- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- Melyik tápegységet vegyem?
- HDD vs SSD: Ki nyer 2025-ben? – Tech Percek #4
- Milyen TV-t vegyek?
- Dell notebook topic
- Hardvereket hozott a májusi cserebogár
- Kábelrejtő, "prizmás" miditorony az In Win berkeiből
- Milyen nyomtatót vegyek?
- Shield TV-t csinált a Shieldből az NVIDIA
- Lenovo Thinkbook, Yoga széria
Új hozzászólás Aktív témák
-
Solten
őstag
Köszönöm, ez a cikk nagyon kellett...
-
#06658560
törölt tag
Egy kérdés: "ipari" vinyókhoz mérten- ipari= tizenezres tányér fordulatszámmal megáldott SAS vinyók- hogy teljesítenek rendszernek az SSD-k? Esetleg olyanokból összerakott raid0 ellen?
-
kpal
nagyúr
Na ez király cikk most már többet tudtam meg az SSD-röl.
-
LevoJr
csendes tag
Nagyon-nagyon átfogó elemzés! Eddig is olvasgattam SSD teszteket, de ez felülmúlja akármelyiket!!! Már régóta vártam egy ilyent. Engem nagyon érdekelnek az SSDk, és gondolkodom is egy upgrade-en, viszont a jelenlegi áruk miatt nem nagyon van rá lehetőségem.
Amit hiányoltam a teszt végén levő táblázatból, az a 4 kb-os random fájlolvasás meg -írás, mert ha pl. oprendszernek szeretnénk SSDt, akkor nem annyira lényeges a szekvenciális írás. Az idő előrehaladtával, meg újabb SSDk/kontrollerek megjelenésével jó lenne, ha a táblázat kiegészülne a 4kbos random cuccal.
Még 1x grat! Kiváló teszt! Felülmúlta az elvárásaimat, mikor olvastam, és láttam, hogy húúú.. Még mindig nem fogytak el az oldalak
Csak így tovább!
-
muxi-muxi
senior tag
Ekkora tesztet sem láttam még a PH!-n. Gratulálok, lenyűgöző írás. Jelenleg nincs rá keret, hogy feleannyi idő alatt bebootoljak. Amiben szenvedek, az az akut helyhiány, mióta vannak a világon HD-tartalmak...
-
harom.14
tag
válasz
Ren Hoek #193 üzenetére
Amit írtál megvan a cikkben is és tökéletesen értem. Csak nem ez volt a kérdés
(Ráadásul tisztában vagyok vele, hogy "hardcore" user vagyok, nekem jóval több írásom lenne az átlagosnál. Mindenesetre nem erről szóltak a kérdéseim, hanem technikai, tudományos, logikus magyarázatotak vártam a különbségekre.)
Egyébként én teljesen indokoltnak gondolnám, ha szeretném 5 év múlva is használni a 160 GB-os meghajtót. Ma is használok olyan vinyót, amit több, mint 5 éve vettem. Pedig azt nem is élmény használni.
-
Ren Hoek
veterán
válasz
harom.14 #192 üzenetére
Jelen esetben 2%-ot esett az elhasználtság értéke 3 hónap alatt, és erős használat mellett. Ebből azért lehet következtetni élettartamra nézve. Ja és itt nem azt jelenti hogy 50%-nál a fele bad sector, hanem wear leveling-el együtt még mennyi van neki hátra. Ezzel számolva 12.5 év jönne ki... Már 5 év múlva is szánalmasan kicsi lesz ez a 60 GB-os kis morzsa. (ennyi év kb egy 2500 nap-ot ment vinyónak felel meg... amit azért nagyon keveset látni élő példányt, gépben. Mert már olyan elavult hogy kidobásra ítéltetett)
-
harom.14
tag
Köszönjük fLeSs, jó "kis" cikk!
Esetleg olvastad az én wear levelinges számítgatásaim? Már lassan két és fél éves.
Viszont én úgy látom, hogy Neked máshogy jöttek ki a dolgok.
A saját naplóm szerint napi 100 GB körüli az írásom, amivel a 32 GB-os SLC ssd 87 évig bírná. (A régi hozzászólásomban napi 167 GB-al számoltam, úgy lett ~50 év.) Az SLC cellák viszont 10szer többször írhatók, mint az MLC-k, tehát ha ez egy 32 GB-os MLC meghajtó lenne, akkor 8.7 évig bírná napi 100 GB-os írással.
Na most nézzük az inteles számítást, aszerint legjobb esetben összesen 370 TB írást bír ki a 160 GB-os meghajtó. Na most ha az én napi 100 GB-os írásommal leosztom ezt, akkor 10 évig bírja ki. Ez "majdnem" annyi, mint az általam számolt 8.7 év. (Ezt még akár rá lehetne fogni pont a wear leveling overhead-jére, mivelhogy a 100 GB-ot én azzal együtt számoltam.) Viszont van egy nagy különbség: a meghajtók mérete. A 160 GB-os 5-ször akkora, mint a 32 GB-os, azaz 5-ször annyi cellára lehet elosztani az írásokat. Azaz 5*8.7 év = 43.5 évig kéne bírnia, míg az intel szerint ez csak 10 év.
Ráadásul jóhiszemű voltam, mert a maximális 370 TB-al számoltam, míg ha a minimális 15 TB-al számoltam volna, akkor 5 hónapig sem bírná... De ha jól látom a párhuzamot az intel számításai és az enyém között, akkor a maximális 370 TB-al kell számolni, mert én a blokkok cellatörlését számoltam. Azaz a naponta kiírt 100 GB nem feltétlen ennyi tényleges írást jelent, hanem egész pontosan 100 millió 1 MB-os blokk törlését jelenti.
Szóval esetleg valaki meg tudja magyarázni a különbséget?
Én csak azzal tudnám, hogy a max 10ezer cellánkénti törlési ciklusok helyett ~2500-al számoltak. Viszont ha ez tényleg így van, akkor megkérdőjelezi a megbízhatóságot az, hogy az Intel csak a negyedében bízik...
Meg még az is érdekes, hogy a régi számításaim szerint egy blokk mérete az SLC-s mtron-nál 1 MB. Azaz ez a minimális egység amit töröl írásnál. A cikkben viszont 4kb-os "lapokról" van szó az alignálás kapcsán. Lehetséges, hogy ekkora különbség lenne a mai és a 3 éves meghajtó között? Ahol a mait nem szó szerint kell venni, hiszen a második generációs intel is már majdnem 1 éves, az első generációs pedig még idősebb. Vagy inkább az SLC vs. MLC-nek tudható be ez a nem kicsi (256-szoros) különbség?
-
DV
senior tag
Notivinyo csere utan erezheto a kulonbseg, SSD (Intel 80GB) vasarlas elott nem is tudtam, hogy sata I-re van korlatozva a chipsetem sebessege (ICH8M), ez csak a teszteleskor derult ki.
Sata I-es laptopban (Dell studio 1535) a sebesseg: #, Sata II-es laptopban: #. Sajnos nem tudtam beszerezni ket egyforma laptopot kulonbozo chipset sebesseggel. A sata II-es laptopban ICH9M-es chipset volt (Dell Inspiron 1545).
Erzesre nem vettem eszre semmi kulonbseget a ket gep hasznalatakor, ugyanolyan gyorsak voltak, csak a tesztben latni a kulonbsegeket.
Annyit meg, hogy asztali gepben meg gyorsabb lenne, #. -
Matamata
aktív tag
Prefetch és SuperFetch kikapcsolása pontosan miért is jó?
Amikor moonman-t kérdezték a Prefetch kikapcsolásáról azt írta hogy felesleges mivel inkább csak olvas az SSD-ről. A SuperFetch meg ha jól tudom a memóriába tölti be az olyan dolgokat amiknél szerinte fontos, hogy gyorsan elérhetőek legyenek.Amúgy mindenki vegyen SSD-t mert tényleg nagyon megdobja a felhasználói élményt.
-
Stanchore
senior tag
Hatalmas UP a szerzőnek
Szerintem több százan (ha nem ezren) vártunk erre a tesztre.. Miközben nyitottam meg, arra gondoltam, hogy csak ne megint az az egy oldalas, felületes, info szegény teszt legyen, mint általában amiket az ssd-ről találni szoktam. Hát nagyon nem az lett, úgyhogy grat hozzá. Igaz egy napom ráment meló közben, ráérős időmben, de megérte, sőt szerintem párszor még el is fogom olvasni, hogy teljesen letisztuljon..
És már látom is mit kérek karácsonyra
-
Male
nagyúr
válasz
graydragon #179 üzenetére
1: Oszthatod kettővel simán azt a gyári értéket. Úgy kb megvan a valós tempó a leggyorsabb részen (120-130MB/s-ig mennek el).
2: Legolcsóbb, de gyors megoldás: Semmi RAID, mindent egyik vinyóról a másikra csinálsz (a harmadikon meg van az OS). ISO másolásnál a seek time itt ki is esik (már ha nem töredezett a vinyó), és 100MB/s körül fog menni átlagban. (a kockázat is kisebb, mint RAID0 esetén, némi megszokás után meg már nem is kell gondolkozni ezen)
3: Igen, vinyóval ez nem gond.
-
Ren Hoek
veterán
60 Giga nem 60K
Ezen lepődtem meg amúgy én is.
Sebességben HDD szintjén, read gyorsabb is sokkal, 200 felett!:Kingston SNV425 39K
Vagy
OCZ Agility 47K (bazárból lehet venni 37.5K-ért)
Greydragon: Előszöris nem fél millisec, hanem 14 minimum. SSD-nél meg 0.1 ms...és pont hogy durván számít! Amíg a HDD elér egy szektort addig SSD már rég betöltött... RAID ezen sem javít, sőt még szerintem ront is minimálisat az elérési időn.
Másrészt meg felejtsük már el, hogy 4-5 GB-os ISO-kat fogsz másolgatni a 60GB-os SSD-re :
Arra ott a HDD...
A programok telepítése megint csak nem órák kérdése, a fentebb felsorolt SSD-k ugyan olyan szinten vannak szekvenciális írásban, sőt még gyorsabbak is, mert a sebesség állandó...HDD-nél viszont csak a pereménél van a max! Beljebb feleződhet akár.
Ja és végtére... Nekem már egymagában az 1T-s samum is bebúgatja a házat és azért van hangja. Ebből 4 az kb atomreaktor. Sztem egy 400 mega kijönne belőle ez tény... de hogy RAID 0-ba nem mernék tenni 4 samut... az is tény
Bármelyiknél egy crash, és buktál minden adatot
1 db is elég rizikós már...
-
DarkByte
addikt
Wow, emelem kalapom! Ez az írás most tette rendbe a fejemben a dolgokat, habár a TRIM-el foglalkozó rész még nem teljesen tiszta.
Szerintem még idén lesz egy ilyenem a gépemben, persze azt még nem tudom hogy a notimban vagy az asztaliban
-
Predator666
aktív tag
válasz
W.Wilson #166 üzenetére
Nos fontos, hogy akkor ismerjük egy szó jelentését, ha megfelelő környezetben tudjuk használni.
A magyarosítás megfelelő környezetben való használata: pl.:
- A kommunista állam a felvidéki szlovákokat erőszakkal magyarosította.
- A pozsonyi német joggyakorlat magyarosítva lett.A magyarítás megfelelő környezetben való használata: pl.:
- Az angol nyelvű számítógépes játék magyarításához kell még némi idő.
- A magyarított változata a biciklinek a lábtekerészeti-tovalöködöm.Tehát kiviláglik, hogy a magyarítás vonatkozik a különböző idegen nyelvű szövegek lefordítására, míg a magyarosítás a magyarság terjesztésére utal. Természetesen használható az idegen nyelvű szövegek fordítására a magyarosítás szó is, ám nyelvtanilag nem épp szerencsés. Így továbbra is tartom az álláspontom.
-
nonoka74
tag
azta,végig olvastam!ku.va jó cikk!tetszett!köszönöm
-
dabadab
titán
válasz
graydragon #179 üzenetére
A HDD-k lassúsága alapvetően a rettenetes seek time-okból adódik, azon meg nem segít a RAID.
"Mint átlag felhasználó nekem sokat számít az, hogy a 5-8 gigás iso-kat gyorsan mozgassam"
Átlagfelhasználó
-
graydragon
csendes tag
Jó cikk, tényleg sokat segít abban hogy megértsük az SSD-ket.
De pár dolgot megjegyeznék.
1. 4db RAID0-ba kötött 500GB-os Samu HD502HJ hogy teljesít mondjuk egy vele azonos áron kapható legolcsóbb 60GB-os CORSAIR Reactor CSSD-R60GB2-BRKT ellen. mert ugye kit érdekel a teljesítmény ha az túl drága. (az alapból 2TB vs 60GB-ról nem is beszélve)
HD502HJ fájl mozgatási adatai a Samsung szerint:
Data Transfer Rate / Media to/from Buffer(Max.) 250 MB/sec
Data Transfer Rate / Buffer to/from Host(Max.) 300 MB/sec
Ha ezt beszorozzuk 4-el akkor elég magas értéket kapunk (1-1,2GB/s!), ez gyakorlatban mennyire valós, illetve az SSD-kel összevetve hol áll? Jó, tudom, mondjuk önmagára írva/olvasva ez már azért jócskán csökken.2. Mint átlag felhasználó nekem sokat számít az, hogy a 5-8 gigás iso-kat gyorsan mozgassam, a játék gyorsan települjön, ráadásul valljuk be, sok kis fájlt a rendszer fájlokon kívül nemigazán tárol az ember.
3. Ráadásul inkább áldozok most még pár másodperccel többet mondjuk egy pálya betöltődésére a FarCry2-ben semmint hogy órát/órákat várjak egy-egy *köhhhmm* ingyenes játék letöltésére, telepítésére, mert egyszerre 1-2 játéknál többet nem érdemes tárolni illetve telepítve tartani az SSD-n (már ha ugye szeretnénk, hogy SSD-ről gyorsabban induljon az)
3. A HDD-t semmiképp nem tudjuk még száműzni a gépből (újgazdagokra nem vonatkozik, nekik nem akarok flame-elni) mert még ha veszek is 4-5 darab 60GB-os SSD-t az több mint 200 ezer forint, ami ugye még sokaknak kevés a fájlok tárolására.
4. Majd egyszer megengedem magamnak, de az még nem idén lesz ilyen rossz forinttal, ráadásul még a németek (akiknek 6-szor akkora a fizujuk mint nekünk) is erősen vacillálnak az SSD és a HDD között.
-
zazahoho
őstag
thx az átfogó írásért
,most tervezgetek venni,és ez komoly támpontot nyújt majd
-
Jenő76
tag
Ha az ember be akarja tartani a 20-25%-os szabad hely szabályt akkor a 32 Gigás SSD-ből csak kb 24 marad, ez meg már igen kevés egy win 7 64 bithez. Következő értelmes lépés a 64 giga ez meg kb 60000 Ft , Ezért már egy gyengébb konfigot lehet venni.
Egyenlőre HDD párti maradok és türelmes.
-
salytmasztor
aktív tag
Grat a cikkhez fLeSs, pont mostanaban akartam informalodni ebben a temaban, thx.
-
nghost
tag
öregem, minden elismerésem!
még csak a 3. oldalnál járok, de elakadtam egy mondatnál, ami arra sarkallt: nézzem meg hány oldal.. amikor megláttam a végeláthatatlan listát, kb
fejet vágtam. nem számítottam ekkora részletességre. gratulálok a cikkhez!
-
fLeSs
nagyúr
menj lécci a link fölé az egérrel és nézd meg a fájl nevét, ahci_win7.reg-et és ahci_winxp.reg-et kell látnod.
lehet, hogy nálad a reg kiterjesztéshez vmilyen mp3-lejáccó szoftver van hozzárendelve.ha letöltés után ahci_win7.reg.mp3 lesz a fájl neve, akkor a .mp3-at töröld ki belőle.
-
Nyertetek csak fejezzük be.!
-
DV
senior tag
Csak a szekvencialis sebbesseget fogja meg, marmint az iras/olvasas nem lesz tobb kb: 140MB/s-nel.
(Laptopban azert meg egy picit jobban "fekez" a Sata I, de azt is inkabb irasnal es az is csak merheto, nem erezheto. - Nalam ez az eset all fent, ugyhogy tudok teszteket linkelni.) -
mv
aktív tag
Szerintetek a Sata I.-es csatoló mennyire fog vissza egy modern SSD-t?
--
A cikk miatt maximális tiszteletem. -
W.Wilson
aktív tag
válasz
Predator666 #158 üzenetére
De van olyan szó, csak mást jelent. De a cikkben jól van használva, mert az alignálás nem igazi magyar szó, mondhatjuk rá, hogy csak magyarosítva van az angolból.
-
Angel1981
veterán
Nagyon jó cikk, köszönjük!
-
Ren Hoek
veterán
válasz
Predator666 #159 üzenetére
Felesleges matematikailag felfogni, csak arra céloztam ami a tesztben is van: 4magos egyértelműen sokkal nagyobbat gyorsul, mint egy egymagos.
SymbianOS: Engem is a tényadatok, kimutatások érdekelnének
Hirtelen vagy lassan haló SSD-kről vs HDD
-
Zozi22
csendes tag
Gratulálok a cikkhez.
Próbáltam letölteni az AHCI driver regisztrációs file-t. A link mögött egy mp3 kiterjesztésű állomány található, amit gondolom csak át kellene nevezni, hogy importálhassam.
Tud valaki segíteni, hogy mit csináljak? -
Predator666
aktív tag
Jó cikk lett.
Egy kis kukacoskodás: Nincs olyan magyar szó, hogy magyarosított legjobb tudásom szerint. Az 'magyarított'.
Ezt a 6. oldalon olvastam. -
-
Chaser
legenda
A huf mindenkori piaci helyzetétől elvonatkoztatva értettem a kérdést. Nyilván GB/huf arányban mindig jobb helyen lesz a hdd, de az ssd-nek -1előre legalábbis- nem az a célja, hogy kiváltsa, esetleg mobil gépekben, én oda akartam venni egyet, legfőképp a hang miatt. Tömegcikk alatt én azt értem, hogy cc 2-3 hónapja lett volna nálunk 60GB-os értelmes vezérlővel 15k-ért, ami sztem nem olyan pofátlan elképzelés, annyiért már majdnem 1TB-os hdd-t lehetett kapni. De mondjuk tudok várni, ebben az esetben az idő nekünk dolgozik
Olvastam kb fél éve egy új technológiáról, de azóta se hallottam róla, ami megtöbbszörözte volna a kapacitást, ugyanakkkor a gyártás olcsóbb lett volna, nem csíkszélessggel kapcsolatos történet...hátha beérik belátható időn belül.
szerk: dabadab: Ott nagy eséllyel az elektronika ment tönkre, arra igazából a smart nem sokat tud jósolni amennyire én tudom. Az meg lehetett esetleg gyári hibából, de akár feszingadozásból is, ami neked fel se tűnt. Nálam még nem halt meg hdd, nagyon más se, igaz meg se érik azt a kort
Van egy F2-es samum, az 1 éve van, gyakorlatilag új korától kezdve gyűjti a weak sectorokat, de rendellenességet nem okoz. Már 100+ fölött jár, alig várom hogy behaljon hogy gariztatni tudjam.
-
dabadab
titán
válasz
Kolondrum #147 üzenetére
Ezt honnan tudod? Nekem az egyik HDD-m úgy halt meg, hogy egyik pillanatban teljesen jó volt (pár hónapja ment már, gyakorlatilag folyamatosan), SMART nem jelzett semmit, tíz perc múlva meg teljesen és reménytelenül döglött volt. Csak úgy magától, nem kapott ütést vagy túláramot, semmit.
-
Ren Hoek
veterán
válasz
Kolondrum #152 üzenetére
Eddig kivétel nélkül minden vinyóm produkált már valamilyen hibát. Egy meg is halt közülük (minden adatom odaveszett) Szerencse hogy csak egy.
Jelenleg a nagyrabecsült zsírúj Samsung 1 TB F3 nyomja a write error-okat, és a raw read errort... elmúlt héten vagy 10x kifagyott a gép. Szerencsére mostanában "megjavult" kopkop kop. Mind mind mechanikai lemezfelületi hiba. Már tököm televan a mechanikával...
Persze az SSD is meghalhat ez tény. De a mechanika miatt iszonyatsok hiba keletkezik, és sok adat veszik oda... -
-
Peethy
őstag
Minden elismerésem, nagyszerű cikk! : )
-
Ren Hoek
veterán
válasz
Kolondrum #144 üzenetére
Súlyosak? Pont hogy kiderült, hogy élettartam probléma fel van fújva! (Én teljesen abban a tudatban voltam hogy 5 év csak az átlagos életciklusuk!)
A tesztben 3 hónap alatt 2%-ot romlott az állapota igen aktív használat esetén. Amire elérné a 0%-ot 25 év telne el! (Vélhetően csak az első részét olvastad el a cikknek)
Másik az ár. Mint már írtam, időben 1 év alatt simán "behozza" az árát. Nincs alternatívája, mert egy 4 magos gépet már nem tudsz mással gyorsítani. (RAID-nél is marad az elérési idő HDD-nél, ráadásul hangosabb lesz, 2x fogyasztás) . Ráadásul minél erősebb a géped, annál nagyobbat javul a teljesítménye. Manapság a HDD a szűk keresztmetszet...
Végül, itt váltásról szó sincsen... HDD ugyanúgy megmarad nagymennyiségű adatoknak. Ez csak egy nitro a kocsiba.
Ki kell próbálni egy SSD-s gépet, és fájó szívvel mész vissza HDD-re. Sajna nekem még nincs, de fogok egy 60 GB-ost szerezni 35K körül...
-
Quan-Chi
őstag
eddig is sejtettem, de most már tudom hogy technológiailag egy 0 terméket árulnak írtózatos pénzekért
-
Fúúú bmeg ez nem semmi adat.
Részben tudtam az SSD-k hátrányait, de h ennyire súlyosak azt nem. (számomra). Marad a tányér ami forog.
-
modeller
aktív tag
maradjunk annyiban, hogy az a counter nem alkalmas a lemez irás figyelésére, nem csak hálózati forgalom van benne, hanem egyéb háttértárra sosem kerülő belső forgalom, de még az a része is ami a hdd-nek van cimezve könnyen lehet, hogy a disk cache-ig jut csak és valójában soha, vagy csak 1 óra múlva kerül ki a hdd-re miközben már 20x felülirta a program más adatokkal és ezeket szépen összeadogatja az a counter, pedig köze nincs az ssd "fárasztásához".
Aminek köze van a lemezre iráshoz az a performance monitorban a physical disk/disk write bytes nevű counterje, azzal meg lehet nézni mikor mennyi irás történik VALÓBAN a háttértárra, tehát nem cache, hanem fizikai irás. Viszont ezt nem lehet lebontani processzekre, de ha az ssd élettartamát akarja valaki vizsgálni akkor pont ez kell neki.
-
zzolika
aktív tag
Nagyon jó cikk, gratulálok. Hosszú, alapos és mindenre kiterjedõ.
Ebbõl bárki mindent megtudhat az SSD-krõl.
2 oldalon: A statikus adat olyan adat, amit nem mozgatunk el, pl (...) a lapozófájl. Ezt inkább a dinamikushoz raknám, mert gyakran változik a tartalma.
5. oldalon: az AHCI XP-s reg szövegként nyílik meg, nem letölthetõként mint a Vistás.
14. oldalon: A "webdesigner" programcsokor nyolcadannyi idő alatt töltődik be SSD-ről, mint HDD-ről egy négymagos gépen. A táblázatban 8 és 45 szerepel, valamelyik nem jó.
Szerintem a sebességösszehasonlítás így egy kicsit megtévesztõ, mert ez csak a programbetöltési idõk gyorsulását mutatja. Egy átlagos napi géphasználat során a programindítások az idõ elég kis részét teszik ki. Lehet hogy itt az SSD látványosan gyorsabb, de azt mindenki döntse el magának, megéri-e neki a befektetést az a napi pár perc nyereség. Ugyanezt a pénzt procira, memóriára vagy videokártyára fordítva (felhasználási területtõl függõen) gyorsabb gépünk lehet. -
fotel
aktív tag
Ha megemelnék a minimálbért több munkanélküli lenne.
Aki szellemi munkát végez az ritkán kapja csak a minimálbért. Németországban egyébként _nincs_ minimálbér. Vannak 325€-s állások is. Ha valaki nem képzett, ott végzi. IGaz az csak napi 4 óra, de ha abból kettőt vállal akkor is csak 650€-ja van amiból viszont 400 minimum elmegy albérletre. Szóval a társadalmi tagozódás mindenhol megvan.
-
xxxbence
csendes tag
nagyon jo cikk koszonjuk!!!
regota varok egy ilyenre!
-
Melyik lenne a legolcsóbb, de már jól használható SSD rendszermeghajtónak?
Tárhely szempontjából már 30Gb is elég lenne, mert csak Windows, lapozófile, és apró programok mennének rá, semmit más (semmi hibernálófiile, rendszervisszaállítási mentések, vagy hasonló kacat).Régen volt már egy Jmicronos 32Gb-os befogva ilyen célra, de szar is volt, és be is döglött, azóta nem nyúltam SSD-hez.
-
waterman_
aktív tag
nagyon szép cikk, lenne pár megjegyzésem azért.
- félreérthető, de érdemes kiemelni, hogy nem az írás, hanem a nand blokkok törlése történik 512 kb-onként. csak ugye az íráshoz először le kell törölni a blokkot. amíg az adat kiírása megoldható a bitek 1-ből 0-ba billentésével, addig nem kell újraírni a blokkot egy 4 kb-os adat beírásához. (ezért tart csak 4 másodpercig leformázni egy nagy pendriveot, teleírni meg fél óráig, mert a formázáskor az írás blokkonként, felmásoláskor az írás pedig byte-onként történik. a törlés lényegében abból áll, hogy minden bitet 1-es állásba forgat, ettől kopik) (ebből jön a köv észrevétel) -->- ha az ssd támogatja a trim funkciót, akkor logikusan végiggondolva simán használható nagy terhelésű swap lapozófájlhoz is, hiszen nem kell minden lap (4k) kiírásakor az egész nand blokkot újrasütni, csak akkor ha a blokkot a wear leveling arrébb akarja mozgatni.
- utolsó észrevételem, hogy a truecrypt-es és egyéb titkosítós módszerekhez azért nem jó az ssd, mert nem lehetsz benne biztos, hogy az érzékeny adatodat írtad felül 3szor. nem biztos, hogy a truecrypt partíció készítésekor a teljes partíció felülete le lett véletlen byte-okkal szórva (mi van ha volt egy tucat jobban használt cella, és a kevésbé használtakat írta felül 4szer?)
valamint a legdurvább: pl truecryptnél, ha megváltoztatod a jelszót, akkor csak a partíció header részét cseréli a partició elején (durva lenne újrakódolni 800gigát..), ugye megfelelő sózással és randomgenerálással hízlalja a kulcsot. nade. megváltoztatom a jelszót. megváltozik a header. de nem az eredeti helyére írja vissza az újat (wear leveling), hanem egy kevésbé használt cellába. azaz megmarad a régi header valahol. ha képes egy hacker byte pontosan beolvasni az ssd-t, akkor ha tudja a régi jelszavam, és megtalálja a régi header részt, akkor a régi headert ráírhatja (restore a truecryptben..) az újra és a régi jelszóval már az övé is az érzékeny adatok tömege. -
Hát 1 legalább.
Igazából az is a gond, hogy a forint megint "évszázados" mélyponton van a béka segge alatt.
Valamint hogy nálunk az átlagfizu nem annyi mint a többi nyugati, vagy tengerentúli barátainknál.
Ha a minimál bér nem 60-70K lenne hidd el itt is jóval több embernek lenne, és nem igazán számítana az sem hogy épp GB/Ft arányban igen csak rossz.
Én ezért is szoktam mondani hogy felőlem aztán a kenyér, meg a benzin is lehetne akár 1000 Forint is, csak akkor végre a fizetések is igazodhatnának ehhez, ugyanis évről évre mindennek megy fel az ára, de sajna a fizetés nem igazán akar emelkedni.
De ez már teljesen más tészta és nem is igazán ide tartozik.A cikk pedig fenomenálisra sikeredett, minden elismerésem.
-
Chaser
legenda
Szép munka
Mennyi időnek kell még eltelnie ahhoz kb, míg végre tömegcikk lesz? 2-3 év vagy annál is több?
-
Male
nagyúr
Jó, hogy összeszedtétek a dolgokat egy cikkbe!
Pár apróság:
- Az első oldalon, hogy az MLC = 2 bit... azért ez nem teljesen igaz. MLC = több mint 1 bit (nem feltétlenül kettő, lehet 3, 4, vagy akár több is lesz majd)
- Második oldalon "A statikus adat olyan adat, amit nem mozgatunk el, pl. operációs rendszer fájljai, a használt alkalmazások/programok fájljai (Program Files könyvtár), a lapozófájl és a többi." A statikus adat nem csak az, hogy nem mozgatjuk, hanem a tartalma sem változik. A lapozófilet így elég durva statikus adatnak minősíteni, mivel folyton változik a tartalma. (ennél fogva ott nem is kevés az írások száma... nem véletlenül tiltogatták le sokan SSD esetén, vagy tették át vinyóra, amit később ti is megemlítetek)
-
mrhitoshi
veterán
na képben vagyok most már
köszönöm
-
Ren Hoek
veterán
Gigajó cikk, nem is kérdés. Laikusok számára is érthető!
Végeztem két "számítást", hogy kb mire lehet számítani.
Egy napi 10 órás géphasználatnál (net, meló akármi) rendesen pörög azért egy HDD, persze sok tényezőtől függ, de sok kis 14 ms, összeadódik.
Emellé még vegyük a bootidőt, a programok betöltődését, a víruskereséseket, a böngészést. Lehetetlen megbecsülni de tegyük fel, összeadva ezeket kijön napi 10 perc amikor ülünk a széken és várunk. 1 évre leszámolva ez kb 61 óra.Ha ezidő alatt dolgoztunk volna (666 Ft-os órabérrel számolva) kb
40K Ft jönne ki!
Ebből már kijön egy 60 GB-os OCZ Agility, vagy egy Kingston SSDNow! 60 GB-os verziója is.
Tegyük fel, hogy maximális használat esetén (de betartva a szabályokat) 10 évig bírja...
5 év múlva hol lesznek már ezek a meghajtók? Sehol! 1-2 TB-os 500 MB/sec-es verziókat fogunk használni.Szóval megéri, mindennapos használatra... A HDD-k 14 ms kis idői, és a betöltések, összeadódnak, és így végül visszatermeli a belefektetett pénzt 1 év alatt. Legalábbis időben.
-
fotel
aktív tag
" Az Intel nemrégiben adta ki az első olyan driverét (Rapid Storage Driver 9.6), ami szintén támogatja a TRIM-et (akár RAID-módban is), de csak az egyedülálló, tehát nem RAID-kötet részeként használt SSD-ken."
Ezt most hogyan értelmezzem? Nekem 2x64Gb SSD van RAID-ben.
-
MLaca
őstag
Azt hiszem, az elmúlt 10 évre ez teszi fel a koronát - az egyik legkomolyabb cikk lett, le a fejjel, fless
-
RyanGiggs
őstag
Nagyon jó cikk lett, gratula!
Bár engem még mindig nem tudott meggyőzni hogy vegyek egyet.
Elsősorban az ára az ami visszatart,és az hogy annyival nem kapok több pluszt!
Mert az hogy az hogy pl. Win7-em 2 perc helyett 1 perc alatt betölt,vagy
hogy a FireFox-om 2ms helyett 1ms alatt töltődik be, az nekem tök mind1.
De hát vonatkozik ez a játékokra is, hisz a pályabetöltési idő,
teljesen lényegtelen, mert ha már bejött, onnantól gyorsulás már nem várható,
hisz az a CPU-tól és a VGA-tól függ.
Na meg ha konvertálok mp3-at, vagy divX-et, az meg csak a procitól függ.
Lényegében egy átlagfelhasználó nem kap annyi pluszt azért
a sok kidobott zöldhasúért, mint amennyit ér!
Hisz ahogy néztem a 60Gb-os SSD 60 ropi körül mozog.
Na akkor inkább jobban járok ha eladom a vga-mat,
azt a 60 ropit hozzáadom, és veszek egy HD5850et.
És így máris érezhető a gyorsulás a játékokban!
Ami ugye a lényeg az egésznek.
Hisz ki a francot érdekel mennyi ideig tölti be!???
Azért egy Core2-es, vagy egy Core7-es HD5850-nel
már nem addig tart egy játék betöltése mint egy C-64el.
Ha jól tudom.
Én majd akkor ruházok be egy SSD-re, ha a 256Gb-os fog kerülni 20-30k-ba!!
Addig várok, ráérek! -
oPalRx7
aktív tag
végigolvastam, remek összefoglaló cikk
pár dologról már hallottam, de pl a vezérlőket, és a konkrét SSD-ket benne összegyűjtve csak most láttam igazán! nagyon hasznos!
-
VIC20
őstag
A WinXP-s registry-s link nem működik, mert lehagytad a végéről a kiterjesztést.
Amiről nem volt szó: biztonsági megfontolások. Pl. a TrueCrypt leírása kifejezetten ellenjavallja a pendrive-ra, SSD-re pakolt kódolt meghajtók használatát, pontosan azért, mert nem biztos, hogy jelszócserénél tényleges törlés/felülírás történik. (Ld. http://www.truecrypt.org/docs/wear-leveling.) Ezzel kapcsolatban mi a helyzet?
De nem is kell annyira messze menni: ha tényleg fizikailag felül akarok írni egy fájlt, mert el akarok tüntetni fontos, bizalmas adatokat, megtehetem?
Tehát valóban 100%-osan kiválthatja az SSD a jó öreg vinyókat?
(Már elnézést, hogy mégiscsak "merevlemezes szemmel" vizsgálom a kérdést, nem a megtértek emelkedettek nézőpontjából...
)
-
nbg
senior tag
Nagyon nagy thx a cikkert, sok mindent helyrerakott a fejemben! Nem semmi melo lehetett osszehozni...
-
fLeSs
nagyúr
De amit te írtál, hogy 4 GB-os kép 15 layerrel stb. nem éppen egy olyan eshetőség ami az emberek többségét érinti. Ilyen melóhoz vegyél több ramot.
A swapfájl az swapfájl, a memória helyett kerülnek ide az adatok, ez pedig nagy adatmennyiséget, nagyobb adatcsomagokat jelent, a phosotshop nem fog benne random kis darabkákat írkálni. Amikor elmented a képet, az egész elmentődik ami egyszerre egy nagyobb adatmennyiség. -
Genji
őstag
Óriási hiánypótló, köszi!
-
Joshi
titán
Nagyon részletes és jó lett a teszt grat.
Én már az SSD megjelenésekor tudtam hogy jobb mint a hagyományos HDD. A mai napig egyetlen egy probléma van vele mégpedig az, hogy kib@szottul drága még rendszer meghajtónak is.Számomra az a bosszantó hogy a gyártók hülyének nézik az embereket, ezek a cuccok 1-2 éven belül fillérekbe fognak kerülni.
Oké hogy gyorsabb de pont az átlagfelhasználó fogja azt mondani hogy ennyi pénzért inkább várok pár másodpercet a betöltésekre.
A cikk tényleg nagyon profi lett, sokat megtudtam belőle. THX! -
Hát ha valaki megnézné, hogy a lapozófálj mennyire bántja, és ha valójában alig eszi, akkor azt beleírni, hogy nyugodtan tegyük a C-re, mert nem számít, legfeljebb 35 év helyett 34,5 évig bírja, ha meg kiderülne, hogy zabálja, akkor meg azt írni bele, hogy nem érdemes a C-n hagyni.
Mert most a cikkből az derül ki (számomra), hogy bizonytalan vagy mégsem -
Peter Kiss
őstag
#hiba---------------------------------------------------------------------------------------------------
Ha a Windowst előzőleg IDE módban telepítettük, fel akkor sincs gond.
Ha a Windowst előzőleg IDE módban telepítettük fel, akkor sincs gond.
(Rossz helyen van a vessző.)oprendszer
operációs rendszer
(Szlenget ne.)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Köszi az írást! -
lapa
veterán
ssd ruley, ahogy anno raid0 is ruley.
miért nem volt notebook teszt, amikor pont ez a #1 célcsoport, ráadásul a szüttyögős 5400/4200 rpm vinyóknál egész mások lennének a számok?
meg tényleg jó lenne már kicsi linuxot is beszivárogtatni az ilyen tesztekbe, mondjuk egy Ubuntut. Nem 1:1 ugyanazzal a módszertannal, de mittomén elfért volna firefox, openoffice, mplayer... azért ha valaki használ a szerkesztőségben gondolom a többi program közül is soknak van linux megfelelője.
egyébként rengeteg hasznos infó van a cikkben. nekem most kell csinálni valamit Ubuntun egyébként? el kell tolni a partíciót?
-
szombatitomi
senior tag
Hú, ezt jó volt olvasni, felét nem is tudtam az SSD-ről.
És még azt is megtudtam, hogy a HDD kívülről kezdi az írást, eddig tévhitben éltem. -
fLeSs
nagyúr
válasz
GypsFulvus2 #105 üzenetére
meg lehet nézni.
eszközkezelő / folyamatok fül, aztán nézet menüpont és oszlopok kiválasztása. be kell jelölni az IO írt bájtok számát és akkor láthatod, hogy xy program mennyit ír.
nézd meg, hogy a photoshop mennyit ír egy ilyen képszerkesztgetés közben. ha csak lassan növekszik ez az érték, akkor kisebb "adatcsomagokról" van szó, ha viszont gyorsan, sok MB/s-os ütemben, akkor szekvenciálisról, az pedig nem gáz. -
rdi
veterán
Tankönyvi szintű munka, gratulálok.
Lehet, jobb lett volna több részben?
-
GypsFulvus2
őstag
Olyankor nem a teljes aktív állományt módosítja. Tehát nem írja felül percenként a 4 gigát. De azt valóban jó lenne tudni, vajon hány írás/olvasás műveletet végez ilyenkor, és ez egy SSD esetében hány blokkot érint. De ennek kimérése alighanem meghaladja a mi lehetőségeinket.
-
Shad0w
senior tag
Basszus, ez a cikk hatalmas, de a méreteivel arányos az információtartalma is!
Csak annyit jegyeznék meg, hogy sztm a wear leveling-nek az értelme nem lett jól kifejezve, a cikk elején még úgy éreztem, hogy ez valami nagyon rossz dolog, mivel folyamatosan teszi tönkre az összes cellát, de aztán a statikus/dinamikus adatoknál esett le, hogy a statikus adatok jól meg vannak a már elgyengült cellákon is, és így a maximális tárhelyet tovább tudja tartani. (ha jól értettem)
És hatalmas köszönet a cikkért, sok dolgot helyre tett nálam
.
-
Apollyon
Korrektor
Hű, több mint egy óra volt mire elolvastam a cikket
Így már nem is maradt kérdés, 17 oldal kimerített mindent!
Kicsit furán "térek vissza" a gépemhez a cikk olvasása után, hogy így milyen lassú HDD-velSzerintem 2 év múlva már simán elérhető árú lesz az ssd..
-
petison
tag
válasz
GypsFulvus2 #96 üzenetére
Tiszta sor, értem én ezt a dolgot, hogy jelenleg nem éri meg archiválásra.
Nem is ez érdekelt engem, hanem a tartóssága ritka használat esetén.
Ez csak pusztán érdeklődés szinten kérdeztem, mert előbb- utóbb az áruk ill. kapacitásuk változik és lehet, hogy jó alternatívának tűnhetnek később. (Nyilván nem az idén.) -
Nagyon jó cikk.
Még ilyet!
Új hozzászólás Aktív témák
ph Mivel járunk jobban: a CPU cseréjével vagy egy SSD vételével? Már régen volt dolgunk ennyire érdekes összevetéssel.
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- Formula-1
- Melyik tápegységet vegyem?
- EAFC 25
- Kertészet, mezőgazdaság topik
- Külföldi prepaid SIM-ek itthon
- Fortnite - Battle Royale & Save the World (PC, XO, PS4, Switch, Mobil)
- Milyen okostelefont vegyek?
- Telekom mobilszolgáltatások
- HDD vs SSD: Ki nyer 2025-ben? – Tech Percek #4
- További aktív témák...
- Hibátlan - SEAGATE 2TB ST2000DM008 3.5" 7200rpm 256MB SATA merevlemez
- Hozz a Nyuszi Tárolót? Hozzon! Yó áron érdekel? Persze! WD 2TB LILA (WD20PURZ) INGYÉ FOX-al mégjobb?
- SK Hynix Platinum P41 2TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7000-6500 MBs - Eladó!
- 2x Kingston SATA SSD 240GB (480GB)
- Új 512GB WD SN5000S Gen4 x4/ Steam Deck ready/ garancia/ ingyen fox/posta
- LG 27GR95QE - 27" OLED / QHD 2K / 240Hz & 0.03ms / NVIDIA G-Sync / FreeSync Premium / HDMI 2.1
- Samsung Galaxy A32 4G 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- LG 48GQ900-B - 48" OLED - 3840x2160 - 138Hz / 0.1ms - G-Sync - FreeSync - HDMI 2.1
- AKCIÓ! Apple Macbook Pro 15" 2018 i9 9850HK 32GB 500GB 560X 4GB garanciával hibátlan működéssel
- Bomba ár! Dell Latitude E5570 Touch - i5-6300U I 8GB I 256SSD I 15,6" FHD I HDMI I CAM I W10 I Gari
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest