Hirdetés
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- OLED monitor topic
- Kettő együtt: Radeon RX 9070 és 9070 XT tesztje
- Milyen monitort vegyek?
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Milyen egeret válasszak?
- Milyen notebookot vegyek?
Hirdetés
(használd a CYBSEC25PH kuponkódot további 20 ezer ft kedvezményért!)
-
PROHARDVER!
A Linux Mint bemutatása
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
Szerintem nagyon gyorsan győzzed meg akkor magad. 16.04-en nem sokáig maradhatsz, nemsokára jár le a támogatása, nem egészen 1 év múlva. Ha ilyen Ubuntu 16.04 only beállításokon vagy, akkor elvileg már 4-5 éve nem vagy kompatibilis a linuxos világgal meg egyik másik disztróval sem, és csak szívni fogsz emiatt. Már ilyen scripteket se hegeszél, nincs értelme, ha csak 16.04-en megy, akkor csak te fogod használni.
Nekem egyébként már az se világos, hogy milyen interface-ekről van szó. Mert pl. a hálózati interface-eket már egy jó ideje az udev kezelgeti, meg ip paranccsal konfigolgatják, annak ellénére, hogy ha felrakod az ifconfigot a nettools vagy mi a neve csomagból, akkor talán még megy azzal is. De pl. a hálózati beállításokat már jó ideje a systemd intézi.
Ja, a systemd más, én is utálom, de aki még csak most néz rá bután, az a követ alatt élt, mert Ubuntu/Debian vonalon is már jelen van vagy 5 éve, meg jó ideje a X.org-ot is máshogy kell konfigolgatni, vagy 6 éve (pl. felbontást, frissítést nem a xorg.conf-ban kell modeline-ozni), változott a fontconfig. Aki ennyire a kövek alatt élt, annak a legkisebb baja a rolling, annyira el van maradva.
Azért a Linux világa olyan, hogy kapod az arcodba a változásokat rendesen, udev, systemd, X.org, Wayland, Vulkan, ATI driverek, llvm, megváltoztak néhány éve zárt forráskódú Catalyst-alapúról nyíltra, stb.. Nagyon ajánlom, hogy hozd ilyenekben képbe magad, mert ez nem a rolling miatt van, hanem a Linux világa változik, a rolling csak ezt követi le minél gyorsabban.
Ezek egy részét el tudod kerülni, pl. systemd, Wayland, Vulkan, stb., ha valami minimalista, systemd-ellenes disztróból faragsz ki magadnak egy saját rendszert, amin csak hagyományos mesa GL, X.org, stb. lesz, de az initrendszer esélyesen már azon is más lesz, OpenRC, runit, s6 (minden initrendszeren máshogy kell konfigolni a service-eket, logolást, stb.), stb., meg a X.org is lesz annyira új, hogy ilyen 16.04-es tudásból nem élsz meg, egy csomó dolgot újra kell tanuljál, írjál.
Ezért is mondom, hogy ilyen 10 évig LTS-ezzünk nem is jó másra, csak hogy a lustább userek a kövek alatt tudjanak élni, és ki legyen szolgálva a felesleges konzervativizmusuk. 10 évig nem éri meg semmit támogatni Linuxban, annyit változik a linuxos világ már 5 évente is, hogy nem 10 évente. MacOS oldal még gyorsabban változik, de Windows oldalán igaz, hogy lassabb a változás, darabosabb, de a MS is kivezet 10 évente egy támogatott főverziót, meg megjelenik a következő 5 évente.
Rollingon már az problémás lehet, ha 6 hónapja nem frissítettél, és azóta vagy 1-2 ezer csomag frissül a gépeden, van, amelyik több verziót is átugorva. Egyébként a rolling disztrók szoktak a híroldalukon írni, ha valami frissítés kézi beavatkozást igényel. De ha nagyon régi rendszert frissítesz, ilyen több éveset, az sem fog segíteni. Akkor kézileg avatkozol be úgy, hogy újratelepíted az egész kócerájt, amit lehet a régi configokból a /etc és home mappádból újrahasznosítasz.
De már ha Arch rollingot használsz, akkor már a telepítéskor kellemetlenség érhet, hogy még addig sem jutsz, hogy az eszközeid kezelgesd az init rendszerben, de az általad ismert régi módszerrel (vagy egy régi blogleírásból, videóból merítve) már nem is települ, mert sok minden telepítése megváltozott, beállítások, konfigolás, csomag és csomagcsoportok. Ezért mindig követni kell az Arch Wiki-t, akkor is, ha szerinted tudod mit csinálsz, követni kell az ottani lépéseket, mert garantáltan lesznek újdonságok.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux Mint-et használó kezdők és haladók valamint a még csak azzal ismerkedők számára.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját! -> [link]
- BESZÁMÍTÁS! ASUS H510M i5 10600KF 32GB DDR4 512GB SSD RTX 3060Ti 8GB Rampage SHIVA Enermax 700W
- GYÖNYÖRŰ iPhone 13 mini 128GB Green -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS3333
- GYÖNYÖRŰ iPhone 12 mini 256GB Black-1 ÉV GARANCIA -Kártyafüggetlen, MS3626, 100% Akkumulátor
- ASUS TUF Dash F15 - 15.6"FHD 144Hz - i7-11370H - 16GB - 1,5TB SSD - RTX 3060 6GB - Win11
- ÁRCSÖKKENTÉS Menő retró konfig: Q9550, Gigabyte P43, 4GB RAM, ASUS GT730
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest