Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
Még annyit hozzáfűznék, hogy elfogadom maximálisan az álláspontodat, mert ezek olyan dolgok, amit nagyon nehéz megítélni, belátni, átlátni.
Szerintem jelenleg a szolgáltató szektornak igénye van jó munkaerőre, megfelelően képzettre és oktatottra.
Az oktatás színvonala sajnos lefele süllyed és ezt alátámasztják az utóbbi pár év felmérései, eredményei, csak úgy , mint a minőségi munkaerő kivándorlása gondot okoz.
Nekem is csak egy magánvéleményem van ( természetesen minden amit leírok, az egy privát vélemény, amit benyomásokra , tapasztalatokra alapozok, mint ahogy Te is )
Előfordulhat hatalmas robbanás abban a szférában is, meg bármelyikben. Szerintem jelenleg egy élhető jövőt jelentene a mezőgazdaság felfejlesztése, és persze az mellett a szolgáltató szektornak és az iparnak is kell fejlődnie, sőt hozná magával. Hiba elhanyagolni azt a szektort, úgy gondolom. -
Természetesen tudnánk,a feltételes mód mindig adott.
Csak nem tudunk jelenleg,főleg nem úgy,hogy arra építsük ki kizarolag a társadalmunk fejlődését..Ahhoz sokkal magasabb életszínvonal kellene,erősebb középréteggel.
A lengyel piaccal mindig is tudtunk versenyezni,de igazából nem is kell,mert a legtöbb fejlett ország erős importra szorul ,igazából hatalmas felvevő piac áll rendelkezésre. -
MageRG
addikt
-
-
Komplikato
veterán
válasz
Aliszalámi #134 üzenetére
Kivéve, hogy évtizede visszatérő mérőszám, miszerint a francia, holland, német, osztrák, stb. 2.5x annyit termel hektáronként, mert idehaza valamit nagyon nagyon ... a múltkor volt egy cikk egy osztrák házaspárról, akik 8 éve Magyarországon művelik meg a földjüket és most kitúrnák őket egyesek onnan, ott is ez a viszonyszám szerepelt. Mert nekik is összejött. Ennek konkrét okai vannak, amire a senkiket sem érdeklő szakértők lassan 20 éve (vagy több) próbálják felhívni a figyelmet.
-
Szépen hangzik igaz, de oszt olimpiát tudnak-e rendezni?
-
Sennalacy
aktív tag
Teljes digitalizáció = teljes kiszolgáltatottság a jelen helyzetben. Az, hogy ezt kihasználják-e addig amíg nem állítanak át mindenkit erre, egyértelműen jósolható. Őrültek lennének megtenni. Utána viszont hiába kalimpálna bárki a totális ellenőrzés bevezetése elkerülhetetlen. Jelen fázisban kell most egy példa ország ahol jól működnek a dolgok kialakítják a struktúrákat amit aztán majd lehet gyors ütemben honosítani máshol. Lehetőleg akik ebben érdekeltek támogatják is ezt a modellt amennyire lehet, hogy minél vonzóbbá tegyék, sikeresebbnek mutassák. Akik a reális veszélyekre hívják fel a figyelmet oktalan riogatóknak lesznek beállítva.
Holott semmi sem megjósolhatatlan, mindent pofon egyszerű logikával ki lehet következtetni. Meg kell nézni a lóállományt azután, hogy a munkájukra nem volt szükség. Persze az emberek némileg jobban képesek alkalmazkodni, de ennek is vannak korlátai. A gépek után jönnek a robotok, azok után pedig a mesterséges intelligencia. Nem csak a kétkezi munkák szűnnek meg de az un, fehér galléros munkák is amikhez több évtizednyi tanulás volt szükséges. Ami kreatív munka marad annak az értéke drasztikusan zuhanni fog azzal párhuzamosan, hogy egyre több munkavállaló kénytelen azon a területen próbálkozni. Ugyanakkor a kreatív munkákat jelenleg eltartó tömegek akiknek a fizetése megszűnik tovább csökkentik az eleve osztható tortát. Ebből prognosztizálható a katasztrófa, ha túl gyorsan történik, ha túl lassan, akkor pedig az emberiség lassú visszaszorulása. Erre jött az un. UBI ötlet, hogy mindenki kapjon egyen fizut a semmiért... Ki fogja ezt fizetni és meddig? Nyilvánvalóan a nagytőke annak érdekében, hogy ezzel a manipulációs eszközzel idővel a kívánt szintre csökkentse az emberi populációt. Ergo ugyanaz a végállapot.
A probléma rendszer szintű. A kapitalizmus végjátékában monopóliumok vannak. Már nem a fogyasztók ( az emberiség ) érdekében tevékenykednek hanem csak kihasználják azt és a vagyon egyre nagyobb mértékben koncentrálódik. Ezeknek a jelei már most láthatóak egyre több piacon. A tőke folyamatosan koncentrálódik, a rendszerben egyre több lesz a kiszolgáló személyzet, akiket idővel helyettesíteni lehet nem emberi erőforrásokkal. Miért jó ez? Mert ennek a rendszernek egy Achilles sarka van, hogy "minden ember egyenlő". Így az emberi faktor veszélyes a kialakult helyzetben egyre nyilvánvalóbb előnyben lévők számára. Ezért alakulnak a globalista bábkormányok szerte a világon, hogy menedzseljék ezt a "népírtást" úgy hogy az emberiség ezt lehetőleg ne vegye észre.
Rég eltűnőben van az az álom amit naivan dédelgettünk arról, hogy a technikai fejlődés idővel a Kánaánt hozza el mindenki számára.
Ez egy filozófiai vita és az emberek többsége el sem jut a kérdésfeltevésig sem. A rendszer nyilván reformokra szorul. Ebben a vitában a "digitális társadalom" szimpla szemfényvesztés. Lényegtelen részletkérdés. Nem a valós problémát célozza.
A szocializmussal és kommunizmussal ellentétben az emberiség érdeke nem a totális uniformizálás. A teljesítményt, szorgalmat és tehetséget továbbra is jutalmazni kell, mert ez a fejlődés motorja, viszont elkerülhetetlen az ebből következő vagyoni koncentráció limitációja pont azért, hogy ne lehessen ennek segítségével korlátozni ezt a mechanizmust. Elő kell segíteni a meghatározott szinten túl felgyülemlett vagyonok erodálódását azért, hogy minden generációnak meg kelljen küzdeni a csúcsra jutásért. Egy nagyon egyszerű(bár sosem ragaszkodtam a túlzott egyszerűséghez ha az a cél elérésének a rovására megy) modell segítségével lehetne ezt szabályozni. Tegyük fel az elérhető max vagyon ami még nem veszélyes túlzott befolyás szerzésére az 1 milliárd dollár. ( az összeg vitatható) Örökíteni pedig max a 20%-át lehet a mindenkori vagyonnak, így az utódok szempontjából is érdemes törekedni a maximumra. Gyerekenként 10% lehet a max örökíthető összeg és mivel a max limit 20% így ez a rendszer a két gyerekes családmodellt támogatja ami a túlnépesedés elleni küzdelemben jól jöhet. Ez persze csak egy racionálisan abba az irányba terelő eszköz. A rendszert kell úgy paraméterezni, hogy a kívánt hatás jöjjön ki belőle és az pedig lehetőleg az egész emberiség érdekét szolgálja.
Ahogy mondtam ez egy filozófiai vita az emberi élet értékéről. Egyenjogúságról Az emberiség közös céljáról. Ha minden így marad akkor egy szűk réteg újra feudális mintához hasonlóan el fog válni a tömegektől (ha már el nem vált) akiket immár olyan szinten fog tudni sakkban tartani mint soha eddig a világtörténelemben. Esélyük sem lesz semmilyen forradalomra onnantól kezdve, hogy a totális kontroll digitális oldalról támogatva megvalósul és a szűk elit kellő számú mesterséges intelligenciával felvértezett robothadsereget épít ki. A rendszerből kiszakadni sem lehet majd mert kötelező lesz a chip beültetés a "digitális társadalomban". Ami először kényelmi eszköznek lesz beállítva később a rablánc lesz.
Egy fokkal nem lesznek értelmesebbek vagy érdemesebbek azok akik az elit oldalon állnak, kizárólag a rossz rendszerből fakadó vagyonukból táplálkozó arroganciájuk hiteti majd el velük, hogy azok és bármit jogukban áll megtenni, ideértve a népirtást is. Nincs sok időnk hátra. Ma épp Franciaországot nyerték vissza a változás küszöbéről a szemfényvesztésnek és összehangolt munkájuknak köszönhetően.
Annak idején a jó képességű vállalkozó szellemű emberek képesek voltak Amerikába futni a bebetonozott Európai társadalmi keretekből és végre csak saját maguknak dolgozva példátlan fejlődést produkálni. Ezúttal globális szinten zárul a lakat és innen nem lesz hova futni. Az emberiség tragédiája lenne ha erre a sorsra jutnánk. -
válasz
Aliszalámi #124 üzenetére
Nem, csak szoktam olvasni. Meg jártam iskolába. Oda is figyeltem.
@J.C.G. : Japánból vettem teás szettet emberi áron - ottani iparművész készítette. Megoldható a dolog.
Itthon is megkaptam volna, ugyanúgy Japánból, csak kb. ötszörös pénzért.@dabadab : Azám, közben a kajád jó részét is a mezőgazdaság adja...
-
nem így értettem, hanem úgy, hogy a termelői szektor értékét a szolgáltatói szektor nélkül láthatod a GDP ben.
Most leírhatjuk, hogy mezőgazdasággal nem lehet előre jutni, meg hogy a többi ország persze, de akkor visszakanyarodtunk az első kommentemhez , hogy mi Mezőgazdasági ország vagyunk és kiemelkedők lehetnénk ebben, mert minden adottságunk erre szól és pont azért nem jutunk előre , mert ezt nem használjuk ki szerintem.
még egyszer leírom, hogy Magyarország 78 % része mezőgazdasági terület és azért tartunk itt ahol, mert ilyen hozzáállással akarunk előre jutni , mint amit te is gondolsz erről a dologról. pedig nem így kellene. Attól, hogy fejlett egy ország mezőgazdasága, nem fejlődik vissza a szolgáltatószektor, se az ipar, hanem ezzel együtt nő, arányosan.
nem vagyunk már kiemelkedők sem oktatásban sem szolgáltatásban, nem tudunk versenyezni igazából senkivel, csak várjuk az aranytojást tojó tyúkot, hogy a többi országnak jó lett nekünk is az lesz egyszer. Hollandia élen jár a mezőgazdasági termelés minőségi művelésében és messze sokkal több lábon áll a gazdasága , mint a mienk. Sokan a szolgáltató szektorban látják a jövőt, csak ahhoz mi nem tudunk megfelelő konkurenciát nyújtani, akik meg tudnak azok elhagyják az országot előbb utóbb.#136 : termelői szektor és szolgáltatói szektor. A szolgáltatói szektor az ún. harmadlagos szektor. [link]
-
dabadab
titán
"Ha leveszed a szolgáltató szektort, akkor láthatod a valós jelentőségét a mezőgazdaságnak a termelésben."
Tehát ha a GDP legnagyobb részét adó szektortól eltekintek, akkor mindjárt nagyobbnak tűnik a mezőgazdaság?...
Mondjuk az ipar még így is kb tízszer annyit hoz, mint a mezőgazdaság.
A KSH-s adatokból meg leginkább azt látni, hogy pang a magyar gazdaság, viszont véletlenül jobb volt a termés 2016-ban, mint 2015-ben.
-
A GDP értékét jelentősen átszabta a szolgáltatószektor jelenleg. valós megtermelt javak és ezek arányát itt [link]láthatod. 1. és 3. ábra a legkifejezőbb.
Magyarországon az utóbbi időben az Ipar alatta teljesít a mezőgazdaságnak. a GDP növekedés pedig e nélkül mínuszban lenne.
Ha leveszed a szolgáltató szektort, akkor láthatod a valós jelentőségét a mezőgazdaságnak a termelésben. -
válasz
Komplikato #127 üzenetére
" tudna " és " csökkenthetné"
ebből melyik szót nem tudod értelmezni?Mellesleg 500 ezer ember dolgozik a mezőgazdaságban jelenleg is.
Ajánlom figyelmedbe a 2016 GDP táblázatot , amit a 135. hozzászólásban linkeltem. Nem igazán kell nagyító ott hozzá, hogy lásd mi a szerepe nálunk az ágazatnak. -
dabadab
titán
"Azon országoknak amelyeknek nincs másból semmi jelentős az bizony manapság is mezőgazdaság központú"
Nézzük a konkrét számokat: az egész világ GDP-jének a mezőgazdaság kemény 6%-át adja. Ahol a legnagyobb arányt adja (Nigéria, Indonézia, India, Pakisztán) ott is csak 20% környékén ad.
Ha meg látni akarsz egy modern államot, ami tényleg nagyon durván nyomja az intenzív mezőgazdaságot, akkor ott van Hollandia, ahol 3% alatt van.
Ennyi.
Mezőgazdaságból nem lehet modern, gazdag államot építeni, sőt, ma már ott tartunk, hogy harmadikvilágbeli, szegény államot se.
-
J.C.G.
aktív tag
Volt a fészen egy bőrműves, aki segítséget kért tőlünk, nem pénzt csak egy megosztást, mert nem volt megrendelése. Egy hónap múlva jött a köszönő levél, hogy lassan nem tud eleget tenni a megrendelőinek.
És ez még mindig csak a hazai piac egy kis média segítséggel. Igen olyan emberrel is beszéltem aki szinte csak külföldre gyárt az árak miatt. De ő se akar tovább lépni, mert alkotni akar a saját elképzelései alapján. Persze vállal egyedi megrendeléseket is amikor a vevő mondja meg mit és hogyan szeretne, de azokat nem szívesen készíti el.
Én továbbra is a rossz példa miatt szólaltam meg. Egy kézműves nem a globális piacra akar belépni. -
azbest
félisten
Jó, de aki eddig is majd megszakadt a munkában, vagy nem akar többet dolgozni, jól elvan, nem annak kell az új piac. Nem ugyanarról beszélünk szerintem.
Hanem mondjuk a feltörekvő ifjú titánoknak. A mester tanítványainak, ha vannak egyáltalán. Aki helyben nem talál vevőt, de máshol lenne rá igény.
Vagy, ha olyan dolog, akkor drágábban el tudja adni és jobban profitál ugyanannyi munkából. -
J.C.G.
aktív tag
Pont a minap volt egy vita erről az egyik fórumon. Fórumtárs ezeket az érveket írta, a mester pedig még sokkalja is a szereplést. Gondolkodnak a fejlesztés lehetőségén, de rengeteg pénzbe kerül, hogy kiszolgálják a hazai igényeket, nem a globálisat. Egyébként, ha én tőle akarok rendelni, azt ne más készítse el. Úgy látszik kevés a mester, mert mindenki egy légkondis irodában akar ücsörögni egész nap jó fizetésért.
-
Komplikato
veterán
"A mezőgazdaság hatalmas pénzeket tudna tenni az államkasszába , csökkenthetné a munkanélküliséget, ..."
Mindkét állítás fals, maga a mezőgazdaság ilyen nagyítóval megfigyelhető mértékben számít a gazdaságban, a feldolgozó ipar már inkább, de azokat meg egyesek gyűjtik mint a bélyeget, másrészt off-shore cégként lehet többet visznek mint hoznak.A fenti cukor kvótás dolgokat meg nem is tudom hová tenni. Ha nem lett volna kvóta, csődbe mennek a termelők. Volt kvóta, így termelő átállt másra vagy a kapott pénzből kezdett másik bizniszt ha nem volt hülye hozzá. Maradtak cukorgyárak, cukorrépa nélkül. A 13 gyárból 6-ot összevontak állami céggé, hogy megmentsék. Kevesebb mint egy év alatt összeomlott. Persze mindent rá lehet fogni a nyuszira. Akkor se háborgott senki, amikor anno a sertés tartókat, vagy a gabona termesztőket nyírták ki aktuális politikai szelek okán. Most meg lehet csodálkozni, ha a magyar felvágottban max. 40% a magyar hús.
-
azbest
félisten
ja hogy úgy
Egyébként arra gondolj, hogy ami neked a faludban hétköznapi és a kutya nem fizetne érte, az lehet a világ túlfelén szép pénzért menne el, ha a szállítás megoldható viszonylag emberi áron. Mint a semmire se jó szuvenírek, amit a turisták viszont szeretnek. Szóval szerintem, akár tényleg lehet, aki ebből meg tudhat élni, hogy a már elkészült dolgait, esetleg később akár megrendelésre is, el tudja adni. Ráadásul a legtöbb kézműves termék sem az a fatja, ami annyira sok munkával jár.
Ebay vagy aliexpress például vagy más hasonló piactér egy plusz lehetőség, amivel ha tud élni, akkor lehet belőle profitálnia.
Gondolj a vloggerekre, ha van platform amin megjelenhetnek, akkor lehet közülük olyan, aki ebből akár meg is él. Lehet, hogy csak mellékes, de ha felkapottabb, akkor akár főállású vagy akár céget is alapíthat rá. Fokozatosan.
szerk: azok után, hogy alibabán magyar mangalicát hirdetnek ukrán céggel, nem lepődök meg már semmin
-
J.C.G.
aktív tag
Én a globális piac és a kézműves termékek példáján akadtam fent.
Mert egy kézműves nem tucat termékeket gyárt a globális piacra, hanem egyedi, kézzel készített termékeket. Nem tudják kiszolgálni a hazai piacot sem, nem, hogy még a globálisat célba vegyék. Van olyan mester akinél több mint egy évet kell várni a termék elkészültére. Hogy akarna ő a globális piacra belépni? Gépeket vesz, embereket toboroz? Mekkora befektetéssel jár ez? Ez így már nagyon nem arról szól, aminek indult. Alkotni akar, belevinni a fantáziáját egy termékbe. Nem Adidas akar ő lenni. -
válasz
Aliszalámi #122 üzenetére
Nem. Az, hogy az állam nem beavatkozik, hanem csak a durva vadhajtásokat nem engedi.
Ugyanakkor támogatja az ország cégeinek fejlődését - nem úgy, hogy pár kiváltságosnak oszt vissza nem térítendőt.
Alapvető gazdaságtan. -
azbest
félisten
válasz
Aliszalámi #118 üzenetére
Ha elfújja a szeles idő a ködöt, akkor emlékezz a szerencsejáték monopóliumra (majd adómentes kaszinókra) és a dohányárulásra (majd trafik osztásra).
Ja és az energiára visszatérve.. igazán vicces, hogy az a MET cég kapta meg a tortát, akin keresztül előtte papírcégként keresztüljött vaskos kifizetéssel az orosz gáz, mielőtt a szolgáltatókhoz került volna.De igazából én vagyok a buta, amiért leállok trolall beszélgetni.
(#120) J.C.G.
mindeközben a kínai árusok világhódítók. Miközben kínában lehetetlen külföldiként bármit árulni, addig kínaiként a világ szinte bármely pontjára lehet eladniuk szinte bármit. [link] -
J.C.G.
aktív tag
Megemlítette az Észtországban is jól működő megosztáson alapuló új vállalkozásokat, de hozott egy példát arra, hogy egy Észtországban élő, de egyébként dél-afrikai kézműves az új digitális lehetőségeket kihasználva korábban elképzelhetetlen globális piacot teremtett magának.
Aztán ez a globális piac várni fog akár 3 évet is egy termék előállítására. Nem tudja kiszolgálni a globális piacot, de még a helyit se. Legalábbis én jelenleg nem vagyok hajlandó fél évet várni egy termékre. Persze, ha az ő terméke annyira szimpatikus lesz, akkor igen, pláne akkor, ha olyan anyagból készíti ami kiemeli a többi kézműves termék közül. Na itt már az ár is közrejátszik.
-
Aliszalámi
tag
Az én példám kicsavart, de te nyugodtan beszélhetsz a levegőbe "De ugyanez igaz ott is, ahol az iparág résztvevőit rendelettel eltiltották a munkától, mondván káros a társadalomra, majd egy haver / csoport megkapta a teljes iparágra a jogot, akár adómentesen is" Mivan?! Ki mikor mit hogyan?!
"Mondjuk a multicégnél jobb fizetéseket osztottak"
Ez mondjuk nettó nem igaz. A fizetéseket a piac adja. Villamosmérnököt nem fogsz kapni bruttó 150 ezerért. Vagy ha igen akkor az olyan is. Ha meg elég olyan is akkor minek rázzuk a rongyot 500 ezer bruttós tiszteletdíjakkal?
Nem a közműveken kéne vastagon megszedni magunkat, igen tudom itt a legkönnyebb, mert monopol biznisz, de azért mégiscsak túlzás, hogy a nagy semmire magyarországon volt a 2. legdrágább az energia, mert csak."A sátáni észtországban meg azzal foglalkoznak, hogy lehet életképes az országuk pár év múlva is."
Egy budapestnyi északdunántúli geopoolitikai helyzetű és összetételű országból azért nem olyan nehéz élhető országot csinálni. Lengyelország ugyan abban a helyzetben van mint mi. Vannak viszonylag fejlettebb ipari régiói, meg a német határ és a hatalmas posztszocialista rurális placc. Pedig nekik nincs is orbánviktoruk.
-
Aliszalámi
tag
válasz
#56474624 #52 üzenetére
A 700.000 nagyságú nemzetiségi csoport durván 30-33%-a iskolás korú. A közoktatásban 1 196 ezer gyerek tanul összesen. Ez azt jelenti, hogy 20%-a megy el az oktatásnak a romák közoktatására.
És nyilván megjelenik ez az EÜben is, a tömegközlekedést is leginkább szolidarításból üzemeltetjük a régiókba.
Mielőtt kapnék egy kéretlen megjegyzést nem azt mondtam, hogy ne oktassuk a cigányokat, hanem azt akartam megmutatni, hogy mekkora extra teher a költségvetésre a cigányság puszta léte.
Észtországhoz képest van nekünk ez a kis 10%os éves kötelező mínuszunk, amit csak a romákra költünk.A segélyezés ehhez képest tényleg szinte elhanyagolható
.
-
azbest
félisten
válasz
Aliszalámi #115 üzenetére
Mondjuk a multicégnél jobb fizetéseket osztottak, mint az állami minimálbéres helyeken. De ugyanez igaz ott is, ahol az iparág résztvevőit rendelettel eltiltották a munkától, mondván káros a társadalomra, majd egy haver / csoport megkapta a teljes iparágra a jogot, akár adómentesen is. Ez biztosan gazdaságélénkítő hatású volt.
Persze a kicsavart példád arról szól már, hogy az állam beleszólt az árazásba, versenybe. Majd amikor már fenntarthatatlaná tette azt a korlátozásaival, akkor megvette az eredeti tulajdonosoktól, hogy aztán haveroknak adja. De ez nem ott kezdődött, hanem előtte már elkezdték szétverni, hogy ellophassák. Az, hogy mondjuk utána szar fizetést lehet csak a szektorban kapni és a szolgáltatás minősége a béka segge alatt van, az nem számít.
A sátáni észtországban meg azzal foglalkoznak, hogy lehet életképes az országuk pár év múlva is. Felháborító.
-
Aliszalámi
tag
Az unió egyébként ezt az egészet szerkezetátalakítási reformként futtatta, valamiért meg úgy jöttünk ki belőle, hogy bezártuk a cukoripart, ami munkahely meg lett helyette az a forrásoktól független gépipari összeszerelő üzemek .A szocik ugyan ezt a "szerkezetátalakítást" játszották le a könnyűiparral is.
Na ez a gond!Egyébként sem maga a cukor volt az érték, hanem amit abból gyártottak. A nyugati konszerneknek (pl a nestlé) varázslatos módon kerültek a megszűnésük után monopol helyzetbe.
(#110) azbest
Na nem egyik pillanatról a másikra, de fokozatosan, a középréteg erősítésével és ezt segítő adórendszerrel, oktatás fejlesztésével, állami / eu támogatások nem ellopásával lehetett volna sokat tenni érte. A komolyabb szektorok holdudvarosítása (államilag betiltjuk, elvesszük, majd odaadjuk a jó elvtársaknak mégis) sem segíti ezt elő. Sajnos nálunk mást választottak.Az államosított "komolyabb szektorok" középosztálycsinálását hogy kellene elképzelni? Mondjuk az energiaszektor évi 8% fix profitja, ami egyébként a nyugati tőketulajdonosok osztaléka lesz, hogyan építette a magyar középosztályt?
-
tvamos
nagyúr
válasz
viharhozo #108 üzenetére
A cikkhez meg annyit, h Esztorszag nagyon gyakran elojon bezzegorszagkent,
Termeszetesen ez sem jo, de azert az erdemeiket sem kell lebecsulni. Szerintem, ami a oktatasban tortent, (reszemrol csak a muszaki relevans, a tobbi engem nem erdekel,) az erdekes, es ha nem is kell peldat venni, erdemes lenne jobban megvizsgalni. Marmint, akik ertenek hozza. En csak Robotexnyit latok belole, mert a robotika erdekel, mas nem.(#110) azbest válasza tvamos (#103) üzenetére
Szerintem meg szolgaltato szektor tulburjanzasa a mai tarsadalom egyik legnagyobb tevedese, erosen tularazottak, es egyenesen vezet a fold keszleteinek kizsakmanyolasahoz, mert ledegradalodnak a termeszeti kincsek. Vegul maga az elvegzett feladat erteke is ledegradalodik, es az emberek szuksegtelen feladatokat generalnak, amiket aztan megoldanak, teljesen feleslegesen. Ez az en filozofiai megallapitasom. -
azbest
félisten
szerintem az erős belső gazdasági rendszernek komoly alapja a szolgáltatószektor. Rengeteg munkaerőt képes megkötni. Viszont, ahhoz, hogy ez létezzen, meg kell erősödjön a középosztály. Kellenek olyan fizetések, ami megadja azt az alapot, hogy a többségnek ne legyen luxus beülni egy kávéra vagy egy ebédre valahová, esetleg este sörözni menni. Vagy bármi más "szórakozásra" ami jobb helyeken teljesen hétköznapi.
Na nem egyik pillanatról a másikra, de fokozatosan, a középréteg erősítésével és ezt segítő adórendszerrel, oktatás fejlesztésével, állami / eu támogatások nem ellopásával lehetett volna sokat tenni érte. A komolyabb szektorok holdudvarosítása (államilag betiltjuk, elvesszük, majd odaadjuk a jó elvtársaknak mégis) sem segíti ezt elő. Sajnos nálunk mást választottak.
A mezőgazdaság szerintem részben a belső fogyasztás, de talán még inkább az export miatt lehetne fontos. Önmagában nem annyira sok embert foglalkoztat a modern változata, viszont az export-import egynsúlyának beállításában fontos lett volna. De persze, ezt is ellopták a mindenkori vezetőink.
Persze a szolgáltatóiparnak is lehetnek olyan modern ágazatai, amelyek akár exportként is szerepelhetnek. De jelentleg nem nagyon sikerül vonzó alternatívát mutatni más országokkal szemben. Itthoni cégek pedig nem tőkeerősek, hogy létrehozzanak komoly infrastruktúrát. A próbálkozások pedig sokszor áldozatul esnek a politikai csatározásoknak, mert nehogy már a másik párt embere könyvelhessen el sikerként egy európai szintű fejlesztést, inkább dögöljön meg a szomszéd tehene is.
Ezzel szemben mi a kínai, sőt már inkább a vietnámi betanított munkással versenyzünk. Az indiai és lassan már az egyiptomi konkurenciával szemben sem rugunk labdába. Nem hiszem, hogy a sikerünk titka lehet nyugati árazás mellett a vietnámi bérezéssel versenyzés.
-
viharhozo
addikt
válasz
fogpiszkáló1 #90 üzenetére
Tekintve, h Magyarorszagon nem lehet rentabilisan cukorrepat termeszteni, a klasszikus cukorgyarak bezarasa akar pozitiv fejlemenykent is ertelmezheto. A helyettesito termekre (kukoricabol eloallitott izocukor, pl. a magyar kolaban is ez van) viszont celszeru lenne jobban ramenni, de igazabol mindenki fel a cukorpiactol (egyebkent okkal).
A cikkhez meg annyit, h Esztorszag nagyon gyakran elojon bezzegorszagkent, de ezt vhogy sose sikerul eurositaniuk, mert mindig eleg gyengek a gazdasagi szamaik.
-
-
Kína már évek óta nem tartozik ebbe a kategóriába. Ez egy 2012 -es térkép ,[link] azóta már Horvátország, Szlovákiával, Romániával egy kategóriába ilyen szinten.hatalmas erőfeszítéseket folytatnak ez ellen, hogy az elmaradott területeket felfejlesszék, pont ehhez használják a mezőgazdaságot és az édesburgonyát, .Szégyellik azt a korszakot egyébként, de Petőfi Sándor :Szabadság, szerelem című versét kötelezően meg kell tanulniuk a mai napig,, Szóval azért maradt jó dolog is az "átkosból" náluk.
-
-
Na ne már hogy Usa-t hozod példának, a világ egyik legfejlettebb legnagyobb államát minden szinten.
Lejjebb azért írok pár százalékos adatot, amik azért nagyon fontosak a véleményem megértésében, kérlek azért gondold át azokat a számokat.Nézd meg akkor Kínát akik példaértékűen használják ki a mezőgazdaságot és a világ egyik legnagyobb ipari országa a rohamosan fejlődő iparhoz 60 % a mezőgazdaságban dolgozók aránya.és 3.6 % ra csökkentették 4.3 ról a munkanélküliek arányát egyetlen növény az édesburgonya termesztésével.
Magyarországon egy ágazat sem nőtt annyit, mint a mezőgazdaság 5 év alatt. . Pl 2016 ban a 2.2 GDP növekedésből 0.6 volt a mezőgazdaság, és az ahhoz kapcsolódó 0.2 feldolgozó ipar.( se az autógyártás, se a termelő ipar, se a szolgáltató ipar, bármilyen hihetetlen.)
A legnagyobb probléma az, hogy nincs hozzá megfelelő feldolgozó ipar és az uniós megkötések a termesztést -exportot-importot nagyon korlátozzák. Pl tök röhejes, hogy Afrikából és Ázsiából importálunk cukrot, nálunk meg bezáratták a kiváló minőségű terméket( valóban az volt egyébként) előállító gyárakat, ha már ezen lovagoltam az előbb is.
Jelenleg is a mezőgazdaság tart el nagyon sok embert vidéken.Nekünk közel sincsenek olyan adottságaink mint Amerikának, semmilyen szinten, földrajzilag meg pláne nem.
De azzal azért tisztában kell lenni, hogy Magyarország 57% része termőföld és 21 % Erdőterület.Ezzel az európai uniós átlag( ami 30% ) fölött vagyunk bőven,( 78 % !!)sőt az élmezőnybe tartozunk még világszinten is, és ehhez hozzátartozik még a szenzációs folyó és így édesvíz készletünk ,.
Tehát természeti adottságainknál fogva mi mezőgazdasági ország vagyunk és ezt kellene, lehetne kihasználni és igen ez tudna adni foglakoztatást ipari szinten is, a hozzá kapcsolódó feldolgozó iparral, és csökkenthetné a munkanélküliséget, tök mindegy mekkora mértékben, . ha csak 1-2 % az is kb 30-40 ezer embernek adna munkát országos szinten, kielégítőbb fizetéssel. -
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- 128 - Lenovo Legion 5 (16IRX9) - Intel Core i7-14650HX, RTX 4070
- Samsung Galaxy A13 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- AlzaPower CAT6 UTP 40m, szürke kábel
- LG 40WP95XP-W - 40" NANO IPS - 5120x2160 5K - 72Hz 5ms - TB 4.0 - HDR - AMD FreeSync
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest