsz definiálni Fn billentyűt vagy Fn billentyűket, amelyeket lenyomva* megadhatod egy másik rétegen, hogy ne az elsődleges funkciót küldje, hanem az adott réteg definiálja át azt. Ilyenkor az Fn lenyomása a billentyűzeten belül kerül kezelésre, az operációs rendszer felé már csak a ténylegesen lenyomott billentyű kódja megy el. A rétegekre az egyik klasszikus példa az olyan laptopbillentyűzet, ahol nincsen dedikált Home/End/PgUp/PgDn, hanem Fn+kurzorokra van rátéve, vagy gamer billentyűzeteken a világítás babrálása.
* a lenyomás lehet nyomva tartás (mint ahogyan például Ctrl-t használnád), lehet lock típusú (mint a Num Lock), lehet one shot, amikor lenyomod-felengeded és addig érvényben marad a réteg, amíg nem ütsz le másik billentyűt, lehet hibrid, amikor Fn-ként lenyomva Fn lesz, önmagában lenyomva pedig a billentyű lesz
60%-os méretben így néznek ki az én rétegeim. Az alaprétegen a jobb oldali Shift-Alt-Ctrl hármas úgy van konfigurálva, hogy módosítóként lenyomva Shift-Alt-Ctrl billentyűként viselkedik, míg önmagában (vagy a bal oldalról más módosítóval lenyomva) kurzor lesz belőle, valahogyan így:
jobb Shift = ↑
jobb Shift + L = Shift+L
bal Shift + jobb Shift = Shift+↑Nem szeretem az alsó sorba bezsúfolt Fn-t, a jobb Shift jobb széléről lecsípve van nekem ideális helyen. Ha azt lenyomva tartom, akkor a layer1 lép érvénybe, itt a TKL blokk elemeit lehet főleg elérni.
A Caps Lock túl jó helyen van ahhoz, hogy arra a funkcióra legyen elpocsékolva, így az nálam bal oldali Fn-ként viselkedik, és a layer 2-re visz. Ezen a rétegen vannak új billentyűk, vannak egérfunkciók (Caps+WASD görgetés) és van redundancia, mert szeretem, ha bal és jobb kézzel is elérhető több billentyű.
A Caps+Tab egy speciális rétegre visz át, ezen van alapszintű egérmozgatás, hogy minimális mozdulatokért ne kelljen kinyúlni jobbra, valamint egy saját agyszülemény: fejlesztőként US kiosztással írom a programkódot, de mindenhol máshol magyar kiosztással gépelek. Ez utóbbin a speciális karakterek olyan lehetetlen helyre kerültek az AltGr-rel, hogy ezen a rétegen a billentyűzet helyettem Alt+Shiftet nyomva átvált a másik kiosztásra (ami az US nálam), beküldi a billentyűt, és tol még egy Alt+Shiftet, így magyar kiosztáson a Caps+Tab+ú eredménye egy ] lesz.
A negyedik layer már csak arról szól, hogy bal kézzel is tudjam a kurzort mozgatni, az ide mappelt numpad a gyakorlatban nem olyan hatékony, mint a "rendes", ha azt kell használnom sokat, akkor a 60%-os helyett egy olyat teszek inkább az asztalra, amin van (vagy egy dedikált numpadot).
Új hozzászólás Aktív témák
ph A héten leginkább asztali PC-ket, monitorokat és billentyűzeteket gyűjtöttünk csokorba, de routerek, hasznos apróságok és egy digitális rajztábla is színre lép.
- Linux kezdőknek
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Milyen széket vegyek?
- Samsung Galaxy Watch (Tizen és Wear OS) ingyenes számlapok, kupon kódok
- NBA és kosárlabda topic
- Temu
- Nintendo Switch 2
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Óvodások homokozója
- További aktív témák...
- ÚJ, GARIS! Dell Latitude 5450 - 14" FHD / Ultra 5 125U / 16GB DDR5 / 512GB NVMe SSD / HDMI 2.1
- Acer NITRO V 16 Gamer Tervező Laptop -35% 16" RYZEN 7 8845HS 16/1TB NVIDIA 4060 8GB FHD+ 165Hz
- AppleCare+ biztosítás és kiterjesztett garancia - Apple hivatalos biztosítás - Számlával
- Új Acer Predator HELIOS NEO 16 Gamer Tervező Laptop -35% i9-14900H 32/1TB RTX 4070 8GB 2,5K 240Hz
- ASUS Vivobook Pro 14 OLED - RTX 3050 - R7 5800H - 16GB RAM - 500GB NVME SSD
- Lenovo ThinkPad dokkolók: USB-C 40A9/ 40AY/ 40AS/ Thunderbolt 3 40AC/ Hybrid USB-C DisplayLink 40AF
- Konzol felvásárlás!! Playstation 5, Playstation 5 Pro
- Bomba ár! Dell Latitude 5290 - i5-8GEN I 8GB I 256SSD I 12,5" HD I Cam I W11 I Garancia!
- Eredeti DELL 240W töltők (LA240PM160)
- DELL PowerEdge R730xd 12LFF 120TB+400GB rack szerver - 2xE5-2680v4,128GB RAM,2x10G NET,H730p RAID
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest