- Gaming notebook topik
- Házimozi belépő szinten
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- ASUS ROG Ally
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Kormányok / autós szimulátorok topikja
- CES 2025: ITX-es Cooler Master minitorony, minimalista dizájnnal
- AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk
Új hozzászólás Aktív témák
-
Ágógreen
senior tag
az összhatásért és a komplett élményért a hangzásvilág felel 80%-ban....
ezek a tweek-ek a maradék "látható" 20%-ban csodát nem fognak tenni vizuális fronton...
az LED nehézfémjei miatt amúgy sem túl környezetbarát technológia, max még törvényileg belfér, h az ólom felett elnéznek a törvényhozók egy ideig... réz, arzén, nikkel és társairól nem is beszélve. a LED vibrálása továbbra is károsítja agyunkat... max nem érzékeljük direktbe káros hatásait.a LED pont arra volt jó, h a következő taktikai lépés létjogosultságot nyerhessen, ha eljön az ideje...
[ Szerkesztve ]
-
t72killer
titán
Szép és jó, majd ha 60"-osat adják bruttó 1500EURért, akkor érdekelni fog.
30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)
-
joey04
titán
csinálják csak. nyomja csak le az oled árát ez is.
-
TeeJay
félisten
jól csinálta az LG nagyon
most rommá keresik magát az eladott WOLED paneleken meg az emberek is tudják már hogy ha OLED TV kell akkor LG-t vesznek vagy ha nem akkor többiben is LG OLED panel vankijöhet a Samsung pár év múlva ilyen QOLED vagy fene tudja hogy hívják majd panellal
de sok év hátrányban vannak, drágább lesz mint az LG panelja
és már a WOLED is akkora wow az LCD-hez képest hogy a Samsung féle xyzOLED már nem tud akkorát vakítani pluszban hogy annyira vegyék majd, árban meg gondolom drágábban lehet majd gyártani mint amit az LG tud most...szóval kíváncsi leszek én erre
Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/
-
bteebi
veterán
válasz #27070592 #34 üzenetére
Nem. Nem az OLED a lényeg, "csak" az, hogy valami olyat tudjanak letenni az asztalra, ami legalább olyan jó, de inkább jobb, mint az LG OLED-je. Éééés ez történetesen - tulajdonképp jobb híján - szintén OLED . Később a (micro)LED lehet még majd érdekes, de igazából nem tudom elképzelni, hogy jobb lehetne az OLED-nél. Legfeljebb élettartamban. De amúgy ez is, az is LED. Csak az egyik inorganikus, a másik meg organikus... Vegyészként - még ha nem is preparatív vegyész vagyok - nem látom be, hogy az egyiknek per def jobbnak, és/vagy tartósabbnak kellene lennie a másiknál .
Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.
-
bteebi
veterán
"Pont ezt akartam kérdezni, hogy kékkel, pont kékkel?"
Gyakorlatilag mindig belinkelem Wikiről pont ezt a szöveget , ha kérdésként felmerül a kék szubpixel élettartama:
"In 2007, experimental OLEDs were created which can sustain 400 cd/m2 of luminance for over 198,000 hours for green OLEDs and 62,000 hours for blue OLEDs."
Szóval elvben már 11 éve se volt annyira szar a helyzet, amennyire tudni véljük, szóval nem is értem a dolgot... Viszont most nem fogom kiszámolni, hogy még a 62 kh is milyen megdöbbentően hosszú idő az élettartam szempontjából .
Amúgy meg kb. szükségszerű is a kék "háttérvilágítás", mert tudtommal - de javítsanak ki az okosok, ha tévednék - QD-vel csak kisebb energiájú (vagyis nagyobb hullámhosszú - mondjuk kékből zöld vagy vörös) szín hozható létre. Ráadásul ha a "háttérvilágítás" történetesen az egyik szubpixel színe, akkor egy QD szűrő felvitelét megspórolják, így gyártani is egyszerűbb és olcsóbb is, meg valószínűleg kicsit jobb lehet a kihozatal is, ami ha intinitezimálisan is, de azért olcsósít rajta (vagyis több lesz rajta a hasznuk ). Emellett a "háttérvilágítás" a legproblémásabb szín, aminek így a megkopása homogénebb lehet, vagyis kevésbé mászhatnak el a színek, és valószínűleg az LG-hez hasonlóan utókalibrálják a panelt, hogy még kevésbé jöhessen elő az öregedés/beégés problémája. De tényleg javítson ki valaki, ha hülyeséget írnék .
"arra még jó darabig várni kell, hogy a másik csodafegyverük, a valódi LED, azaz Micro LED eljárás megérkezhessen a felhasználók otthonaiba értelmezhető áron."
Ha ebből lesz is (kis)kereskedelmi termék - és akár már jövőre -, akkor is sokat kell majd várni az értelmezhető árra. De végre talán tényleg beindulhat majd valami verseny jellegű dolog az OLED-eknél, és végre az LG árcsökkentésre lesz kényszerítve. Valószínűleg bőven van tartalékuk; eddig tarthatott az OLED aranykor . Már nekik...
Afelől nincs kétségem, hogy a Samu-féle megoldás drágább lesz az LG-nél, mert hát egyrészt Samu (azt döntse el mindenki magában, hogy ez pozitív vagy negatív-e; mindenesetre mint brand, sokkal többet érnek az LG-nél, szerintem TV fronton is), másrészt újabb és elvben valamivel jobb technológia, szóval kb. nem is igen lehetne - max. papíron - olcsóbban adni, mint az LG most már jópár éve piacon levő, többé-kevésbé kiforrott technológiáját. Nagyon izgalmas lesz a következő 2-3 év . Én már nagyon várom ezeket az új SamOLED-eket, biztos jó hatásuk lesz a piacra .
Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.
-
mzso
veterán
Meg színvisszaadás is jelentősen jobb lehet szerintem. Színszűrőzésnél nem tehetik meg, hogy nagyon keskenyre vegyék a sávot amit átenged fényerő/hatékonyság/élettartam miatt. Viszont a kvantumpont egy nagyon keskeny sávon (töskén) világít majd, amivel több színt lehet lefedni.
-
mzso
veterán
Az LG OLED-ben épp, hogy nem közvetlenül van előállítva a fény, hanem színszűrővel van megszűrve a fehér... OLED-ből épp a Samsung gyárt RGB OLED-et. De az a jelek szerint nem alkalmas TV-nek.
Biztos nem lesz örök életű, ezért sem használnak kék kvantumpontot. De meglepődnék, hogy ha kevésbé lenne tartós a kék-OLED háttérvilágításnál.
-
myckie2
őstag
válasz #27070592 #34 üzenetére
Ezt a Samsung eddig is tudta. Háttérbent ment keményen az Oled fejlesztés, csak nehéz volt olyat kitalálni és kifejleszteni amelyik megkerüli az LG szabadalmait és az ő technológiájuknál jobb. Ez nem egy 1 hónapos folyamat. Addig meg ki kellett valamit találniuk, hogy a nevük megmaradjon a TV piacon (főleg a prémium szegmensben) és így jött a bullshit marketing és a QLED.
[ Szerkesztve ]
-
Ren Hoek
veterán
Pontosan!
LCD-nél fehér fényt kell előállítanod, tehát egy különböző méretű dotokból kevert réteget használnak. Viszont ott triviális, hogy valamivel subpixelenként kell szabályozni a fényáteresztést (LCD réteg), és szűrőzni.
OLED-nél pont ez a lényeg, hogy egyedi subpixel háttérvilágítás van, így subpixelenként adott és azonos méretű QD-ket használva elérhető nagyon pontosan az adott hullámhosszú emisszió.
A "csoportokba gyűjtés" annyit tesz, hogy subpixel rácsban viszik fel az RGB QD-ket, inkjetes festékként vagy egyéb technikával.
Keress rá a quantum dot-ra, rengeteg helyen alkalmazzák már. Pl biológiában, egy patkányba injektálnak különböző méretekben és vizsgálják az eloszlást bizonyos betegségeknél stb. Rengeteg kísérletben használható külön-külön színekkel. Kiválthatja a fluoreszcens anyagokat.
[ Szerkesztve ]
-
Yany
addikt
Hmmmm... én nem éppen így képzeltem eddig a QD réteg szerepét. Eddig meg voltam győződve róla, hogy kvázi a diffúzor helyett a rá eső (kék)led mátrixból csinál homogén, viszonylag egyenletes eloszlású spektrummal rendelkező fehér(!) fényt az egyenletesen elszórt kristályoknak hála, ami előtt egy LCD szűrő helyezkedik el. Ez az kvantumpontos LCD kijelző (Triluminos a Sonynál, QLED a Samsungnál és így tovább minden gyártó ad neki valami nevet). De ott konkrétan az LCD kristályok végzik a színek kitakarását/átengedését (VA/IPS különbség ugye), de itt egy szó sem esik arról, hogy a színkomponensek különböző arányának előállításáért mi felel. Mert a kvantumpontos réteg megemlítése nekem önmagában kevésnek hangzik.
vagy...
(és akkor most jön, amit jó eséllyel rosszul tudtam)
...a kvantumpontok különböző színkomponensnek megfelelő hullámhosszúsággal rendelkező fényét csoportokba gyűjtött, közel azonos méretű krisályok állítják elő, melyekre a kék oledből érkező fény mennyisége szabályozza majd az adott színkomponens arányát?
Ez mondjuk végülis olednél kivitelezhető.
[ Szerkesztve ]
Építs kötélhidat - https://u3d.as/3078
-
#27070592
törölt tag
Végre leesett a samsungnak hogy az LG oled tévéi letúrják a prémium szegmenst és ha profitot/részvényosztalékot akarnak termelni akkor nekik is az oled vonalon kell kitalálni valamit, amivel megkerülhetik az LG szabadalmait.
Ennek remélhetőleg az oled piac felfutása lesz az eredménye illetve talán az LG agresszívabb árazása/megelőző marketing-offenzívája.
-
arty
veterán
És nem félnek tőle, hogy be fog égni?
Háeddig az volt a samsung fő szlogenje a qled "MELLETT", hogy nem ég be (mint az oled bezzeg....).
Megkavarodtam
"ugyanitt hazájából elüldözött nigériai herceg aranybányájának tulajdonjogát megtestesítő NFT jegyezhető."
-
Ágógreen
senior tag
plazmánál ez a hibrid sem lesz jobb...
csak a szokásos kapitalista kartellezgetés folytatódik...
semmivel sem jobb mint az elődje, csak más.én maradok a pana plasmámnál és a s-pva eizomnál.
-
Ren Hoek
veterán
#27-est olvasd el abban leírtam.
A Quantum dot méretétől függően bocsájt ki különböző hullámhosszú fényt, méghozzá nagyon hatékonyan.
Kék fénnyel gerjesztesz egy adott méretű QD-t és vöröset fog emittálni. (Fotolumineszcencia)... Egy másik méretű dot pedig zöldet.Ez pont olyan, mintha egy fehér fényt leszűrőznél, és csak a vöröset engedet át.
Egyetlen probléma, hogy nagy energiájú fotonnal kell gerjeszteni, ez pedig a kék de inkább UV már... OLED-ben pedig minél kékebb az emisszió, annál sérülékenyebb. Viszont már fejlesztenek tartósabb kék OLED-et és eleve a QD "szűrők" miatt energiahatékonyabb lesz a rendszer.
Jelenleg még tervben sincs elektrolumineszcens QD tömeggyártás (ahol közvetlen elektromos árammal hajtod meg, nem fotonokkal)... csak ez a kombinált technika.
[ Szerkesztve ]
-
Yany
addikt
Ebben a hírben kevés az info a megvalósításról. A kvantumpontok színarányát mi fogja meghatározni? Betesznek egy LCD-t az oled elé? Vagy mi a színszűrő?
Építs kötélhidat - https://u3d.as/3078
-
seniman
veterán
Há' de mé' nem nevezték el akkor okuled-nek?
PSN:seniman77-----> https://psnprofiles.com/seniman77
-
Ren Hoek
veterán
Nem, ezt félreérted.
Ugyan az a QD réteg lesz ebben is, mint a QLED TV-kben...(Csak ott egy kék / UV LED gerjeszti) ez elég stabil fotolumineszcens réteg.
Pontosan ugyan azt a funkciót látja el, mint az LG TV-kben a színszűrő, csak a hatékonysága sokkal de sokkal jobb.
LG:
Fehér OLED subpixel, (ugyan úgy R G B rétegekből stackelve amúgy)
Rajta egy RGB szűrő. Amin jelentős intenzitás esik. Ezért kell a 4. W pixel és ráadásul nem tudnak még olyan nagy fényerejű panelt készíteni energiahatékonyan.Ez a megoldás meg natív kék OLED mind a 3 subpixel mögött, és ebből állítja elő a különböző méretű QD-kből összerakott "szűrő" a megfelelő hullámhosszú fényt.
Persze ezt sem egyszerű megcsinálni, viszont úgy látszike ez kell a pontos színtérhez, kalibrálhatósághoz és magas fényerőhöz. Az egy biztos, hogy a sima AMOLED nem túlzottan alkalmas TV-nek, vagy nem tudják felskálázni rendesen.
[ Szerkesztve ]
-
duke
aktív tag
Erdekes most hallok erol eloszor. Tehat akkor a Samsung is OLED tevet akar, csak szabadalmi okokbol, az ovek nem kozvetlenul vilagit, hanem az OLED-ek gerjesztenek valamilyen reteget, es azok allitjak elo a szineket.
Mar elorre latom, hogy ez a kvantum reteg nem lesz orokeletu, tehat a tv kepe par ev alatt majd szepen elgyengul, pont addigra, mikorra megerkezik az uj szuper fejlesztes ).[ Szerkesztve ]
-
ttt
senior tag
Esetleg ilyen-olyan próbálkozások helyett alámennének az oled tv-k árainak? Na?
-
FlashLed
senior tag
Quantum dot Oled. Vajon észreveszi a szem a különbséget?
The Mechanic
-
stellaz
veterán
Mondjuk kommunikációs szempontból elég gáz, hogy kitalálták a qled nevet, mert most ha előállnak egy valódi oled képernyővel, már azt kell magyarázni, hogy ez nem olyan, mint a qled.
[ Szerkesztve ]
-
AVhelper
senior tag
Tán mondanom sem kell, de jövőre MÉG NEM jöhet a Samsung kvantumpontos OLED tévéje.
Ha a cikkíró vette volna a fáradtságot és utánajár annak, mit is tartalmaz az ETNews híre, akkor megtudta volna, hogy 2019 második felében csak egy kísérleti gyártósor beindítását tervezi a Samsung a gyártási kihozatal és más tényezők felmérése érdekében. További időbe telik egy a tömegtermelésre szolgáló gyártósor felállítása, ha egyáltalán úgy dönt a Samsung, hogy érdemes a projektet folytatni.
Egyébként az egész technológiai megoldás lényege, hogy ezzel a Samsung kikerülheti az LG Display szabadalmait, és olyan OLED TV-t gyárthatna, ami nagyobb képfényességre és szélesebb színtér reprodukálásra lenne képes, mint az LG Display jelenlegi OLED paneljei.
-
JKJ420
tag
Már az OLED is fantasztikus képet ad. Az ára is szépen megy lefelé. Kicsit utólagos kapkodásnak tűnik ez dolog.
-
#72042496
törölt tag
Az LG-kre épp van most 5 év gondoskodás, csak regisztrálni kell a hivatalos viszonteladótol (az Edigitál is az) vásárolt tévét.
[ Szerkesztve ]
-
TeeJay
félisten
ja látják biztos hogy az LG nem győzi gyártani az OLED paneleket és van benne pénz dögivel
ilyen piacról kimaradni jó nagy hülyeség lenne LCD-t meg nem tudnak ennyiért eladni már hiába írnak rá bármi varázsszót mint QLED meg xyzLED vakításokMixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/
-
mzso
veterán
-
mzso
veterán
Természetesen nem. Itt is ugyanúgy kék OLED-et fognak alkalmazni minden alpixelnél mint az LG (akik foszforral csinálnak belőle fehéret).
Ha a kvantumpontok engedik akkor ennél is kb egyszerre fognak öregedni a pixelek. Tartósabb, védettebb a beégés ellen biztos nem lesz az LG-féle OLED-nél.[ Szerkesztve ]
-
mzso
veterán
válasz rottenbull #1 üzenetére
Mióta számít?
A lényeg, hogy meg tudják-e vetetni az emberekkel. Egyébként aligha nem a fogyasztásban lesz jelentős előnye. Színben max annyi előnye lehet, hogy jobban tudják hajtani a piros/zöld pixeleket a nagyobb hatékonyság miatt.
Bár azt nem tudni, hogy maga a kvantumpont mennyire bírja majd a gyűrődést -
nagyúr
Akkor ezek szerint sikerült megoldaniuk a kék öregedését? Vagy úgy vannak vele, hogy 2-3 évet csak kibír, aztán majd vesznek újat a népek?
Aki él és nem boldog, az téved!
-
CheGhost
aktív tag
A Samsung "rákényszerül", hogy az ilyen "rossz" technológiákat alkalmazzon, mint az OLED, mert az emberek nem veszik a "jobb" képet adó tévéjüket?
Hova fajult ez a világ?A plazmát sikerült kinyírniuk, szerencsére az oled-et nem.
[ Szerkesztve ]
*** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***
-
rottenbull
senior tag
Ki veszi majd eszre a kulonbseget?