- Csendben leállította a Deep Link fejlesztését az Intel
- Már Vulkan API-val is működik a Smooth Motion képgenerálás
- Driftelős és lövöldözős hangulatú lett az új Arc meghajtó
- Ollós klaviatúrával és az eddigi legkisebb Basilisk egérrel jelentkezett a Razer
- Viszonylag kompakt léghűtésekkel gyarapította kínálatát az Arctic
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fall-N
veterán
Gondolom azért 32 bit még, mert a legtöbb program 32 bites. Fölösleges lenne azért 64 bitet emulálni, hogy utána az is még ezen felül 32 biten fusson. Legtöbbször úgyis 32 biten futna.
Ha tényleg minden program 64 bites lenne vagy mindegyikből lenne legalább 64 bites változat is, akkor nem lenne szükség már a 32 bitre.
-
ddekany
veterán
válasz
Geri Bátyó #25 üzenetére
Igen, emulációval oldják meg az ARM-os Windows-on, és biztosan valami technikai oka van, hogy 32 bit esetén jobban boldogulnak. Csak elvileg, ha az Apple is emulációval próbálja áthidalni amíg mindenki fordít ARM-re is, ők ugyan ebbe kéne, hogy belefussanak. Vagy lehet, hogy ők ügyesebbek lesznek... Ha meg újrafordítást kérnek ARM-ra (nyilván akkor már csakis a 64 bitesre), akkor nincs jelentősége, hogy az x86/x64 gépeken megpróbálták-e elnyomni a 32 bitet, vagy sem.
-
mekker
őstag
válasz
Geri Bátyó #25 üzenetére
A rendszerhívásoknak (amiket a legtöbb alapvető funkció eléréséhez használ egy program) meg kell írni a másik architektúra szerinti párját. Az ARM-támogatás gondolom csak azért lett 32 bites, mert abban az időben olyan hardveren kezdték a fejlesztését, más tippem nincs.
Egyébként meg nem feltétlen fut gyorsabban egy 32 bites program. Egyrészt az effajta emulációnak is lehet némi költsége. A másik az, hogy x64-es procin akarsz emulálni x86-ot. Ez azért baj, mert tudtommal x64-en logikailag több regiszter van, és vannak speckó vektoros és lebegőpontos műveleteik, amiket nem biztos, hogy elér egy 32 bitesre fordított program. -
alapz@j
tag
válasz
Feketelaszlo #30 üzenetére
IrfanView (van 64 bites verzió)
MPC-BE (van 64 bites verzió) -
válasz
Feketelaszlo #30 üzenetére
Irfanview [link]
-
Fall-N
veterán
válasz
Feketelaszlo #30 üzenetére
Egy fájl más dolog és már ezek leváltására is vannak már új formátumok. MP3 mellett ott az APE, AAC, FLAC stb. ami jobb minőségű. GIF helyett a webm stb.
De programozásban miért kellene leragadni? 8 bit és a 16 bit is kihalt.
-
Dr. Romano
veterán
válasz
Feketelaszlo #30 üzenetére
Én a billentyűzet támogatását szüntetném meg. Az első otthoni PC-k óta hordozzuk magunkkal ezt az elavult eszközt
-
Feketelaszlo
senior tag
Mondjuk arra kiváncsi vagyok, hogy a 32 bit ellen agitálók milyen képnézegetőt vagy zenelejátszó szoftvert használnak, mert ezekből a programokból a legnépszerűbb termékeknek egyáltalán nincs 64 bites verziója - legalábbis Windowson. Apropó, az MP3 audioformátum már 25 éves, a GIF kép pedig közel 30 - javaslom ezek támogatását is megszüntetni, úgyis már csak a korral haladni képtelen konzervatív réteg használja őket (szarkazmus).
-
Fall-N
veterán
Nagyon helyes. Már az MS a Vistánál ígérte, hogy a következő Windows (ami lett a 7) már csak 64 bites kiadásban lesz. Ehelyett csak nem lépték meg.
Kár mostmár halogatni az átállást, amikor már tényleg másfél évtizede, a mobilokban meg pár éve adottak a 64 bites CPU-k/SoC-k. A 16 bit is kikopott. 4 GB RAM meg már a tíz évvel ezelőtti C2D alapú gépemben volt (és emiatt vettem rá akkor x64-es Vistát). Telefonokban is simán van már 4 GB memória. (A megcímezéséhez meg kell a 64 bit, ez régi téma).
Szóval már akkor meg kellett volna lépni amikor kezdett általánossá válni a 4+ GB RAM meg a 2 GB+ VRAM GPU-k.
-
zetor2000
őstag
válasz
bitblueduck #20 üzenetére
486-os processzor családban még opcionális volt a koprocesszor. A 486SX/SLC/DLC nem tartalmazott semmi ilyesfélét, szerintem. A teljesértékű, beépített koprocesszor asszem a Pentium vonalnál indult el, AMD és klónjainál az "586" CPUknál.
-
Onyrew
csendes tag
Azt nem értem, hogy miért a felhasználó arcába dobálja az értesítést, ha ő az aki általában nem tehet arról, hogy az adott szoftver csak 32-bitesként adták ki...
-
ddekany
veterán
Én azt nem értettem soha, hogy felhasználók miért vágynak 64 bites alkalmazásra, pláne ilyen vehemensen, olyan alkalmazások esetén, minek a memória használata nem megy 2G közelbe (és ez a többség). Aminél 2G fölötti memóriaigény várható (jellemzően fejlesztő, grafikai, CAD alkalmazások), abból azért elég valószínű, hogy már rég van 64 bites változat, vagy akár csak az van. Ami meg nem eszik annyit, annál a felhasználónak teljesen mindegy, hogy 32 vagy 64 bit, tudtommal. (A 32 bites változat meg legalább fut minden rendszeren, szóval minek terjesztenének belőle 64-es változatot is a készítők?)
Persze, az OS készítők szeretnék eldobni ezt a nyűgöt, de nem ők írogatnak a fórumokba, hanem felhasználók.
-
joey04
titán
Mi ebben az "érdekes"? iOS-en is így csinálták.
-
ROBOTER
addikt
-
bitblueduck
senior tag
válasz
E.Kaufmann #5 üzenetére
64 bites pontosság
az más. 64 és 80 bites pontosságot (lebegőpontos a.k.a. törtszámok) már a 8087 coprocessor is tudott, aztán a 486-tól kezdve már a CPU része volt. -
Fejlesztőként dolgozom, és természetesen bennünk is felmerült a 64 bitre való átállás.
A fordító szempontjából csak egy kapcsoló. (Meg persze egy rakás tesztelés, mert óhatatlanul maradnak bent rejtett kompatibilitási hibák.)Leginkább néhány microsoftos rendszer tart még vissza minket, amikből nem jött ki 64-es változat. Igen, van helyette másik, amiből van. Csak épp az vagy nem elérhető ebből a környezetből, vagy pedig gyengébb teljesítményt produkálva, mint a jelenlegi.
Egyébként pedig az ügyfelek egy része még XP-t használ (erről módjával sikerül csak átnevelni őket), de a 32 bites Win7 teljesen általános. Arra is lehet mondani, hogy hány éves.
Szóval amíg úgyis kell 32 bites változatot fordítanunk és karbantartanunk, addig minek szívassuk magunkat egy 64-es változattal is, ha egyszer számottevő fejlődést nem várhatunk tőle? -
scdlsc
senior tag
Akkor végre lesz 64 bites Steam kliens.
-
opr
nagyúr
Ez egy nagyon szimpatikus kezdeményezés, igazából mindenhol így kéne legyen.
A probléma, amiért a mai napig él a 32 bit az az, hogy rengeteg cégnél van "anno valaki megírta, azóta használjuk" legacy lib, sokszor a 80-as évekből.
Katasztrófa az egész, viszont erős üzleti jellegű indok nélkül a managementet lehetetlen meggyőzni ezeknek a portolásáról/újraírásáról.
Ha ezt minden OS bevezetné, esetleg még ennél is agresszívebben (pl. minden indításnál kiírná, hogy elavult fost használ a program, kérjük jelezd a fejlesztőnek), az már egy elég erős üzleti jellegű érv lenne. -
Füleske
addikt
Androidról koppintották . 5.1 -esre is ezt írják már a programok.
-
berVi
senior tag
"Miert ilyen surgos".
Na, pont az ilyen ostoba hozzaallas miatt. 15 eve van 64 bit, de a ruhes fejlesztok a mai napig nyivakolnak, hogy jaaaj, hat de annak nincs ertelme, nem lesz gyorsabb, jovanazugy.
Na, ezert ilyen "surgos". Eleget vartunk.
-
ddekany
veterán
válasz
E.Kaufmann #11 üzenetére
Arra mondtam, hogy csavar, hogy a cikk spekulációja szerint talán a 2020 ARM-osítás miatt nyomják a fejlesztőket 64 bit felé, miközben Windows esetén, ugyancsak az ARM-osítás miatt, pont a 32 bit felé nyomják az alkalmazás fejlesztőket. Ha az MS-nél ez így jön ki technikailag (x64-ra nem tudják jól megoldani az emulációt), és az Apple-nél meg pont fordítva van, az elég fura veszi ki magát.
-
E.Kaufmann
veterán
Miért csavar? Már az Itanium óta így működtek a Windows-ok (talán már Win2k is, de az XP/2k3 tuti). Natív vagy legújabb futtatási szint 64 biten, 32 bit-es x86 win32-es programok pedig a WoW64-en keresztül (emuláció (IA64 esetén) vagy üzemmódváltás (EM64 esetén)), legalább is a 64 bites Windows-ok így működtek.
A MacOS meg csak 64bit valszeg már mindenféle örökség nélkül, esetleg emulátor beiktatásával régebbi (intel 64 bit) programok. -
ddekany
veterán
Amúgy 32 bites alkalmazások valamivel takarékosabbak a memóriával, mert a pointerek amiket tárolniuk kell fele akkorák. Nem gondolom, hogy ezért érdemes lenne fenntartani a 32 bites alkalmazások támogatását, de csak hogy ez világos legyen. Ez nem mindenhol lényegtelen, pl. a 64 bites Java-ban emiatt van 64 bites pointerek összenyomására opció (32 biten tárolja a 64 bites címeket, úgy, hogy 8-al leosztva tárolja őket, így 32G a korlát, ami általában bőven elég).
-
ddekany
veterán
2020-as ARM-osítás kapcsán vicces csavar, hogy az új ARM-is Windows-on meg pont fordítva van: az x86-os Windows alkalmazásoknak azon csak a 32 bites változata fut.
-
balaaazs
senior tag
Tök igazuk van, jól csinálják!
-
Feruendios
tag
A 64bites rendszer tudja emulálni a 32bit-et, de a fejlesztői oldalról csak akkor vagy rákényszeritve a 32bit-re ha valami olyan lib-et használasz aminek nincs 64bit-es verziója. Ami két dolgot jelenthet egyik, hogy valami ezer éves elvault ****. Illetve a renszer komponensekből kell 32bites verziót fentartani ami + munka.
Ergó ha nincs semmi valós 32bit-re kényszeritő tényező akkor ideje átálni 64bit-re. -
E.Kaufmann
veterán
Windows-nál pl külön alrendszer van (WoW64, külön system32 és program files mappa a 32 bites programoknak), gondolom MacOS esetén is még megvannak a 32 bites rendszerkomponensek.
Van amúgy Linux esetén olyan öszvérmegoldás, hogy aminek nem kell 64 bit az futhasson valami köztes módban, elvileg vannak sebességbeli előnyök azoknál a programoknál amik nem igényelnek 64 bites pontosságot és túl sok RAM-ot, de nem akarok nagy hülyeséget írni.
Azért lenne jó a csak 64 bit, hogy egyrészt egyszerűbb legyen a rendszer, másrészt ahogy említették, jönnek az új saját fejlesztésű processzorok és gondolom, úgy optimalizálják, hogy ne kelljen már 32 bites programokkal bíbelődni, és helyet takaríthatnak meg ezzel a CPU design-ban is más fontosabb részegységek számára. -
Norb79
őstag
iOSen még letisztultabb megoldást alkalmaznak, a 11es verzión már el se indulnak a 32 bites cuccok, letölteni/tepeíteni se lehet őket.
-
AAAgold
senior tag
De mi a gond a 32bites programokkal? Nem teljesen mindegy egy 64bites rendszernek?
-
Itt az idő, egyébként.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph Nem tudni, hogy miért, de a macOS minden 32 bites alkalmazás első indításakor jelzi, hogy nem optimalizált programról van szó.
- Samsung Galaxy A71 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- 18 éve! Billentyűzet magyarítás magyarosítás. Festés vagy lézerezés és egyebek! 3 lehetőség is van.
- LG 32GP850-B - 32" NANO IPS / 2560x1440 / 180Hz 1ms / NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync / HDR 400
- Bomba ár! Dell Latitude 7400 - i7-8GEN I 16GB I 256GB SSD I 14" FHD IPS I CAM I W10 I Garancia!
- Csere-Beszámítás! RTX Számítógép játékra! I5 9400/ RTX 2060 / 32GB DDR4 / 500GB SSD
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest