- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Milyen videókártyát?
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- Apple MacBook
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Sugárhajtómű ihlette a Zalman CPU-hűtőjét, de nem az üzemzaj tekintetében
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- 3D nyomtatás
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- AMD Navi Radeon™ RX 5xxx sorozat
-
PROHARDVER!
TOPIK ÖSSZEFOGLALÓ
Kérlek, kérdezés előtt olvasd el!Ez a topik az Adobe Photoshop képszerkesztő szoftveré + a kapcsolódó kérdéseié.
Minden egyéb, nem Photoshop specifikus kérdést, kérést, munkamegbízást a Tervező és alkalmazott grafikai beszélgetős topikban kérünk feltenni (grafikai munka, retusálás kérés, „Mit szóltok hozzá?” típusú véleményezés stb...).
Az összefoglaló még bővítés és szerkesztés alatt áll - ha hibát találsz benne vagy kérdésed van, megköszönöm, ha PÜ-ben megírod az észrevételeidet.
Adobe Photoshop
• Milyen számítógépet rakjak össze Lightroomhoz illetve Photoshophoz?
• Akinek 1607 hibával nem települ a PS CC 2018 ezt kell tennie.
• Akinek 0xc000007b hibával nem indul el valami a CC 2018-ból: a CC 2017 amtlib.dll-jével felül kell írni a 2018-ét (Azért biztonsági mentés legyen róla!).
Tutorial.hu – magyar
BonFire blogja – magyar
Worth1000 – angol
The Design World – angol
PS Essentials – angol
PHLearn – Aaron Nace fotó és Photoshop videotutorialjai
Planet PS – angol, Corey Baker PS mágus videói… egyszerű eszközökkel a tejfölös dobozból is Eiffel tornyot hegeszt…
Layers Magazine – Ps és Illustrator tutorialok (meg egyebek)
Ps user TV – videók...
10 lépés – tutorialok 10 lépésben (persze van 1a, 1b, 1c lépés… de ezt elnézzük)
Veerle's blog – vegyesen Adobe tutorialok, anyagok (webdesign, wraphic design)
Elated – webdesign mindenféle… Ps path-okról jó kis leírások
Photoshopgurus – Ps és webdesign olvasnivaló (logók, webdesign, fotószerkesztés)
High res. textures – nagy felbontású textúrák
Pattern ajánló
Vector shapes – akinek vektoros alakzat kell
PatternCooler – patternek, ha lusta vagy sajátot hegeszteni… ez jó nagyon! Kötelező!
Brusheezy – mindenki ismeri, de persze nem használjuk…
myPhotoshopBrushes – ecsetek… ezen pl. pont csajok vannak…
Fontonic – vektoros alakzatok
[SmashingMagazine] - az oldal is jó, de ez a kollekció minden pénzt megér. szerencsére ingyenes.
VectorJungle – vektor vihar… jobb név, de ez a vektor dzsungel…
Wood Textures – fatextúrák – faszállító hirdetések alapanyaga.
deusfX – textúrák
Thunda Funda – rengeteg jó kép.
Kuler
Offline Photoshop szótár (+)
Online Photoshop szótár
Minden, nem Photoshop programspecifikus kérdést, kérést, munkamegbízást ebben a topikban kérünk feltenni! Grafikai munka, retusálás kérés, „Mit szóltok hozzá?” – véleményezés stb.Tervező és alkalmazott grafikai beszélgetős topic
InDesign CC Súgó (magyar)
Adobe Photoshop CC Súgó (magyar)
Optimize performance of Photoshop CS4 on Windows XP and Vista
Digitalizáló-, rajztábla tapasztalatok, tanácsok• (Collected by ViZion (+[link]), Sk8erPeter)
A linkgyűjtemény még bővítésre szorul.
CMYK színmód, színprofilt érdemes megkérdezni a nyomdától.
Kifutó (bleed): a nyomtatandó mérethez körbe 2–10 mm-t kell hozzáadni, ahová a háttér kitöltése és a képek is kifutnak (kilógnak). Ha a grafika nem ér el a rajzvászon (canvas) széléig, akkor nem kell kifutós állomány.
Margó: az igényes munkához elengedhetetlen, nyomtatásnál sokkal feltűnőbb a hiánya, mint weben. Legalább 2–5 mm ajánlott a szélektől, illetve képek, dobozok körül.
Fekete és telt fekete (rich black): a nyomdai fekete CMYK 0-0-0-100, ezt használjuk szövegekhez, vonalakhoz. A rich black 60-60-60-100 sötétebb, ezt betűkhöz nem, csak raszterek kitöltésére használjuk. Nyomdától, papírtól, eljárástól is függ, hogy milyen arányú a telt fekete, magasabb értékeknél a száradási idő megnőhet, vagy a papír deformálódhat.
Overprint (felülnyomás): fekete színt felülnyomással kell menteni, ez Photoshopban a multiply réteg mód. Jelentősége akkor van, ha színes háttérre írunk feketével. Először a CMY hengereken nyomják a színeket, majd erre a feketét. Ha a fekete nincs multiply-ra rakva, akkor a szöveg helyét a CMY nyomásnál kihagyja, majd erre a kis helyre kell(ene) a fekete szövegnek kerülni. Overprintnél a szöveg alatti területet is megnyomják CMY színekkel, így ha a fekete nyomás elmozdul, akkor sem lesz a betűknek fehér „árnyéka”, és a fekete is szebb lesz. Tehát a színes háttérre kerülő vékony fekete alakzatokat, betűket, körvonalat, árnyékokat multiply-ra tessék állítani!
Pantone-, élénk- és neon színek: ezek használata kis szériánál, digitális nyomdánál nem lehetséges színhelyesen, vagy nem kifizetődő, erre figyelni kell tervezéskor.
Nyomdai tudnivalók GYIK – DigitalPressFontos! Minden esetben érdemes a nyomdával egyeztetni, elkerülhető sok plusz munka!
Photoshop alternatíva ingyenesen főleg kezdők számára!
Ahogy már a fentebbi beszélgetésekből kiderült, sok kezdő, aki még azt sem tudja, mennyire lesz rá szüksége a jövőben, nem engedheti meg magának, hogy egy tanfolyam mellett egy Photoshopra is előfizessen, csak azért, hogy otthon, szabad idejében gyakorolhasson. Ezért szoktam azt ajánlani, hogy egy nagyon jó alternatíva a
PHOTOPEA.COM
böngészőben futó online alkalmazás!
Akik még tényleg csak kóstolgatják, azoknak bőven többet tud, mint azok a régi Photoshop verziók, amelyekkel mi (öreg rókák) kezdtük a tanulmányainkat. Mindössze egy internetelérésre van szükség hozzá.
Az eszközök és a billentyűparancsok 90%-ban ugyanúgy dolgoznak, mint a Photoshopban. Fancy dolgokat is meg lehet benne csinálni, csak lehet, hogy egy kissé más módon, mint a Ps egykattintásos műveleteivel. Azonban ez távolról sem baj. Legalább megtanulja mindenki, hogy a Photoshopban 1-1 dolgot többféleképpen is meg lehet oldani. Nem lustul el az agyunk arra hivatkozva, hogy "az éjáj úgyis megcsinálja helyettünk". Egyrészt az éjáj még nagyon gyerekcipőben jár, előtte nekünk is kézzel kellett megcsinálni ezeket a komplex műveleteket. Másrészt ha nincs internetelérés, az AI az offline asztali Photoshopban sem működik. Ráadásul mióta az Adobe beépítette az AI-t a Ps-be, már 1-1 AI művelet is kreditekbe kerül, amit az előfizetésen felül lehet megvásárolni.
Ebben nincs különbség a Ps és a Photopea között. A Photopea-ban is lehetőség van AI feladatok igénybevételére, de ezért pont úgy kreditrendszerrel kell fizetni, mint a desktop Photoshopban. Tehát annyira azért nem baj, ha AI nélkül is tud valaki dolgozni.
Fontos tudni, hogy a műveletek elvégzésére fordított idő függ az internet-sebességtől. Ha rosszabb a sebességed, lassú lehet, viszont lassú víz partot mos. Ha most csak tanulod, nem az a célod, hogy 10 perc alatt 89 db maszkolt réteggel dolgozz, csak hogy tanulhass otthon. (És lehetőleg ingyen, ha már a tanfolyamra kifizetted azt a "jelentéktelen" összeget.)
A Bog névre hallgató YouTube csatorna csinált egy összehasonlító tesztet a desktop Ps és a Photopea között. Tessenek végignézni; sokkal több dolgot tesztelt, mint én, és nagyon jó videót csinált.
Trying "Free Photoshop" - Photopea - Youtube videó
A teljesség kedvéért még annyival egészíteném ki, hogy a creator Firefox böngészőben tesztelte a Photopea-t, ami részben megzavarodott a billentyűparancsoktól, részben egyes műveletek (Alt+katt Blend If) nem működtek. Én azonban MS Edge és Google Chrome böngészőkkel teszteltem, ott nincsenek ilyen összeakadások! Az Alt billentyűs Blend If is tökéletesen működik mind Edge-ben, mind Chrome-ban.
+1 – A videó (természetesen) angol nyelvű. Ha nagyon nem megy az angol, a YouTube-on be lehet kapcsolni a magyar feliratot (ez automatikusan generált, tehát itt-ott sántíthat, de még mindig jobb, mint a semmi).
+2 – A Photopea területi beállítás szerint alapértelmezetten magyarul fog megjelenni, ami nem segít. Viszont át lehet állítani a nyelvet benne angolra a Továbbiak --> Nyelv menüpontban.Ha elolvastad és még mindig kérdeznél, akkor először próbáld ki a kereső használatát, majd ha azzal sem találsz választ, akkor tedd fel nekünk a kérdést!
Hirdetés
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Assassin's Creed Shadows Collector's Edition PC
- Xiaomi Redmi Note 13 256GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Update 07.03. Bomba árak 2025-ben is! Üzleti - Consumer laptopok DELL FUJITSU HP LENOVO
- BESZÁMÍTÁS! ASUS ROG STRIX B550-F GAMING alaplap garanciával hibátlan működéssel
- BESZÁMÍTÁS! ASUS Z390 i5 9500 16GB DDR4 512GB SSD RTX 2060 Super 8GB Rampage SHIVA Thermaltake 500W
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 10600KF 16/32/64GB RAM RTX 3050 6GB GAMER PC termékbeszámítással