Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • zLegolas

    őstag

    válasz Cika #1304 üzenetére

    Amit te itt kérdezel, az az alap elektronikai ismeretek jelentős részét felöleli, szal bocs, de nem írok le több 10 (100) oldalt. Ezek mind megtalálhatók a szak/tankönyveknek nevezett irományokban. Vagy segít a barátod, Google.

    Szvsz hülye elképzelés volt...

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

  • LukE

    veterán

    válasz Cika #1312 üzenetére

    Bővebben: link :)
    de komolyan, ez igy nagyon sok. szerintem google, egy het szabadido.

    van toroid, es vannak mindenfele vasmagok.
    mindenfele vasmagokkal lehet kapcsolo uzemu tapokat csinalni, toroidokkal kevesbe.
    Ha csak sima trafo-> graetz-> kondi van, akkor az terheles hatasara esik szepen lefele. Ha raksz utanna egy 78xx-et (es birja mind a trafo, mind az IC), akkor utanna mar eleg jo egyenfeszultseget kapsz.

    alapterheles attol fugg milyen tap. Ha sima trafo, akkor minel jobban terheled, annal jobban csokken a feszultseg (durvan). Ha csak kis aram kell, akkor utanna egy kondi, 78xx es meg egy kondi a 78xx kimenetere, es valszeg mindenki boldog.
    Ha kapcsolo uzemu, akkor regi AT tapoknak alt. kell 1-2W terheles, hogy stabilan mukodjon, jobb ATX-ek elvannak terheles nelkul is. XY altal gyartott kapcsitapnal meg ugy van, ahogy legyartottak.

    vezetek vastagsag: Bővebben: link az elso ketto pont jonak tunik

    ''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

  • And

    veterán

    válasz Cika #1312 üzenetére

    ''A kérdést ez az oldal hozta, hogy van-e toroid és hagyományos vasmagoson kívűl más fajtája is, melyiket érdemesebb használni?''
    Először is: mire szeretnéd használni? Erősítőbe kell? Mert léteznek olyan trafók is, amelyeket csak spec. körülmények között használnak: a hálózati frekvencián pl. nem nagyon jön szóba valamilyen ferritmagos (''fazék-'', ill. kisebb keresztmetszetű porvasmagos) vagy légmagos trafó, pedig ilyenek is léteznek. Az 50Hz-en használatos trafó-típusokat magad is említetted. Talán még a hipersil trafók (-> szintén lemezes, de feltekercselt, ''szalagos'' vasmagjuk van, amelyet rendszerint kettévágott felekből állítanak össze) érdemelnek említést. Ha tényleg erősítőbe kell, javaslom még DDL erősítős topikját is tanulmányozásra: Bővebben: link.
    Főbb jellemzők (nagyjából, és szerintem ;)), adott teljesítményre méretezve:
    - lemezelt (E-I) magos: valszeg. a legnehezebb, és a viszonylag legnagyobb veszteséggel (pl. örvényáramú veszteség, szórt mágneses tér) rendelkezik;
    - hipersil-vasmagos: relatív nagy indukció, jobb hatásfok (kisebb réz- és vasveszteség), külön csévére könnyen tekercselhető primer / szekunder tekercsek, kisebb tömeg;
    - toroid: a relatív legkönnyebb, jó hatásfokú, örvényáramú veszteség minimális (a mag elektromosan gyakorlatilag szigetelő), és igen alacsony a szórt mágneses tere.
    Az egyenirányított feszültség szinuszos fesz. (csúcs)egyenirányítása után: Uegyen= Usz(eff) * gyök(2) - U(f), ahol Usz(eff) a szinuszos feszültség effektív értéke (általában erről beszélnek szinuszos fesz. esetén), U(f) pedig az egyenirányító dióda / diódák nyitófeszültsége. Ez igaz mind egy-, mind kétutas (pl. Graetz-hidas) egyenirányításra is, de utóbbi esetben az egyenirányító kimenetén mérhető - az egyenirányított DC-feszültségre szuperponálódó -, terhelésfüggő hullámosság kisebb lesz, ill. a frekvenciája is 100Hz-re duplázódik. Pl. 12V-os váltakozófeszültséget kétutasan egyenirányítva a közel terheletlen, szűrt kimenő egyenfesz. értéke kb. 15,5V körül alakul. A feszültség terhelés hatására csökken. Hogy mennyivel, azt nagyjából az alkalmazott trafó paraméterei (veszteségei) határozzák meg.
    Az ''alapterhelés'' sima soros stabilizátornál, pl. 7805-nél nem szükséges, hacsak a stabilizátor néhány mA-es nagyságrendű alapáramát nem tekintjük annak. Kapcs. üzemű stabilizátornál néha előírhatnak ilyet, hogy a szabályozás megfelelően működjön.
    Mit értesz ideális (minimum) vezetékvastagság (keresztmetszet) alatt? Ha jó hatásfokot - alacsony rézveszteséget - akarsz, inkább a nagyobb keresztmetszetű tekercshuzal alkalmazása javallott, természetesen a várható melegedés / szellőzés figyelembevételével. Vagy ezt a kérdést nem is a trafók vonatkozásában tetted fel?
    Mod: ezt szeretem LukE-ban, hogy feleekkora hozzászólással is képes elmondani a lényeget, ráadásul jól elindít az önálló keresés felé. Ha korábban észreveszem a #1313-at, nem írok ennyit :D..

    [Szerkesztve]

    [Szerkesztve]

  • zLegolas

    őstag

    válasz Cika #1312 üzenetére

    Bocs.
    Egy javslat: írd le konkrétan mifenét akarol csinálni, oszt' akkor (valszeg) kapol konkrét megoldásokat, készen, sütve-főve, tálalva.

    A kérdések többsége komoly erősáramú felhasználási célt sejtet (pl. toroid trafók általánosságban kábé fazék méretnél (sok-sok amper terhelhetőséggel) kezdődnek...

    Az egyenirányítók diódaféleségek, minden ilyesmi diódán 0,6..0,7 V fesz esik. Ezt felnyomhatod kissé egy bazi nagy kondival a kimeneten...

    Ha egy trafót terhelsz, a fesz elindul lefelé. Üresjárásban egy 12V-os trafón lehet 14-15 V-is, ha ráteszed a fogyasztót, beáll a kábé 12V. Ha még sokabbat nyomatol rá, akkor a trafó elkezd jobban melegedni, fesz meg elindul lefelé. Nyilván ezt nem sokáig teheted meg.

    Mazzagok: 2,5 mm2 keresztmetszet kisebb lakóházakban gerincvezeték, konnektorokhoz 1,5 mm2, ez kábé sejtet valamit a drótok terhelhetőségéről. Van ilyen táblázat dögivel, keresek, ha nem felejtem el.

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

  • Robert7x

    aktív tag

    válasz Cika #1386 üzenetére

    Trafok utolagos parhuzamositasa nagyon maceras. Minimalis feszkulonbseg es valamelyik elhalalozik rovid idon belul....

    Nagyfenyu LEDekkel nem a legjobb. Igazan en a kovetkezot javasolnam: 12V-os halogen spotlampa. Valamint a szobaban tobb trafos kor. 1. vilagitas, stb.

    A szamitogephazat igaz nem akarod igy szetszedni?


    Mas: a trafok nagyon jok legyenek, kulonben az 50Hz-s bugastol meg fogsz orulni. Valamint a szort magneses ter az osszes kozeleben levo femtargyat rezgesre birja... En meggondolnam.

    Arduino, mikrokontroller, fejlesztőKIT-ek, szenzorok, robotika -> http://shop.tavir.hu

  • busaattila

    csendes tag

    válasz Cika #1386 üzenetére

    Szevasz Cika!

    Valójában nem derült ki a hozzászólásodból, hogy mi a csodának szeretnél 15V-ot mindenhova? Amúgy gyenge észrevételezésül mondom, ha így is szeretnél, akkor már miért készítedd el stabil 12V-ra. Szerintem nem kell trükközni a 15V-al. Egyenáramnál a lényeg, hogy stabil legyen, de ez tényleg nagyon maceráns, nem beszélve a szobában futó vezetékekről és trafókrol, ugyanis szerintem is több trafóra van szükség, ha mindent rá szeretnél kötni. Na, de azért hajrá, mert nem rossz ötlet, ha sikerül, ha nem, akkor legalább megprópáltad és ez a lényeg!

    Üdv!
    :Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y:Y

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés