Hirdetés
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Riasztó topik
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Melyik tápegységet vegyem?
- SDQHD felbontású monitor jött a JapanNext műhelyéből
- Intel Arc Alchemist A310/A350/A380/A580/A750/A770... és mobil verzióik
- Új tokozással jön az Arrow Lake utódja?
- Házimozi belépő szinten
- NVIDIA GeForce RTX 3080 / 3090 / Ti (GA102)
Új hozzászólás Aktív témák
-
And
veterán
Fóliából van mindkét nyomtatóhoz való. A hőálló fajta lézerhez és fénymásolóhoz jó, de van - legalábbis régebben létezett - tintamegkötős is, jethez. Utóbbi ára pofátlanul magas volt, én ugyan vettem néhány ívet, de végül sosem próbáltam ki. A hőálló fóliának egyetlen gondja van: a festék nem ad rajta tökéletes fedést, a rajzolat néhol szakadozottá válhat, ami finom vonalaknál nem túl előnyös. Nem lesz olyan szép, mint pl. a régi HE-magazinhoz az előfizetőknek járó fóliamelléklet volt. Papírral ilyen gond nincs, de a levilágítási idő jóval magasabb lehet. Gyárilag lakkozott nyákot az Elektrokonthában vagy a Conradban lehet szerezni. Utóbbi alapjában drágább hely, de speciel fényérzékeny nyákból nagyobb a választék. Hagyományos (nem SMD) ültetéshez különben megteszi a kézi lakkfelvitel is, de kell hozzá némi gyakorlat, ill. több vele a macera: a lakkozás után szárítás 70°C-on negyed órát, vagy szobahőmérsékleten, de akkor 24 órán keresztül..
-
And
veterán
Ha azt gondolod, hogy a levilágítós technika nem macerás, akkor ki kell ábrándítsalak: nagyon is az
. A tintasugaras nyomtatót több okból sem javasolnám hozzá: nem annyira határozott a vonalrajza mint a lézeré, papíron kenődhet, az a fólia pedig, ami képes megkötni a tintát, az marha drága (legalábbis jópár éve az volt). Én lézert használok és sima géppapírt, plusz Transparent-21 spray-t. Meg lehet próbálni vékony papírral vagy pausszal is. A másik, hogy finom rajzolatokhoz jó ideje már csak gyárilag fotolakkozott panellel próbálkozom, mert házilag képtelenség pormentes, egyenletes, mindig ugyanolyan vastagságú lakkréteget kapni.
Hipermangános maratásról még nem hallottam, de nem kevered a hidrogén-peroxiddal (+sósav)? Különben a vaskloriddal sincs semmi baj. -
@lbert
tag
Ha már felvételre került a címbe, ejtek pár sort az Eagle tervező programról.
Több verzió is napvilágot látott már. Ezek között számottevő változást nem észleltem. Ami szembetűnő változást tapasztaltam, az az, hogy az általam használt verzióval lehetséges az ívelt huzalozás is. Nyomatékosítom: manuálisan! Ami módosulat lehet, a rendelkezésre álló alkatrészek listájának bővebbségében lehet.
A program fejlesztői nagyon liberális elvet követtek. A program "demó" vagyis oktató verzióban is működik, de szinte elhanyagolható korlátozásokkal. De belátható, otthoni felhasználás során nincs túl nagy létjogosultsága a korlátozott funkcióknak.Elérhető funkciók
Teljes verzió
-Tervezhető rétegek száma 16
-Nyák mérete korlátlan
-Tetszőleges (10x10 tervező kerten kívüli) műveletek végrehajtásaOktató verzió
-Minden művelet csak a 10x10 tervező kereten belül végezhető
Alkatrész rendezés, huzalozás, áthelyezés.
Áthelyezés csak a keretbe bele lehet, kereten kívűlre behelyezett alaktrészt nem lehet helyezniHogyan is működik ez a program?
A program három modulból áll. Egy fő modul, ez nyílik meg indításkor. ebből nyílik a két további modul, a kapcsolási rajz szerkesztő és a nyomtatott áramkör tervező. A kettő összekapcsoltan működik alapértelmezésben, de külön külön is használhatóak. Ha nem projectet akarunk készíteni, hanem csak egy kapcsolát, vagy nyákot.
A rajzok project jelleggel menthetőek el, egy mini commander jelleggel. Itt az egybetartozó rajzok, kapcs-nyák egy könyvtárban-projectben tárolódnak. Minden könyvtár egy project. Lehetőség van külön külön rajzok létrehozására, nem project jelleggel. Ezek könvtáron kívűl jelenülnek meg. Nagyon analóg módon működik a Total Commanderrel.Rajzolás
Elsőnek berajzoljuk a kapcsolást a shematic avagy kapcsolásirajz tervezőben.
Tervezés során elég nagy periféria áll rendelkezésünkre alkatrész tekintetében. Itt mód van egyes alkatrészek szabvány megjelenítésének választására. Úgy, mint ellenállások és kondenzátorok európai vagy amerikai szabvány szerinti megjelenítése. SMD áramkörök is tervezhetőek.
Ha kiválasztjuk a felhelyezendő alkatrészt, a listából, egy előnézeti ablakban jelzi hogyan is mutat sematikus, és beültetési nézetben.
Ha a rajzot elkészítettük, egy "gombbal" a menü sávban átválthatunk board üzemmódra, avagy nyáktervezésre. Ami nagyon hálás funkció, itt már nem kell nekünk egyenként felhelyezni az alkatrészeket, mert az a program elvégzi saját maga a kapcsolási rajz szerint. Számozás és alkatrész tipus alapján csoportosítva. Ez úgy értendő, hogy egy sorban a kondik C1-ől Cx-ig. alatta következő sorban R1...Rx alatta D1...Dx stb., és össze is köti a z összetartozó alkatrészeket. Egy sematikus vezető szállal.
De nem nyákot tervez rögtön! És itt hívnám fel a figyelmet arra is hogy nincs autotopográfia
Nem elfeledendő tényező, hogy ez is egy CAD program, amit szakemberek részére fejlesztettek ki. Avagy, az alkatrészek elhelyezése a nyákon, és a huzalozási mintázat megtervezése szakismeret szerint történik. Tehát olyan emberek számára fejleszették ki akik tudnak nyákot tervezni és nem csak rajzolni! Jó magam is évek óta csk rajzolgatok, de nem igazán terveztem még!
Az összekötés sem huzalozás! A program egy vékony vonallal köti össze az egybe tartozó kivezetéseket, minden rendszerezettség mellőzése mellett.
Ha az alkatrészeket elrendeztük a nyák keretén belül, akkor van rá mód, hogy behuzalozzuk. Itt vesszük hasznát a sematikus összekötésnek. Ezen vezető vonalak mentén manuálisan is huzalozhatunk, de van mód autoroot- ra, avagy autómatikus nyákrajzolásra. Ez sem tökéletes, mert a program csak arra törekszik, hogy ne legyenek vonalkeresztezések. Ennek eredményeként, meglehet, hogy két egymás melletti alkatrészt egy hatalmas hurokkal köti össze. Az utó munka elkerülhetetlen.
Tapasztaltabb szakemberek egyénileg is huzalozhatnak, oly módon hogy kitörlik a segéd "huzalozást". Hogy ez miként lehetséges, nem részletezem, mert hosszú lenne mindent leírni, no meg legyen mit felfedezni is.
Ha valamit módosítunk a kapcsolásban, az változik a nyákon is. Törlés, átnevezés, alkatrésztokozás változtatás, vagy csere más típusra. Ez az összekapcsolt működés.
Ha a kapcsolásirajz szerkesztőt bezárjuk, és úgy módosítjuk a nyákot, mert egyébként nem is engedi máshogy, a két szerkesztő közötti kapcsolat visszaállíthatatlanul megszakad. Tehát ha ezután változtatunk a kapcsoláson, azt manuálisan kell a nyákon is elvégezni.
Egyébbként a rajzok zoomolhatóak. Egy scrollos egér ilgen hasznos lehet ez esetben. Lehet zoomolni menüből is, de az kényelmetlen.
Aki válalkozó kedvű és idő milliomos, az egyes funkciókat billentyű parancsokhoz rendelheti. Van alapból benne egy korlátozott számú billpar. de aki veszi rá a fáradságot, szinte, hanem az egész műveleti sort beállíthatja.
Ha a rajz kész van, a programból nyomtathatjuk is. Itt lehet trükközni, hogy fejjel lefele, elforgatva, lapon történő elhelyezés pozíciója...stb.Nagyon ügyes program. Profiknak amatőöknek egyaránt tökéletes munka eszköz.
Nagyjából ennyi. Ha valaki nem ért valamit, vagy elakadt a program használatában, az kérdezzen itt rá. -
RoyalFlush
őstag
Itt végülis csak a megfelelő lábakra kellett a +-t ill. GND-t kötni, hogy az általam kívánt felirat jelenjen meg végeredményben a kijelzőn.
Nem ismertem ezt a módszert (légszerelés), de utána néztem. Találtam néhány képet. Az első képen látható megoldás (számomra is) kissé gányolásnak tűnik. A 2. képen az illető már ötvözte a két módszert, így azért már jobban tetszik.
-
didyman
őstag
A tranzisztorok betáplálása minél közelebb legyen a vezetékek forrpontjához és ekörül legyen egy 100uF-os elkó+100nF-os kerámia. A hangszóró földvezetője a pufferekről legyen leágaztatva. Teljesítményellenállások kicsit szorosan vannak és az egyik közel a kicsatolókondihoz. Ezutóbbi alkatrészt egyébként elhagynám, a kapcsolást simán át lehet rakni szimmetrikus tápellátásra. A stabIC sem szükséges igazán, csak rontja a végfok dinamikus paramétereit.
-
didyman
őstag
-A földelés (tápágak) kivitelezése, vezetése csak nagy általánosságban leírható.. Sok erősítőnél tűnik fel a csillagpont, másoknál a füzér-mindegyiknek van előnye-hátránya, de NYÁK-on jellemzeőn füzért alkalmazunk, a táppontok közelében vannak a kimeneti fokozatok, távol a bemeneti terület, és jellemzeőn a táppontok körül nagyobb, nx100uF elkóval, míg messze kicsi, nx1uF tantállal, és 100nF-os kerámiakondival hidegítve. A lényeg az, hogy hurok nem lehet a tápvonalakban és az egyenes, tiszta vezetékezést célszerű követni, kisjelű fokozatok környékén, alatt-felett ne menjen tápvezeték. Ha a NYÁK a végfok mellett előfokot, egyebet is tartalmaz, az egyes területek között csillagpont legyen a kapcsolat, ahogy a jobb-bal oldal között is.
A topográfia mindig jelszempontú legyen, ahol melegedő alkatrészek vannak, ott erre is gondolni kell. Kisejlű, nagy érzékenységű eszközök távol a transzformátortól, váltóáramtól, nagyjelű kimenettől, tekercsektől legyen, a bemenet a lehető legtávolabb. Nagy általánosságban, erősítőknél a kapcsolási rajz egy letisztult, jól követhető NYÁK-tervet is ad, egyszerű logika mentén haladva. A melegedő alkatrész körül ne legyen elkó, műveleti erősítő, a NYÁK elhelyezésére is gondolni kell, ha élén áll, jobban hűlhet az alkatrész, de fölötte ne legyen más, amit aláfűthet. Az egész ott fog egyedül számítani, hogy mennyire lesz érzékeny zajokra, lesz-e benne földhurok, vagy nagyfrekveniás, esetleg alacsonyfrekvenciás gerjedés. Sokszor annyin múlik a dolog, hogy egy testelést 2 centivel odébb raksz, egy 100nF-os kerámiakondit odabiggyesztez egy tápág és akár a készülékház közé.
csillagpontban rendszerint puffrkondi csücsül.
Vezetékezés vastag legyen, ne eshessen rajta jelentős feszültség, nem baj, ha alaposan túlméretes (én a szerény, 1-2A áramot felvevő végfokomat 2,5-ös vezetékkel húztam be például).
Ezek csak így eszembe jutottak, számtalan ilyen apróság van, ezek menet közben jönnek, a lényeg, hogy nem szabad csüggedni, ha egy NYÁK-terv elsőre nem működik jól, nem mindig kell újratervezni sem. deszkamodellezés, szkópos mérés, dobozba szerelés, ott is mérés...El lehet lenni vele, de aztán meg is lesz az eredménye.
-
04ahgy
nagyúr
Azért én az első linkre mondanám, hogy bonyolult kapcsolás, egyszerű megvalósítással! Hiszen az egy teljesítmény IC.
A második meg... Hmmm. A bemenőkör jól meg van tervezve, de egy normális OPA (műveleti erősítő IC), esetleg FET bemenetes OPA (aka. sokadik módosított Quad 405) alkalmazásával valószínűleg sokkal jobb bemenő és előerősítési paramétereket lehetne elérni.
NYÁK tervezésileg tanács, hogy /on is maradjak: nagyfrekvenciás erősítőknél szinte egyeduralkodó a kétoldalas, "teleföldes" NYÁK, habár a diszkrét áramköri elemek SMD felé való tendálódásával jócskán változott a tervezéskor irányadó szemponthalmaz is!
Hangfrekvenciánál is van előnye, és hátránya is a teleföldes felépítésnek: egyrészt árnyékol - ez a jó.
Nem kellően méretezett, nagy hurokerősítésű köröket tartalmazó erősítőknél azonban gerjedékenységet okozhat.HGyu
-
@lbert
tag
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Bomba ár! HP ProBook 6560B - i5-2GEN I 8GB I 480GB SSD I 15,6" HD I Cam I W10 I Garancia!
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Huawei Watch GT 4, 1 Év Garanciával
- Bomba ár! HP EliteBook Folio 1040 G2 - i5-G5 I 8GB I 256GB SSD I 14" HD+ I Cam I W10 I Garancia!
- BESZÁMÍTÁS! MSI B350 R5 5600X 16GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Rampage SHIVA Seasonic 650W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest