Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • mr_ricsi

    veterán

    válasz turho #30 üzenetére

    ''A szakadt illetve kapacitáscsökkent kondenzátor feszültségsimítási-és tárolási képessége csökken ... Nagyon nagy mértékű kapacitáscsökkenés esetén a táp vezérlése felborulhat terhelés hatására, alacsonyabb vagy nagyobb feszt adhat le, mint kellene.''

    A tapasztalatok szerint az elektrolitkondik nem így ''öregszenek'' el, hanem az ESR-jük (Equivalent Series Resistance) nő meg.
    Az elkoknál az aluoxid nem tökéletes szigetelő, egy kicsit mindig átvezet. Az elkokat ezért úgy modellezik, hogy egy ideális kondi sorbakötve egy ellenállással.
    o---II-----(==)----o

    Ez az ellenállás ideális esetben nagyon kicsi, a ''low ESR'' jelű elkokat speciálisan úgy gyártják, hogy még kisebb legyen.
    Öregedés hatására ez az ellenállás nő meg, miközben a kapacitás általában alig csökken. (A tapasztalatok szerint 80%-ra esik.)
    A hibás kondikat legtöbbször emiatt nem is tudják kapacitásmérővel kimérni.
    A gyakorlatban az ESR kb. 2000 üzemóra alatt megduplázódik.

    ''A túlterhelődő táp próbálja az adott túlterhelt ágon a feszültséget helyreállítani, esetenként a terheletlenebb ágon feszültség-megfutást okozva ezzel.''
    A tápok vezérlése figyeli az összes kimenetet, és ha bármelyik túl magas lenne, a táp leállítja magát. Tehát ilyen nem fordulhat elő, hogy mondjuk a +12V miatt aggódik, és eközben nem veszi észre, hogy a +5V túl magas lett.

    ''A saját ágán is történhet feszültség-megfutás, amennyiben a zárlatossá váló tag hirtelen megszakad, elpukkan.''
    Az eddig leírtakból következik, hogy ez a tag egy hibás elko akar lenni. Egy ilyen elko kb. 1cm x 3cm méretű. Ha ennek 5W-ot kell eldisszipálni, egy pillanat alatt felrobban.
    Viszont 5W terhelés nem tud jelentősen hatni egy 300-400W-os tápra. (Az AMD procikban van olyan funkció, hogy szemvillanás alatt kikapcsolja a nemhasznált részeit, és így akár 20-30W-tal is képes a tápot rángatni. A gyakorlatban próbáltam, és még a Codegeneket sem hozza ez ki a sodrából.

    ''Ekkor hirtelen az eddig erőlködve dolgozó táp a terhelés megszűnésének hatására szintén feszültség-megugrással válaszol.''
    A tápteszterekben van olyan funkció, amikor ki-be kapcsolják a terhelést. Nem hallottam olyanról, hogy így tesztelve a tápokat, megengedett a feszültségmegfutás.

    ''A túlfeszültségvédő áramkör /illetve a tápok egy részében ez beépítve is megvan''
    Túlfeszvédő minden tápban van, mert az ATX szabvány a kezdetektől előírja! (A megvalósítása és a fürgesége már másik kérdés.)

    ''A tápegység természetesen ezt nem mindig éli túl, de a gép többi része igen. ''
    A zárlatvédelem is ATX előírás.
    Induljunk ki abból, hogy a védelem akkor lép működésbe, ha a táp meghibásodik. Ha később nem indul, az miért nem attól van, hogy a táp meghibásodott?

    ''Ez a védelem egyes tápokban beépítve is megvan, ha nem akkora méretben, mit a külső áramkör.''
    A szövegkörnyezetből úgy sejtem, hogy a tirisztoros védelemről írsz.
    Az pedig tápokba építve ritka, mint a fehér holló. (De azért akad olyan is.)

    ''Egy 300 w-os táp 200 mikrofarád/250 V-os elektrolitkondenzátora kb. 20x10 méter nagyságot érne el, ha kerámiakondenzátor-elven készítenék el ''
    A példádnak nem néztem utána, de miért pont a bemeneti puffer-elkot hozod példának, amikor arra (kicsi) 100Hz-es lüktető egyenfesz jut, tehát ez egy ideális alkalmazási terület az elkok számára.

    ''Az elektrolit-kondikat feltekercselt vékony fóliaszerkezettel állítják elő. Tekercselt mivoltuk miatt magas az induktivitásuk,''
    Biztosan a tekercselt szerkezet miatt van? A papírkondik szintén tekercselve vannak, és MHz-es frekiken is alkalmazták a régi rádiókban.

    ''az induktivitás pedig fordítottan arányos a frekvenciával.''
    Ez az állítás már jobb középiskolákban is karót eredményezett volna! :C
    Az induktivitás (mértékegysége: Henry) egy fizikai jellemzője a tekercsnek (vagy itt az elkonak).

    ''egyébként egy pc-táp akkora lenne hagyományos elven mint egy nagyobb hűtőszekrény''
    Ez túlzás! Egy 4kW-os barkácshegesztő belefér egy 25x25x40cm-es dobozba. (25liter) Egy ekkora helyre bármelyik villanyász bele tud tenni 2db 350VA-es trafót, áteresztőtarnyókat hűtőbordával, 4-5 szellőztető ventillátort, és atöbbi apróságot.
    A nagyobb hűtő pedig számomra a 50x60x190-es, ami 570liter. Szóval, van kis(?) különbség.

    ''Más esetben a helyi melegedés miatt .... valós ellenállást is mutat.''
    Mint az elején leírtam, az elko mindig mutat valós ellenállást, nem csak melegedés hatására.

    ''Harmadik táphiba /a legjellemzőbb az olcsó szegmensben/:''
    A stand-by táphiba nem a legjellemzőbb. Ez gyakorlatilag csak azon tápokban fordul elő, ahol a standby táp kondiját közvetlenül a standby tranyó bordája mellé ültették.

    ''Egy miniatűr kapcsolóüzemű rész, egy picike trafó, és egy mütyürke kondenzátos látja el ilyenkor ezt a szerepet.''
    Azért egy félvezető is szokott kelleni.
    A jobb tápokban ez nem így van megvalósítva: van egy speciális SPS IC, ami a hálózati 230-ból közvetlenül állítja elő az 5V-ot.

    ''A mütyürke kondenzátor olcsó tápokban nem igazán áll a helyzet magaslatán''
    Nem csak az olcsóbb tápokban. Ugyanannak a gyártónak minél kisebb fizikai méretű elkoját nézzük, annál ócskább.

    ''Legjellemzőbb okozta: bekapcsoláskor elhalálozik a táp''
    Korábban azt írtad, hogy a standby táphiba a legjellemzőbb. Ez miért a gép bekapcsolásakor jön elő, amikor a standby táp mindig működik, amikor a táp áram alatt van?

Új hozzászólás Aktív témák