- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Hobby elektronika
- Fujifilm X
- Videós, mozgóképes topik
- OLED TV topic
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- Radeon RX 9060 XT: Ezt aztán jól meghúzták
- Internet Rádió építése (hardver), és programozása
Új hozzászólás Aktív témák
-
cigam
titán
A cikkben is említett vcard opciót próbáltad?
- vcard=on - engedélyezi az automatikus videokártya-kezelést
- vcard=off - kikapcsolja i az automatikus videokártya-kezelést
- vcard=menu - a videokártya kezelési menüjének megjelenítése
Megkísérel megoldást találni a dual / hibrid videokártyás rendszerekkel kapcsolatos problémákra, aminek gyakran fekete képernyő az eredménye. -
cigam
titán
Továbbá az MX-nek nem sok köze van a debianhoz az apt csomagkezelőn és a deb csomagformátumon kívül.
ad1.
X Linux relies on the excellent upstream work by Linux® and the open-source community, deploying Xfce4 as Desktop Environment on top of a Debian Stable base.ad2.
debian-stable-updates.list
# Debian buster Updates
deb http://ftp.us.debian.org/debian/ buster-updates main contrib non-free
debian.list
# Debian Stable.
deb http://ftp.us.debian.org/debian/ buster main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ buster/updates main contrib non-free
#deb-src http://ftp.us.debian.org/debian/ buster main contrib non-free
# Multimedia Stable.
# Use to install libdvdcss2 and codecs.
#deb http://www.deb-multimedia.org buster main non-free
#buster backports
#deb http://deb.debian.org/debian buster-backports mainEz alapján én a nagyon sok köze van kifejezést használnám...
sh4d0w
Passz, nincs nVidia kártyám. Az nVidia illesztőprogram-telepítő nem működött? -
cigam
titán
válasz
Jesus_Shaves #67 üzenetére
Passz. Van ahol már 2011-ben függőségként említik. Állítólag van egy "Gnome without systemd" projekt. Eszerint ami nálad pöfög az a stable ág (88%) silver státusszal.
BSD-n pl. a 2016-os 3.18 az utolsó Gnome.
Nekem az a tippem, hogy mivel a Linux-ok 95%-án Gnome az alapértelmezett környezet, nem tudtak mást tenni mint igazodni hozzá, és betették alapértelmezettnek a systemd-t.
-
cigam
titán
Nehéz kérdés, mivel egyiket sem ismerem annyira mint szeretném, és mint írtam egyik sem feltétlen jobb, csak más. Szokták volt mondani, lakva ismerszik meg ...
Ki kell próbálni, aztán vagy beleütközöl valamibe ami zavar(nem megoldható) az adott rendszer inti rendszerében, vagy nem is találkozol vele soha.
Windows alatt az emberek 99%-nak lövése nincs hogyan épül fel a rendszer, csak használja. Itt is ez a helyzet, csak itt lehetőség van a motorháztető alá nézni (nyílt forráskód, dokumentáció) Plusz adott distribució lehetőséget ad rá, hogy lecseréld, vagy olyan rendszert választasz ami neked szimpatikust használ alapból.Ok okozati összefüggés is lehet. Ha neked a Gnome jött be, akkor csak systemd-s rendszert választhatsz, mert a függőségei között szerepel.
-
cigam
titán
Nem jobb, más. Hogy kinek mi a jobb az elég egyén függő, mindenki mást tart fontosnak. Hacsak valamelyik HW/SW komponensed nem igényli a frissebb kernel(driver)t, jó az alap kernel ami a rendszerrel jön. De ez megint az én privát véleményem, másnak meg a verziószámtól lesz erekciója, és a legfrissebbet használja. Szerintem egy átlagos felhasználó, a programjait akarja futtatni, és nem a rendszert pimpelni, felépíteni az alapoktól. Neki az a fontos, hogy az asztalról/start menüből elérje a böngészőt, office-t, menjenek a videók (youtube, vls), a torrent, elérje a NAS-t,....
(x)ubuntu-t elég régen nézegettem, de nem rémlik hogy abban lenne ilyen fejlett perzisztencia-kezekés, és +apró programok amik a hétköznapi használatot segítik elő. Ubuntu a snap-ra tette le a voksát, az MX flatpak-et használ(, és van aki a mezei alkalmazások telepítésére esküszik, futtatókörnyezet nélkül).
xubuntu-ban gyárilag nincs conky, se GUI konfigurátor. Az MX-ben a grafikus telepítő/programajánló szinte mindegyik bőngészőt felajánlja (Chrome, Vivaldi), míg az ubuntu szoftveráruházában ezek nem szerepelnek(ha jól tudom a készítők oldalán van csak deb csomag belőlük) -
cigam
titán
Eljutottunk oda, hogy nem is az MX linux a téma!
-
cigam
titán
Köszi!
CPT.Pirk
Az, hogy milyen frekin megy, nem jelent semmit. Az fnft szerint vannak olyan szeletek kijelölve a spektrumban, hol ezek a kis teljesítményű kütyük garázdálkodhatnak.
A 1770. sorban van a BT(Kis teljesítményű, vezetéknélküli szélessávú adatátvitel)
de kicsivel odébb, pl. a
1727,1735,stb .... sorokban is definiálnak egy kis rést a vezetéknélküli szélessávú adatátvitelre. Ezek már nem BT eszközök, nem azok frekijén mennek, nem is kell hogy ismerjék annak a lehetőségit. A garázsnyitó távvezérlőjétől kezdve a vezeték-nélküli billentyűzeten át, a kültéri érzékelős rádiós hőmérőig bármi üzemelhet ott. -
cigam
titán
Valóban megérne egy cikket, de nem én vagyok az avatott szakértő, messze nem ismerem olyan részleteiben a rendszert, ahogy szeretném. Arról nem is beszélve, hogy úgy megfogalmazni pár mondatban hogy mindenki más is megértse elég nehéz.
Mi is az init rendszer
A számítógép indulásakor mindegyik Linux egyforma egy pontig, a kernel betöltődéséig. Miután a kernel végzett az alapokkal, meghívja az init rendszert, ami eldönti mi és hogyan fog elindulni, hogy te úgy találkozz a géppel, hogy ott vár a grafikus felület, hogy bejelentkezz kedvenc grafikus felületedre. Ha megnyitsz egy feladatkezelőt láthatod, hogy rengeteg program fut pedig te csak a gépet kapcsoltad, be és még nem indítottál el egyetlen programot sem. Pedig ahhoz, hogy működjön az egér, a grafikus felült, az internetelérés, rengeteg apró program összehangolt működése szükséges.
Ahogy grafikus ablakkezelőből is sokféle létezik(Gnome, KDE,XFCE,...), úgy init rendszerből is született pár különböző megoldás (OpenRC,Sysv, systemd,RC,...). Mindegyiknek más az erőssége és a gyengesége.pl. van amelyik csak sorban egymás után tudja indítani a programokat, van amelyik már párhuzamosan, egymástól függetlenül is képes rá. Szintén az init rendszer sajátossága az úgynevezett futási szint.Látod? Csak azt elmesélni hogy mi is az init rendszer, már egy bekezdést megtöltött, és elég hozzávetőlegesen lett elmesélve, hogy mit is művel.
A systemd-re koncentrálva az a baj vele, hogy nem csak init rendszer akar lenni, hanem minden más is. pl. nem a hálózatkezelő programot indítja el(NetworkManager, vagy Wicd), ami beállítja a hálózati kártya IP címét, kezeli a wifi kapcsolatokat stb.., hanem önmagában is egy hálózatkezelő (systemd-networkd).
Átlépve határait, olyan mint egy rákos daganat. Évről évre olyan funkciókat valósítanak meg benne, amit régen egy külön (általam kiválasztott) komponens végzett. Így elvész a választás szabadsága. Nem tudom az általam kedvel komponensekből összelegózni a rendszert. Odáig fajult a dolog, hogy ma már nincsen Gnome systemd nélkül. Vagyis hiába szeretnél OpenRC-t használni, és Gnome ablakkezelőt, az nem fog menni, mert a legfrissebb Gnome kiadása nem működik systemd nélkül. Vagy egy régebbi kiadást használsz, ami még nem függ tőle, így megkapod a Gnome-ot. De! Senki nem fogja a régi hibáit foltozgatni, vagy leprogramozni a fejlesztéseket úgy, hogy azok systemd nélkül is működjenek.No és ott van még maga a systemd kitalálója, fejlesztője. Lehetetlen egy alak, hiába támasztod alá tényekkel, hogy x vagy y megoldás nem jó, vagy megkérik, hogy bizonyos dolgok ne úgy működjenek, ahogy, egy legyintéssel lesöpri az asztalról, és akkor is neki van igaza. Más (init)rendszer fejlesztők csapatként működnek. Nem csak egymás közt beszélik meg a lehetőségeket, hanem figyelembe veszik a felhasználók kérésit igényeit is.
Szóval nagyon összettt probléma, sok aspektusa van, és nem mindegyik egyértelműen fekete vagy fehér.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- EAFC 25
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Elektromos autók - motorok
- A rend őrei
- Renault, Dacia topik
- Lakáshitel, lakásvásárlás
- Hobby elektronika
- Fejlődik az okosóra piac, csak visszafelé
- Garmin Forerunner 255 Music - nem csak futóknak
- További aktív témák...
- Apple iPhone 8 64GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Lenovo ThinkPad T570, T580, P51s, P52s eredeti Lenovo, külső akkumulátor eladó
- Latitude 5450 27% 14" FHD IPS Ultra 5 135U 16GB 512GB NVMe magyar vibill gar
- Új Steelseries Arctis Nova 4 Wireless gamer fejhallgató 1 év garanciával
- Urmet Dialog PA3120 180 wattos digitális erősítő 1 év garanciával
- Azonnali készpénzes Sony Playstation 4 Slim / PS4 Pro felvásárlás személyesen/csomagküldéssel
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 5800X 32/64GB RAM RTX 4060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- BESZÁMÍTÁS! Asus B450 R7 2700X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2070 8GB Rampage SHIVA TT 500W
- Eredeti Lenovo 300W töltők - ADL300SDC3A
- Apple iPhone 14 Plus 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest