Hirdetés
- OLED TV topic
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Az ASUS ROG Astral kártyák tájékoztatnak arról, ha épp megrogynának
- Házimozi belépő szinten
- Mindhárom Tab S9 vízálló lett
- RAM topik
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- SSD kibeszélő
Új hozzászólás Aktív témák
-
Szalma
őstag
8))))))
Jó fejnek tetszik lenni. Nem nagyon vitatkozunk már semmiről. És nem írnám le minden erre vonatkozó gondolatomat mégegyszer.
Viszont: minden jelvezető eszköz analóg. Legfeljebb a jel ÉRTELMEZÉSE lesz kvantált. Mi itt igyekszünk elősegíteni a kvantálás hibátlanságát.
(A PC-k legendásan gyengén szólnak, legyen bennük akármilyen kártya, akármilyen tuningos ''digitális'' vezetékekkel. Ki szokták írni keverés után az anyagot CD-re, vagy mostanában DVD-A-ra és azt hallgatják stúdióban is. Már ahol nincs pénz rendes stúdiógépre csak PC-re...)
Szeretettel:
Szalma
ui.: Azért szeretünk mindenkit, mert nem gondolkodunk egyformán és így jönnek a gondolatok... Hmmm... Ez kissé zavaros lett... 8) -
Szalma
őstag
Kedv ($) az mindenre van, hehe... Tréfa nélkül: csak gagyi RCA lengőim vannak és nem ismerem a jack S/PDIF bekötését. Lehet, hogy elsőre sikerülne eltalálni, de lehet, hogy drága teszt lenne... Ha szerzel leírást az audigy aljzatáról, csak akkor hajlanék egy közdarab összerakására...
Szeretettel:
Szalma -
Szalma
őstag
Khm...
3.5 jack csatlakozókat ''minőségi'' 8) audió eszközökön nem alkalmaznak a rugós érintkezők saját rezgései és a bizonytalan kontaktus miatt... Szóval ilyen átalakító biztosan van, de nem hinném, hogy minőségi kábellel szerelve, mert azzal semmi értelme: a csatlakozás minősége sokkal rosszabb.
Nem ismerek ilyen átalakítót... 8(
Ami nem azt jelenti, hogy nincs!
Csinálnék szívesen, ha megtudod melyik a ''meleg'' és melyik a ''hideg'' pólusa jack-dugónak. Lógatnék reá egy RCA lengő mamát, oszt ki kell próbálni: megy-e.
Szeretettel:
Szalma -
Szalma
őstag
Hát ez kellemetlen. 8(
Egy elfogadható minőségű koax-ot (ami kellene az ''elektromos'' S/PDIF-hez) sajnos lehetetlen egy kicsi jack-re rögzíteni, hiszen maga a vezeték, szigeteléssel együtt min. 6mm. Ráadásul, a jack aljzatok és dugók nem kifejezetten árnyékolt kábelekhez valók.
Sajnos tanácstalan vagyok.
Viszont megoldódott az optika vagy koax kérdés: ha van optikai aljzatod, akkor ebben az esetben feltétlenül azt használd. 8)
Szeretettel:
Szalma -
Szalma
őstag
Tegnap láttam:
A Sztereó magazinban van egy optikai kábel teszt. Kicsit elfogult, de ad árakat is. Lehet mazsolázni. (Javaslom a KÁCSA ''madzagot''.)
Szeretettel:
Szalma -
Szalma
őstag
Igen, igaz, köszönöm a kiegészítést. A ritka szinkronizációs lehetőség miatt az utolsó eset is elég ''gyakori'' és meglepődnél, hogy mennyi jitter van optikai kábelen. Átalakítója válogatja. Koaxon valahogy jobban megy ez a dolog a gyártóknak. (A C osztályú végfokoknak már ~100 éves a technikája.) (Szerintem még kb. 3-5 év kell az optikai cuccok felzárkózásához a hangtechnikában.)
A S/PDIF pedig nem támogat hibajavítást, csak vannak közelítő infók amikből tud saccolni, hogy minek kellett volna ott lenni... Egyébként a ''hallható hiba'' eléggé mérnöki felfogás. Sajnos egy csomó dolog TÉNYLEG hallatszik, amit nem lehet megmérni (szerencsés esetben igen, speciális laborban) és látszólag jól szól a dolog, de mindig van jobban szóló összeállítás. És lehet, hogy csak az optikát cserélted le koaxra (vagy fordítva). A ''jól szól'' egy piszkosul szubjektív megítélés, de inkább nem mennék el a hifis ezotéria irányába... 8))))
Jazzynak: ajánlani nem ajánlanék. Valószínüleg egy csomó dologban különbözünk és nem erőltetném rád az ízlésemet. Viszont irányelvek: ha egy bigyón van optikai csatlakozó, de nincs koax RCA, az gyanús. Fordítva nem érdekes helyzet. 8) Valamint: egy kellően jó minőségű erősítő csatornánként ~40eFt-ba kerül (5.1-es erősítő, dekóder nélkül: 240eFt). Ez elég lesz kezdésnek. Ha valami ennél olcsóbb, meg kell nézni (fülelni, lehetőleg olyasmi összeállításban, ahogy Te fogod használni), mert lehet hogy neked bejön a hangképe.
(Csak érthetően és nagy vonalakban kívántam mesélgetni, mert egy korrekt szakszöveg elmegy egy józan fül mellett; emiatt szakszemmel kifejezetten csúnyák a magyarázataim... 8) -
Szalma
őstag
HI!
Kicsi magyarázat és a hifisták védelme (beszéd az optikai S/PDIF ellen):
Elöljáróban annyit, hogy az ''analóg vezetékes'' S/PDIF is digitális és igen nagy szintű (+5V, -5V) jelek jönnek mennek rajta. Persze könnyebben felvesz ELEKTROMÁGNESES zajokat, mint az optikai, de ritkán üzemeltet az ember Van de Graaf generátorokat a gépe mellett. Otthoni használatra, 3 m hosszig semmivel nem nyújt rosszabb jelátvitelt egy árnyékolt rézvezeték az optikainál. Viszont...
No, akkor: biztosan hallottatok már a jitter-ről, de a jitter korrekcióról biztosan. Jitter alakul(hat) ki minden analóg/digitális átalakítás során, amikor nem lehet az eszközöket tökéletesen szinkronizálni. Például egy fogó CD-lemez (mint analóg forrás) olvasása (a pit-ek ''digitalizálása'') is potenciális jitter hiba keltő tevékenység. Jitter az, amikor a digitalizáló eszköz azt hisz, hogy tudja mit (''mikor'') olvas, de a forgatómechanika még/már nem ott tart ahol kellene.
Az audió CD-k ugyanis nem tartalmaznak szinkroninformációt. Csak buta időkódokat minden 1/75 másodpercnél, ami nagyon kevés a korrekt forgatás/digitalizálás szinkronizációhoz. Tehát próbálnak trükközni. Többet olvasnak, mint kellene és CPU időt használva (a meghajtó CPU-ja) próbálják a többlet mintákat összeilleszteni. Így egész jól lehet a jitter hibákat a CD olvasás esetében korrigálni.
Az S/PDIF szabvány is csak időkódokkal operál (1/150-ed sec), nincs szinkronjel.
Optikai jelvezetés esetén van egy A/D alakítás a CD olvasáskor, van egy D/A átalakító az S/PDIF kimeneten és ismét egy A/D az S/PDIF bemeneten. Ez 3 jitter hiba keletkezési hely... Az utolsó két helyen pedig FOG jitter hiba keletkezni, hiszen az output átalakító karakterisztikája bizonyosan nem egyezik az input átalakítójáéval.
És az utolsó kettőt korrigálni sem lehet, mert nem blokkos a továbbítás, hanem stream szerű... (Keresztcsatolt hibakorrekcióval, de akkor is folyam.)
Egyébként kis gyakorlattal nagyon jól meg lehet hallani a jitter hibákat, érdemes esetleg rágyúrni, hasznos. (Könnyebb fikázni a haver drága cuccát... 8) (Gyúrási környezet: szarrá halgatsz egy CD-t egyszer optikán egyszer koaxon. Érezni fogjátok a különbséget.)
Szóval ebben a kérdésben a misztikus hifistáknak igazuk van... Még a bot fülem is hallja az igazukat.
Persze ha 3m vagy hosszabb úton kell a jelet vezetni, akkor optika. De ha csak 2 méter, akkor már vagánykodás, hogy nekem ilyen is van...
Egyébként egy jó minőségű optika ára: 0.6m, 120eFt.
10 eFt-ért pedig iszonyú (hehe) jó S/PDIF koaxot lehet kapni.
Szeretettel:
Szalma
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- nJoy Cadu 1000VA / 600Watt / 2026.07 garancia/ Usb management / Line-interaktív / 2aksi / Schuko
- Intel Xeon Processzor E5-2680 v4
- HP Compaq 8000 Elite USDT Klasszikus teljesítmény, minimalista dizájn!
- FSP HEXA+ 400W Megbízható Erőforrás a Stabil PC Működéshez!
- Macbook pro 14" m1pro 16/512, szép állapotban,kiegészítőkkel, dobozával.
- AKCIÓ! Lenovo IS8XM LGA 1150 DDR3 alaplap garanciával hibátlan működéssel
- Prémium PC házak akár 20-40% kedvezménnyel eladók garanciával, számlával!
- Intel X540-T2 dual-port 10GbE RJ45 hálózati vezérlő (10Gbit, 2 port, áfás számla, garancia)
- SAMSUNG DDR4 REG ECC 32GB 2666MHz RDIMM szerver RAM modulok, nettó 15740Ft+ÁFA, 1 év gar., több db
- Nvidia Quadro P400/ P600/ P620/ P1000/ T400/ T600/ T1000 - Low profile (LP) + RTX A2000 6/12Gb
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest