Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • anaqer

    veterán

    Hoppá... most nézem, hogy a két kérdéses láb jó szokás szerint multiplexelve van...! A soros port is használja őket, és master reset alatt lehet csak őket a konfigurációs regiszterekhez rendelni, és azt is csak egy harmadik láb macerálásával... hát, ezt az életbe nem fogom én átállítgani. :( Marad a remény, hogy üzemképes marad az emelt órajellel is... legfeljebb majd foglalattal szerelem be az új kristályt, aztán ha nem megy akkor visszacserénél már nem kell forrasztgatni.

    Még egy kérdés P1 tuningosokhoz - a Quantum merevlemezek mennyire bírták az emelt órajeleket? Én ebből a korszakból csak arra emlékszem, hogy mintha a Seagate-ekkel sok gond lett volna 40MHz-es PCI frekvencia felett, de konkrétumok nem nagyon maradtak meg... :F

  • anaqer

    veterán

    válasz joghurt #5 üzenetére

    A billentyűzet miatt nem aggódok, azt itt az I/O chip adja ( 8, 12 vagy 16 MHz állítható be neki). Ez a ''timer tick'' ez az amit a hardveres realtime clock ad ki? Mert akkor az is le van tudva az előbbi chipen belül.

    Nem _közvetlen_ a CPU órajelét akarom így beállítani, tudom hogy azt a Pentium rendszerekben PLL állítja be - erre szolgál az említett W49C65 clockgen, de az is vesz valahonnan egy referencia frekvenciát ahoz hogy a rendszerbusz órajelét beállítsa (lásd Turbo.PLL működési elve).

  • anaqer

    veterán

    válasz Router #2 üzenetére

    Jumper nincs, BIOS tuning sincs - az a kék DIP kapcsoló blokk az egyetlen ''tuning'' lehetőség, beállításokat lásd Bővebben: link a lap alján.

    Az alaplap annyira nem szabványos, hogy ATX jeleket használ (PS_ON, PWROK, +5VSB, +3.3V) és tud soft poweront, stb. de a csatlakozók AT-sek. (Most egy átbuherált ATX tápról megy.)

  • anaqer

    veterán

    Ismét az oldtimer Socket7-es rendszeremmel untatnám egy kicsit a hölgyeket és az urakat. ;]

    Amit, ugye, tuningolni kellene (mit nem?) - de az alaplap által felajánlott maximális FSB a 66MHz (van bezzeg 55MHz is, de minek...?). No, hát ezen kellene kicsit módosítani a címben szereplő eljárással.

    Bővebben: link.
    Közepén látható az ICWorks W49C65-04H órajel-generátor, mellette a szabvány 14.318MHz-es kvarccal - na ezt kívánom lecserélni egy 16 MHz-es példányra. A PCI illetve RAM órajelek miatt nem aggódok, viszont így az USB és a Super I/O is elég rendesen túl lenne hajtva...

    Ami érdekelne:

    1) Mi használhatja még a _fix_ 14.318MHz-et az alaplapon?

    2) A W49C65-04H 24Mhz-et ad az USB-nek, szemben az újabb lapok 48Mhz-ével (hiába no, a VX chipsetnél még nagy senkiföldje volt az USB...). Feltételezhetjük-e ezért, hogy még ha ~26.82Mhz is lesz az új órajel, ez nem fog nagy gondot okozni az újabb fajta csatlakoztatott eszközöknél (hiszen 48MHz-en bőven belül vagyunk)? Gondolom normális működésre nem lehet számítani, de legalább az valószínűsíthető-e, hogy a próbaként rádugott egér nem csinál atomvillanást? :D

    3) A Super I/O chip egy National Semiconductor PC87307 - az adatlap szerint (Bővebben: link), idézem :
    The source of the internal clock of the part can be 24 MHz or 48 MHz clock signals via the X1 pin, or an internal onchip clock multiplier fed by the 32.768 KHz crystal of the Real-Time Clock (RTC). The clock source is determined by bits 1,0 of the Power Management Control 2 (PMC2) register of logical device 8. See Section 9.2.6 on page 174. These bits are initialized by the CFG2 and CFG3 strap pins. Toggling of the 32.768 KHz clock cannot be stopped while VCCH is active. When the 32.768 KHz oscillator is not running, the internal circuit is blocked. The internal on-chip clock multiplier generates 48 MHz and 24 MHz.

    Tehát, elméletileg ennek nem is létszükséglet a W49C65-04H által nyújtott 24Mhz, korrekt? ''Mindössze'' csak annyit kellene trükközni, hogy a chip két említett lábát (146-os és 148-as) a PMC2 regiszter táblázatának megfelelően 0/0-ról 1/1-re felhúzni, és onnantól kezdve a chip saját kvarcról menne (ami ott is van az alaplapon, lásd kis fekvő henger az FDD csatlakozó bal szélénél). Na most - a) szerintetek elnéztem-e valamit, illetve b) kell-e egyáltalán ezzel szőrözni vagy bírnia kellene a chipnek az emelt órajeleket is? Ugye ez hajtja meg az ISA buszt (nem kell), a PS/2 portokat (kell), a floppyt (kell), a soros (nem kell) és párhuzamos (kell) portokat, rendszerórát (gondolom kell=D), stb. tehát azért függ tőle pár dolog...

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés