Ez történt 2016-ban nálunk és a hardveruniverzumban

Idei utolsó cikkünkben összefoglaljuk az elmúlt esztendő fontosabb mozzanatait.

Hirdetés

Notebookok: éljenek a gamerek!

Kifejezetten érdekesen alakult a notebookok világa az elmúlt tizenkét hónapban. Egyes területek a korábbi években megszokott trendnek megfelelően stagnáltak vagy enyhén csökkentek, mások viszont lendületesen erősödtek. A NEC és a Sony VAIO gépeinek „hazavonulása” után egy újabb japán gyártó, a Toshiba döntött úgy, hogy csökkenti nemzetközi jelenlétét, és a konzumer gépeivel ő is visszavonult a szigetországba. A Fujitsu háza tájáról is hasonló hírek jöttek, leválasztották PC üzletágukat az anyacégről, úgymond eladásra előkészítve. Az év végén pedig felröppentek a hírek, hogy a Lenovóval terveznek valamiféle együttműködést, de hogy pontosan miről van szó, az IBM PC ágazatának felvásárlásához vagy a NEC-vel való kooperáláshoz hasonló dologról, azt egyelőre még nem lehet tudni.


Míg a japánok kivonulnak, addig a Xiaomi bevonul a konzumer notebookok világpiacára

Vannak azonban ellentétes irányba mozgó vállalatok is. A Xiaomi kapcsán már január óta pletykáltak a notebookpiacra lépésről, aztán jött is tőlük két csinos kis konzumer gép, pont abba a szegmensbe, ahonnan az NEC, a Sony, a Fujitsu, a Toshiba, sőt még a Samsung is részben elmenekült. Lendületesen fejlődött ugyanakkor a sokak által érthetetlen gamer notebookok ágazata. Tavaly az Acer ugrott bele nagy irammal, 2016-ban pedig a Lenovo követte példáját; Y szériájában a korábbi felső középkategóriások után idén valódi, bikaerős, méregdrága csúcsmodellek is megjelentek, sőt a gamer notebookok terén nagyon sikeres MSI-vel is felvásárlási hírbe hozták. Hasonlóan helyezkedett a HP, Omen termékcsaládját vaskos laptopokkal (és asztali gépekkel) egészítette ki. A kicsi és hangzatos nevűek közül a Razer után az EVGA rukkolt elő gamer notebookkal. És az érkező notebookok elég brutálisak, több vállalat is 17 hüvelykesnél lényegesen nagyobb gépet ígér 2017-re.

Természetesen jött új Intel processzorcsalád, a hetedik generációs Core i, tehát a Kaby Lake. Ezúttal még a korábbinál is notebookosabb startot vettek, 2016 utolsó negyedévében csak a kétmagos 4,5 és 15 wattos lapkák mutatkoztak be, a négymagos mobil és asztali chipek csak 2017 legelején jönnek. Annak ellenére, hogy papíron csak finom optimalizálásokat kapott az új széria, első tesztjeink teljesítmény és fogyasztás terén is a korábbi, nagyobb átalakításokat jegyző generációváltásokhoz hasonló javulást mutatnak. Apollo Lake néven érkezett az Intel új, alacsony fogyasztású, x86-os platformja, ami Cherry Trail elődjéhez hasonlóan nem sok vizet zavart. Tabletekben és különböző beágyazott rendszerekben (például NAS-okban) találkozhatunk majd vele és notebookokba is beszerelik majd.

Hardverben is a gamer notebookok ágazata hozta a legnagyobb, már-már forradalminak mondható fejlődést. A notebookokba szánt, Pascal-alapú GeForce GTX 10 családról van szó, aminek típusjelzéséből elhagyták az M betűt, ugyanis végre olyan hatékony és alacsony fogyasztású chipeket készítettek, melyeknél notebookfronton is sikerült elérni az asztali variánsok sebességét. Teszünk is alátámasztotta, hogy most már nincs olyan szakadéknyi különbség a mobil és asztali vonal között, mint korábban. A notebookba szánt GeForce GTX 1070 specifikációja ugyan kicsit eltér az asztaliétól, de teljesítményben mindössze 10% körüli a különbség köztük. Ez pedig azt eredményezte, hogy a csúcs GeForce GTX 1080-as notebookok nagyjából a dupláját tudják annak, amit GTX 980M-es elődeik teljesítettek, velük a középkategóriás GTX 1060M-es gépek lesznek pariban.

Szépen mozogtak 2016-ban a vékony notebookok is. Még az előző évben jó magasra tette a lécet az Apple a szupervékony MacBookkal, ezt idén a HP két ízben ugrotta meg, az EliteBook Folio G1-gyel és a látványos Spectre 13-mal, az Acer és az Asus pedig a Swift 7-tel, illetve a ZenBook 3-mal. Éppen a hasonlóan vékony, elit laptopok között tűntek fel az első OLED kijelzősek, például a Lenovo kínálatában. Ilyen kijelzővel villogott az Apple legújabb MacBook Prója is, de ezt a billentyűzet felső sorába tették egy dinamikusan változó tartalmú, érintésérzékeny gombsorként. Hogy mennyire lett sikeres, arról sokkal kevesebbet hallani, mint az új profi MacBook elégtelenségeiről.

Főként a könnyű, vékony, gyakran tabletként használható gépekkel demóztak egy komoly gamer újdonságot. Nem, nem a VR-ról – vagyis részben mégis csak arról – van szó. Egy ideje ott vannak már a formára USB Type-C-vel kompatibilis, apró Thunderbolt 3.0 csatlakozók a laptopok oldalán, amelyek brutális átviteli tempójukkal lehetővé tették a külső grafikus kártyák alkalmazását, idén többek közt az Acer, az Asus és a Razer is bemutatott ilyen dobozt. És bizony nem csak reklámértékű techdemó jellegű termékekről van szó, az Asus ROG XG Station 2 már ott lapul a hazai forgalmazóknál. Vicces lesz majd az egykilós notebookkal meghajtott GeForce GTX 1080.

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Azóta történt

Előzmények