Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • harom.14

    csendes tag

    válasz Male #45 üzenetére

    Sokan vannak, akik félve viszonyulnak az SSD-khez a limitált írási ciklusok száma miatt. Akartam róla írni egy cikkszerűséget, de időhiány miatt most csak egy fórumbejegyzés lesz.

    Van egy cikk, amit ilyen témában emlegetni szoktak: SSD Myths and Legends - "write endurance".
    Az említett cikben - és még sok más helyen is - azt mondják, hogy a maximális 100.000 írási ciklus csak régen volt (1997), a cikk írója (aki egyébként magyar) 2 millió írási ciklussal számol. Ezzel én egyáltalán nem értek egyet! A flash chipek adatlapjain nem szerepel ilyen szám (ha valaki talál ilyet, nyugodtan mutassa).

    Az Mtron SSD-inek adatlapján a következő szerepel:
    "Endurance for 32GB capacity Mtron SSD: >140 years @ 50GB write/day
    Note: 100,000 program erase cycles are guaranteed by manufacturer making flash memory."

    Ebből az első adat nem bír túl sok információval, majd visszatérek rá, de a lényeg a megjegyzésen van, miszerint a flash chipek, amikkel dolgoznak, 100.000 újraírást garantálnak. Ez az egyik ok, ami miatt nem valós a fent említett cikk. A másik probléma, hogy nem számol többletköltséggel, amit a fájlrendszerek adminisztrációja okoz. Túlságosan tökéletes környezetet vesz alapul, és az nincs megbecsülve sem, hogy ez mennyire tér el a valós esetektől.

    Az Mtron honlapján szerepel egy másik megjegyzés is az idézett adattal kapcsolatban: "Sequential Write". Azaz a napi 50GB-al akkor lehet 140 évnél tovább húzni, ha ezt az adatot szekvenciálisan írjuk. Ez teljesen valótlan egy operációs rendszernél. Szóval a kérdés, vajon mennyire befolyásolja a random write ezt a számot? Úgy már csak 1 hónapig bírja? Vagy 130 év? Én az ezzel kapcsolatos adataimat szeretném megosztani veletek.

    Idén januárban úgy döntöttem beruházok egy SSD-re, sok olvasgatás és fontolgatás után úgy döntöttem, hogy az Mtron MSD 6000 széria 32GB-os változatát fogom megvenni. A rendelés menetéről, garanciáról, árról, vámról meg ilyesmiről most nem beszélek, nem ezen van a hangsúly. Február 8-án érkezett meg, másnap kezdtem el használni: felparticionáltam, feltelepítettem rá a rendszeremet, programjaimat. Az megint egy más téma, hogy milyen élmény használni, de erről van sok infó a neten, akár videók is, szóval ebbe nem megyek bele. Pár nappal üzembehelyezés után kiváncsi voltam, hogy mit is szólt a kezdeti terheléshez. A leírások alapján a meghajtó támogatja a S.M.A.R.T-ot, viszont sajnálatomra egyik programmal sem sikerült rendesen kiolvasnom. Egy rendes vinyóra kiköpnek vagy 15 értéket, konkrét nevekkel, ebből az SSD-ből pedig egyetlen, a program számára ismeretlen változó olvasható ki.

    Megnézve a meghajtó adatlapját rájöttem, hogy nincs itt semmi gond. Tényleg egy változót támogat csak, de pont azt ami nekünk kell: darabszámra pontosan a virtuális blokkok törlésének számát. Az adatlap alapján akkor használódik el teljesen a 32GB-os drive, ha ez eléri a 3200 milliót. Ugyanebben a dokumentumban szerepel a 100ezres szám is, ezzel leosztva azt kapjuk, hogy 32000 darab blokkból áll az SSD, azaz egy blokk 1 MB-os. Tehát ha mondjuk 100 darab byte-ot kell megváltoztatni, de azok szétszórva vannak, akkor az ugyanannyira használja el a "lemezt", mintha 100 MB-nyit írtunk volna. Viszont összefüggően akár 10ezerszer annyit (1 millió byte-ot) is lehet úgy kiírni, hogy azzal csak egyetlen blokkot töröl. Emiatt nagyon fontos kritérium a szekvenciális írás a gyártó által feltüntett adatnál.

    Minden fizikai blokk összesen 100ezerszer írható, ez jóval kevesebb mint a 3,2 milliárd - itt jön be a képbe a wear leveling. Ugyanis az algoritmus célja, hogy az írásokat a teljes "felületen" elossza, így ha egy blokkot szeretnénk megváltoztatni, akkor valószínűleg az új érték már teljesen máshol lesz eltárolva. 1 fizikai blokk összesen 100ezerszer írható újra, de az algoritmus miatt és mivel sok ilyen blokk van, a virtuális blokkok törölhetőségének száma sokkal nagyobb lesz.

    Bocsánat azoktól akit nem érdekelt az elmélet, de sok hülyeséget láttam már, úgy gondoltam tisztázom. Remélem valemennyire érthető volt. :)

    Szóval nagyon örültem neki, hogy teljes pontosággal látható az SSD elhasználtsága. Amikor ezt először néztem, február 10-én, az érték 700ezer-valamennyi volt, nem jegyeztem meg. Aztán írtam egy kis progit ami logolja az értékét, hogy követni tudjam az "elhasználódás sebességét". Egy 1,39 GB-os avi rámásolásától 1800 valahánnyal növekedett az érték. Ebből két dolog szűrhető le:

    - Tényleg 1 MB-os egy blokk mérete.
    - Még szekvenciális írásnál is egész nagy az overhead, 400MB-al több "fogyott" a virtuális blokkokból, mint ideális esetben kellene.

    Ma már február 19-e van, azaz már 10 napja használom. Játszani nem játszottam a géppel, viszont dolgoztam: több gigás mysql adatbázissal, scratch-et használó photoshoppal, vinyódaráló visual c#-al, eclipse-el, nagy cvs checkout-ok... Közben megfordult rajta több HDTV minőségű film, sok avi, napjában többször hibernáltam (2GB memóriával), a swap nincs kikapcsolva, bár az NTFS last access time követése le van tiltva. A gépet minden nap használtam, 3-15 órát, és összeségében szerintem jóval komolyabban, mint egy átlagfelhasználó tenné. Na és akkor jöjjön pár konkrét adat:

    2008.01.11. 01:32 779998
    2008.01.13. 17:26 1049107
    2008.01.15. 17:47 1190969
    2008.01.17. 14:27 1470696
    2008.01.19. 17:20 1678346

    Ez így elég nyers, szóval számoljunk egy kicsit. Tegyük fel, hogy innentől kezdve minden egyes nap annyiszor írok rá, mint az elmúlt tíz napban összesen. Akkor több, mint 5 évig ki fogja bírni. De ha nem használom, "csak" annyira mint az elmúlt napokban átlagban, akkor 50 év múlva fog csak elhasználódni. Számomra ez tökéletesen megfelel, jóval több, mint amit vártam tőle.

    Azt azért szeretném megjegyezni, hogy nem egy ócska SSD-ről írtam, az Mtron egy elég komoly márka a témában. És azt sajnos nem tudom, hogy melyik más márka termékeinél lehet még hasonlóan kiolvasni az írások számát, de nem hinném, hogy mindegyiknél.

    Hi! I'm a signature virus. Copy me into your signature to help me spread.

Új hozzászólás Aktív témák