Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz MrDerekas #19622 üzenetére

    Oda nem kell, mert az alaplap tartalmazza a szükséges ellenállást, ami egy ilyen LED-en kb. 20 mA áramot hajt át.

    A LED ugyanis nem zseblámpaizzó, hanem dióda. Nem egy meghatározott feszültséget kell rákapcsolni, hanem valamennyi áramot. Amikor a zseblámpaizzók után (vagy helyett) megjelentek a LED-ek, az már jó régen volt, de ezt a fórumokon még mindig nem értik sokan.

    Ehhez elsősorban a feszültséggenerátoros vagy áramgenerátoros táplálás fogalmát kell megérteni, ami áramköri alapfogalom. Röviden az egyik feszültséget stabilizál, a másik áramot.

    A diódának van egy nyitófeszültsége, de azt túllépve tönkremegy, alatta meg nem világít (egyszerűsítve). Ha például egy piros LED nyitófeszültsége 1,65 V, arra érdekes lenne pontosan 1,65 V stabilizált feszültséget kötni, attól tartva, hogy most akkor vagy világít vagy tönkremegy. Pláne, amikor a hőfokfüggés miatt változik a nyitófeszültség is.

    Tehát ez nem így működik, van egy ellenállás, ami beállítja a szükséges áramot, a tápfeszültség pedig rugalmasabb határok között változhat.

    Nagyon egyszerű egyébként, a példánál maradva legyen 12V - 1,65V = 10,35 V-ot kell ejteni egy ellenálláson.

    R = U/I = 10,35V / 0,02A = 517 Ω

    Ezt lehet felfelé kerekíteni, hogy inkább kevesebb legyen az áram és micsoda "véletlen", az előzményben is épp 650 Ω szerepel.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák